(Vertraging saneren waterbodems Vrachtwagen met zuivel kantelt op A58 Ruimen wrakken vordert gestaag Sas van Gent en Vlissingen hebben weinig weerstand 'Slachtoffers' plaatsten zelf nepbom Bijstandstoerisme naar gemeente met ruimhartigste beleid 17 ISchoonmaken begint niet voor 2002 wegens ontbreken slibdepot zeeuwse almanak Ouderdom PZC zeeland woensdag 7 oktober 1998 'door Marcel Modde TERNEUZEN - Bij de vier ver dachten die vorige week zijn aangehouden wegens de valse bommelding in de Terneuzense Iepenlaan zitten ook de twee bewoners tegen wie de daad was gericht. tiet politie-onderzoek wijst uit dat ze de nepbom waarschijn- lijk voor hun eigen deur heb ben geplaatst om familieleden, met wie ze in onmin leven, de schuld in de schoenen te schui ven. Woordvoerder H. Osinga van het Openbaar Ministerie in Middelburg bevestigde dat de 'melders ook de vermoedelijke makers zijn'. De drie jongens van 16, 19 en 21 jaar en het meisje van 18 jaar zijn in af wachting van het verdere ver loop van het strafrechtelijk on derzoek in vrijheid gesteld. Hoofdinspecteur E. Kint van de politie in Zeeuws-Vlaande- ren liet gisteren weten dat de daders in ieder geval een fikse rekening kunnen verwachten voor de gemaakte kosten rond de bommelding. In de bewuste nacht van donderdag op vrij dag 18 september ging de poli tie uit voorzorg (het bompak- ketje zag er 'echt' uit) over tot de evacuatie van 45 woningen in de wijk Trinititeit. Bij die actie werd tevens de mare chaussee, brandweer en ambu lancedienst opgetrommeld. Daarnaast werd het Explosie ven Opruimingsdienst (EOD) uit Culemborg ingeschakeld voor onderzoek en demontage van het pakketje. De bewoners werden -voorzien van broodjes en koffie- van half twee tot kwart over vijf ondergebracht in de brandweerkazerne. moor Harmen van der Werf DEN HAAG - Zeeland kan het schoonmaken van vuile kana len, havens en andere wateren de komende jaren vergeten. Op z'n vroegst in 2002 komt er een provinciaal slibdepot in de Ter neuzense Koegorspolder. Tot die tijd moet op tal van plekken het vuil blijven liggen. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft een sanerings programma voor waterbodems gemaakt voor de periode 1999- _2010. Zeeland komt er veelvul- dig in voor en voortdurend luidt de slotconclusie: 'In verband met het ontbreken van ber- Tjingsmogelijkheden voor de Verontreinigde specie zijn de lo caties niet ingepland voor on derzoek en/of sanering in 1999- 2003'. In een aantal gevallen lijkt dit niet zo erg. Zo zijn bij voorbeeld de havens van Anna- löacobapolder en Zijpe vervuild "met teerresten, met polycycli sche aromatische koolwater stoffen (pak's). Maar het is nog onzeker of het nodig is die ver- vuiling te saneren. Voor de s havens bij Den Osse, Brouwer shaven en Ouddorp aan het Gre- welingenmeer geldt hetzelfde. I Kanaal Heel anders is het gesteld met de Vervuiling van het Kanaal Gent-Terneuzen, het Kanaal I door Walcheren en bij de bui- I tendijkse werkplaats van Advertentie Kinderboeken week 7 t/m 17 oktober Boekhandel Fanoy het Kinderboeken weekgeschenk van Toon Teilegen een heerlijk prentenboekje van Piet Klaasse de CD Van Rijm tot Rap Agenda Kinderboeken week: donderdag 8 oktober 15.30- 17.30 uur: Wim Hofman (gouden griffel) en Joke van Leeuwen met een gezamenlijk programma zaterdag 10 oktober 14.00 - 16.00 uur Kinderboeken markt de DRVK Winkel in Woord Brasserie KERY Beeld Geluid scheepswerf Reimerswaal in Hansweert.Verkeer en Water staat noemt het Kanaal Gent- Terneuzen en het Kanaal door Walcheren 'duidelijke knelpun ten', vanwege de aard en de ernst van de vervuiling. Maar ook die kanalen kunnen nog niet worden aangepakt, omdat een slibdepot op zich laat wachten. Selma Noort, Wouter Klootwijk, en het schrijversduo Abbing Van Cleeff Rijmkoningin en Rapkoning? Doe mee en haal het wcdstrijdformulier. Brasserie de Drvkkery Tijdens de Kinderboekenweek speciaal voor kinderen: Roald Dahl Menu: Fropskottel (frisdrank) 2,50 en Wurmcnspagherti 7,50 Deze hele week is het nog Muziek 10-daagse bij Ear Eye De vraag is overigens of er wel geld zou zijn voor een sane ringsprogramma voor beide ka nalen, als het depot er was. Vol gens een voorlopige schatting zullen de kosten voor beide lo caties circa twintig miljoen gul den bedragen. Probleem met het Kanaal Gent-Terneuzen is bo vendien dat het nooit helemaal kan worden schoongemaakt, zolang - met name Belgische - bedrijven blijven lozen. Er zit echter ook een Belgisch belang aan vast, want in het ka naal moet gebaggerd worden. Voorlopig kan dat vieze slib nog in een depot in de Dekkerspol der bij de Axelse Vlakte worden opgeslagen. Het onderhouds- baggerwerk komt in gevaar, als dat vol is. Met Vlaanderen wordt overlegd over de indu striële vervuiling. De sanering van het buitendijk se werkterrein van scheepswerf Reimerswaal is gekoppeld aan verplaatsing of vernieuwing van dat bedrijf. Ook die schoon maakactie moet wachten. Met de Slikken van Viane aan de Oosterschelde staat het er net zo voor, al wordt daarbij een bij zondere reden gegeven: de zichtbare verontreiniging is weg. Dat gaat om scheepsresten die een voormalige scheepsslo- perij had achtergelaten. Diezijn weg. Er'zit nog vervuiling, maar die bedreigt de natuur niet. door Lukas Fransen NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Op de A58 ter hoogte van Nieuw- en Sint Joos- land is dinsdag omstreeks 6 uur een truck met oplegger van de weg geraakt en in de berm gekanteld. De 31-jarige bestuurder uit Nijkerk bleef ongedeerd. De man reed met de combinatie, die geladen was met zuivelprodukten, uit de richting Goes. De bestuurder verklaarde dat hij door een schrikreactie met zijn voertuig in de berm kwam en vervolgens de controle verloor. In de bermgreppel kantelde de com binatie en raakte zwaar beschadigd. De combinatie is door een kraanwagen uit de berm gehaald. Het verkeer kon doorgaan via een rijstrook van de noordbaan. Er zijn geen noemenswaardige files ontstaanDe stremming was omstreeks 12.30 uur opgeheven. foto Ruben Oreel Middelburg biedt minima verzekering ziektekosten aan MIDDELBURG - De gemeente Middelburg wil de sociale minima een collectieve aanvul lende ziektekostenverzekering aanbieden. Burgemeester en wethouders hebben de gemeenteraad een voorstel gedaan om 6,30 van de premie voor rekening van de gemeente te laten komen. De verzekerde betaalt dan nog maar een bedrag van 11,75. De gemeente Middelburg is daar naast bereid om een kwart van de premieschulden voor haar rekening te nemen. De verzeke raar-s zullen dan het restant kwijtschelden. Burgers moeten een steeds gro ter deel van de gezondheidszorg zelf betalen. Naast een basis zorgverzekering is daarvooreen aanvullende verzekering nodig. Landelijk is ongeveer 25 %van de sociale minima onvoldoende aanvullend verzekerd. Het col lege verwacht dat de problemen zullen toenemen, omdat de ei gen bijdragen steeds hoger wor den. De aanvullende verzeke ring is bedoeld voor de uitkeringsgerechtigden van de afdeling sociale zaken. Het col lege vindt een eventuele uitbrei ding van het aantal minima ge rechtvaardigd. Mensen worden niet verplicht tot de verzeke ring. Aansluiting zoeken bij de verzekering kan voordelig zijn voor minima die op dit moment onverzekerd zijn De gemeente is bereid mee te werken aan een schuldsanering. B en W gaan ervan uit dat veel uitkeringsgerechtigden mee zullen doen aan de collectieve verzekering Tandartskosten, en brillen vallen geheel onder de dekking van de verzekering. door Wout Bareman TERNEUZEN - De berging van acht wrakken in de Westerschelde vordert ge staag. Het gaat om kleinere schepen en obstakels in de Pas van Rilland, de Over loop van Valkenisse, de Pas van Terneuzen en de rede van Vlissingen. De Belgische bergingscombinatie Scaldis Salvage and Marine Contractors en Dred ging International zetten een sleephop perzuiger in om de wrakken eerst zandvrij te blazen. Daarna gaan de bergers, die de Westerscheldebodem schoon moeten ve gen in het kader van de verdieping van de vaarweg, daadwerkelijk aan de slag. De wrakkenruiming begon op 31 augus tus met het vrijmaken van het Belgische binnenschip Epsilon in het Nauw van Bath. Inmiddels wordt ook op andere lo caties gewerkt. Pal voor de oostpier van de voormalige veerhaven in Terneuzen zijn de drijvende bok Norma en bergings vaartuigen bezig met de berging van een zolderbak met rollen staal. En in het Schaar van de Spijkerplaat is een werk- ponton begonnen met het treffen van voorbereidingen voor het boven water ha len van het vrachtschip Meppen. 62 wrakken Met de eerste fase van de operatie - er wordt nog gesproken van een 'proefrui- ming' - is elf miljoen gulden gemoeid. De hele opruimingsactie kost tussen de 200 en 300 miljoen. De komende zes jaar moe ten nog 62 wrakken en andere obstakels worden geborgen. Gedeputeerde Staten hebben dinsdag be sloten de firma Martens Scheeps- en In- dustriereiniging bv in 's Heerenhoek een gedoogbeschikking te verlenen voor het verwerken van het schroot van de nu te bergen acht wrakken. De voorlopige ver gunning loopt tot 1 juli 1999. Martens dient binnenkort een definitieve aan vraag voor een milieuvergunning in. GS willen het bedrijf, dat het bovengehaalde schroot op de bedrijfsterreinen aan de Spanjeweg bij Nieuwdorp wil schoonma ken, snijden en knippen niet dwarsbomen door al te strik vast te hopuden aan de gel dende procedures. Martens zou, indien dit wel het geval was, de kans om ook de ove rige 62 wrakken en obstakels te verwer ken verspelen. foto Charles Strijd door Roelf Reinders MIDDELBURG - De verschil len tussen gemeentes in Zeeland in de behandeling van uitke ringsgerechtigden moeten ver dwijnen. Iedere gemeente heeft haar eigen beleid zodat het soms flink kan schelen waar je woont. Dat is onacceptabel, aldus de deelnemers aan een arnioede- conferentie dinsdag in de Con cert- en Gehoorzaal in Middel burg. Boosdoener is de rijksoverheid, die de gemeentes door de decen tralisatie van de bijstandswet meer vrijheid heeft gegeven De verschillen in de verstrekking van bijzondere bijstand zijn erg groot, zegt Wim van de Voorde van het WAO-platform Zee land. ..Het komt voor dat ie mand in dezelfde situatie in Vlissingen honderd gulden min der krijgt dan in Middelburg. Dat is toch flauwekul." Hier is volgens Van de Voorde bijstandstoerisme door ont staan: verhuizen omdat je in de andere gemeente meer krijgt dan waar je woont. „De zwarte piet kan zeker niet naar alleen naar de gemeentes worden ge schoven". meent Balt Heesters van de Zeeuwse welzijnsinstel- ling Scoop, „Ze proberen aan de gaten die het Rijk laat vallen een mouw te passen. Maar dat is kruimelwerk. Hierdoor ont staat er een enorme versnippe ring." Voor kwijtscheldingsnor men bij belastingen geldt hetzelfde, weet Van de Voorde. Tweedeling Zo'n zeventig vertegenwoordi gers van vele Zeeuwse lokale en provinciale organisaties die zich met armoede en uitkerings gerechtigden bezighouden trof fen elkaar op de conferentie. Rond de thema's 'tweedeling' en 'armoede en kinderen' bereid den ze zich voor op de landelijke sociale conferentie op 3 novem ber. Op deze dag wordt met ambtenaren gedebatteerd over armoede en sociale uitsluiting. In Middelburg bleek dat het nogal eens aan respect ont breekt. „Gemeenten moeten een andere houding aannemen ten opzichte van hun cliënten", al dus Heesters. „Ze moeten af van de houding: die mensen vragen een uitkering aan? Oh. dat zijn fraudeurs", verduidelijkt Van de Voorde. Heesters wil dat er bij gemeen tes een gedragscode komt voor de behandeling van uitkerings gerechtigden. ..De mensen die gebruik maken van de sociale dienst moet je serieus nemen." Splinter De organisatie van de armoede- conferentie was het eerste wa penfeit van het recent opgerich te Zeeuws Platform voor Armoedebestrijding. Voorzitter Fiek Smitskamp maakte de naam van het platform bekend: Splinter „We hebben gezegd- 'Luister 's, platform klinkt zo zwaar. Splinter heeft een luis- in-de-pels-associatie, heel wat splinters bij elkaar maken een balk", aldus de oud-wethouder van Middelburg ..Marcel van Dam gebruikte het eens in een debat over de positie van armen met Ruud Lubbers. 'Jaja, dus zo komt Jan Splinter door de win ter.' Dat was cynisch gebruikt. De naam geeft aan dat we het niet accepteren, de tweedeling tussen arm en rijk." Splinter bundelt de krachten van de verschillende organisa ties her en der in Zeeland, zegt Smitskamp. „Zolang je ver deeld bent, heb je minder macht. Als iets in één gemeente niet lukt en elders zeggen ze: 'Dat is bij ons allang opgelost Dan blijkt dus dat het wel kan en moet je dus doorzetten." Splinter gaat zich nu bezighou den met het ontwikkelen van strategieën om beleid van ge meentes te beïnvloeden", be toogt Smitskamp. „We moeten ervoor zorgen dat we een goede gesprekspartner worden door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Van de zeven tien Zeeuwse gemeenten staan Sas van Gent en Vlissingen er in financieel opzicht het slechtst voor. Het zogenaamde weer standsvermogen van deze twee gemeenten is matig. Wanneer het maar even wat slechter gaat, lopen Sas van Gent en Vlissin gen al snel de kans om armlastig en onder curatele gesteld te worden (artikel 12-gemeente). Dit blijkt uit een overzicht van Gedeputeerde Staten. Vier ge meenten krijgen het etiket 'goed': Axel. Borsele. Oostburg en Tholen. De andere elf ge meenten scoren 'redelijk'. Het dagelijks provinciebestuur maakt jaarlijks een overzicht van de begrotingssituatie en het weerstandsvermogen van de ge meenten. Onder dat weer standsvermogen wordt ver staan de mogelijkheden voor een gemeentebestuur om ook in ongunstige tijden de taken on gestoord te kunnen uitvoeren, zonder meteen aan de financiële afgrond te belanden. Ten opzichte van vorig jaar is de positie van de gemeenten Noord-Beveland, Oostburg en Schouwen-Duiveland iets ver beterd en die van de overige ge meenten achteruitgegaan De tserkste dalingen deden zich voor bij Axel, Hontenisse, Hulst, Middelburg en Sas van Gent. Bij de beoordeling van de finan ciële situatie speelt onder meer een rol de onbenutte belastings capaciteit. Dat is de ruimte die een gemeente nog heeft om plaatselijke belastingen te kun nen verhogen. Het gaat om de onroerend-zaakbelasting. de reinigingsrechten en de riool- heffingen. Ook is van invloed de reservepositie: het bedrag dat een gemeente aan reserves in de knip heeft Het groter de onbe nutte belastingcapaciteit en re serves, hoe beter Er is in het overzicht geen rekening gehou den met de financiële risico's die de gemeenten lopen. Die ver schillen sterk van gemeente tot gemeente. Waterschappen Er is door Gedeputeerde Staten ook gekeken naar de water schappen. Gesteld kan worden dat de tarieven van het water schap Vrije van Sluis nog steeds zeer hoog zijn. Ook de tarieven van het waterschap Hulster Ambacht zijn hoog. Die van de waterschappen Drie Ambach ten en Zeeuwse Eilanden liggen volgens Gedeputeerde Staten op een meer aanvaardbaar ni veau (behalve het tarief onge bouwd bij de Drie Ambachten, dat ook te hoog is). Deze twee waterschappen gebruiken de reserves om de tarieven lager te houden Het dagelijks provin ciebestuur verwacht vanaf 2001 forse tariefstijgingen doordat de reserves uitgeput raken. Gehandicapten geëvacueerd in Middelharnis MIDDELHARNIS - In Middel harnis zijn gisteravond vijftien geestelijk gehandicapten uit hun woningen geëvacueerd toen op het nabijgelegen industrie terrein uit lekkende vaten een stinkende stof ontsnapte. In verband met mogelijke be dreiging van de volksgezond heid werden de sociowoningen op het terrein van Hernesser- oord ontruimd.Metingen wezen later uit dat er geen gevaar be stond en rond 23 .00 uur konden het sein veilig worden gegeven. Kleine Willemvierde onlangs zijn derde verjaardag, maar deze jongeman blijkt nu al moeite te hebben met het ou der worden. Als je hem vraagt naar zijn leeftijd ant woordt het ventjetwee jaar. Maar Willem, je bent toch al drie?" „Nee, dat was toen ik jarig was. Nu ben ik weer gewoon twee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 33