Bodemsanering in Oosterland PZC Waterschap zoekt naar nieuwe taken Dorpshuis heeft bestaansrecht Fracties in Kapelle schrikken van gat in begroting 1999 Knutselclub Goese Polder ter ziele dooi intern gekissebis zeeland Autobedrijf wil vuile grond BP-pomp St. Joostdijk nog dit jaar schoonmaken Gemeente vindt locatit woningbouw Lewedor Geen bezwaat tegen ontwerf Kamperduin Van der Doef wil op 1 mei met pensioen Protest tegen milieustraat woensdag 7 oktober 1998 door Ali Pankow OOSTERLAND - Autobedrijf Van der Have in Oosterland wil vaart maken met het saneren van de vervuilde grond van de voormalige vestiging van zijn BP-tankstation aan de Sint Joostdijk 45 in Oosterland. Het door de provincie goed gekeur de saneringsplan ligt de komen de weken ter inzage. Als er geen bezwaren tegen worden inge diend, wil M. van der Have de verontreinigde grond nog voor het einde van dit jaar vervan gen. Van der Have is sinds enkele maanden met zijn autobedrijf, inclusief tankstation gevestigd op een nieuwe locatie aan de Molenweg langs de N59 in Oos terland. „Bij een bedrijfsver- plaatsing als de onze, weetje dat je te maken krijgt met bodemsa nering", zegt. de ondernemer. Hij heeft een onafhankelijk ad viesbureau in de arm genomen voor het opstellen van een sane ringsplan. Garagebedrijven die besluiten definitief te stoppen met het ex ploiteren van een tankstation doen vaak een beroep op de Subat. Dat staat voor Stichting Vrijspraak van valse aangifte MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter W.P.M. ter Berg heeft dinsdag een 42-jari- ge man uit de Zeeuwse hoofd stad vrijgesproken. De man werd ervan verdacht 14 oktober vorig jaar bij de politie valse aangifte te hebben gedaan van de diefstal van zijn auto. Gisteren vertefile de Middel burger dat een kennis - zonder zijn medeweten - zijn auto had verkocht, maar veel verdenkin gen wezen in zijn richting. Twee mensen, onder wie de koper, hadden volgens officier van jus titie mx. Y.AC.C. Willems een nauwkeurig signalement van de verdachte opgegeven. Willems concludeerde dat de verdachte de boel had willen belazeren. Ze eiste een boete van 750 gulden. Desondanks meende Ter Berg dat de politie tekort was gescho ten door de koper niet met een foto van de verdachte te con fronteren. voor de Uitvoering van Bodem sanering en Amovering van Tankstations. Het is een over koepelend brancheorgaan dat zorg draagt voor de sanering van vervuilde grond van tank stations. De Subat betaalt het verwijderen en vervangen van de vervuilde grond, onder voor waarde dat de ondernemer op een andere locatie geen tanksta tion meer gaat exploiteren. Van der Have voelde daar niet voor en besloot geen gebruik te ma ken van deze mogelijkheid. Kosten Hij schat de kosten van het schoonmaken van de grond aan de Sint Joostdijk op een bedrag tussen de vijfentwintig en vijf tigduizend gulden. Een ambte naar van de afdeling Ruimte, Milieu en Water van de provin cie heeft het in een 'ruwe schat ting' over honderdduizend gul den, maar dat bedrag heeft Van der Have nooit horen noemen. De benzinetanks van het voor malige station aan de Sint Joostdijk worden uitgegraven en evenals de vervuilde grond vervangen door schoon zand. Het vervuilde grondwater wordt opgepompt, gezuiverd en vervolgens geloosd op de riole ring. Van der Have verwacht dat het hele karwei slechts twee of drie dagen in beslag zal nemen. Hij heeft de locatie inmiddels verkocht aan detailhandelaar Bolle, die een supermarkt in Oosterland nint. De bodem van de voormalige vestiging van het BP-tankstation van Van der Have aan de Sint Joostdijk 45 in Oosterland wordt binnenkort gesaneerd. foto Marijke Folkertsma door Renë Schrier GOES - Het waterschap Zeeuwse Eilan den gaat de komende maanden discus siëren over de vraag welke taken er nog meer bij kunnen. De algemene vergade ring van het waterschap besloot maan dagavond dat een uitbreiding van het ta kenpakket in principe mogelijk moet zijn. Onder druk van de agrariërs bleef het evenwel bij dit principebesluit. Over de vraag welke taken er nog opgepakt kunnen worden wordt later gediscussi eerd, alweer op aandrang van diezelfde boeren. Het dagelijks bestuur had in een strate gienota aangegeven waar het zelf aan denkt. Als voorbeelden werden genoemd (winstgevende) exploitatie van parkeer terreinen, het beheer van vaarwegen, ex ploitatie en beheer van het Veerse Meer en bijvoorbeeld aanleg en onderhoud van ruiterpaden. Dat was een aantal le den van de algemene vergadering nog een stap te ver. Echter het dagelijks be stuur wilde wel graag weten of het op de ingeslagen weg voort kan, vandaar dat uiteindelijk het principebesluit uit de bus rolde. Voor een aantal algemeen bestuursleden had het voorstel wel aantrekkelijke kan ten. J. Roodenburg (gebouwd): ,,Ik denk dat we het eerst moeten kijken naar ta ken die dicht bij het waterschap liggen. Wat bijvoorbeeld het Veerse Meer betreft daar is echt de behoefte dat er eens op een professionele naar het beheer wordt ge keken." C. J. Dieleman (ongebouwd) zag het liefst dat het voorstel van de agenda was afge voerd. G. R. Heerebout (ingezeten) had in principe niet zo veel moeite met uitbrei ding van het takenpakket, maar vroeg zich wel af of een overheid bijvoorbeeld een parkeerterrein moet gaan uitbuiten. W. de Visser (ingezetenen) vreesde belan genverstrengeling en stelde de vraag of het waterschap dergelijke taken wel zo veel goedkoper uit kan voeren dan ande re overheden. A M. M. van Haperen (ge bouwd) had wat moeite met de richting die de strategienota uitging. Hij consta teerde dat er vooral is gekeken naar de inhoudelijke kant van eventuele nieuwe taken en minder naar de bestuurlijke en financiële kant van de zaak. J. Hoekman (dagelijks bestuurslid eerst verantwoordelijk voor de financiën) be klemtoonde dat de algemene vergade ring zich niet voorgoed vastlegt met een positieve uitspraak over de strategieno ta. Ook hij pleitte ervoor eerst een princi piële discussie te voeren en later het ta kenpakket in te vullen. De voorwaarden voor uitbreiding van de taken, zoals die in de strategienota staan genoemd, zijn: optimalisering van de taakuitoefening; versterking van de maatschappelijke positie van het func tionele bestuur en kostenreductie ten be hoeve van burgers en bedrijven. door Mieke van derJagt LEWEDORP - Als Lewedorp gaat uitbreiden, gebeurt dat in het gebied tussen de Postweg, de Lewedijk, de Burgemeester Le- westraat en de Korenweg. Op die plaats, vindt de gemeente Borsele, kan woningbouw, be halve voldoen aan de groeibe- hoefte van de Lewedorpers, ook een aantal andere doelen die nen. De gemeente heeft het gebied, 7,5 hectare groot, in middels aangewezen als wo ningbouwlocatie. Voor een stuk van 5 hectare is al een verkoop overeenkomst gesloten en over de resterende 2,5 hectare zijn af spraken gemaakt met project ontwikkelaar Van Garderen en Dekker uit Middelburg. Het aangewezen gebied is veruit de beste locatie voor woning bouw omdat de nieuwbouw op die plaats het meest een geheel kan vormen met de rest van het dorp. Bovendien kan het, met de juiste inrichting, de kruising van de Postweg en de Burge meester Lewestraat tot een cen- trum-achtig pleintje maken. Dan moet de Postweg wel het karakter kwijtraken van een snelweg. Bebouwing aan de overkant van de Postweg, kan ertoe bijdragen dat de weg meer in overeen stemming komt met zijn huidge functie, De Burgemeester Le westraat zou daarmee ook meer het karakter kunnen krijgen van een dorpsstraat. Afspraken Met projectontwikkelaar Van Garderen en Dekker, die de an dere 2,5 hectare koopt, zijn af spraken gemaakt. Zodra de ge meente het gebied bouwrijp kan maken zal de grond worden aangekocht voor 20 gulden per meter in twee fasen. De project ontwikkelaar betaalt de huidi ge eigenaren een rijksdaalder per meter extra en mag in ruil daarvoor dertig procent van het bouwvolume in het gebied reali- seren tegen een door de gemeen te vast te stellen exploitatie- prijs. De projectontwikkelaar mag ook de resterende 2,5 hecatere aan de buitenkant van het plan kopen om er, in de tweede fase van het bestemmingsplan, vier tot zes landhuizen te bouwen. Van Garderen en Dekker moet dan wel zorgdragen voor de be ëindiging van bedrijfsactivitei ten aan de Burgemeester Le westraat. Wanneer het bestemming zal worden ontwikkeld j$' even de vraag. De ge^ moet nog met de proving spreken of Lewedorp opkcr termijn kan meeprofiterw het extra woningbouwer gent, dat de gemeente bedcc heeft voor de loyale mede" king aan de totstandkomt het WOV-tracé. Volgens wethouder P. ji laard houdt de gemeente? aan de stelling dat hete contingent van vijftien we gen vooral ten goede moe men aan Lewedorp en's He-; hoek. „Maar de 26 won; achter de Kraaijert komen; ons te verstaan gegeven, voor rekening van het cct gent. Voor Lewedorp, dat- zijn natuurlijke groei mag; wen, staan vier woninge jaar op. We moeten voorfe dat van het onlangs geree, komen bouwstroompje j gezegd dat het kruit voot aantal jaren verschoten i zal niet één, twee, dne bouwrijp bestemmingspM tje liggen, maar Lewedorpn groeipotenties, dus de gems zal alle mogelijke haast; ken", aldus Vollaard. WISSENKERKE - Architt? Dieleman presenteerde k dagavond tijdens de connm Ruimtelijke Ordening Ets mie en Recreatie (ROER)va gemeente Noord-Bevelana tekeningen van het nieuwe tel Kamperduin. De eig« wil het hotel graag volgend jaar afbreken en er een m- gebouw voor in de plaatsztf Het nieuwe Kamperduint vier verdiepingen hoog, ft mee wordt het dus een stut ger dan het in de j aren zestig getrokken oude gebouw' hogere torens en een wat) middenstuk herbergen sc de hotelkamers en apparte ten. Het middengedeelte! eveneens plaats aan een res rant en een zwembad. Nadat de commissie welsta: akkoord was gegaan me plannen, stuitten de gepit teerde tekeningen bij de i- van de commissie ROER niet op noemenswaardige door Mieke van der Jagt KAPELLE - De fracties in de Kapelse gemeenteraad hebben geschrokken gereageerd op het gat van twee miljoen gulden in de gemeentebegroting 1999. Weliswaar is dat dichtgesmeerd met meer dan trendmatige ver hogingen van heffingen, belas tingen en 15 gulden op de prijs van een meter bouwgrond,.maar daarmee zijn de fracties niet al lemaal even blij. Uit de algeme- VLISSINGEN - De Vlissingse burgemeester J. C. Th. van der Doef heeft aan koningin Beatrix gevraagd om met ingang van 1 mei 1999 terug te mogen treden. Van der Doef heeft dan de pensi oengerechtigde leeftijd van 65 jaar bereikt. Door deze stap is de procedure van opvolging van de burgemeester in gang gezet. Van der Doef volgde op 1 maart 1986 burgemeester Th. J, Wes terhout op. De toen nieuwe bur gemeester was daarvoor vakbondsbestuurder, Tweede- Kamerlid en staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat. Van 1982 tot 1986 maakte hij op nieuw deel uit van de Tweede Kamer voor de PvdA Ook al is het vanzelfsprekend dat burgemeesters op 65-jarige leeftijd terugtreden, toch moe ten zij een officieel verzoek voor ontslag indienen. Van der Doef ontzenuwt ook re soluut het gerucht dat hij zich verkiesbaar heeft gesteld voor de Provinciale Staten. In Vlissingen zal binnenkort in een vergadering van de gemeen teraad samen met de commissa ris van de koningin W. T. van Gelder een profielschets van de opvolger worden gemaakt, In december wordt waarschijnlijk de advertentie in de Staatscou rant geplaatst, waarna Van Gel der gesprekken met de kandida ten kan voeren. Eind februari wordt verwacht dat de vertrou wenscommissie met de selectie van de nieuwe burgemeester kan beginnen. Rond april is de voordracht van de kandidaten aan de minister voorzien, waar na wordt geprobeerd om de be noeming voor het terugtreden van Van der Doef te regelen. ne beschouwingen op de begro ting blijkt de verhoging van de bouwgrondprijs voor de ene te weinig en voor de ander te veel. De PvdA-fractie vindt dat een verhoging met 25 gulden per meter heel goed te verkopen zou zijn omdat ook nieuwbouwers meeprofiteren van de infra structurele maatregelen die nu zo pijnlijk op de begroting drukken. Het CDA de WD en de SGP zijn minder gelukkig met het feit dat burgemeester en wethouders hebben geput uit de reserve bouwgrond-exploitatie. Die pot moet maarzo snel moge lijk worden aangezuiverd, vin den zijEn mocht er dan nog wat overblijven, stelt het CDA voor om daarvan maar een potje te maken voor de verplaatsing van milieuhinderlijke bedrijven. Ook de jaarlijkse verhoging van de onroerend zaakbelasting, valt niet bij alle fracties goed. De WD gaat weliswaar ak koord, maar verwacht toch van het college dat er creatieve op lossingen zullen worden ge zocht om zuiniger met de mid delen om te springen. Ook de PvdA-fractie zou hierover wei eens met de ander fracties in de bat willen. T oeristendubbeltje De PvdA-fractie meldt overi gens best te hebben gelachen met het voorstel om een dubbel tje per overnachting op de toe ristenbelasting te leggen. Toen de fractie een dergelijk voorstel vorig jaar samen met Gemeen tebelang en SGP indiende, stuitte dat op zwaar verzet bij het college. Toen heette het dat Kapelle zich daarmee geheel uit de Zeeuwse markt zou prijzen. De aanstelling van een gemeen- tevoorlichter mag het college wat betreft de fracties van WD en Gemeentebelang zo uit de be groting schrappen. De porte feuillehouders moeten zelf in staat zijn om hun beleid te ver dedigen en uit de doeken te doen. Ook SGP en CDA zijn niet zo zeker van de noodzaak. De fracties vragen het college wat nou eigenlijk de taak is van zo'n voorlichter. Vragen Veel vragen worden er gesteld in de algemene beschouwingen, technische vragen en verzoeken om rapporten, notities en ver klaringen. Een antwoord op al die vragen komt als het goed is tijdens de begrotingsvergade ring van dinsdag 20 oktober De bevolking sprak zich op de hoorzitting duidelijk uit voor behoud van de voorzieningen in Anna-Jacobapolder, waaronder het dorpshuis. foto Dirk-Jan Gjeltema door René Schrier ANNA-JACOBAPOLDER - Het gemeen tebestuur van Tholen kan het eigenlijk niet maken om het dorpshuis van Anna- Jacobapolder te sluiten. Zeker niet na de hoorzitting die dinsdagavond in dat ge bouw is gehouden. Tot dat inzicht kwam ook wethouder I. C. Moerland. Hij con cludeerde aan het eind van de avond dat de bevolking duidelijk heeft laten horen dat het voorzieningenpakket niet nog ver der naar beneden mag. Eerder al had Moerland laten blijken dat voor kleine kernen niet dezelfde maatsta ven mogen gelden als voor grote kernen. Echt harde toezeggingen deed hij echter niet. Wat dat betrof schoof hij de verant woordelijkheid van zich af: „Dat is aan de gemeenteraad." De bevolking van Anna-Jacobapolder gaf in ieder geval een duidelijk signaal met e$n opkomst van 125 belangstellenden; ruim een kwart van de bevolking. Ze kwa men ook met suggesties. Onder meer van beheerster E. van der Reest, die nog eens de behoefte aan een mortuarium onder streepte, mede namens één van de begra fenisondernemers. Ook de gemeente zou wat kunnen doen door bijvoorbeeld een aantal gemeentelijke handelingen ook in het dorpshuis te verrichten, zoals elders ook wel in postkantoren gebeurt. Verder werden de politieke partijen opgeroepen om ook eens in Anna-Jacobapolder te ver gaderen. Een andere suggestie was disco avonden voor de jeugd. Weer een ander opperde nieuwe activiteiten op te zetten, zoals een kaartclub. Bestaansrecht Daar gaat het niet om, constateerde een inwoonster van Anna-Jacobapolder. On derzoek heeft uitgewezen dat 16 clubs re gelmatig van het gebouw gebruik maken. Op jaarbasis bezoeken ruim 4800 mensen het gebouw. Dat is 10 keer het bevolkings aantal van het dorp. Dan heeft het dorps huis toch bestaansrecht, concludeerde ze. Een suggestie van een andere aanwezige om met materiaal, beschikbaar gesteld door de gemeente, en een aantal vrijwilli gers zelf de handen uit te mouwen te ste ken, werd niet door iedereen ondersteund. „In andere dorpen wordt alles toch ook netje onderhouden door de gemeente. In Anna-Jacobapolder is al jaren niets aan het dorpshuis gebeurd", was hun reactie. Verschillende mensen maakten van de ge legenheid gebruik om kritiek te uiten aan het adres van het gemeentebestuur. Dui delijk werd dat de situatie voor Anna-Ja cobapolder, sinds de indeling van Sint- Philipsland bij de gemeente Tholen, er niet rooskleuriger op is geworden. „Als het dorpshuis dicht is, hebben we hier nog twee openbare voorzieningen: een brie venbus en een telefooncel." Een ander: „In de gemeente Sint-Philipsland zat Anna- Jacobapolder in het verdomhoekje. Daar na kwam de gemeente Tholen die veel be loofde, maar ook daar is niets van terecht gekomen." Ook was er iemand die constateerde dat de gemeente Tholen niet mag mopperen, omdat Anna-Jacobapolder in feite een goedkoop doip is: „We hebben geen voet balvereniging met een accommodatie die geld kost, geen tennisclub en geen biblio theek. Het komt er dus op neer dat de in woners van ons dorp meebetalen aan de voorzieningen in de andere kernen van de gemeente." Verfrissing Als gebaar van goede wil bood wethouder Moerland de aanwezigen aan het eind van de avond een verfrissing aan namens de gemeente, mede om op die manier de om zet van het dorpshuis wat op te vijzelen. Reactie vanuit de zaal: „Doe dat dan iede re week, dan zijn we zo uit de problemen. door Mieke van der Jagt GOES - De knutselclub van de wijkvereniging De Goese Pol der bestaat niet meer. Het be stuur van de club, die wekelijks op instuifbasis gemiddeld veer tig kinderen, vooral meisjes, naar wijkgebouw De Spinne trok, is opgestapt. Omdat de be stuursleden ook allemaal zorg droegen voor de begeleiding, wordt er niet meer geknutseld. Waarom het bestuur de lier aan de wilgen hing wil noch voorzit ter M. Drost („Dat willen we eerst aan het bestuur van de Wijkvereniging vertellen"), noch penningmeester A Visser van de Wijkverening („We we ten niet wat eraan schort"), toe lichten. Wat duidelijk wordt, is dat geen directe pogingen zijn ondernomen om eventuele mis verstanden met een gesprek uit de wereld te helpen. In het wijkkrantje Torenflitsen verscheen deze week een brief van de kinderknutselclub De Goese Polder, gericht aan de voorzitter van de Wijkvereni ging G. B. van Alsté en het be stuur van de Wijkvereniging. Het bestuur van de club kondig de aan het werk als vrijwilliger te zullen beëindigen en de zaak financieel-technisch te zullen afhandelen. Onder de brief staat een mededeling van het bestuur van de Wijkvereniging waarin wordt gemeld dat com mentaar wegens gebrek aan in formatie niet mogelijk is. Wel vraagt de Wijkvereniging zich af wie met de gang van za ken gediend is. „In ieder geval niet de belangen van de knutsel club, de kinderen!" Verbolgen Voorzitter M. Drost, van de knutselclub is verbaasd en ver bolgen over het feit dat de brief aan het bestuur als ingezonden brief in de Torenflitsen is afge drukt. „Deze brief was bedoeld om tot een gesprek te komen maar nu wordt alles in één keer afgekapt." Volgens penningmeester A Vis ser heeft voorzitter Van Alsté (wegens vakantie onbereik baar) geprobeerd een afspraak te maken voor een gesprek. „Maar toen kwam deze brief en nu hebben we geen behoefte meer om het knutselbestuur op andere gedachten te brengen. We zijn druk bezig om andere vrijwilligers te vinden voor de beleiding van de knutselclub." C. Labruyère van de Wijk Info winkel Goese Polder, a£ steld om de leefbaarheid: wijk te helpen bevorderen treurt de gang van zakenj „Ik weet helemaal niks va- conflict maar wat ik wel w# dat de knutselclub een heel langrijke groep bediende::? jes tussen 8 en 14 jaar. Dat: kwetsbare groep waarvoor: zo gek veel te doen is. Defc selclub bereikte die groei wist die ook vast te houden.' Labruyère voelt zich niet gr pen om. een nieuwe clu's elkaar te zetten maar zon; willen bemiddelen tussen conflicterende besturen. gaat tenslotte om de leeft: heid en ik heb de indruk dati toch sprake is van een cow nicatiestoring, als men weet waarom er eigenlijkn is." Maar de Wijkvereniging zeg bemiddeling van de Infowu niet nodig te hebben. Mew: Visser: „Wij kunnen heelt zelf een nieuw vrijwillig groepje vinden en aan devtt groep hebben we geen bete meer. DEN HAAG - Oosterse v« sportspecialist G. van derV uit Goes heeft zich in een red zaak bij de Raad van S krachtig verzet tegen de pi nen voor de nieuwe milieus" aan het Geldeloozepadint Hij vreest dat de aantrekt' kracht van zijn dojo snel neemt door de geluid- ensE overlast die de milieustraa' veroorzaken, zei zijn raadsr mr. J. van Groningen dinst Hij verzocht rechter J Hte schorsing van de milieuvflf ning. Behalve voor zijn dojo vs Van der Velde ook voor: woongenot. De verleende: lieuvergunning biedt volg Van Groningen onvoldc* garanties overlast tegen te? Woordvoerders van de cie en de gemeente Goes be* den dit. Voor de milieustraat heer gemeente Goes in strijd nüj wet een bouwvergunning geven. Op de zitting bleek' ter dat deze vergunning is ingetrokken, Rechter Hu- doet volgende week die* uitspraak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 42