Vragen bij reorganisatie gemeente Bouw woonzorgcentrum na Kerst Stankoverlast is moeilijk wettelijk aan te pakken Waterschap zoekt naar nieuwe taken Plek nieuwbouw in Lewedorp Fracties Kapelle schrikken van gat in begroting voor '9 zeeland Noord-Bevelandse fracties niet tevreden over nieuwe verdeling functies Van der Doe wil op 1 mei met pensioei Protest tegen milieustraat Geen bezwaa tegen ontweri Kamperduin woensdag 7 oktober 1998 door Ingrid Huibers WISSENKERKE - De ingrij pende reorganisatie binnen de gemeente Noord-Beveland roept bij verschillende Noord- Bevelandse fracties nog steeds vragen op. Als gevolg van inter ne problemen hebben twee ambtenaren binnen de gemeen te een andere functie gekregen; de gemeentesecretaris stuurt in middels twee afdelingen aan. De fracties zijn hierover niet te vreden. Dit blijkt uit hun reactie op de gemeentebegroting voor 1999. De drie collegepartijen, CDA, VVD en PvdA beperken zich tot een enkele voorzichtige opmer king over het ontbreken van het Managment Team. Dit werd voor de reorganisatie onder meer gevormd door de vier hoofden van de ambtelijke af delingen. De PvdA beklaagt zich over het feit dat de gemeen tesecretaris tegenwoordig de afdelingen Welzijn en Algemene Zaken aanstuurt. 'Het kan ge woon niet anders of het normale werk komt hierdoor in het ge drang', schrijft de partij. Ook het CDA maakt zich bezord over eventuele overbelasting van de gemeentesecretaris. 'Het aanpassen van de organisatie- Beknibbelen op Sloelijn niet verstandig MIDDELBURG - Bij de aanleg van de nieuwe spoorlijn naar Vlissingen-Oost moet rekening worden gehouden met een forse groei van goederenstromen. Dat schrijft het college van Gedepu teerde Staten aan het ministerie van Verkeer en Waterstaat in een reactie op de startnotitie voor verbetering van de Sloe lijn. Ten onrechte gaat het Rijk uit van de eigen groei van het indu striegebied, terwijl de Wester- scheldetunnel en .de aftakking van de spoorlijn tussen Roosen daal en Antwerpen het Sloege- bied geen windeieren zullen leggen, merken GS op. Het pro vinciebestuur wil voorkomen dat de nieuwe Sloelijn straks te weinig capaciteit heeft. structuur', zo waarschuwt de VVD, waarbij zij doelt op de overplaatsing van twee van de vier afdelingshoofden, 'leidt zelden tot oplossing van de pro blemen.' Daarom dringt zij aan op goed 'personeelsmanag- ment'. Oplossing Burgemeester M. L. Everaers kan zich deze bezorgdheid goed voorstellen. „Het is natuurlijk geen normale situatie dat de ge meentesecretaris naast zijn ei genlijke werk nog twee afdelin gen leidt." Hij hoopt zo snel mogelijk met een oplossing te komen. De SGP zou van burgemeester en wethouders graag een over zicht ontvangen van het perso neel en openstaande vacatures van begin 1995, toen de gemeen te Kortgene en de gemeente Wissenkerke samengingen, aangevuld met zo'n zelfde over zicht voor begin 1999. De partij is vooral benieuwd hoeveel va catures er op dit moment nog openstaan op het gemeentehuis. Ook zou de SGP graag willen weten hoe de ondernemings raad binnen de gemeente func tioneert. Verder vraagt zij zich af waarom de reorganisatie van de buitendienst nog niet is vol tooid. Over dat laatste punt hoopt Everaers in ieder geval op korte termijn uitsluitsel te geven. „We hebben een perceel op het oog waar het nieuwe gebouw van de buitendienst zou kunnen ko men", zegt hij. „We hebben het nog niet gekocht, maar de on derhandelingen verlopen heel gunstig." Vacatures Noord Bevelands Belang (NBB) concludeert dat er blijkbaar nog afdelingen zijn op het gemeen tehuis die niet over voldoende personeel beschikken. 'Wij con stateren dat er vacatures zijn opengesteld, hetgeen in 1997 en begin 1998 niet nodig was, ook met na vragen onzerzijds', meldt de partij. Tegelijkertijd zou het personeel op sommige andere afdelingen, volgens het NBB, juist weer 'boventallig' zijn. De partij roept het college op om duidelijkheid te ver schaffen. 'Wij weten als fractie totaal niet meer wie waar werkt of wie wat doet.' De maquette van het woonzorgcomplex Dijkstede in Heinkenszand. foto Dirk-Jan Gjeltema door René Schrier HEINKENSZAND - De voor bereidingen voor de bouw van een woonzorgcentrum in het nieuwe plan 'Over de dijk' te Heinkenszand zijn in volle gang. Meteen na de kerstva kantie gaan de bouwvakkers aan de slag. Ondertussen heb ben zich al heel wat gegadig den voor een appartement in het complex gemeld. Het woonzorgcentrum gaat 'Dijk stede' heten. Het biedt onder dak aan 15 koopappartemen ten en 41 huurappartementen. Het centrum is bedoeld voof ouderen die een zekere mate van zorg nodig hebben. De achterliggende gedachte is dat mensen in hun appartement volledig zelfstandig wonen en als ze dat nodig hebben zorg op maat kunnen krijgen. De hulpverlening kan variëren van basis-thuiszorg tot ver zorgingshuiszorg en zelfs be perkte verpleeghuiszorg. Ver zorgingstehuis 'De Kraayert' in Lewedorp gaat de zorg- ruimten exploiteren. Parkeerruimte In het centrum komen ge meenschappelijke ruimten. Zo is er onder het gebouw een kel der waar bewoners hun auto's kunnen parkeren en waar ber gingen zijn. De gemeenschap pelijke ruimte bevinden zich onder een glazen dak. Voor het centrum komt een grote parkeerplaats te liggen. Er wordt aan gedacht de hoofdingang van De Stenge in Heinkensand naar de achter kant te verplaatsen, zodat be zoekers van dat centrum hun auto bij het woonzorgcomplex kunnen parkeren. De bouw van het woonzorg centrum loopt vooruit op de ontwikkeling van het plan 'Over de dijk' omdat er al geld beschikbaar was voor het rea liseren van verpleeghuisplaat sen in de gemeente Borsele. Om te voorkomen dat dat geld zou verdwijnen gaf de provin cie toestemming om met een versnelde procedure al vast met 'Dijkstede' te beginnen. De exacte locatie van het cen trum is de hoek Stenevate- /Kraaiendijk. De prijs van de koopapparte- menten bedraagt 310.000 en 315.000 gulden. De huurprijs komt rond de 775 gulden per maand te liggen. Met het totale project is een investering gemoeid van 13,5 miljoen gul den. De gemeente, de Woning stichting Borsele en de provin cie verlenen subsidie. Een deel van het bedrag komt ook weer terug via de verkoop van de appartementen. Architecten bureau Fierloos uit Goes te kende voor het ontwerp van het centrum. De aannemer in Heinkenszand is Fraanje uit Lewedorp. door Ingrid Huibers SINT-MAARTENSDIJK - Het blijkt ontzettend moeilijk om stankoverlast wettelijk aan te pakken. Hiermee verweerde wethouder K. A Heijboer van de gemeente Tholen zich tegen kritische opmerkingen van de leden van de commissie Ge meentelijke Ontwikkeling. On derwerp van discussie was het schriftelijke antwoord van het college van burgemeester en wethouders op eerder gestelde vragen van de fracties over het gemeentelijk handhavingsbe leid. Bijna vierhonderd klachten kwamen de afgelopen acht maanden binnen bij de milieu klachtenlijn. Het grootste deel van de bellers klaagde over stankoverlast. Een lastig te con troleren fenomeen volgens Heij boer. „Ook ik ruik liever een aange naam geurtje van een bloemetje, dan de stank van een varkens stal", zei hij. „Het punt is alleen dat wij als gemeente stank niet wettelijk kunnen aanpakken." Stank is in zijn opinie volgens het huidige vergunningenstel sel niet uit te sluiten. J. van den Donker (D66) hamer de erop dat de gemeente toch alert moet blijven. „Als er dan een overtreding geconstateerd wordt, als iemand bijvoorbeeld de deuren van zijn stal open heeft staan, grijp dan ook in", zei hij. Of in de woorden van A L. Piet (RPF/GPV): „We weten dat de gemeente haar tanden kan laten zien, maar kan ze ook bijten?" Hij waarschuwde er te gelijkertijd voor dat door het voortduren van de klachten de hele varkenssector in een ver domhoekje wordt gedrukt, ter wij 1 het maar een paar bedrijven zijn die de regels aan hun laars lappen. Van den Donker - en met hem een groot aantal andere commissieleden - ergerde zich vooral aan de toon van het stuk. „Ik proef een vooroordeel naar de burger toe als ik lees 'de drukte op de afdeling milieu kwam door het aantal klagende burgers'", zei hij. „Datmoetna- tuurlijk zijn 'de drukte op de afdeling kwam doordat de var kensstallen zich niet aan de richtlijnen hielden." Dat lever de hem een warm applaus vanaf de publieke tribune ct had zich een aantal meiissj klachten verzameld. Zoal; van Dijk, fruitteler uil Vossemeer. Hij vertelde de missie dat zijn fruitphs soms zelfs naar huis gaat dat ze niet meer in de stank len werken. Of zijn dorpsge E. Geluk, die zich bekli;. over de afhandeling yt klachten. „Je kunt bellen*, wilt, maar er wordt tochnjp I luisterd", hield zij de conn I voor. M. A J. van der Linde (ft maakte zich gisteravond; voor een betere klachtenbé deling. Om de proef op des: nemen had hij zelf eens eet; maal met de milieutelefotc beid. Hij had nooit meer ik ruggehooi'd. De verantwo; lijke ambtenaar L. Steenw beloofde op dat punt beter, spraken te zullen maken milieutelefoon. VLISSINGEN - De Vlisa burgemeester J. C. Th. vai Doef heeft aan koninginBn gevraagd om mét ingangn mei 1999 terug te mogen te Van der Doef heeft dan dep? oengerechtigde leeftijd vs jaar bereikt. Van der Doef volgde op In 1986 burgemeester Th. Ji terhout op. Van der Doef or nuwt resoluut het gerucht hij zich verkiesbaar heeft steld voor de Provinciale: ten. HEINKENSZAND Kinderkoor - Het kinden De Suzen en De Guzen ui' pelle brengt zaterdag 10o ber opnieuw het Annie Schmidt-programma, deze: in de Stenge in Heinkens Het kinderkoor voert na de; ze bovendien de musici Fluitje van 'n cent op. De voering begint om 19.00 ut kaarten zijn, ook in de voce koop, te krijgen bij De Stes Heinkenszand. door René Schrier GOES - Het waterschap Zeeuwse Eilanden gaat de ko mende maanden discussiëren over de vraag welke taken er nog meer bij kunnen. De alge mene vergadering van het wa terschap besloot maandag avond dat een uitbreiding van het takenpakket in principe mogelijk moet zijn. Onder druk van de agrariërs bleef het even wel bij dit principebesluit. Over de vraag welke taken er nog op gepakt kunnen worden wordt later gediscussieerd, alweer op aandrang van diezelfde boeren. Het dagelijks bestuur had in een strategienota aangegeven waar het zelf aan denkt. Als voorbeel den werden genoemd (winstge- Kort geding om huisnummer KORTGENE - Doorgaans is een huisnummer niet veel meer dan een handige aanduiding voor postbode en bezoek. Zo niet voor de eigenaars van de drie panden in het voormalige ge meentehuis in Kortgene. Daar prijkt op twee van de drie wo ningen al bijna een jaar het nummer 79. Onhandig voor de post en voor de betrokken hui zenbezitters inmiddels onver kwikkelijk. Daarom stapte Boot Makelaars, één van hen, dins dagmiddag naar de bestuurs rechter. Inzet: Het behoud van nummer 79. Het probleem met de numme ring ontstond vorige winter toen het voormalige gemeente huis in drieën gesplitst werd en makelaar Boot niet alleen de panden verkocht, maar ook ei genhandig van nummers voor zag. Zijn buren, de familie Deprez-Van de Wolf, kregen nummer 77a. Zelf koos hij voor 79. - Daar ging de gemeente niet mee akkoord, omdat Deprez op een hoek woont. Tussen de num mers 77 en 77a zou dan de Bern- hardstraat komen te liggen. Daarom leek het de gemeente logischer om Deprez nummer 7 9 te geven en Boot 79a. Dat zag Boot weer niet zo zitten en hij diende een bewaarschrift in. Dat werd door het Noord- Bevelandse college van burge meester en wethouders onge grond verklaard. Daarop is hij naar de rechter gestapt. Deze doet vanmorgen uitspraak. vende) exploitatie van parkeer terreinen, het beheer van vaarwegen, exploitatie en be heer van het Veerse Meer en bij voorbeeld aanleg en onderhoud van ruiterpaden. Dat was een aantal leden van de algemene vergadering nog een stap te ver. Echter het dagelijks bestuur wilde wel graag weten of het op de ingeslagen weg voort kan, vandaar dat uiteindelijk het principebesluit uit de bus rolde. Voor een aantal algemeen be stuursleden had het voorstel wel aantrekkelijke kanten. J. Roodenburg (gebouwd): „Ik denk dat we het eerst moeten kijken naar taken die dicht bij het waterschap liggen. Wat bij voorbeeld het Veerse Meer be treft daar is echt de behoefte dat er eens op een professionele naar het beheer wordt geke ken." Belangen C. J. Dieleman (ongebouwd) zag het liefst dat het voorstel van de agenda was afgevoerd. G. R. Heerebout (ingezeten) had in principe niet zo veel moeite met uitbreiding van het takenpak ket, maar vroeg zich wel af of een overheid bijvoorbeeld een parkeerterrein moet gaan uit buiten. W. de Visser (ingezetenen) vreesde belangenversrtengeling en stelde de vraag of het water schap dergelijke taken wel zo veel goedkoper uit kan voeren dan andere overheden. A M. M. van Haperen (gebouwd) had wat moeite met de richting die de strategienota uitging. Hij constateerde dat er vooral is ge keken naar de inhoudelijke kant van eventuele nieuwe ta ken en minder naar de bestuur lijke en financiële kant van de zaak. Latere invulling J. Hoekman (dagelijks be stuurslid eerstverantwoorde lijk voor de financiën) beklem toonde dat de algemene verga dering zich niet voorgoed vastlegt met een positieve uit spraak over de strategienota. Ook hij pleitte ex-voor eerst een principiële discussie te voeren en later het takenpakket in te vullen. De voox-waarden voor uitbrei ding van de taken, zoals die in de strategienota staan genoemd, zijn: optimalisering van de taakuitoefening; versterking van de maatschappelijke posi tie van het functionele bestuur en kostenreductie ten behoeve van burgers en bedrijven. Het gebiedje waar Lewedorp mag uitbreiden. foto Dirk-Jan Gjeltema door Mieke van der Jagt LEWEDORP - Als Lewedorp gaat uitbreiden, gebeurt dat in het gebied tussen de Post weg, de Lewedijk, de Burge meester Lewestraat en de Ko- renweg. Op die plaats, vindt de gemeente Borsele, kan wo ningbouw, behalve voldoen aan de groeibehoefte van de Lewedorpers, ook een aantal andere doelen dienen. De ge meente heeft het gebied, 7,5 hectare groot, inmiddels aan gewezen als woningbouwlo catie. Voor een stuk van 5 hectare is al een verkoopover eenkomst gesloten en over de resterende 2,5 hectare zijn af spraken gemaakt met project ontwikkelaar Van Garderen en Dekker uit Middelburg. Het aangewezen gebied is ver uit de beste locatie voor wo ningbouw omdat de nieuw bouw op die plaats het meest een geheel kan vormen met de rest van het dorp. Bovendien kan het, met de juiste inrich ting, de kruising van de Post weg en de Burgemeester Le westraat tot een centrum achtig pleintje maken. Dan moet de Postweg wel het ka rakter kwijti*aken van een snelweg. Bebouwing aan de overkant van de Postweg, kan ertoe bij dragen dat de weg meer in overeenstemming komt met zijn huidge functie. De Burge meester Lewestraat zou daar mee ook meer het karakter kunnen krijgen van een dox-psstraat. Afspraken Met projectontwikkelaar Van Garderen en Dekker, die de andere 2,5 hectare koopt, zijn afspraken gemaakt. Zodra de gemeente het gebied bouwrijp kan maken zal de grond wor den aangekocht voor 20 gul den per meter in twee fasen. De projectontwikkelaar be taalt de huidige eigenaren een rijksdaalder per meter extra en mag in ruil daarvoor dertig procent van het bouwvolume in het gebied realiseren tegen een door de gemeente vast te stellen exploitatieprijs. De projectontwikkelaar mag ook de resterende 2,5 hecatere aan de buitenkant van het plan kopen om er, in de tweede fase van het bestemmings plan, vier tot zes land huizen te bouwen. Van Garderen en Dekker moet dan wel zorg dragen voor de beëindiging van bedrijfsactiviteiten aan de Burgemeester Lewestraat. Wanneer het bestemmings plan zal worden ontwikkeld is nog even de vraag. De ge meente moet nog met de pro vincie bespreken of Lewedorp op kortere termijn kan mee- profiteren van het extra wo- ningbouwcontingent, dat de gemeente bedongen heeft voor de loyale medewerking aan de totstandkoming van het WOV-tracé. Volgens wethouder P. J. Vol- laard houdt de gemeente vast aan de stelling dat het extra contingent van vijftien wo ningen vooral ten goede moet komen aan Lewedoxp en 's Heerenhoek. „Maar de 26 wo ningen achter de Kraaijert ko men, zo is ons te verstaan ge geven, ook voor rekening van het contingent. Voor Lewe dorp, dat voor zijn natuurlijke groei mag bouwen, staan vier woningen per jaar op. We moeten voorkomen dat van het onlangs gereedgekomen bouwsti'oompje wordt gezegd dat het kiuit voor een aantal jaren verschoten is. Er zal niet één, twee, dx-ie een bouwrijp bestemmingsplannetje lig gen, maar Lewedorp heeft groeipotenties, dus de ge meente zal alle mogelijke haast maken", aldus Vollaard. DEN HAAG - Oosterse vecht sportspecialist G. van der Velde uit Goes heeft zich in een rechts zaak bij de Raad van State krachtig verzet tegen de plan nen voor de nieuwe milieustraat aan het Geldeloozepad in Goes. Hij vreest dat de aantrekkings kracht van zijn dojo snel af neemt door de geluid- en stank overlast die de milieustraat zal veroorzaken, zei zijn raadsman mr. J. van Groningen dinsdag. Hij verzocht rechter J. Hulshof schorsing van de milieuvergun ning, die het provinciebestuur verleende aan de exploitant van de milieustraat, het samenwer kingsverband OLAZ. Behalve voor zijn dojo vreest Van der Velde ook voor zijn woongenot. Raadsman Van Groningen voorspelde dat za terdagochtend tussen 10.00 en 12.00 uur het Geldeloozepad vol zal staan met automobilisten die hun huishoudelijk afval ko men afleveren, hetgeen ook de bereikbaarheid van VanderVel- des woning aan het Geldelooze pad zal bemoeilijken. Voorts kan het storten van afval en het schuiven met lege containers veel geluidoverlast veroorza ken. De verleende milieuver- gunning biedt volgens Van Gro ningen onvoldoende garanties overlast tegen te gaan. Woord voerders van de provincie en de gemeente Goes bestreden dit. Voor de milieustraat heeft de gemeente Goes in strijd met de wet een bouwvergunning afge geven. Op de zitting bleek ech ter dat deze vergunning alweer is ingetrokken. Of dat het geval wordt, bepaalt x-echter Hulshof volgende week dinsdag. Jongen opgepakt GOES - In de Aldimarkt in Goes is gisteren een vijftienjarige jongen aangehouden omdat hij een portemonnee had meegeno men zonder te betalen. De jon gen had geen vaste woon- of verblijfplaats. Stenen voor Geldeloozepad GOES - De dienst Stadsbeheer in Goes is op het terrein van de plantsoenendienst aan het Gel deloozepad in Goes, begonnen de bestrating weg te halen. De bestrating is nodig voor de herinrichting van het Gelde loozepad en niet. meer nodig bij de plantsoenendienst. Op het teiTein van de dienst komt het nieuwe kantoor van de dienst Stadsbeheer, met de nieuw bouw waarvan de gemeente eind dit jaar wil beginnen. door Mieke van der Jagt KAPELLE - De vijf fracties in de Kapelse gemeenteraad heb ben geschrokken gereageerd op het gat van twee miljoen gulden in de gemeentebegroting voor 1999. Weliswaar is dat dichtge smeerd met meer dan trendma tige verhogingen van heffingen, belastingen en 15 gulden op de prijs van een meter bouwgrond, maar daarmee zijn de fracties niet allemaal even blij. Uit de al gemene beschouwingen op de begroting blijkt de verhoging van de bouwgrondprijs voor de ene te weinig en voor de ander teveel. De PvdA-fractie vindt dat een verhoging met 25 gulden per meter heel goed te verkopen zou zijn omdat ook nieuwbouwers meeprofiteren van de infra structurele maatregelen die nu zo pijnlijk op de begroting drukken. Het CDA de WD en de SGP zijn minder gelukkig met het feit dat bux-gemeester en wethouders hebben geput uit de reserve bouwgrond-exploitatie. Die pot moet maar zo snel moge lijk worden aangezuiverd, vin den zijEn mocht er dan nog wat overblijven, stelt het CDA voor om daarvan maar een potje te maken voor de verplaatsing van milieuhinderlijke bedrijven. Ook de jaarlijkse verhoging van de onroerend zaakbelasting, valt niet bij alle fracties goed. De WD gaat weliswaar ak koord, maar verwacht toch van het college dat er creatieve op lossingen zullen worden ge zocht om zuiniger met de mid delen om te springen. Ook de PvdA-fx-actie zou hierover wei eens met de ander fracties in de bat willen. T oeristendubbeltje De PvdA-fractie meldt overi gens best te hebben gelachen met het voorstel om een dubbel tje per overnachting op de toe ristenbelasting te leggen. Toen de fractie een dex-gelijk voorstel vorig jaar samen met Gemeen tebelang en SGP indiende, stuitte dat op zwaar verzet bij het college. Toen heette het dat Kapelle zich daarmee geheel uit de Zeeuwse markt zou plijzen. De aanstelling van een gemeen- tevoorlichter mag het college wat betreft de fracties van WD en Gemeentebelang zo uit de be groting schrappen. De poxie- feuillehouders moeten zelf in staat zijn om hun beleid te ver dedigen en uit de doeken te doen. Ook SGP en CDA zip: zo zeker van de noodzaak fracties vragen het college nou eigenlijk de taak is van: voorlichter. Vragen Veel vragen worden er gestd de algemene beschouwu? technische vragen en verzoï om rapporten, notities en! klaringen. Vooral Gemeente lang profileert zich als ongeS dig met de ambtelijke mok Wanneer weten we iets glastuinbouw? Wat gaar. doen aan het milleniuE bleem? Wanneer kxijgen fff', beleidsplan over de open: verlichting? Een antwoord op al die vk komt als het goed is tijd® begrotingsvergadering dinsdag 20 oktober, als het leidsplan voor 1999 tot 200: de begroting voor volgend? worden behandeld. De opc re vergadering wordt gehoir in het gemeentehuis in Kap en begint om 17.00 uur. WISSENKERKE - Archil* Dieleman presenteerde t dagavond tijdens de connw Ruimtelijke Ordening Eco: mie en Recreatie (ROER)va gemeente Noord-Bevelaiio tekeningen van het nieuW' tel Kamperduin. Eigenaar van der Voort wil het oudeh: graag volgend najaar afbrei en er een nieuw gebouw v<W de plaats zetten. Het nieuwe Kamperduin^; vier verdiepingen hoog. mee wordt het dus een stuk' ger dan het in de zestiger p'. opgetrokken twee verdiept tellende oude gebouw. Tv.'#1 gere torens en een wat lj middenstuk helbergen s® de hotelkamers en apparte# ten. Het middengedeelte eveneens plaats aan een re# rant en een zwembad. Park) kan aan de oostkant van fa) bouw. Ook komt er onder hotel een parkeerkelder. Nadat de commissie welstP akkoord was gegaan me) plannen, stuitten de gep^ teerde tekeningen bij dei) van de commissie ROEB niet op noemenswaai'digv®

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 36