Dorpshuis heeft bestaansrecht ree Antwerpen verliest als diamantenstad wat van zijn glans Minicamping niet meer alleenrecht boer op N-Beveland Knutselclub Goese Polder ter ziele door intern gekissebis gftiïSi zeeland b 19 Bevolking Anna-Jacobapolder vecht voor behoud voorzieningen Halve ton tegen seksueel geweld Werkstraf voor mishandelingen Haast met sanering vuile grond Honden vergiftigd I biertappers naar nationaal kampioenschap Expositie Bij en Wij in Kapelle zuider buren woensdag 7 oktober 1998 MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten van Zeeland willen vijftigduizend gulden uittrekken voorde bestrijding van sek sueel geweld en hulp aan slachtoffers. Het geld is bestemd voor de uitvoering van plannen die de provincie in maart vol gend jaar moet vaststellen. Het gaat onder andere om verbeteringen in de registratie en doorverwijzing van slachtoffers, het voorkomen van geweld bij verstandelijk en lichamelijk gehandicapten, ouderen en allochtonen en meer aandacht voor seksueel geweld bij oplei dingen in de gezondheidszorg. Het dagelijks provinciebe stuur wil het geld ook besteden voor een hulpplan voor da ders. De statenfracties reageerden in maart van dit jaar onthutst op landelijke cijfers over seksueel geweld. Daaruit zou blijken dat ruim 52.000 Zeeuwse vrouwen en mannen ooit slachtof fers zijn geweest van deze vorm van geweld. MIDDELBURG - Een 18-jarige man uit Goes is dinsdag in Middelburg voor twee mishandelingen veroordeeld tot 180 uur werkstraf Officier van justitie mr. Y.AC.C. Willemszocht gisteren op de zitting van de politierechter voor de strafbare feiten aanknopingspunten bij de houding van de verdachte. „Hij voelt zich stoer en wil laten zien dat hij aan kickboksen doet." De jonge Goesenaar erkende 21 juni dit jaar in zijn woonplaats een man te hebben geschopt en geslagen, nadat hij volgens hem een duw van het slachtoffer had gekregen. Zes weken eerder (2 mei) had de verdachte in een showroom van een Goes garagebednj f gemeend een belager van een autover koper op hardhandige wijze te moeten aanpakken. Volgens getuigen had hij de man geschopt, terwijl deze nog op de grond lag. De verdachte zei alleen maar spontaan te hebben gereageerd. „Ik wilde hem verdedigen." De politierechter dacht er anders over. „U heeft die man fors aangepakt.Ter Berg vond de twee mishandelingen bewezen en vonniste conform de eis. HEINKENSZAND - De provincie wil vaart zetten achter de sanering van de vervuilde grond aan het Meulwegje in Heinkenszand. De grand, voorheen in gebruik bij Garage De Ruijteren nu bij Molcon Intherweels BV, blijkt ernstig veront reinigd. In een beschikking heeft de sanering een hogere ur gentie gekregen, wat niet wil zeggen dat de sanering ook bin nenkort zal worden aangepakt. In principe moet de vervuiler, in dit geval De Ruijter, opdraai en voor het schoonmaken van de grond. De huidige en de vori ge eigenaar zijn daarover nog in een procedure verwikkeld. De beschikking van de provincie dient vooral om de zaak juri - disch een duwtje in de tijd te kunnen geven. De vervuiling met vluchtige aromatische koolwaterstoffen brengt geen direct gevaarmee voormensen, dierenof planten maar omdat er een drijflaag aanwezig is, is er een groot risico voor de versprei ding van de verontreiniging. Destatus van ernstige vervuiling betekent dat de grond binnen tien jaar moet worden schoon gemaakt. Uiterlijk voor 2015 moet met de sanering worden begonnen. 's-HEER-ARENDSKERKE-De politie onderzoekt de vergif tiging van twee honden in 's-Heer Arendskerke. Het gaat om een herdershond en een Sint-Bernhard Op dierendag, zon dag 4 oktober, waren ze nog springlevend en kerngezond Hun eigenaar had ze nog aangelijnd uitgelaten rond de kerk in het dorp. De andere morgen trof hij zijn honden doodziek aan, waarna hij een dierenarts waarschuwde. Die heeft getracht de dieren nog te redden, maar zijn hulp mocht niet baten. In de loop van de dag zijn beide dieren overleden. Het is nog ondui delijk waar en hoe de honden het gif hebben binnengekregen. ^HoorRenéSchrier ANNA-JACOBAPOLDER Het gemeentebestuur van Tho- len kan het eigenlijk niet maken om het dorpshuis van Anna-Ja- eobapolder te sluiten. Zeker niet na de hoorzitting die dins- 1 dagavond in dat gebouw is ge- Wouden. Tot dat inzicht kwam ook wethouder I. C. Moerland. "Hij concludeerde aan het eind :'*-van de avond dat de bevolking duidelijk heeft laten horen dat het voorzieningenpakket niet nog verder naar beneden mag. ^doorlngrid Huibers JWISSENKERKE - De commis sie Ruimtelijke Ordening Eco nomic en Recreatie (ROER) van de gemeente Noord-Beveland ""ging dinsdagavond grotendeels akkoord met het voorstel van burgemeester en wethouders ten aanzien van het kleinschalig kamperen. Uitzondering was A Ï|G. van der Maas (SGP). Hij maakte bezwaar tegen het feit Kdat het exploiteren van een mi- iinicamping, volgens het voor dstel, niet langer is voorbehou- Wden aan agrariërs. *!,Wij zijn van mening dat 31 Noord-Beveland qua recreatie Hgenlijk vol is", zei hijEen uit- t zondering wil de partij best ma ken voor agrariërs die met hun li minicamping wat extra's kun- «nen verdienen. „Ook willen we 9 Dij overlijden of bedrijfsophef- z fing de mogelijkheid bieden om 7- de minicamping te laten voort - Dbestaan, dus los van het boeren- B bedrijf." Voor nieuwelingen wil B de SGP vasthouden aan de eis, dat een minicamping alleen op- gericht mag worden naast een a agrarisch bedrijf. Is Tegenstand uit een heel andere nhoek kwam van inspreker en s voorzitter van de Recreatieon- R dernemers (Recron) Noord-Be veland, R. J. Soer. Hij vreest ex tra concurrentie. „Hier wordt Zeeuwse VLISSINGEN - Joost van Dam- i; me van het Grand Hotel Arion in Vlissingen heeft maandag in i Vlissingen de eerste prijs be- i haald bij de individuele ronde van de nationale biertapwed- II strijd lil ie De teamronde is gewonnen door '■i Fred Kramer en Priscilla Oost- ii dam van Stadscafé De Banjaard ie uit Zierikzee. De drie biertap pers gaan in januari naar het Nederlands kampioenschap. Dat wordt in Maastricht gehou- jden. De tweede plaats bij de indivi duele competitie is gegaan naar "Fred Kramer. De derde plaats i tenslotte is behaald door Dennis Mynsbergen van Café Oranje- boom in 's-Heer Hendrikskin- j deren. Bij de teams is de tweede plaats t gegaan naar Ronald van de San- c de en Jaco Duvekot van Dijkpa- viljoen De Westkaap in Westka- pelle. De derde plaats was voor g René Verhoef en Ludo Vereist, ld werknemers van Café Natio- s naai in Goes. is H REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES li Tel: (0113) 273000 f Fax:(0113)273030 IS e-mail: redgoes@pzc.nl ,'i te Goes: j M.J. Schrier (chef) M. J. van Barneveld I. Huibers A.M. van der Jagt i' E. Soesman te Vlissingen: I L. Fransen J E L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE 'j Oostsouburgseweg 10 4 - Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Eerder al had Moerland laten blijken dat voor kleine kernen niet dezelfde maatstaven mo gen gelden als voor grote ker nen. Echt harde toezeggingen deed hij echter niet. Wat dat be trof schoof hij de verantwoorde lijkheid van zich af: „Dat is aan de gemeenteraad." De bevolking van Anna-Jaco bapolder gaf in ieder geval een duidelijk signaal met een op komst van 125 belangstellen den; ruim een kwart van de be volking. Ze kwamen ook met de mogelijkheid geschapen om nieuwe campings te creëren", constateerde hij. En daar zit de Recron helemaal niet op te wachten. Soer stelde dat de to tale recreatieve verblijfsacco- modatie op Noord-Beveland slechts maximaal 35 dagen per jaar helemaal volgeboekt is. Buiten de huidige 90 dagen die voor minicampings gelden, be staat er volgens hem zelfs een behoorlijke overcapaciteit. Dat het college het aantal dagen voor minicampings uit wil brei den naar 120 dagen stuitte hem dan ook tegen de borst. Stacaravans Enige discussie was er ook over het al dan niet toestaan of gedo gen van stacaravans op de mini campings. Het college stelt voor de stacaravans, die er nu al staan en gedoogd worden, te la ten staan. Nieuwe stacaravans wil zij echter verbieden. Hier waren de commissieleden van de WD en PvdA het niet mee eens. Beide waren tegen de ca ravans, omdat het landschap daardoor te veel aangetast zou worden. Een pleidooi voor het instellen van een nachtregister, een boek werk waarop campinghouders per nacht het aantal bezette plaatsen aantekenen, wordt door het college nog nader beke ken. suggesties. Onder meer van be heerster E van der Reest, die nog eens de behoefte aan een mortuarium onderstreepte, me de namens één van de begrafe nisondernemers. Ook de ge meente zou wat kunnen doen door bijvoorbeeld een aantal gemeentelijke handelingen ook in het dorpshuis te verrichten, zoals elders ook wel in postkan toren gebeurt. Verder werden de politieke partijen opgeroepen om ook eens in Anna-Jacoba polder te vergaderen. Een ande re suggestie was disco-avonden voor de jeugd. Weer een ander opperde nieuwe activiteiten op te zetten, zoals een kaartclub Daar gaat het niet om, consta teerde een inwoonster van An na-Jacobapolder Onderzoek heeft uitgewezen dat 16 clubs regelmatig van het gebouw ge bruik maken. Op jaarbasis be zoeken ruim 4800 mensen het gebouw. Dat is 10 keer het be volkingsaantal van het dorp. Dan heeft het dorpshuis toch bestaansrecht, concludeerde ze. Een suggestie van een andere aanwezige om met materiaal, beschikbaar gesteld door de ge meente, en een aantal vrijwilli gers zelf de handen uit te mou wen te steken, werd niet door iedereen ondersteund. „In an dere dorpen wordt alles toch ook netje onderhouden door de gemeente. In Anna-Jacobapol der is al jaren mets aan het dorpshuis gebeurd", was hun reactie. Verschillende mensen maakten van de gelegenheid gebruik om kritiek te uiten aan het adres van het gemeentebestuur. Dui delijk werd dat de situatie voor Anna-Jacobapolder, sinds de indeling van Sint-Philipsland bij de gemeente Tholen, er niet rooskleuriger op is geworden. „Als het dorpshuis dicht is, heb ben we hier nog twee openbare voorzieningen: een brievenbus en een telefooncel." Een ander: „In de gemeente Sint-Philips- land zat Anna-Jacobapolder in het verdomhoekje. Daarna kwam de gemeente Tholen die veel beloofde, maar ook daar is niets van terecht gekomen." Ook was er iemand die consta teerde dat de gemeente Tholen niet mag mopperen, omdat An na-Jacobapolder in feite een goedkoop dorp is: „We hebben geen voetbalvereniging met een accommodatie die geld kost, geen tennisclub en geen biblio theek Het komt er dus op neer dat de inwoners van ons dorp meebetalen aan de voorzienin gen in de andere kernen van de gemeente. Verfrissing Als gebaar van goede wil bood wethouder Moerland de aanwe zigen aan het eind van de avond een verfrissing aan namens de gemeente, mede om op die ma nier de omzet van het dorpshuis wat op te vijzelen. Reactie van uit de zaal: ..Doe dat dan iedere week, dan zijn we zo uit de pro blemen." door Mieke van der Jagt GOES - De knutselclub van de wijkvereniging De Goese Pol der bestaat niet meer. Het be stuur van de club, die wekelijks op instuifbasis gemiddeld veer tig kinderen, vooral meisjes, naar wijkgebouw De Spinne trok, is opgestapt. Omdat de be stuursleden ook allemaal zorg droegen voor de begeleiding, wordt er niet meer geknutseld. Waarom het bestuur de lier aan de wilgen hing wil noch voorzit ter M. Drost („Dat willen we eerst aan het bestuur van de Wijkvereniging vertellen"), noch penningmeester A Visser van de Wijkverening („We we ten niet wat eraan schort"), toe lichten. Wat duidelijk wordt, is dat geen directe pogingen zijn ondernomen om eventuele mis verstanden met een gesprek uit de wereld te helpen. In het wijkkrantje Torenflitsen verscheen deze week een brief van de kinderknutselclub De Goese Polder, gericht aan de voorzitter van de Wijkvereni ging G B. van Alsté en het be stuur van de Wijkvereniging. Het bestuur van de club kondig de aan het werk als vrijwilliger te zullen beëindigen en de zaak financieel-techmsch te zullen afhandelen. Onder de brief staat een mededeling van het bestuur van de Wijkvereniging waarin wordt gemeld dat com mentaar wegens gebrek aan in formatie niet mogelijk is. Wel vraagt de Wijkvereniging zich af wie met de gang van za ken gediend is. „In ieder geval niet de belangen van de knutsel club, de kinderen Verbolgen Voorzitter M. Drost, van de knutselclub is verbaasd en ver bolgen over het feit dat de bnef aan het bestuur als ingezonden brief in de Torenflitsen is afge drukt. „Deze brief was bedoeld om tot een gesprek te komen maar nu wordt alles in één keer afgekapt." Volgens penningmeester A Vis ser heeft voorzitter Van Alsté (wegens vakantie onbereik baar) geprobeerd een afspraak te maken voor een gesprek. „Maar toen kwam deze brief en nu hebben we geen behoefte meer om het knutselbestuur op andere gedachten te brengen. We zijn druk bezig om andere vrijwilligers te vinden voor de beleiding van de knutselclub C. Labruyère van de Wijk Info winkel Goese Polder, aange steld om de leefbaarheid in de wijk te helpen bevorderen, be treurt de gang van zaken zeer. „Ik weet helemaal niks van een conflict maar wat ik wel weet is dat de knutselclub een heel be langrijke groep bediende: meis jes tussen 8 en 14 jaar. Dat is een kwetsbare groep waarvoor niet zo gek veel te doen is. De knut selclub bereikte die groep en wist die ook vast te houden." Labruyère voelt zich niet geroe pen om een nieuwe club in elkaar te zetten maar zou wel willen bemiddelen tussen de conflicterende besturen. „Het gaat tenslotte om de leefbaar heid en ik heb de indruk dat hier toch sprake is van een commu nicatiestoring, als niemand weet waarom er eigenlijk ruzie is." Maar de Wijkvereniging zegt de bemiddeling van de Infowinkel niet nodig te hebben. Mevrouw Visser; „Wij kunnen heel goed zelf een nieuw vrijwilligers- groepje vinden en aan de vorige groep hebben we geen behoefte meer." KAPELLE - In het Fruit teeltmuseum te Kapelle is vanaf 14 oktober de rei zende tentoonstelling 'De Bij en Wij' tc zien. Hierin wordt de rol belicht die bijen en andere insecten spelen in de natuur. Dc expositie belicht het aandeel van de bij in d.e fruitteelt en landbouw. Verder komen naast het leven en het houden van bijen ook de bedreigingen voor hun bestaan aan de orde. De tentoonstelling is sa mengesteld door het Na tionaal Natuurhistorisch Museum in Leiden. Voor leerlingen van de hoogste klassen van het basison derwijs is een vragen- en opdrachtenformulier be schikbaar en voor leer krachten zijn lesbrieven ontwikkeld. De expositie in het Fruitteeltmuseum wordt tot en met 13 febru ari gehouden. Ruim een kwart van de bevolking van Anna-Jacobapolder kwam op de hoorzitting af om behoud van de voorzieningen, waaronder het dorpshuis, te bepleiten. foto Dirk-Jan Gjeltema door Bart De Clerck Vijfhonderd jaar geleden gaf Ant werpen zijn jawoord aan een oog verblindende bruid. Het werd een vruchtbaar huwelijk, want diamant en Antwerpen zijn onafscheidelijke be grippen geworden. Het etiket 'Antwerp Cut' staat wereldwijd synoniem voor een diamant van de allerhoogste kwali teit. Geconcentreerd op amper één vierkan te kilometer zijn de drie diamantstra ten - de Hoveniersstraat, de Schup- straat en de Rijfstraat - goed voor 85 procent van de wereldhandel in ruwe diamant en voor meer dan vijftig pro cent vande wereldhandel in geslepen diamant. Toch lijkt de klad er een beetje in te zitten in de stevige vriendschaps banden tussen Antwerpen en het dia mantmilieu. De diamantsector heeft een moeilijk jaar achter de rug. Na het frauduleuze faillissement van diamantbank Max Fischer en een reeks gerechtelijke schandalen, was er plots het nieuws dat voor het eerst in twintig jaar de dia manthandel een terugval van drie pro cent kende. De Aziatische crisis zorgt ervoor dat de Antwerpse diamantairs de broeksx-iem moeten aanhalen. Dagelijks worden in de Scheldestad nog steeds duizenden diamanttransac ties afgesloten. Die vinden vooral plaats in de vier diamantbeurzen die er zijn. Tot het einde van de negentiende eeuw werden de glinsterende steentjes vooral verhandeld in achterkamers van tavemes en in cafés als De Fortuna, al lemaal in de buurt van het Centraal Station, want in die tijd was de trein het snelste vervoermiddel. Uiteindelijk ko zen de diamantairs voor een eigen han delsruimte en werden de diamantbeur zen geboren. De vier beurzen zijn onderling geen concurrenten, veel dia mantairs zijn trouwens lid van meer dan één beurs De Antwerpse beurzen tellen samen zo'n vijfduizend leden. Krediet „Nergens ter wereld is er een groter dia mantaanbod dan hier in Antweipen", vertelt Abraham Fischler van de Beurs voor Diamanthandel. Met ruim twee duizend leden is deze beurs de grootste ter wereld. De indrukwekkende gevel van het statige gebouw aan de Peli kaansstraat herinnert de voorbijgan ger aan welvarende tijden. „Lid zijn van eendiamantbeurs is zoiets als een creditcard hebben. Het schept vertrouwen. De handel in deze sector verloopt trouwens voor 90 procent op krediet, vertrouwen hebben is dus es sentieel", stelt voorzitter Fischler. Transacties in de diamantbeurzen ge beuren zonder formaliteiten De steen tjes - vaak fortuinen waard - worden nog altijd in briefjes bewaard Een handdruk en de joodse woorden Mazal U' Bracha zijn voldoende om de koop te sluiten. Tijd om na te denken is er ook: bij een akkoord tussen een makelaar en een koper wordt het briefje met de dia manten erin verzegeld door het in een enveloppe te steken, met daarop de prijs per karaat en een handtekening of paraaf van de koper. Kopen en verko pen gebeurt altijd in Amerikaanse dol lar Ook het slijpen van diamant is een be zigheid waar ze in Antwerpen om be kend staan. Lode wijk Van Bereken, Antwerpens eerste diamantslijper, had in zijn stoutste dromen niet kunnen vennoeden dat de stad zou uitgroeien tot hetmekka van de diamantbewer king. Het vakmanschap van de Ant- wei-pse en Kempense diamantsnijders en -slijpers wordt wereldwijd hoog in het vaandel gedragen. Vroeger werd de stiel geleerd van vader op zoon. Nu zijn er een zevental onder wijsinstellingen, die een diamantpro gramma hebben in hun opleidingspak ket. Het gevaar dreigt echter dat de stielkennxs naar het buitenland ver dwijnt. De loonkosten en de sociale ze kerheidsbijdragen in de arbeidsinten sieve diamantnijverheid wegen zwaar dooi'. Het aantal arbeidsplaatsen in de sector viel terug naar drieduizend werknemers en de toekomst is onzeker. Niet alleen Antweipen heeft proble men. De diamantmarkt verkeert wereldwijd in een crisis. Doordat de afzetmarkt in Azië grotendeels is verdwenen, is iedereen actief op de overblijvende markten, waaronder bij voorbeeld Amerika. Ook daar is de con currentie bijzonder scherp. Toch trekt de Sinjorenstad zich nog goed uit de slag. Vlak na deTweede Wereldoorlog bedroeg het aandeel van de arbeidskost in sommige gevallen zelfs tot tachtig pi'ocent van de waarde van de diamant. Vandaag bewerkt men in Antweipen goederen tot een maximale loonkost van rond de vijftien procent. Museum Antweipen heeft ook een eigen dia mantmuseum. In het Provinciaal Dia mantmuseum in de Lange Herentalse- straat wordt al vlug duidelijk waarom Antweipen zich a diamonds best friend mag noemen. Op de eerste verdieping van het museum draait immers alles rond het thema 'Antwerpen Diamant stad' met een grote aandacht voor de geschiedenis van de diamanthandel in de Vlaamse havenstad die teruggaat tot in de vijftiende eeuw. De tweede verdieping is vooral gewijd aan de toepassingen van'de diamant in de industrie en aan de verschillende in dustriële technieken, zoals het zetten van edelstenen, het klieven, zagenbe werken en slijpen. Op de derde etage kan de bezoeker dan tenslotte de weg volgen die de diamant aflegt van de mijn tot aan de beurs. Als kroon op het werk is er zelfs een heuse mijnschacht nagebootst. De drie Antwerpse diamantstraten zijn nog altijd goed voor 85 procent van de wereldhandel in ruwe diamant en voor meer dan vijftig procent van de wereldhandel in geslepen diamant. foto Wim Daneels

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 35