Antwerps wegennet slibt dicht PZC zeeland Nieuwe vmbo kampt nog met scepsis Bedrijfsleven bepleit nieuwe verbindingen voor optimale groei haven Werkstraf voor met vleesvork steken van aggressieve verslaafde Eversdijk opnieuw CD A-kandidaat voor Eerste Kamer Goesenaren horen 2,5 jaar eisen wegens verkrachting h Ook Seniorenraad in de strijd tegen plan ziekenhuis Zierikzee vrijdag 16 oktober 1998 doorfheo Giele MIDDELBURG - Poging tot doodslag, was de conclusie van officier van justitie mr. F. van Es donderdagmorgen voor de Mid delburgse rechtbank in de zaak tegen een 26-jarige Vlissinger. Maar volgens de verdachte kon hij niet anders dan met geweld een dolgedraaide drugsver slaafde uit zijn woning werken. Hij deed dan ook een beroep op noodweer. Op 27 maart 1997 werd er 's nachts aangebeld in de portiek flat van de verdachte. Slechts gekleed in een onderbroek deed hij open. Voor hem stond een man die hem vroeg cocaïne te verkopen. De verslaafde was op de een van andere manier aan de weet gekomen dat de Vlissinger wat van deze drug is huis had. De verdachte had inderdaad een 'paar streepjes' (ruim een gram) cocaïne in huis. Hij was echter niet van plan dit aan de ver slaafde te verkopen. Aandringen Die verslaafde bleef aandrin gen. Duwend en hem aan de ha ren trekkend wist de Vlissinger de man uit zijn woning te krij gen. Er volgde een worsteling op de trap, waarbij de Vlissinger schaafwonden opliep. Toen hij dacht de verslaafde van zich af te hebben geschud, rende hij de trap op. ging zijn huis binnen en sloot de deur. Zijn belager wist van geen ophouden. Die keerde terug, volgens hem om een ver loren tientje op te rapen. De Vlissinger deed uiteraard niet opnieuw open waarna de verslaafde het glas van de voor deur intrapte. ,.Wat moest ik. Al mijn middelen waren uitgeput. Ik ben toen de keuken ingelopen en heb een vleesvork gepakt die toevallig op het aanrecht lag. Toen de man weer naar binnen kwam heb ik een korte, steken de beweging gemaakt." Ziekenhuis De gewonde verslaafde ging naar het politiebureau en deed aangifte. Zijn verwonding bleek zo ernstig dat behandeling in het ziekenhuis nodig was. De arts constateerde daar een inge klapte long. Officier van justitie mr. F. van Es wees een beroep op noodweer af. Het geweld was volgens hem in eerste instantie van de ver dachte uitgegaan. Volgens Van Es had het verslaafde slachtof fer, op het intrappen van de deur na, geen geweld gebruikt. Ad vocaat mr. E. Smit zei niet te be grijpen dat zijn cliënt als de agressor werd aangemerkt door de officier van justitie. „Mijn cliënt kon geen kant op. Die ver slaafde was buiten zijn zinnen, er lag glas op de vloer terwijl hij op blote voeten liep en boven dien was er geen vluchtweg Het was van meet af aan een zeer be angstigende situatie.'' Dit pleidooi weerhield de offi cier er niet van om tegen de man zes maanden gevangenisstraf, om te zetten in een werkstraf, en zes maanden voorwaardelijk te eisen wegens poging tot dood- slag. Uitspraak op 28 oktober. OOST-SOUBURG Vogeltentoonstelling - In zaal Reho"both aan de Paspoort- straat in Oost-Souburg wordt van donderdag 5 tot en met za terdag 7 november een vogel tentoonstelling gehouden. De tentoonstelling wordt georga niseerd door de vogelliefheb bers verenigingen De Cultuur vogels uit Oost-Souburg en ZEK uit Middelburg. De officië le opening vindt donderdag om 19.30 uur plaats. De tentoon stelling is vrijdag geopend van 10.00 tot 22.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. (Advertentie) TE KOOP Merk Ford Mondeo Type Ghia Wagon Motor 2.5 Duratec V6 24v Versnellingsbak: automatisch Opties AC/ABS/ASR enz. Bouwjaar 1996 Km 32.000 Kleur dark aubergine Prijs ƒ44.950,- Autobedrijf Joosse Official Ford dealer Gildeweg 20, Vlissingen Tel.: 0118-419420 ^oor Ben Jansen I ANTWERPEN - Het bedrijfsle ren in en om Antwerpen maakt £ich ernstige zorgen over de jichtslibbing van de wegen ijond de havenstad. Op korte iermijn is de aanleg van de weg verbindingen Merksem-Wom- einelgem en Kallo-Haasdonk ttilsook de aanleg van een tweede ïspoorontsluiting absoluut epoodzakelijk. In een beleidsno ta spreekt de Antwerpse Ge- ojneenschap voor de Haven e(AGHA) de vrees uit dat de ont wikkelingsmogelijkheden van ede haven van Antwerpen zonder adeze verbeteringen ernstig in ejiet gedrang komen. cbp de Antwerpse Ring en bij de (Kennedytunnel worden de laat ste jaren gemiddeld 1500 tot BOOO uren file geregistreerd. In 5991 waren dat er nog maar 600. "t)e met de verwachte economi sche groei gepaard gaande toe name van het het personen- en goederenverkeer over de weg, leidt tot de prognose dat de ver keersstroom in 2010 met 40 pro cent zal zijn uitgedijd. Dit bete kent dat de files vier keer zo lang jporden en vier keer zo veel tijd »odig hebben om op te lossen. «Het economisch draagvlak van dAntwerpen dreigt daarmee ern stig te worden aangetast, meent :de AGHAdan ook. Geld iBestaat in Nederland kritiek op het ontbreken van voldoende ?geld voor verbetering van we- Itgen, spoorlijnen en dergelijke, sAGHA zou al lang blij zijn als jjvoor de regio Antwerpen naar ^verhouding evenveel beschik baar zou zijn. De belangenorga nisatie van het bedrijfsleven swijst erop dat het tweede kabi- imet-Kok de komende vier jaar :2.3 miljard gulden extra wil uit geven aan bereikbaarheid, ■waarvan ongeveer 1 miljard Spuiden voor het wegennet. [{Overkoepelende instellingen wan transportondernemingen {hebben dit voommen als vol strekt onvoldoende van de hand agewezen. Naar hun oordeel li kiest de Nederlandse regering [(hiermee voor groei van files. [iAGHA stelt echter vast: „Bij ge lijkblijvend beleid in ons land i zal Nederland voortaan per j aar |l,5 miljard gulden meer aan in- door Harmen van der Werf DEN HAAG - Drs. H. Eversdijk (64) is in voor een derde periode als Eerste Kamer lid voor het CDA Het CDA Zeeland steunt zijn kandidatuur. Eversdijk zit sinds 1991 in de Eerste Kamer. Hij mag nog één termijn van vier jaar senator blij ven, volgens de regels die het CDA lande lijk hanteert. „Het CD A heeft landelijk vastgesteld dat iemand drie perioden eenzelfde functie als volksvertegenwoordiger mag bekle den", verklaart voorzitter L. Geluk- Poortvliet van het CDA Zeeland..Evers dijk kan nog één periode in de Eerste Ka mer blijven. Ons voorstel aan het CDA landelijk is hem opnieuw kandidaat te stellen." Overbedeeld Milieugedeputeerde ing. A M. Dek die volgend jaar na de Statenverkiezingen terugtreedt, heeft ook belangstelling voor een zetel in de Eerste Kamer. Of hij zich kandidaat stelt, is afhankelijk van het CDA Zeeland. „Als het CDA Zeeland Eversdijk steunt, doe ik niet mee", laat Dek weten, „want de realiteit gebiedt te zeggen dat Zeeland met twee CDA'ers in de Eerste Kamer overbedeeld zou zijn." Volgens Dek is hem door verschillende mensen gevraagd of hij zich kandidaat wil stellen voor de Senaat. „Ik heb een aantal jaren bestuurservaring", zegt hij, „en Eerste Kamerlid is een mooie func tie. Als het CDA wil verjongen en iemand wil hebben die allround is, dan ben ik be schikbaar. Maar ik ga mij niet via allerlei slinkse manieren naar voren schuiven. Dat is mijn stijl niet." Dek is 57 jaar en heeft zich als gedepu teerde beziggehouden met onder meer ruimtelijke ordening, milieu, energie en waterschapszaken. De Eerste Kamer wordt indirect verkozen door de Provin ciale Staten van alle provincies. Het CDA heeft momenteel negentien ze tels in de Senaat. Op basis van de uitslag van de laatste Tweede Kamerverkiezin gen zouden dat er vijftien worden. Evers dijk verwacht voldoende hoog op de lijst te komen om een zetel te bemachtigen, mede gezien het feit dat acht van de zit tende CD A-senatoren niet zullen terug keren. frastructuur besteden dan Vlaanderen." Tegenover de kri tiek op het verschaffen van on voldoende geld voor wegen en spoorwegen rond Antwerpen, staat waardering van AGHA het beleid van de Vlaamse rege ring voor de aanleg van een nieuwe containerkade op de lin keroever van de Schelde en voor de aanpak van de verdieping van de Westerschelde. Toch zijn er ook op het gebied van havens en vaarwegen nog wensen. Het Deurganckdok, een containerhaven zonder bar rière van sluizen, moet versneld volledig worden aangelegd. De plannen voor dit zogenaamde containergetij dendok voorzien nu in de ingebruikname van de eerste 1100 meter kade in 2001 De veel grotere tweede en derde fase worden in respectievelijk 2006 en 2010 opgeleverd. Naar de mening van het haven bedrijfsleven moet dat veel eer der gebeuren. Aan het uiteinde van het Deurganckdok moet volgens AGHA een zeesluis ko men voor de verbinding met de Waaslandhaven. Zo'n verbin ding is noodzakelijk omdat de capaciteit van de Kallosluis te beperkt is. Door het toegenomen aantal auto's op de Antwerpse Ring staan er jaarlijks gedurende ruim 1500 uur lange files. foto Charles Strijd MIDDELBURG - Wegens ver- llkrachting van een 41-jarige i vrouw is tegen twee mannen uit Goes tweeënhalf jaar gevange nisstraf geëist en zes maanden voorwaardelijk. Bovendien eis- i te het slachtoffer via haar advo caat donderdagmorgen voor de Middelburgse rechtbank twin tigduizend gulden smartengeld. :-De toch al labiele vrouw kreeg top 18 juli van dit jaar bezoek Ijvan de twee mannen. Ze kenden nde vrouw omdat zij de buur- jvrouw was van één van de twee. *De mannen, naai' eigen zeggen ('menden door dik en dun', had- ïden de hele dag al aan het bier «gezeten en waren dronken. De tjongste verdachte (35) dwong de «vrouw haar kleren uit te trekken i'enhem oraal te bevredigen. Zijn «tien jaar oudere vriend zat erbij jen keek er naar, zonder iets te i|doen om zijn vriend te kalme- tren. i-De 35-jarige gaf de vrouw daar- na opdracht om ook de andere iman met de mond te bevredigen. *De jongste verdachte ver krachtte de vrouw nogmaals, sloeg haar en drukte een sigaret uit op haar blote rug. Ook zwaaide een van de mannen dreigend met een bezemsteel. Pas toen een door het lawaai ge- 1 alarmeerde buurvrouw tussen- 1 beide kwam, eindigde de nacht- merrie voor het slachtoffer. Psychotisch De vrouw moest na de verkrach ting in psychotische toestand worden opgenomen in het psy chiatrisch ziekenhuis. Daar wordt ze nog steeds behandeld en volgens haar artsen is het de waag of ze ooit nog zelfstandig kan wonen. Pas afgelopen maandag was de vrouw in staat geweest een verklaring af te leg gen tegenover de officier van justitie. Beide verdachten bekenden hun misdrijf. Met gebogen hoofden zeiden ze bijzonder veel spijt te hebben en wilden dat ze de tijd konden terugdraaien. Als enige verklaring voor hun gedrag ga ven ze hun alcoholverslaving. De advocaat van de oudste woeg zijn cliënt een lagere straf te geven dan de 35-jarige omdat zijn rol in de verkrachting ge ringer was. Daar voelde officier van justitie niets voor. Volgens haar was hij net zo schuldig om dat hij niets had gedaan om zijn kompaan van zijn daden af te Aouden en uiteindelijk ook zelf aan de verkrachting had meege- *»an. 'praak op 28 oktober. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Het gaat in hoofdzaak om de centen, niet om leerlingen, oplei dingskwaliteit of arbeidsmarkt. Dat concludeerden publieksleden uit zowel scholen als bedrijfsleven tijdens een sym posium over de toekomst van het nieuwe Voorbereidend middelbaar beroeps on derwijs (vmbo), donderdag in de Abdij in Middelburg. Daar openden de Brabants- Zeeuwse Werkgeversvereniging en pro vincie Zeeland de discussie over de sa menvloeiing van middelbaar algemeen voorgezet onderwijs en voorbereidend be roepsonderwijs en het ineenschuiven van specifieke beroepsopleidingen. Het resultaat, vmbo met 'intrasectorale' opleidingen als metalektro en installek- tro, biedt leerlingen meer kans de oplei dingen af te ronden en door te stromen naar zowel vervolgopleidingen als ar beidsmarkt, stelde drs. H. de Jager van Procesmanagement voortgezet onderwijs. De scepsis in schoolkringen en bedrijfsleven is echter groot: zijn met na me zwakke leerlingen gebaat bij bredere (lees: meer algemene) opleidingen en krijgt het bedrijfsleven zo wel de extra, goed inzetbare werkkrachten die zo nodig zijn. Doel van de integratie is meer leerlingen aan een mavo of vbodiploma te helpen en betere aansluiting te vinden bij de ROC's, de Regionale Opleidingscentra. Het idee is dat zwakke leerlingen minder snel af haken als ze al snel praktisch kunnen ken nismaken met toekomstmogelijkheden. „Er zijn mensen die de praktijk leren via de theorie en er zijn mensen die vanuit de praktijk de theorie kunnen leren", stelde BZW-Zeelandvoorzitter K. van de Vijver. Aantrekkelijk Op 1 december moeten de scholen geko zen hebben of zij opleidingen handhaven, afstoten of samenbrengen (intrasecto- raal). Te kleine beroepsopleidingen red den door 'intrasectoraal' te gaan is finan cieel aantrekkelijk voor scholen - temeer daar de mogelijkheid bestaat om een jaar later weer terug te keren naar het oude af delingsprogramma, werd vanuit de scho len opgemerkt. Op 1 april moet de provincie met een inte gratieadvies over de scholen en opleidin gen naar de overheid komen. Gedeputeer de L. Coppoolse stelde dat het vmbo in Zeeland landelijk een voorsprong heeft: het gros van de scholen is breed van opzet met zowel theoretische opleidingen als praktische, enkel het AOC en het Wille- brordcollege hebben het een of het ander. Onderling hebben scholen al besluiten ge nomen tot samenwerking en afstemming van hun opleidingsaanbod: op Walcheren drie christelijke scholengemeenschappen en het ROC Walcheren, scholengemeen schappen in Goes en Zierikzee bespreken samenwerking, op Tholen wordt door de samengang met Bergen op Zoom een 'sub stantieel' opleidingenaanbod verzekerd en zou samenwerking met Schouwen en Goes gewenst zijn, in Zeeuws-Vlaanderen vormen Oostburg, Temeuzen en Hulst een alliantie met ROC Westerschelde. De BZW wil geen constructie waarbij scho len niet alle leerwegen kunnen bieden; in Zeeland kunnen de meeste scholen dat wel, stelde hij. De werkelijke verbetering van beroeps onderwijs komt alleen van de grond wan neer beide partijen serieus interesse tonen in eikaars organisatie, was wederom de consensus. Want werkgevers hebben nau welijks notie hoever hun stagiaires gevor derd zijn in hun opleiding en hoe die oplei ding in elkaar steekt, stelde De Jager. Docenten hebben te weinig weet van de daadwerkelijke gang van zaken bij be drijven; opleidingen klagen over het te kort aan stageplaatsen: zoek werkerva ringsplaatsen eens'minder bij de grote bedrijven en meer bij het midden- en kleinbedrijf, stelde BZW-Zeeland-voor- zitter K. van de Vijver. Scholen hoeven geen dure voorzieningen te bouwen voor praktijklessen als ze een bedrijf opzoeken dat die voorzieningen in huis heeft en die ter beschikking stelt aan de school, po neerde hij. De afdeling nietaaltechniek van Groot Stelle in Goes werkt nauw samen met het bedrijfsleven. foto Willem Mieras Piepjonge tippelaarster OUDE TONGE - De poli tie in Oude Tonge (Goe- ree-Overflakkee) kreeg woensdagmiddag wel een heel rare melding binnen: er zou in de Nieuwstraat een piepjonge tippelaar ster zijn gesignaleerd. Toen de politie ter plaatse ging kijken bleek de tip pelaarster een meisje van nog geen twee jaar dat aan de wandel was gegaan Met luier en al was ze bij een woning aangekomen waar zij met thuishoorde. Bij verder onderzoek bleek dat het kind even aan de aandacht van haar moeder was ontsnapt. De politie bracht kind en moeder weer bij elkaar. De moeder kreeg wel een standje. Ze moet voortaan beter opletten, heeft de politie haar gezegd. door Peter van den Belt ZIERIKZEE - De Seniorenraad Schouwen-Duiveland heeft de raad van bestuur van de Stich ting Oosterscheldeziekenhui- zen per brief laten weten zich ernstig zorgen te maken over de plannen met het Zweedse Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee. „Welk plan ook aangehouden wordt, het komt erop neer dat de regio een grote veer moet laten wat betreft de gezondheids zorg". aldus de brief waarvan ook de gemeente Schouwen- Duiveland in kennis is gesteld. De Seniorenraad wijst op de grote afstand die een ambulan ce moet afleggen wanneer er sprake is van een spoedgeval, het grote verkeersaanbod in het toeristenseizoen, waardoor het erg druk is op de weg, de grote aantallen mensen (150.000 toe risten) die in het hoogseizoen geen adequate voorziening dicht in de buurt hebben en de moeilijkheden die bezoekers ondervinden die het ziekenhuis in Goes vanuit Schouwen-Dui veland per openbaar vervoer willen bereiken. „Door het overstappen is iemand vele uren onderweg voor een bezoekje." De Seniorenraad biedt aan mee te denken bij het verkrijgen van een andere oplossing. „Een die tegemoet komt aan de eisen die in deze tijd door ouderen aan de gezondheidszorg mogen wor den gesteld." Daartegenover zou de Raad van Bestuur een ui terste inspanning moeten ver richten om een geheel zieken huis in deze regio te behouden en niet 'de een of andere romp voorziening'. (Advertentie) de Meumjke najaarsshow bij bas+mar de jager, u kunt naar hartelust ideeën opdoen en onze persoon lijke adviseurs zijn er om samen met u uw wensen te realiseren, de najaarsshow begint 16 oktober en eindigt 1 november, tot ziens op kerkplein 57 in kapefle.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 13