ZEEUWSE COURANT Milieulobby voor havens Zeeland Koortsachtig Kosovo-overleg Nieuwe asielzoekers in legertenten Leontien van Moorsel wereldkampioene Verbod transport kernafval wordt snel opgeheven 4 WEKEN Terneuzen en Vlissingen groen alternatief voor tweede Maasvlakte Grens voor huursubsidie groeit mee met inflatie 16 VOOR 15,00 Veel regen Bewolkt en regenachtig met flinke regenhoeveelheden. Maxima omstreeks 12 graden bij matige noordenwind. 241e jaargang no. 240 donderdag 8 oktober 1998 losse nummers 1,75 17 t/m 24 U- van onze sportredactie VALKENBURG - Het Nederlandse volk op de Cauberg heeft Leontien van Moorsel aan de gouden medaille in het WK tijdrij den geholpen. „De mensen schreeuwden me door alle pijn heen", zei ze na de huldi- Leontien van Moorsel tussen de Russin Zo- joelfia Zabirova (links), die zilver pakte en de Duitse Hanka Kupfernagel, die brons greep. foto Laurent Rebours/AP ging, „hun steun scheelde net die halve se conde." Met 0,37 seconde ging de Nederlands titel- houdster olympisch kampioene Zojoelfia Zabirova uit Rusland voor. De Duitse Hanka Kupfernagel werd derde op 2,15 se conde, ook akelig dicht bij. Titelverdedigster Jeannie Longo was er ziek van en uitte dopingbeschuldingen in de richting van haar opvolgster. Na de gou den race over 23 geaccidenteerde kilome ters in een gemiddelde snelheid van 43,325 kilometer per uur zei Van Moorsel: „het verschil in mijn voordeel kwam natuurlijk door de thuiswedstrijd die ik mocht rij den." Met haar vijfde wereldtitel maakte Van Moorsel een einde aan de ongeslagen status van de 40-jarige Longo, die sinds de instel ling van de tijdrit voor vrouwen zowel in Tunja (Colombia), Lugano (Zwi) en San Sebastian (Spa) had gezegevierd.Gecon fronteerd met de regenboogtrui van Van Moorsel zei Longo: „Drie jaar hebben we haar niet gezien en met vijftien kilo meer gewicht is ze de snelste van ons allemaal Dit maakt mij kotsmisselijk." ANP Topberaad Arafat en Netanyahu er.' B door Harmen van der Werf VLISSINGEN - De mi- 1lieubeweging ziet liever l uitbreiding van industrië len havenactiviteiten in Zeeland dan de aanleg van 5 een tweede Maasvlakte. Pet zou dan wel om schone in dustrie moeten gaan en er dient batuurcompensatie tegenover te staan. Zeven Zuid-Hollandse natuur- en milieuorganisaties en de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) willen samen met het ha venschap Zeeland Seaports op trekken om dit te bereiken. Bij aanleg van een Tweede Maasvlakte wordt in de ogen van de natuur- en milieu-orga nisaties te veel schade aange richt aan internationaal erken de natuurgebieden, de duinen van Voorne en de Voordelta. Bo vendien heeft Rotterdam vol gens hen nog ruimte om in het bestaande haven- en industrie- Ambassade in Belgrado bedreigd BELGRADO - De Neder landse ambassade in Bel grado is schriftelijk en te lefonisch bedreigd. Dit heeft scheidend ambassa deur J. Sizoo verklaard. „Zodra de eerste bommen vallen op Servische grond, zullen jullie niet meer le vend naar huis gaan", luidde één van de dreige menten. Sizoo zei gisteravond in NOVA dat ook andere am bassades dreigbrieven krijgen.Een besluit om de ambassade te sluiten is volgens Buitenlandse Za ken nog niet genomen. -Dat gebeurt pas als dui delijk is wat de NAVO gaat doen", aldus een woordvoerster. RTR/ANP gebied nieuwe activiteiten op te zetten. Dat verklaarde M. van Muij en van het samenwerkings verband Concept, waarin zeven natuur- en milieu-organisaties in Zuid-Holland zich hebben verenigd. Ook economisch gezien ligt het volgens Van Muij en voor de hand te kiezen voor Terneuzen en Vlissingen. „Terneuzen heeft met de investering van Amoco in een kraker van één miljard gulden, op het terrein van Dow, feitelijk de investering binnen gehaald die Rotterdam voor de Tweede Maasvlakte wilde heb ben. In de chemie loopt Terneu zen voor op Rotterdam en er is nog ruimte voor uitbreiding." Vlissingen zou zich als contai nerhaven moeten ontwikkelen, om het hoofd te bieden aan het vernachte ruimtegebrek in Rot terdam. Door de projectgroep die voor de regering de besluitvorming over de Tweede Maasvlakte voorbereidt, wordt Vlissingen niet hoog aangeslagen, omdat de markt het niet zou willen. Containervervoer is wereldwijd op een beperkt aantal havens geconcentreerd. Toch ziet directeur J. Philippen van havenschap Zeeland Sea ports wel degelijk mogelijkhe den. Vlissingen ligt aan diep vaarwater. Zelfs bij eb kunnen de grootste schepen er komen. DEN HAAG - De grens voor huursubsidie wordt soepeler. Tot nu toe lag de maximale waarbij huursubsidie kon gekregen vast op 1085 gulden per maand. De komende c: twee jaren groeit de huursubsi- C': diegrens mee met de inflatie. Staatssecretaris Remkes is dit ir gisteren overeengekomen met de woningcorporaties en de particuliere verhuurders. Af- spraak is dat de verhuurders fei zich inspannen om de huur niet J: sneller te laten stijgen dan de in- l flatie. Gebeurt dat toch, dan be- :i; houdt de huurder zijn subsidie. De verhuurder draait op voor het verschil tussen de nieuwe jjSmur en de nieuwe maximale huurgrens. fi Eerder dit jaar deden honder- den huurders hun beklag over de beslissing om per 1 juli 1998 n- de maximale huursubsidiegrens te bevriezen op 1085 gulden per maand. Zij vreesden dat ze hun huur niet zouden kunnen beta- len als de grens niet meer zou i'1 worden aangepast aan de ver- hoging van de huren. In het convenant is geregeld dat de huurders die sinds 1 juli geen subsidie meer ontvingen, omdat hun huur boven de maximum w grens van 1085 uitsteeg, nu met terugwerkende kracht het geld terugkrijgen. ANP Op stadscamping Cronestein in Leiden wordt druk gewerkt aan de bouw van een paviljoen dat plaats zal bieden aan 180 asielzoe kers. De noodopvang ligt aan de rand van de stad. vlakbij een bestaand opvangcentrum. De verwarmde tent wordt opgedeeld in een heden voor vier personen. foto Paul van Weel van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een nieuw binnengekomen asielzoeker die op een wachtlijst terecht komt, hoeft niet zelf voor onderdak te zor gen. Zij krijgen tijdelijk onderdak in 'zeer sobere legertenten'. Staatssecretaris Co- hen van Justitie zal dit voorstel morgen in de ministerraad bespreken. Cohen zei gisteren voorlopig vast te hou den aan zijn wachtlijstenplan. Een moei lijk punt is echter of de asielzoekers ook zelf voor onderdak moeten zorgen. Frac tieleiders De Graaf (D66) en Melkert (PvdA) gaven na het Torentjesoverleg aan dat asielzoekers die op de wachtlijst ko men, niet aan hun lot overgelaten kunnen worden. De legertenten zullen niet te ver gelijken zijn met de eerder voorgestelde 'luxere' tentenkampen die de overvolle asielcentra moeten ontlasten. Maandag is in Leiden met het opzetten van het eerste tenten begonnen. De suggestie van legertenten komt 'een heel eind in onze richting', zegt PvdA-Ka- merlid Middel. De verzekering dat asiel zoekers niet op straat komen te staan en zo in de illegaliteit kunnen verdwijnen 'haalt de angel er wat de PvdA betreft uit' Ook de D66'er Dittrich is blij dat Cohen zijn standpunt heeft gewijzigd. Het maakt de D66-er niet uit of de asielzoe kers opvang krijgen in legertenten of ka zernes. „Als er maar onderdak is." WD- Kamerlid Kamp zal de maatregelen van Cohen niet afkeuren als er geen beter al ternatief is. „En dat heb ik niet voorhan den.". Een woordvoerder van het ministerie van Defensie bevestigt op verzoek van Justitie de mogelijkheden voor opvang van asiel zoekers te bekijken. Ten eerste wil Defen sie naar terreinen zoeken waar tenten kunnen staan die door Justitie zijn ge huurd of aangekocht. Ten tweede onder zoekt het departement of asielzoekers in kazernes kunnen worden ondergebracht. Levering van legertenten is volgens de woordvoerder nu nog niet aan de orde. ANP van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Ameri kaanse president Clinton heeft zijn Joegoslavische ambtgenoot Milosevic gisteren gewaar schuwd dat hij alleen NAVO- luchtaanvallen kan voorkomen door volledig de VN-eisen uit te voeren en een eind te maken aan het geweld in Kosovo. Eerder eiste de VN-Veiligheids- raad dat de twee resoluties over Kosovo volledig nageleefd moe ten worden. Vandaag buigen in Brussel de NAVO-ministers van buitenlandse zaken zich in een speciale zitting over de crisis. In Londen vergadert de contact groep voor het voormalige Joe goslavië. De Britse premier Blair, op be zoek in China, zei gisteren dat luchtaanvallen van de NAVO dichterbij zijn gekomen. „Er is geen twijfel over dat we moeten ingrijpen om een humanitaire ramp te voorkomen." Maarniet alle NAVO-landen zien iets in een militaire actie tegen Servië als de Veiligheidsraad daar geen toestemming voor heeft gege ven. De speciale Amerikaanse gezant Richard Holbrooke is gisteravond in Brussel aange komen vanuit Belgrado waar hij langdurig met Milosevic heeft gesproken. Holbrooke brengt in de Belgische hoofdstad de NAVO op de hoogte van de re sultaten van zijn missie. Holbrooke heeft in Belgrado aan Milosevic voorgesteld Wes terse en Russische troepen naar Kosovo te sturen. Deze troepen zouden een wapenstilstand gaan controleren tijdens onder handelingen over een vreedza me regeling. De oplossing moet in een verdrag worden vastge legd. Clinton zei dat als Milose vic de VN-eisen uitvoert, het noodzakelijk kan zijn dat con troleurs naar het gebied gaan. „Ik denk niet dat de VS en de NAVO zich kunnen veroorloven dat tienduizenden mensen deze winter van honger of kou om het leven komen, doordat Milosevic zich niet aan zijn woord hield", verklaarde Clinton. Hij onder streepte dat het van het grootste belang is met de Russen samen te werken. Philippen: „Wij moeten wel de kans krijgen ons te bewijzen, zo mogelijk in een samenwer kingsverband met Rotterdam." Philippen speelt met de gedach te een containerkade van circa twee kilometer aan te leggen aan de Westerschelde. tussen Hoechst en de kerncentrale. Van Muijen tekent daarbij aan dat natuur en milieu erbij moeten winnen en dat er eerst moet worden gekeken binnen het hui dige Vlissingse havengebied. Het transport van de containers naar het achterland moet ook milieuvriendelijk gebeuren, via spoor en over water. In het onderzoek naar de Twee de Maasvlakte is ook de ontwik keling van chemische industrie bij Rilland, aansluitend op de Antwerpse haven opgenomen. Van eerst 300 hectare, met de kans op uitbreiding tot 1.000 hectare. „Dat is met realis tisch", volgens Philippen, die daarmee de mening van de lan delijke projectgroep vertolkt. De Israëlische premier Netanyahu (links op foto) en de Pales tijnse president Arafat hebben gisteren tijdens een gezamen lijke ontmoeting, waarbij ook de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Albright aanwezig was, afspraken ge maakt om het vredesproces weer nieuw leven in te blazen. Beide leiders zullen elkaar op 15 oktober in tx Washington ontmoeten tijdens een topconferentie. Zeeland duur vakantieland Zeeuwse campings en vakantieparken rekenen gemiddeld de hoogste tarieven in Nederland. Het Toeristisch Bureau Zee land maakt zich hierover nog geen zorgen. Weinig gebieden in het land hebben volgens het bureau zo'n uitgebreid pakket aan volledig geoutilleerde verblijfsvoorzie- Q ningen te bieden. Cambodja-actie slaat aan De actie Zeeland helpt Cambodja oogst succes. Het hulpproject staat let terlijk in de steigers. In Si- hanoukville wordt van het ingezamelde geld een school gebouwd en, als de actie draagkracht houdt, kan er een compleet on derwijscomplex verrijzen. Reden om de Zeeuwse vlag te hijsen. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7zeeland: 9,11, 13,15 en 16; eigentijds. 17,18,19, 21. 23 en 24; sport. 25, 26, 27 en 29. Weer onderzoek naar fotorolletje van Dutchbatter ARNHEM - Het Openbaar Mi nisterie in Arnhem gaat in ver band met het mislukte Srebre- nica-fotorolletje opnieuw een functionaris van de Militaire In lichtingendienst (MID) horen. Het verhoor moet duidelijkheid geven over de datum waarop het rolletje is ontwikkeld. Volgens de MID'er die het OM wil ondervragen is het rolletje op 25 juni 1995 ontwikkeld Het OM en ook het rapport-Van Ke- menade gaan uit van 26 juni als ontwikkeldatum Het OM onderzocht al twee keer eerder de toedracht naar het mislukken van het fotorolletje, waarop opnames zouden staan van Dutchbatters die meehel pen aan het scheiden van mos limmannen en -vrouwen. Het OM stelde toen vast dat het rol letje niet doelbewuste is vernie tigd. Afgelopen zomer kwamen echter berichten dat de MID mogelijk wèl doelbewust de op names had vernietigd. Ook de eigenaar van het rolletje, Dutchbatter Rutten, plaatste vraagtekens bij het optreden van de MID Commissaris van de koningin Van Kemenade be zwoer vorige week dat van op zet geen sprake is geweest. ANP Zorg-CAO UTRECHT - De vakbonden gaan de ziekenhuizen overtui gen van de 'misstap' die hun or ganisatie, de Nederlandse Ver eniging van Ziekenhuizen (NVZ), maakt door uit de CAO voor de gezondheidszorg te stappen. Ook de ondernemingsraden worden daarbij ingeschakeld. De bonden willen niet dat er een aparte CAO voor de ziekenhui zen komt. ANP De Veiligheidsraad zei gisteren in zijn nieuwe stellingname niets overeen mogelijke militai re actie om het bewind in Bel grado te dwingen in te binden. Rusland verzette zich hier fel te gen. De vijftien leden van de Veilig heidsraad veroordeelden wel 'de tactiek van het ongenuan ceerde en buitenproportionele gebruik van geweld tegen bur gers' en de terroristische activi teiten in de Servische provincie. DPA/RTR/AFP zie ook pagina 2 DEN HAAG - Het transportver bod voor kernafval wordt waar schijnlijk binnen een paar we ken opgeheven. Volgens topambtenaar dr. C. Plug van het ministerie van VROM is dan aan twee voorwaarden inzake registratie en controle door de inspectie voldaan. Plug zegt dit vandaag in het tv- programma Zembla. Volgens een woordvoerder van het mi nisterie betekent opheffen van het transportverbod nog niet automatisch dat direct de vrachtwagens weer van en naar Borssele en Dodewaard gaan rijden. Zij moeten namelijk aan voorschriften van bijvoorbeeld ongehinderd transport voldoen. „Het kost doorgaans veel tijd om dat van A tot Z te regelen, dus dat kan nog wel even du ren." Het ministerie van VROM kon digde in juni een vervoersver- bod voor kernafval vanuit Ne derland af. Toen bleek namelijk dat de overheid al geruime tijd op de hoogte was van problemen met besmette containers kern afval. Maar het ministerie van VROM wist van niets. De direc ties van de kerncentrales in Mosterdplantje goed voor goud LONDEN - Nieuw-Zeelandse wetenschappers delven goud met mosterdplantjes. Als de plantjes worden gekweekt op een bodem met veel gouderts, dan blijkt zich veel goud op te hopen in de bladeren. Een team van de Massey-uni- versiteit plantte de mosterd- plant Brassica juncea in aarde met gouderts. Door de toevoe ging van ammoniumthiocya- naat werd het goud uit het fijn- gemaalde gesteente gehaald. Hoe hoger de concentratie van die scheikundige stof, hoe meer goud de planten opnamen. In sommige gevallen liep dat binnen een week op tot 57 mi crogram goud per kilo planten- materie. Deze concentratie ligt meer dan vijfduizend maal ho ger dan het normale goudgehal te in planten. Met de huidige goudprijs kan het procédé al bij een hoeveel heid van zeventien microgram per kilo economisch renderend zijn. DPA Borssele en Dodewaard hadden de incidenten namelijk keurig bij de kernfysische dienst van het ministerie van Sociale Za ken en Werkgelegenheid ge meld. Oud-minister De Boer vond dit een ernstig gebrek en zei de transporten pas weer toe te staan als ze precies wist hoe het vervoer van kernafval en de controle ervan verloopt. ANP zie ook pagina 7 Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving 93,50 Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller. 0800-0231231 321A 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1