CNV pakt armoede gericht aan «■f Serviërs en Albanezen redden elkaar in Kosovaarse stad van het vuurpeloton PZC Schuld boete feiten en meningen Voorzitter Westerlaken: 214.000 kinderen betalen dagelijks de prijs te gast 7 oktober 1948 woensdag 7 oktober 1998 Meer geld voor het bestrijden van de armoede in Nederland. Daar zijn het CNV, de FNV en de Raad van Kerken het met el kaar over eens, maar terwijl de laatste twee een algemene ver hogingvan het sociaal minimum voorstaan, kiest het CNV ge richter: alleen geld voor de mensen die dat echt nodig hebben. De fractieleider van de Reformatorische Pol; ke Federatie in de Tweede Kamer, Leem: Cornelis van Dijke heeft gemeend een spL in het oog van de medemens te ontwaren en de bank in Den Haag is thans tot de slotsom gekomecl hij zelf wordt gehinderd door een balkje in de vis! middelen. Van Dijke, die ruim twee jaar geledeniti vraaggesprek met het weekblad Nieuwe Revuii! deurs, dieven en praktiserende homoseksuelen op; lijn stelde, is schuldig bevonden en moet boete df,1 Blijkbaar heeft de rechter weten te doorgrondenv,.! betekenis aan het begrip 'praktiserende homoseks len' dient te worden gehecht, hetgeen getuigt van-; wijsheid en inlevingsvermogen. Hoe dan ook, de ve' lijking met dieven en fraudeurs is beledigend ent.! Van Dijke te staan op een boete van driehonderd;1 den. Zwaar is de straf dus niet, maar het oordeel is prins eel niet zonder betekenis. Van Dijke mag ter bepaij van zijn normen en waarden vrijelijk putten uit' bron naar eigen keuze, maar daarmee staat hij niet!! ten de rechtsorde. Een uitspraak als nu is gedaan, kent dat maatstaven die aan enige religie zijn ontl^ door de aanhangers daarvan niet vanuit de losse? maatschappelijk gelegitimeerd kunnen worden, i Het vonnis heeft echter een nog verdergaande sl icing. In juridische termen heeft Van Dijke zichschuj gemaakt aan een misdrijf. Dat wil zeggen, een si- baar feit waarvan men, ook zonder kennis van en bepalingen, begrijpen kan dat het strafbaar is,1 steelt, is een dief; wie een misdrijf pleegt, is eencrj neel. Met het oordeel heeft de rechtbank vastgesteld de RPF wordt aangevoerd door een crimineel, eer. vatting waarover men binnen de Federatie der Ee matoren niet onverdeeld gelukkig kan zijn. Van Dijke overweegt tegen het vonnis in beroep tegj Daaruit spreekt geen sterk ontwikkeld gevoel voor; moed, een in eigen kring toch hoog gewaardeerd;' genschap. De fractieleider heeft steeds volgehotj dat zijn bedoelingen in het gewraakte vraagges, niet goed uit de verf zijn gekomen. Het ziet er niet:< uit dat hij met die bewering in nadere instantieb ogen zal gooien. De rechtbank heeft immers onomv' den vastgesteld dat hij de gepubliceerde tekst heefij autoriseerd. De Haagse rechtbank heeft in de overwegingen bi; vonnis aangeduid dat van een volksvertegenwooréi verwacht mag worden dat hij in zijn uitlatingenr' ning houdt met gevoelens en denkbeelden die inè' menleving leven. Van Dijke heeft die kanttekening® niet volledig op zich laten inwerken. Hij twijfelt (J het erbij laat zitten. Allicht bewijst hij zichzelf en zijn politieke bewej de minst slechte dienst door te kiezen voor het gouci het zwijgen en zich niet te bhj ven behelpen met hei' ver van het spreken. De wacht voor zijn lippen valt? al makkelijk in slaap. heeft. Hiertoe behoren ook huis houdens waarin twee mensen een uitkering hebben en mensen die bijvoorbeeld voor een korte periode tussen twee banen zit ten. Niet dat het CNV hen deze inkomstenverbetering misgunt, maar het is geen armoedebe strijding. Het geld dat deze al gemene verhoging kost, kan beter besteed worden aan de mensen die het echt nodig heb ben. Gericht Armoedebeleid vraagt om een gerichte aanpak. Op de eerste plaats moeten de inkomens omhoog van degenen die dat het hardst nodig hebben. Meer dan de helft van de eenou dergezinnen leeft rond het soci aal minimum. Een half miljoen AOW'ers heeft geen of een heel klein aanvullend pensioen. In totaal leven 432.000 mensen, onder wie veel van de net ge noemde eenoudergezinnen en AOW'ers, al langer dan vier jaar op het sociaal minimum. Voor déze mensen wil het CNV 5% verhoging van hun uitkering. De Hout- en Bouwbond CNV gunt iedereen op het minimum 5% en kiest hiermee een eigen lijn. De mensen die al langer dan vier jaar op het minimum zitten, bevinden zich in een situatie waarin de armoede het leven heeft kaalgevreten. Daardoor is er dringend behoefte aan extra geld waardoor ze zich nog iets kunnen pei-mitteren, zoals dat voor bijna iedereen in deze sa menleving de normaalste zaak van de wereld is. Kinderen De 214.000 kinderen die in ar moede leven, betalen dagelijks een hoge prijs voor de situatie waarin ze terecht zijn gekomen. Daarom wil het CNV een struc turele verhoging van de bij standsuitkeringen voor de kin deren in huishoudens die op of vlak boven het sociale minimum zitten. Het CNV pleit hiermee dus voor de invoering van een gedeeltelijke inkomensafhan door Anton Westerlaken Het CNV is voor armoedebe strijding. Dat zal niemand verbazen. Het CNV kiest niet voor een algemene aanpak zoals de Raad van Kerken en de FNV. Bij een algemene verhoging van het sociaal minimum komt er te weinig geld terecht bij de men sen die het echt nodig hebben. Ook mensen met dikke pensioe nen profiteren daar bijvoor beeld van. Dat kan volgens het CNV niet de bedoeling zijn. De gevolgen van een verhoging van het sociaal minimum voor ie dereen maken de eis bovendien politiek kwetsbaar. In totaal hebben ruim vier mil joen Nederlanders recht op een uitkering. Daarnaast werken CD A-fractievoorzitter De Hoop Scheffer deelde in december de traditionele CD A-erwtensoep gratis uit op de Haagse markt. Volgens Wes terlaken zijn pannetjes soep alleen niet genoeg om de armoede aan te pakken. foto Cees Zorn/GPD kelijke kinderbijslag. De be vriezing van de kinderbijslag heeft te diepe sporen nagelaten in veel huishoudens. Ook woonlasten drukken zwaar op het budget van mensen die van het minimum moeten rond komen. Het CNV vindt dat de kale huur niet meer mag bedra gen dan 15% van het inkomen. De individuele huursubsidie moet hieraan worden aange past. Nog teveel mensen maken geen gebruik van subsidies waar ze wel recht op hebben, maar die ze niet kunnen of duiven halen. De gemeenten moeten alles doen om dit te voorkomen. Uiteindelijk is werk de beste manier om uit de armoede te ko men. Tijdens het eerste kabinet- Kok zijn er 624.000 nieuwe ba nen bij gekomen. Slechts een kwart ervan ging naar mensen die daarvoor een uitkering had den. Dat is te weinig. Het tweede kabinet-Kok vindt dat blijk baar niet zo'n probleem, want het bezuinigt op de Arbeids voorziening. Het .CNV vindt dat er een structurele aanpak van de reïntegratie naar werk voor langdurig werklozen moet ko men. De kansen op werk voor de mensen met een uitkering moe ten worden verbeterd. Het CNV is ervan overtuigd dat de gerichte aanpak van het ar moedeprobleem effectiever is, omdat het de mensen helpt die het meest onder de armoede te lij den hebben. Het punt van dis cussie tussen het CNV enerzijds en de Raad van Kerken en de FNV anderzijds is niet de hoogte van het bedrag dat aan armoede besteed moet worden. Hoe meer, hoe beter. Maar wel dat het geld terecht moet komen bij de men sen die dat het meest nodig heb ben. En laat vooral de kinderen niet de dupe zijn. Het CNV stelt eisen aan het ka binet. Harde eisen, zoals hierbo ven geformuleerd. Maar het ar moedeprobleem kan niet enkel op het bordje van de overheid gelegd worden. Het CNV stelt ook eisen aan zichzelf: de gema tigde ioonontwikkeling is daar van het duidelijkste voorbeeld, omdat daardoor werk wordt ge schapen. Armoede moet ook het probleem van ons allemaal en van onze organisaties - zoals de kerken - zijn. Armoede heeft al les te maken met uitsluiting. Mijn oproep aan de kerkleden is dan ook niet om opnieuw 'pan netjes soep uit te gaan delen'. Het is een oproep aan leden van kerken om goed in de eigen wijk te kijken en om te proberen be hoedzaam met de juiste toon in contact te komen met de mensen die zich uitgesloten voelen. Naar hen te luisteren en pogin gen doen ze weer te betrekken bij onze samenleving. Dat vind ik, is ieders taak op het gebied van armoedebestrijding. Dat kunnen we niet aan de overheid overlaten. We moeten zelf aan de slag. We weten tenslotte niet of we ooit de grote oplossing voor armoede en uitsluiting we ten te vinden, maar dat mag ons niet belemmeren om in ieder ge val de kleine oplossingen niet uit het oog te verliezen. Je kunt de discussie over de grote oplos sing niet voeren als je niet min stens bezig bent met het uit de kast halen van alle oplossingen die wel in je eigen vermogen lig gen. Waar je vandaag mee kunt beginnen. Anton Westerlaken is voorzitter van de vakcentrale CNV. naar schatting 190.000 mensen voor het minimumloon. Een algemene verhoging van het minimum met de daaraan gekoppelde verhoging van de uitkeringen, betekent een in komstenverbetering voor ruim 4,2 miljoen mensen. Hieronder vallen de ruim twee miljoen AOW'ers, van wie driekwart een behoorlijk aanvullend pensioen Anton Westerlaken. In de zee van etnische haat tus sen Serviërs en etnische Albane zen in Kosovo ligt her en der toch een eilandje van hoop. Een blijk van vriendschap ondanks het wederzijds geweld alom; van menselijkheid en moed ondanks de oorlog. Dit is zo'n verhaal. Schapen Een kudde van 120 schapen die 'illegaal' van de Britse zone naar de Sovjet-zone overstak heeft een nieuw grenspro bleem veroorzaakt. Onder handelingen tussen beide par tijen hebben geen resultaat opgeleverd. De herder is door de Sovjets gearresteerd. Marshall-plan Nederland krijgt een lening van 95 miljoen dollar in het kader van het plan Marshall ter wederopbouwing van de staat. Radiotoestellen Radiohandelaren beginnen met de verkoop van spaarpot jes in de vorm van mini-radio toestellen. De opbras hiervan is bestemd voor aankoop van 500 radiotoes len voor militairen in Ind® sië. Dit werd besloten tijc: de algemene ledenvergade:. van de Zeeuwse afdeling! de Nederlandse Verenig van radiodetailhandelara Smokkelschepen Patrouilleboten van de l ninklijke Marine hebben laatste maanden in het sin: kelgebied tussen Sumatra Malakka/Singapore gem deld 100 schepen per ma aangehouden. De verben verklaarde ladingen brera bij verkoop naar schaft twee- tot driehonderdduiffi Straitsdollars op. Uitgever: W. F de Pagter Hoofdredactie: A L. Oosthoek A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie Postbus 18 4380 AAVIissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur in het weekeinde. verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax (0118)472404 Goes: Voorstad 22 4461 KN Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 4537 AK Terneuzen Tel. (0115)694457 Fax. (0115) 620951 Axel: Nassaustraat 15 4571 BK Axel Tel. (0115) 568000 Fax. (0115) 561415 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114)373839 Fax. (0114)373840 Zierikzee: Grachtweg 23 4301 KJ Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur City OnLine Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen httpY/www pzc nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in Is spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 95,00; franco per post 125.50; per maand 34,75; per jaar 366,50; franco per post 485,00; bij automatische afschrijving I per termijn 1,50 korting; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,75, zaterdag 2,50 p st (alle bedragen inclusief 6 pet. bW) Postrek.nrv 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen I Advertentietarieven: 184 cent per mm; minimumprijs» advertentie 27,60; ingezonden mededelingen I 2,5 x tarief; speciale posities' tarief op aanvrat voor brieven bureau van dit blad j ƒ7,- meer (excl 17,5 pet btw); 1 volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag; (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade Nv I door Harald Doornbos Eerst werden we uit de kelder ge haald door de Servische politie. Toen, staand op straat, met z'n vijven naast elkaar en met onze gezichten te gen de muur, had ik het gevoel dat de politieagenten op het punt stonden ons te executeren, zegt Muhedin Be- keri, een 46-jarige etnische Albanees die woont in de stad Orahovac in Kos ovo. „Op dat moment kwamen God zij dank Servische burgers uit hun hui zen en smeekten ons te sparen". Zestig meter verderop woont de man die Muhedin Bekeri en vier andere Al banese mannen redde van het vuurpe loton. Hij heet Mladen Cerovic, is een 70-jarige Serviër en was tot aan zijn pensioen commandant van de politie van Orahovac. „De politie ging de kel der binnen waar zo'n 50 Albanese vrouwen en kinderen en een paar mannen in zaten", vertelt Cerovic, ge zeten aan de keukentafel in zijn kleine appartement. „De mannen moesten naar buiten. Ik wist dat deze mensen niets fout had den gedaan en alleen maar in de kel der hadden gezeten om aan gevechten in de stad te ontkomen. Tegen een po litieman die ik nog kende uit mijn pe riode als politiechef, zei ik; 'In gods naam, in de naam van de heilige Sava (een belangrijke Servische geestelijke - HD), deze mensen zijn zelfs nog niet eens een klein beetje schuldig. Ik sta daar garant voor'. Daarna lieten ze mijn Albanese buren met rust". Vanwege het geweld in Kosovo is het pas nu, ruim twee maanden na deze gebeurtenis, dat beide mannen hun verhaal duiven te vertellen. Oraho vac, een stad op ongeveer 45 km ten westen van de hoofdstad Pristina met een bevolking van ongeveer 20.000 zielen, beleefde eind juli van dit jaar een van de hevigste gevechten in Kos ovo. In deze Servische provincie heb ben beide etnische groepen nauwe lijks enig contact met elkaar. Sinds begin maart zijn er tenminste 1000 Al banezen en ongeveer 150 Serviërs om gekomen bij gevechten. Nadat eerst Albanese rebellen Oraho vac innamen, heroverde de Servische politie twee dagen later de stad. Tij dens de gevechten is een groot aantal Albanezen geëxecuteerd door de Ser om advocaat te worden. „Wij hadden in onze straat altijd goed contact met de Serviërs. Voor mij is een mens een mens, zo simpel is het", aldus de Alba nees. Dankbaar Toen het Kosovo Bevrij dings Leger, U£K, op 17 juli Orahovac aanviel, vluchtten veel Serviërs. De Albanese rebellen arriveerden ook in de Vuk Karadzicstraat. De twaalf Servische families die in de straat woonden, za ten al in hun kelders. Bekeri en zijn fa milie maakten de rebellen direct dui delijk dat deze Serviërs niets fout gedaan hadden en met rust dienden te worden gelaten. De U£K-rebellen zeiden dat het goed was en controleer den de kelders niet eens. „Daarvoor ben ik Bekeri heel erg dankbaar", zegt Cerovic. Andersom Twee dagen later was de situatie om gekeerd. Servische politie-eenheden verjoegen de rebellen en gingen nu langs alle deuren op zoek naar met na me Albanese mannen. Nu kon Cerovic terug doen wat Bekeri twee dagen daarvoor had gedaan. Hij redde de Al banees en nog vier mannen van het vuurpeloton. Voor andere Albanezen kon hij niets doen. Zo zijn de twee zwagers van de vrouw van Bekeri af gevoerd door de Serviërs en doodge schoten. Hun lichamen werden ver brand. Nu de NAVO mogelijk de Servische stellingen in Kosovo gaat bombarde ren, is de situatie in het gebied op nieuw erg gespannen. Voor de zoveel ste keer staan de vriendschappen in de Vuk Karadzicstraat onder zware druk. Want sommige Albanezen vin den het maar niets dat Bekeri het op neemt voor Serviërs. Cerovic krijgt juist het verwijt van radicale Serviërs dat hij niet met 'vuile Albanezen' moet omgaan. „Ik ben tegen luchtaanvallen", zegt Cerovic. „Als de Albanezen autono mie krijgen, zou dat een oplossing voor iedereen kunnen zijn". Bekeri twijfelt nog. „Misschien is het het bes te dat het Westen een protectoraat maakt van Kosovo. Want Albanezen en Serviërs zullen het toch nooit eens worden". Veel mensen kennen vriendschap in tijden van voorspoed, maar Bekeri en Cerovic hebben bewezen dat ze tegen de verdrukking in vrienden kunnen blijven. Waar beide mannen dan ook overtuigd van zijn, is dat de vriend schap tussen de Albanezen en Ser viërs in hun straat in ieder geval zal blijven bestaan, wat er ook gebeurt. „Dat hebben we de afgelopen maan den wel bewezen", grijnzen ze. GPD vische politie. De Albanezen ontvoerden 32 Serviërs en velen zijn nog altijd spoorloos. Contact Wraak en terreur, van beide kanten, regeerde Orahovac. Maar niet in de Vuk Karadzicstraat, waar Bekeri en Cerovic wonen. Zij zagen eikaars kin deren opgroeien, groetten elkaar op straat, kwamen bij elkaar over de vloer en spraken eikaars taal. De Ser viër Cerovic woont hier al 40 jaar met zijn vrouw in een drie verdiepingen tellend huizenblok met kleine appar tementen. Omdat hij vloeiend Alba nees spreekt, heeft hij veel contact met Albanese buurtgenoten. „Ik heb'meer Albanese vrienden dan Serviërs. We zijn goede buren, vrien den. Regelmatig bezoeken we elkaar en drinken we koffie", zegt Cerovic. Als commandant van de politie maak te hij, zo zegt Cerovic, geen enkel on derscheid tussen Albanezen en Ser viërs. „Tot 1991 bestond 80 procent van de politiemacht hier uit Albane zen. Voor mij is iedereen gelijk. Ik ben geen nationalist". De Albanees Bekeri woont al sinds 1961 in de Vuk Karad zicstraat. In een vrijstaand huis leeft hij met zijn gezin en nog een aantal fa milieleden. Bekeri spreekt vloeiend Servisch. Toen Kosovo nog de status had van autonome provincie, was hij rechter en maakte kans op een baan in het buitenland voor de Joegoslavische diplomatieke dienst. Maar nadat Slobodan Milosevic, die toen presi dent van Servië was, in 1989 een einde maakte aan de autonomie, verloor Be keri zijn baan. Hij besloot toen maar Muhedin Bekeri en zijn vrouw, die werden gered door de Serviër Mladen Cerovic. foto Philip Smucker/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 2