COLIJIil Schouwen loopt financieel vast Rotary dient met spel goede doel Voor de Museumhaven moet maar worden beknibbeld op gemeentehuis Alcoholcampagne vakantiegangers werpt vruchten af zeeland zaterdag 10 oktober 1998 s 1 5 Aanvaring op Westerschelde Nieuwe blusinstallatie Kreekrak Veerboten tijdelijk uit de vaart Politie bekeurt 71 hardrijders Auto botst op bulldozer Opnieuw actie Zuinig Stoken TELECOMMUNICATIE CsHjc?C Begroting met moeite rond; mogelijk lastenverzwaring in 2000 Time out voor Middelburgse wethouder RILLAND - Bij een aanvaring op de Westerschelde in de Schaar van Oude Doel. vlakbij de Belgisch-Nederlandse grens, hebben twee zeeschepen vrijdagmorgen lichte schade opgelopen. De met ijzererts geladen Panamese bulkcarrier New Luck (264,52 meter lang en een diepgang van 14.7 meter) raakte in dichte mist het ruim 122 meter lange, ten anker lig gende vrachtschip Smolyan uit Sint-Vincent. De Smolyan wachtte op het vrijkomen van een sluis om naar de Antwerpse haven te varen. Beide schepen zijn in de loop van vrijdag ge woon de haven binnengelopen RILLAND - Rijkswaterstaat heeft de Kreekraksiuizen bij Rilland voorzien van een nieuwe brandblusinstallatie. De in vestering van twee miljoen gulden was nodig omdat de oude installatie niet meer aan de huidige eisen voldeed. Langs de sluiskolken is een vaste waterleiding aangebracht met aansluitpunten voor brandslangen. Een mobiele schuim- blusaanhangwagen mengt het water met een milieuvriende lijke chemische toevoeging waarna schuim in desluiskolk ge spoten kan worden. Door de sluiskolk af te dekken met een schuimdeken kan er geen nieuwe zuurstof meer toetreden waardoor een brand dooft. Vaste waterkanonnen kunnen de sluisdeuren in geval van brand nathouden. De brandweer van Reimerswaal neemt de nieuwe installatie maandagavond in gebruik met een oefening in een van de twee sluiskolken. De tweede schutkolk is tijdens de oefening voor de scheepvaart beschikbaar. ANP VLISSINGEN - Vanwege de mist zijn vrijdag beide schepen van de veerdienst Vlissingen-Breskens tijdelijk uit de vaart genomen. Tussen 6.30 en 11.15 uur was het niet mogelijk om beide kustplaatsen per schip te bereiken. Vanaf 14.00 uur voe ren de boten weer volgens schema. Bij de veerdienst Kruinin- gen-Perkpolder ontstond in de loop van de middag een wachttijd van een uur voor vrachtverkeer uit de richting Perkpolder. ZIERIKZEE - Bij snelheidscontroles vrijdag tussen 12 30 en 14.00 uur op de Lange Blokweg in Zierikzee werden vijfhon derd voertuigen gecontroleerd Er werden 23 overtreders ge noteerd. De hoogste gemeten snelheid was 104 km/uur. Op de Rijksweg N59 ter hoogte van Nieuwerkerk wei-den lus sen 10.15 en 12.00 uur 975 voertuigen gecontroleerd. Daar waren negen bestuurders in overtreding en was de hoogste ge meten snelheid 98 km/uur. Op de Serooskerkseweg reden tussen 8.00 en 9.45 uur 39 be stuurders te hard op een totaal van 542 voertuigen. De hoog ste gemeten snelheid daar was 119 km/uur. POORTVLIET - Bij een ongeval, in dichte mist, op de Bram Groenewegeweg nabij Poortvliet is vrijdagmorgen flinke schade ontstaan .Daar botsten een bulldozer en een personen auto tegen elkaar. Het ongeval gebeurde omstreeks 8.15 uur onder invloed van een aantal factoren. Allereerst was het zicht beperkt door de mist. De shovel, bestuurd door een 25- jarige inwoner van Poortvliet, was bezig om slik op de weg op te ruimen, maar had niet het vereiste zwaailicht aanstaan Een 36-jarige bestuurster van een personenauto uit Poort vliet zag de bulldozer te laat en reed er van achter tegenaan. De personenauto werd geheel vernield en moest worden weg- getakeld. Alle betrokkenen kwamen met de schrik vrijOm de ravage op te ruimen is de Groenewegeweg enige tijd afgeslo ten geweest. door Willem van Dam RENESSE - Het Nationaal In stituut voor Gezondheidsbe vordering en Ziektepreventie (NIGZ) is tevreden over de re sultaten van de landelijke alco holcampagne die afgelopen zomer onder jeugdige vakantie gangers werd gehouden. De Westhoek van Schouwen- -Duiveland was één van de zeven regio's waar vakantievie rende jongeren werden geatten deerd op de gevaren die overma tig drankgebruik met zich kan meebrengen. Meer dan tien pro cent van de bereikte jongeren heeft zich als gevolg van de voorlichtingscampagne voor genomen minder te gaan drin ken. Het NIGZ maakte dat vrij dag bekend In het kader van de campagne 'Het is hier fantastisch!werden in de voorbije zomerperiode on geveer zestig jongeren ingezet, die hun leeftijdgenoten (vanaf 15 jaar) persoonlijk aanspraken op hun alcoholgebruik. Op die manier werden in totaal zo'n tienduizend jeugdige toeristen benaderd. Veilig Verkeer De actie was opgezet door het NIGZ te Woerden* Daarbij werd samengewerkt met de gemeen te, Veilig Verkeer Nederland en het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs. Het was voor de eerste keer dat op deze wijze een voorlichtingscampag ne werd gevoerd. Volgens het NIGZ is dat niet voor niets geweest. Onderzoek heeft uitgewezen, dat twaalf procent van de bereikte jongen van plan is minder te gaan drin ken. Ruim dertig procent zegt zich niets aan te trekken van de campagne en de rest twijfelt of heeft geen mening. Het onderzoek naar het alcohol gebruik tijdens de vakantie be vestigt nagenoeg de cijfers die vorig jaar op kleine schaal wer den verzameld. Het blijkt dat jongens op een vakantiedag ge middeld 21 glazen (1997: ook 21) drinken en meisjes zeven (1997: elf) Het NIGZ noemt de samenwer king met de plaatselijke hore- ca-ondernemers 'in het alge meen positief'. Een kleine minderheid van de cafébazen was fel gekant tegen de cam pagne. Anderen daarentegen deelden zoethoudertjes (lolly's) uit aan jongeren die te veel had den gedronken Formeel wordt de campagne 'Het is hier fantastisch!' dit weekeinde afgesloten. Een campagneteam van twintig jon geren is dan actief tijdens de WK-wielrennen in Zuid-Lim burg. Het NIGZ blijft actie voeren te gen het overmatig alcoholge bruik onder jongeren. In het ka der van de najaarscampagne 'Ben jij sterker dan drank' zijn vanaf volgende week postere zichtbaar op onder meer NS- stations. Eén van de posters toont een brakende discoganger boven een toiletpot. Bijbeho rend tekstje: 'Neem er nog één'. ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland doet evenals vorig jaar mee met de landelijke actie Zuinig Stoken. Doel is inwoners bewuster om te laten gaan met het gebruik van gas, water en licht. Vorig jaar deden zes Zeeuwse gemeenten mee; dit jaar zijn het. er tien. Op 22 oktober ontvan gen alle huishoudens op Schouwen-Duiveland een 'me- terkaart', waarop zij hun ener gieverbruik kunnen bijhouden Deelnemers hebben de keuze om in de wintermaanden het ge bruik te registeren of gedurende het hele jaar. Het huis-aan- huisblad Ons Eiland en Tele tekst publiceren wekelijks een tabel met het streefverbruik. Wie de meterkaart invult, maakt kans op een prijs. Vorig jaar leverden op Schou wen-Duiveland zo'n zeventig huishoudens de meterkaart in Dat is vergelijkbaar met de res pons in andere gemeenten. Eer der wees onderzoek uit dat de actie tot een aanzienlijke reduc tie van CO. (koolstofdioxide) leidt. Uit de ingezonden meter- kaarten van afgelopen seizoen zijn twintig huishoudens tot prijswinnaar bestempeld Zij worden donderdag 22 oktober uitgenodigd voor een bijeen komst in het gemeentehuis te Zierikzee, waar wethouder G. W. van de Velde-de Wilde de prijzen zal uitreiken. Tevens wordt er kort uitleg gegeven over het milieubeleid van de ge meente. De bijeenkomst begint om 16.30 uur. De heren van de Rotary Club Goes-De Bevelandenvlnr: Bart Schot, Leo van Vliet, Ruud Mulder en Cees de Jongh. foto Pieter Honhoff indoor Andries Molengraaf ^ZIERIKZEE - De gemeente tj'Schouwen-Duiveland sluit een ^lastenverzwaring in het jaar ltn2000 niet uit. Wethouder finan ciën G. J. van der Salm gaf vrij- ejdag een toelichting op de be leidsbegroting voor 1999. Voor e_komend jaar sluit die begroting x_met veel moeite en dus is een e_verhoging van de belastingen 0fnu nog niet aan de orde. Maar e_voordejarenna 1999 worden te- :,r korten voorzien als niet diep te gaand wordt ingegrepen. Volgens Van der Salm vraagt het college van B en W zich 'in ge- .jjmoede' af of je, zoals is gebeurd, grvoor vier miljoen gulden nieuw Jbeleid kunt ontwikkelen op ba- r. sis van de beschikbare financiën n_ en dus zonder daar lastenverho gingen tegenover te hebben a. staan. Op zich ziet het er nu niet .j.naar uit dat de situatie over een 'djhalf jaar opeens veel beter is. De y gemeente vraagt zich af of een ombuiging zoals voor 1998 en nJ 1999 is gepleegd (dit jaar ruim Jl,l miljoen) ook in de komende jaren valt te realiseren. Het lijkt QIerop alsof de gemeente met al J dat plussen en minnen een beet- eJ je aan het einde van haar Latijn yis. Ombuigingen blijven echter gj noodzakelijk, want als niet J wordt ingegrepen komt de ge- imeente, onder meer door een korting op de uitkering uit het Gemeentefonds, in 2003 miljoe nen tekort. Er moeten daarom 'strategische keuzes' worden gemaakt over de wijze waarop de gemeente e, zich moet ontwikkelen, schrijft het college. Raadsleden vroegen "ai eerder al om zo'n geïntegreerde j( visie, omdat ze het beleid nogal J.onsamenhangend vonden. De gemeente is daar echter nog niet gjaan toegekomen. Maar zonder 0. inzicht in wat zij nu precies wil, IT St is het moeilijk keuzes te maken en dus zeggen B en W in de be leidsbegroting toe in de Voor jaarsnota 2000 wel strategische beleidskeuzes te formuleren. Mooie woorden De begroting bevat vele mooie woorden over hoe de situatie op velerlei gebied nu is en wat alle maal nog zou moeten gebeuren of waar meer aandacht aan be steed zou moeten worden, maar veel daarvan is niet echt con creet. Dat komt omdat de ge meente nog bezig is met het schrijven van allerlei nota's waarin bijvoorbeeld het inte grale sportbeleid of het integra le podiumbeleid beschreven zullen worden. Naast een sport- nota en een podiumnota zullen ook nota's over bijvoorbeeld ouderenbeleid, ontwikkelings beleid, wegenbeleid, gebou wenbeheer, groenbeheer en ha venbeheer worden geschreven. Wat wel concreet is, is het niet doorgaan van de eilandteams, de onafhankelijke denktanks die de gemeente zouden moeten adviseren. Ook worden 'actie punten' uit de jeugdnota uitge voerd, al blijft dat vooral hangen in onderzoek en organi satorische maatregelen. Con creter is de vervanging van speeltoestellen. Ook wil de ge meente, om glasoverlast op straat in Renesse te bestrijden, met de horeca overleggen om drank voortaan in plastic te ser veren. Voor verkeersknelpun ten, peuterspeelzalen, bijzon dere bijstand en het ruimen van een deel van de begraafplaats in Scharendijke wordt geld gere serveerd, net als voor de aanleg van wandel-, ruiter-en kano routes en fietspaden. Van der Salm erkent dat het allemaal wat bescheiden is. „We moeten voorzichtig zijn, gelet op onze financiële situatie. door Andries Molengraaf RENESSE - Een beetje publici teit, gezelligheid en het goede doel dienen. Het gaat samen bij het Zeeuwse Bedrijvenspel, een soort monopoly-spel dat de Rotary Club Goes-De Bevelan- den heeft ontwikkeld. Met de verkoop ervan moeten tienduizenden guldens worden opgehaald voor onder meer hui ze De Rank in Goes, waar licha melijk en verstandelijk gehan dicapten worden verzorgd. Vijftig Zeeuwse bedrijven heb ben de productie van het spel mogelijk gemaakt. De voorlopi ge oplage is 2500. Vrijdag werd het spel gepresen teerd in hotel De Zeeuwse Stro men in Renesse, de hoofdspon sor van de actie. Initiatiefnemer Bart Schot van de Rotary Club zei daar dat het spel veel weg heeft van het traditionele mo nopoly, maar dat het 'wat vlot ter weg speelt'. „Je kunt bij dit spel geen straten kopen, maar bestaande Zeeuwse bedrijven." Het idee van een regionaal be drijvenspel is bedacht door de Rotary Club in Meppel. Andere serviceclubs namen het concept over en spitsten het toe op hun eigen regio. Behalve naar huize De Rank, waar (op voorschot) een snoe- zelruimte is gerealiseerd waarin lichamelijk en verstandelijk ge handicapten met water kunnen spelen om zich te ontspannen, gaat ook een deel van het geld naar de restauratie van de Grote of Maria Magdalenakerk in Goes. Het laatste deel van de op brengst is voor onderhoud van twee vakantiebungalows in Renesse van de Stichting Va kantiehuis Thuredriht voor ge zinnen met jeugdige kankerpa tiëntjes. Behalve deze drie doelen kun nen ook verenigingen en clubs baat hebben bij de verkoop van het spel. Om geld in hun eigen kas te krijgen, kunnen ze voor spellen bij de Rotary Club ko pen (32 gulden per stuk) en voor de gewone prijs (40 gulden) ver kopen Het spel is bij de deelnemende bedrijven verkrijgbaar en bij de Rotaryclub (0111-412331). Ook op de Bedrijvencontactdagen in Goes, op 13, 14 en 15 oktober, wordt het spel verkocht. (Advertentie) Met onze Lucent Technologies ISDN-telefooncentrales Beii ubs innovat.ons benut u de voordelen van ISDN optimaal Centrales van 2 tot 128 toestellen. Onze centrales bellen efficiént en aanzienlijk goedkoper - Bel voor een adviesafspraak. Nog geen ISDN? Wij zetten u gratis over. lewestraat 43 BEL: 0113-213720 goes/kloetinge MIDDELBURG - Het tijdelijk terugtreden van PvdA-wethou- der M. Strous van Middelburg (economische zaken, cultuur) heeft niets te maken met een competentiestrijd in het college van burgemeester en wethou ders. Hij heeft op eigen verzoek een 'politieke time out' ge vraagd. Aanleiding zijn psychische pro blemen, waarmee hij kampt. Daarvoor heeft Strous zich on der medische handeling laten stellen. PvdA-fractievoorzitter drs. B. J. de Reu heeft dat desge vraagd bevestigd. Hij wil na ruim twee weken stil zwijgen opening van zaken ge ven om een eind te maken aan de voortdurende geruchtenstroom in Middelburg. De Reu - die mede namens Strous spreekt - wil niet ingaan op de ziekte van Strous. „Hij is in ieder geval niet op non-actief gesteld, door wie dan ook. Hij heeft op eigen initiatief een stapje terug gedaan." Burgemeester en wethouders hebben inmiddels afspraken ge maakt over de verdeling van diens portefeuille. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23 4301 KJ ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P.G.H. van den Belt P. Kleemans A. Molengraaf A.M.L. Pankow P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Ali Pankow Het zou een prachtig object worden, de Museumhaven in Zierikzee. Het zou wat tijd vergen, maar als alle plan nen eenmaal gerealiseerd waren, zou het een elk-weervoorziening zijn om je vingers bij af te likken. Een prachtige aanvulling op het historisch stadsbeeld en passend bij de traditie van het Schel- destadje en - mooi meegenomen - een leuke lokker voor toeristen. Natuurlijk was men er niet met wat oude exempla ren van de bruine vloot in de Oude Ha ven van Zierikzee af te meren. Er moest meer gebeuren, veel meer. Naar het wat. en hoe werd een onder zoek ingesteld. De oude houtloods aan de Vissersdijk zou een passend pand zijn om in het decor van de Museumha ven op te nemen. Die loods zou kunnen worden verbouwd tot restauratie bouwplaats voor historische schepen. Bezoekers zouden er ambachtsheden aan het werk zien. Er zouden rondvaar ten vanaf Museumhaven tot aan het einde van het Havenkanaal gemaakt worden en aan de kade maakten de spe lers van het geuzentheater van Zierik zee 'een monumentale en levende attracties'. En passant zou ook het Gra vensteen een opknapbeurt krijgen. Aan Zierikzee de eer te komen met het be langrijkste project uit het marktont wikkelingsplan voor de Zeeuwse ste den 'Patriciërs en Piraten'. Vier jaar lang is er gewerkt aan de plan nen en naar geld gezocht. De kosten voor het totale plan bedragen 2.6 mil joen gulden. Veel meer dan de aankoop van enkele museumvaartuigen is er nog niet gebeurd en veel meer zal er ook niet gebeuren als de meerderheid van het dagelijks gemeentebestuur haar zin krijgt: de plannen afblazen, omdat de gemeentebegroting toch al onder druk staat en het laatste halve miljoen maar niet kan worden gevonden. Mooi object „Zonde, zonde", roept Joop Bolier van Slagerij Ornee in Zierikzee. „Op een half miljoen laat je het toch niet afket sen? Dat moet toch te vinden zijn?" Aanvankelijk zag hij die hele Museum haven als een prestigeobject van een paar eenlingen, maar hij heeft zijn me ning bijgesteld. „Er is een paar jaar hard voor gewerkt. Het zou een mooi object kunnen worden, dat heel goed past bij Zierikzee. Wat moet je anders met die Oude Haven doen?" Hij ziet wel kansen voor de Museumhaven als een paar verstandige commerciële lieden het beleid gaan voeren. „Niet de ge meente ertussen zetten, zoals bij Thea ter Mondragon." Als je iets wi It hebben wat j e niet kunt betalen, zul je d'r eerst voor moeten sparen. Dat moet de gemeente dan ook De Museumhaven in Zierikzee had een prachtige aanvulling op het historisch stadsbeeld en een leuke lokker voor toeristen moeten worden. foto Pieter Honhoff maar doen", vindt Wilco van der Maas van loonbedrijf Van der Maas in Oos- terland. Wat er nu al ligt, hoeft voor hem niet weg, maar als de gemeente meer wil, zal ze het geld er voor moeten hebben, „Voor de toeristen is hier toch al zat te doen, vind ik." Foldertje Jan de Vries uit Ellemeet weet niet zo veel af van de Zierikzeese Museumha ven „Ik neem aan dat hij in het water ligt?" Toch is hij voorstander van een goede slecht-weervoorziening. De Vries werkt bij het BP-tankstation aan de N57 ter hoogte van Serooskerke. Hij ontmoet daar zomers heel veel toeristen die informeren wat hier bij slecht weer zoal te doen is. „Nou dan geef je ze maar weer een foldertje van Neeltje Jans en dan gaan ze vanzelf door naar Vlissin- gen en Middelburg, maar dan ben je ze hier wel kwijt. Ik ben dus wel voorstan der van zo'n Museumhaven en het past ook goed bij een historische stad als Zierikzee." ,Het is een leuk object voor toeristen en voor alles en iedereen", zegt mevrouw Nelemans-Platteschor. Zij woont aan het Grevelingenhout in Bruinisse en komt regelmatig in Zierikzee. Ze kijkt met plezier naar die historische vaar tuigen in de Museumhaven, maar vindt dat het hele project wel wat verder moet worden uitgewerkt. Pirn van Lint van het gelijknamige au- toschadebedrijf in Zierikzee is een an dere mening toegedaan. Hij vindt de Museumhaven 'best leuk', maar een grootse, dure uitbreiding hoeft voor hem niet. „Voor de toeristen is het ook niet nodig, want daar wordt al zat voor gedaan." Van Lint vindt dat de gemeente er beter aan zou doen de bestaande voorzienin gen wat beter in de gaten te houden. „Er is nou net weer besloten de subsidies voor de verenigingen (Van Lint is voor zitter van muziekvereniging Kunst en Eer) nog een jaar te bevriezen. Daar zijn we helemaal niet blij mee, Kijk, zo'n Museumhaven kan wel heel leuk zijn, maar iedereen kan wel met creatieve ideeën komen. Laat de gemeente er eerst maar eens voor zorgen dat be staande zaken gehandhaafd kunnen blijven." Niet te duur Paul Bodbijl van dierenspeciaalzaak Bodbijl in Dreischor zegt de plannen met de Museumhaven niet zo goed te kennen. Het lijkt hem wel een goede zaak in Zierikzee iets te ontwikkelen dat past bij het historische karakter van cle stad. Dat mag voor hem dan ook best 2,6 miljoen gulden kosten. „Dat is niet te duur zolang ze nog een nieuw ge meentehuis van vijftig miljoen willen gaan bouwen. Laten ze daar ten behoe ve van die Museumhaven dan maar eens wat op beknibbelen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 55