VVD is nijdig op Netelenbos 'Paparazzo' zondagsrust F requin verstoort Leen van Dijke r Holbrooke vangt bot bij Milosevic 4 WEKEN 1iO' [infrastructurele projecten op de tocht, twijfels over Betuwelijn groeien Klantenkaart faliekant mislukt Belgische automobilist verdronken bij Sluiskil Baby's overboord PostcodeMiljoenStraat Deze week: 2034 AR rosTC@Di Nieuwe kans zeegroenten Oranje verslaat Peru 13 en 19 Aantal orgaandonoren met 20 procent gedaald Felle brand in studentenflat VOOR 15,00 JA, ik wil: PZC l^ÊÊÊKÊÊÊÊIÊÊM Kans op windstoten Weinig zon en nu en dan buien, mogelijk met onweer en (zware) windstoten. Maximum temperatuur rond 13 graden. ),|0: :41e jaargang no. 243 aandag 12 oktober 1998 losse nummers 1,75 PZC Oskar Camenzind verrassend wereldkampioen PAGINA 13 van onze redactie binnenland DEN HAAG - VVD-frac- igtieleider Dijkstal heeft igisteren openlijk afstand Ogenomen van minister Ne- jtelenbos van Verkeer en Waterstaat. Zij is van plan i-om de aanleg van sommige ^grote infrastructurele ^projecten. Bovendien ügroeien de twijfels over de aanleg van de Betuwelijn. „De Zuiderzeespoorlijn moet er komen en de tweede Coentunnel I ook". Dat zei Dijkstal in reactie op twee opvallende voorstellen uit het voortijdig uitgelekte Meerjarenprogramma Infra structuur en Transport 1999- 2003 (MIT) van Netelenbos. De liberaal speculeerde op een ernstig conflict met het kabinet als Netelenbos haar zin door drijft en een streep zet door de directe railverbinding met het Noorden en een tweede tunnel onder het Noordzeekanaal. Of .Netelenbos het zover durft te la kten komen, is maar de vraag. ^Premier Kok heeft zichinhet re cente verleden ook een warm .^voorstander getoond van de Zuiderzeespoorlijn. VVD-mi- nister Jorritsma (economische Ij zaken) zei gisteren dat de Zui derzeespoorlijn 'er gewoon n komt'. De voorganger van Nete lenbos herinnerde aan de af spraken die het vorige kabinet in april met de noordelijke pro vincies maakte. Op de tocht (De regering buigt zich de ko- j mende weken over het nieuwe MIT, waarin, tot groot ongenoe gen van WD, CDA en Groen- Links, evenmin plaats is voor een aftakking van de Betuwe lijn naar Noord-Duitsland. In het tv-programma Netwerk stelden de drie fractiewoord voerders gisteravond „dat dan de hele Betuwelijn op de tocht komt te staan". Acht hoogleraren roepen de Tweede Kamer vandaag op de Betuwelijn te schrappen omdat die onrendabel dreigt te worden Onder hen zijn de Amsterdamse econoom A Heertje, de Eindho- vense hoogleraar vervoersplan ning A Pols, de Groningse ver- voerseconoom J. Polak en diens Amsterdamse collega P. Riet veld. „Het is een zinloos en hopeloos project", aldus Heertje. Hij en zijn collega's wijzen erop dat de binnenvaart de goederen die via de Betuwelijn moeten worden vervoerd, veel makkelijker en aanzienlijk goedkoper kan transporteren. Bovendien dreigt volgens de hoogleraren een geweldige kos- tenoverschrijding voor de Betu welijn. Voor het project is onge veer tien miljard uitgetrokken, maar door allerlei nieuwe ge- luids- en veiligheidseisen zal dit bedrag met vijf tot tien miljard worden overschreden. De hoogleraren dringen er bij de Kamer op aan het Centraal Plan Bureau nieuwe berekeningen te laten maken. „Daaruit zal blij ken dat we gelijk hebben", voor spelt Heertje. Keus In het nieuwe MIT maakt Nete lenbos een noodgedwongen keus uit de lange wensenlijst van infrastructurele werken. Verkeer en Waterstaat heeft be rekend dat uitvoering van alle plannen 45 miljard gulden kost. Netelenbos heeft 'slechts' 12 miljard gulden in kas. Tijdens de formatie van het nieuwe ka binet is afgesproken dat de helft naar het openbaar vervoer gaat, de andere helft naar de verbete ring van wegen. Aanleg van nieuwe wegen laat het budget nauwelijks toe. GPD/ANP TERNEUZEN - De 24-jarige Van Caneghem uit is zaterdag avond overleden bij een eenzij- e dig ongeval op de provinciale jweg N252 tussen Terneuzen en Sluiskil. J De auto van de Belg raakte om i zes uur door nog niet verklaarde oorzaak van de weg en belandde op zijn kop de sloot. hEen brandweerman slaagde er een kwartier later in de man uit zijn auto te trekken, maar reani- matie mocht niet meer baten. I Enkele leden van de vrijwillige i. brandweer van Terneuzen wa- |ren zaterdag vlak na de melding "terplaatse, omdat zij net terug kwamen van de open brand- i, weerdag in Sluiskil. P. Duerink vreed in een commando wagen naar de Terneuzen toen hij door 'andere weggebruikers op het ongeluk werd geattendeerd. Hij bedacht zich geen moment en sprong in het ijskoude water. Hij sloeg de achterruit stuk en trok het slachtoffer naar buiten. Op de wal begon Duerink direct met reanimatie. Het slachtoffer werd per ambulance naar het ziekenhuis in Terneuzen ge bracht, maar bij aankomst bleek hij te zijn overleden. LECCE - Mensensmokkelaars hebben negen kinderen, onder wie drie baby's, in zee gewor pen. De drie smokkelaars, die in de nacht van vrijdag op zaterdag gevluchte Kosovo-Albanezen naar Italië brachten, probeer den zo aan de Italiaanse kust wacht te ontkomen. Volwassen vluchtelingen en kustwacht- personeel sprongen in zee om de kinderen te redden, wat uitein delijk lukte. De smokkelaars ontkwamen. Het drama speelde zich af bij Lecce. DPA/AP Vliegtuigspotters kijken naar een landende Amerikaanse B-52 bommenwerper bij de Britse basis Fairford, ca 120 kilometer ten westen van Londen. De VS stuurden het afgelopen weekeinde zes van deze vliegtuigen naar Europa om eventueel mee te doen aan aanvallen op Servische doelen. van onze redactie buitenland BELGRADO - De spanning rond de cri sis in het opstandige Kosovo is afgelo pen weekeinde opgelopen. De onder handelingen tussen de Joegoslavische president Milosevic en de Amerikaanse toponderhandelaar Holbrooke gingen gisteravond de zoveelste ronde in. De kans op militair ingrijpen, waarover mogelijk al vandaag wordt besloten, groeit met het uur. Holbrooke gaf na geen enkel gesprek het afgelopen weekeinde een aanwij zing dat een doorbraak op komst is. „Er is nog niets veranderd. De situatie is zeer ernstig", verklaarde hij. Van Amerikaanse diplomatieke bron nen werd vernomen dat de gezant be reid is zo lang met de leider in Belgrado te spreken als nuttig is voordat de NAVO beslist over luchtaanvallen op Servische doelen. Volgens Holbrooke komt het bondgenootschap vandaag bijeen om een militair ingrijpen te be sluiten. Duitsland zal dan het groene licht geven voor een interventie, hoewel dat volgens demissionair minister van defensie Rühe niet inhoudt dat Duitse toestellen ook meedoen aan een eventu ele aanval. Italië en enkele kleine lan den moeten nog een besluit nemen, Griekenland blijft tegenstander. Om krachtig op te kunnen treden tegen Joegoslavië, stuurde de Verenigde Sta ten afgelopen weekeinde zes B-52 bom menwerpers en andere militaire toe foto Martyn Hayhow/AP stellen naar Europa. Vanaf de Britse basis Fairford kunnen de B-52's, die elk twintig kruisraketten kunnen vervoe ren, snel in actie komen. Het Nederlandse ministerie van Bui tenlandse Zaken raadt Nederlanders in Joegoslavië aan het land te verlaten. Volgens het ministerie bevinden zich nog ongeveer tachtig landgenoten in Joegoslavië. Van dag tot dag wordt be keken of het nodig is de Nederlandse ambassade te sluiten. RTR/ANP zie ook pagina 5 door Ab van derSluis MIDDELBURG - Het Middel burgse RPF-Kamerlid Leen van Dijke is woest op programma maker Willibrord Frequin en tv- zender SBS 6. Aanleiding is een actie zondag ochtend voor de kerk van Van Dijke. Een groepje homoseksu elen wilde het Kamerlid geld overhandigen waarmee hij zijn boete van 300 gulden kon beta len. Van Dijke werd vorige week Advertentie Elke week 1 miljoen in een Postcode Dat is de Finlandstraat in Haarlem Volgende week bij u in de straat Tfcü NATIONALE ■LOTERIJ! 020-677 68 68 veroordeeld wegens het beledi gen van homoseksuelen. Het COC Midden-Zeeland, dat om medewerking was gevraagd, distantieert zich van de actie. 'De week van Willibrord', dat zondagavond werd uitgezon den, liet homo's collecteren voor Van Dijke. De opbrengst zou aan hem aangeboden worden. Onthutsend „Dit is werkelijk beneden alle peil", aldus een geschokte Van Dijke. „Ik vind het onthutsend dat op deze manier ik, de ge meenteleden van mijn kerk en mijn gezin worden lastig geval len door deze paparazzi. Dit is media-terreur." Van Dijke werd opgewacht door de cameraploeg. „Ik heb ze tot vier, vijf maal duidelijk ge maakt dat ik geen enkele zin had in een verdere communica tie. Toen ik naar mijn auto liep, werd mij de doorgang ponticif- aal geweigerd. Mijn vrouw raakte geëmotioneerd, ze pro beerden haar te filmen. Dit zit mij alles geweldig hoog. In strafrechterlijke zin is gewoon Beeld uit de SBS 6-uitzending: Frequin blijft Van Dijke met vragen bestoken. foto Lex de Meester „Als zij ontvankelijk blijken voor mijn argumenten, wil ik het daarbij laten en ik zal ze la ten weten dat ik verschoond wens te blijven van dit soort pa- parazzi-praktijken. Ik wens als een gerespecteerd mens over straat te kunnen gaan." sprake geweest van hinderlijk volgen aldus Van Dijke. Het Kamerlid heeft na het inci dent de directie van SBS 6 bena derd voor een gesprek Van Dij ke wil eventuele juridische stappen pas nemen na het ge sprek met de SBS 6-directie. Het COC Midden-Zeeland heeft zich zondag gedistantieerd van de actie van Van de Ende Pro ductions, die het tv-programma maakt en spreekt van een 'wrange grap'. Het COC vindt de veroordeling van Van Dijke op zich juist: „Maar nu de rechter uitspraak heeft gedaan, vinden wij het niet nodig om de heer Van Dijke met deze affaire nog langer lastig te vallen. Het door 'De week van Willibrord' geko zen tijdstip van de zondagse kerkgang, vinden wij boven dien erg ongepast." Van Dijke is blij met de houding van het COC Midden-Zeeland. „Dat heeft mij in positieve zin getroffen. Ik heb er diep respect voor." Een woordvoerder van SBS 6 begrijpt alle commotie niet. Een groep homoseksuelen in traves tie zou voor de kerk collecteren. Eén van hen, verkleed als boef. moest het geld aanbieden: „Met die ludieke scene wilden we la ten zien dat homoseksuelen niet zo kwaad zijn als Van Dijke in dat interview heeft gezegd De redactie van 'De week van Willi brord' wilde niet reageren. Voor het grootwinkelbedrijf levert de klantenkaart minder voordeel op dan gedacht. De houders blijken in veel gevallen alleen op koopjes af te komen en kopen er Q ook lustig op los bij de concurrentie. Een zaadveredelingsbedrijf heeft interesse om het telen van zeegroenten als zeekraal en lamsoor op praktijkschaal op te pakken. Het zou daarmee het werk voortzetten van de stichting Mariene Cultures Oosterschelde, dat het project ooit startte. Het Nederlands elftal is de voor bereiding op het EK 2000 redelijk goed begonnen. Oranje versloeg in Eindhoven Peru met 2-0. Peter van Vossen kende een glori euze rentree. De Zeeuw scoorde de tweede tref fer. Morgen werkt de equipe van bondscoach Frank Rijkaard in Arnhem de tweede oefenwedstrijd af. Tegenstander is dan Ghana. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17.18,19,21 en 22. van onze redactie binnenland LEIDEN - Het aantal orgaan donoren is dit jaar met ongeveer 20 procent gedaald. Daardoor zijn de wachtlijsten voor trans plantaties langer geworden. Moesten in de eerste acht maan den van vorig jaar nog 978 men sen wachten op een niertrans plantatie, dit jaar is de wachtlijst uitgegroeid tot bijna elfhonderd mensen. Ook moe ten steeds meer mensen wach ten op een hart- of levertrans plantatie. Dat blijkt uit cijfers van Euro transplant. Volgens de Neder landse afdeling van de organi satie waren er in de eerste acht maanden van 1997 bijna drie honderd donornieren beschik baar. Dit jaar waren dat er in de zelfde periode nog maar 239. Direct gevolg is volgens de Ne derlandse transplantatiestich ting dat er minder transplanta ties zijn uitgevoerd. Vorig jaar kregen nog driehonderd mensen een nieuwe nier. Dit jaar waren dat er 243. Medisch directeur G. Persijn van de Nederlandse afdeling van Eurotransplant denkt dat de voornaamste oorzaak ligt bij de ziekenhuizen. Er zouden on voldoende mensen zijn om de transplantaties uit te voeren „Er gaan genoeg mensen dood", zegt Persijn „Maar iemand moet ook het werk doen. En het vervelende is dat zoiets altijd midden in de nacht gebeurt of wanneer je dochter jarig is. Als je daar de 36-urige werkweken bijtelt, dan zie je het probleem. Ook is. volgens Persijn nog LEIDEN' - In een studentenflat aan de Rijnsburgerweg in Lei den heeft gisteravond een korte, uitslaande brand gewoed. Het gebouw wordt bewoond door buitenlandse studenten. Drie bewoners zijn met ademha lingsmoeilijkheden naar hét na bijgelegen LUMC gebracht. De brand brak uit in een appar tement op de tweede woonlaag van het dertien verdiepingen tellende gebouw. Het apparte ment brandde volledig uit. De oorzaak is niet bekend Het vuur ging gepaard met een flinke rookontwikkeling. De ongeveer honderd bewoners van de flat reageerden volgens de politie snel op het brandalarm in het gebouw. GPD steeds grote behoefte aan men sen die hun organen voor dona tie beschikbaar willen stellen. Dit jaar hebben ruim twaalf miljoen mensen een kaart thuis gekregen waarmee ze zich als donor konden aanmelden. Persijn constateert dat slechts twee drie miljoen mensen be reid zijn hun organen of weefsel afte staan. „En die mensen gaan natuurlijk niet meteen dood. Dus de wachtlijst groeit. Er komt een steeds grotere kloof tussen vraag en aanbod." ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement- De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving A 93,50 Naam: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller 0800-0231231 De 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1