Middelburg aan grijze container Antwerpen verliest als diamantenstad wat van zijn glans PZC PZC Man vrijgesproken van valse aangifte CDA Middelburg wil dat gemeente vaart zet achter Internetpagina Aanpak vochtigheid Middelburgse huizen zeeland 19 Afvalbak voor restafval doet medio 99 intrede in gemeente Halve ton tegen seksueel geweld Dealer moet dienstverlenen Spijt betuigen helpt dief niet Rechter straft toeëigenen busje af 'Zeeuwse 'biertappers naar nationaal kampioenschap zuider 21 buren Thuiszorg zet deuren open in Middelburg woensdag 7 oktober 1998 Hoor Ab van der Sluis MIDDELBURG - Middelburg stapt halverwege volgend jaar óver op de invoering van grijze [containers voor afval. Alleen in de binnenstad verandert er niets. Daar blijft de gemeente gewoon vuilniszakken ophalen, paarnaast is het de bedoeling om het tarief voor de Afvalstof fenheffing te koppelen aan de inhoud en het aantal grijze en groene containers bij een wo ning. B en W zijn verder van plan om te stoppen met het ge scheiden inzamelen in de Van jReigersbergstraat, de Van de Perrestraat, Meanderlaan, [briewegenhof en Oosterschel- destraat. Bewoners van die flats die per se hun gft-afval geschei den willen aanleveren, kunnen dat toch doen door op de dag zelf hun groene emmer aan te bie den. be gemeente kent op dit mo ment een aantal systemen. Gft- wordt in de groene bakken om de week afge wisseld met huisvuilzakken. In de binnenstad hoeven de bewo hun afval niet te scheiden. mogen alles in zakken aan bieden. Bij flats staan verza- tnelcontainers voor het groente- fruit- en tuinafval. Sommige daarvan zijn inpandig, weer an dere staan buiten in cocons. Al die systemen leveren diverse problemen op, zoals de visuele overlast van de op straat neer gezette bakken, verzamel- en minicontainers en huisvuilzak ken. Het onderzoeksbureau SPM on derzocht onlangs de toekomsti ge inzameling van huisvuil. Daaruit bleek ondermeer dat de gescheiden inzameling voor spoedig verloopt en dat de tarie ven van de afvalstoffenheffing in Middelburg laag zijn. Het college stelt de gemeente raad voor om niet over te gaan tot het gescheiden inzamelen van gft in de binnenstad. B en W verwachten daar nauwelijks milieurendement van. De kos ten wegen daarnaast niet op te gen cle opbrengsten. Daar komt nog eens bij dat het dagelijks ge meentebestuur het 'maatschap pelijk onaanvaardbaar' vindt om in de monumentale binnen stad overal emmers en contai ners met gft-afval te laten staan tijdens de inzameldag. De provincie moet oveidgens toestemming geven voor het niet-gescheiden inzamelen. De gemeente verwacht daarbij geen problemen. B en W willen bekijken of het niet mogelijk is om bij flats de huidige verzamelcontainers te Middelburg - De Middel burgse politierechter W.P.M. ter 'Berg heeft dinsdag een 42-jari- ge man uit de Zeeuwse hoofd stad vrijgesproken. De man .werd ervan verdacht 14 oktober jaar bij de politie valse te hebben gedaan van de diefstal van zijn auto. vertelde de Middel burger dat een kennis - zonder :ijn medeweten - zijn auto had 'erkocht, maar veel verdenkin- ;en wezen in zijn richting. Twee ïensen, waaronder de koper, .adden volgens officier van jus- itie mr. Y.AC.C. Willems een .auwkeurig signalement van de 'erdachte opgegeven, waarbij verder opviel dat de man pleis ters op zijn handen had. Dat hadden ook de verbalisanten gezien. Willems concludeerde dat de verdachte de boel had willen be lazeren. „De politie heeft al ge noeg werkte doen. De verdachte zat in geldnood en dacht er meer uit te halen", zei ze. De valse aangifte stond voor haar voor honderd procent vast. Ze eiste een boete van 750 gulden. Des ondanks meende Ter Berg dat er een schakel ontbrak om tot overtuigend bewijs te komen. De politierechter vond dat de politie tekort was geschoten door de koper niet met een foto van de verdachte te confronte ren. „Daarom moet ik u vrij spreken", zei hij tegen de ver dachte. vervangen door inpandige ver zamelcontainers. Het systeem van nu is een voortdurende bron van ergernis, kosten, veivuiling en klachten. Het college is be reid om Woongoed Middelburg te subsidiëren bij het aanpassen van de flats. Waar inpandig op slag niet mogelijk is, moet er gekeken worden naar alterna tieven zoals ondergrondse ver zameling. Woongoed Middel burg denkt ongeveer een half miljoen gulden nodig te hebben. Om het inzamelen van oud pa pier te stimuleren stelt het colle ge voor om de garantieprijs met drie cent te verhogen tot een dubbeltje. Dat kost de gemeente jaarlijks zestig mille extra. Ker ken en verenigingen krijgen be paalde gebieden toegewezen waar zij minimaal een maal per maand huis-aan-huis papier moeten ophalen. De papiercon tainers verdwijnen. Bewoners kunnen namelijk ook terecht bij de milieustraat van het OLAZ. De inzameling van papier en karton in het kernwinkelgebied blijft wel. Het college wil dat la ten doen door de Stadsreiniging op de maandagavond na 18 uur. Grijze bak De grootste investeringspost is de invoer van grijze bakken voor het restafval. Het college denkt daarvoor 1,9 miljoen gul den nodig te hebben. B en W wil len nog niet tot dat systeem overgaan bij de flats in de Stro- menwijk, Breewijk en Nieuw- Middelburg. Daar kunnen de bewoners voorlopig vuilniszak ken blijven gebruiken. In Arnemuiden, waar de voor malige gemeente een contract had met de fa Gansewinkel, ver andert pas op 1 januari 2000 wat. Amemuidenaren kunnen de duobakken volgend jaar blij ven gebruiken. Het college stelt de raad verder voor om maar één maal per maand gratis grof vuil op te halen. Nu gebeurt dat nog een keer per week. Invoering van alle maatregelen kost de gemeente ruim twee mil- joen gulden. Dat komt neer op een verhoging per aansluiting van 18,80 gulden. Het college wil dat bedrag niet doorbereke nen aan de burgers. B en W willen de investering volledig betalen uit het bedrag dat afval- stoffenveiwerker OLAZ terug moet betalen aan de gemeente. De grijze afvalzak verdwijnt volgend jaar uit het straatbeeld van Middelburg. foto Ruben Oreel MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten van Zeeland willen vijftigduizend gulden uittrekken voor de bestrijding van sek sueel geweld en hulp aan slachtoffers. Het geld is bestemd voor de uitvoering van plannen die de provincie in maart vol gend jaar moet vaststellen. Het gaat onder andere om verbe teringen in de registratie en doorverwijzing van slachtoffers, het voorkomen van geweld bij verstandelijk en lichamelijk gehandicapten, ouderen en allochtonen en meer aandacht voor seksueel geweld bij opleidingen'in de gezondheidszorg. Het dagelijks provinciebestuur wil het geld ook bestedon voor een hulpplan voor daders. De statenfracties reageerden in maart van dit jaar onthutst op landelijke cij fers over seksueel geweld. Daaruit zou blijken dat ruim 52.000 Zeeuwse vrou wen en mannen ooit slachtoffers zijn geweest van deze vorm van geweld. MIDDELBURG - Een 42-jarige man uit Vlissingen gaf dins dag op de zitting van de Middelburgse politierechter toe dit jaar in heroïne te hebben gehandeld. Alleen de periode - het eerste halfjaar - was volgens hem veel korter geweest. „Ik ben bij de start van het wereldkampioenschap voetbal in Frank rijk begonnen met de handel. Dat was begin juni", verzekerde hij. Politierechter mr. W.P.M. ter Berg oordeelde dat de perio de tenminste drie maanden (drugsklanten bevestigden dit) moet zijn geweest, blij veroordeelde de Vlissinger tot 210 uur werkstraf i.p.v. vijf maanden gevangenisstraf, met aftrek van drie maanden voorarrest. De verdachte zei te hebben gedeald om in zijn eigen versla ving te kunnen voorzien. „Maar ook om er zelf beter van te worden", wees de officier van justitie naar de drieduizend gulden die bij de verdachte in het Vlissingse pand werd aan getroffen. Mr. Y, Willems eiste zes maanden cel, maar verzette zich niet tegen dienstverlening. Verder vond ze dat de driedui zend gulden verbeurd moest worden verklaard. De politie rechter was het hiermee eens. De man vertelde op eigen kracht inmiddels clean te zijn. Hij werd na het vonnis onmiddellijk in vrijheid gesteld. MIDDELBURG - Een 22-jarige Vlissinger bekende dinsdag in Middelburg in een dronken bui een diefstal te hebben ge pleegd. Officier van justitie mr. Y. Willems vergeleek de dief stal met een snelkraak. In dat beeld paste volgens haar een werkstraf, van zestig uur. De verdachte had 25 januari na een avondje stappen in Vlissingen een winkelruit van Brammetje Dump vernield. Uit de etalage griste hij een luchtbuks, licht- orgel en een verrekijker weg. Later was hij naar de winkel te ruggegaan om zijn spij t te betuigen. De officier hechtte vooral waarde aan het vergoeden van de drieduizend gulden schade aan de ruit. De politierechter vonniste conform. MIDDELBURG - Een 44-jarige inwoner uit Ritthem is dins dag door de Middelburgse politierechter mr. W.P.M. ter Berg conform de eis veroordeeld tot twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. De verdachte had 3 januari van dit jaar een bestelbus bij een klant weggenomen, omdat er nog een reke ning moest worden vereffend. De eigenaar stond namelijk nog voor een bedrag van 1.060 gulden bij hem in het krijt. Officier- van justitie mr. Y.AC.C. Willems vond dit niet de manier om zijn recht te halen. Ze achtte de diefstal bewezen. ,,De man is erg geschrokken." De Ritthemenaar zei impulsief te hebben gehandeld en dacht het recht van retentie te hebben. De politierechter kon zich de boosheid van de verdachte wel voorstellen, maar het ging hem te ver dat erbij het niet betalen van een nota zomaar een auto kan worden weggehaald. Hij zocht compensatie voor het slachtoffer door de schuld van 1,060 gulden kwijt te schelden. VLISSINGEN - Joost van Dam me van het Grand Hotel Arion in Vlissingen heeft maandag in ^Vlissingen de eerste prijs be kaaid bij de individuele ronde 'van de nationale biertapwed- jtoüd. "De teamronde is gewonnen door ;Fred Kramer en Priscilla Oost- mam van Stadscafé De Banjaard Zierikzee. De drie biertap pers gaan in januari naar het kampioenschap. Dat wordt in Maastricht gehou De tweede plaats bij de indivi competitie is gegaan naar Tred Kramer. De derde plaats -•tenslotte is behaald door Dennis van Café Oranje in 's-Heer Hendrikskin deren. EBij de teams is de tweede plaats "gegaan naar Ronald van de San- me en Jaco Duvekot van Dijkpa- ®riljoen De Westkaap in Westka- "pelle. De derde plaats was voor Jtené Verhoef en Ludo Vereist, "werknemers van Café Natio naal in Goes. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax:(0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) M. J. van Barneveld I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Bart De Clerck Vijfhonderd jaar geleden gaf Ant werpen zijn jawoord aan een oog verblindende bruid. Het werd een vruchtbaar huwelijk, want diamant en Antwerpen zijn onafscheidelijke be grippen geworden. Het etiket 'Antwerp Cut' staat wereldwijd synoniem voor een diamant van de allerhoogste kwali teit. Geconcentreerd op amper één vierkan te kilometer zijn de drie diamantstra ten - de Hoveniersstraat, de Schup- straat en de Rijfstraat - goed voor 85 procent van de wereldhandel in ruwe diamant en voor meer dan vijftig pro cent vande wereldhandel in geslepen diamant. Toch lijkt de klad er een beetje in te zitten in de stevige vriendschaps banden tussen Antwerpen en het dia mantmilieu. De diamantsector heeft een moeilijk jaar achter de rug. Na het frauduleuze faillissement van diamantbank Max Fischer en een reeks gerechtelijke schandalen, was er plots het nieuws dat voor het eerst in twintig jaar de dia manthandel een terugval van drie pro cent kende. De Aziatische crisis zorgt ervoor dat de Antwerpse diamantairs de broeksriemmoeten aanhalen. Dagelijks worden in de Scheldestad nog steeds duizenden diamanttransac ties afgesloten. Die vinden vooral plaats in de vier diamantbeurzen die er zijn. Tot het einde van de negentiende eeuw werden de glinsterende steentjes vooral verhandeld in achterkamers van tavernes en in cafés als De Fort una, al lemaal in de buurt van het Centraal Station, want in die tijd was de trein het snelste vervoermiddel. Uiteindelijk ko zen de diamantairs voor een eigen han- delsruimte en werden de diamantbeur zen geboren. De vier beurzen zijn onderling geen concurrenten, veel dia mantairs zijn trouwens lid van meer dan één beurs. De Antwerpse beurzen tellen samen zo'n vijfduizend leden Krediet „Nergens ter wereld is er een groter dia mantaanbod dan hier in Antwerpen", vertelt Abraham Fischler van de Beurs voor Diamanthandel. Met ruim twee duizend leden is deze beurs de grootste ter wereld. De indrukwekkende gevel van het statige gebouw aan de Peli kaansstraat herinnert de voorbijgan ger aan welvarende tijden. „Lid zijn van eendiamantbeurs is zoiets als een creditcard hebben. Het schept vertrouwen. De handel in deze sector verloopt trouwens voor 90 procent op krediet, vertrouwen hebben is dus es sentieel", stelt voorzitter Fischler. Transacties in de diamantbeurzen ge heimen zonder formaliteiten. De steen tjes - vaak fortuinen waard - worden nog altijd in briefjes bewaard. Een handdruk en de joodse woorden Mazal U' Bracha zijn voldoende om de koop te sluiten. Tijd om na te denken is er ook: bij een akkoord tussen een makelaar en een koper wordt het briefje met de dia manten erin verzegeld door het in een enveloppe te steken, met daarop de prijs per karaat en een handtekening of paraaf van de koper. Kopen en verko pen gebeurt altijd in Amerikaanse dol lar. Ook het slijpen van diamant is een be zigheid waar ze in Antwerpen om be kend staan. Lodewijlt Van Bereken, Antwerpens eerste diamantslijper, had in zijn stoutste dromen niet kunnen vermoeden dat de stad zou uitgroeien tot hetmekka van de diamantbewer king. Het vakmanschap van de Ant werpse en Kempense diamantsnijders en -slijpers wordt wereldwijd hoog in het vaandel gedragen. Vroeger werd de stiel geleerd van vader op zoon. Nu zijn er een zevental onder wijsinstellingen, die een diamantpro gramma hebben in hun opleidingspak ket. Het gevaar dreigt echter dat de stielkennis naar het buitenland ver dwijnt. De loonkosten en de sociale ze kerheidsbijdragen in de arbeidsinten sieve diamantnijverheid wegen zwaar door. Het aantal arbeidsplaatsen in de sector viel terug naar drieduizend werknemers en de toekomst is onzeker. Niet alleen Antwerpen heeft proble men. De diamantmarkt verkeert wereldwijd in een crisis. Doordat de afzetmarkt in Azië grotendeels is verdwenen, is iedereen actief op de overblijvende markten, waaronder bij voorbeeld Amerika. Ook daar is de con currentie bijzonder scherp. Toch trekt de Sinjorenstad zich nog goed uit de slag. Vlak na deTweede Wereldoorlog bedroeg het aandeel van de arbeidskost in sommige gevallen zelfs tot tachtig procent van de waarde van de diamant. Vandaag bewerkt men in Antwerpen goederen tot een maximale loonkost van rond de vijftien procent. Museum Antwerpen heeft ook een eigen dia mantmuseum. In het Provinciaal Dia mantmuseum in de Lange Herentalse- straat wordt al vlug duidelijk waarom Antwerpen zich a diamond's best friend mag noemen. Op de eerste verdieping van het museum draait immers alles rond het thema 'Antwerpen Diamant stad' met een grote aandacht voor de geschiedenis van de diamanthandel in de Vlaamse havenstad die teruggaat tot in de vijftiende eeuw. De tweede verdieping is vooral gewijd aan de toepassingen van de diamant in de industrie en aan de verschillende in dustriële technieken, zoals het zetten van edelstenen, het klieven, zagen be werken en slijpen. Op de derde etage kan de bezoeker dan tenslotte de weg volgen die de diamant aflegt van de mijn tot aan de beurs. Als kroon op het werk is er zelfs een heuse mijnschacht nagebootst. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Middelburg moet haast maken met het op zetten van een Internetpagina. Dat stelt CI)A-fractievoorzitter S. Buisman, die daarover schrif telijke vragen heeft opgesteld. Hij vindt dat de gemeente al veel eerder gebruik had moeten ma ken van de elektronische snel weg. De gemeenteraad heeft namelijk al in juli het besluit ge nomen om een Internetpagina te maken. Als de Internetaansluiting niet snel tot stand komt, is volgens de christen-democraten sprake van een gemiste kans. De ko mende week wordt namelijk de langverwachte toekomstvisie van het Utrechtse stedenbouw kundige bureau BVR van prof. Riek Bakker gepresenteerd en in november behandelt de ge meenteraad de begroting voor '99. Het CD A wil van het college we ten waarom het zo lang duurt voor de gemeente Middelburg een eigen Internetpagina heeft en wanneer er nu wel orde op za ken wordt gesteld. De fractie vraagt burgemeester en wet houders of het wel mogelijk is om de plannen van BVR be schikbaar te stellen via Internet en of het college ook de raads- en commissieagenda's op het net plaats met de daarbij behorende relevante stukken. woordelijke instantie voor die toestellen, gaan we overleggen over de plaatsing van een ande re soort geisers. Die afvoerloze geisers die er nu hangen geven een vochtige atmosfeer." De bewoners waren opgelucht dat er géén noemenswaardige afwijkingen formaldehyde en asbestvezels zijn geconstateerd. Rob Dreesens: „Woongoed heeft onze klachten serieus genomen. Met deze verbeteringen kunnen we uit de voeten." De drie Antwerpse diamantstraten zijn nog altijd goed voor 85 procent van de wereldhandel in ruwe diamant en voor meer dan vijftig procent van de wereldhandel in geslepen diamant. foto Wim Daneels door Edith Ramakers MIDDELBURG - In de huizen van de Middelburgse wijk Meanderhof en Buitenhove is geen formaldehydegas gemeten en er werden evenmin asbestve zels ontdekt. Die resultaten heeft Woongoed Middelburg aan de bewoners bekendge maakt. Het is wel verontrustend dat de huizen veel vocht bevat ten. „Wij zullen daarom de ven- tilatiemogelijkheden verbete ren", reageert M. Boerbooms van Woongoed. Woongoed besloot tot een on der-zoek nadat veel bewoners meldden gezondheidsklachten te hebben. „Er kan een relatie zijn tussen bijvoorbeeld hoofd pijn, prikkeling van het slijm vlies en te veel. vocht in het huis. Een specialistisch bedrijf en Ar- bo Unie Zeeland hebben over een lange periode testen uitge voerd en daarbij expres de om standigheden in de huizen slecht gemaakt. We zijn zorg vuldig geweest omdat we met de gezondheid van de bewoners te maken hebben." Woongoed wil van de 154 huur woningen de hoge vochtigheid aanpakken door roosters in de verschillende verdiepingen aan de voor- en achterkant aan te brengen. De dakramen zullen vernieuwd worden en andere vochtwerende materialen zul len gebruikt worden. „Met Del ta Nutsbedrijven als verant- MIDDELBURG - Het nieuwe Middelburgse rayonkantoor van Thuiszorg Walcheren wordt vrijdag 16 oktober opengesteld voor publiek. Medewerkers van de thuiszorg presenteren in het kantoor aan de Stadhuisstraat tussen 15.30 en 18.00 uur de ver schillende diensten. In het rayonkantoor kunnen mensen voortaan onder meer te recht voor huishoudelijke zorg; intensieve thuiszorg en ouder en kindzorg. Voor de kinderen wordt die dag een speciale pop- penconsultatiebureau inge richt. De jonge bezoekertjes kunnen daar hun lievelingspop- of beer laten wegen, meten en onderzoeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 19