Fortis loopt blauwtje bij beleggers De telefoon als lifestyle Psychopaten zijn gevaarlijker dan millennium-plaag Bouw unieke balgstuw in Ramspol vordert Deel productie Airbus in China Economie Indonesië krimpt fors Wegener en Tijd geven samen uit Meer werkervaring allochtonen Unilever gaat kaalheid te lijf Banken verliezen aanzien door reeks van blunders Diepste naoorlogse recessie Japan LIBERTEL 6C0n Om 10 woensdag 7 oktober 1998 1 door Frank Hendrickx AMSTERDAM - Het is Fortis AMEV niet gelukt nieuwe aan delen ter waarde van 4 miljard aan de man te brengen. De op het allerlaatste moment afge blazen emissie betekent niet al leen dat maandenlange voorbe reiding en duizenden duurbetaalde manuren voor niets zijn geweest, het is vooral pijnlijk voor het aanzien van de bank en verzekeraar. „Twee maanden geleden hadden ze met twee vingers in de neus die 4 miljard binnen gehaald." Bij de presentaties van de half- jaarcijfers op 4 september was de directie van Fortis AMEV nog zelfverzekerd. Topman I Bartelds had er 'alle vertrou wen' in dat de emissie zou sla gen. Zijn bedrijf had immers net een winstgroei van 34% be haald en nauwelijks last van de financiële crises in Azië en Rus land. Een uitgebreide reclame campagne werd begonnen, ge- renommeerde banken als Morgan Stanley en MeesPierson traden op als begeleidérs, de top van het bedrijf trok over de hele wereld om grote beleggers te overtuigen. Het hele project kost Fortis AMEV volgens een ingewijde 'tientallen miljoen guldens', f Maandagavond kwam het re sultaat: niets, noppes, nada. De hele emissie gaat niet door en dat doet pijn bij de onderne ming, die eerder dit j aar nog glo rieus de overnamestrijd rond Generale Bank won van ABN Amro. De teleurstelling is be grijpelijk, want de afstraffing van Fortis is te vergelijken met het braafste jongetje van deklas dat opdraait voor de streken van andere klasgenoten. De Utrechtse bank en verzekeraar is in tegenstelling tot veel colle ga's nauwelijks actief in en Azië, Zuid-Amerika of Rusland. For tis is de Benelux-bank bij uit stek en volgens analist J. Nor- bart van Rabo Securities mede daardoor de 'meest aantrekke lijke partij in de hele sector'. Aureool De financiële instellingen heb ben bij beleggers echter de schijn tegen. Het aureool van degelijkheid en veiligheid is door 'een reeks van blunders' verdwenen, meent analist H. Brouwer van de NIB. ING is voor honderden miljoenen de mist ingegaan door op eigen re kening te handelen in Rusland en Azië. En te verliezen. De grootste bank van Europa, het Zwitserse UBS, leende ruim een miljard gulden uit aan een spe culatief hedge fund en zag die kredieten als sneeuw voor de zon verdwijnen. ABN Amro hult zich nog in nevelen omtrent de winstwaarschuwing, maar de geruchten zwellen aan dat de bank dik heeft verloren op Rus sische obligaties. Bovendien bleken de banken net zo creatief met de waarheid om te kunnen gaan als Bill Clin ton. Op vragen over ophanden zijnde winstwaarschuwingen kwam de ene dag geen commen taar, maar soms kwam een dag later al het persbericht: „We gens verslechterde omstandig heden zal de winst lager uitval len", Daar kon de belegger het mee doen. Geldverbrassers Dezelfde banken die twee maanden geleden nog konden koketteren met hun geavan ceerde risicomanagement staan nu te kijk als geldverbrassers. Fortis betaalt daar de prijs voor. Keer op keer vertelde topman Bartelds tijdens zijn roadshow langs beleggers dat Fortis geen last heeft van de financiële cri sis in de wereld en keer op keer antwoorden de potentiële in vesteerders dat UBS, ABN Am ro en ING dat óók beweerd had den. „Ze hebben ontzettende pech gehad", meent Norbart. „De timing van de emissie had niet slechter gekund. Als je grootste concurrenten een week eerder een winstwaarschuwing geven, dan kun je het gewoon vergeten." Een mysterieuze belegger gaf maandag de genadeklap. Enke le minuten voor sluitingstijd van de beurs werden massaal aandelen Fortis gedumpt. Me teen schoot de koers guldens omlaag en eindigde uiteindelijk op 82. Handelaren wisten toen zeker dat de emissie van de baan was. Financiële topman H. Hielkema had zich immers al eens laten ontvallen dat hij zich bij 'een koers onder de honderd gulden eens achter de oren zou krabben'. Nieuwe aandelen uit geven voor 82 zou gekken werk zijn en een tot een fikse verwatering van de winst per aandeel lijden, Fortis moest wel in het zand bijten en de aftocht blazen. „Er is iemand bezig geweest de koere van Fortis te drukken", zegt Brouwer. „Het is gissen RAMSPOL - Een bouwvakker staat in één van de bakken, negen meter onder het waterniveau, van de in aanbouw zijnde balgstuw op de grens van het Oude Land en de Noordoostpolder in het Ramspol. In januari dit jaar gaf de toenmalige minister van Verkeer en Wa terstaat het startsein voor de bouw van de balgstuw. Het is een uniek project in Nederland, omdat de stuw zal worden gebruikt als stormvloedkering. Medio 1999 zal de vloedkering klaar zijn. foto Koen Suyk/ANP naar de motieven. De overname van Generale Bank is al beklon ken, dus uit die hoek kan het niet komen Eén ding is duide lijk: hij had het niet goed voor met Fortis." Handelaren bewe ren dat een grote institutionele belegger spijt had van zijn in schrijving op de nieuwe aande len en vervolgens het project be wust liet klappen. „Ik betwijfel echter dat Fortis het voor 88 wel had gedaan", nuanceert Norbart. Analisten zijn het er over eens dat de schade van de mislukte emissie voor Fortis beperkt blijft. De 4 miljard moest die nen om de overname van Gene rale Bank te financieren en om het belang in het Belgische AS LK van 75% tot 100% uit te breiden. Beide projecten gaan door, maar worden op een ande re wijze gefinancierd. „Alleen als er nog interessante overna mekandidaten langs komen, zit Fortis in problemen", aldus Brouwer. „Dat kunnen ze waar schijnlijk niet betalen." De mislukking van Fortis staat niet op zich. Ahold haalde het eind september met de hakken over de sloot. Eerder zagen min der gerenommeerde bedrijven als computerprogrammeur Ja son Geosvstem af van een beurs gang en mislukte de emissie van hotelier Krasnapolsky gedeel telijk. In Italië heeft een bank inmiddels een emissie uitge steld en het is de vraag of de Franse verzekeraar CNP het redt. De onrust op de effecten- markten, maakt het bijna on mogelijk om grote pakketten aandelen te sli j tenDe waag on der investeerders is niet langer of het betreffende bedrijf wel goed is, maar of ze überhaupt nog geld moeten steken in aan delen. „Op het gebied van beursgan gen en emissies hoeven we voor lopig niet meer veel te verwach ten. Als Fortis het al niet redt, dan wordt de spoeling dun", meent Norbart Banken komen hierdoor in de problemen. In het verleden verdienden ze veelgeld met het begeleiden van beursin troducties. Die inkomsten stroom komt nu voorlopig stil te liggen „Fortis komt wel over deze klap heen", concludeert analist Brouwer. „De mislukte emissie is vooral een harde klap voor de markt als geheel." GPD LONDEN - Het Europese vliegtuigconsortium Airbus zal een deel van zijn vleugels in China laten maken. Avic, een Chinese vliegtuigfabriek, neemt de productie van vleugels voor de Airbustoestellen van het type A320 over. Eerdere samenwerking tussen Airbus en Avic liep begin sep tember dit jaar spaak. Airbus maakte toen bekend geen heil meer te zien in de gezamenlijke bouw van een vliegtuig met honderd zitplaatsen, de AE31X. Airbus wilde de verplaatsing van de A320-vleugels naar Avic niet bevestigen. Het consortium zei wel in gesprek te zijn met Avic over meerdere vormen van samenwerking ANP JAKARTA - De Indonesische economie is in de eerste negen maanden van dit ja.ar in vergelijking met dezelfde periode in 1997 met 13,6% gekrompen De inflatie bedroeg volgens de laatste cijfers van het bureau voor de statistiek 75.4%. Volgens schattingen van de overheid loopt de inflatie dit jaar op tot 80%. Het Internationaal Monetair Fonds had voor speld dat de economische krimp in Indonesië dit jaar op 15% uitkomt. In de afgelopen periode groeide de economie jaar lijks met ongeveer 10%. DPA APELDOORN - Wegener Arcade en het Belgische uitgevers bedrijf Tijd willen samenwerken bij het verspreiden van beurs- en financiële informatie. Beide ondernemingen heb ben een onderdeel dat zulke diensten levert. Bij Wegener gaat het om het Beursmedia, dat vooral op elek tronische wijze gegevens verspreidt. Dat gebeurt in samen werking met de Amsterdamse beurs. Bij Tijd gaat het om Tijd electronic services (TES), dat beursinformatie levert aan veertien Belgische kranten. De toename van het grensoverschrijdende financieel-econo- mische verkeer en de komst van de euro vormen de achter grond van de toenadering. ANP UTRECHT - Minister De Vries van Sociale Zaken en Werkge legenheid heeft de werkgevers gisteren opgeroepen meer werkervaringsplaatsen voor allochtonen beschikbaar te stel len. Hij deed dat tijdens een bijeenkomst van de Taskforce Minderheden en Arbeidsmarkt in Utrecht Het kabinet wil voortmaken met het allochtonenbeleid. Be drijven moeten veel meer minderheden in dienst nemen. Sub sidieregelingen zijn er genoeg, alleen werkgevers weten on voldoende er gebruik van maken. Het kabinet heeft 650 miljoen uitgetrokken voor 20.000 ex tra banen voor langdurig werklozen en werkgelegenheids projecten. Volgend jaar krijgt de arbeidsvoorziening daar bo venop geld voor moeilijk bemiddelbare allochtonen. Bij de arbeidsbureaus staan 30.000 allochtonen ingeschreven. ANP ROTTERDAM - Unilever en het Britse farmaceutische be drijf Bristol-Myers Squibb gaan samen haarverlies aanpak ken. Bristol-Myers verwerft de rechten op patenten die Unile ver heeft ontwikkeld, in ruil vooreen financiële vergoeding. In de toekomst zullen de concerns mogel ijk ook samenwerken aan de ontwikkeling van preventiemiddelen voor haaruitval, die zonder recept verkrijgbaar zijn. Voor Unilever past deze overeenkomst in cle strategie om meer met derden te doen. Informatie over preventie van haaruitval is voor Unilever niet van belang, maar voor een farmaceutisch bedrijf als Bristol- Myers essentieel. Via samenwerking kan het was- en voe dingsmiddelenconcern deze kennis toch te gelde maken. ANP fr door Raymond Peil DEN HAAG - Beleggers in ef- i fecten of beleggingsfondsen J zullen al wel gedubd hebben over de eeuwwisseling. Slaan computers massaal op hol, gaat - acht procent van de minder gro- te bedrijven failliet en raakt de wereld in een recessie? En kel- deren de koersen? En wat moet ik als kleine belegger? Het ant woord op de millennium-vraag i is, zoals bij alle beleggings- i kwesties tweeledig: doe niks of - probeer van alles. t Een verhelderende uiteenzet- ïi ting over deze brandende kwes- tie gaf A Oosenbrug, hoogleraar lp. financiering en beleggingen. K „Beleggen is risico nemen. Het millennium-probleem is slechts één van de vele onzekei'heden die het beleggen in aandelen iomgeeft.", aldus Oosenbrug. Beleggen rond de eeuwwisse ling, wie durft? Dat is de stan- daardvraag. Net zo goed als wie durft er in een vliegtuig te stap- pen op 1 januari 2000. Minister f Jorritsma in elk geval niet zo liet zij weten. In dat opzicht hebben 5 beleggen en vliegen iets gemeen. Ook de beurs kan met een rot- i klap uit de lucht vallen en je ij stapt in beide gevallen op een laag (koers-)niveau in. Recessie (Zakenbank ING Barings heeft geprobeerd een voorspelling te doen over de gevolgen van een i millennium-kater voor de fi- i nanciële wereld. Hun economen houden er rekening mee dat 20% van de industrie stil komt te liggen, consumenten minder geld uitgeven en wereldhandel t en export een veer laten. Dit kan tal van economische tegenval- i Iers veroorzaken, met mogelijk een recessie, aldus ING Barings. t „Het is heel makkelijk om uit spraken te doen over de wereld economie". meent Oosenbrug, die desondanks een aantal zorg wekkende geluiden van ande ren verzamelde. Kredietverze keraar NCM ondervond dat 22% van zijn klanten - onderne mingen - geen geld heeft vrijge maakt voor het millennium-ri sico. IT-onderzoekers vrezen een bankroet van 8% van de Eu ropese bedrijven en computer problemen bij 38% wereldwijd. Barings meldt dat 30% van l v'jftig grootste Nederlandse j beursfondsen over een jaar nog niet klaar is met millennium aanpassingen. De verzekeraars houden, in het ergste geval, re kening met faillissementen in hun branche. Wie millennium- veilig wil beleggen moet volgens ING Barings aandelen van IT- bedrijven kopen, uitzendbu reaus, handel, amusement, uit gevers, post en de bouw. Armen over elkaar Papier is geduldig. Die onder zoekers hebben bijvoorbeeld gemeen dat zij er van uitgaan dat ondernemingen met hun ar men over elkaar blijven zitten als de millennium-plaag toe slaat. Dat is niet erg aanneme lijk. Een ander bezwaar. Oosen brug: „Je aandelen verkopen zoals ING Barings zegt? Dan gaat de rente vanzelf omlaag. Als iedereen dat advies van ING Barings volgt, dan krijgen de onderzoekers vanzelf gelijk." De hoogleraar wijst op ontwik kelingen in de economie die minstens even belangrijk voor beleggers zijn. „Je moet er niet één element uitpikken. Neem de looneisen in Nederland, dit jaar 4% tot 4,5%. Er komt voor het eerst sinds tijden een lastenver hoging. Dat mag je vertalen in lagere bedrijfswinsten." Verder speelt de komst van de euro: er zal naar schatting 40 miljard aan beleggingen Nederland de rug toekeren. Waar beleggers het meest van te duchten hebben is hun eigen soort, bij uitstek geneigd tot overdreven reacties. „De psy chologische factor kan een be langrijke rol gaan spelen. We moeten opletten of de psychop aten weer de overhand krijgen op de aandelenmarkten." In het ergste geval kunnen ook daar door immers beursgenoteerde ondernemingen - al dan niet door eigen schuld - failliet gaan, wat ook weer niet goed is voor het vertrouwen in de beurzen „We kennen in de tweede helft van het jaar 2000 de gevolgen van het millennium-probleem", aldus kan Oosenbrug beleggers zonder stalen zenuwen weinig troost bieden. Wat tevens de vraag opwerpt of dat soort men sen zich wel aan beleggen moe ten wagen. De belegger met een langetennijnblik maakt niet in juli 2000 de balans op. Die doet dat in 2010 of 2015 en heeft dan waarschijnlijk iets heel anders aan zijn hoofd dan een millenni um-probleempje. GPD Tijdens het kopen van een cd even mobiel bellen. foto Harmen de Jong/GPD door Hester van Yperen en Petra Bulte DEN HAAG - Over vijf jaar verloopt het me rendeel van de telefoongesprekken via het mo biele net, maar de beller zal tegen die tijd niet eens meer spreken over vast en draadloos. Het gaat hem niet meer om hóe hij bereikbaar is, als hij maar bereikbaar is. De telefoon als lifesty le-product. KPN zet in een turbulente telecommarkt in op 'gemakkelijke beheersing door de klant van zijn bereikbaarheid'. Allerlei nieuwe diensten moeten daar een steentje aan bijdragen. P. Morley, binnen de raad van bestuur van KPN verantwoordelijk voor technologie, ontvouwt KPN's strategie. „Nog dit jaar komen we met bereikbaarheidspakketten. Met een GSM- /DECT/ISDN-pakket krijgen bewoners via een huiscentrale ieder een eigen nummer"ver telt de KPN-bestuurder. Een doorschakeldienst bij geen gehoor (sterre tje 61) en het bereikbaarheidspakket. Daarmee zet de voormalige monopolist de eerste stap pen op de koppeling van vast en mobiel. Wordt de beller zo niet overbereikbaar, kun je je af vragen. KPN zweert bij voice mail. En snapt de beller alle hekjes en sterretje nog wel? Deze vraag beantwoordt KPN met nieuwe dienst verlening. „Wié een pakket koopt, kan uitleg krijgen bij de instelling van de telefoon of de centrale." De echte integratie van vast en mobiel krijgt gestalte in een apparaatje in de meterkast of een basisstation in huis dat de gesprekken zo dra je thuis bent doorschakelt naar het vaste toestel en zodra je weg bent naar de mobiele te lefoon. „We hebben net een succesvolle proef gedaan met deze nieuwe generatie DECT/GSM-toestellen", zegt Morley. Over de vraag wanneer KPN met dit product de boer op gaat, houdt hij nog een slag om de arm. „Waar schijnlijk volgend jaar. Hoewel bedrijven en consumenten tussen 2003 en 2005 bijna altijd via het mobiele net zullen bellen, blijft het vaste netwerk een rots in de branding. „Verbinding maken via het kabelnet is voor ons altijd goedkoper dan via het mobie le net", zegt Morley Ook het mobiele net steunt sterk op de vaste lijnverbindingen, omdat de basisstations via de grond met elkaar zijn ver bonden. In de markt voor die verbindingen ziet KPN ook in de toekomst veel brood. Vechtmarkt De snel opkomende concurrentie dwingt KPN zijn concrete plannen binnenskamers te hou den. „Het is een vechtmarkt", geeft Morley toe. „Maar wij doen er alles aan om marktleider te blijven." Momenteel bellen bijna drie miljoen Nederlanders mobiel. Zo'n 1,8 miljoen zijn abonnee bij KPN. Libertel verwacht deze maand de miljoenste klant. In 2000 heeft één op vier Nederlanders een mobiele telefoon, zo is de verwachting. KPN laat voorlopig twee concurrenten achter zich bij de integratie van vast en mobiel. Liber tel beschikt alleen over een mobiel netwerk. Telfort, dat vorige week zijn mobiele netwerk openstelde, kan pas eind volgend jaar heel Ne derland dekking geven. Deze alliantie van de NS en British Telecom komt overigens wel vol gend jaar met 'één toestel, één nummer'. Nog onbekend is wat de twee andere nieuwkomers. Dutchtone en Brucop. gaan doen. Beide komen rond de jaarwisseling met mobiele telefonie. De strijd om de beller wordt steeds meer een gevecht om de bellende tiener. In Finland heeft bijna 100% van de 19-jarigen een mobiel toe stel. „Die generatie is een steeds belangrijker doelgroep. Nintendo's, computers en afstands bedieningen zijn hen met de paplepel ingego ten", aldus de KPN-bestuurder. Volgens Mor ley is de telefoon van de toekomst voor de jeugd vergelijkbaar met het Swatch-horloge. „De te lefoon als lifestyle." ANP van onze redactie economie TOKIO - Japan maakt de diep ste recessie door sinds de Twee de Wereldoorlog. Het Japanse economische planbureau heeft in gisteren gepubliceerde cijfers voorspeld dat het bruto binnen lands product in dit begrotings jaar, dat in maart afloopt, met 1,8% afneemt. Het is tweede achtereenvolgen de jaar dat de Japanse economie achteruitgaat. De Japanse economie verkeert in een deflationaire spiraal. Dit houdt in dat de prijzen, de indu striële productie, de investerin gen en de consumptie dalen en de werkloosheid toeneemt. De Japanse premier Obuchi heeft zijn kabinet opgeroepen maat regelen te nemen om de econo mie te stimuleren. De regering denkt aan belastingverlagingen en een extra begroting voor het volgende fiscale jaar Een pakket van belastingverla gingen ter waarde van 7 biljoen yen 95,8 miljard) en een extra begroting van 10 biljoen yen 136.8 miljard) zouden al op de regeringstafel liggen. Verderwil Tokio de consumptie stimuleren door elke Japanner een cheque van 30.000 yen 410) te geven. De 125 miljoen Japanners^ou- den deze op korte termijn moe ten verzilveren. Sinds de Tweede Wereldoorlog zijn in Japan twee achtereen volgende jaren van negatieve groei niet meer voorgekomen. RTR (Advertentie) 1 Jaar lang elke maand 30 of 60 gratis Voordeelminuten. Libertel heeft de voordeligste abonnementen van Nederland. Die u nog voordeliger kunt maken met Libertel Voordcclminutcn. Vooraf ingekocht, dus veel scherper geprijsd. Heel aantrekkelijk. En nu helemaal. Want als u vóór 16 november 1998 een Libertel Personal of Libertel Professional abonnement afsluit krijgt u respectievelijk 30 of 60 Voordcclminutcn gratis. Iedere maand opnieuw. Een jaar lang. U belt dan wel op het beste netwerk van ons land (getest door KEMA). Met de beste gcsprckskwalilcit (100% EFR). De beste landelijke dekking (98% van de bevolking kan mobiel bellen of gebeld worden). En tic beste Klantenservice (onlangs nog bekroond). Kortom, Libertel is de beste keus. Bel voor meer informatie, acricvoorwaardcn of de dichtst bijzijnde verkooppunten Libertel Klantenservice gratis: 0800 05 60. ledereen bereikbaar, bereikbaar voor iedereen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 7