IflLE ZEEUWSE COURANT Onrust groeit bij personeel EPZ Zakken vullen RPF'er Van Dijke veroordeeld voor beledigen homoseksuelen Computerkrakers verspreiden kinderporno Experts nemen schade op van regenval Westerse evacuatie Belgrado begonnen ^sintratuin 4 WEKEN Iio° 11 t/m15 CNV voor andere aanpak armoede Flink aantal banen bij centrales Borssele verdwijnt WE dreigt met bod op Vendex Nieuwe fabriek Elf Atoehem Krekengebied met karakter Benauwde reis TOPKWALITEIT MEUBELEN VOOR 15,00 JA, EUROPAKKER Heesters 8i Coniferen 13° 14t NO 4 Bewolkt Zwaar tot geheel bewolkt, maar over wegend droog. Matige noordoostelijke wind bij maxima omstreeks 13 graden. 241e jaargang no. 239 woensdag 7 oktober 1998 losse nummers 1,75 van onze redactie binnenland NAALDWIJK - Twee 16-jarige jongens uit 's Gravenzande hebben bekend bij een 17-jari ge kennis in diens computer te hebben ingebroken en onder zijn naam kinderpornofoto's via Internet te hebben ver spreid. De politie Haaglanden maakte dit gisteren bekend. De politie kwam de twee op het spoor toen de 17-jarige jonge man vorige maand aangifte deed. Ook kabelexploitant Ka- belfoon deed aangifte en ver strekte de politie relevante ge gevens. Kabelfoon was getipt door een abonnee, die de kin derpornosite had ontdekt. De twee jeugdige criminelen worden van een serie misdrij ven verdacht, In ieder geval wordt hen computervrede breuk. verspreiding van kin derporno en vernieling ten las te gelegd. Beiden zijn na verhoor heengezonden. De hackers konden het systeem van hun kennis binnendringen, doordat zij hem enkele compu terprogramma's hadden aan geboden. De 17-jarige wist niet dat hij met dit 'cadeau' hack- programma's had binnenge haald. Kabelfoon heeft direct na het ontdekken van de pornosite aangifte gedaan bij het meld punt Kinderpornografie, een stichting waarin internetpro- viders, politie en internetge bruikers samenwerken in de strijd tegen kinderporno op In ternet. Ook het 17-jarige slachtoffer zelf is door de politie gehoord over het in bezit hebben van kinderpornografische afbeel dingen. ANP door Arjan van Westen EINDHOVEN - De Elek- triciteits Productiemaat schappij Zuid-Nederland EPZ doekt 400 van de 1500 arbeidsplaatsen op. Daardoor zullen er ook banen verdwijnen bij de kern- en kolencentrales in Borssele. Hoeveel dat er precies zullen zijn, is nog niet bekend. Dit maakte H. van Meegen di recteur van EPZ, dinsdag in Eindhoven bekend. EPZ heeft negentig miljoen gulden gere serveerd voor een sociaal plan. De vakbond AbvaKabo wacht het resultaat van de onderhan af, maar sluit acties uit. Het Brabants-Limburgse ener giedistributiebedrijf Pnem/Me- ga en EPZ gaan nauw samen werken. Dat kan dankzij een aanpassing van de Elektrici teitswet. De samenwerking tot gevolg dat Pnem/Mega het overgrote deel van de pro van de EPZ- afneemt. Distributeur zal de elektriciteit AMSTERDAM - Detailhan- lelsketen WE International Boet mogelijk een bod op bran chegenoot Vendex. Dat zou kunnen gebeuren als WE achter het net vist in de strijd met vendex om Koninklijke Bijen korf Beheer. wE-directeur en grootaandeel houder R. de Waal zei gister avond in het RTL5-programma Business Unpdate dat niet uit te duiten. De woordvoerder van De Waal kon niet aangeven in hoeverre er momenteel serieuze plannen in voorbereiding zijn Dm Vendex over te nemen. zie ook pagina 6 op de markt brengen, onder meer in het buitenland. Het gro te voordeel hiervan is de schaal- grootte. De goedkopere inkoop van brandstof zorgt voor lagere prijzen en daardoor voor een be tere concurrentiepositie. Afdelingsecretaris P. Maljers van AbvaKabo Oosterschelde- regio en werkzaam bij EPZ in Borssele vreest de nieuwe werk wijze van EPZ „Wij moeten er met z'n allen tegenaan. In het personeelsbestand gaat echter wel flink het mes." In Borssele heeft directielidH. ADrooggis- teren het personeel op de hoogte gesteld. Het verdwijnen van de banen kwam niet als een verras sing maar de stemming onder de werknemers in Borssele is be drukt. Vooral de onzekerheid over wie er zal afvloeien is voel baar. Dat er acties komen sluit Maljers dan ook niet uit. AbvaKabo-voorzitter A Marce- lissen, werkzaam bi] EPZ in Geeilruidenberg, doet dat ook niet, maar blijft voorlopig opti mistisch: „cruciaal is het over leg dat volgende week tussen de bonden en de directie plaats vindt." Het sociaal plan met daarin de zogenaamde nul- urenregeling, simpelweg komt dit er op neer dat de oudste Schade-experts aan het werk op een spruitenveld in Rhoon. van onze redactie binnenland NUMANSDORP - Schade-experts heb ben gisteren de eerste veertig gedupeerde agrarische bedrijven op de Zuid-Hol landse eilanden bezocht die zijn getroffen door de extreme regenval op 13 en 14 sep tember. Voor de vaststelling van de schade in de landbouw gaan de schade-experts uit van foto GPD normbedragen per hectare. Voor aardap pelen, het gewas waar de meeste schade is geleden, zal dat normbedrag 8800 gulden zijn. ANP zie ook pagina 4 werknemers afvloeien, heeft volgens Marcelissen zeker kans van slagen. De voorzitter was blij verrast dat het om minder banen ging dan waarover eerst gepraat werd. Maar de bonden zijn er nog lang niet. „Vangroot belang bij de komende onder handelingen zal het maximale behoud van de werkgelegen heid zijn", aldus Marcelissen. Door de gewijzigde Elektrici teitswet is er een vrije markt voor elektriciteitsproductie ontstaan. Zeshonderd vijftig grote bedrijven kunnen zelf hun levei'ancier kiezen. Een fusie tussen EPZ en andere stroom- producenten om zich hier tegen te wapenen ketste af. Eerder al wees Delta Nutsbedrijven, dat een derde van de aandelen van EPZ in bezit heeft, een fusie met Pnem en Mega af. Pnem/Mega zoekt het nu verder in nauwe sa menwerking met EPZ. W. Wie- chers, voorzitter van de raad van bestuur van Pnem/Mega, ziet geen problemen in de sa menwerking met het Zeeuwse energiebedrijf: „Delta richt zich op een regionale positie, heeft verder weinig aspiraties. We doen een aantal zaken met ze sa men, maar voor de rest gaan we ieder onze eigen weg." Het CNV is het absoluut oneens met de FNV en de Raad van Kerken die een algemene verhoging van het sociaal minimum willen inzetten voor het bestrijden van de armoede. Volgens CNV-voorzitter Westerlaken moet het pro- j bleem veel gerichter worden aangepakt. Elf Atoehem gaat in Vlissingen-Oost een nieuwe fabriek bou wen. Het bedrijf zal daar middelen maken die kunst- stof sterker en beter verwerkbaar maken. Extra XÏ wei-kgelegenheid levert de nieuwbouw niet op. De kreken in het grensgebied van Oost-, West- en Zeeuws- Vlaanderen volgen een grillige loop. Natuur- en landschaps beschermers zijn overtuigd van het unieke karakter van het grensoverschrijdende krekengebied en brachten het in kaart Met steun van de Euregio Scheldemond werd een project op gezet, dat in een periode van tien jaar de eigenheid van kreken en omringende landschap moet verster- J ken feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; economie: 7; radio en televisie: 8; uit: 11,12,13,14 en 15; zeeland: 17,18,19,21 en 23; sport: 24 en 25; buitengebied: 27, 28, 29, 30 en 31 BOEDAPEST - Een bagageme dewerker van de Hongaarse luchtvaartmaatschappij Malev heeft een onvrijwillige vlucht naar Zwitserland gemaakt toen hij per ongeluk opgesloten raakte in het vrachtruim van een vliegtuig naar Zurich. De niet bij naam genoemde me dewerker beleefde in de 3,5 bij 1,5 bij 1,1 meter grote bagage ruimte van het BAe-146 vlieg tuig koude en benauwde ogen blikken, maar doorstond de 80 minuten durende vlucht gezond en wel. Met een andere vlucht keerde hij terug naar Boedapest, deze keer in de passagierscabine. AP Advertentie RECHTSTREEKS VAN GERENOMMEERDE FABRIEKEN VOOR DE HALVE PRIJS. Ridderkerk - Van 7 okt. t/m 31 okt. wordt bij Meubelboer derij de Reijer, Kievitsweg 124 Ridderkerk een specta culaire fabrieksverkoop gehouden. Honderden massief eiken en geloogd prenen kasten, dres soirs, salontafels, eethoeken, kleinmeubelen, stoffen en lede- 1! ren bankstellen worden nu recht streeks, zonder tussenkomst van groothandel en importeur, ver kocht voor DE HALVE PRIJS. Alles wordt gratis thuisgebracht 'en vakkundig geplaatst. Met f volledige garantie. Reservering voor latere levering is moge lijk. Wie binnenkort dus meubels nodig heeft kan nu zijn slap slaan"bij: Meubelboerderij de Reijer. Kievitsweg 124, Ridderkerk (Bolnes). Bij Rotterdam. Dagelijks geopend van 10.00 tot"18.00 uur. Vrijdag koop avond. 's-Zondags gesloten. Ruime parkeergefegenheid. Rechter wijst beroep op godsdienstvrijheid van de hand (Advertentie) Vul zelf een zak met narcissenbollen. Grootkronig en geelbloeiend. Inhoud 2 kilo. Van 8.95 voor Zaterdag a.s. demonstratie Werken met Anthuriums en toepassingen met trendy potterie. 1: vrijdag tot 20.45 u KOUDEKERKE Vlissingsestraat (Tussen Koudekerke en Vlissingen), Tel. 0118-551623 HET GROENE WARENHUIS geopend. Maandag t/m zaterdag vanaf 8.45 uur geopend. door Harmen van der Werf DEN HAAG - RPF-Kamerlid L. C. van Dijke uit Middelburg is dinsdag door de Haagse rechtbank veroordeeld voor het opzettelijk beledigen van ho moseksuelen. Hij moet een symbolische boete van driehonderd gulden betalen en 157.84 gulden voor onkosten die de stichting Azimut heeft gemaakt. Azimut komt op voor de rechten van homoseksuelen en heeft er sterk aan bijgedra gen dat het tot een vervolging van Van Dijke kwam. Van Dijke vergeleek twee jaar geleden in een gesprek met het weekblad Nieuwe Revu homo seksuelen met dieven en frau deurs. Hij deed dat om aan te geven, dat in orthodox-christe lijke kringen vaakmet twee ma ten wordt gemeten. Homo's worden meer met de nek aange keken dan dieven of fraudeurs. Grievend De Haagse rechtbank had geen boodschap aan die nuancering, die Van Dijke in reacties op het interview steeds heeft aange bracht. Voor de rechtbank gold wat Van Dijke in de Nieuwe Re vu heeft gezegd en dat is, volgens rechter L. van Zaltbom- mel, 'onnodig grievend ge weest'. Van Dijke heeft, aldus de rechtbank, een groep mensen collectief getroffen in wat voor die groep kenmerkend is, hun homoseksuele gerichtheid De advocaat van Van Dijke. mr. S. Voogt, had een beroep ge daan op de rechten van de mens, op de vrijheid van godsdienst en meningsuiting. Die vrijheden zijn echter aan grenzen gebon den, vond de rechtbank, en Van Dijke heeft die grenzen met zijn opmerkingen overschreden. Woordvoerder K. de Kruiff van stichting Azimut reageerde zeer tevreden, omdat voor het eerst een uitspraak is gedaan in een zaak over belediging van homo seksuelen. „De rechtbank heeft een juiste balans gevonden tus sen de vrijheden van godsdienst en meningsuiting en grondrech ten van homoseksuelen." De Kruiff vroeg zich af of Van Dijke zijn taak als Kamerlid nog wel kan uitoefenen. „Al worden zijn opvattingen in eigen kring blijkbaar gedeeld, omdat hij bijna alleen positieve reacties heeft gekregen." Van Dijke liet weten 'diep te leurgesteld en verrast' te zijn. „Het heeft kennelijk niet mogen baten dat ik meermalen mijn (Advertentie) excuses heb aangeboden." Of Van Dijke hoger beroep aante kent, wordt deze week bekend. Het ligt volgens hem wel voor de hand, omdat het vonnis de vrij heid van geloofs- en meningsui ting 'raakt' Toch aarzelde hij, omdat 'er wellicht in het strijd gewoel weer mensen worden ge kwetst en dat is het laatste wat ik wil'. Advocaat Voogt denkt sterk te staan in hoger beroep. „Zonodig kunnen we doorgaan tot het Europese Hof. Dat zal deze zaak tot op de bodem toet sen aan de Rechten van de Mens." commentaar op pagina 2 van onze redactie buitenland BELGRADO - Verscheidene Westerse landen zijn begonnen het personeel van hun ambassa des uit Belgrado terug te trek ken. Dit is gisteren vernomen van een Westerse diplomatieke bron, die weigerde de landen in kwestie te noemen. Het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gis teravond alle Belgen opgeroe pen de Federatieve Republiek Joegoslavië (Servië en Mon tenegro) 'zo snel mogelijk' te verlaten wegens 'de mogelijk heid van een interventie van de NAVO' om Kosovo. Het personeel van de Neder landse ambassade was al terug gebracht van negen mensen tot zes. Alle gezinsleden zijn al naar Nederland teruggekeerd Een besluit over sluiting van de am bassade is nog niet genomen, al dus een woordvoerster van Bui tenlandse Zaken gisteren. De kans lijkt verkeken dat de VN-Veiligheidsraad in een nieuwe resolutie uitdrukkelijk toestemming zal geven voor het gebruik van geweld in de Koso- vo-crisis. De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Igor Ivanov, zei gisteren dat Moskou gebruik zal maken van zijn ve torecht in de Raad als daar het gebruik van geweld tegen Bel grado aan de orde komt. De ministers van Buitenlandse Zaken van de NAVO hebben be sloten zich morgen in een speci ale zitting te Brussel te buigen over de Kosovo-crisis. Het bondgenootschap bestudeert al vijf maanden opties voor moge lijke acties tegen Belgrado. De Amerikaanse bemiddelaar Richard Holbrooke zette giste ren zijn bemiddelingspogingen voort. Tijdens een bezoek aan Kosovo zei Holbrooke, dat Ser vische politietroepen in strijd met VN-resoluties nog steeds sterk aanwezig zijn in de pro vincie. Hij noemde de situatie in het gebied 'niet erg bemoedi gend'. AFP/DPA/RTR/ANP zie ook pagina 2 (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) ik wil: (Advertentie) Titanic-videoband av& 34.95 Bonus kaarthouders krijgen gratis bij aankoop van de videoband 1 fles 7UP 1.5 liter, 1 zak Duyvis Nootgevallen en 1 doos AH Beauty tissues 100 stuks om het droog te houden tijdens de film. Ui I Deze actie Is geldig vanaf 7 t/m 25 oktober a.s. Deze heesters 8. coniferen zijn in het najaar en winter op hi mooist. In diverse soorten en kleuren verkrijgbaar. Heel g geschikt om de balkonbakkerï wintergroen mee te maken.v Per stuk 3.95 O 9~ 3 voor O u een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: 'J per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Voorletters: m/v Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 8 713215 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1