pzc zeeland woensdag 7 oktober 1998 21 Eindelijk plan tegen muskusrat Covra lijdt miljoenen verlies door langslepende procedures Dierenarts terug na avontuur in Qatar ggp- - - - Onderzoek naar aparte status Waddeneilanden KQItMaj* Haast provincie met onderzoek kritiek op Spahr van der Hoek Zeeuws water door Vlaamse kranen Euregio-provincies bereiken overeenstemming over financiering M§aioe"n,aker Voor al uui schoen en tasreparatiei door Wout Bareman TERNEUZEN - Na jaren van (financiële) touwtrekkerij wordt in de grensstreek van Vlaanderen en Zeeuws-Vlaan- deren de jacht op de muskusrat nu definitief geopend. De drie i Euregio-provincies Oost- en West-Vlaanderen en Zeeland hebben overeenstemming be- i reikt over de financiering van i een tweejarenplan. Het pad wordt geëffend door een perma nent overlegorgaan én een coör dinator, die de rattenbestrijding in de drie provincies in goede banen moeten leiden. Ruim twee jaar geleden al dien- i den de provincies, gesteund door de grensgemeenten, de i polderbesturen en de water- i schappen, een eerste aanvraag I voor een Euregio-subsidie in. Eén van de beoogde co-finan ciers, het Nederlandse ministe rie van Economische Zaken, dwarsboomde de ambitieuze plannen om de oprukkende muskusrat de nek om te draaien, Het ministerie vond de hele op- zet van het project 'te weinig vernieuwend en te duur'. Ook een tweede subsidie-aanvraag mislukte. Omdat de weigerachtige hou ding van Economische Zaken verregaande gevolgen had - de muskusratten-populatie in het grensgebied nam, bij gebrek aan I een gecoördineerde aanpak, i. zienderogen toe - hebben de drie Inspectieploeg naar Engeland MIDDELBURG - In het kader van het 25-jarig bestaan van de Monumentenwacht en 'Het jaar r van het Monumentenonder- i houd' vertrekt vandaag een in- spectieploeg naar Engeland. Inspectie van het Bath Museum t door de ploeg inde monumenta- le plaats Bath en een voordracht tijdens een landelijk symposi- 3 um staan op het programma. Het bezoek is bedoeld om ook in het buitenland aandacht te ves tigen op preventief onderhoud en de unieke rol hierbij van de Monumentenwacht. i Diverse monumentenorganisa- j ties en de pers in Engeland heb- ben belangstelling getoond voor dit initiatief. provincies nu besloten het 'gat' in de financiering zelf te dich ten. Gedeputeerde Staten van Zeeland besloten dinsdag 54.602 gulden bij te dragen in de kosten. De bestendige deputa ties van Oost- en West-Vlaande- ren hadden daar al eerder mee ingestemd. Op 14 oktober geeft het Comité van Toezicht van de Euregio Scheldemond het pro ject zo goed als zekér 'groen licht'. Coördinator K. Fauconnier van de provincie Oost-Vlaanderen stelt vast dat er, vooral aan Vlaamse zijde, nog tal van za ken op elkaar moeten worden afgestemd. ,,In tegenstelling tot Zeeland is bij ons die hele be strijding nog erg versnipperd. Het is bij ons vooral een verant woordelijkheid van de gemeen ten, maar ook de polderbestu ren, de provincie en het Vlaams Gewest zijn op dit terrein actief. Het moet de hele aanpak stroomlijnen." De aan te stellen coördinator gaat de situatie inventariseren en ook de gebruikte en mogelijk in de toekomst te gebruiken vangmiddelen - fuiken, vallen en klemmen - in kaart brengen. Oost-Vlaanderen heeft inmid dels een speciaal orgaan, RATO, opgericht dat een permanent overlegorgaan moet vormen, dat ook na afronding van het project blijft bestaan. Grote achterstand Coördinator M. Geuze van de muskusrattenbestrijding in Zeeland schuift de schuld van de opgelopen vertraging na drukkelijk in de schoenen van Economische Zaken. ,,We heb ben daardoor een grote achter stand in de daadwerkelijke be strijding opgelopen." En dat was vorig jaar met name in West-Zeeuws-Vlaanderen te merken. Daar bereikte het aan tal gevangen ratten de record hoogte van 12,000 exemplaren. De intensieve bestrijding in de grensstreek van Oost-Zeeuws- Vlaanderen wierp vorig jaar z'n vruchten af. Werden daar in '96 nog 4000 muskusratten gevan gen, in '97 was dat aantal ge daald tot 125 stuks, een laagte record. In de Kanaalzone en di- recte omgeving werden vorig jaar 2450 ratten gevangen, ver gelijkbaar met het jaar daar voor. De grensoverschrijdende be strijding van de muskusrat strekt zich uit tot een gebied van vijf kilometer aah beide zijden van de grens. De coördinatoren komen zo snel mogelijk bij el kaar om de marsroute uit te stippelen en de aanpak op el kaar af te stemmen. door Sheila van Doorsselaer IJZENDIJKE - Nog helemaal onder de indruk van wat hij de afgelopen twaalf dagen heeft meegemaakt, is de IJzendijkse dierenarts Pol van de Vijver sinds maandagavond weer te rug van zijn avontuur bij de sjeik van Qatar. Hij was daar ontboden om de show- en ren paarden van de sjeik te genezen en te begeleiden. Voor zijn ver trek was Van de Vijver nog hele maal onwetend over wat hem te wachten stond in het kleine oliestaatje. Nu is hij, naar eigen zeggen, vele fantastische herin neringen rijker. „Het was werkelijk een schitte rende sensatie om daar te zijn. De Arabieren zijn zo begaan met hun paarden. Zij praten er niet tegen, ze fluisteren en een veulen heet daar een baby", zegt Van de Vijver. Na zijn aankomst op het vlieg veld van Qatar werd Van de Vijver samen met zij n vrouw op gehaald door paardentrainer Rashid en maakten ze kennis met de man die hen bijna van het andere eind van de wereld had gehaald om naar zijn paarden te komen kijken: sjeik Emir Hamal Bin Kaliffa Al Thanee, het staatshoofd van Qatar. Koelkast Ze verbleven in een hotel, maar op de stoeterij hadden ze ook een kamer. Van de Vijver: „Van die kamer maakten we eigenlijk alleen maar gebruik omwille de koelkast, want het was daar veertig graden en we hebben ge loof ik wel honderd liter water gedronken." Van de Vijver werkte samen met een uit India ontboden dierenarts, S. P. Singh, die zo goed en zo kwaad het ging, fungeerde als tolk. In samenwerking met de stal jongens waren ze hele dagen be zig met het begeleiden van de paarden. Vooral het allerziekste paard, dat gevallen was in de wasruimte en erg ongelukkig ten val was gekomen, kreeg aan dacht. „Die Arabieren zijn te goed voor hun paarden. Ze ver troetelden het paard, door hem in zijn box te laten. Ik heb hem meegenomen, de buitenlucht in. Hij knapte meteen op", zegt Van de Vijver. „Hij stak zijn tong naar me uit, daar moet je dan in knijpen. Dat vinden ze lekker." De IJzendijkenaar heeft zijn naam inmiddels gevestigd, want alsof hij nog niet genoeg tussen royalty vertoeft had, bel de ook prinses A)'sa van Jorda nië naar Qatar om advies te vra gen over een merrie die niet goed kon zogen. Of Van de Vijver nog teruggaat naar Qatar, weet hij nog niet. „Het afscheid was ontroerend en ze drukten me op het hart te rug te komen wanneer ik kon. Toch twijfelen mijn vrouw en ik. Als je de taal niet spreekt is het lastig. Als ik iets wil uitleggen dan wil ik ook emotie overbren gen, een bepaald gevoel. Dat kan dan niet en dan voel je je erg onmachtig." Samenwerking begeleid werken gehandicapten MIDDELBURG - Drie stichtin gen voor verstandelijk gehandi captenzorg gaan samenwerken met het Sociaal Pedagogisch Dienstverleningscentrum (SPD) bij de begeleiding van verstandelijk gehandicapten die werken in het bedrijfsleven. Stichting Het Gors, de Stichting Voorzieningen voor Gehandi capten in Midden-Zeeuws- Vlaanderen en de Zeeuwse Stichting voor Sociaal Pedago gische Welzijnszorg werken in formeel al langere tijd met de SPD samen. De SPD zoekt werk voor verstandelijk gehandicap ten buiten de dagverblijven. „De SPD heeft een netwerk van werkgevers en stageplekken om aan te spreken als de stichtingen een beroep op ons doen", zegt Arthur Aspeslagh, coördinator arbeid van de SPD. „Eerst tes ten we wat iemand kan, daarna plaatsen we de gehandicapte bij een werkgever." Het begeleid werken zorgt er voor dat er op de dagverblijven ruimte komt, vertelt Aspeslagh. „Voor de gehandicapte is het goed voor de integratie. Het is werk buiten de deur in het vrije bedrijf." De gehandicapten krijgen niet betaald, meldt As peslagh. „We proberen wel om ze uiteindelijk aan een betaalde baan te helpen. Dat is de afgelo pen jaren voor zestig mensen ge lukt." De stichtingen en de SPD on dertekenen op 21 oktober in de Zeeuwse Rozentuin te Kats het contract dat de samenwerking formeel regelt. Vorig jaar werd in West-Zeeuws-Vlaanderen het recordaantal van 12.000 muskusratten gevangen. foto Charles Strijd door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het ministerie van Binnenlandse Zaken gaat bekijken hoe invulling kan worden gegeven aan een aparte status voor de Waddeneilanden, omdat die eilanden bij verschillende landelijke regelingen (zoals ambulancevervoer) gedeeltelijk buiten de boot vallen. In het verlengde hiervan hebben D66-Kamerlid J. Hoekema en PvdA-Kamerlid G. B. Schoenmakers eer der ervoor gepleit eenzelfde status te onderzoeken voor Zeeuws-Vlaanderen of, zoals Schoenmakers wil, voor alle dunbevolkte plattelandsgebieden. Voor het ministerie van. Binnenlandse Zaken is een aparte status voor de Waddeneilanden (en dus voor an dere gebieden) nog niet aan de orde. Oud-minister van Binnenlandse Zaken H. Dijkstal heeft wel toegezegd daar eens naar te kijken, omdat de geografische ligging van de eilanden een speciale is De opvolger van Dijk stal, de oud-burgemeester van Rotterdam B. Peper, zegt in antwoord op vragen van D66'er Hoekema toe die be lofte van Dijkstal na te komen. Hoekema is tevreden met het antwoord van Peper. „Het is een goed teken dat de minister niet zegt: het mag niet, het zal niet, nu niet, nooit niet. Hij zegt: het is nu niet aan de orde, inaar we bestuderen het nog. Er is dus hoop." In een toelichting bij zijn vragen betrok Hoekema enke le weken geleden ook Zeeuws-Vlaanderen in zijn plei dooi voor een aparte status voor bijzonder gelegen, dun bevolkte gebieden De D66'er is van plan tijdens de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken op dit onderwerp terug te komen. PvdA'er Schoenmakers is een voorstander van een aparte status voor dunbevolkte plattelandsgebieden, omdat veel regelgeving van de rijksoverheid is toege sneden op dichtbevolkte streken. Dat heeft effect op het voorzieningenniveau. Alleen in het basisonderwijs is een onderscheid gemaakt, om kleine scholen te behou den. Voor informatie bel: 0118 - 639289 Pottenbakkerssingel 2 - Middelburg. 5 door Jacques Cats lij MIDDELBURG - De provincie ie werkt met grote voortvarend- heid aan het advies aan minister l Peper van Binnenlandse Zaken 9 over de bestuurlijke perikelen in Middelburg. Commissaris ré van de koningin drs. W. T. van x: Gelder hoopt eind volgende week zijn opvattingen over het functioneren van burgemeester mr. L. H. B. Spahr van der Hoek te hebben geformuleerd. „De ?„■- puzzelstukjes beginnen op hun c plek te vallen", laat mr. E. E. f:- van der Hoop namens de pro ts vincie weten. De zaak kwam aan het rollen je: nadat de vakorganisaties een klacht bij burgemeester Peper hadden gedeponeerd en op 9 diens bemiddeling in het con flict hadden aangedrongen. De problematische situatie in de verstandhouding tussen de bur- :gemeester en een aantal ge meenteambtenaren heeft vol gens Van der Hoop extra zwaar te gekregen door de omstandig heid dat vakbondsvertegen woordiger Th. Jacobs van de AbvaKabo zich met de klacht rechtstreeks tot de minister heeft gewend. De problemen zijn zodanig van aard, dat het denkbaar was ge- Koorkringen komen bijeen in Aardenburg AARDENBURG - De gezamen lijke koorkringen in Zeeland houden zaterdag 14 november hun tweede contactdag. Deze dag, bedoeld voor iedereen in de provincie die zich bezighoudt met kerkmuziek en liturgie, vindt plaats in conferentiecen trum De Elderschans in Aar denburg. Tijdens de zogenaamde werk winkels kunnen de belangstel lenden meer te weet komen over orgelbegeleiding, stemvorming voor koren van volwassenen en kinderen en kan er meegezon gen worden met dirigent Walter Dierick, die aandacht besteed aan werken van componist Wil lem Vogel. Vogel verzorgt zelf om 1115 uur een workshop. De contactdag begint om 9.30 uur. Deelnemers i kunnen zich aanmelden bij het I secretariaat van de gezamenlij- J ke koorkringen, Mgr. De Back- erestraat 5 in Eede. weest dat de commissaris als be middelaar had kunnen optre den. Van der Hoop: „Het gaat hier om een binnenbestuurlijk huis-, tuin- en keukenpro bleem. Het komt regelmatig voor dat er fricties bestaan tus sen een burgemeester en ge meenteambtenaren. Ware proporties De woordvoerder van de pro vincie spreekt niettemin van een ernstige zaak, waar nodig iets aan gedaan moet worden om tot een herstel van het vertrouwen te komen. „We proberen de kwestie in zijn ware proporties te zien", aldus Van der Hoop. „Eenlastige zaak, want er zitten een heleboel emotionele kanten aan." Het onderzoek van de provincie concentreert zich op het intimi derend optreden van de burge meester. Mede als gevolg van zijn opstelling - er is ook kritiek op de wethouders P. H A Brak man (PvdA) en P. M. Bruinooge (CDA) - is een aantal ambtena ren al geruime tijd ziek thuis. In de afgelopen dagen zijn ver schillende partijen gehoord. Ja cobs lichtte het standpunt van de vakbonden toe en ook Spahr van der Hoek werd naar zijn vi sie gevraagd. Voorts is een per soon geraadpleegd die Van der Hoop omschrijft als 'een be langrijke informant'. Nagegaan wordt of het wenselijk is binnen het ambtelijke apparaat van de gemeente Middelburg nog per sonen te horen. Coevorden Het onderzoek reikt niet zover dat het ook de bedoeling is om het oor te luisteren te leggen in de vroegere standplaats van de burgemeester. „Wat hij in Coe vorden heeft gedaan is minder relevant." Van der Hoop: Het wordt nu wel duidelijk in welke hoek er moet worden gezocht en wat niet of wel belangrijk kan zijn." Er wordt bekeken of Spahr van der Hoek in de gele genheid wordt gesteld om op de bevindingen te reageren voor dat het advies van de commissa ris naar de minister gaat. Het onderzoek naar de klachten heeft door afwezigheid van te horen personen wegens vakan tie enige vertraging opgelopen. Van der Hoop: „We willen nu de afhandeling niet langer dan strikt noodzakelijk laten duren. Iedereen is ermee gediend dat er zo snel mogelijkheid duidelijk heid komt." door Marcel Modde KNOKKE-HEIST - Delta Nuts bedrijven en de Tussengemeen- telijke Maatschappij der Vlaan deren voor Watervoorziening (TMVW) hebben dinsdag met een bijeenkomst in Knokke- Heist bun gezamenlijk drink watercontract ten doop gehou den. De overeenkomst betreft de levering van één miljard liter water per jaar uit De Braakman om de voorraad in de Belgische badplaats op peil te houden. Het drinkwater stroomt door een speciaal daartoe aangeleg de 7,5 kilometer lange leiding tussen het Delta-pompstation bij Hoek en dat van Knokke- Heist. Eerder werd al een soort gelijke verbinding gemaakt met Zelzate. Met het project is aan Belgische kant een investering gemoeid van ruim 5,5 miljoen gulden, zeker een miljoen meer dan aanvankelijk was ver wacht. Het Zeeuwse nutsbedrijf stak zo'n twee miljoen gulden in de aansluiting op het Vlaamse net. Voor het project werd een bescheiden bijdrage aan Eure- giosubsidie ontvangen. Delta is al in juli begonnen met de levering van drinkwater aan Knokke-Heist. De belangrijk ste aanvoer komt uit De Bies- bosch en de Vlaamse Zwarte Sluispolder en Isabellapolder. Het gaat om het derde water contract (ieder goed voor een miljoen kubieke meter per jaar) in korte tijd, aldus adjunct-di recteur ir. H. de Kraa, In eerste instantie was afgesproken dat de overeenkomst voor Zelzate en Knokke-Heist tot 31 decem ber 2005 zou gelden. Die termijn is met nog eens vijf jaar ver lengd tot 2010, maakte voorzit ter D. Termont van de TMVW gisteren bekend. Beiden onder streepten het belang van de ge koppelde Vlaamse en Zeeuwse waterleiding. In geval van cala miteiten kan ook 'andersom' worden geleverd. De Kraa: „Dus als de nood aan de man komt zijn ook wij nu meer dan ooit verzekerd van voldoende water. Maar in eerste instantie gaat het om drinkwatervoorzie ning richting Vlaanderen. Met name in de zomer is er sprake van een piekbelasting door het grote aantal toeristen dat in Knokke-Heist neerstrijkt. Onze watervoorrraad in De Braak man is meer dan voldoende. Dat overschot kunnen we dus beter op deze manier te gelde maken Zelfstandigheid Volgens Termont passen de twee 'noordelijke koppelingen volle dig in de nieuwe strategie van de TMVW'. De Vlaamse water maatschappij put het water zo niet alleen uit de dichtsbijzijnde natuurlijke bronnen, ook is de inkooponderneming minder af hankelijk geworden van de hoofdleverancier in de Belgi sche hoofdstad. „We hebben nu acht verschillende koppelpun- ten, waarmee we dus alle hoe ken van het land optimaal kun nen bedienen." Het streven was in 1996 al te be ginnen met de leverantie van drinkwater aan de Belgische kustplaats. Dat plan werd ver traagd door het stroeve verloop van de onderhandelingen met de Nederlandse grondeigenaren over wiens gebied de leidingen kwamen te lopen. Daarnaast was voor het Vlaamse (natuur- )terrein een milieu-effectrap portage vereist, die aanzienlijk meer tijd in beslag nam dan was verwacht. Advertentie door Frank Balkenende BORSSELE - De Centrale Op slag voor Radio-Actief Afval (Covra) in Borssele draait mil joenen verlies door langsle pende vergunningsprocedures en inspraakmogelijkheden. Die vertragen de bouw van een nieuw complex in Borssele al jaren. Dit jaar komt de Covra vijf miljoen gulden tekort op een omzet van tien miljoen. Ook volgend jaar dreigt een dergelijk groot verlies. Direc teur H. Codée voelt zich mach teloos: „Er liggen orders waar aan we niet aan kunnen voldoen zolang we afval niet kunnen opslaan." Een normaal bedrijf zou al lang het licht hebben gedoofd, maar bij de Covra draagt het Rijk verlies, omdat het land niet zonder verantwoorde op slag van radio-actief afslag kan. Het Rijk bezit tien pro cent van de Covra-aandelen, de energiesector negentig pro cent. Om tenminste de kosten van de organisatie te beperken, heeft de Covra door een extern bu reau een efficiency-onderzoek laten uitvoeren. Directeur Co dée zegt dat goedkoper moet worden gewerkt, maar dat de besparingen natuurlijk nooit meer dan een schijntje van de huidige verliezen kunnen zijn. Bij de Covra werken 42 men sen. Hun arbeidsplaatsen zijn niet in het geding, bezweert de directeur. Rijstebrij De Covra kan rendabeler wor den door meer radioactief af val in Borssele op te slaan. Die mogelijkheden zijn er, zegt Co dée. Afval bijvoorbeeld van de ertsverwerkende industrie zo als Thermphos in het Sloege- bied en radioactieve reststof fen van kernreactoren van Energie Centrum Nederland in Petten en de TU in Delft. „Sinds 1993 zijn we met de bouw van opslagruimten be zig, zowel voor laag- en mid delhoog als voor radioactief afval. Maar de vergunnings trajecten duren lang en tegen standers grijpen elke moge lijkheid aan om te procederen. We komen niet door de papie ren rijstebrij heen. De Kern energiewet is star en de politiek wil daar niets aan ver anderen, want daar scoor je niet mee. Die ellenlange ver gunningstrajecten verlammen wel onze bedrijfsvoering", klaagt Codée. Stichtingen (Leefbaar Zee land en Miljoenen Zijn Tegen) en een particulier vechten al jaren tegen de bouw van nieu we Covra'-complexen, tot aan de Raad van State toe. België Volgens de Covra-directeur heerst in Nederland onvermo gen om op zulke terreinen be slissingen te nemen. Ook be treurt Codée dat het kabinet nauwelijks kijkt naar interna tionale samenwerking bij de opslag van radioactief afval. „Het aanbod in zowel Neder land als België is marginaal; beiden landen slaan die beet jes apart op. We zouden dat best samen kunnen regelen. Dat is effici ënter, goedkoper en nog prachtig grensoverschrijdend ook." Opslag van radioactief materiaal bij de Covra in Borssele. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 21