Elf Atochem breidt productie uit PZC De taak van Kendread is Schilderen bij de klassieke muziek van Moessorgski mensen samenbrengen Kwaliteitskringen nodigen ondernemers uit COS voert strijd tegen kinderarbeid 0"|p@*n Operette vereniging mijdt Goes zeeland Nieuwe fabriek levert niet meer werkgelegenheid op in detail ondernemend zeeland kunst cultuur woensdag 7 oktober 1998 door Claudia Sondervan VLISSINGEN -OOST - Elf Atochem in Vlissingen-Oost bouwt een nieuwe fabriek voor de productie van nieuw ont wikkelde additieven. Additie ven zijn toevoegingsmiddelen die kunststof beter verwerk baar maken en de licht- en hit tebestendigheid en slag- en stootvastheid van kunststof producten verbeteren. Tegelijk met de bouw worden extra investeringen gedaan om de productieprocessen voor het lopende gamma aan additieven dat Elf Atochem in Vlissingen maakt, te verfijnen. Het project kost enkele tientallen miljoe nen guldens, zegt algemeen di recteur ir. C. E Braakman van Elf Atochem Vlissingen. Het bedrijf stelt dat met de grote in vesteringen de werkgelegen heid nog dieper verankerd is in de Zeeuwse bodem. Uitbrei ding van banen brengt de ver nieuwing niet mee; de nieuwe fabriek wordt bemand met het huidige aantal van 190 mede werkers. De werknemers werden vrij dagmiddag tijdens een bij- eekomst ingelicht over de wijze waarop de directie de produc tieuitbreiding wil opvangen zonder extra werknemers. Een deel van de investeringen is be doeld om de beschikbare ar- beidkrachten doelmatiger in te zetten bij de productie, licht Braakman toe. Uitbreiding van werkgelegenheid zou een te negatief effect op het rende ment van de Vlissingse vesti ging hebben, zegt hij. „Net als de collegaproducenten hebben wij te maken met de slechte economische omstandigheden voor de chemie." De nieuwe productiefaciliteit wordt onderdeel van de be staande Metablen-fabriek, waar producten worden ge maakt voor de verpakkings- en de bouwindustrie. In de nieuwe fabriek worden onder meer producten gemaakt die tro pisch hardhout in de bouw, voor onder meer raamprofie len, kunnen vervangen. Rond de eeuwwisseling moet de fa briek in gebruik komen. Mo menteel worden contractei-s gezocht voor het bouwproject, De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. Handelsonderneming Joos- ten in Heinkenszand heeft een nieuw type vouwwagen uit Frankrijk aan het assortiment toegevoegd. Het gaat om klei nere vouwwagens voor 2 a 3 personen die gemakkelijk uit te breiden zijn tot een capaciteit van 5 personen. Door het unie ke '1-2-3 systeem' staat deze wagen binnen enkele minuten. De Libris boekhandels vieren de Kinderboekenweek, die vandaag, woensdag 7 oktober begint, met een eigen uitgave in de Kippenvel-reeks van R. L. Stine. De verhalenbundel 8 x Kippenvel gaat vergezeld van een Inijpassende boekenlegger. Start Loopbaaninterventie houdt donderdag 8 oktober een lunchbijeenkomst in het Arse naal Theater in Vlissingen on der de titel 'Verandering, opga ve of uitdaging?'. Onderwerp is arbeidsmobiliteit, waarbij met name de manier waarop be drijven dat ervaren en ermee omgaan, centraal staat. Tij dens de lunch worden sketches rond het thema gepresenteerd. Ook de nieuwe vestigingsma nager van Start Loopbaanin terventie in Vlissingen wordt voorgesteld, Cissy Ploegma kers. Zij neemt per 19 oktober het roer over van Lianne van Beek, die een sabbatical jaar opneemt. De bijeenkomst duurt van 12.00 tot 14.00 uur. waarvoor in november al de eerste palen moeten worden geslagen. De uitbreiding krijgt vorm in een hoge aanbouw voor de huidige fabriek. De Metablen-fabriek, een geza menlijke onderneming van Elf Atochem en Mitsubishi Rayon Company, maakt MBS-copoly- meren, chemicaliën die ge bruikt worden om de slag- en stootvastheid van PVC-pro- ducten, zoals folies, raampro fielen en flessen, te vergroten. Deze zomer kondigde Braak man aan dat de chemieprodu- cent binnen drie jaar eenderde van haar bestaande producten vervangen wil hebben door nieuwe om haar positie op de wereldmarkt te behouden. Veel van de huidige producten gaan hun courantie verliezen bij de industrieën door de komst van vervangende stoffen, veran derde productiemethoden en stringentere milieu-eisen. De vernieuwing moet ook het grondstofgebruik en de uit stoot aan afvalproducten te rugdringen. De nieuwe fabriek wordt onderdeel van de Metablen Company in Vlissingen-Oost. foto Ruben Oreel doorClaudia Sondervan MIDDELBURG - Overleven? Alleen door kwaliteit! Met die leuze verwelkomen de Kwali teitskringen Midden- en Noord-Zeeland en Zeeuws- Vlaanderen ondernemers uit detailhandel, horeca en toeris me in hun midden. Maandag 12 oktober houden de kringen voor ondernemers uit deze branches bijeenkomsten in IJ- zendijke en Middelburg. Hoe belangrijk is kwaliteit in de straat en stad, welke kwaliteit wil de klant in de toekomst en hoe willen medewerkers die kwaliteit ondersteunen, zijn enkele van de vraagstukken die er behandeld worden. M. Aslander van de Elvenstone Groep in Borger gaat in op de ketenkwaliteit: de invloed die de omgeving heeft op een be drijf, Tiny Maenhout van de ge meente Oostburg spreekt over de finishing touches in klant vriendelijkheid en 'het ver wachtingspatroon van de con sument. Jacqueline Bakx van OAZ Advies in Goes vertelt over aanpak, prioriteiten en realisme in kwaliteitsverbete ring in een bedrijf. Hoe zij het zelf aanpakken, vertellen vier malig Innovatiecentrum. De leden komen regelmatig bij el kaar om via lezingen, work shops, bedrijfsbezoeken en informele contacten nieuwe kennis op te doen en ervaringen uit te wisselen. ondernemers. D. Hulshof van Focus Optiek en P Poppe van hotel-restaurant 'tWaepenvan Veere bij de Middelburgse bij eenkomst en B. J. van Ree van het gelijknamige autobedrijf en A Boomert van camping Na- poleon Hoeve in IJzendijke. Hoog niveau De Kwaliteitskringen zijn ver enigingen van ondernemers die de kwaliteitszorg hoog in het vaandel houden als instrument om een bedrijf of instelling op hoog niveau te laten draaien. Het secretariaat van de krin gen berust bij Syntens, het eer- Hoewelde 130 leden vrij wel al le bedrijfssectoren vertegen woordigen, is tot nu toe de industriële sector sterk verte genwoordigd, met de dienst verlenende sector als goede tweede, beaamt Jéan van Oor schot, coördinator voor de kringen vanuit Syntens. „Toch zijn er ook mensen met autobe- drij ven, winkels en restaurants lid. Elke ondernemer die denkt wat aan de club te hebben, komt: enerzijds is er de nieuwe kennis en de vergelijkingsmo gelijkheid, anderzijds de infor mele contacten die ontstaan. Het is waar dat kwaliteitszorg in een producerend bedrijf met veel werknemers er heel anders uitziet dan in een kledingwin kel of hotel-restaurant. Maai de essentie, het principe is het zelfde. De leden maken zelf de vertaalslag naar hun eigen or ganisatie." De verbreding in achtergron den van de kringleden kan een andere programmering van de jaarlijkse activiteiten behoe ven, beaamt Van Oorschot. „Het is voor de één interessan ter om achter de schermen van Dow Chemical te kijken dan voor de ander. Bij voldoende animo kunnen we extra bijeen komsten organiseren die zijn toegesneden op een bepaalde groep ondernemers." De bijeenkomst in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg duurt van 14.00 tot 17.00 uur. D e bij eenkomst in I Jzendij ke is in het Partycentrum Maurits- hof, tussen 19.00 en 22.00 uur. Syntens in Middelburg is het aanmeldpunt. door Denise de Boe GOES - Het Centrum voor In ternationale Samenwerking (COS) Zeeland bindt de strijd aan tegen kinderarbeid. Het COS houdt vrijdag 9 oktober een studiedag over dit onder werp. Twee Indiase gastspreek sters komen speciaal naar Mid delburg om te vertellen over de situatie in hun land, te weten mevrouw Manali Shah van SE- WA, Self-Employed Women's Association, en mevrouw Chan- da Korgaokor, die nauwe ban den heeft met de Indiaase vakbeweging. Gerard Oonk van de Landelijk India Werkgroep uit Utrecht verzorgt deze mid dag een algemene inleiding op deze problematiek. Ruim 250 miljoen kinderen op deze wereld verrichten kinder arbeid, ondanks artikel 32 van het Verdrag van de Rechten van het Kind. Hierin wordt kinde ren onder meer het recht op be scherming tegen werk dat scha delijk is voor hun geestelijke, lichamelijke, morele en sociale ontwikkeling geboden. Volgens Gerard Oonk van de Landelijke India Werkgroep, een organisa tie die zich inzet tegen kinderar beid in India, wordt armoede vaak ten onrechte gezien als de voornaamste oorzaak dat veel kinderen werken. Vooral het gebrek aan goed ba sisonderwijs weerhoudt ouders ervan om hun kinderen naar school te sturen, terwijl onder wijs kinderen juist een beter toekomstperspectief biedt. Onderwijs De kwaliteit van het openbaar onderwijs in bijvoorbeeld Noord-India is ronduit slecht. Een doorsnee plattelandsschool bestaat uit twee klaslokalen met een lekkend dak, een schoolbord en een tafel en stoel voor de onderwijzer. Elke on derwijzer heeft gemiddeld vijf tig kinderen onder zijn hoede. Er zijn nauwelij ks leermiddelen voorhanden; de meest gebruikte lesmethode is overschrijven van het schoolbord of uit schoolboe ken. Begin dit jaar vond een interna tionale campagne tegen kinder arbeid plaats, de 'Global March against Child Labour', waaraan honderden organisaties uit 97 landen deelnamen. De 25 orga nisaties die de campagne in Ne derland organiseerden, pleiten voor een financiële bijdrage van de Nederlandse overheid; het basisonderwijs in ontr kelingslanden. Daarnaast wachten de organisaties steun van overheidswegeat ontwikkeling en promotie keurmerken ter bestrijding' kinderarbeid en ter bevordg 1 van sociaal verantwoorde; i ductie. Voorbeelden his zijn de Fair-Trade produri het Rugmark-keurmerki tapijten zonder kinderarba;1 het komende keurmerk1 'schone kleding', kledingei gemaakt onder goede arhs omstandigheden. Bijdrage ij Het aanbod van producten;? deze keurmerken, verkrijg 1 bij de reguliere Wereldwis. en verkooppunten vanvrijsj gersorganisaties als Unicef Terre des Hommes, stelt dec' sument in staat om zelf actie te dragen aan het uitbannen: kindei-arbeid. j De studiedag over kinderait vindt plaats op vrijdag 9 ber in de Zeeuwse Bibliotb te Middelburg, aanvang IJ um; Belangstellenden kiel zich aanmelden bij het C'1 0113-250051. 1 Nominatie verrast j Schouwenarei; RENESSE - De norainaliJ voor een Gouden Ka!1 voor de beste Nederland* film voor 'Drop Out' hi 1 vooral een verrassingvo: twee acteurs uit Schoi' wen-Duiveland: Jerrl Rijstenbil uit Renessee^ Eric Holm uit Zierikzec, Jerry Rijstenbil speelt* 'Drop Out' de rol re Raoul, de ex-vriend vs' de hoof drolsp eels ter En Holm vertolkt een bijt als politie-agent. Het at j nario voor deze low-b»: - get film werd geschrei; door Zedi Damen. Der-1 gieis van Will Wissink. 'Drop Out' gaat bifida' kort in première. Hetbis1 voor 'Drop Out' bij eenre minatie, want het Goud: Kalf ging naar de film Ti lice, Félice'. door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - De leden van zijn groep The Revivals wonen in de Randstad. Het gros van de optredens vindt plaats over de grens, in Duitsland, Oostenrijk, Zweden en Frankrijk. Maar voor reggae-muzikant Ken dread blijft Vlissingen de thuis basis. „Toen ik hier voor de eer ste keer kwam, zo'n twintig jaar geleden, merkte ik gelijk dat het een plekje is om van te houden. Ik voel me lekker in Vlissingen. De mensen zijn hier relaxed en aardig." In alles wat Kendread - arties tennaam van Kenneth Engeldal - doet en zegt zit een aangename neiging tot relativeren. Hij maakt muziek omdat hij een boodschap wil verkondigen, niet om wereldberoemd te wor den. En dat is precies zijn bood schap. In de korte tijd die men sen op aarde hebben, moeten zè hun best doen zich te vermaken en elkaar niet naar het leven te staan, „Je kunt een grote man zijn met veel poen, er komt een dag dat je alles achter moet la ten" zegt Kendread. „Dan is het met je grootheid gedaan." Hij praat over de compositie 'Faja Burn', waarmee zijn nieu we album Lion Train opent. Een lied tegen machthebbers die al leen aan zichzelf denken en de man in de straat vergeten. „En zonder de gewone mensen zou den ze niet op de plek zijn geko men waar ze nu zitten. Rastafara De cd is opgedragen aan zijn zus Elsje Cornellie, die bijna twee jaar geleden overleed. „Ik droeg vroeger lange dreads", vertelt Kendread. ,,'Watis er gebeurd?', hoor ik nog steeds van mensen. Ik heb ze afgeknipt. Dat heeft te maken met mijn geloof en de rastafara. Als je heel erg van ie mand houdt en die overlijdt, dan moet je je haar afknippen. Ik liep rond als Kojak. De dood van mijn zus heeft me ook aan het denken gezet over het leven. Kendread presenteert zijn nieuw Middelburg. Er is zoveel afgunst, haat en ja loezie op de wereld, maar uit eindelijk is er maar één realiteit. Die zie je als je op het kerkhof loopt. Je moet daarom je tijd goed benutten, al het andere is onzin. Iedereen heeft op aarde een taakof het nu een grote is of een kleine. En mijn taak is men sen bij elkaar brengen door middel van muziek. Als ik op treed, zijn er allerlei mensen aanwezig. Blanken, Chinezen, hindoestanen, noem maar op. Dat is wat rastafara betekent: Iedereen is één." Zes jaar geleden debuteerde Kendread met het album Cultu re Crash. Na de mini-cd One Lo ve ligt dan nu Lion Train in de winkel, het album dat hij op 22 oktober officieel presenteert in discotheek The Nighttrain in Middelburg. Hij heeft het druk gehad, want bijna gelijktijdig met het uitkomen van zijn cd heeft Kendread afgelopen week in de Hobeinstraat in Vlissingen de platenzaak Flex Records ge opend. Wereldmuziek De schappen staan vol met we reldmuziek en import uit de Ver enigde Staten, geluidsdragers (Advertentie) ...de .andere keuken Van Belle Keukens Pres. Rooseveltlaan 772 VLISSINGEN Tel. 0118-431278 e cd Lion train op 22 oktober in foto Lex de Meester die in de meeste platenzaken niet voorhanden zijn. „Ik ver koop muziek die je elders niet kunt vinden. Ik heb niet alleen een collectie reggae, maar ook Afrikaanse en Surinaamse mu ziek, salsa en merengue. Ik wil binnenkort ook R&B en hiphop importeren. En Arabische en Chinese muziek, je moet het hier allemaal kunnen vinden. Er be staat veel muziek die niemand kent, omdat het niet op MTV en TMF komt. Dit is de plek om daarvan iets. te ontdekken." Drie Nederlandse importeurs, en een Duitse en een Engelse zaak bevoorraden Flex Records. Verdraagzaam als hij is, kan Kendread niet tot een oordeel worden verleid over genres die afwijken van reggae. „Het is al lemaal muziek, gemaakt om mensen te laten ontspannen. Zelfs in de jungle maken men sen muziek, al hebben ze geen instrumenten. Ze spannen een snaar op een stuk hout en ze spe len. Ook dat is mooi. Ik hou ook van klassieke muziek. De eerste keer dat ik naar een klassiek concert ging, was ik zo verbaasd dat mensen zonder versterkers zo'n mooi geluid konden maken. Er zijn genoeg mensen die zeg gen: 'Klassiek, nee hè.' Maar ik niet. Het staat in de religieuze boeken geschreven. Singers and players of instruments shall be there. Let's make a joyful noise. Dat is waar het om draait." Cd-presentatie Kendread The Re vivals. Voorprogramma: Rejoyce en Zola Zola Sound System. 22 okto ber, The Nighttrain Middelburg. Aanvang: 21.00 uur. doorErnst Jan Rozendaai MIDDELBURG - Verschillende culture le instanties hebben in Middelburg de handen ineengeslagen omiets bijzonders te maken van de uitvoering van Moes- sorgski's compositie De Schilderijenten toonstelling door het Nationaal Jeugd orkest. In de aanloop naar het concert op 25 oktober zetten het Middelburgs Insti tuut voor Kunstzinnige Vorming (MIKV), de Kunstuitleen en de Stichting Scoop cursisten, klanten en scholieren aan het werk om naar aanleiding van het muziekstuk daadwerkelijk een schilde rijententoonstelling te maken. Directeur Matthieu Meijs van de Zeeuwse Muziek school en criticus Leen de Broekert hou den lezingen over de muziek van Moes sorgski. Het idee komt van directeur G. Peijs van de Zeeuwse Theaterstichting. Het is door hem ingebracht in wat hij noemt 'het bonzen-overleg', een regelmatig plaats vindende bijeenkomst van directeuren en coördinatoren van culturele instellin gen in Middelburg. „Ik dacht: 'Waarom doen we zelf niet iets met die Schilderij ententoonstelling, zoals het Nationaal Jeugdorkest dat heeft gedaan met het Rijksmuseum. Dat is in Middelburg breed opgepakt. 'Daar kunnen we iets mee', vond iedereen." Het Nationaal Jeugdorkest vroeg direc teur Ronald de Leeuw van het Rijksmu seum om uit zijn collectie schilderijen te kiezen bij het stuk van Moessorgski. De afbeeldingen daarvan worden tijdens het concert op een groot scherm boven het orkest geprojecteerd. De Middel burgse Kunstuitleen doet iets vergelijk baars. Nadat Meijs op donderdag 22 oktober (om 19.30 uur) een lezing heeft gehouden over De Schilderijententoon stelling kunnen aanwezigen uit de verza meling van de uitleen hun persoonlijke tentoonstelling samenstellen. Kunstwerk Meijs informeert ook cursisten van het MIKV (en andere belangstellenden) die op 14 en 21 oktober onder het motto 'Componeer een schilderij' een kunst werk gaan maken, geïnspireerd door Moessorgski's muziek. Scoop vraagt en kele scholen beeldmateriaal te leveren bij de compositie. De bijdragen van het MIKV, de Kunstuitleen en Scoop worden op 25 oktober tentoongesteld in de Con certzaal in Middelburg, waar ookdi voering van het Jeugdorkest plaatsi: Kunstcriticus Nico Out bespreekt^ loop van het concert de expositie. Volgens Peijs kan met een dergelijks ject meer belangstelling worden, kweekt voor klassieke muziek. „D* het in eerste instantie niet voorbed! Maar inderdaad, de klassieke muffi- wel erg klassiek gemaakt. Met zo'n:; ject kan misschien een ander put;; worden aangeboord. Uitgangspur vooral dat het ons een interessante: leek. Het is toch spannend wat ditü maal aan werkstukken gaat oplever.; Concert Nationaal Jeugdorkest, zont: oktober in de Concertzaal in MiddfJ, Aanvang: 15.30 uur. Inleiding Leen dei. kert: 14.30 uur. door Ernstjan Rozendaal KAPELLE - Voor het eerst in haar drieënvijftigjarig bestaan slaat de Goese Operette Vereni ging (GOV) met haar voorstel lingenserie Goes over. Vanwege de sluiting van het theater De Prins van Oranje wijkt de ope rettevereniging dit jaar met de première uit naar Kapelle. Daar wordt op 23 en 24 oktober Die Lustige Witwe gespeeld, van Franz Lehér, die vijftig jaar ge leden overleed. Dat de voorstel ling eind november te zien is in Den Dullaert in Hulst, is ook een novum. Nooit eerder gaf de GOV een openbare voorstelling in Zeeuws-Vlaanderen. Behalve de twee voorstellingen in Kapelle en de afsluitende op 28 november in Hulst, bevat de najaarsserie optredens in de Stadsschouwburg Middelburg (31 okt), Mondragon in Zierik- zee (7 nov) en De Stengein Hein kenszand (13 nov). De GOV heeft een turbulent jaar achter de rug. Juist in de periode dat alles op alles werd gezet om een korting op de provinciale subsidie af te wenden, werd be kend dat het thuishonk, De Prins van Oranje, definief de deuren dichtdeed. „Maar we zijn niet toe blijven kijken", zegt voorzitter Sidney Henneman. .„Aan de organisatie van onze jaarlijkse serie zit zoveel vast, dat we het ons niet kunnen ver oorloven op het laatste moment dingen te regelen. We zijn dus in november vorig jaar een alter natieve locatie gaan zoeken. Dat is De Vroone in Kapelle ge worden. In Goes was geen zaal voorhanden. Onze voorstellin gen zijn door decor en aankle ding niet geschikt om in de aula van een school neer te zetten." De gemeente Goes zag het ver trek van de Goese Operette Ver eniging met lede ogen aan. „Men wilde ons het liefst toch in De Goese Operette Vereniging speelt Die lustige Witwe voor het eerst wel in Zeeuws-Vlaanderen, maar niet in Goes. foto studio Hans Nijs Goes houden", vertelt Henne man. „In het subsidiecontract met de gemeente staat dat we per jaar twee voorstellingen in de gemeente Goes moeten ge ven. Dat contract hebben we dus moeten aanpassen.Henne man is zeer te spreken over de maatregelen die de gemeente Goes heeft getroffen om de schade te beperken voor de ver eniging die toch de wijk neemt. Er is een overeenkomst voor een garantiesubsidie en de gemeen te draagt bij in de extra kosten voor een orkestbak, publiciteit en busvervoer naar Kapelle. „Wij hebben voor een deel een wat ouder publiek dat me beschikking heeft over een: Samen met de gemeente k wij ze die busreis aan. We: ben over dit soort zake: lang onderhandeld, maai heeft resultaat gehad. En« is eerlijk, ik ben erg tere: over de medewerking vanè meente Goes." Voor hete geeft de GOV dit jaar ooi uitvoering in Zeeuws-Vlaï ren, afgezien van een opto ooit in een bejaardenteta Terneuzen. Aanvankelijk1 het de bedoeling dat in U' zou worden opgetreden, directeur van de Stadsscte burg aldaar tot de ontdek kwam dat ook de operette eniging Heist op den Ber; Lustige Witiue kwam sf „Wij hebben toenbeslotenï Hulst te proberen. Vanouds men we niet in Zeeuws-® deren, omdat we de Zeer Vlaamse Operette en Mis Amateurs uit Oostburg «f het vaarwater willen zittö-j onderhouden goede confe' en niet voor niets gaan», ook naar Oost-Zeeuws-® deren. We hebben een paaif sponsors gevonden, zodatj ons aan de voorstelling ink geen buil hoeven te vallen. Grote Kerk Het programma voor dekc de jaren is inmiddels of Volgend jaar voert de G0>; stuk van Jacques Offenbaé Orfeus in de onderwereld jaar 2000 staat een Zes- musical op het program"' wordt geschreven door Bruggraaf en dirigent Swinnen. „Daarmee ke^ waarschijnlijk terug in ji aldus Henneman. „Als® tauratie van de Grote1 klaar is, willen we daarS uitvoeringen geven." Aanvang alle voorstellw\

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 48