Verkeerde informatie is dodelijk Manege laat oog vallen op duinen PZC PZC zeeland vrijdag 16 oktober 1998 w11 Overleg over afvalverwerking Peters bouwt gemeentehuis Veere Auto schept bromfietser Spuitbusvandalen aangehouden Vrouw te water in Nollebos Mensenhandelaars opgepakt Veere laat waterschap gladde wegen bestrooien Aflopende pacht, drukke straat en overlast nopen De Scheldestad tot verkassen Sponsordiner voor Cliniclowns Autokraken REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) M. J. van Barneveld I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl I City OnLine/Internet http://www.pzc.nl ly e-mail: pzcredcity1@pzc.nl EINDHOVEN - De drie zuidelij ke provincies moeten op korte termijn samen met Vlaanderen bekijken welke mogelijkhe den er zijn om de a fvalverwerking gezamenli j k ter hand te ne men. Dat zei de Brabantse commissaris van de koning mr. F Houben donderdag op een bijeenkomst in Eindhoven. Nu zijn bij de afvalverwerking grenzen nog heilig. Afval wordt ver werkt danwel gestort daar waar het is ingezameld. Volgens Houben staat het vast dat na de Nederlandse provinciegren zen op termijn ook de landsgrenzen voor afval open gaan. Het ligt naar zijn mening voor de hand dat de drie zuidelijk pro vincies hier met Vlaanderen over praten. ANP DOMBURG - De gemeente Veere heeft donderdag onder voorbehoud de bouw van het nieuwe gemeentehuis aan de Roosjesweg in Domburg aanbesteed Bouwgroep Peters bracht met 8.622.000 gulden het laagste bod uit en neemt het bouwkundige gedeelte voor zijn rekening. Het werktuig bouwkundige onderdeel is uitbesteed aan Kropman bv, dat met een bod van 2.200 541 gulden de laagste prijs vroeg. Het elektrotechnische werk komt voor een bedrag van 1.658.500 gulden voor rekening van Merwestroom uit Dordrecht. Als al les naar wens verloopt, wordt het gemeentehuis 1 januari 2000 in gebruik genomen. MIDDELBURG-Een 19-jarigebromfietser uit Middelburg is donderdagmiddag gewond geraakt bij een aanrijding op de kruising Torenweg/Roozenburglaan. De Middelburger reed over het fietspad aan de Torenweg in de richting Arnestein Daar kreeg hij geen voorrang van een 40-jarige Middelburgse automobilist die uit de Roozenburglaan kwam. De bromfiet ser is met onder meer een gebroken sleutelbeen naar het zie kenhuis vervoerd. Na behandeling mocht hij weer naar huis. Beide voertuigen raakten beschadigd. SEROOSKERKE (W) - Twee Serooskerkenaren van 18 en 19 jaar oud zijn woensdagavond op de Noordweg in hun woon plaats angehouden. Het tweetal had kort voor hun aanhou ding met spuitbussen een pand in Serooskerke beklad. Ze zijn na verhoor weer in vrijheid gesteld. Ze zijn met een dagvaar ding heengezonden. VLISSINGEN - Een 49-jarige vrouw uit VI issingen is donder dag rond het middaguur in het Nollebos in Vlissingen te water geraakt. De vrouw wandelde met een kennis langs een water partij terwijl ze haar hond uit liet. De vrouw raakte op een ge geven moment uit balans en viel in het water. Ze ging hierbij kopje onder. Haar vriendin was alleen niet in staat de Vlis- singse te redden. Samen met een toegesnelde omstander kon de vrouw op het droge worden gebracht. Een inmiddels ge waarschuwde ambulance was niet meer nodig. De vrouw kwam met de schrik vrij en is naar huis gegaan. BERGEN OP ZOOM - De recherche van Bergen op Zoom heeft drie Tsjechische meisjes, die het slachtoffer van men senhandel waren, bevrijd. Er zijn veertien verdachten aange houden, van wie twaalf nog vast zitten. De politie rolde de bende op tijdens de zoektocht naar twee zusjes van 14 en 19 jaar, die in Tsjechië waren ontvoerd, in Nederland waren ver kocht en vervolgens gedwongen werden tot prostitutie. De verdachten zijn van Albanese of Tsjechische afkomst. door Lukas Fransen KOUDEKERKE - De gemeente Veere besteedt de gladheidsbe- strijding per 1 november 1998 volledig uit aan het waterschap Zeeuwse Eilanden. Dat heeft de gemeenteraad donderdag be sloten. De voormalige gemeenten voer den de gladheidsbestrijding, met uitzondering van de door gaande routes, in eigen beheer uit. Veere streeft zoveel moge lijk naar een uniform beleid voor de hele gemeente en dus ook naar een eenduidige glad heidsbes tri j ding. GroenLinks-raadslid P. Lou- werse vroeg zich af hoe het met de klachtenafhandeling zal gaan. „Wat gebeurt er als men sen met klachten bij de gemeen te komen? Zeggen we dan: dat doen we niet meer, dus dat is niet ons pakkie-an?" Wethouder J Houmes verzekerde dat dat niet het geval is. „Er komt een struc tuur dat de klacht direct daar terecht komt waar hij moet zijn. Dus geen tussenstations A D. De Best (CDA) vond de uit besteding een goede zaak, maar plaatste vraagtekens bij de fi nanciële afhandeling. „Het CDA wil voor dat gedeelte een apart voorstel, waarin alle con sequenties duidelijk worden uitgelegd." Houmes zegde toe alle feiten die betrekking heb ben op het geld nog eens goed op een njtje te zetten en te verdui delijken. Bijeenkomst over toekomstvisie Walcheren 2010 MIDDELBURG - De Heemkun dige Kring Walcheren houdt woensdag 4 november om 20.00 uur een bijeenkomst over de toekomstvisie Walcheren 2010. De bijeenkomst gaat over de ontwikkelingen van het platte land en wordt gehouden in de aula van de Zeeuwse Biblio^ theek in Middelburg. Geïnteres seerden kunnen zich voor vijf gulden per persoon inschrijven bij de Heemkundige Kring Wal cheren. Op de vergadering zijn een ver tegenwoordiger van de Zeeuwse Milieu Federatie, een camping houder en een directeur van een biologisch-dynamisch land bouwbedrijf aanwezig. Zij zul len hun visies uiteenzetten over het toekomstige ruimtebeslag op het platteland. (Advertentie) Kees den Herder 125, Serooskerke, 0118-593030 MIDDELBURG - De negen res taurants verenigd in het Mid delburgs Couvert, houden donderdag 29 oktober een spon sordiner voor de Stichting Cli- niclowns. Het negengangen diner wordt gehouden in de burgerzaal van het Middelburgse stadhuis. Diezelfde avond wordt er ook een wijnveiling gehouden. Alle betrokkenen werken be langeloos en de opbrengst komt Volledig ten goede van de clini clowns. De cliniclowns vrolij ken chronisch zieke kinderen op in ziekenhuizen door heel Ne derland. Aan het diner kunnen 110 men sen deelnemen. Op dit moment zijn er volgens organisator Er- win Wöhler al 55 stoelen ge sponsord. De gasten kunnen die avond bieden op vele soorten wijnen tijdens de veiling onder leiding van veilingmeester Ben Witte. De wijnen voor deze vei ling worden aangeleverd door wijnhandelaren en particulie ren. Ze variëren in prijs van vijf tien tot enkele honderden gul dens. Witte verzorgt voor de igasten een catalogus met daarin een uitleg over de verschillende wijnen. van Dimico mei greepjes van Slarck Een oude steiger De Dimico-kasl staal er pontificaal op hef plankier Hout op hout. Tijdloze schoonheid op een lij- loze geïijdenkaai Misschien om te zeggen dat je behalve een breedbeeld-tv plus audio en video - heel slim met uittrekplateau en "verdwijndeuren" - ook kostbare herinneringen kunt opbergen in zijn ijzersterke vormgeving. Echt een kast voor mensen die creatief en functioneel helemaal van deze tijd zijn! 1 door Lukas Fransen Een terugkerend punt van kritiek in de beschouwingen van de politieke i partijen van de gemeente Veere is de ge- brekkige voorlichting aan de mensen. Het college betrekt burgers te weinig bij de besluitvorming en zij weten vaak niet waar ze met hun vragen naar toe moeten. Als ze iemand gevonden heb ben, krijgen ze geen duidelijke of ver keerde informatie. „Voorlichting moet duidelijk en concreet geschieden", zegt WD-raadslid K. Huiszoon. „Niets is dodelijker dan het geven van verkeerde informatie." Waarom gaat de voorlichting aan en het overleg met de burgers zo vaak mis? „We moeten wel nuances aanbrengen. Je hebt drie vormen van communicatie met de burger. Op de eerste plaats is er de afdeling voorlichting en op de twee de plaats de rechtstreekse voorlichting door ambtenaren. Als laatste is er de communicatie tussen het bestuur en de burgers. De kritiek richt zich niet op de afdeling voorlichting. Die mensen doen goed hun best en moeten roeien met de I korte riemen die ze hebben. I Het probleem ligt dus bij de laatste I twee vormen van voorlichting. Na de J herindeling zijn alle mensen op hun I post blijven zitten. Dat is een goede zaak maar we moeten ze wel goed bege- leiden en weer naar een bepaald niveau brengen. Ik durf gerust te stellen dat veel ambtenaren nog niet opgewassen I zijn voor hun nieuwe taak. Een goed j voorbeeld daarvan is het gedoe rond de hertaxaties van de onroerende zaakbe- I lasting. Bewoners zitten met een hele- I boel vragen. De gemeente heeft zo'n I twaalfhonderd bezwaarschriften ge- I kregen. Door de massaliteit worden er I ambtenaren op het probleem gezet, die geen verstand van zaken hebben en de mensen dus niet goed kunnen voorlich- I ten. Niets is meer funest dan wanneer een burger iets vraagt en de ambtenaar j het niet weet. Tenslotte heb je de communicatie tus sen burgers en bestuur. Het college moet meer duidelijkheid geven. Zowel naar de burger als naar de raadsleden. Het college is enthousiast. Dat siert ze. Maar de leden van het dagelij ks bestuur gaan soms zo snel dat ze vergeten het draagvlak voor hun beleid af te tasten en te veel op eigen ideeën blindvaren. Ook de timing van het college om infor matie naar buiten te brengen is vaak I ongelukkig gekozen." Hoe kunnen de probleynen vol gens de WD worden opgelost? „Het college moet raadsleden eerder polsen zodat het weet hoe bepaalde I groeperingen over hun plannen den ken. Dat proberen te bepalen wat het K. Huiszoon: „Het college moet raadsleden eerder polsen, zodat het weet hoe bepaalde groeperingen over hun plannen den ken." foto Ruben Oreel draagvlak voor beleid is, ontbreekt vaakNu worden nog te veel voorstellen door de raad teruggenomen. Dat kost tijd en gaat ten koste van de effectivi teit. De huidige raad is ook geen goede afspiegeling van de samenstelling van de bevolking. Dat is duidelijk te zien uit het stemgedrag voor de Tweede Kamer verkiezingen. Daar ligt de verhouding ten aanzien van stemmen voor confes sionele en niet-confessionele partijen heel anders. Op de tussentijdse raads verkiezingen zijn te weing mensen af gekomen. Er komen nu dan ook beslui ten uitrollen die niet op steun van de meerderheid van de bevolking kunnen rekenen. Het college moet ook meer openheid van zaken geven naar de burger toe. Slobberduin is daar een mooi voor beeld van. Ik word regelmatig gebeld door mensen die vragen waarom het va- kantiebedrijf niet gewoon open kan blijven. Dat willen wij als gemeente ook. Maar we hebben ons te houden aan uitspraken van de rechter. Het is een heel simpel verhaal. Laten we het dan simpel houden en de burger recht voor zijn raap zeggen hoe de vork in de steel zit." Hoe kan het college de betrokken heid van de burger bij de directe leefomgeving intensiever maken? „Het is heel terecht dat de burger meer betrokken wil worden bij invulling van het beleid. Maar dan moet je wel eerst kaders hebben om beleid te maken. Daar ontbreekt het nu aan. Daarnaast kan de informatievoorziening naar de burger toe veel concreter en duidelijker. We moeten de informatie geven die ge vraagd wordt en niet iets anders. We moeten zeggen hoe het is." Wat vindt u van het voorstel van GroenLinks een ombudscommis- sie in te stellen waar de burger zijn klachten kan neerleggen „Ik vind dat het overwegen waard Een goede objectieve ombudscommissie is ook een spiegel voor de raad en het col lege zelf." Wordt het niet eens tijd dat Veere net als Middelburg en Vlissingen een duidelijke toekomstvisie toont, zodat de burger weet waar hij aan toe is? „Ik vraag me af of de gemiddelde bur ger van Vlissingen na het lezen van het mooie boekwerkje, waarin de stad in de toekomst kijktweet wat hem in 2010 te wachten staat. Een lange termijnvisie is toch een beetje de ver-van-mijn-bed show voor mensen. Velen kunnen zich er geen voorstelling van maken." Denken college en raadsleden niet te kleinschalig, alsof ze nog steeds kleine kernen besturen? „We zijn een bestuur van dertien ker nen en dat wordt wel eens vergeten. Be leid maak je op hoofdlijnen. Zeker bij een gemeente van onze omvang. Je moet niet alles tot in detail willen rege len. Maak een geraamte en laat de bur ger daarbinnen zijn gang gaan. Uit de beschouwingen van de partijen kun je precies opmaken waar ze vandaan ko men. Zo'n schrijven moet over het be leid van de totale gemeente gaan. We moeten die enge blik loslaten en een overall view standpunt innemen. We moeten in grote lijnen gaan denken, Dat kost tijd Er gaat in een grote ge meente als Veere minstens vijftien jaar overheen voordat we alles op poten hebben. Maar daar heeft de burger geen boodschap aan. Die wil nu duidelijk heid." Boor Edith Ramakers Vlissingen - Het bestuur van ruitersportvereniging de Scheldestad in Vlissingen heeft zijn oog laten vallen op de om- jeving bij Westduin, onder de luinen. )e manege ligt nu aan de druk te Vlissingse Gerbrandystraat. ,Het is een wens om naar dat ïatuurgebied te verhuizen. We loeven niet meer de Gerbran- lystraat over te steken en in een clap bezorgen we omwonenden ;een overlast meer", zegt voor- itter Rein Geervliet van Schel- lestad. fiet dat de voorzitter de laatste lijd meer klachten dan voor gaande jaren van omwonenden heeft gekregen. Maar de paar den laten weieens paardenvij gen op de straten achter, tot er gernis van sommige bewoners van Paauwenburg. Dp de mest bij de stallen zouden yliegen afkomen, die ook buurt bewoners zouden plagen. En fietsers durven de paarden die op het fietspad lopen niet te pas seren. ,,Onze leden krijgen regels te horen, hoe ze zich buiten beho ren te gedragen. En als we bui- OOST-SOUBURG - Vier auto's zijn woensdagnacht in Oost- Souburg opengebroken. De au to's stonden geparkeerd in de Zuiderzeestraat en in de Pieter Louwersestraat. Van de voer tuigen zijn ruiten vernield en sloten geforceerd. De buit be stond uit geluidsapparatuur, waardepapieren en een mobiele telefoon. DOMBURG Fakkeloptocht - De VW-Eve- nementencommissie 'Domburg Aktief' houdt op donderdag 22 oktober een fakkeloptocht door de straten van Domburg. De start is om 19.00 uur vanaf het Schuttershofgebouw aan de Kanonweistraat. De muziek is van De Boerenkapel uit Dom burg. Fakkels zijn voor aanvang van de tocht te koop. Meer in formatie is verkrijgbaar bij de Kust-WV Walcheren, tel. 0118- 581342. Manege De Scheldestad aan de Gerbrandystraat. foto Ruben Oreel plaats van de huidige manege heeft zij waarschijnlijk woning bouw in gedachten. „Dan is het bij de Gerbrandystraat voor ons afgelopen." De Scheldestad, vindt de voor zitter, kan niet veel meer doen dan afwachten. „Want de ver huizing kost heel veel geld. Een vereniging als de Scheldestad, hoe florerend met haar 400 le den ook, kan niet zelfstandig een paar miljoen gulden op brengen. We zullen sponsors moeten benaderen en met de ge meente onderhandelen. Het plan van aanpak is in ontwikke ling." Tussen wens en realiteit gaapt een groot gat. In de tussentijd houdt Tinus Vos zijn hart vast. Hij vindt de huidige situatie voor mens en paard levensge vaarlijk. Vos was tot voor kort hoofd-verzorger van de paar den van de Scheldestad. „We komen van het park bij West duin vandaan. In 1973 zijn we hier naar toe gekomen. Daar in het park grazen nu koeien. Paarden kunnen er toch prach tig tussenlopen." Vos woont naast de manege aan de Gerbrandystraat en zegt re gelmatig geschrokken te zijn van paarden die 'blind' de straat oversteken. Vanuit zijn huis ziet hij het gevaar. Als ze ontsnapt zi jnof als er onderweg iets is ge beurd, rennen ze terug naar de stal en steken in volle galop de Gerbrandystraat over. „Dat zit in paarden. In de afgelopen ja ren is er drie keer een paard met alleen een zadel teruggekeerd Dat er geen ernstiger ongeluk ken zijn gebeurd, is puur toeval, puur geluk." Gedoe Voor een zogenaamd 'manege rondje' dat ruiters lopen als ze niet zoveel tijd hebben, steken ruiters en amazones de Ger brandystraat over. Daarna lo pen ze voor een deel door bewoond gebied in de wijk Paauwenburg op weg naar de rustiger omgeving tussen het Nollebos en Westduin „Dat ge doe heb je niet meer als je de ma nege verkast richting Westduin. Dan zit je direct dicht bij het strand. Voor de langere ritten kun je meteen het ruiterpad naar bijvoorbeeld Westkapelle nemen. Dan ben je in een keer af van mensen die mopperen over poep op de straat, maar vooral van de onveilige verkeerssitua tie", zegt Vos. ten in groepsverband rijden, gaat er altijd een instructeur mee. In de Gerbrandystraat moeten de leden paardenvijgen opruimen en dat doen ze ook. Bovendien vergaan die paar denvijgen binnen enkele dagen tot stof." Pacht Niet de overlast, de drukke weg, maar de naderende afloop van de pacht is volgens de voorzitter de belangrijkste reden dat de Scheldestad met de gemeente in gesprek is over de verhuizing. De Scheldestad pacht de grond van de gemeente. En op de

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 11