Antwerpen verliest als diamantenstad wat van zijn glans PZC Sassenaar ziet afleggen blaastest als dwangarbeid zeeland woensdag 7 oktober 1998 z 1 9 Zeker 118 miljoen nodig voor dringend onderhoud Kort geding tegen betalen dwangsom gemeente Hontenisse Halve ton tegen seksueel geweld MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten van Zeeland willen vijftigduizend gulden uittrekken voor de bestrijding van sek sueel geweld en hulp aan slachtoffers. Het geld is bestemd voor de uitvoering van plannen die de provincie in maart vol gend jaar moet vaststellen. Het gaat onder andere om verbe teringen in de registratie en doorverwijzing van slachtoffers, het voorkomen van geweld bij verstandelijk en lichamelijk gehandicapten, ouderen en allochtonen en meer aandacht voor seksueel geweld bij opleidingen in de gezondheidszorg. Het dagelijks provinciebestuur wil het geld ook besteden voor een hulpplan voor daders. De statenfracties reageerden in maart van dit jaar onthutst op landelijke cijfers over seksueel geweld. Daaruit zou blijken dat ruim 52.000 Zeeuwse vrou wen en mannen ooit slachtoffers zijn geweest van deze vorm van geweld. Hennepkwekerijen opgerold HULST - De politie in Hulst rolde dinsdag zeven hennepkwe kerijen op. De kwekerijen waren ondergebracht op verschil lende locaties aan de Kamillestraat. Op elke plaats werden tussen de honderd en honderdvijftig planten aangetroffen. Ook vond de politie allerhande kweekapparatuur. Op twee adressen bleek er té zijn geknoeid met dc elektriciteitsmeter. De politie hield bij de actie twee Hulstenaren aan van 31 en 32 jaar. In verband met deze zaak zullen nog andere verdachten op een later tijdstip worden gehoord. Sieraden weg uit caravan BRESKENS - Een 53 jarige vrouw uit Breda deed dinsdag ochtend bij de politie in Oostburg aangifte van diefstal uit haar caravan Uit het vakantieverblijfje. dat staat op een camping in Breskens, werd voorgaande nacht een aantal gou den en zilveren kettingen meegenomen. Het schadebedrag is niet bekend Groen licht bouwplan Heikant HEIKANT - Volgende week wordt begonnen met de voorbe reidingen voor de bouw vier landhuizen aan de Elledreef in Heikant Tegen het project is verzet gekomen van omwonen den omdat het tegen een bosrand gesitueerd is, maar alle mo gelijke procedures zijn nu doorlopen om te kunnen starten met de werkzaamheden. De gemeente Hulst heeft voor het plan de bestemming voor het kavel moeten aanpassen omdat de bewuste locatie niet aangemerkt stond als bouwgrond. De projectontwikkelaar voor de vier riante villa's is de firma d'Hondt en Fermont uit Hulst. De kavels variëren in grootte van 1100 tot 1600 vierkante meter. Ook in de driehoek Elle- straat - Schoolstraat - Vylainlaan wordt mogelijk nog dit jaar gestart met de bouw van 22 huizen. Deze plek is de enige plek in het dorp waar bouwmogelijkheid is. De gemeente heeft zo'n twee jaar geleden de grond al aangekocht Hulst ver wacht veel belangstelling voor de nieuwbouw in Heikant Rijden zonder rijbewijs bestraft TERNEUZEN - Een 23-jange man uit Terneuzen kreeg dins dag een boete van 390 gulden en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf vanwege het rijden zonder rijbewijs. Hij was op 19 december vorig jaar op de Frederik van Eedenstraat in Terneuzen betrapt achter het stuur én met teveel alcohol op. Dat was bovendien met de eerste keer. Hij veroorzaakte al eens eerder een ongeval. De man voerde dinsdag voor de kantonrechter aan dat hij die avond een meisje naar huis had willen brengen Zijn vriend, van wie de auto was, had teveel gedronken Maar rechter C. Kools en officier van justitie Hl den Hartog vonden hier geen enkel excuus geldig. „U was een gewaarschuwd man. Dan had ze ook een taxi kunnen pakken." le door Barend Pelgirm 1; HULST - De gemeente Hulst w il e"; subsidie van de rijksoverheid voor onderhoud en restauratie van haar omw alling. De dertien 5 samenwerkende Nederlandse ig Vestingsteden, waaronder Hulst, hebben zaterdag in Den 6 Bosch een brandbrief opgesteld i>; aan staatssecretaris van cultuur R. van der Ploeg. Vertegenwoor digers van de versterkte steden zijn afgelopen weekend samen- i;. gekomen om hun problemen te lgj bespreken. 1" j* Voorleesteam aan het werk in Sas van Gent SAS VAN GENT - De kinder- y. boekenweek wordt vandaag in de bibliotheek in Sas van Gent c ingeluid met de officiële presen tatie van het 50+ voorleesteam. Dit team van vrijwilligers gaat vanaf vandaag aan de slag om Hpeuters en kleuters voor te lezen - en daarmee het lezen te bevor deren. Op datzelfde moment kunnen de leerlingen van de groepen vijf tot en met acht in de bibliotheek ij in Philippine naar aanleiding van eengedicht een heks maken. Daarvoor moeten zij wel een fles ymeenemen. De week daarop, op ,1, woensdag 14 oktober, gebeurt „tussen 14.00 en 16.00 uur het- 01 zelfde in de bibliotheek van Sas n van Gent. Hier kunnen de groe- pen drie tot en met acht terecht. „Donderdag komt schrijver Jac t Linders, bekend van de serie Jesse naar de Philippiense en Sasse bibliotheken om voor te „lezen aan de groepen zeven en j, acht van de scholen De Werf. De Stelle en De Kreeke. Vrijdag is het de beurt aan schrijver/dich- 0 ter Daniël Billiet. Het voorleesteam leest vrijdag 16 oktober tussen 15.00 en 17.00 uur in Philippine voor uit Bees tenboel van Annie M.G. a Schmidt. Dit is speciaal bedoeld ij voor de groepen drie en vier van ïde basisschool. De kinderboe- kenweek wordt die vrijdag om jj 18.30 uur in Sas van Gent afge sloten met een beertje pippe- loentje pyjama party voor peu- - ters en kleuters. Uit dat overleg bleek dat veel van de ommuurde en omwalde plaatsen kampen met een finan cieel tekort om de eigen vesting werken te onderhouden. In het schrijven aan Van der Ploeg wa gen de dertien om extra geld. Op korte termijn hebben de ves tingsteden in totaal zeker 118 miljoen gulden nodig om de meest dringende zaken aan hun versterkingen aan te pakken. In de bewuste brief vragen de le den van het samenwerkingsver band niet enkel om geld maar ook meer aandacht voor histori sche vestingwerken in het alge meen. Zij menen dat dit soort monumenten een ondergescho ven kindje is. Aarden wallen Wethouder van culturele zaken van Hulst, P Weemaes, meent dat ook de Hulster stadswallen ondergewaardeerd zijn.Er be staat wel steun en subsidie voor stenen wallen maar niet voor aarden wallen, zoals bij ons. Dit hier is echter wel een monument en daar willen we erkenning voor." De gemeente Hulst is jaarlijks Jaarlijkse match kynologenclub in Axel AXEL - Ruim honderd honden van zeventien verschillende rassen geven zaterdag 10 okto ber in sporthal 't Sportuus in Axel presence op de jaarlijkse clubmatch van de Zeeuws- Vlaamse kynologenclub. Na de opening om 10.00 uur door bur gemeester W. de Graaf worden de honden beoordeeld door drie keurmeesters. Onder de inschrijvers berinden zich bijzondere rassen zoals de Australische Kelpie, de Chinese en Mexicaanse Naakthond, de Bull Mastiff, het Italiaanse Windhondje en de Drentse Pa trijshond. Tijdens de eindkeuring om 16.00 uur wordt uiteindelijk de beste hond van de dag gekozen. Traditioneel is deze wedstrijd een internationale aangelegen heid met liefhebbers uit Neder lands en België. door Rene Hoonhorst VOGELWAARDE - De rechter in Middelburg beslist volgende week of een Vogelwaardse een door de gemeente Hontenisse opgelegde dwangsom dient te betalen. De vrouw had een kort geding tegen de gemeente aan gespannen, omdat Hontenisse beslag op haar huis wilde leggen om een bedrag van zo'n zeven tien mille te kunnen innen. De gemeente sommeerde de vrouw enkele jaren geleden dat het stallen van een stacaravan op het erf van haar huis aan de Campensedijk illegaal was. Vergunning voor het laten staan van de stacaravan kon volgens de gemeentelijke verordening niet, werd haar te verstaan ge geven. De vrouw reageerde ech ter niet op brieven en aanma ningen van de gemeente totdat ze te verstaan kreeg dat ze een dwangsom moest betalen. De stacaravan, waar volgens de in woonster van Vogelwaarde een familielid tijdelijk verbleefwas intussen verwijderd Maar de gemeente Hontenisse had intussen zoveel kosten ge maakt dat ze vasthield aan het betalen van een dwangsom en bijkomende aanschrijfkosten* Juridische procedures tegen het betalen van dat geld werden door de inwoonster van Vogel waarde verloren. Via het kort geding hoopt ze als nog van de gemeentelijke finan ciële claim af te komen. structureel ongeveer 100.000 gulden kwijt aan onderhoud voor haar wallen Weemaes: „Dat gaat met alleen om het maaien van het gras. Wallen zakken onderuit, bomen ver oorzaken schade, af en toe is een flinke onderhoudsbeurt nodig, de vest ondergaat regelmatig re constructie. maar het gaat ook om veiligheidsvoorzieningen als draadwerk en palen." Voor sommige van de Ves tingsteden loopt de rekening echter wel heel erg op; Den Bosch heeft berekend dat de res tauratie en onderhoud haar rtificatie de komende vijfen twintig jaar meer dan 50 mil joen gulden gaan kosten De dertien gemeenten willen van het ministerie het oogmerk 'mo nument' voor hun vestingwer ken Op die manier kunnen ze aanspraak maken op een deel van de.600 miljoen gulden die Van der Ploeg extra gaat uit trekken voor monumentenzorg. Ook Hulst heeft rijksgeld nodig voor onderhoud en restauratie van haar omwalling. foto Charles Strijd Kinderboerderij 'viert jubileum TERNEUZEN - De kinderboer- ".derij in Terneuzen viert zater- l dag 10 oktober haar 25-jarig be- staan. Van 10.30 tot 16 uur zijn er activiteiten. Eén van de hoog- I tepunten is de bekendmaking r van de naam van het ezelveulen dat in de zomervakantie werd .geboren. ur. De gehele dag door zijn er rond gatten mogelijk met een huifkar. ^"Daarnaast geven verschillende ^natuur- en kleindierenvereni- gingen demonstraties en wer- ,r'ken diverse ambachtslieden 'zich in het zweet. Zo slaat een groep Belgische ^werkers z'n slag met handmatig «morsen, toont een hoefsmid hoe "paarden worden beslagen en laat een imker zien hoe bijen te -houden. .Het feest wordt opgeluisterd ;met optredens (11 uur) van de tienervolksdansgroep van Hava Naguila uit Vogelwaarde en een klederdrachtshow (14.30 uur) "door de Axelse Klederdracht- *_groep. Om 15 uur volgt de be kendmaking en de prijsuitrei king in de naam wedstrijd van itéjf pasgeboren ezelveulentje. ,'De organisatie is voor een deel Mn; handen van leden van de ^scoutinggroep EOS-St. Huber- ":tus uit Terneuzen. j REDACTIE f. ZEEUWS-VLAANDEREN itf ®- Axelsestraat 16 4537 AK TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax:(0115)620951 L e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman P.I.F.M. Cappetti il M.Modde II S van Doorsselaer p J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 1 Fax:(0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl In R.E.A. Hoonhorst BJ.G. Pelgrim J CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 3» Fax:(0118)470102 li e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Pascalle Cappetti TERNEUZEN - De 61-jarige man uit Sas van Gent maakte er dinsdag een principekwestie van. Niet dat hij teveel gedron ken had, maar de blaastest vorig jaar mei op de Westkade in Sas van Gent had hij volgens hem helemaal niet hoeven doen. Het internationale Verdrag van Rome bepaalt immers dat een verdachte niet kan worden ver plicht mee te werken aan zijn ei gen veroordeling. Bovendien, een dergelijke proef betekent een niet geringe krachtsinspan ning. En tot dwangarbeid kan niemand worden verplicht, be toogde de man. De man had vorig jaar gewei gerd om mee te werken aan een alcoholcontrole Ook later, op het politiebureau frustreerde hij de blaastest. Een bloedproef wilde hij wel ondergaan, maar die kreeg hij niet De boete van 170 gulden die hij voor deze weigerachtige houding kreeg, betaalde hij wel. Dinsdag, tij dens de zitting van de kanton rechter, ging het hem erom dit bedrag terug te krijgen. Daarvoor haalde de Sassenaar alles uit de kast om zijn gelijk aan te tonen. Dat alcoholge bruik lang niet zo slecht is als cola drinken, dat^ blazen een gevaar kan opleveren voor de gezondheid (in België is er zelfs iemand aan overleden), dat de politie iemand toch ook niet verplicht een helm te dragen als hij het dak op klimt voor her stelwerkzaamheden „Een moordenaar krijgt bij zijn aan houding te horen dat hij niet tot antwoorden verplicht is, omdat dit tegen hem gebruikt kan wor den. Dus waarom zou een weg gebruiker dan wel kunnen wor den verplicht medewerking te verlenen, omdat hij mogelijk iets heeft geconsumeerd?" Complot Zijn conclusie luidde dat het 'het kapitaal' erachter zit. Want de enigen die belang bij de alco holcontroles hebben, zijn de verzekeringen, voerde hij aan. De politie zou beter op echte misdadigers jagen, onopgeloste bankovervallen in Westdorpe en IJzendijke bijvoorbeeld. „Om aan te tonen dat de dien ders op jacht zijn geweest, schieten ze dagelijks maar wat mussen." Rechter C. Kool oordeelde dat de Sassenaar zich ten onrechte beriep op het verdrag van Rome. Hij ging niet in op alle aange voerde argumenten - al zag hij blazen niet als dwangarbeid - en vond dat het meewerken aan een blaastest een burgerplicht is, net als het invullen van de be lastingpapieren Officier van Justitie H.I. den Hartog betoogde dat een alco holcontrole nu eenmaal techni sche hulpmiddelen vereist en dat deze bevoegdheid in de wet is neergelegd. Zij vond dat de man door te weigeren zichzelf de kans heeft ontnomen om te laten zien: 'ik heb niet teveel ge dronken'. Alleen om medische redenen kan volgens haar een bloedproef worden afgenomen. Omdat de boete al betaald was, ging de man dan ook met lege handen naar huis. „Ik had niets te verliezen", zei hij bij het ver laten van de zaal. Survivalrun politie in Axel AXEL - Meer dan honderd deel nemers gaan morgen om 10.00 uur vanaf het sportcomplex van VV Axel van start voor de poli- tiesurvivalrun. Onder de inschrijvers bevinden zich politieagenten uit Neder land en België, mensen van de brandweer, de Koninklijke Ma rine, de Koninklijke Mare chaussee en gemeenteperso- neel. Het looptraject van 7 en 14 kilo meter voert over het nabijgele gen terrein van de motorclub. Hier staan dertig hindemissen opgesteld Wethouder Van Waes verricht het startschot. HOEK Reiki - De natuurlijke genees wijze Reiki wordt tegen het licht gehouden op een informatie middag op zaterdag 10 oktober in het dorpshuis in Hoek. Debij- eenkomst, tussen 13.30 en 17.00 uur, is door de Reiki-kring Zeeuws-Vlaanderen op touw gezet. De alternatieve techniek Reiki is eventueel te combineren met reguliere geneeskunde en is erop gericht om helende levens energie door te geven aan een medemens. Op fysiek, mentaal en op spiri tueel gebied helpt Reiki de oor zaak bloot te leggen en het zelf- genezingsmechamsme weer op gang te brengen. door Bart De Clerck Vijfhonderd jaar geleden gaf Ant werpen zijn jawoord aan een oog verblindende bruid. Het werd een vruchtbaar huwelijk, want diamant en Antwerpen zijn onafscheidelijke be grippen geworden. Het etiket 'Antwerp Cut' staat wereldwijd synoniem voor een diamant van de allerhoogste kwali teit. Geconcentreerd op amper één vierkan te kilometer zijn de drie diamantstra ten - de Hoveniersstraat, de Schup- straat en de Rijfstraat - goed voor 85 procent van de wereldhandel in ruwe diamant en voor meer dan vijftig pro cent vande wereldhandel in geslepen diamant. Toch lij kt de klad er een beetje in te zitten in de stevige vriendschaps banden tussen Antwerpen en het dia- mantmilieu. De diamantsector heeft een moeilijk jaar achter de rug. Na het frauduleuze faillissement van diamantbank Max Fischer en een reeks gerechtelijke schandalen, was er plots het nieuws dat voor het eerst in twintig jaar de dia manthandel een terugval van drie pro cent kende. De Aziatische crisis zorgt ervoor dat de Antwerpse diamantairs de broeksriem moeten aanhalen. Dagelijks worden in de Scheldestad nog steeds duizenden diamanttransac ties afgesloten. Die vinden vooral plaats in de vier diamantbeurzen die er zijn. Tot het einde van de negentiende eeuw werden de glinsterende steentjes vooral verhandeld in achterkamers van tavemes en in cafés als De Fortuna, al lemaal in de buurt van het Centraal Station, want in die tijd was de trein het snelste vervoermiddel. Uiteindelijk ko zen de diamantairs voor een eigen han delsruimte en werden de diamantbeur zen geboren. De vier beurzen zijn onderling geen concurrenten, veel dia mantairs zijn trouwens lid van meer dan één beurs. De Antwerpse beurzen tellen samen zo'n vijfduizend leden. Krediet „Nergens ter wereld is er een groter dia mantaanbod dan hier in Antwerpen", vertelt Abraham Fischler van de Beurs voor Diamanthandel. Met ruim twee duizend leden is deze beurs de grootste ter wereld. De indrukwekkende gevel van het statige gebouw aan de Peli kaansstraat herinnert de voorbijgan- ger aan welvarende tijden. „Lid zijn van eendiamantbeurs is zoiets als een creditcard hebben. Het schept vertrouwen. De handel in deze sector verloopt trouwens voor 90 procent op krediet, vertrouwen hebben is dus es sentieel", stelt voorzitter Fischler. Transacties in de diamantbeurzen ge beuren zonder formaliteiten. De steen tjes - vaak fortuinen waard - worden nog altijd in briefjes bewaard Een handdruk en de joodse woorden Mazal U' Bracha zijn voldoende om de koop te sluiten. Tijd om na te denken is er ook: bij een akkoord tussen een makelaar en een koper wordt het briefje met de dia manten erin verzegeld door het in een enveloppe te steken, met daarop de prijs per karaat en een handtekening of paraaf van de koper. Kopen en verko pen gebeurt altijd in Amerikaanse dol lar. Ook het slijpen van diamant is een be zigheid waar ze in Antwerpen om be kend staan. Lodewijk Van Bereken, Antwerpens eerste diamantslijper, had in zijn stoutste dromen niet kunnen vermoeden dat de stad zou uitgroeien tot hetmekka van de diamantbewer king Het vakmanschap van de Ant werpse en Kempense diamantsnijders en -slijpers wordt wereldwijd hoog in het vaandel gedragen. Vroeger werd de stiel geleerd van vader op zoon Nu zijn er een zevental onder wijsinstellingen. die een diamantpro gramma hebben in hun opleidingspak ket. Het gevaar dreigt echter dat de stielkennis naar het buitenland ver dwijnt De loonkosten en de sociale ze kerheidsbijdragen in de arbeidsinten sieve diamantnijverheid wegen zwaar door. Het aantal arbeidsplaatsen in de sector viel terug naar drieduizend werknemers en de toekomst is onzeker. Niet alleen Antwerpen heeft proble men. De diamantmarkt verkeert wereldwijd in een crisis. Doordat de afzetmarkt in Azië grotendeels is verdwenen, is iedereen actief op de overblijvende markten, waaronder bij voorbeeld Amerika. Ook daar is de con currentie bijzonder scherp. Toch trekt de Sinjorenstad zich nog goed uit de slag. Vlak na deTweede Wereldoorlog bedroeg het aandeel van de arbeidskost in sommige gevallen zelfs tot tachtig procent van de waarde van de diamant Vandaag bewerkt men in Antwerpen goederen tot een maximale loonkost van rond de vijftien procent. Museum Antwerpen heeft ook een eigen dia mantmuseum. In het Provinciaal Dia mantmuseum in de Lange Herentalse- straat wordt al vlug duidelijk waarom Antwerpen zich a diamond's best friend mag noemen. Op de eerste verdieping van het museum draait immers alles rond het thema 'Antwerpen Diamant stad' met een grote aandacht voor de geschiedenis van de diamanthandel in de Vlaamse havenstad die teruggaat tot in de vijftiende eeuw. De tweede verdieping is vooral gewijd aan de toepassingen van de diamant in de industrie en aan de verschillende in dustriële technieken, zoals het zetten van edelstenen, het klieven, zagen be werken en slijpen. Op de derde etage kan de bezoeker dan tenslotte de weg volgen die de diamant aflegt van de mijn tot aan de beurs, Als kroon op het werk is er zelfs een heuse mijnschacht nagebootst. De drie Antwerpse diamantstraten zijn nog altijd goed voor 85 procent van de wereldhandel in ruwe diamant en voor meer dan vijftig procent van de wereldhandel in geslepen diamant. foto Wim Daneels

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 49