gratis bus in Burgh-Haamstede öPZC Vijfde lustrum CJV-bejaardendag in Renesse Jongerenwerker jaar op proef op Schouwen-Duiveland PZC Met 104 een dure klant voor de gemeente Goemanszorg telt 7.777ste bezoeker landbouwmuseum Wégsnijden om bij de essentie te komen zeeland ervoer naar campings en stranden in drukste weken toeristenseizoen Straatplassers beboet Aanrijding in Stavenisse Bromfietsers belagen Goese Aanrijding in Haamstede Man doet greep in kassa Winkeldief aangehouden Bromfietser lichtgewond kunst cultuur maandag 12 oktober 1998 por Peter van den Belt injURGH-HAAMSTEDE - In na- [re Iging van Renesse krijgen ook atkernen Burgh en Haamstede n j atis busvervoer naar de cam- rangs en de stranden. Het dage- at ks gemeentebestuur hoopt V( ermee het autoverkeer in de g esthoek verder terug te drin- j in. Het plan is opgenomen in begroting voor 1999. De ge- eenteraad van Schouwen- n(j uiveland zal zich op korte ter- oglijn uitspreken over het colle- u; voornemen. :n in(et gratis vervoer in Burgh aamstede en Westenschouwen 0( il voorlopig van beperkte om- ingzijn. Vooralsnog wordt uit- e igaan van één busdienst. Het .beschikbare budget van 35.000 ïlden zal bovendien in een ze orte periode worden uitgege- en. „De ervaring met het na- ransport vanaf het transferium m,n Renesse is dat mensen hun hj uto alleen op de camping laten aan als ze ook frequent van het ratis vervoer gebruik kunnen laken. We hebben liever één oed draaiende buslijn die een orte periode rijdt, dan één of vee die het hele seizoen slechts rijden en daar- (oor genegeerd worden", licht C. W. Veerhoek (o.a. lej «creatie en verkeer en vervoer) ze esgevraagd toe. ue [et hoogseizoen en de pinkster- ei, agen zijn de aangewezen mo etenten om de bus over de v; urghseweg en de Hogeweg de rotonde in Westen- chouwen te laten rijden. Veer- oek benadrukt verder dat het ervoer attractief, comfortabel n veilig moet zijn. bewegwijzering hpe kennis opgedaan met het ie ransferium in Renesse moet O, olgens de wethouder direct [ei/orden benut. „De mogelijk heid van gratis vervoer moet ;n!uidelijk kenbaar gemaakt /orden en er moet een goede be- /egwijzering komen." let ligt voor de hand dat de Renesse, die ook d^et gratis vervoer rond het ansferium verzorgt, ingezet il worden. „Er wordt momen- •1 overleg gepleegd met de ixicentrale. Het is het beste om roor het hele natransport in de Vesthoek één aanbesteding te doen. Dan kunnen er gemakke lijker vervoermiddelen worden uitgewisseld", aldus Veerhoek die echter benadrukt dat daar over nog geen besluit is geno men. Enkele jaren terug zagen de on dernemers in Burgh en Haam stede niets in gratis busvervoer en beperking van de parkeer plaatsen in hun kern. Na de ope ning van het transferium in Re nesse sloeg hun afhankelijke afkeer echter om in afgunst. Re nesse bleek door het afgenomen autoverkeer sterk in aantrek kingskracht te hebben gewon nen. De middenstand en de ho reca in Burgh en Haamstede pleitten vervolgens voor de aan leg van een minitransférium, maar dat bleek financieel niet haalbaar. Een grotere frequen tie van de ZWN-zomerbus leek tot deze zomer de enige uitbrei ding van het openbaar vervoer te worden in het nieuwe zomer seizoen. Nu komt daar dus op drukke tijden de gratis bus dienst bij In het DJV-kampgebouw in Renesse vierden ouderen de 25e bejaardendag. foto Pieter Honhoff door Peter van den Belt RENESSE - Bij elkaar 54 oude ren, voornamelijk uit Zierikzee, werden zaterdag door de chris telijke jongerenvereniging Sa men Verder getrakteerd op een dagje uit in het CJV-kampge- bouw aan de Rampweg in Re nesse. Het werd een extra fees telijke bijeenkomst, want het was het 25e jaar dat de bejaar dendag werd gehouden. „Mensen uit Zierikzee raken naarmate ze ouder worden ver spreid over de verschillende verzorgingstehuizen Op zo'n dag willen we de men sen weer bij elkaar brengen zo dat ze nog eens herinneringen uit vroeger tijden kunnen opha len", legt Richard Kemink uit. Hij is voorzitter van de afdeling Zierikzee van de CJ V. Vaste onderdelen van het pro gramma zijn de koffieuurtjes in de ochtend en de middag en de mosselmaaltijd. Samen worden er dan versjes uit een ver verle den gezongen. Daartussendoor worden spellen georganiseerd en die zijn ieder jaar anders. Dit jaar had de oud ste CJV-groep (kinderen van 14 jaar en ouder) een moeilijke op dracht voor de aanwezigen be dacht. Er werden foto's van ver schillende plekken in Zierikzee getoond waarna de zaal moest noteren in welke straat de kiek jes waren genomen. Het raden van de uitgebeelde beroepen, het spel dat in de middaguren werd gespeeld, was een stuk eenvoudiger. Volgens jeugdleidster Marieke Schot kost het weinig moeite om de CJV-jongeren te motiveren voor het verzorgen van de be jaardendag. „De meeste zeggen er hun zaterdagbaantje voor af. Iedereen doet het met veel'ple- zier. Het leeftijdsverschil valt op zo'n dag weg en dat is de bedoe ling." Dat de formule nog steeds werkt, blijkt uit de belangstel ling. Schot: „In principe mogen alle ouderen van Schouwen- Duiveland meedoen, maar we hangen de affiches alleen in Zie rikzee op. anders wordt het te druk. Meer dan zestig mensen kunnen er niet in de zaal." GOES - De politie betrapte zaterdagnacht drie personen op het urineren op de openbare weg. De wildplassers kregen alle drie een bekeuring van zestig gulden mee naar huis. STAVENISSE - Een 26-jarige automobilist uit Oosterhout verzuimde zaterdagochtend om kwart voor negen op het kruispunt Stoofdijk/Oudelandsedijk/Buurtweg in Stavenis se voorrang te verlenen aan een 75-jarige inwoner uit Stave nisse. Beide auto's raakten licht beschadigd; de bestuurders kwamen met de schrik vrij. GOES - Twee bromfietsers raakte zaterdagmorgen rond 10.30 uur op het Kolveniershof in Goes slaags met een 34-jari- ge inwoonster van Goes. Het tweetal kreeg onenigheid met de vrouw over de verkeersi- tuatie. Daarop schopte één van beide een deuk in haar auto De politie, die de zaak onderzoekt, verzoekt getuigen zich te melden. BURGH-HAAMSTEDE - Op de kruising van de Zandweg met de Kraaijensteinweg in Haamstede zijn zaterdagmorgen twee auto's op elkaar gereden. Een 46-jarige inwoner van Haamstede stond met zijn auto op de Zandweg en gaf bij het opdraaien van de Kraaijensteinweg geen voorrang aan een 56-jarige man uit Middelburg Beide voertuigen moesten worden afgevoerd. MIDDELBURG - Een tot nu toe onbekende man heeft zater dagmiddag tussen kwart over twee en half drie met succes een greep gedaan in de kassala van de Aldi aan de Lange Geere in Middelburg. Hij is met een volgens de politie aanzienlijk bedrag verdwe nen. De man deed een greep in de kassa op het moment dat de ze door het personeel werd geopend. De dader wordt omschreven als een man van 1.75 a 1,80 meter lang. Hij had een zwarte integraalhelm met een dicht vizier op het hoofd. De dief droeg een lichtkleurige 'gabberjas' in zwart en blauw. De man liep weg in de richting van de parkeergara ge. VLISSINGEN - De politie heeft zaterdagmiddag een 47-jari- ge Vlissinger aangehouden voor winkeldiefstal. De man had voor ongeveer zeven gulden aan etenswaren gestolen in een supermarkt aan de Paauwenburgweg in Vlissingen. De Vlissinger moet binnenkort voor de rechter verschijnen, omdat het niet de eerste keer was dat hij voor winkeldiefstal werd aangehouden. VLISSINGEN - Een 17-jarige bromfietser uit Vlissingen is zaterdagmiddag lichtgewond geraakt toen hij met zijn brom fiets tegen een auto botste op het Baskensburgplein in zijn woonplaats. De jongen haalde de wagen links in, terwijl deze links stond voorgesorteerd om linksaf te slaan. Na behandeling in het zie kenhuis mocht de Vlissinger weer naar huis. Hij kreeg een boete, omdat hij niet in het bezit was van een brom fietscertifi- caat. door Peter van den Belt ZIERIKZEE - De Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland heeft een parttime jongeren werker aangesteld. Het is de 44- jarige Nan Kempers uit Middel burg. Hij is aangesteld voor een jaar. Kempers, geboren en getogen in Gouda, zal zich met name bezig houden met het begeleiden van vrijwilligers in de diverse jonge rencentra op Schouwen-Duive land. Hij zal dit doen door waar nodig directe hulp te verlenen en door het geven van trainin- t' en. In het verleden heeft de tichting Jeugd nogal wat brandjes moeten blussen in di verse sosen en jeugdhonken. [Vandaar dat de behoefte groeide ;aan een jongerenwerker. Contact Kempers moet uit hoofde van jzijn functie tevens contact leg gen met de jongeren op de zoge- REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23 4301 KJ ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P.G.H. van den Belt P. Kleemans A. Molengraaf A.M.L. Pankow P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl naamde 'hangplaatsen'. Door bemiddeling van zijn kant moet de overlast die deze jongeren veroorzaken beperkt worden. In het verleden heeft Kempers onder andere als opvangmede- werker gewerkt bij het AZC in Middelburg en als ambulant jongerenwerker bij de gemeente Borsele. Ook heeft hij stage ge lopen bij de Stichting Arduin. Proefperiode De gemeenteraad heeft enkele maanden terug een bedrag van 40.000 gulden vrijgemaakt voor de jongerenwerker, die twintig uur per week in dienst wordt ge nomen. Na de goedkeuring van de raad is de vacature direct opengesteld. Aanvankelijk wil de de politiek een proefperiode van een halfjaar. Op aandringen van wethouder RW. Berrevoets- -Ringelberg is die verlengd tot een jaar. Afhankelijk van het behaalde effect zal gekeken worden of het dienstverband uitgebreid kan worden. Om het contact met de vrijwilli gers binnen de verschillende jongerengroeperingen te verbe teren gaat de Stichting Jeugd eens per kwartaal een nieuws bulletin uitbrengen. Het eerste nummer- met een oplage van 250 exemplaren, is inmiddels ver schenen. Informatie Via de nieuwsbrief wil de Stich ting Jeugd informatie verstrek ken over nieuw spelmateriaal, speciale evenementen en fond sen waarop een beroep kan wor den gedaan. Het bulletin heeft de naam SJ OOK meegekregen. Volgens het bulletin is de Stichting Jeugd vergelijkbaar met de 'choke' van een auto: een extraatje bij opstartproblemen. Johanna Simmers uit Zierikzee werd in 1894 geboren. foto Pieter Honhoff door Peter van den Belt ZIERIKZEE - Johanna Sim mers uit Zierikzee vindt zichzelf een dure klant worden voor de gemeente. Voor het vijfde ach tereenvolgende jaar mocht ze op haar verjaardag een bos bloe men in ontvangst nemen. Me vrouw Simmers bereikte zater dag de respectabele leeftijd van 104 jaar. „Of je het nou leuk vindt of niet. Hij gaat allemaal vanzelf", sprak de jarige onder het genot van een advocaatje. Naast fami lie en pers mocht ze zaterdag ook burgemeester J. J, P. M. As- selbergs weer begroeten. De laatste jaren vallen Simmers overigens niet al te licht meer. „Nu ik in een rolstoel zit, duren de dagen soms lang. Bovendien gaat het lezen inmiddels ook wat moeilijker." Johanna, die sinds 1986 in het Zierikzeese zorgcentrum Bor- rendamme woont, hield veel van streek- en historische ro mans, maar leest nu vooral nog de Story en luistert aandachtig naar Omroep Zeeland. Ze is ook een wandelende encyclopedie voor een ieder die wat over Zie rikzee en haar inwoners wil we ten. Haar geheugen is ondanks haar leeftijd namelijk nog pri ma in orde. Simmers werd in 1894 in Zierik zee geboren als dochter van een kastelein. Ze was enig kind, maar zelf heeft ze voor genoeg nakomelingen gezorgd: zeven kinderen, twintig kleinkinde ren en achtentwintig achter kleinkinderen. De kinderen waren zaterdag op visite en ook voor hen was het een heuglijke dag. „Ik ben 73. Soms besef je niet dat het zo'n uitzonderlijke situatie is dat je nog iedere dag met je moeder kan praten." „Op zo'n dag sta je daar weer bij stil", stelt Johan Simmers, de oudste zoon van Johanna. Hij woont in 's Hertogenbosch en bezoekt zijn moeder eens in de veertien dagen. Tussendoor belt hij regelmatig. „Ze krijgt gere geld bezoek." „Niet alleen kinderen, maar ook kleinkinderen. Het voelt ook niet als een verplichting om haar op te zoeken. Ze is ondanks haar leeftijd helemaal geen kla gend oud vrouwtje. Ze wil zelf nog alles regelen en vindt het vervelend om van ie mand afhankelijk te zijn." Voor mevrouw Simmers was het het hele weekeinde feest. Zon dag was er een feestelijke bij eenkomst met de (achterklein kinderen in Serooskerke (S). door Peter van den Belt DREISCHOR - Het Streek- en Land bouwmuseum Goemanszorg in Dreischor stevent dit jaar af op een re cord aantal bezoekers. Dit weekeinde kwam de 7.777ste gast van dit jaar langs de kassa. Voor het bestuur reden om een bescheiden feestje te vieren. In 1996, het eerste jaar in het nieuwe on derkomen, kon het museum 7.400 men sen verwelkomen. Door de hete zomer van 1997, liep het aantal nieuwsgierigen vorig j aar terug naar 67 00Door het voe ren van een actiever pr-beleid zit het be zoekersaantal dit jaar weer in de lift. Met nog een paar weken te gaan (het museum sluit de deuren op 31 oktober), hoopt voorzitter Wim de Vrieze de achtdui zend-grens nog te doorbreken. Aanvankelijk zag het er stilletjes uit voor het museum, maar net toen het bestuur een gast wilde 'regelen', kwamen er toch enkele toeristen aanzetten. De familie Mol uit. Tinle bij Brielle kon gefeliciteerd worden. „Mijn moeder is dinsdag op be zoek geweest en die attendeerde me op het museum. Ze was erg enthousiast en daarom wilde ik er zelf ook eens kijken", aldus G. Mol. Uit handen van voorzitter De Vrieze kreeg ze een bos bloemen en een pakket met Schouwse streekproduc ten. Mol had tot dinsdag nog nooit van het museum gehoord. Maar als ouderen werkster is ze vast van plan om de hele soos eens mee te nemen naar Dreischor Nieuw beleid Bij Goemanszorg wordt inmiddels druk gewerkt aan een nieuw beleidsplan. Van lokaal museum moet het uitgroeien naar een streekmuseum voor heel Schouwen- Duiveland. De stichting wil de collectie bovendien uitbreiden met attributen over het wonen en de gezondheidszorg op het eiland. Bovendien wordt bekeken hoe de nieuw media (cd-rom, video) het beste kunnen worden benut. Daarnaast wil men een gerichter pr-beleid gaan voeren. Dat wil zeggen dat de ouderen, jongeren, toeristen en eigen bewoners op verschillende manieren benaderd wor den. Dit jaar is het museum al onder de aandacht gebracht van veel busonderne mingen in Nederland. VLISSINGEN, Vestzaktheater 'Ockhams scheennes', van Titus Tiel Groenestege en Han Römer, door De Zeeuwse Komedie, met Henk Geelhoed en Ron Thiry. Regie van Katinkavan den Dool. door Willem Nijssen Er bestaan teksten waar van je eventueel wel zou kunnen bedenken dat er op gezweet is, maar die klinken alsof ze moeiteloos zijn opge schreven. Dikwijls zijn dat tevens teksten, die in heel ge wone woorden - en schijn baar terloops - diepe thema's aanraken. Ockhams scheer mes is zo'n tekst. In vijf, zes min of meer losse scènes wordt daarin getipt aan het meest bepalende dat er in een mensenleven bestaat: de ou- der-kindrelatie. Nergens bestaat er onder mensen zo'n wankel even wicht tussen liefde en dwang, tussen vrijheid en plicht, dan in de band tussen een kind en zijn vader en moeder. Meestal wordt er met zwijgen méér bep.aald - en dat voor een leven lang - dan met spreken. Dat te ontrafe len is ook op het toneel niet simpelhoe kunstmatig de si tuatie daar ook gemaakt kan worden. Ockhams scheermes doet geen 'diepzinnige uit spraken, maar geeft in ruim interpreteerbare beelden en met de nodige humor kleine bescheiden hints. Het zijn aanwijzingen hoe dat alles in de relatie tussen een vader en een zoon ge weest kan zijn. En ook hoe dat eerder tussen die vader en diens moeder geweest zou kunnen zijn. Want dit soort 'kwaad' woekert vaak gene raties lang door. De vader staat alleen voor de opvoeding van zijn. zoon, want bij de geboorte is de moeder gestorven. Hij doet dat dus stevig en dapper, niet wetende wat hij daarmee bij zijn zoon aan emotionele blokkades ver oorzaakt. En als die daar la ter dan over wil praten, zegt de vader eenvoudigweg: „Ik heb geen verstand van ge voel." Een scène waarin hij met walging moet blijven toegeven aan de wens van zijn oude, rimpelige, verlepte moeder om haar te wassen, verklaart waarom dat gevoel ooit werd afgesneden. De zoon geeft niet op, en daaraan danken we nog twee boeiende scènes. De ene is een pseudo-scherpzinnig de bat - boven chocoladehagel en suiker - over individuele vrijheid in de groep, de ander een poging om door shoc kerende fantasieën een door braak te forceren. Maar Ock hams scheermes, dat dus al die tijd ging over wégsnijden om bij de essentie te komen, eindigt onbeslist. Er is geen vaststaande uitkomst, er zijn slechts wagen. „Niets is ze ker, behalve dan dat alles waarschijnlijk is." Een paar jaar geleden is Ock hams scheermes door Titus Tiel Groenestege en Han Rö mer zelf gespeeld. De tekst was al werkende uit henzelf ontstaan, ze kenden elke nu ance. Bovendien is ironie een tweede natuur van beide ac teurs. Die voorstelling was dan ook wat scherper en lich ter dan hij nu door de twee spelers van De Zeeuwse Ko medie wordt gespeeld. Maar ook tijdens deze iets melan- choliekere variant valt er op de ontwapenend confronte rende momenten nog vol doende te lachen. Ron Thiry speelt een integere en geloofwaardige vader, die vooral op de momenten dat hij in zichzelf vastloopt, sterk overkomt. Henk Geel hoed begint wat zwak in zijn rol als zoon, maar groeit in zijn spel naarmate de zoon vastberaden tegen zijn vader blijft strijden. Samen bren gen ze in vlot tempo de voor stelling naar het mooie - tegelijk schrijnende en hila rische - slot. Amateurtoneel van dat niveau mag trots zijn op zichzelf. 'Ockhams scheermes' is o.a. de komende zeven zaterdagen (t/m 28/11) nog te zien iti het Vestzak theater te Vlissingen. Reserveren op 0118-465624 Advertentie City OnLine in Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 25