Hiddink onder vuur in Madrid Niet te veel denken, maar doen Champions League Trainer zondebok bij Koninklijke Advocaten TVM zijn wachten zat fliPlil' Davis Cup-ploeg niet geplaatst Paauwe geopereerd in Enschede Dopingcontroles Italiaans voetbal Edelenbos aan de slag bij NEC Zuid-Korea wil geld voor stadion Fusie wielerdistricten Zeeland en Brabant loopt vertraging op Neo-amateurs in achterhoede WK-tijdrijden van onze sportredactie MADRID - Het eerste zware ge schut tegen Guus Hiddink, nog maar zes speelweken de trainer van Real Madrid, is al in stelling gebracht na een catastrofale week waarin de Madrilenen zo wel het leiderschap in de Cham pions League als in de nationale competitie moesten prijsgeven. 'Chaos', 'verwarring' en 'totale onzekerheid' zijn een paar van de weinig vleiende termen waarmee de pers deze dagen het werk van de 'Koninklijke' om schrijft. Kop van Jut is Achter hoeker Guus Hiddink. Hoewel analisten en coramen- 1 fatoren wel enig begrip willen opbrengen voor het feit dat Hid dink geen enkele zeggenschap heeft gehad over de samenstel ling van de ploeg van Real wordt de voormalige coach van het Nederlandse elftal volledig aansprakelijk gesteld voor de resultaten van de afgelopen week. Daarin moest de ploeg in Moskou het onderspit delven te gen Spartak en onderging het zondag in het Santiago Bema- beu tegen Betis (de ploeg uit Se- villa staat onderaan de rang lijst) een van de smadelijkste nederlagen uit de historie. Geheugen Het geheugen van de supporters en de Spaanse sportpers is zeer lang. Zes seizoenen geleden voor het laatst verloor Real Ma drid twee wedstrijden achter een. Bij een andere club mag een trainer misschien twee keer na elkaar verliezen, merkt het Ma- drileense sportblad Marca bit ter op, maar bij Real betekent dit dat de toekomst van de club op het spel staat. En niet alleen de toekomst van de club maar ook die van de trainer, besluit het blad zonder blikken of blo zen. Hiddink zelf heeft zich de laat ste dagen opvallend afzijdig ge houden van het mediageweld. In een korte reactie na de wed strijd tegen Betis nep de trainer op om de kalmte te bewaren. Hij schreef het slechte spel tegen Sevilla toe aan 'de zenuwen'. Deskundigen, zoals Cruyff en ex Real-trainer Jorge Valdano, die gisteren in de media uitgebreid hun licht lieten schijnen over de Madrileense crisis, menen ech ter dat er bij Real veel meer aan de hand is dan alleen maar 'ze nuwen'. Zij constateren una niem een gebrek aan organisatie en structuur in het team. Nie mand weet waar hij aan toe is en wat hij moet doen. Dat geldt zelfs voor Hiddink, merkt één van hen op. Guus Hiddink heeft een kleine meevaller. Hij heeft tien dagen de tijd om een nieuwe strategie te bedenken voor de komende wedstrijd tegen koploper Zara- goza, omdat er het komende weekeinde niet wordt gespeeld vanwege de wedstrijd Israël- Spanje. GPD door Sven Remijnsen BREDA - Het geduld van de advocaten van TVM begint op te raken. De Nederlandse raadsman Van Mierlo en de Franse advocaten Gombert en Lavelot willen deze week uit sluitsel van de Franse justitie over de voortgang van het on derzoek naar doping binnen de Nederlandse wielerploeg. TVM-ploegleider Cees Priem uit Wemeldinge, verzorger Jan Moors en teamarts Andrej Michailov zitten als sinds juli dit jaar vast in Frankrijk op verdenking van handel in ver boden middelen. Michailov is nog altijd niet vrijgelaten uit de gevangenis. Priem en Moors zijn al bijna twee maanden vrij. maar moeten zich in Frankrijk beschikbaar houden voor het onderzoek. Volgens Van Mierlo ligt het onderzoek al geruime tijd stil. „De Franse justitie wacht op de resultaten van de bloed-, haar- en urinetesten, die de renners van TVM tijdens de Tour de France in Albertville hebben moeten ondergaan. Die resultaten hadden er na twee maanden moeten zijn, maar het gerechtelijk labora torium in Parijs heeft het on derzoek nog altijd niet afge rond." Druk Samen met de twee Franse ad vocaten wil Van Mierlo ophel dering van onderzoeksrechter Madrolle van Reims. „Het wachten duurt lang. We wil len de druk opvoeren om in elk geval te bereiken dat de bewe gingsvrijheid van Priem, Moors en Michailov met lan ger wordt beperkt. De ver wachting is dat we morgen (donderdag) beslissen of er opnieuw een verzoek wordt ingediend om de beperkingen op te heffen. Hoewel de huidige aanpak weinig concrete resultaten lijkt op te leveren, blijft Van Mierlo erbij dat de advocaten zeer voorzichtig te werk moe ten blijven gaan in de TVM- zaak „De kwestie ligt uiter mate gevoelig bij de Franse justitie. Ik ben er heilig van overtuigd dat stille diploma tie het best werkt." De raads man houdt in het midden of er inmiddels ook op regeringsni veau contact is met de Franse overheid. „Daar kan en mag ik niets over zeggen." WK profs De KNWU hoopt dat er snel spijkers met koppen worden geslagen, zodat Cees Priem zondag aanwezig kan zijn bij het WK voor profg. Joop Ats- ma, voorzitter van de KNWU en Tweede Kamerlid voor het CDA toonde zich gistermid dag optimistisch. ..Maar dat was ik twee weken geleden ook," voegde hij er aan toe. „Toen hadden we ook het ge voel dat het niet lang meer zou duren. De realiteit is dat hij nog steeds in Frankrijk zit. Het zou heel mooi zijn als hij het WK kan bijwonen." Het verlies van Madrid tegen Betis Sevilla van afgelopen zondag schreef Guus Hiddink toe aan 'de ze nuwen'. foto Martial Tezzini/EPA LONDEN - De Nederlandse Davis Cup-ploeg hoort niet bij de acht geplaatste tennislanden van 1999. Bondscoach Michiel Schapers had, gezien de hoge individuele klasseringen van kopmannen Krajicek en Siemerink, nog hoop dat dat wel zou gebeuren. De acht geplaatste landen zijn achtereenvolgens: Zweden, Italië, Verenigde Staten, Spanje, Australië, Frank rijk. Tsjechië en Duitsland. Oranje komt in april volgend jaar in de eerste ronde dus tegen één van deze acht landen uit. De loting is op 8 oktober Nederland handhaafde zich anderhalve week geleden, via een 5-0-verwinnmg op Ecuador, in de we- reldgroep. „Het veld voor volgend jaar is sterker dan ooit", sprak Schapers toen ..Ik hoop dat we als zevende of achtste worden geplaatst." De plaatsing werd berekend aan de hand van de prestaties in de Daviscup en de individuele klasserin gen. ANP ENSCHEDE - Feyenoord-voetballer Patrick Paauwe is maandag in Enschede geopereerd. Paauwe raakte zondag in de uitwedstrijd tegen FC Twente ernstig geblesseerd na een botsing met Jan van Halst. Hij liep een gebroken jukbeen en een hersenschudding op. De operatie van de middenvelder zou zondag plaatsvinden, maar werd een dag uitgesteld Bij een hersenscan werd een bloedpropje geconstateerd. De be handelend neuroloog zag maandag dal de bloeduitstorting geen gevaar vormde voor de operatie aan het jukbeen. Paau we mocht gistermiddag naar huis. Hij kan vermoedelijk over enkele weken weer meetrainen met Feyenoord. ANP PARIJS - Voetballers in Italië mogen zelf weten of ze doping controles ondergaan. Daar komt het nieuwste wapen in het Italiaanse voetbal feitelijk op neer. De nationale voetbal bond, het Italiaans Olympisch Comité en de spelersvakbond zijn gisteren deze bijzondere vorm van dopingcontroles over eengekomen. Controleurs leggen huisbezoeken af, waarbij ze een voetballer een bloedtest afnemen. Dit om dopegebruik (epo bijvoorbeeld) te kunnen aantonen. Maar voordat een controleur bij een speler mag aanbellen, moet deze daarvoor wel eerst schriftelijk toestemming verlenen. De profspelers zijn daartoe niet verplicht. De verwachting is desondanks dat 90 procent van de profs ertoe bereid is. Mogelijk worden de eerste controles al vanaf komend weekeinde uitgevoerd. De reguliere - en verplichte - dopingcontroles na afloop van wed strijden blijven onveranderd- SID NIJMEGEN - Nicole Edelenbos gaat met onmiddellijke in gang op freelance basis aan de slag bij NEC. De bij Feyenoord ontslagen algemeen directeur gaat zich bij de Nijmeegse club bezighouden met het verder professionaliseren van de orga nisatie. Edelenbos moest bij Feyenoord weg in verband met haar relatie met Maarten Oldenhof, die bij Ajax werkt. De kantonrechter ontbond het contract per 1 september. ANP TOKIO - Zuid-Korea wil van Japan ongeveer 200 miljoen gulden lenen om een nieuw stadion voor het WK voetbal in 2002 te bouwen. Het land kan de kosten wegens de financiële crisis niet dragen Japan en Zuid-Korea organiseren samen de komende wereldtitelstrijd. De Zuid-Koreaanse premier Kim Jong-pil vroeg zijn Japanse ambtgenoot Keizo Obuchi on langs om het geld Onbekend is of Japan aan het verzoek kan en wil voldoen. Zuid-Korea wil met het bedrag een nieuw sta dion in de buitenwijken van Seoel laten verrijzen Het land zou in totaal tien stadions bouwen, maar heeft nauwelijks geld .RTR Rabobank-renner Leon van Bon nuchterheid zelve bij WK in Valkenburg Adit ClllfoS CXtfc! lil Leon van Bon wordt door velen gezien als een kopie van Jan Raas in zijn bloeiperiode. foto Michael Probst/AP BERG EN TERBLIJT - De te- j genstelling bij de twee Neder- j landse deelnemers was gister- middag groot. Marcel Duijn 1 vond de tijdrit van het WK wiel- rennen 'fantastisch'. „Ik had jl echt een goed gevoel." Coen Boerman daarentegen 1 vond het 'bar slecht. „Ik had to rt taal geen macht". Wat bleef was a een nuchtere blik op de uitslag. En die vertelde dat Nederland, !f. met een 21e en 39e plek op het ii onderdeel tijdrijden bij de neo's, u gewonnen door de Noor Thor Hushovd, niets te vertellen jj, heeft. e; Het was een harde conclusie, t maar daarom niet minder waar. En eigenlijk, na enig aandrin- gen. was iedereen in het Neder- landse kamp bok wel realis- tisch.Tijdrijden.dat is werk van specialisten. Die kun je niet kweken, ze worden om de zoveel k tijd geboren. Volgens Duijn (21) 0 had hij een goede cadans gehad, Jj eentje die alleen op de Cauberg was onderbroken. „Daar scha- i; kelde ik verkeerd en stond vrij- wel stil." Het kostte hem een plek bij de eerste twintig waar a hij stilletjes op gehoopt had. t „Dat zou fantastisch zijn ge- weest." De Noordhollander hoopt na ti komend seizoen te kunnen aan- kloppen bij de profs, net als zijn ploegmakker in de Rabobank- g amateurploeg Coen Boerman. 1 Dit jaar ging hij zich serieus met 2 tijdrijden bezighouden. Op ad- vies van bondscoach Snoeijink en zijn eigen ploegleider Nico J Verhoeven. „Omdat ik er fysiek geschikt voor moet zijn." Hij was er zelf niet zo van overtuigd had ook veel liever de wegwed- J strijd gereden. „Maar ik kreeg na het NK te horen dat ik daar voor reserve was. En als je de I kans krijgt om het WK, in eigen ,j land nog wel, te rijden, dan laat je dat niet lopen." Het uiteindelijke resultaat J stemde Boerman gisteren bitter. „Een plek ergens in de dertig, dan doe je gewoon niet mee Ik - heb er echt alles aan gedaan. t maar het draaide met. Ik had geen macht, op een klimmetje waar je normaal gaat staan t moest ik gaan zitten. En dan is deconcentratie weg, ben je meer j met jezelf bezig dan met de wed- strijd. Ik zit ook helemaal niet ikapot, dat zegt genoeg. Het is kloten, zwaar kloten." Evelien Basten werd in Valken- burg bij de tijdrit van de vrou wen junioren vierde. Basten fi- nishte in 23.47, 25 seconden achter winnares Trbri Worrack uit Duitsland. GPD/ANP door Fred Segaar HASSELT - Niet in het minst vanwege het regiment afzeggers heeft Nederland weer een kans volgende week zondag een we reldkampioen wielrennen bij de profs te kunnen toejuichen. Le on van Bon is samen met ploeg maat Michael Boogerd door bondscoach Gerrie Knetemann aangewezen als beschermde renner. Van Bon, de nummer twee van het vorige WK, heeft één titel vast binnen: hij is we reldkampioen nuchterheid. Op de laatste beklimming van de Cauberg springt Michele Bartoli weg uit het wiel van Le on van Bon. In een uiterste po ging haalt de Nederlander zijn grote rivaal terug. Er is nog een paar kilometer te gaan, de fi nishlijn lonkt. Duizenden men sen moedigen Van Bon aan. De twee vluchters laten het op een sprint aankomen. Driehonderd meter voor de streep zet Bartoli aan en pakt een lengte. Van Bon lijkt geld opt. Zijn adem stokt, maar hij komt alsnog naast zijn concurrent en neemt zelfs een lichte voorsprong. Bartoli geeft de strijd op Van Bon gooit zijn armen in de lucht. Negentien jaar na de machtsgreep van Jan Raas in dezelfde omgeving en dertien jaar na de verrassende titel van Joop Zoetemelk heeft Nederland weer een wereld kampioen. Het is een mooie droom, ware het niet dat Leon van Bon een wielrenner is vaneen uitzonder lijk nuchter soort. Hij denkt vaak aan het wereldkampioen schap voor de profs, komende zondag in het Zuid-Limburgse heuvellandschap. Logisch, hij behoort tot de kanshebbers. Maar ervan dromen, nee. Van Bon (26) is een man van 'niet denken maar doen' en van 'wat geweest is, ïsgeweest'. Confron teer hem met zijn ondoordachte optreden vorig jaar in de finale van het WK in San Sebastian (waar hij te vroeg op kop kwam en zo het pad effende voor Lau rent Brochard) en het antwoord luidt: „Ik kijk niet om. Ik heb datgene gedaan waarvan ik dacht dat het goed was. Als ik volgende week in dezelfde posi tie kom, zal ik opnieuw op ge voel handelen. Ik heb geen zin om precies uit te pluizen wat ik verkeerd heb gedaan. Geweest is geweest." Hij zou onderdeel uitmaken van een verloren generatie, een zwe verig gezelschap dat de hard heid en slimheid mist van Knetemann, Zoetemelk, Kuiper en Raas. Maar hij doet nu, mede dankzij het grote aantal afzeg gers, een gooi naar de regen - boogtrui. Opeens wordt Mi chael Boogerd vergeleken met Joop Zoetemelk in zijn jonge ja ren en wordt Van Bon gezien als een kopie van Jan Raas in zijn bloeiperiode. De wijze waarop hij deze Tour de etappe in Pau won en vorige maand in Hamburg als eerste Nederlander sinds Frans Maas- sen in 1991 een wereldbeker wedstrijd op zijn naam schreef, deed sterk denken aan de ma nier waarop Raas dat vroeger deed: het juiste wiel kiezen, de armen gekromd, de kop tussen de schouders en maar beuken. Raas Van Bon hoort het wel vaker - van die overeenkomsten met Raas - en hij vindt het wel mooi. Zijn baas bij de Rabobankploeg was vroeger immers een van zijn voorbeelden. Net als Raas destijds ligt het fa voriete werkterrein van Van Bon in Vlaanderen en Noord- Frankrijk (Parijs-Roubaix) en verafschuwt hij de cols in de Tour de France. Maar er zijn ook grote verschillen. Van Bon pre tendeert niet de patron te zijn die Raas in zijn tijd was. Hij zal het vermoedelijk ook nooit wor den Hij mist de over-mijn-lijk- mentaliteit van de Zeeuw en - erger dan dat - het ontbreekt hem aan het dodelijke eindschot waarover Raas beschikte. Zijn baas kon massaspurts winnen. Wil Van Bon zegevieren dan moet de groep niet te groot zijn. Maar is dat het geval - zoals in Pau en in Hamburg - dan is hij kansrijk. Dan kan hij zelfs Bart oli verslaan. „Dat is me in Duitsland gelukt en dat heeft me vertrouwen gegeven Moch ten we bij de wereldtitelstrijd samen in de kopgroep zitten, dan kan ik hem kloppen." Maar hoe is de wedstnjdvorm nu? Van Bon weet het niet. „Ik ben afgestapt in de Ronde van Spanje. Ik was vermoeid, had ook last van m'n keel. Om het niet te laten verergeren, ben ik naar huis gegaan De vorm was dus niet optimaal, anders voel je je niet vermoeid. Maar nu heb ik het gevoel dat ik weer meer aan kan." Vorige week reed hij van zijn woonplaats Hasselt in België naar zijn schoonouders in Alk maar. Althans, dat was de be doeling. Maar 's avonds om een uur of negen ging in het huis van zijn schoonouders de telefoon- Of ze Leon wilden ophalen Hij was gestrand in Haarlem. „Het was donker geworden en dus onverantwoord om door te gaan. Hoeveel kilometer ik die dag heb gereden, weet ik niet. Ik heb geen metertje op mijn fiets. Van Bon, geboren in Asperen, zoon van de hoofdonderwijzer van een plaatselijke basis school. opgegroeid in Apel doorn, woont met zijn vriendin sinds een maand in HasseltBel gisch Limburg. Ze hebben er een huis laten bouwen in een wijkje met luxe vrijstaande hui zen. België is gekozen om belas tingtechnische redenen, Hasselt vanwege de ligging. „Ik fiets hier vandaan zo naar de Ardennen. Ideaal. Ik zit ook in no time op het WK-parcours. Het is een lastig rondje, maar het is niet zo dat er maar een se lect groepje uit de voeten kan. Het is geschikt voor mannen die de Vlaamse klassiekers kunnen rijden, maar ook voor de Arden nen-coureurs. De Italianen en met name Bartoli zijn uiteraard de grote concurrenten. Een fi nale samen met Bartoli zou mooi zijn. Ach, het heeft geen zin er nu al teveel over na te den ken. Ik zie het wel GPD van onze sportredactie LISSABON - De Europese voet balbond UEFA breidt mogelijk al na dit seizoen de Champions League uit met acht clubs. In to taal spelen daardoor straks 32 ploegen in de belangrijkste Eu ropese competitie. Voorts ver dwijnt de Europa Cup voor be kerwinnaars. De UEFA-beker wordt ook uitgebreid. UEFA-voorzitter Lennart Jo hansson maakte dit gisteren in Lissabon bekend, na de verga dering van het bondsbestuur. Het Milanese bedrijf Media Partners lanceerde al een plan waarin 136 clubs deelnemen aan twee Europese competities. Voorafgaand aan de vergade- door Sven Remijnsen WOUW - Het wielerdistrict Zeeland gaat pas op 1 januari 2000 volledig op in het nieuwe district Zuid-West. Aanvanke lijk was het de bedoeling dat Zeeland al volgend jaar zou sa mengaan met West-Brabant en een deel van Midden-Brabant, maar de cultuurverschillen tus sen de betrokken gebieden zijn zo groot gebleken dat wordt af gezien van een versnelde sa menvoeging. „De integratie zal langzaam maar zeker plaatsvinden", zegt consul Jan van Stee, die leiding geeft aan de districten Zeeland en Brabant Zuid-West. „In eer ste instantie wilden we de dis tricten per 1 januari 1999 sa menvoegen. Maar omdat de cultuurschok niet te groot niag zijn. hebben we besloten om af te zien van een geforceerde her indeling." Niet in gevaar Van Stee benadrukt echter dat de fusie van de districten Zee land, Brabant Zuid-West en Brabant Midden niet in gevaar komt door de opgelopen vertra ging. „De drie districlsbesturen hebben inmiddels een stuur groep ingesteld die de volledige samenvoeging per 1 januari 2000 moet voorbereiden De stuurgroep zal een aantal con- ring in Portugal nodigde Media Partners (MP) de UEFA uit haar plannen te kopiëren In dat ge val zou de UEFA nog slechts een administratieve en regulerende rol hebben. In de ideeën van MP vormen de clubs het manage ment van de competities. De UEFA ging evenwel voorbij aan het voorstel. De bond zegt niet te vrezen voor rebellie van de clubs. Per land mogen in de Cham pions League-nieuwe stijl maximaal vier ploegen deelne men. Nu is dat nog twee. De hoogste Europese liga wordt derhalve gemakkelijker bereik baar; de plaats in de nationale competitie wordt minder be langrijk nu ook de nummer vier zich nog kan kwalificeren. ANP ceptbesluiten nemen over de sa menstelling van het toekomsti ge bestuur. Naar verwachting is die samenstelling begin volgend jaar rond, waarna kan worden begonnen met samenwerking op bestuurlijk niveau." De huidige Zeeuwse districts voorzitter Rinus Everaers is voorzitter van de stuurgroep. Everaers is ook de beoogde voorzitter van het nieuwe dis trict Zuid-West, dat Van Stee als consul krijgt. Als lid van de commissie jury/reglementen van de KNWU (wielrenunie) heeft Van Stee er inmiddels voor gezorgd dat de Zeeuwse en Bra bantse jurykorpsen al vanaf volgend jaar worden geïnte greerd „Iedere regio krijgt zo veel mogelijk eigen juryleden toegewezen. Maar wanneer er een wedstrijd is in de regio Schouwen-Duiveland, waar geen enkel jurylid is, kan het ge beuren dat de jury uit Brabantse leden wordt samengesteld." Om de overgang niet te abrupt te laten plaatsvinden, worden de kalendervergaderingen van de oude districten dit jaar nog apart gehouden. Zo wordt de Zeeuwse kalender voor 1999 op 19 december in Kapelle vastge steld. De voorlopig laatste ver gadering van het district Zee land, de najaarsvergadering, vindt op 9 november in Kapelle plaats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 25