Laatste kans voor recreatieschap Arlando's mest] stinkt te veel 20% PZC Lampions verlichten herfstavond Kleine soldaatjes in het Arsenaal Toorenvliedtschool kampt na kwart eeuw nog steeds met vooroordelen OPHEFFINGS UITVERKOOP Brogum krijgt slechts schrale toezegging Sanering gasfabriek l Middelburg eind dit jaar afgerond Sportnota van Goes niet erg realistisch zeeland 12 Gemeenteraad Veere keurt beleid af en verlangt toekomstvisie l korting vrijdag 16 oktober 1998 door Lukas Fransen KOUDEKERKE - De gemeen teraad van Veere keurde don derdag unaniem het beleid van het Recreatieschap Veerse Meer af. Binnen een half jaar moet hel bestuur van het recreatieschap met een toekomstvisie duide lijkheid scheppen over hoe het verder moet. In de tussentijd wordt geen nieuw beleid of overschrijding van het budget geaccepteerd. Veere draagt nog wel 110.396 gulden bij aan het exploitatietekort van het recre atieschap. Het Veerse Meer is de laatste ja ren als recreatief- en natuurge bied gestaag achteruitgegaan. De hoofdverantwoordelijke, het Recreatieschap Veerse Meer, kampt met grote financiële te genvallers. Er is minder par keer- en üggeld binnengekomen en ook de personeelsuitgaven waren groter dan verwacht. An dere kostenposten kwamen voort uit het verwijderen van toiletten en het plaatsen van parkeerautomaten. Veere heeft besloten dat het zo niet langer door kan gaan. ,,De CD A-fractie wist al langer dat het niet pluis zat bij het be stuur van het recreatieschap", zei fractievoorzitter W. J. van Tatenhove donderdag. „We hebben het dan ook aan zien ko men en de vraag is hoe we nu verder moeten." De CDA'er vroeg zich verder af waarom het college van burgemeester en wethouders het bestuur van het recreatieschap nog een laatste kans gunt om binnen een half jaar met een helder beleidsplan te komen. ,,U keurt het door hen gevoerde beleid af. Is het dan verstandig ze nog een nieuwe kans te geven? Zijn deze maat regelen wel voldoende om alles weer in goede banen te leiden?" Incompetent P. Louwerse (GroenLinks) en L. van der Hoest (D66) vroegen zich dat ook af. Louwerse: „Het huidige bestuur heeft zich in competent getoond. Het zou niet meer bij de nieuwe plannen betrokken mogen worden. Het is beter een onafhankelijke werkgroep in te stellen en het bestuur alleen nog op de winkel te laten passen." Van der Hoest vond dat ingrijpen hard nodig is. „De tekorten lopen op tot zo'n 75 gulden per inwoner van de gemeente. We mogen ons wel eens achter de oren krabben." Wethouder M. Brouwer- te Rol ler vond dat de gemeente als me deverantwoordelijke voor het recreatieschap niet kan opstap pen. „Dan lopen we weg voor de hele zaak. Het tekort kan dan wel niet acceptabel zijn; we zul len het toch moeten betalen. Het college vindt dat met een afkeu ring van het beleid en de eis dat het recreatieschap binnen een half jaar met een oplossing moet komen, een voldoende krachtig signaal wordt gegeven." door Ali Pankow ZIERIKZEE - De gemeente vindt het belangrijk dat Bro gum, het podium voor muziek- en theater in Zierikzee zijn acti viteiten voortzet, maar stelt daar nog steeds geen financiële bijdrage tegenover. Dat was de conclusie van het Brogum-bestuur donderdag na overleg met wethouder P. W. Berrevoets-Ringelberg. De eni ge schrale belofte die zij deed was de bereidheid een project leider aan te stellen via een Mel- WD-raadslid K. Huiszoon wil de een sterker signaal zenden naar het bestuur van het recrea tieschap. „We stellen wel eisen. maar zeggen niet wat de sanc ties zijn.Van der Hoest was het daarmee eens en stemde daarom met enige argwaan in met het voorstel van het college van B en W. „Ik heb zo mijn aarzelingen of het recreatieschap binnen zes maanden met een duidelijk be leidsplan kan komen." Van Ta- tenhoven deelde die twijfel: „Ik heb een donkerbruin vermoe den dat het niet goed gaat." kertbaan. Die handreiking kost de gemeente geen geld. Volgens secretaris A H. M. van den Nou weiand van Brogum is het bestuur 'gematigd tevreden' over de toezegging. De inzet van een projectleider kan leiden tot het terugdringen van het ex ploitatietekort. Brogum heeft een tekort van 12.000 gulden over 1997, naar verwachting valt dat dit jaar hoger uit. Het ontbreekt de gemeente ook aan geld voor dringend gewen ste verbouwingen en aanpassin gen in het Brogumgebouw aan de Julianastraat. Genietende kinderen bekijken eikaars lampions tijdens de herfstoptocht. foto Ruben Oreel door Miriam van der Schot DOMBURG - Een grote rij gekleurde lichtjes schommelde donderdagavond door de straten van Domburg. Ongeveer zevenhonderd kinderen, ouders en groot ouders liepen mee met de traditionele herfstlampionoptocht. De halve kilometerslange optocht slin gerde vanaf het Schuttershof, door het dorp en langs het badhotel naar de Hoge Hil. De voor- en achterkant van de stoet werd begeleid door een dweilband uit Goes en de Boerenkapel uit Domburg. Als afsluiting van de optocht werd een vuurwerkfestijn gehouden op de Hoge Hil. Volgens organisator Jaap Klein van de Domburgse Kust-VW Walcheren, wordt de optocht de laatste jaren steeds leuker. „Er komen ieder jaar veel nieuwe lam pions erbij. Bijvoorbeeld gekartelde lam pions met gezichtjes. Ook zijn sommige nieuwe lampions voorzien van lichtjes op batterijen. Die hebben het voordeel dat ze niet gemakkelijk in de fik vliegen. Dat ge beuld namelijk een paar keer per op tocht." Voor de treurige en soms hysterische tafe relen die de brandjes teweeg brengen, heeft de organisatie een verzachtende op lossing. Want tijdens de optocht zijn er lampions te koop voor deze noodgevallen. door Ondine van der Vleuten MIDDELBURG - Voor het eind van dit jaar moet de bodemsa nering rond de voormalige gas fabriek in Middelburg achter de rug zijn. Begin november is het terrein van de voormalige was serij van Rentex-Zeetex aan de beurt. Het pand van de voorma lige gasfabriek en wasserij wor den momenteel gesloopt. Tij dens de bodemsanering worden de verontreinigde funderingen worden verwijderd. De meest vervuilde plekken worden verwijderd en rest ver ontreiniging wordt geïsoleerd, zoals dat eerder op het ernaast gelegen parkeerterrein in de Morksstraat en de Brande- rijmolengang gebeurde. De af gegraven grond wordt gestort in een depot op het parkeerterrein. Waar de grond uiteindelijk heen gaat, hangt af van de mate vaj verontreiniging. Een deel ga® mogelijk rechtstreeks naar reiniger van Ecotechniek in hèi Botlekgebied. Herbruikbare schone en licht vervuilde gronii wordt weer op locatie verwerkt Vrijkomend puin wordt schóonl gemaakt en naar een puinbr® ker afgevoerd. Voor de afga voerde grond komt schoon zanfc] terug, waarop nieuwbouw gen pleegd kan worden. t: De diepste putten worden top ongeveer vier meter onder heji maaiveld ontgraven. Daarvo™ wordt een bemaling aangep bracht. Als het grondwater dap weggepompt wordt schoon geh noeg is, kan het zo in het riool Daarvoor wordt een slang doolC de Branderijmolengang gelegtffi naar de centrale pompput vafr het beheerssysteem toe. E door Mieke van der Jagt GOES - Drie schorsingen kwa men er donderdagavond in de gemeenteraad van Goes aan te pas om de sportnota 'Wat Goes Beweegt' vastgesteld te krijgen. Over de nota op zich had de raad niets dan lof, behalve de klein- christelijke fractie, die wat principiële minpuntjes zag. Het grote bezwaar bestond uit het ontbreken van een financiële paragraaf. Het college schotel de een nota voor met maar liefst zestig beleidsaanbevelingen, maar ook met de opmerking dat voor de uitvoering elke stuiver ontbreekt. Dat ging de meeste fracties te ver. De PvdA stelde voor maar eens uit te zoeken hoe het staat met het extra geld dat het minis terie voor sportstimulering heeft toegezegd, 10 miljoen vol gend jaar oplopend naar 55 mil joen in 2002. Als daarover dan wat bekend is, zo redeneerde de PvdA, kan altijd nog bij de be grotingsbehandeling in decem ber de nota, met financiële pa ragraaf, worden vastgesteld. Op dezelfde lijn, maar dan wat k minder hard. zaten D 66WD efo GroenLinks. Die fracties dienh den een motie in, waarin de notï weliswaar werd vastgesteld/? maar waarin de centen nadruk' kelijk bij de begrotingsbeha™ deling aan de orde zouden koL men; óók eventueel eigen gek' uit de krappe gemeentebegrofe ting. li De verzekering van wethoudeg mr. S. J. Heijning, dat sportgejf van het Rijk ook aan sport zaP worden besteed, plus de toezegjv ging dat in de aanbevelingejv prioriteiten zullen worden gejfc steld, was voldoende om de mar tie weer in te trekken. Daarmejv zaten de indieners weer op éém lijn met de rest van de raad, bej2 halve de PvdA-fractie, die bleeg vasthouden aan het doorschui<v ven of niet vaststellen. Die fraclg tie stemde daarom tegen. OverilC gens hebben alle aanbevelingejv prioriteit, die niets kosten. 1 De raad besloot voorts een initffi atiefvoorstel van de PvdA, oijg voor banenpoolers die naast dil« uitstroomuitkering grijpen! honderd gulden per gewerkt! maand in 1998 beschikbaar stellen, door te schuiven naa'2 november. 1 door Guido van der Heijden VLISSINGEN - De meesten noemen het nog tinnen soldaat jes, maar het dekt de lading al lang niet meer. Mark Brown spreekt liever van figurines. Zijn hele huis staat vol met rid ders, soldaten, tanks en gebou wen. Allemaal op schaal en bij na allemaal door Brown zelf gemodelleerd. Geen rechtop staande stramme soldaten maar stijgerende paarden tot in het kleinste detail beschilderd. Brown is een kunstenaar. Op za terdag en zondag organiseert hi j een modelbouw-workshop in het Arsenaal in Vlissingen. „Modellen, dat is echt iets voor jong en oud", meent Brown. De jongste modelbouwers houden zich bezig met de zogenaamde fantasy-figuren waarmee ze de ingewikkelde Warhammer-oor- logen voeren. Oudere model bouwers en -schilders bouwen bijvoorbeeld veldslagen na. Zijn eigen huis is vergeven van de modellen en de studieboeken waaruit de krijgers natuurge trouw worden nagemaakt. Aan de muren hangen oude school platen van de bekende illustra tor Issink waarop te zien is hoe de kruisridders van de eerste kruistocht aankomen bij de poorten van Jeruzalem. Een gedeelte van de modellen van tanks en bunkers komen in bouwpaketten bij Brown thuis aan, de rest snijdt hij zelf uit. Een fabriek in het Limburgse Magraten maakt er vervolgens tinnen modellen van. „Het is heus niet alleen oorlog voeren hoor", benadrukt hij en laat een modelletje van een Bel gische havenloods zien dat hij in opdracht van de loodsensocië- teit maakte. Graag zou Brown bijvoorbeeld de defensiewerken van historisch Vlissingen op schaal uitwerken, maar op zijn aanbod zijn Vlissingse instan ties nog niet ingegaan. Loodsenbeeldje Naast het loodsenbeeldje in de etalage van zijn atelier aan de Graveweg staat een model van een oud zeilschip. Piepklein. Het hele scheepje past met ge mak in een flinke mannenhand maar wie goed kijkt telt niet minder dan 101 millimeter-gro te mannen aan boord. Alles zit erop en eraan. Brown maakte het in opdracht. Tijdens de workshop die dit weekeinde in het Arsenaal ge houden zal worden, nemen mo delschepen een belangrijke plaats in. Op de workshop zal een groep uit Voorburg komen die lang bezig is geweest met een drie-eneenhalve meter lang mo del van het legendarische vlieg- dekschip de Karei Doorman. Naast dit gigantische bouw werk zijn er ook kleinere mo delschepen te zien. Professione le bouwers van modelschepen en figurines geven uitleg en tips aan bezoekers. De modelbouwworkshop Eu roworkshop 98 is in het Vlis singse Arsenaal te bezoeken op zaterdag van 10.00 uur tot 20.00 uur en op zondag van 10.00 tot 18.00 uur. Mark Brown met een van zijn miniatuursoldaatjes. foto Ruben Oreel Eén van de schakelgroepen van de Toorenvliedtschool tijdens de les van Koos: de klas is kleiner dan in het reguliere onderwijs, waar door er meer aandacht aan de kinderen gegeven kan worden. foto Ruben Oreel door Lukas Fransen MIDDELBURG - De Tooren vliedtschool in Middelburg, die speciaal voortgezet onder wijs verzorgt, bestaat 25 jaar en viert dat op 21 en 22 oktober met verschillende festivitei ten. Op het programma staat onder meer een vossenjacht en een feest in discotheek The Nighttrain. Op donderdag kunnen de leerlingen kiezen uit enkele excursies of een be zoek brengen aan een fitness centrum. Er bestaan nog steeds veel misvattingen over de school voor leerlingen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden. „Onze leerlingen zijn niet dommer dan andere leerlin gen", zegt adjunct-directeur Jan de Heer. „Het zijn leerlin gen met een normaal leerni veau, die veelal last hebben van faalangst en problemen met de concentratie. Daar komt bij dat ze vaak geen goe de werkaanpak hebben. Onze school probeert ze (weer) op dat niveau te brengen dat past bij hun leermogelijkheden. Ofwel het optimaal benutten van de leercapaciteiten." De Heer is niet blij met de plannen van de minister van onderwijs om leerlingen uit het specia al onderwij s op laten te gaan in het reguliere onder wijs. „Daar ben ik heel pessi mistisch over. Dat zie ik niet gebeuren. De klassen in het re guliere onderwijs zijn te groot om individuele hulp te ver strekken aan leerlingen die daar behoefte aan hebben. Wij praten voor de helft over leer prestaties en voor de andere helft over persoonlijke om standigheden van leerlingen. In het reguliere onderwijs gaat het er heel anders aan toe." De adjunct-directeur ziet meer in een uitgebreider sa menwerkingsverband met re guliere scholen. „En dan wel op zo'n manier dat onze leer lingen bepaalde lessen kunnen volgen in het reguliere onder wijs. Het is toch ons doel kin deren terug te brengen op het reguliere spoor. Leerlingen met beginnende problemen kunnen dan op de eigen school blijven en bepaalde lessen bij ons volgen. Zo worden de ster ke punten van beide onder wijsinstellingen benut." De Heer vindt het een goed idee om net als in het basison derwijs ook de klassen in het voortgezet onderwijs kleiner te maken. „Onze leerlingen stromen niet alleen in uit het basisonderwijs, maar ook uit vbo, mavo en havo. In kleinere klassen kan een leerkracht alerter reageren op signalen van leerlingen die problemen hebben. Op deze manier kan winst geboekt worden omdat de leerling sneller geholpen wordt. Preventie is namelijk heel belangrijk. Het is beter als je een leerachterstand kunt voorkomen." Kenniscentrum „We moeten proberen een ei gen plek te behouden in de vorm van een orthopedago- gisch-didactisch centrum. Dat willen de scholen om ons heen ook. Niemand is voorstander van een volledig opgaan van het specialistische in het regu liere onderwijs. Dan gooi je een stuk deskundigheid weg, waar ook reguliere scholen met veel waardering over spreken. Er zullen altijd kin deren zijn die persoonlijke aandacht vereisen en daar ook recht op hebben. Die aandacht moeten ze krijgen en dat is de grond van ons bestaan." door René Schrier HEINKENSZAND - Al zes jaar lang loopt het paard Arlando op een weitje achter het huis van Wim Constant in Heinkens- zand. 's Nachts verblijft het dier in de stal naast de wei. Het ziet er nu echter naar uit dat het dier uiterlijk 1 november moet ver dwijnen. Arlando veroorzaakt met zijn mest overlast, zegt de gemeente. Nooit was er een probleem, tot dat er deze zomer klachten bij de gemeente werden ingediend. De klachten gingen over stank en vliegenoverlast. Ambtenaren van de gemeente namen een kijkje. Volgens hen was het een rommel en Constant kreeg prompt een brief dat hij een eind moet maken aan de overlast anders zal de gemeente 'nader te bepalen maatregelen nemen'. Omdat dat naar de zin van de gemeente niet vlug ge noeg gebeurde kreeg hij 8 okto ber een brief met de mededeling dat het paard uiterlijk 1 novem ber op een andere wei moet staan, anders moet Constant een dwangsom van 50 gulden per dag betalen. Constant heeft achter zijn huis een flink perceel grond. Het grootste deel daarvan is beplant met vruchtbomen en groenten. De mest van het paard wordt ge bruikt voor het composteren van de gewassen. En Constant bezweert dat hij over die mest schoon stro gooit, waarvan dan ook een flinke stapel in zijn tuin ligt. Daar nu wrikt hem de schoen, want de controlerende ambtenaren houden bij hoog e® bij laag vol dat alle stro die in djl tuin ligt klinkklare paarden]* mest is. Omdat Constant het daar nie mee eens was en het een subjec tieve beoordeling vond, heeft hi l alles precies zo laten liggen ei niet opgeruimd, zodat de situa I tie opnieuw beoordeeld kunnen worden. Maar dat ge^l beurde niet. In plaats daarvai kwam de brief waarin de fatal datum van 1 november werd ge noemd. Inmiddels is Constant aan he werk gegaan en is alles keuri netjes aan de kant, maar ooi voor die tijd was het volgen hem geen rommel. Er was eei mesthoop die regelmatig werd» opgeruimd, dat wil zeggen on dergewerkt ergens in de enormi tuin. i Afgezien van één buurmani waar Constant mee in de clinch ligt, heeft niemand van zijn buil ren problemen met het paard o i de mest. Een tiental van heli heeft dat zelfs in een ondertel] kende verklaring meegedeeld]; Een van zijn buren zei zelfs dal; de stal wel in zijn tuin gebouwd' mag worden als dat het proj: bleem op kan lossen. Constant heeft zijn verhaal aai de Borselse burgemeeste J. L. M. Mandos verteld. Di< heeft ook de versie van zijl ambtenaren gehoord en is tot d< conclusie gekomen dat de maat regelen die Constant zijn aange zegel terecht zijn. Constant zie zich genoop een advocaat in di arm te nemen om te proberei Arlando bij zijn huis te houden. SPECIAALZAAK Lange Delft 8, M'burg (AANBIEDINGEN UITGEZONDERD)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 12