Dialoog landinrichting uitgesteld i i 1, PZC Zwemmen voor het goede doel Terreur meidenbende storm in glas water Sportpaleis rekent af met oudbakken imago Lions Club voert promotie Zeecu op zeeland 19 Inspraakavonden bewoners Schouw en-West over halfjaar Brein achter project museumhaven bepleit gefaseerde aanpak Halve ton tegen seksueel geweld Automobiliste rijdt auto total-loss Bedrijventerrein gaat door Honden vergiftigd Niet beknibbelen op Sloelijn Posterdieven krijgen boete CDA wil snel Middelburgse Internetpagina noorderburen Aanpak vocht in Middelburgse huizen woensdag 7 oktober 1998 Jfoor Peter van den Belt SOBGH-HAAMSTEDE - De r Dialoog tussen de landinrich- Bngscommissie Schouwen- ^Wcst en bewoners van dat ge bied is uitgesteld tot volgend voorjaar. Aanvankelijk zou 19 oktober van dit jaar een begin Twordcn gemaakt met de reeks van zes inspraakavonden. 'Voornaamste reden voor de ver- schuiving is de onenigheid die is ontstaan tussen de agrarische sector en de Zeeuwse Milieu Fe- deratie over het sluiten van de schuiven in de Oosterschel- dekenng ten tijde van de water overlast op het eiland. De land inrichtingscommissie wil met de dialoog wachten tot het ver trouwen tussen de twee belan gengroeperingen is hersteld. Daarnaast valt ook de belang stelling voor de bijeenkomsten tegen. Bovendien geeft de ver schuiving van de dialoog het Waterschap Zeeuwse Eilanden de gelegenheid om de proble men van de wateroverlast te in ventariseren. De mensen die zich wel voor een Idoor Peter van den Belt ^ZIERIKZEE - Het verhaal van de museumhaven in Zierikzee is -volgens drs. J. Bakker, de ont werper van het plan, nog lang niet uit. Nu een vlotte realisatie door het college is afgeserveerd, adviseert de Amsterdammer de gemeente Schouwen-Duive- ,land het ambitieuze plan in 'stappen uit te voeren. |,,Eerst zou het Oproer van Zie- Jrikzee uitgebreid kunnen wor den Door dat te verbinden met een stadsrondvaart, straatto- 1 neel, en een bezoek aan het Gra- •vensteen en andere monumen- ten,kan een eerste stap gezet worden. Daarna zou er een dag- i programma met arrangementen ^samengesteld kunnen worden, waarbij ook de horeca betrok ken wordt." 3 In de tussentijd dienen- volgens 1 Bakker zowel burgers, midden- stand als de politiek goed op de 1 hoogte gehouden te worden van de ontwikkelingen. „De winke- fiers en de horeca moeten gaan j inzien dat realisatie van het pro- jeet ze klinkende munt gaat op leveren. Uiteindelijk zal het po- litieke draagvlak steeds groter worden." De laatste stap zou de aankoop van de timmerloods aan de Vis- sersdijk moeten worden. Daar moet de authentieke scheeps- werf annex bezoekerscentrum of meerdere avonden hebben in geschreven, zijn via een brief van het uitstel op de hoogte ge steld. ,,U heeft zich aangemeld, maar helaas bent u een van de weinigen. En we willen iedereen de kans geven zijn of haar stem te laten horen. Uw adres zal be waard worden om u in het voor jaar van 1999 opnieuw te kun nen benaderen. Wij hopen op uw begrip. Het was niet makkelijk om deze beslissing te nemen, maar wij denken dat het in het belang van de voortgang van het proces en daarmee in het belang van het hele gebied is", aldus de brief aan de belangstellenden. Het schrijven is ondertekend door voorzitter A de Haan van de Landinrichtingscommissie. Thema's De Dienst Landelijk Gebied vindt het van groot belang dat alle betrokkenen hun mening geven en voorstellen naar voren brengen om een landinrich tingsplan op te stellen. De be doeling is om de zes bijeenkom sten onder te verdelen in drie thema's: landschap en natuur in ontwikkeling, recreatief mede gebruik en ontsluiting en per spectieven voor de landbouw. Deelnemers kunnen inschrijven op een van de thema's. Overigens zijn er wel grenzen aan de inspraakmogelijkheden. Een aantal zaken ligt vast, zoals de gebiedsgrens. het provinci aal streekplan en het gemeente lijk bestemmingsplan. Ook het geld voor maatregelen in het ka der van de herinrichting is aan grenzen gebonden en tenslotte zijn er de eisen van de Landin richtingswet. Desondanks is er volgens de commissie een flink budget beschikbaar om verbe teringen in het gebied aan te brengen. komen. „Men heeft het nu een beetje in omgekeerde volgorde willen doen. Dat werkt niet, om dat de gemeente te maken heeft met een financiële hobbel ter grootte van het middengeberg te. Maar ik zou zeggen, laat het hoofd niet hangen. Kalm op bouwen, dan komt de trek wel tijdens het eten." Aardige poging Bakker, die Schouwen-Duive- land na Amsterdam en Texel als het belangrijkste toeristische gebied vanNederland ziet, staat nog steeds volledig achter zijn plan. „Ik vind dat ik een aardige poging heb gedaan om de be staande dingen op een goede manier met elkaar te verbinden. Het is geen nieuw mega-evenë- ment, maar een cultuur-histo risch verantwoord idee." De Amsterdammer adviseert de ge meente in elk geval een project begeleider aan te stellen, die zich alleen met de uitwerking van het plan bezig gaat houden. „Iemand van de School voor Toerisme of zo. Die investering moet wel gedaan worden." Komende maandag wordt het collegevoorstel om de ontwik keling van de museumhaven stop te zetten, behandeld in de commissie ruimtelijke ordening en economische zaken. Eind de ze maand zal de gemeenteraad er over spreken. NIEUWERKERK - In het gemeentelijk instructiebad Dol-Fijn dit. dan kan vrijdag een medaille worden opgehaald. Het opge- in Nieuvverkerk zijn dinsdag ongeveer 150 deelnemers (volwas senen en kinderen), begonnen aan de 21ste zwemvierdaagse. Aan het evenement is ook een sponsoractie verbonden. Alle deelnemers dienen per dag zo'n dertig baantjes te zwem men. Dit komt overeen met zo'n vijfhonderd meter per dag. Lukt haalde sponsorgeld is bestemd voor de Ronald McDonaldhuizen in Nederland. Vandaag, donderdag en vrijdag tussen 15.00 en 20.00 uur wordt er verder gezwommen in Nieuwerkerk. foto Marijke Folkertsma MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten van Zeeland willen vijftigduizend gulden uittrekken voorde bestrijding van sek sueel geweld en hulp aan slachtoffers. Het geld is bestemd voor de uitvoering van plannen die de provincie in maart vol gend jaar moet vaststellen. Het gaat onder andere om verbe teringen in de registratie en doorverwijzing van slachtoffers, het voorkomen van geweld bij verstandelijk en lichamelijk gehandicapten, ouderen en allochtonen en meer aandacht voor seksueel geweld bij opleidingen in de gezondheidszorg. Het dagelijks provinciebestuur wil het geld ook besteden voor een hulpplan voor daders De statenfracties reageerden in maart van dit jaar onthutst op landelij ke cij fers over seksueel geweld. Daaruit zou blijken dat ruim 52.000 Zeeuwse vrou wen en mannen ooit slachtoffer zijn geweest SCHERPENISSE - Dinsdagmorgen vond er op de Poortvliet- sedijk in Scherpenisse een eenzijdig ongeluk plaats. Een 26- jarige inwoonster van Sint Maartensdijk reed in haar auto in de richting van Scherpenisse, toen zij in de berm terecht kwam en de macht over het stuur verloor. Hierdoor reed ze de dijk af en kwam tot stilstand tegen een boom. De auto werd daarbij totaal vernield De bestuurster kwam er met de schrik en enkele kleine verwondingen vanaf. ZIERIKZEE - De komst van het bedrijventerrein aan de Boe- renweg in Zierikzee gaat door. De provincie heeft het bestem mingsplan goedgekeurd, dat de gemeente Schouwen-Duive- land haar had voorgelegd. Tegen het bestemmingsplan was een bezwaar ingediend, maar dat is buiten beschouwing gela ten omdat het te laat is ingediend. Bovendien is het bezwaar niet gemotiveerd, vinden GS, terwijl dat wel als eis wordt ge steld. Wie alsnog bezwaar wil indienen, moet dit doen bij de afde ling bestuursrechtspraak van de Raad van State. 's-HEER-ARENDSKERKE - De politie onderzoekt devergif- tiging van twee honden in 's-Heer Arendskerke. Maandag trof de eigenaar zijn honden doodziek aan, waarna hij een dierenarts waarschuwde. Die heeft getracht de dieren nog te redden, maar zijn hulp mocht niet baten. In de loop van de dag zijn beide dieren overleden. Het is nog onduidelijk waar en hoe de honden het gif hebben binnengekregen. MIDDELBURG - Bij de aanleg van de nieuwe spoorlijn naar Vlissingen-Oost moet rekening worden gehouden met een forse groei van goederenstromen. Dat schrijft het college van Gedeputeerde Staten aan het ministerie van Verkeer en Wa- terstaat in een reactie op de startnotitie voor verbetering van de Sloelijn. Ten onrechte gaat het Rijk uit van de eigen groei van het industriegebied, terwijl de Westerscheldetunnel en de aftakking van de spoorlijn tussen Roosendaal en Antwerpen het Sloegebiedgeen windeieren zullen leggen, merken GS op Het provinciebestuur wil voorkomen dat de nieuwe Sloelijn straks te weinig capaciteit heeft. VLISSINGEN - De politie heeft maandag tegen middernacht procesverbaal opgemaakt tegen drie 19-jange Vlissingers. Zij hadden kort daarvoor in de Scheldestraat in hun woon plaats enkele posters uit een bushalte ontvreemd. Het drietal kon worden achterhaald door aanwijzingen van getuigen. MIDDELBURG - Middelburg 'moet haast maken met het op zetten van een Internetpagina. Dat stelt CDA-fractievoorzitter S. Buisman, die daarover schrif- - telijke vragen heeft opgesteld. Hij vindt dat de gemeente al veel eerder gebruik had moeten ma- ken van de elektronische snel le weg De raad heeft namelijk al in juli het besluit genomen om een Internetpagina te maken. 1 Als de Internetaansluiting niet snel tot stand komt, is volgens het CDA sprake van een gemiste ij kans. De komende week wordt i namelijk de langverwachte toe komstvisie van het Utrechtse stedenbouwkundige bureau „BVR van prof. Riek Bakker ge presenteerd. Het CDA wil van het college weten waarom het zo 'lang duurt voor de gemeente s Middelburg een eigen Internet pagina heeft en wanneer er nu 'wel orde op zaken wordt ge steld. De fractie vraagt burge meester en wethouders of het ewel mogelijk is om de plannen 'i van BVR beschikbaar te stellen K via Internet en of het college ook de raads- en commissieagenda's op het net plaats met de daarbij behorende relevante stukken. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23 4301 KJ ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P.G.H. van den Belt P. Kleemans ;A. Molengraaf A.M.L. Pankow P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118) 470102 "e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Andries Molengraaf Spijkenisse is vorige week even in de ban geweest van het gerucht dat een meidenbende van de openbare scholen gemeenschap De Eilanden meisjes van andere scholen zou terroriseren. De ge ruchten waren zo hardnekkig dat een WD-raadslid er in de vergadering van de Spijkenisser gemeenteraad zelfs vragen over stelde. De bende, die zou bestaan uit Antilli aanse meisjes, zou het vooral gemunt hebben op blonde meisjes met blauwe ogen. Twee kinderen zouden zelfs al het ziekenhuis in geslagen zijn. Uiteinde lijk bleek alles mee te vallen en vormde 'slechts' een enkele vechtpartij tussen leerlingen van de plaatselijke Charles de Foucauld Mavo en een 'man of twin tig' buitenstaanders de voedingsbron voor alle geruchten. Waarom die vecht partij ontstond en wie alle daders wa- ren, is niet bekend. Slechts zeven van de ongeveer twintig jongeren zouden her kend zijn door leerlingen van de Char les de Foucauld. „Het is niet meer dan een storm in een glas water gebleken", zegt politie woordvoerder R van Aken. „Er kwa men inderdaad geruchten bij ons bin nen van leerlingen, bezorgde ouders en scholen dat kinderen van bepaalde scholen met elkaar slaags zouden ra ken. Ze zouden zelfs plaats en datum hebben afgesproken en dus zijn we twee weken geleden, bij openbare scho lengemeenschap De Eilanden, gaan posten. Daar zou een confrontatie plaatsvinden Maar er gebeurde niets. Vorige week maakte de politie weer mankracht vrij om op dezelfde locatie een vermeend treffen tussen de 'bendes' te voorkomen. Ook toen bleef het rus tig. „Sindsdien hebben we er niets meer van gehoord. Het is kouder geworden en dan blijft iedereen van de straat. De onrust is als een plumpudding in elkaar gezakt." Toch kan Van Aken niet ontkennen dat er sprake was van hevige commotie, of het nu om loze geruchten ging of niet. „Maar die ene vechtpartij betrof echt niet alleen meisjes en zeker ook niet al leen Antilliaanse meisjes. We leven in Spijkenisse in een multiculturele sa menleving en iedereen neemt zo'n vechtpartij op zijn eigen manier waar Ik denk dat daar de meeste geruchten vandaan zijn gekomen." door Andries Molengraaf Oké, Sportpaleis Ahoy' was altijd een beetje de grijze kip in de enter- tainment-ren van Rotterdam. Er wer den veel beurzen gehouden, veel con certen en ook veel sportevenementen, maar het wat stoffige 'NCRV-minivoet- bal imago' raakte het megacomplex 'op Zuid' nooit kwijt. Daarvoor was Ahoy' te grauw, te donker, te publiekson- vriendelijk en te slecht toegankelijk. Misschien wel een beetje te no-nonsen- se. Niet meer van deze tijd, oordeelde de directie van Ahoy. En dus werd in 1996 begonnen met een ingrijpende face-lift en uitbreiding. Na een injectie van 115 miljoen gulden, mag het resultaat, nu alles klaar is, er zijn. Het doel van de ingrijpende verbou wing was uitbreiding van het aantal vierkante meters voor alle beurzen die uit hun voegen dreigen te barsten, een facelift voor de bestaande tentoonstel lingshallen, verbetering van toeganke lijkheid en parkeermogelijkheden en verbetering van de totale uitstraling van het complex, met name van de en trees. Ahoy' moest een flitsend en moderne look krijgen en beter kunnen inspelen op de toenemende vraag naar bijvoor beeld congresruimten. Snelheid was geboden omdat Ahoy' ambitieuze plan nen had (en heeft) en de eigen vakbeur zen vaak een tweejarige cyclus kennen. Binnen die cyclus moest alles afgerond zijn. Eigentijds gebouw Dat, en de noodzaak zo snel mogelijk een eigentijds gebouw neer te zetten om aan de behoeften in de markt te vol doen, was er de oorzaak van dat toen de eerste paal de grond in ging het nauwe lijks bekend was hoe het nieuwe Ahoy' er precies uit zou gaan zien, zei Ahoy'- directeur G. J. H. van der Vegt vorige week tijdens de officiële heropening. „De aannemer die tijdens het slaan van "S(h, a ''Aoy Het plein en de entree, bijna alles heeft Ahoy' vernieuwd. de eerste paal in 1996 met mij het glas geintje bedoeld, maar had wel een seri- hief, fluisterde: 'Wat gaan we nou ei- euze ondertoon." Toch begonnen de genlijk op die paal zetten?' Het was als bouwers niet helemaal onvoorbereid aan de miljoenenklus. De architect had in elk geval een ontwerp gemaakt, al dus Van der Vegt. Tegenslag Hoewel de bouw razendsnel ging, was er een grote tegenslag. De bouw van het nieuwe entreegebouw, Ahoy' Plaza, leek op een regelrecht drama uit te draaien. Fricties tussen directie en aan nemer in 1997 en andere tegenslagen leidden ertoe dat de geplande oplever- datum van 28 augustus 1998 niet ge haald dreigde te worden. „Dat was voor Ahoy' onacceptabel", zei Van der Vegt. „Dan zou de exploitatie in het geding komen." Doordat alle bouwpartners de mouwen alsnog opstroopten en volgens een zeer strak schema gingen werken, werd de oorspronkelijke opleverdatum toch gehaald. Het hoogtepunt tijdens de bouw was, volgens Van der Vegt, het MTV Music Awards spektakel, dat vo rig jaar november in een complete bouwput plaatsvond. Sportpaleis Naast de Ahoy' Plaza, de supermoderne nieuwe ontvangsthal, springt ook de nieuwe, tienduizend vierkante meter grote tentoonstellingshal in het oog. Verder zijn er kantoren, congres- en vergaderruimten en meer parkeercapa- citeit. Ook is het voorplein (voor ker missen of circussen) vergroot en zijn er meer en betere horeca-voorzieningen. Toch is Ahoy' voorlopig nog niet uitge bouwd. Het sportpaleis zelf moet ook up tot date worden Verder is de bouw van een tweede nieuwe tentoonstel lingshal, die mogelijk ook tienduizend vierkante meter groot wordt, niet uit gesloten. Dat laatste zou echter ten ko$- te gaan van het parkeerterrein, maalr wellicht, zo denkt de directie van het megacomplex, zou de bouw van een parkeergarage uitkomst kunnen bie den. Bovendien streeft de Ahoy'-direc- tie ernaar in de nabijheid van het com plex een hotel te realiseren. door Peter van den Belt ZIERIKZEE - De Lions Club Schouwen-Duiveland begint een slotoffensief om de ZeeCu nogmaals onder de aandacht van de eigen bevolking te bren gen. De club hoopt daarmee nog een aanzienlijk deel van de her- denkingsmunten af te zetten. De tegenwaarde van de munten die niet ingeleverd worden (is nog mogelijk tot 1 januari) is be stemd voor het goede doel: het opknappen van een vakantie bungalow voor gehandicapten. De ZeeCu vertegenwoordigt een waarde van vijf gulden Mo menteel zijn er nog 35.000 mun ten in omloop. De Lions Club verwacht dat er daarvan de ko mende maanden nog zo'n 10.000 terugkomen. Als die prognose uitkomt wordt 125.000 gulden opgehaald voor het goede doel. 750 jaar De eerste actiedag voor de Lions Club valt op zaterdag 31 okto ber. De gemeente Schouwen- Duiveland houdt die dag een of ficiële bijeenkomst om 750 jaar stadsrechten te vieren. De Zee- Cu, die dit geschiedkundige feit als thema heeft, zal deze dag op nieuw onder de aandacht wor den gebracht Tweede speerpunt wordt de de cembermaand. „Iedereen op het eiland die dit goede doel onder steunt, zou zo'n muntje moeten hebben. Als dit bereikt is, heeft het verder geen zin meer om nog energie in de promotie te steken. We denken echter nog wel wat munten in omloop te kunnen brengen", meent woordvoerder A Ruytenberg van de Lions Club. Hij verwacht dat uitein delijk de helft van de munten weer terugkomt. „Als vijftig procent versterft, kunnen we van een geslaagde actie spre ken." In mei van dit jaar werden in de Utrechtse Munt oO.OOO ZeeCu's geslagen. Voor de eerste 25.000 munten was volgens Ruyten berg veel belangstelling. Begin juli werden daarom opnieuw 20.000 ZeeCu's uitgezet. „Toen kregen we minder mede werking van de ondernemers. De middenstand vond dat de ZeeCu te veel op een rijksdaal der leek en bovendien moest ze aan de toeristen vaak uitleg ge ven. Dat kostte in het hoogsei zoen te veel tijd. In december speelt dat probleem niet." door Edith Ramakers MIDDELBURG - In de huizen van de Middelburgse wijk Meanderhof en Buitenhove is geen formaldehydegas gemeten en er werden evenmin asbestve zels ontdekt. Die resultaten heeft Woongoed Middelburg aan de bewoners bekendge maakt. Het is wel verontrustend dat de huizen veel vocht bevat ten. „Wij zullen daarom de ven- tilatiemogelijkheden verbete ren". reageert M. Boerbooms van Woongoed. Woongoed besloot tot een on derzoek nadat veel bewoners meldden gezondheidsklachten te hebben. „Er kan een relatie zijn tussen bijvoorbeeld hoofd pijn, prikkeling van het slijm vlies en te veel vocht in het huis. Een specialistisch bedrijf en Ar- bo Unie Zeeland hebben over een lange periode testen uitge voerd en daarbij expres de om standigheden in de huizen slecht gemaakt. We zijn zorg vuldig geweest omdat we met de gezondheid van de bewoners te maken hebben." Geisers Woongoed wil van de 154 huur woningen de hoge vochtigheid aanpakken door roosters in de verschillende verdiepingen aan de voor- en achterkant aan te brengen. De dakramen zullen vernieuwd worden en andere vochtwerende materialen zul len gebruikt worden. „Met Del ta Nutsbedrijven als verant woordelijke instantie voor die toestellen, gaan we overleggen over de plaatsing van een ande re soort geisers. Die afvoerloze geisers die er nu hangen geven een vochtige atmosfeer." De bewoners waren opgelucht dat or géén noemenswaardige afwijkingen formaldehyde en asbestvezels zijn geconstateerd. Rob Dreesens: „Woongoed heeft onze klachten serieus genomen Met deze verbeteringen kunnen we uit de voeten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 41