NVZ staat alleen in CAO-affaire (O PZC Jorritsma mag ondanks Schiphol-beleid blijven Bescherming van Razende Bol geëist Spoorwegen vol vragen over vondst stervende conducteur binnenland woensdag 7 oktober 1998 Andere leden zorgfederatie blijven bij centrale afspraken Meer plaatsen werkvoorziening Adelmund rekt regels op .voor islamitische school Poolse bruid in strijd voor Oscar Gedwongen opname tbc-patiënt Koeien besmetten water Limburg Oorlogsslachtoffers naar Japan Kamer uit zware kritiek up vernieuwing Arbowet Marokkaanse j'eugd vindt baat bij betrokkenheid van de eigen gemeenschap Zieke zeehonden Prostitutie in Den Haag houdt zaterdag open huis 'De Razende Bol weg of zij weg'. Op deze wijze bracht de VVaddenvereniging gisteren de bedreigingen van het gebied Noorderhaaks inbeeld. fotoCeesZorn/GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Waddenver eniging eist dat het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij eindelijk werk maakt van de aanwijzing van de zandplaat de Razende Bol bij Texel tot staatsnatuurmo- nument. Op grond van Euro pese richtlijnen is Nederland volgens de vereniging daartoe verplicht. De Razende Bol, officieel Noorderhaaks geheten, is een wandelende zandplaat tussen Texel en Den Helder. De Wad denvereniging noemt deze 'enige echte wildernis van Ne derland' van grote betekenis voor vogels, zeehonden, vis en kreeftachtigen. De zandplaat wordt echter bedreigd door mijnbouwactiviteiten, zand winning. militaire oefeningen en luidruchtige recreanten. Petitie De Wadden vereniging heeft daarom de afgelopen maan den een campagne gevoerd om het gebied de beschermde sta tus van staatsnatuurmonu- ment te geven. Die campagne werd gisteren afgesloten in Den Haag met de overhandi ging van een petitie aan leden van de Tweede Kamer. Volgens voorzitter H. Revier van de Waddenvereniging ligt er al sinds 1996 een concep taanwijzing van de Razende Bol als natuurmonument, maar dit stuk is op de plank blijven liggen. Op een verzoek van de Waddenvereniging heeft voormalig minister van LNV, Van Aartsen nooit gerea geerd Voor de vereniging is het glashelder dat Defensie de aanwijzing van de Razende Bol als staatsnatuurmonu- ment tegenhoudt. Defensie wil niet dat de mogelijkheden voor militaire oefeningen na bij Den Helder aan banden ge legd worden. Volgens de Europese Vogel- en Habitatrichtlijn is Nederland verplicht om gebieden met een bepaalde natuurwaarde een beschermde status te geven. Nederland heeft weliswaar 62 natuurgebieden aangemeld in Brussel, maar het kabinet heeft bij meer dan de helft van deze gebieden een voorbehoud gemaakt. GPD onze redactie binnenland UTRECHT - Het besluit van de ^Nederlandse Vereniging van (NVZ) om uit de voor de gezondheidszorg ite stappen krijgt geen navol- hging. De overige leden van de Nederlandse Zorgfederatie ?{NZf) houden vast aan de huidi- cge afspraken op centraal ni- A'veau. kj itj)e ziekenhuizen lichten van avond de NZf en de bonden in .over hun besluit. Binnen de zorg .Is door zowel bonden als werk gevers geschokt gereageerd op de plannen van de NVZ. Ge vreesd wordt dat de ziekenhui met aantrekkelijke lonen en arbeidsvoorwaarden de concurrentie met de rest van de ..zorg aangaan. 'De sector geestelijke gezond heid (GGZ Nederland) betreurt he stap van de ziekenhuizen. De .verpleeghuizen beraden zich over de ontstane situatie. De Gehandicaptenzorg Nederland (VGN) werkt aan een voorstel om de arbeidsvoor waarden voor de gehele gehan dicaptensector gelijk te trek- iken. rHoe dat er precies uit gaat zien, ■van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Er is weer hoop de islamitische middelbare ■'school in Rotterdam. Staatsse cretaris Adelmund van Onder- jwijs wil de regels zo aanvullen tdat de islamitische school er kan komen. -.Wel moet onder ouders voldoen de belangstelling bestaan. De rTweede Kamer staat daar posi tief tegenover. De Kamer be sloot vorige maand nog dat er ^voorlopig geen islamitische middelbare school in Rotter dam mag komen. De school zou diet aan de wettelijke oprich- Itingseisen hebben voldaan. Volgens de wet moet bij de op richting van een middelbare school worden gekeken naar het aantal basisscholen van dezelf de stroming. In Rotterdam werd alleen een enquête gehouden onder ouders om de belangstel ling te peilen omdat er nog te weinig islamitische basisscho len zijn. Gelijke behandeling Vorige week gaf de Tweede Ka mer wel toestemming voor de oprichting van een evangelische school in Utrecht. Ook hier was alleen maar een enquête onder ouders gehouden. Adelmund schrijft nu aan Tweede Kamer dat ze een gelijke behandeling wil voor alle kleine richtingen in het onderwijs. Ze zal zo snel mo gelijk met een voorstel komen. Als de Kamer met dit voorstel akkoord gaat, kan de islamiti sche school in Rotterdam op zijn vroegst in 2000 worden opge richt. ANP AMSTERDAM - De film De Poolse bruid, onlangs nog be kroond met twee Gouden Kalveren, is de Nederlandse inzen ding voor de eerstvolgende Oscar-uitreiking in Hollywood. De film is hiervoor uitverkoren dooreen speciale selectiecom missie, met daarin leden van onder meer de Nederlandse Ver eniging van Speelfilmproducenten en de Beroepsvereniging van Film- en Televisiemakers. Bij de Oscar-uitreiking van dit jaar viel de Nederlandse rol prent Karakter in de prijzen die werden uitgedeeld door Aca demy of Motion Pictures Arts and Sciences. ANP RIJSWIJK - Het ministerie van VWS wil twee ziekenhuisbed den reserveren voor gedwongen opname en isolatie van men sen met open tbc die zich niet vrijwillig willen laten beharfde- len. De bedden komen waarschijnlijk in het Academisch Ziekenhuis Rotterdam. De maatregel vloeit voort uit de nieuwe Infectieziektenwet, die binnenkort van kracht wordt. Die maakt gedwongen op name, isolatie en medisch onderzoek mogelijk van mensen met besmettelijke infectieziekten Gedwongen isolatie of onderzoek mag alleen plaats vinden om een ernstig gevaar voor de volksgezondheid te voorko men. Een rechter moet per geval beoordelen of de dwang maatregel toegepast mag worden. Het ministerie werkt nu aan een voorlichtingscampagne voor artsen, aldus een woordvoerder. ANP DEN HAAG - Het aantal plaatsen bij de sociale werkvoorzie ning gaat volgend jaar met 1159 omhoog. Daarmee is een be drag van vijftig miljoen gulden gemoeid Minister De Vries van Sociale Zaken heeft dat gisteren bekendgemaakt. In het regeerakkoord was al aangekondigd dat de komende vier jaar tweehonderd miljoen beschikbaar is om de wacht lijsten bij de sociale werkplaatsen korter te maken. Uit een brief van De Vries aan gemeenten en organisaties die zich bezighouden met de uitvoering van de Wet sociale werk voorziening (WSW) blijkt dat volgend jaar ruim 3.7 miljard voor de WSW wordt uitgetrokken voor in totaal 86.320 ar beidsplaatsen. ANP MAASTRICHT - De E-colibacterie die eind september het drinkwater van 25.000 Limburgse gezinnen besmette, is via uitwerpselen van dieren in het water terechtgekomen. Dat heeft adjunct-directeur J. Bollen van de Waterleidingmaat schappij Limburg gisteren bevestigd Volgens Bollen is het zeer waarschijnlijk dat de uitwerpselen afkomstig zijn van koeien in weide vlak naast de pompput, maar hij sluit niet uit dat ook andere dieren de besmetting hebben veroorzaakt. Deze mest is volgens Bollen in de bodem gesijpeld en via,het grondwater in de put terechtgekomen. Het drinkwater raakte daardoor besmet. ANP TOKIO - Op uitnodiging van de Japanse regering zijn 23 Ne derlandse oorlogsslachtoffers vandaagop reis gegaan naar Japan. De reis is bedoeld om slachtoffers de gelegenheid te ge ven met Japanners in contact te komen De uitnodiging vloeit voort uit de uitwisselingsplannen die Tokio in 1995, vijftig jaar na afloop van de oorlog, lanceerde om vrede en vriendschap te stimuleren. Bij de Nederlanders gaat het om voormalige krijgsgevange nen en andere gedupeerden, aldus een woordvoerder van het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken. ANP is nog niet bekend. „Nu vallen soms werknemers binnen de zelfde instelling onder verschil lende CAO's. Dat is knap lastig. De VGN heeft geen plannen om uit de CAO Ziekenhuiswezen te stappen", zegt een woordvoer ster. Grote CAO De bonden en de NZf hebben de afgelopen jaren gewerkt aan een grote CAO voor de zorg waarbinnen de sectoren de mo gelijkheid krijgen om specifieke afspraken te maken. Mocht dit nu niet meer doorgaan, dan wil NU'91 dat er een CAO komt voor alle verpleegkundigen. „Dat is de enige mogelijkheid om te voorkomen dat er concur rentie op primaire arbeidsvoor waarden plaatsvindt. Een ver pleegkundige in Heerlen moet hetzelfde verdienen als een ver pleegkundige in Sneek", zegt een woordvoerster van de be roepsorganisatie van de verple ging. De ziekenhuizen moeten daar dan wel aan meedoen, vindt ze. Het is nog onduidelijk of de zie kenhuizen ook uit de NZf stap pen. Doen ze dat, dan zal de werkgeversorganisatie fors aan kracht inboeten. De NZf is een belangrijke lobby-organisatie. Bij de NVZ zijn alle ziekenhui zen, behalve de academische, en revalidatie-instellingen aange sloten. Daarbij werken 170.000 mensen. Onder de CAO-Zieken- huiswezen vallen nu 380.000 mensen, behalve ziekenhuis werknemers is dat ook perso neel in de psychiatrie, verpleeg huizen en gehandicaptenzorg. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Voormalig mi nister van Verkeer Jorritsma heeft de Tweede Kamer vol gens alle grote fracties slecht geïnformeerd over de mogelij ke groei van Schiphol. Omdat de regeringspartijen (PvdA VVD en D66) haar steunen, heeft dit geen politieke gevol gen en kan de minister van Economische Zaken Jorrits ma blijven zitten. Vooral CDA en GroenLinks waren gisteravond na afloop van een hoorzitting over Schiphol zeer kritisch over de rol van Jorritsma. Zij voelden zich gesterkt in hun opvatting dat zij de Kamer te laat en on voldoende heeft geïnformeerd over onderzoeken naar de mo gelijkheden van Schiphol om te groeien. Het kabinet be sloot op 6 maart dat Schiphol in 2002 460.000 starts en lan dingen mag uitvoeren. Wel mogen dan niet meer dan maximaal 12.000 woningen ernstige geluidshinder onder vinden. CDA en GroenLinks willen het debat afwachten dat de Kamer vandaag houdt over Schiphol. De huidige minister van Verkeer, Netelenbos, zal daar het beleid verdedigen. De twee fracties vinden dat Jorritsma ook uitleg moet ge ven. Gisteravond was ondui delijk of Jorritsma er bij zal zijn. Het kabinetsbesluit van 6 maart was gebaseerd op bere keningen van het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlabo ratorium (NLR), dat daar ge gevens van Schiphol voor had gebruikt. NLR-directeur B. Spee zei gisteren dat het NLR 'onder redelijk hoge tijdsdruk indicatieve berekeningen' had gemaakt. De NLR conclu deerde dat Schiphol kon groeien naar 460.000 starts en landingen in 2002. Volgens Schiphol-directeur G. Cerfontaine heeft de lucht haven de conclusie van het NLR op 17 februari in een fax aan het laboratorium bestre den. Spee ontkende dit. Cer fontaine zei dat Schiphol zijn negatieve oordeel op 5 maart, dus één dag voor het kabinets besluit ook aan de Rijkslucht vaartdienst (RLD) had laten weten. De RLD is onderdeel van het ministerie van Ver keer en Waterstaat. Onacceptabel Op zijn beurt ontkende ook directeur-generaal J. Weck •van de RLD dat Schiphol over een 'onhaalbaar' aantal wo ningen had gesproken. De luchthaven meldde dat die grens onacceptabel was, aldus Weck. PvdA WD. D66 en ook GroenLinks gaven toe dat die term niet betekent dat de groei echt onmogelijk was. Wel twijfelde Weck openlijk aan de betrouwbaarheid van de cijfers. ..Gezien de grote tijdsdruk is de controle op de berekeningen adequaat ge weest. Maar terugkijkend ben ik van mening dat het alle maal beter had gekund." Van Gijzel (PvdA) stelde dat het groeibesluit kwetsbaar was geworden. ANP Dick Hofland VOORSCHOTEN - De Neder landse Spoorwegen zitten met 1de handen in het haar na de imysterieuze dood van een trein- nconducteur. De man werd gis- itermiddag gevonden langs liet HAAG - Een ruime Ka- van PvdA D66 en CDA en enkele kleine opposi tiefracties heeft stevige kritiek op een wetsvoorstel voor ver nieuwing van de Arbowet. Bij een debat met staatssecretaris Hoogervorst van Sociale Zaken gisteravond bleek dat deze frac ties het voorstel op diverse pun ten willen wijzigen. Zonder voldoende aanpassin gen zal de PvdA tegen het wets voorstel stemmen, aldus woord- Voerder Middel. De VVD dreigt hetzelfde te doen als het voor- Stel naar haar smaak te veel jvordt uitgekleed, zei het libera te Kamerlid Blok. Doel van het wetsvoorstel is werkgevers meer verantwoor delijkheid te geven bij het [nrichten van het arbeidsom standighedenbeleid. De admi nistratieve lastendruk voor be drijven neemt daardoor af Bedrijven die de wet overtreden spoor tussen Leiden/De Vink en Voorschoten, waardoor het treinverkeer op dit traject tus sen Leiden en Den Haag bijna twee uur gestremd is geweest. Het is onduidelijk of er sprake is geweest van een misdrijf, een ongeluk of zelfdoding, Dit laat- kunnen een boete krijgen van de Arbeidsinspectie. De Kamer steunt dat streven in beginsel, maar vindt dat dat niet ten koste mag gaan van de ar beidsomstandigheden. Vooral voor werknemers die laagbe taald werk doen worden de risi co's op ongelukken groter, on derstreepte Middel. In het wetsvoorstel staat dat de verplichting voor bedrijven om een Arbojaarverslag te maken, zal verdwijnen. De Kamer vindt echter dat die verplichting moet worden gehandhaafd. Ook het feit dat bedrijven volgens het wetsvoorstel slechts éénmaal een risico-inventarisatie hoe ven te maken, zint de Kamer niet. Verder kan een PvdA-voorstel om de ondernemingsraad meer invloed te geven op het arbobe- leid van bedrijven waarschijn lijk op een meerderheid reke nen. ANP ste is echter iets minder aanne melijk, omdat volgens de woordvoerder van de NS de man niet door een trein is aange reden. Hij werd bovendien naast het spoor gevonden en daardoor wijst niets erop dat hij voor een trein heeft willen springen. Het meest voor de hand ligt dat hij per ongeluk uit een trein is uitgevallen of geduwd. Nor maal gesproken is zo'n val niet dodelijk, omdat de snelheid op het korte stuk tussen de twee haltes niet zo groot is. Volgens de NS is het echter ook mogelijk dat de conducteur met zijn hoofd tegen een seinpaal is aan gekomen. Sectie zal dat van daag duidelijk moeten maken. Verdwenen Op het station Voorschoten leef de de man nog. Hij heeft de trein, waarin nog reizigers za ten, daar laten vertrekken. Am per drie minuten later ontdekte de machinist op station De Vink dat zijn conducteur verdwenen was. De machinist van een an dere trein zag vlak daarna het li chaam langs het spoor liggen. De man was zwaar gewond. Dankzij onder meer de inzet van een traumahelikopter hebben medici anderhalf uur ter plekke geprobeerd het leven van de man te redden. Met een ambu lance werd hij daarna vervoerd naar het medisch centrum van de Leidse universiteit, waar hij overleed. GPD Het treinverkeer bleef gisteren twee uur gestremd vanwege het onderzoek naar de dood van een con ducteur. foto Hielco Kuipers/GPD door Thea van Beek AMSTERDAM - De Marok kaanse gemeenschap in Am sterdam-West moet meer be trokken raken bij onderwijs, werk en vrijetijdsbesteding. Dat is een van de belangrijkste aanbevelingen van de commis sie Lankhorst. De betrokken heid van veel ouders bij hun kin deren laat sterk te wensen over. De commissie onder leiding van het oud-Kamerlid P Lankhorst werd ingesteld na de problemen in april dit jaar met een paar honderd Marokkaanse jongeren in het stadsdeel Slotervaart- /Overtoomse Veld. In zijn rap port worden in totaal 56 voor stellen gedaan om problemen met deze jongeren ten goede te keren. Taallessen „Als er één gemakkelijke oplos sing was, hadden we die natuur lijk meteen uitgevoerd", zegt Lankhorst. Hij benadrukt: ,,De voorstellen moeten vooral in sa menhang worden uitgevoerd, want pas dan kan het resultaat spectaculair zijn." Om Marok kaanse ouders meer bij hun kin deren te betrekken, bepleit de commissie Lankhorst een uit breiding van taallessen en ori ëntatie- op de Nederlandse maatschappij. Voor de jongeren zelf moeten er huiswerkklassen komen, aangepast onderwijs en een goede begeleiding naar de arbeidsmarkt Verder moet er een voorpost van justitie in Am sterdam-West komen. Kansloos Voor het uitvoeren van de plan nen hebben de vijf stadsdeelra den in Amsterdam-West de han den al ineengeslagen. In deze wijken zijn minstens 4000 jon geren vrijwel kansloos bij het zoeken naar werk. Op dit mo ment is er een harde kern van zo'n 150 jongeren die als onver beterlijk crimineel wordt be schouwd Rond deze groep bestaan 600 tot 800 'licht crimi nele' meelopers. Met opleiding en werk zijn zij nog van het cri minele pad af te helpen. Om alle plannen uit te voeren is onge veer zeven miljoen gulden no dig. GPD PIETERBUREN - Het perso neel van de zeehondencrèche in Pieterburen maakt zich zorgen over het grote aantal jonge zieke zeehonden. Maar liefst 120 robben zitten nu in de opvang. De meeste zijn jongen, meldt Lenie 't Hart van het opvangcentrum. Zij heeft minister Apotheker van land bouw gestuurd verzocht onder zoek te laten doen naar de oor zaak van de ziekte. GPD de dames die dag gewoon zullen doorgaan. Raamprostitutie wordt in Den Haag bedreven in de Doubletstraat, de Poeldijk- sestraat en de Geleenstraat De organisatie heeft vergun ning aangevraagd om ook een portocabin te plaatsen, waarin een expositie staat gepland. Het gemeentebestuur heeft twijfels geuit over het verlenen van deze vergunning, maar de organisa tie heeft besloten hoe dan ook open huis te houden. Door middel van de open dag willen de exploitanten meer in zicht verschaffen in hun bran che. Dit houdt mede verband met recente ontwikkelingen binnen de Haagse prostitutie. De politie heeft namelijk aange kondigd strenger op te treden tegen de aanwezigheid van ille gale dames achter de ramen. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De bedrijfssector die zijn brood verdient met de betaalde liefde in Den Haag houdt zaterdag open huis. Het is voor het eerst in Nederland dat een dergelijk evenement wordt gehouden. Ooit hielden de Ant werpse hoeren met succes open huis. Tijdens de open dag kunnen mensen een praatje maken met de prostituees en de exploitan ten in de Haagse raamprostitu tie. De organisatie heeft onder meer politici uitgenodigd. De open dag is voor iedereen toegankelijk, behalve voor kin deren „Wij laten de jongste jeugd niet toe in het bordeel", zegt A de Jong namens de orga nisatie. Hij voegt er nog aan toe dat de werkzaamheden van (Advertentie) Bel ons voor de dichtstbijzijnde vestiging. Daar ligt ook ons gratis magazine. 0800-0767 HYPOTHEEK SHOP KOM NU SHOPPEN VOOR GRATIS ADVIES.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 3