Terreur van de straat rukt op PZC Marinebouw feiten en meningen dinsdag 6 oktober 1998 6 oktober 1948 SCP-directeur Paul Schnabel wil van het laatste taboe af Afgelopen week verscheen het Sociaal en Cultureel Rap port 1998. In dit interview werkt prof. dr. Paul Schnabel (50) de opvallendste ideeën uit dat verslag van 25 jaar sociale verandering verder uit: „Nederland reageert geobsedeerd op geweld. Het is ons laatste taboe." Schnabel ziet zijn sociaal maatschappelijke tegenhanger van het Centraal Bureauvoor de Statistiek namelijk niet als een nuchtere databank, maar als een gevoelig seismografisch instrument. Licht mismoedig ivijst Schnabel op het interieur van zijn directiekamer in het grauive Rijsioijk. Groene, vierkante bakbeesten van fauteuils. Niét zijn keuze. Binnenkort verhuist het Sociaal en Cultureel Planbureau naar de Haagse toplocatie De Resident - een pas sender entourage voor het SCP en zijn atnbitieuze nieuwe di recteur Bestuursvoorzitter R.C. van den Heuvel vanfl Koninklijke Schelde Groep wil binnenkort nis minis ter Jorritsma van Economische Zaken es- strategie bepalen voor de verkoop van 'zijn' bedrijf, D topman van de Vlissingse scheepswerf zet stevig in. H; hoopt nog dit jaar andere aandeelhouders te vinden.m verwacht van nieuwe eigenaars harde garanties overt toekomst van de Schelde Groep. De rijksoverheid zo; als grootste aandeelhouder, een afscheidscadeau! moeten geven: een miljoenenbijdrage voor de verhit zing van de werf uit de Vlissingse binnenstad. Van den Heuvel heeft nog meer wensen.' Een toekomst ge grootaandeelhouder moet dicht bij De Scheli staan, maar ook weer niet té dicht. Zo vindt hij de Du; se bedrijven Blohm und Voss en Howaldswerke Der sche Werft wel goede partijen, maar niet geschikt oc dat zij al zeer actief zijn in de marinebouw. Bovendie zitten de twee werven zelf in een fusieproces. De Schelde-topman ziet op de Europese markt vg doende belangstelling voor zijn scheepswerf. Dit kt verklaren waarom hij aan het bordje Te Koop een flu verlanglijstje hangt. Met deze aanpak is er niet ve- aandacht voor wat de KSG nu precies te bieden heer Juist daar zit het probleem. Er is voldoende bouwcaps citeit in West-EuropaAndere werven maken en verb pen met meer succes schepen voor marines en voorc viele doeleinden. De Schelde wordt al decennia in: kunst en vliegwerk op de been gehouden. Van den Heuvel geeft zijn bedrijf de beste kansenin et- Europees samenwerkingsverband voor de marim bouw, naar het voorbeeld van Airbus. Deze multi-u tionale onderneming werd destijds opgezet a weerstand te bieden aan de grote Amerikaanse vlie tuigfabrieken. Airbus is inmiddels een van de parad paardjes van de Europese industrie en concurreert vc uit met Boeing en McDonnell/Douglas. Fokker - wa- Van den Heuvel begin jaren tachtig bestuurder wai speelde slechts een bescheiden rol in het Airbusconse tium, bleef (te) lang zelfstandig en legde uiteindéj het loodje. In Europa is nu weinig enthousiasme te bespeuren vo: gezamenlijke marinebouw. In vergelijkbare sectoren eerder het tegendeel waarneembaar. De moeizame- varingen met het Europese gevechtsvliegtuig en hetf touwtrek om opdrachten voor gevechtshelikoptersw zen er op, dat de economische concurrentie vooralsm zwaarder weegt dan de drang tot samenwerking. Int ze omstandigheden krijgt het idee van de Schelde-bs gemakkelijk de contouren van een luchtkasteel. Van den Heuvel doet er goed aan, overnamekandidali te confronteren met eisen van continuïteit en werkge. genheid. Partijen die De Schelde willen uitkledf moeten worden geweerd. Maar verder past de uiten voorzichtigheid bij het spelen met de vraag hoe het; precies verder moet, en met wie. De KSG is niet in. positie om kieskeurig te zijn. Halve cent De van overheidswege vastge stelde maximumprijzen en ta rieven worden zodanig gewij zigd dat hierin de halve cent niet meer voorkomt. In geval len waar het totaalbedrag op een halve cent uitkomt, is er geen bezwaar de halve cent naar boven af te ronden. Persconferentie De keizer en de keizerin van Japan zijn bijna onder de voet gelopen door ruim 2000 foto grafen bij de eerste keizerlijke persconferentie voor gealli eerde correspondenten in Japan. De f orsgebouwde func tionaris van generaal Mac Ar thurs hoofdkwartier moest te hulp schieten om het keizer! ke paar in veiligheid te steils Voedseltekort Uit rapporten over het behe van het Bureau Nationale Ve ligheid blijkt dat het bureau; veel heeft gegeten voor er waarde van bijna 30.000, Daarnaast raakte nog eens 250,- aan voedsel zoek, we:: ruim 600,- gestolen en zij meer dan .1000 maaltijdbo: nen niet verantwoord. Paardensport De totalisator of de 'toto' kee terug in de renpaardenfokfe rij. Hierdoor kan ons landir ternationaal weer mee gat' tellen in de paardensport t een periode waarin het bergaf waarts ging. City OnLine Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag j. l/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden: zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in le spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000 Fax(0118) 470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 95,00; franco per post 125,50; per maand 34,75; per jaar 366,50, franco per post 485,00; bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,75, zaterdag 2,50 p.st.; (alle bedragen inclusief 6 pet. btv/); Postrek.nr.: 3754316 t n.v. PZC ab rek. Vlissingen Advertentietarieven: 184 cent per mm, minimumpri|Sp* advertentie 27,60; ingezonden mededelingen 1 2,5 x tarief; speciale posities, tarief op aanvraac voor brieven bureau van dit blad 7,-meer(excl. 17,5 pet btw); I volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag; f (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V./ Vlissingen Uitgever: W F. de Pagter Hoofdredactie: A L. Oosthoek A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118) 484000 Redaetiefax: (0118)470102 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur in het weekeinde- verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)472404 Goes: Voorstad 22 4461 KN Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113)273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 4537 AK Terneuzen Tel. (0115) 694457 Fax. (0115) 620951 Axel: Nassaustraat 15 4571 BK Axel Tel. (0115) 568000 Fax. (0115)561415 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel (0114)373839 Fax (0114)373840 Zierikzee: Grachtweg 23 4301 KJ Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV door John Oomkes Eenderde van de schooljeugd heeft regelmatig een wapen op zak. In Amsterdam steekt een klant een fietsenmaker over hoop als hij niet snel genoeg wordt geholpen. De harde kern van Feyenoord reageert het ver lies tegen Vfb Stuttgart af op de politie. Wie de geweldscore bij houdt verbaast zich niet over een, in 25 jaar, bijna verviervou digde criminaliteit. Het Sociaal en Cultureel Plan bureau (SCP) ziet de toekomst op dit punt somber in. In het rapport: „Terwijl enerzijds de bevolking hoge eisen stelt aan de aanpak van criminaliteit door politie en justitie, ont breekt het anderzijds vaak nog aan een geschikt antwoord." De geweldsmisdrijven vormen maar een klein deel van het to taal aantal misdrijven, zo'n 6% van in totaal anderhalf miljoen cases in Nederland. Vermogens delicten als diefstallen en inbra ken komen relatief en absoluut veel vaker voor, maar toch loopt de teller op naar 60.000 a 70.000 gevallen per jaar. „De verontrusting in de samen leving heeft vooral te maken met wat 'zinloos geweld' wordt genoemd: plotselinge gewelds explosies", zegt Schnabel, „Met zeer geringe aanleiding. Of - zelfs voor buitenstaanders - niet eens een zichtbare aanleiding. Mensen maken zich daar begrij pelijkerwijze zorgen om: 'het kan je elk moment gebeuren'." Melktand Halverwege deze maand werd een man in een Amsterdamse tram neergestoken, omdat hi] per ongeluk met zijn tas een me depassagier had aangestoten. In Den Haag werd een man door een vader in zijn buik gestoken, nadat hij in de buurt was van diens zoont j e dat in het vuur van het spel een melktand verloor. Geweld als gevolg van extreme lichtgeraaktheid? Humeurigheid zelfs? De socio loog Schnabel, die via de NVSH en de Stimezo min of meer bij toeval in de geestelijke gezond heidszorg belandde en verbon den is aan de Universiteit van Utrecht, ziet het in een breder maatschappelijk verband. Mo gelijk speelt daarbij een rol dat Schnabel een virtuoos essayist is en geen dorre analist. Volgens Schnabel is een van de belangrijkste verklaringen voor deze opeens opflakkerende agressie te vinden in het afne men van de frustratie-toleran tie. „Hinder door anderen, be moeizucht van buitenstaanders of zelfs van je buren wordt min der gepikt. Ook keurige mid- denklasse-ouders hebben er moeite mee als hunkinderen ge corrigeerd worden. Onderwij zend personeel op basisscholen moet zich in alle bochten buigen om uit te leggen dat ze vooral het kind niet heeft aangeraakt. Het was vroeger vanzelfsprekend dat een buurman, ooms of tan tes je kinderen tot de orde rie pen. Nu vindt Nederland dat het alleen de ouders toekomt om dat te doen. De kinderen beseffen zelf ook dat anderen ervoor be ducht zijn hen te corrigeren." Er vallen niet alleen klappen als de leraar je kinderen afbekt of als de huisarts je niet goed helpt. Schnabel zegt dat de basis van dit type geweld ligt in het af brokkelend gezag. „Maar je kunt ook zeggen dat degene die de eerste klap uitdeelt heel goed beseft dat hij sterk in zijn schoe nen staat, omdat de benadeelde partij zich rot schrikt en niet weet wat hij moet doen. De terreur van de straat is door gedrongen in gebieden waar zij vroeger door gezagsverhoudin gen ondenkbaar was. De lagere milieus dwingen nu doodgewoon gezag af of zeggen simpelweg 'Ik wil dit of dat'. Fy siek geweld wordt ingezet op het moment dat mensen hun zin niet krijgen." Recht van de sterkste Het recht van de steikste. Het SCP krijgt alleen het topje van de ijsberg te zien - verslagen van de sociale diensten en eventueel betrokken politieafdelingen. Maar Schnabel heeft voldoende indicaties om aan te tonen dat zich in Nederland ingrijpende veranderingen hebben voorge daan in de gezagsverhoudingen en in de sociale controle. Hij noemt het eufemistisch: 'de minder mooie kanten van de in dividualisering'. In plat Neder lands: het principe van 'ieder een voor z'n eige'. Dezelfde plotselinge erupties van geweld doen zich ook. en steeds vaker, voorin de voetbal wereld. Van recente datum zijn de rellen na afloop van Feye- noords echec en de nederlaag van FC Utrecht tegen FC Twen te. Vooral bij het laatstgenoem de, reguliere competitietreffen viel de totale verbluftheid van politiemensen op, wier taak het was de orde te handhaven. Schnabel: „Het was ook zó agressief dat geharde politie mensen daarvan terugdeinzen. Ze kunnen misschien wel het ri sico incalculeren van hun han delen, maar als op dat gebied de ordehandhavers even een stapje te ver gaan, dan worden ze zeer hardhandig gecorrigeerd door de gemeenteraad, door de pers, de tv - tot in de Tweede Kamer toe." De relschoppers, de geweldple gers kunnen daarentegen ope reren in een betrekkelijke ano nimiteit. Schnabel: „Je weet bijna niet wie het zijn, en als je het wel weet, zijn het altijd de zelfden. Mensen in functie zijn blijkbaar wel te corrigeren en de geweldplegers niet meer. We hebben dat ook gezien bij de Oosterparkrellen in Groningen: escalerende woede, een explosie en nog heel lang naijlende effec ten. Een dergelijke woede voe len we allemaal wel van tijd tot tijd als ons onrecht wordt aan gedaan, maar die wordt door de meeste mensen niet in negatief gedrag omgezet. Als je die ver binding tussen gevoel en gedrag echter niet kunt couperen, dan krijg je dat opvlammende, schijnbaar vanuit het niets ko mende geweld. De echte exces sen daarvan komen natuurlijk in de pers: men moet te lang wachten bij fietsenmaker en be gint te steken. De dader in kwes tie heeft totaal geen besef gehad van de mateloosheid van wat er is gebeurd." Schuim der natie De dienstplicht als regulator voor adolescent wangedrag be staat niet meer, zegt Schnabel. En er zijn meer dergelijke maat schappelijk geaccepteerde uit laatkleppen weg gevallen. „Het leger is zelf een veel technischer organisatie geworden", zegt de hoogleraar. „Er wordt niet meer gevochten, maar logistiek be dreven. De koopvaardij als uit laatklep is weg, het koloniale verleden foetsie. Vroeger werd het schuim der natie afgescho ven. Er zijn ook geen zestig-uri- ge werkweken meer, dus nie mand valt 's avonds meer voor Pampus neer. Nee, er spelen hier heel simpele mechanismen een rol, die gewoon uitvergroot worden, omdat we er niet goed op kunnen reageren. Niemand weet wat te doen met erupties. Kordons van agenten? Blauw op straat? Het werkt niet." Mario Vargas Llosa, de erudiete Peruaanse auteur, schreef na aanleiding van de voetbalrellen tijdens het WK Voetbal van af gelopen zomer een steekhou dend essay: 'Een beetje geweld doorbreekt de sleur'. Oud-presidentskandidaat Var gas Llosa schreef toen onder meer: 'Voetbalgeweld doet zich vooral voor in welvarende lan den, waar alle aspecten van het maatschappelijk verkeer in ho ge mate geordend zijn, waar burgers, als ze genoeg hebben van de sleur en de zelfdiscipline die het hoge beschavingspeil hun oplegt, zich de 'luxe' kun nen permitteren om zich bij tijd en wijle te laten gaan en de bar baar uit te hangen, met alle ex Buiten het Feyenoordstadionbi^de bekerfinale tussen Ajax en PSV op 17 mei werden er forse klappen uitgedeeld, foto Roel Dijkstra/GPD Respect „Maar wat er nu gebeurt is een pervertering van die waarden. Een verkeerd begrip van vrij heid of van autonomie is 'Als ik mijn zin niet krijg sla ik een an der zijn kop in'. Respect is niet iets wat je kunt eisen, respect is iets wat je gegeven wordt. In de Nederlandse samenleving zie je dat er al veel gewonnen is met het erkennen dat er grenzen zijn aan de individuele vrijheid. Al leen zo kom je verder. Ik vind het daarom verfrissend dat de 'Wild West-situatie' op het Centraal Station in Amsterdam is aange pakt. Ik vind het een verade- ming dat de Amsterdamse hoofdcommissaris de jeugdcri minaliteit benoemt en zegt: ik weet wie het zijn. Het zijn er driehonderd. Ik ken ze met naam en toenaam en het groot ste deel is allochtone jongeren. Dat is geen opgeklopt verhaal. Dit is een politieman die niet weet hoe hij verder moet. Hij zegt wat iedereen ziet." GPD Op 11 september legden de ouders vau Meindert Tjoelker en zijn verloofde Jennifer een roos bij de gedenksteen neer. foto Paul Janssen/GPD De SCP-directeur heeft geen re cept voor politici tot zijn be schikking. Toen premier Kok vorige week de 'Bijbel' van het Sociaal en Cultureel Rapport 1998 in ontangst nam gaf hij toe het af en toe ook niet te weten. Schnabel: „Dat geldt ook voor ons. Ik heb de wijsheid ook niet in pacht, maar ik heb wel aller lei vragen." Naïviteit „We betalen de prijs voor een bepaald type naïviteit. Wat er in Nederland is gebeurd is dat we gemoderniseerd zijn op basis van een ouderwetse situatie. We hebben ons in de jaren zestig en zeventig gekeerd tegen een re genteske situatie, tegen een ou derwets Nederland en tegelij kertijd gehandeld alsof het nieuwe Nedeiiand was op te zetten met dezelfde aardige, ge hoorzame mensen die niet voortaan zouden worden ge dwongen tot fatsoen." „Het idee dat je in de Bijlmer honderden flats bijeen kunt zet ten zonder conciërges. Het idee dat iedereen zijn kaartje betaalt en dat je dus de conducteur van de tram kunt halen. De enige re den waarom iedereen betaalde, was nou juist die conducteur. Albert Heijn is niet voor niets bezig het zelf afprijzen van groenten af te schaffen. Contro le moet onderhouden worden; het werkt niet vanzelf. In situa tie waar sociale controle niet aanwezig is moet je institutio nele controle bieden wil je de boel niet in chaos laten ontaar den." Hij vertelt over informele ge sp rekken met. juristen uit de sfeer van de Coornhert Liga, waai'bij libertijnse advocaten misdaad vertaalden als 'ander gedrag'. Over de NVSH die zich vrolijk placht af te zetten tegen bezwaren tegen pornografie, terwijl de tijden ondertussen toch wat veranderen. Het lijken uitspraken die koren op de mo len zijn van conservatieve men sen die het gezag willen terug brengen en zich afzetten tegen de 'Permissive Society' van de jaren zestig, de samenleving waarin alles mocht en kon. Schnabel: „Dat is natuurlijk niet het geval. In The Permissive Society ging het over een ander soort problemen dan nu, Nie mand heeft ooit bedoeld te zeg gen dat het getolereerd was om je buurman in elkaar te slaan. We zouden het juist nooit meer doen; over die naïviteit heb ik het. Tuinen kunnen gemeen schappelijk worden gedeeld, woongemeenschappen halen het beste in de mens naar boven. The Permissive Society heeft goede effecten gehad op de poli tiek, op hoe bedrijven georgani seerd zijn. Informeler, meer gesprek, minder op gezag geba seerd." In Opsporing Verzocht wordt dan gewaarschuwd voor stof- zuigerverkopers. Dat is dan een keer gebeurd, maar het beeld dat ons land in toenemende ma te onveilig is wordt enorm ver sterkt." Schnabel vertelt hoe de burgemeester van de Ameri kaanse stad Baltimore, afgelo pen week op bezoek in Neder land, meedeelde dat zich in zijn stad 350 moorden per jaar vol trokken; in Nederland ligt het cijfer op 250 gevallen per jaar. Het aantal overvallen in Neder land ligt op 2.500 cases per jaar, waar het dertig jaar geleden de duizend niet te boven kwam. Schnabel tekent daar wel bij aan dat vijftig procent daarvan zich afspeelt in dertig wijken (Nederland telt circa 4.000 wij ken). „Aan de andere kant valt het juist met de veiligheid in verge lijking met andere landen mee: het weekblad Elsevier heeft dat begin dit jaar op uitstekende wijze uitgezocht door een jaar aan hoofdstedelijke moorden op een rij te zetten en vast te stellen dat aanslagen zich in het crimi nele en drugs circuits hoofdza kelijk afspelen tussen buiten landers. Verder zijn er gevallen van crime passionels en dood slagen waarbij gestoorde men sen een rol spelen. Het lijkt ons allen aan te gaan, maar het heeft met ons allen niet zoveel te ma ken. Het geeft wel een gevoel van: het neemt maar toe. We hebben nog altijd een heel laag moordcijfer in Nederland, maar we zijn niks gewend. Dit was al in de zeventiende eeuw een ge pacificeerd land. De geweldspi- raal is na 1975 echter omhoog gebogen." Meindert Tjoelker Schnabel vindt het opvallend dat het uitgaansleven in Neder land wordt gedomineerd door jongeren tot dertig jaar en zich vrijwel uitsluitend in binnen steden afspeelt. We verwijzen naar Leeuwarden en Meindert Tjoelker. „De openingstijden in het uitgaansleven zijn vrijwel ongelimiteerd en de prijzen van de drank heel laag. Vind je het dan gek dat het uit de hand loopt zodra de cafés het sluitingsuur- bereiken? Met een concentratie in publiek, beschikbaarheid van alcohol en alles op een plek? Als je het moet bedenken, zou je zeggen: laten we het maar niet doen. Het is iedere avond op nieuw een explosief mengsel. Als je je binnensteden niet ge heel wilt laten verloederen, moet je openingstijden spreiden en de trend keren. We hebben geen 24-uurs economie, maar een 24-uurs uitgaansleven." cessen van dren, die in het dage lijks leven zijn toegestaan." Schnabel laat een tel rust val len. Hij zegt te kunnen begrij pen waarom we agressie niet kunnen 'afvangen', maar hij be grijpt niet waarom de samenle ving agressie aanmoedigt. „Er- zijn gee'ft remmen op. Alcohol is voor iedereen beschikbaar. Dag en nacht. Tegen vrijwel geen prijs. Hetzelfde geldt voor drugs als XTC en andere pepmidde len. Bij de categorie geweldple gers valt bovendien de bescher mende werking van de uniforme kleding op. Ik vind het altijd zo grappig om de signalementen te horen in Opsporing Verzocht. Al die beschrijvingen zijn hetzelf de; het enige wat verschilt is de toevoeging 'mediterrane trek jes'. Bovendien hebben ze het voordeel van de toegenomen mobiliteit: geweldplegers zijn zo weg op scootertjes en moun tainbikes." Nederland is heel gevoelig ge worden voor geweld, maar is te- gelijkertijd heel paradoxaal, gefascineerd geraakt door dat zelfde geweld. Schnabel wijst op de extreme toename van ex treme geweldsscènes in de film industrie. „In de negentiende eeuw fanta seerden de mensen over seks, nu over geweld. Alles was toen aan seks verboden, maar tegelijker tijd bestond er een onderwereld aan bordelen en clubs, waar al les in het geniep gebeurde. Het is nu niet zo dat seks geen rol speelt, maar die is zo expliciet aanwezig dat het geen taboe is. Geweld is onze laat-twintigste- eeuwse hang-up. Wie delijntus- 'sen fantasie en angst voor agres sie oversteekt kan dan ook op onze aandacht rekenen." Groot uitgemeten „Vroeger had de pers geen aan dacht voor straatrelletjes; nu worden ze groot uitgemeten. Als nu een bejaarde vrouw in Drachten-Noord wordt neerge slagen door een huis-aan-huis- verkoper wordt dat in heel Ne derland groot gebracht. SCP-directeur Paul Schnabel: „Nederland reageert geobsedeerd op geweld. Het is ons laatste taboe." foto Harmen de Jong/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 2