Vertraging saneren waterbodems i Bewoners Kinderdijk willen iepen adopteren Middelburg houdt vast aan marathonzittim Gapingse toren rond nieuwjaar uit steigers Waterschap zoekt naar nieuwe taken OPHEFFINGS UITVERKOOP 20% korting zeeland '2( Schoonmaken begint niet voor 2002 wegens ontbreken slibdepot Survivalrun politie in Axel i Niet beknibbelen op Sloelijn Winkeldief loopt agent in arme Gewonde door voorrangsfout Posterdieven krijgen boete Kort geding om huisnummer Auto opengebroken Auto gestolen in Vlissingen I SPECIAALZAAK 1 SrÜMtH GEMEENTE MIDDELBURG woensdag 7 oktober 1998 door Harmen van der Werf DEN HAAG - Zeeland kan het schoonmaken van vuile kana len, havens en andere wateren de komende jaren vergeten. Pas op z'n vroegst in het jaar 2002 komt er een provinciaal slibde pot in de Terneuzense Koegors- polder. Tot die tijd moet op tal van plekken het vuil blijven lig gen. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft een sanerings programma voor waterbodems gemaakt voor de periode 1999- 2010. Zeeland komt er veelvul dig in voor en voortdurend luidt de slotconclusie: 'In verband met het ontbreken van beschik bare bergingsmogelijkheden voor de ontreinigde specie zijn de locaties niet ingepland voor onderzoek en/of sanering in 1999-2003". Zijpe In een^aantal gevallen lijkt dit niet zo erg. Zo zijn bijvoorbeeld de havens van Anna-Jacoba- polder en Zijpe vervuild met teerresten, met polycyclische aromatische koolwaterstoffen (pak's). Maar het is nog onzeker of het nodig is die vervuiling te saneren. Voorde havens bij Den Osse, Brouwershaven en Oud dorp aan het Grevelingenmeer geldt hetzelfde. Heel anders is het gesteld met de vervuiling van het Kanaal Gent-Terneuzen, het Kanaal door Walcheren en bij de bui tendijkse werkplaats van scheepswerf Reimerswaal in Hans weert. Verkeer en Waterstaat noemt het Kanaal Gent-Terneuzen en het Kanaal door Walcheren AXEL - Meer dan houderd deel nemers gaan morgen om 10.00 uur vanaf het sportcomplex van W Axel van start voor de poli- tiesurvivalrun. Onder de inschrijvers bevinden zich politieagenten uit Neder land en België, mensen van de brandweer, de Koninklijke Ma rine, de Koninklijke Mare chaussee en gemeenteperso- neel. 'duidelijke knelpunten', van wege de aard en de ernst van de vervuiling. Maar ook die kana len kunnen nog niet worden aangepakt, omdat een slibdepot op zich laat wachten. De vraag is overigens of er wel geld zou zijn voor een sane ringsprogramma voor beide ka nalen, als het depot er was. Vol gens een voorlopige schatting zullen de kosten voor beide lo caties circa twintig miljoen gul den bedragen. Probleem met het Kanaal Gent-Terneuzen is bo vendien dat het nooit helemaal kan worden schoongemaakt, zolang - met name Belgische - bedrijven blijven lozen. Vieze slib Al zit er ook een Belgisch belang aan vast. In het kanaal moet ge baggerd worden. Voorlopig kan dat vieze slib nog in een depot in de Dekkerspolder bij de Axelse Vlakte worden opgeslagen. Het onderhoudsbaggerwerk komt in gevaar, als dat vol is. Met Vlaanderen wordt overlegd over de industriële vervuiling. De sanering van het buitendijk se werkterrein van de scheeps werf Reimerswaal is gekoppeld aan verplaatsing en/of vernieu wing van dat bedrijf. Ook die schoonmaakactie moet wach ten. Met de Slikken van Viane aan de Oosterschelde staat het er net zo voor, al wordt daarbij een bij zondere reden gegeven: de zichtbare verontreiniging is verdwenen. Dat gaat dan om de scheepsresten die een voormali ge scheepssloperij bij Viane (tussen Ouwerkerk en Ooster- land) had achtergelaten. Die zijn weg. Er zit nog vervuiling, maar die vormt volgens onder zoek geen bedreiging voor de natuur. door Lukas Fransen GAPINGE - De restauratie van de toren van de vijftiende- eeuwse kerk in Gapinge ver loopt voorspoedig. De voeg- en metselwerkzaamheden zijn in juni begonnen en als het weer meezit, kan de toren rond de jaarwisseling uit de steigers. Het werk lag de afgelopen da gen stil. ,,De gemeente Veere moest de prijs weten van het vernieuwen van een aantal stukken natuursteen", zegt op zichter J. Adriaanse. „Er moet meer natuursteen vervangen worden dan we aanvankelijk hadden voorzien. De aannemer, Bouwbedrijf Meliskerke BV, heeft onderzocht hoeveel dat gaat kosten en we zijn het in middels eens geworden over de prijs. Een dezer dagen gaan we weer aan de slag." Volgens Adriaanse was het hoog tijd dat aan de restauratie van de toren van de laat-gotische kerk werd begonnen. „Het voegwerk en gedeelten van het metselwerk zijn heel slecht. Daar moest wat aan gedaan worden, anders wordt het alleen maar slechter. Voor dit werk zijn we afhankelijk van de weers omstandigheden. Tegen regen kunnen we ons beschermen, maar als het gaat vriezen kan er niet gevoegd worden. Dan be vriezen de voegen en vallen ze er gewoon weer uit. Dat geldt ook voor het metselwerk. We zijn wat dat betreft best kwetsbaar." Vormgeving De gemeente heeft 270.250 uit getrokken voor het onderhoud van de kerktoren. De kerk, die wordt gebruikt door de Neder lands Hervormde kerk, is bij zonder van vormgeving. De to ren die half in het middenschip staat, is aan de onderkant vier kantig en wordt naar boven toe achthoekig. De kerken in 's Gra venpolder en Overzande zijn door dezelfde bouwmeester ontworpen als de kerk in Gapin- De restauratie van de kerktoren van Gapinge verloopt voor spoedig. foto Ruben Oreel MIDDELBURG - Bij de aanleg van de nieuwe spoorlijn] Vlissingen-Oost moet rekening worden gehouden ni«. forse groei van goederenstromen. Dat schrijft het collee Gedeputeerde Staten aan het ministerie van Verkeer q terstaat in een reactie op de startnotitie voor verbeterin; de Sloelijn. Ten onrechte gaat het Rijk uit van de eigen] van het industriegebied, terwijl de Westerscheldetunnel» aftakking van de spoorlijn tussen Roosendaal en Antwj het Sloegebied geen windeieren zullen leggen, merkenQ Het provinciebestuur wil voorkomen dat de nieuwe Sis straks te weinig capaciteit heeft. MIDDELBURG - Een 44-jarige Middelburger is dinsda;, streeks 13.30 uur aangehouden in de Lange Delft in Mi'; burg. Hij rekende in een winkel een fietsslot ter waard 24.95 gulden niet af. Toen hij de winkel verliet, gingl alarm af. Een politieagent die geen dienst had, achterlij de Middelburger en rekende hem in. De man kreeg een» van 240 gulden. MIDDELBURG - Op de kruising van de Sandberglaanj Schotel weg in Middelburg is dinsdag omstreeks 7.25 uit 17-jarige bromfietser uit Kortgene gewond geraakt. Df: gen brak zijn duim en is hieraan behandeld in het zieken» Op de kruising kreeg hij geen voorrang van een 37-jang Vlissingen afkomstige bestuurder van een bedrij f sauto. 5 voertuigen liepen schade op. VLISSINGEN - De politie heeft maandag tegen middem procesverbaal opgemaakt tegen drie 19-jarige Vlissir^ Zij hadden kort daarvoor in de Scheldestraat in huns. plaats enkele posters uit een bushalte ontvreemd. Hetdr kon worden achterhaald door aanwijzingen van getuige KORTGENE - Doorgaans is een huisnummer niet veel: dan een handige aanduiding voor postbode en bezoek. voor de eigenaars van de drie panden in het voormalig meentehuis in Kortgene. Daar prijkt op twee van de dm ningen al bijna een jaar het nummer 79. Onhandig vo: post en voor de betrokken huizenbezitters inmiddels e kwikkelijk. Daarom stapte Boot Makelaars, één van dinsdagmiddag naar de bestuursrechter. Inzet: Het bt: van nummer 79. Het probleem met de nummering onls vorige winter toen het voormalige gemeentehuis in drieê splist werd en makelaar Boot niet alleen de panden veri: maar ook eigenhandig van nummers voorzag. Zijn bum familie Deprez-Van de Wolf, kregen nummer 77a. Zelfi hij voor 79. Daar ging de gemeente niet mee akkoord, Deprez op een hoek woont. Tussen de nummers 77 enï'i dan de Bernhardstraat komen te liggen. Daarom leekb gemeente logischer om Deprez nummer 79 te geven ei 79a. Dat zag Boot weer niet zo zitten en hij diende ee waarschrift in. Dat werd door het Noord-Bevelandseco van burgemeester en wethouder ongegrond verklaard! op is hij naar de rechter ge'stapt. Deze doet vanmorge: spraak. VLISSINGEN - In de Paardenstraat in Vlissingen is e dagnacht een geparkeerde auto opengebroken en doorc Er werd een ruitje vernield en de eigenaar mist een aans door Edith Ramakers MIDDELBURG - Bewoners van de Kinderdijk in Middelburg willen de iepen die in hun straat staan adopteren. Zij vrezen dat de gemeente de bomen wil rooi en en dat hun straat daardoor het 'vriendelijke en aantrekke lijke gezicht verliest'. „Het zijn gezonde bomen die gerooid worden. En dat gebeurt alleen maar omdat ze de iepziekte kunnen krijgen", zegt bewoner Onno van de Mei. Van de Mei deelt mee dat de ge meente op de plaats van de ie pen vruchtdragende kastanje bomen wil planten. „Maar het duurt een eeuwigheid voordat die boompjes de straat aankle den." door René Schrier GOES - Het waterschap Zeeuwse Eilanden gaat de ko mende maanden discussiëren over de vraag welke taken er nog meer bij kunnen. De alge mene vergadering van het wa terschap besloot maandag avond dat een uitbreiding van het takenpakket in principe mogelijk moet zijn. Onder druk van de agrariërs bleef het even wel bij dit principebesluit. Over de vraag welke taken er nog op gepakt kunnen worden wordt later gediscussieerd, alweer op aandrang van diezelfde boeren. Het dagelijks bestuur had in een strategienota aangegeven waar het zelf aan denkt. Als voorbeel den werden genoemd (winstge vende) exploitatie van parkeer terreinen, het beheer van vaarwegen, exploitatie en be heer van het Veerse Meer en bij voorbeeld aanleg en onderhoud van ruiterpaden. Dat was een aantal leden van de algemene vergadering nog een stap te ver. Echter het dagelijks bestuur wilde wel graag weten of het op de ingeslagen weg voort kan, vahdaar dat uiteindelijk het principebesluit uit de bus rolde Voor een aantal algemeen be stuursleden had het voorstel aantrekkelijke kanten. J Roodenburg (gebouwd). „Ik denk dat we eerst moeten kijken VLISSINGEN - Vanaf de Ruys de Beerenbrouckstraat in Vlis singen is tussen zondag 17.15 en maandag 17.45 uur een grijze Fiat Tipo met het kenteken GH- PS-68 gestolen. De waarde van de auto is onbekend. naar taken die dicht bij het wa terschap liggen. Wat bijvoor beeld het Veerse Meer betreft daar is echt de behoefte dat er eens op eèn professionele naar het beheer wordt gekeken." Belangen C. J. Dieleman (ongebouwd) zag het liefst dat het voorstel van de agenda was afgevoerd. G. R. Heerebout (ingezeten) had in principe niet zo veel moeite met uitbreiding van het takenpak ket, maar vroeg zich wel af of een overheid bijvoorbeeld een parkeerterrein moet gaan uit buiten. W. de Visser (ingezetenen) vreesde belangenverstrengeling en stelde de vraag of het water schap dergelijke taken wel zo veel goedkoper uit kan voeren dan andere overheden. A M. M. van Haperen (gebouwd) had wat moeite met de richting die de strategienota uitging. Hij constateerde dat er vooral is ge keken naar de inhoudelijke kant van eventuele nieuwe ta ken en minder naar de bestuur lijke en financiële kant van de zaak. J. Hoekman (dagelijks bestuurslid eerstverantwoorde lijk voor de financiën) beklem toonde dat de algemene verga dering zich niet voorgoed vastlegt met een positieve uit spraak over de strategienota. Ook hij pleitte ervoor eerst een principiële discussie te voeren en later het takenpakket in te vullen. De voorwaarden voor uitbrei ding van de taken, zoals die in de strategienota staan genoemd, zijn: optimalisering van de taakuitoefening; versterking van de maatschappelijke posi tie van het functionele bestuur cn kostenreductie ten behoeve van burgers en bedrijven. Naar zijn idee kunnen de iepen beter met een antivirus geïnjec teerd worden. „Rooien noem ik een zinloze moord. En als het een centenkwestie wordt, dan willen de bewoners die kosten wel betalenEr staan zestien bo men in de straat, die voor 7 5 gul den per iep geïnjecteerd kunnen worden. Daaronder verstaan wij adopteren. We zijn ook niet te beroerd om de terugkerende snoeikosten te betalen." A van de Pas van de gemeente wil niet op het besluit van de ge meenteraad vooruit lopen. „Want binnenkort wordt daar over pas gesproken. We hebben de bewoners alleen van het voornemen van het rooien op de hoogte gebracht." Onrust Maar daarmee is wel de onrust over de toekomst van de iep aan de Kinderdijk toegenomen. Van de Pas betwijfelt of injecteren van de iepen de oplossing is. „In Middelburg worden iepen re gelmatig geïnjecteerd en in het land wordt daarmee regelmatig geëxperimenteerd. Maar dat biedt nog geen zekerheid dat ze niet ziek worden. De iepen aan de Breeweg, de Molendijk, de Olmenlaan hebben we geïnjec teerd, maar deze zomer hebben we er toch een paar om moeten halen omdat ze de iepenziekte hadden gekregen." De ongeveer dertig jaar oude ie pen aan de Kinderdijk zijn nog niet geïnjecteerd. „Maar de iep ziekte is echt een gigantisch probleem. Ik begrijp dat de straat er nu mooi uitziet. Dat maakt de beslissing moeilijker. Inderdaad hebben de kastanje bomen wel zo'n tien jaar nodig om mooi vol te worden." Wethouder J.C. vanDijk-Sturm wijst op nog een ander pro bleem. De kademuurtjes wor den door de wortels van de iep aangetast. „Maar wat mij be treft mogen de iepen nog wel blijven staan, zolang ze niet ziek zijn. Als we aan onderhoud en herstel van de kademuren aan de Kinderdijk beginnen, en die bevinden zich echt in erbarme lijke toestand, dan zullen we te rugkomen op de iepen.". Van de Mei wijst op een oude vergeelde foto waarop de Kin- dèrdijk te zien is. „Toen waren het van die flutboompjes. De he le straat leek daardoor trooste loos. Nu staat er deze prachtige bomenrij, waarvoor we net zo goed als voor onze VOC-pak- huizen moeten zorgen. Met het voornemen de iepen op de Kinderdijk te rooien, heeft de gemeente Middelburg zich de woede van de bewoners op de hals gehaald. foto Lex de Meester door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De begro ting van de gemeente Mid delburg wordt gewoon in een marathonzitting behandeld. B en W zien niets in het voor stel van de WD-fractie om hun algemene beschouwin gen schriftelijk in te leveren, waarna het college via een Memorie van Antwoord schriftelijk antwoordt. Dat systeem werd tot en met de begroting van 1995 gevolgd. De liberalen vroegen om een wijziging aan te brengen in de begrotingsbehandeling. Nu is het de gewoonte dat de fracties luisteren naar el- kaars algemene, politieke beschouwingen. Die nemen ongeveer 2,5 uur in beslag. Daarna spreekt het college. Na een warme maaltijd is er vervolgens een avondverga dering. Volgens de VVD biedt die behandeling geen ruimte voor politieke omdat iedereen 'moe gest; den' is. Het college wil tc bij het huidige systeem bi ven. De ervaring waara gemeente werkte met t schriftelijke ronde, lee: dat de raadsleden in de lo van de tijd steeds langere, gemene beschouwingen p: duceerden waarin zij tient len vragen stelden. Amb naren waren ongeveer derhalve week bezig met beantwoording. Het colli kwam uiteindelijk met f Memorie van Antwoord; ongeveer zestig bladzijc telde. Volgens de VVD is het dü matiger om de eerste ror schrifelijk af te werken. 1 college bestrijdt dat i klem. „Tegenover de door fractie van de WD genot de efficiencyverbetering de raad staat een enormee ciencyverslechtering bini de organisatie." Lange Delft 8, M'burg (AANBIEDINGEN UITGEZONDERD) ssst... stotteren... we doen er samen wat aan! Bel voor informatie: Stichting Stottertherapie Doetinchemse Methode 0316 - 261 852 (werkdagen 8.30 12.00 uur). Wijziging gemeenschappelijke regeling Werkplaatsen Walcheren Als gevolg van de inwerkingtreding van de nieuwe Wet sociale werkvoorziening (nWsw) diende de gemeenschappelijke regeling Werkplaatsen Walcheren te worden gewijzigd. De wijziging van de gemeenschappelijke regeling behelst: a. de verwijzing naar de per 1 januari 1998 in werking getreden nWsw; b. het schrappen van de beperking van de taakstelling tot industriële en cultuur- en civieltechnische werkzaamheden; c. de indienstneming van personen, bedoeld in de zin van de wet. Ingevolge de nWsw geschiedt indienstneming op voordracht van een onafhankelijke indicatiecommissie. Bouwplan - vrijstellingsprocedure De Burgemeester van Middelburg maakt bekend dat er een bouwplan is ontvangen dat niet in over eenstemming is met de voorschriften van het ter plaatse geldende bestemmingsplan. Het gaat om he realiseren van parkeerplaatsen in de achtertuin op het perceel Oude Vlissingseweg 1. Tevens is d.m.v. een genomen voorbereidingsbesluit de functie gewijzigd van wonen naar kantoren. Burgemeester en wethouders willen op deze aanvraag positief beslissen. Artikel 19 van de Wet op* Ruimtelijke Ordening en/of artikel 50, lid 5 van de Woningwet maken dit mogelijk. Voordat zij dat doen, ligt de situatietekening m.i.v. 9 oktober 1998 twee weken (tot en met 22 oktober 1998) ter inzage bij de dienst Stadsontwikkeling, sectie Bouwen en Wonen, aan de Vlissingsestraat 21. In die periode kan eenieder schriftelijk zijn/haar bedenkingen bij hen indienen. Zie voor andere gemeentelijke informatie de pagina van de gemeente Middelburg in de Faam' Vlissinger van vandaag en op Maximaal Text pagina 830.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 20