Elk ziekenhuis eigen streeklab Het einde van de Eerste Wereldoorlog Begin bouw kantoor Rijkswaterstaat Nieuw OLAZ haalt straks mogelijk ook afval huishoudens op zeeland dinsdag 6 oktober 1998 z 1 3 Stichting kiest voor aparte voorzieningen in Terneuzen, Goes en Vlissingen 'LV'E9{ OMZIEN door Marcel Modde TERNEUZEN - In opdracht van Rijkswaterstaat is begon nen met de nieuwbouw van het kantoor in Terneuzen. Op de landtong bij de Middensluis zijn inmiddels de eerste palen geslagen. Ook is een deel van het terrein ontgraven voor de plaatsing van de fundering. Het streven is het kantoor in het najaar van 1999 in gebruik te nemen. De planning ver loopt vooralsnog volgens schema, zegt J. Cappon van de dienstkring Zeeuws-Vlaande- ren. Wat er met de huidige kanto ren aan de Zeevaartweg gaat gebeuren, is nog niet bekend. Sloop van de bijna dertig jaar oude panden lijkt Cappon on waarschijnlijk. Futuristisch Het waarnemend hoofd van de dienstkring verwacht eerder dat ze worden verkocht en een andere bestemming krijgen. De eindverantwoordelijkheid van het project berust bij de Rijksgebouwendienst. De nieuwbouw van Rijkswater staat Zeeuws-Vlaanderen wordt de zoveelste architecto nische bezienswaardigheid in Terneuzen. Naast opvallende objecten als het stadskantoor, de Steenen Beer en straks ook het poortgebouw op de Axel- sedam en het nieuwe water schapskantoor aan de Kennedylaan krijgt het water staatscomplex eveneens een futuristisch uiterlijk aange meten. Het afgestompte drie hoekige pand gaat onderdak bieden aan de kleine vijftig medewerkers van de drie nu nog seperaat ondergebrachte diensten. Aanvankelijk zou het gebouw rond worden. Van dal ontwerp is afgezien, omdat door een dergelijke vormge ving concessies zouden moe ten worden gedaan aan de werkruimte voor de medewer kers. Vlissingen sterker als fruithaven VLISSINGEN-OOST - Met de verkoop van ongeveer negen hectare grond aan de Bijleveldhaven versterkt Vlissingen zij n positie als fruithaven. Dit stelt gedeputeerde en havenschap voorzitter D. J. P. Bruinooge (PvdA economische zaken) in een reactie op het bericht dat Van Bon koel- en vriesveem en Zeeland coldstores uitbreidings- en vestigingsplannen heb ben. Hij noemt het 'een betekenende grondtransactie, die veel nieuwe fruitaanvoer oplevert'. De effecten voor de werkgele genheid zullen volgens Bruinooge pas over enkele maanden duidelijker worden. ,.Het zorgt in elk geval voor meer werk voor loodspersoneel en havenarbeiders." Van Bon koel- en vriesveem, die al in het haven- en industriegebied Vlissingen- Oost gevestigd is, wil van Zeeland Seaports een lap van grond 3,5 hectare. Een oppervlakte van 5.5 hectare gaat naar Zee land coldstores, die erin twee etappes een nieuwe trafiek voor fruit zal vestigen. De grond ligt aan de kop van de Bijleveld haven. Bruinooge. ..Een heel mooie zaak. Ik wou dat ik elke week zoiets te melden had. Het gaat om de nieuwe aanvoer van een paar honderdduizend ton en dat is voor ons heel veel." Duurzaam Veilig voor Belgen IJZENDIJKE - Nu de werkzaamheden van het project Duur zaam Veilig Verkeer (DW) deels afgerond zijn of vorm begin nen te krijgen, wil het projectbureau DVV in Uzendijke ook de Belgische automobilisten die West Zeeuws-Vlaanderen bezoeken voorlichten over het project Het bureau wil eind oktober Belgische journalisten uitnodigen om per bus een tochtje langs de diverse werkzaamheden en afgeronde projec ten te maken. Het is de bedoeling dat de journalisten hun opgedane kennis doorgeven aan de lezers, zodat deze bij een uitstapje in West Zeeuws-Vlaanderen niet voor verrassingen komen te staan door het veranderde straatbeeld en gewijzig de verkeersregels. Burgemeester C. van Liere van gemeente Sluis-Aardenburg zal, samen met projectcoördinator mr. A de Jong, de journalisten voorlichten. Ook wil het projectbu reau voortaan de Zeeuws-Vlaamse weggebruiker beter voor lichten over de werkzaamheden. Zo zal eerder bekend wor den gemaakt wanneer en waarom bepaalde wegen worden afgesloten en of er snelheidsbeperkingen gelden. Het project bureau hoopt de inwoners van West Zeeuws-Vlaanderen meer te betrekken bij de noodzaak en voortgang van DW. Onbekenden stelen 20 kilo uien GROEDE - Een 57-jarige Groedenaar deed zondag aangifte van diefstal van ongeveer twintig kilo uien van zijn land. Een kennis belde hem die dag op om te zeggen dat onbekenden be zig waren op zijn perceel aan de Langeweg in Breskens uien te rapen. De uien waren aan het begin van de week gerooid en la gen nog op het land. Dieven drinken bier bij inbraak AXEL - Een kantine aan de Axelse Boslaan werd tussen vrij dag 2 en maandag 5 oktober bezocht door inbrekers. De die ven hadden het voorzien op de limonade die in de koelkast stond. Ter plekke dronken de inbrekers ook nog bier. Snelle motorrijder op de bon BRESKENS - De motorrijder die zondag over de verdrij- vingsvlakken op de Rijksweg N58 reed en een rood stoplicht negeerde, kan een flinke boete tegemoet zien. De man had niet door dat de op het eerste gezicht nagenoeg onherkenbare po litie hem op de hielen zat. Op het moment dat de politie hem in de kraag wilde grijpen en op zijn rijgedrag wilde wijzen, scheurde de motorrijder er vandoor. Een achtervolging achtte de politie - mede door de snelheid van de motorbestuurder - nutteloos. De man ontkomt echter niet aan een fikse boete van ongeveer vijfhonderd gulden, die hem wordt toegestuurd. foto Peter Nicolai door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Een meerder heid van het bestuur van de stichting Streeklaboratorium Zeeland wil elk ziekenhuis (Vlissingen, Goes en Terneuzen) uitrusten met een redelijk goed geoutilleerd streeklaboratori um. Het decentraliseren van de activiteiten van de stichting kost meer geld dan een eventue le centralisatie van streeklab- activiteiten op één plaats, een mogelijkheid waarvoor de on dernemingsraad van de stich ting had willen kiezen. Met één laboratorium bij elke iziekenhuisgroep zou in een keer ook het probleem van de ontbre kende onderzoeksfaciliteiten kunnen worden opgelost. Zo kan momenteel op Walcheren geen pathologisch-anatomisch- Jonderzoek worden verricht. Als er een nieuwe voorziening komt op het eiland zouden er wel voorziening voor dat soort on- jderzoek komen. Centraliseren :Ook in Goes zouden er aan het iOosterscheldeziekenhuis extra laboratoriumvoorzieningen bij komen. De ondernemingsraad van de stichting opteert echter voor het centraliseren van de streeklab- ivoorzieningen. Bij centralisatie zouden de beschikbare midde len namelijk beter aangewend worden en zou er gelijk een ein de komen aan de huisvestings problemen waarmee het perso neel van de stichting al jaren worstelt. Het dit voorjaar op [voordracht van de onderne mingsraad benoemde bestuurs lid mr. Th. Reijns uit Terneuzen maakte zich de afgelopen zomer sterk voor het centralisatieplan. Een meerderheid van het be stuur negeerde echter zijn in breng en het de directie van het streekziekenhuis Walcheren in augustus zonder meer weten dat het bestuur gekozen had voor het decentraliseren van het streeklab. Buitenspel Reijns voelde zich door dit be- stuursoptreden buitenspel ge zet, beschuldigde betrokken be stuurders van manipulatie en besloot terug te treden als be stuurslid. Het personeel van de instelling vernam met verbijste ring van het bestuursincident en besloot de zijde van Reijns te kiezen. Tevens werd eind vorige week de ondernemingsraad gevraagd om het bestuur te ver zoeken Reijns in ere te herstel len en hem excuses aan te bie den. Voorzitter W. Bouwman wilde gisteren niet op de kwestie ingaan. Via zijn secretaresse liet hij weten dat de kwestie morgen (woensdag) in een bestuursver gadering aan de orde komt. Dichtbij Volgens het personeel zou met name de Ziekenhuisgroep Zeeuws-Vlaanderen binnen het bestuur van het Streeklabora torium Zeeland (dat bestuur wordt gevormd door zieken huisdirecteuren, huisartsen, specialisten en een vertegen woordiger van het personeel) sterk hebben aangedrongen om te kiezen voor decentralisatie van diensten. Directeur G. Ra- maekers: ,,De redenering is sim pel. Een streeklab hoort dichtbij een ziekenhuis te liggen, er moet uitwisseling plaatsvinden tus sen stafleden, medici en mede werkers van het lab. Onze pati ënten zijn gediend met korte lijnen. Het streeklab in Terneu zen is goed geoutilleerd. Wij be schikken bovendien over de vierkante meters om een uit breiding te kunnen realiseren. Mocht er alsnog besloten wor den om te centraliseren, maar dat is aan de stichting van het streeklab, dan zou er ook wel eens aan mogen worden gedacht omdat in Terneuzen te doen. Daar zouden wij dan ook geen moeite mee hebben. Het verhaal van de Westerscheldetunnel wordt telkens gebruikt om cen tralisatiegedachten mee te be argumenteren. Maar dan hoeft dat per se niet in Goes te gebeu ren. Die tunnel wordt uitgerust met twee pijpen en vier rijba nen. Twee richting Goes, maar ook twee richting Terneuzen. Wil je niet centraliseren, maar kleven er nadelen aan decentra liseren, dan zou het streeklab- bestuur wellicht ook nog eens aan een mix van beiden kunnen denken", meende Ramaekers. Net als Bouwman was gisteren ook Reijns niet bereid om in houdelijk op het bestuursge- schilinte gaan. Een deel van het terrein wordt ontgraven voor de plaatsing van de fundering. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Het is niet uit gesloten dat het nieuwe Open baar Lichaam Afvalverwijde ring Zeeland (OLAZ) in de nabije toekomst zich niet meer alleen bezig zal houden met het storten en verbranding van af val, maar ook hot huishoudelij ke afval in gemeenten gaat op halen. Die mogelijkheid is opgenomen in statuten van het nieuwe samenwerkingsver band. Dat OLAZ in verschillende ge meenten de inzameling voor re kening gaat nemen, sluit directeur P. Louwman van de instelling niet uit ,,In het proces voorafgaand aan de fusie van OLAZ en AVZV zijn we bij alle zeventien gemeenten langsge- weest. De mogelijkheid om ook in te zamelen, naast het verwer ken van afval, zo is ons nadruk kelijk te kennen gegeven moest worden opgehouden. Dat wil niet zeggen dat we een-twee drie vuilniswagen zullen laten rijden in diverse gemeenten, maar het zou als diverse ge meenten dat zouden willen en de rest van het bestuur zou daar dan mee kunnen instemmen mogelijk zijn. Maar vergeet niet dat daar dan wel een prijskaart je aan vasthangf en dat de deel nemende gemeenten wel oplos- Scholen krijgen computer van jarige Rabo SAS VAN GENT - Wie jarig is. trakteert. Onder dat motto krij gen acht Zeeuws-Vlaamse ba sisscholen morgen van de 100- jarige Rabobank elk een geldbe drag van enkele duizenden gul dens om een computer of een an der automatiseringsysteem aan te schaffen. De Rabobank in Sas van Gent heeft acht basisscholen uitver koren in de omgeving van Sas. De basisscholen Valckeburcht, Prins Frederik Hendrik en de Esdoornveste in Sas van Gent, De Kreeke in Westdorpe, basis school Canisius in Zuiddorpe, 't Zand in de Zandstraat en De Werf en De Stelle in Philippine staan op het lijstje van de bank. Naast het geldbedrag krijgen de leerlingen binnenkort ook een leruakket over de Euro voorge schoteld. singen zullen moeten bedenken voor bijvoorbeeld hun eigen personeel dat nu nog zorg draagt voor de inzameling", al dus Louwman. Privatisering De gemeente Sas van Gent, die investeringen in de eigen op haaldienst enige tijd heeft opge schort om onderzoek te doen naar privatisering, zou geen moeite hebben tegen een nieuwe gemeenschappelijke regeling voor de inzameling van huis houdelijk afval in OLAZ-ver- band Deelname is echter wel afhankelijk van de kosten die dat samenwerkingsverband voor de inzameling in rekening zou brengen. De ontwikkelin gen op dit vlak worden door die gemeente dan ook nauwlettend gevolgd. Overigens kan het nieuwe sa menwerkingsverband ook op andere gebieden activiteiten gaan ondernemen als het alge meen bestuur dit nodig acht. Als voorbeeld noemde Louwman maandag de rattenbestrijding in Zeeland. „Zouden we die vraag krijgen, dan zouden we ook die dienst voor rekening kunnen nemen", aldus de direc teur. Bestelauto weggenomen TERNEUZEN - Vanuit een be- dnjfsloods aan de Terneuzense Stationsweg werd tussen vrij- dag 2 oktober en zondag 4 okto- ber een bestelauto, een Suzuki Super Carry Commercial gesto- len. De auto is eigendom van een schilderbedrijf uit Terneuzen Informatiedag over de uitvaart OOSTBURG - Do vereniging voor crematie AVVL houdt op zaterdagmiddag 10 oktober een open dag in cultureel centrum Den Hoekzak in Oostburg. AVVL zet zich in voor de verbe tering van de zorg voor, tijdens en na de uitvaart De open dag draagt de titel 'Wat kost een kist?'. Op deze dag wordt van 10.00 tot 16.00 uur voorlichting gegeven door onder andere een grafkis tenfabrikant, bloemist, foto graaf, umenkeramisten en de Oostburgse bibliotheek. I Wedstrijd voor majoretten HULST - De sportzaal van het gemeenschapscentrum Den Dullaert in Hulst staat zondag 11 oktober volledig in het teken van een majorettenwedstrijd voor solisten, ensembles en klei ne en grote groepen. De organi satie is in handen van de afde ling Zeeland van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Mu ziekverenigingen (KNFM) in samenwerking met het Huster majorettenkorps De Vossen. Vanaf 's morgens 9.30 uur tot tegen de avond zijn er ruim honderd optredens van zo'n driehonderd majorettes. Tradi tioneel komen de meeste deel nemers van de 21 ingeschreven verenigingen uit vooral Noord- Brabant. De Zeeuwse inbreng komt van De Vossen, Weldoen door Vermaak (Clinge), Jonge Kracht (Kapelle-Biezelinge) en Apollonia uit Brouwershaven. Het jury korps, dat de optredens in de diverse categorieën beoor deelt, bestaat uit de dames A van Kampen en J. Luppes. Wed strijdleider is mevrouw J. Moe- lands uit Breda. Een vertegen woordiger van het college van B en W van Hulst reikt de prijzen uit. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 4537 AK TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax:(0115)620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman P.I.F.M. Cappetti M. Modde S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Jan Platteeuw Zij en haar ouders woonden in café Het Hoeks Koffiehuis. Daar lagen soldaten die eigenlijk elders ingekwartierd had den moeten zijn. Maar de beter gefortu- neerden van het dorp veroorloofden het zich die soldaten dan uit te besteden in een plaatselijk café. Langs de hele grensstreek met België waren Neder landse soldaten gestationeerd om de grens te bewaken. Sommigen van hen vermaakten zich in hun vrije tijd met een Zeeuws-Vlaamse deerne wat dan weer de bekende gevolgen had. Zo zien we vanaf die tijd verschillende namen die hier anders niet voorkwamen. Evenals in de Tweede Wereldoorlog was ook in die oorlog veel geleden, zo wel door burgers als door militairen. Gezinnen werden uit elkaar gerukt door de vele gesneuvelden, vluchtelin gen die her en der gedreven werden en ga zo maar door. En die oorlog duurde vier lange jaren. Ook in ons land voelden we maar al te goed de gevolgen van de oorlog die in de buurlanden aan de gang was. En dat ondanks dat wij neutraal bleven. Maar, in de zee werden mijnen gelegd en zo werd ook onze scheepvaart ernstig be lemmerd. Wegens schaarste aan ver schillende goederen werden veel goe deren gedistribueerd. Naar het schijnt was het brood op het eind van die oorlog heel slecht van kwaliteit. Eind november is het tachtig jaar ge leden dat de Eerste Wereldoorlog ten einde kwam. Slechts enkelen onder ons kunnen nog uit eigen ervaring mee praten over datgene wat toen is ge beurd. Ik heb er mijn ouders dikwijls over bezig gehoord. Moeder zei dat ze veel kousen gebreid had voor de solda ten die in Hoek gelegerd waren. Spion Vanzelfsprekend was de hele grens af gesloten Overal prikkeldraad en die stond onder spanni ng opdat men er niet doorheen zou kruipen Alleen de smok kelaars hadden zo hier en daar een gaatj e ontdekt waar ze door konden ko men. Af en toe werd er een gepakt, maai er was toch een levendige handel. De vooruitstrevende Dirk de Wit had in Terneuzen al een taxibedrijf. De oude ren onder ons zullen zeker zijn naam herinneren. Hij had papieren weten los te peuteren om in dringende gevallen met zijn auto naar België te rijden. Dirk werd door de Nederlandse regering of ficieel aangesteld als spion. Helaas kon ik niet achterhalen of hij nog belangrij ke gegevens heeft kunnen verzamelen. Door de gevechten in de buurt van de grensstreek en ook nog wel van verder op, kwamen er veel vluchtelingen de grens over. Zij hadden het vege lijf kun- Eind november is het tachtig jaar geleden dat de Eerste Wereldoorlog werd beëindigd. nen redden en kwamen hier aan met al leen wat handbagage. Ze kregen een onderkomen in onze Zeeuws-Vlaamse gemeenten en werden geholpen aan voedsel en kleding. Wat later in de oorlog kwam er ook nog af en toe een Duitse soldaat die gedeserteerd was Uiteraard werd die door de Nederland se militairen geïnterneerd. Bommen In Axel werd op 8 november 1917 een bom afgeworpen, waarschijnlijk door een vliegenier die niet wist dat hij bo ven Nederlands grondgebied vloog. Er stortte daar ook een vliegtuigjeneer op 15 april 1918. In Koewacht vielen op 20 mei 1918 acht bommen, waarvan er twee niet ontploften Af en toe hoorde men hier het kanongebulder. De kran ten stonden bol van berichten over de krijgsverrichtingen aan de diverse fronten. En zo werden onze voorouders regelmatig herinnerd aan de oorlog die om ons heen woedde. In 1918 begon men in de kranten te schrijven over herstelplannen voor de vele landen die bij deze oorlog betrok ken waren. Zoals altijd werd het node loos bloedvergieten ten tonele ge bracht. maar intussen ging de oorlog wel door. Toch kwamen er tekenen dat de oorlog op zijn eind begon te geraken. Turkije tekende begin november 1918 een wapenstilstand en Oostenrijk vroeg hem aan terwijl dit land reedsbezig was zijn troepen terug te trekken uit Italië. Ook van het westelijk front kwam er steeds minder nieuws. Op 3 november 1918 meldde de Temeuzensche Cou rant dat Duitse schepen, onder andere de Gatia en de Nordsee, voorbij Vlissin gen voeren in de richting van Rotter dam om dhar geïnterneerd te worden. Eind november 1918 werden ook aan het westelijk front de wapens neerge legd De wederopbouw kon beginnen en het leven kon weer genormaliseerd worden. Maar velen zouden nog lang de wonden likken die deze oorlog teweeg gebracht had.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 31