Studie naar effect sluiten kering PZC zeeland dinsdag 6 oktober 1998 s1( Volgend jaar aanpak kruising Goes Stichting wenst voo drie ziekenhuizen eigen laboratoria Sportraad en RGZ stimuleren samen aangepast sporten Nog geen serieuze tips over Mondriaan-doek Herindeling achtervolgt gemeente Waterschap vindt onderzoek van belang voor goede politieke discussie Schouwen-Duiveland in oude ansichten Oproep Algemene Vergadering van de Rabobank te Zierikzee door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Een meerder heid van het bestuur van de stichting Streeklaboratorium Zeeland wil elk ziekenhuis (Vlissingen, Goes en Terneuzen) uitrusten met een redelijk goed geoutilleerd streeklaboratori um. Het decentraliseren van de activiteiten van de stichting kost meer geld dan een eventue le centralisatie van streeklab- activiteiten op één plaats, een mogelijkheid waarvoor de on dernemingsraad van de stich ting had willen kiezen. Met één laboratorium bij elke ziekenhuisgroep zou in een keer ook het probleem van de ontbre kende onderzoeksfaciliteiten kunnen worden opgelost. Zo kan momenteel op Walcheren geen pathologisch-anatomisch- onderzoek worden verricht. Als er een nieuwe voorziening komt op het eiland zouden er wel voorziening voor dat soort on derzoek komen. Ook in Goes zouden er aan het Oosterscheldeziekenhuis extra laboratoriumvoorzieningen bij komen. De ondernemingsraad van de stichting opteert echter voor het centraliseren van de streeklab- voorzieningen. Bij centralisatie zouden cle beschikbare midde len namelijk beter aangewend worden en zou er gelijk een ein de komen aan de huisvestings problemen waarmee het perso neel van de stichting al jaren worstelt. Het dit voorjaar op voordracht van de ondernemingsraad be noemde bestuurslid mr. Th. Reijns uit Terneuzen maakte zich de afgelopen zomer sterk voor het centralisatieplan. Een meerderheid van het bestuur negeerde echter zijn inbreng en liet de directie van het streek ziekenhuis Walcheren in augus tus zonder meer weten dat het bestuur gekozen had voor het decentraliseren van het streek- lab. Buitenspel Reijns voelde zich door dit be- stuursoptreden buitenspel ge zet, beschuldigde betrokken be stuurders van manipulatie en besloot terug te treden als be stuurslid. Het personeel van de instelling vernam met verbijste ring van het bestuursinci, en besloot de zijde van Reru kiezen. Tevens werd eind va week de onderneming^"' gevraagd om het bestuur te' zoeken Reijns in ere te hen: len en hem excuses aan tel den. Voorzitter W. Bouwman gisteren niet op de kwestie] gaan. Via zijn secretaresse, hij weten dat de kwestie mo; (woensdag) in een bestuurt' gadering aan de orde komt. Dichtbij Volgens het personeel zou: name de Ziekenhuisgr; Zeeuws-Vlaanderen binnen: bestuur van het Streeklab?' torium Zeeland (dat best. wordt gevormd door zieb huisdirecteuren, huisarts] specialisten en een verteg woordiger van het persoS sterk hebben aangedrongen' te kiezen voor decentralis van diensten. Directeur G. Ramaekers: redenering is simpel. Eensb klab hoort dichtbij een zieb huis te liggen, er moet uihvu ling plaatsvinden tun stafleden, medici en medei kers van het lab. Onze patik zijn gediend met korte lijn Het streeklab in Terneuze goed geoutilleerd. Wij bescl ken bovendien over de vierij te meters om een uitbreid® kunnen realiseren. Mochteri nog besloten worden om tec traliseren, maar dat is aar stichting van het streeklab,: zou er ook wel eens aan mu worden gedacht omdat in: neuzen te doen. Daar zoude? dan ook geen moeite meet ben. Het verhaal van de "Web scheldetunnel wordt tel gebruikt om centralisatie dachten mee te beargume ren. Maar dan hoeft datps niet in Goes te gebeuren.', tunnel wordt uitgerust mett. pijpen en vier rijbanen. Tj richting Goes, maar ookir richting Terneuzen. Wil jea centraliseren, maar klevet nadelen aan decentralise dan zou het streeklabbesr. wellicht ook nog eens aan: mix van beiden kunnen t ken". Net als Bouwman was giste ook Reijns niet bereid om houdelijk op het bestuur» schil in te gaan. door René Schrier GOES - Het Waterschap Zeeuwse Eilanden wil deskun digen laten onderzoeken wat de effecten voor het waterbeheer zi jn als de stormvloedkering ge sloten wordt. Het waterschap heeft zelf al een voorlopige con clusie getrokken, maar dat is ge beurd naar aanleiding van de plotselinge beslissing om de ke ring tweemaal te sluiten toen er twee weken geleden sprake was van extreme wateroverlast. Dijkgraaf W. A Gosselaar ver wacht een stevige politieke dis cussie over het sluitingsregüne van de kering en voor zo'n dis cussie acht hij een deskundig onderzoek van belang. Uit berekeningen die het water schap op het moment van de he vige regenval en daarna zelf maakte, komt naar voren dat de gezamenlijke gemalen rond de Wedstrijd klaverjassen BURGH-HAAMSTEDE - De afdeling Westerschouwen van de Algemene Nederlandse Bond van Ouderen (ANBO) houdt za terdag 24 oktober een klaver- jaswedstrijd in De Schtuse in Burgh-Haamstede. De klaver- jasmiddag begint om 14.00 uur. Vervoer van en naar de zaal dient door de deelnemers zelf geregeld te worden. Belangstel lenden kunnen zich tot 18 okto ber aanmelden bij C. Hoekman, telefoon 0111-653526. Dansgroep jubileert ZIERIKZEE - Dansgroep Ne- halennia bestaat 20 jaar en dat wordt zaterdag 31 oktober ge vierd met een dansmiddag in ge bouw De Driehoek in Zierikzee. Het programma begint om 1300 uur met een workshop 'Moderne Isi-aelische dans' en 'hiphop'. Hieraan kunnen ook niet leden deelnemen, maar enige danser varing en enig uithoudingsver mogen zijn wel vereist. Aanslui tend wordt om 17.00 uur een borrel gehouden. Belangstel lenden voor de workshop kun nen zich aanmelden bij Corrie Slabbekoorn, 0111-692124. Oosterschelde 180.000 kubieke meter water per uur wegpomp ten. Ander materiaal zoals pom pen van hulpverleners droegen 15.000 kubieke meter water per uur bij. Het sluiten van de stormvloedkering voor hoog water leverde een rendement op dat vergelijkbaar is met onge veer 18.000 kubieke meter per uur. De dijkgraaf maakte dat maandag duidelijk in een alge mene vergadering van het wa terschap. Het waterschap heeft de minis ter van Verkeer en Waterstaat inmiddels verzocht de protocol len voor het sluiten van de stormvloedkering aan te pas sen. Gosselaar gaat ervan uit dat dat een flinke politieke dis cussie op zal leveren:,In die dis cussie willen wij een onderzoek van deskundigen als onderbou wing van ons verzoek." Hoofdingeland J. Roodenburg (gebouwd) wilde weten of in het waterbeheer voorzieningen kunnen worden opgenomen die voorkomen dat dorpskernen onderlopen, terwijl de regen al urenlang gestopt is. Dat gebeur de bijvoorbeeld in Sint Philips- land en Sint-Annaland. „Kun nen we dergelijke kernen afschermen?", vroeg Rooden burg. Het antwoord op die waag zal meegenomen worden in de evaluatie van de gang van zaken ten tijde van de wateroverlast. Dat evaluatierappoi*t wordt in november verwacht en zal ver volgens door het Waterloop kundig Laboratorium nog eens worden getoetst. Verder kon digde de dijkgraaf een zoge noemde systeemanalyse aan. Die moet uitwijzen in hoeverre de ontwerpnormen van de ge malen en de waterlopen moeten worden aangepast. Contactdag veteranen MIDDELHARNIS - De afdeling Zuid-Holland van de Vereni ging Oud Militairen Indiëgan- gers houdt dinsdag 20 oktober een contactdag voor haar leden in recreatiecentrum De Staver in Middelharnis. De bijeen komst begint om 10.00 uur. Ook Zeeuwse VOMI-veteranen zijn welkomGeïnteresseerden kun nen zich aanmelden bij T. van Kempen, telefoon 0187-641264. door René Schrier MIDDELBURG - De provincie wil volgend jaar beginnen met de aanpak van de krui sing Deltaweg-'s-Heer Hendrikskinderen- dijk nabij Goes. Het doel is verbetering van de verkeersveiligheid en de doorstroming van het verkeer. Het liefst zou de provincie meteen andere stukken van de noord-zuid- verbinding tussen Goes en Zierikzee mee nemen. Het kruispunt wordt beschouwd als een van de gevaarlijker plekken in het Zeeuwse verkeer. Het verkeer dat vanaf de A58 komt moet richting Noord-Beveland rijdend op een tweestrooksweg ineens de keus maken voor een eenstrooksweg die ofwel rechtsaf naar Goes gaat, rechtdoor naar Noord-Beveland of linksaf richting 's-Heer Hendrikskinde ren. Mede daardoor wordt de volledige ca paciteit van het kruispunt niet benut. Om daar wat aan te doen wordt voor dat verkeer de weg vóór de kruising al verbreed in één strook rechtsaf naar Goes, één strook links af richting 's-Heer Hendrikskinderen en twee stroken rechtdoor. Als het rechtdoor- gaand verkeer de kruising over is gaat de weg weer van twee rijstroken naar één. Een andere maatregel waarover momenteel overleg wordt gevoerd met onder meer een aanpalend bedrijf is het schrappen van de mogelijkheid om vanaf de hoofdrijbaan op de Deltaweg de parallelweg op te rijden en vice versa. Als het aan de provincie ligt kan het verkeer van de parallelweg alleen nog maar de hoofdrijbaan oversteken. Verder moeten de wegwijzers beter worden zodat het verkeer eerder weet of het moet voorsorteren richting Goes of naar links danwel rechtdoor moet gaan. Dat levert nu nog steeds veel onduidelijkheid op. Ook wordt er gedacht aan het aanbrengen van roodlichtcamera's bij de verkeerslichten omdat er nogal eens een auto door het rode licht x'ijdt. Het werk aan het ki-uispunt kan vrij snel worden uitgevoerd omdat de provincie ex- geen grond voor hoeft aan te kopen. Voor dit wex-k is ook al negen ton beschikbaar. Het zal overigens nog wel tot na de zomervakan tie duren eer het zo ver is. De plannen zullen medio november in een provinciale Staten commissie wox-den gepresenteerd. Varianten Dan wox-dt ook duidelijk of de rest van de Deltaweg, zo mogelijk tot en met de Zee- landbrug, eveneens aangepakt kan worden. Voor het stuk van Goes totaan de Zeeland- bx-ug circulex-en nu nog verschillende vari anten. Het zou mogelijk zijn een busbaan naast de weg te leggen, de rijbaan kan ver dubbeld worden en er is een mogelijkheid een aparte baan voor bussen en vrachtver keer aan te leggen. Dat laatste vanuit de ge dachte dat economisch verkeer beter voor rang kan kx-ijgen boven personenvervoer. De uitvoering van een van deze varianten kost echter veel meer tijd en geld, onder meer omdat daarvoor wél grond aange kocht moet wox-den en er bestemmingsplan nen aangepast moeten wox-den. De kruising Deltaweg-'s-Heer Hendrikskinderendijk bij Goes is nu nog eeix van de gevaarlijker plekken in het Zeeuwse verkeer. foto Dirk-Jan Gjeltema We zien hier de Dijkweg in Serooskerke om en nabij 1931. Een prachtig plaatje von den we zelf, met die weerspiege lende vaart en landelijke bruge- tjes erover. Achterin dobbex-t een eend rustig wat rond en daar zien we tevens dat er in vergelij king met vorige foto's een twee de 'plankc' is neergelegd. Dit leidde naar het in 1925 gebouw de huis van veldwachter I. van Gorsel. Dat bij de eerste brug de families De Meij en Van dexx Bos woonden, vernamen we al eer der. J. van den Bos nam in 1925 dein het verlengde van de vaart zichtbare woning van de bi-oex-s Verboom over en zijn onge trouwd gebleven kinderen woonden er tot omstreeks 1979. Toen de foto gemaakt werd was het blijkbaar wasdag, want bij Van den Bos hangt 'de waste' in de wind te wapperen. Datherin- nert ons aan een oud gezegde dat we tijdens een van de voor dit boekje gevoerde gesprekken hoorden, namelijk 'Bie mekaox-e in de waste zitte'. Daaimee be doelde men dat men met iemand ruzie had. Een voor zichzelf sprekende vaiïant daarop was 'Bie mekaox-e in 't wèbbe zitte'. Terug nu naar de oude Dijks- weg, waar de telefoonpalen ons vex-tellen dat Serooskerke in tussen van telefoon en waar schijnlijk ook van elektriciteit was voox-zien. Rechts vooraan (buiten beeld) bevond zich toen al de begraafplaats, waar ook de kantonnierswoning 't Sasje' van A van den Houten stond. Hij knipte voor een paar centen je haai-, maar belangx-ijker was dat hij de sluisdeuren van 't sas' (rechtsondex-), bediende. De res tanten van dit sluisje bevinden zich ter plekke nog in het weg dek. De grote buis onderaan de brug leuning was van de waterlei ding en in 1929 aangebracht. De vaart is na de ramp gedempt. Op een gedeelte ervan ligt nu het Doxpspad, een leuk stil paadje, maar om eerlijk te zijn leek het ons met de oude watergang en de bruggetjes toch mooier... Correspondentie kan worden ge richt aan: C. Pols. postbus 30, 4300 AA Zierikzee. door Peter van den Belt BROUWERSHAVEN - Extra kosten, haperende computer software, een lege kas en opspe lende irritatie. De commissie al gemene en interne zaken van de gemeente Schouwen-Duive- land sprak maandag voor een groot deel nog over problemen ontstaan als gevolg van de her indeling van bijna twee jaar ge leden. Heetste hangijzers in het voor malige stadhuis van Brouwer shaven, waren de pi-oblemen rond de functiewaardering en - omschx-ijving van de ambtena ren. Maar liefst 110 gemeente- wei-kei-s hebben op enige wijze kritiek geuit op liun (nieuwe) baan bij de nieuwe gemeente. Veelal vinden ze de omschrij ving van hun functie te alge meen, anderzijds voldoet hun salaris soms niet aan de ver- wachtingen. Dit heeft een regen van bezwaarschriften opgele verd. Kosten Op zoveel protest had de speci aal ingestelde commissie Be zwaar en Beroep niet gerekend. Het gevolg is dat er nu een ex tern bureau (Bestuursacademie Nederland) wordt ingeschakeld om de bezwaarschriften te be handelen. In het slechtste geval bedragen de kosten voor de ge meente Schouwen-Duiveland 210.000 gulden. Hoewel bekend is dat de gemeente niet goed bij kas zit, vinden de commissiele den unaniem dat het inschake len van het bureau een goed idee is. Zo kunnen de bezwaren ob jectief behandeld worden. Nieuwe software zorgt ook voor problemen. De software moet het onder andere mogelijk ma ken dat gemeentelijke belastin gen volgend jaar op één biljet de deur uit gaan. De gemeente is voor het installeren van de com- putex-pi-ogx-amma's in zee ge gaan met het bedrijf CIOB. Na een half jaar leverde dat bedrijf volgens wethouder G, J. W. van der Salm (o.a. infox-matisering en automatisering) niet meer de inspanningen die de gemeente mocht vernachten. „Toen we het bedrijf daar op aanspraken werd er in eerste instantie laco niek gereageerd. We hebben daarop een aantal betalingen uitgesteld en de extra kosten die we moesten maken op het be drijf verhaald." Dit leidde aanvankelijk tot een patstelling. De gemeente dreig de met een niet werkend auto matiseringssysteem te komen zitten. Volgens de wethouder is in een gesprek dat eind augustus heeft plaatsgevonden de lucht geklaard. „Ik ben er nu aanzien lijk meer gerust op dat alles toch nog goed komt. Beide partijen hebben inmiddels him goede bedoelingen getoond. Ik ver trouw er op dat de aanslagen 1999 op tijd de deur uit kun nen." Algemene onvrede bij de com missieleden was er over de com missiestukken. Steeds meer pa perassen worden namelijk nagezonden en dan rest er voor de leden (te) weinig tij d om ze in te zien. Vanuit verschillende fracties werd aangedrongen op een grotere discipline. Burge meester Asselbei'gs zegde toe op korte tei'mijn met de voorzitters en secretarissen van de verschil lende commissies om de tafel te gaan zitten en dan op stipte na leving van de regels te hameren. Bodem En of dit allemaal nog niet 'erg genoeg was, kwam wethouder Van der Salm (financiën) ook nog met de mededeling dat de bodem van de pot 'onvoorzien' in zicht is. „Als de commissieleden menen hun zorg uit te spreken, dan deel ik die. We zullen, met het doen van een beroep op deze kas, zeer terughoudend moeten zijn." door Arjan van Westen GOES - De Zeeuwse Sportraad en de stichting Revalidatie Ge neeskunde Zeeland (RGZ) wer ken samen aan het project Sti mulering Aangepast Sporten (SAS). Doel is om uitgerevali- deerde mensen meer bij het sporten te betrekken. Van start wordt gegaan met zwemlessen in het speciaal voor gehandi capten ingerichte bad van het RGZ in Goes. „Door SAS kunnen we binnen een tijdsbestek van minimaal een half jaar gehandicapten de mogelijkheden van sport laten zien", aldus E. ter Wisscha, con sulente van de Zeeuwse Sport raad. Samen met P. P. J. Den Boei-, algemeen directeur van het RGZ, heeft ze SAS opgezet. Een brugfunctie noemen beiden het project: een brug tussen de gezondiieidszoi-g en de sport slaan. „Mensen erop wijzen dat ondanks hun handicap sport geen gepasseerd station is". Het project, dat in de praktijk begeleid wordt door Wisscha en een RGZ-fysiotherapeut, wordt gefinancierd uit de contributie van de deelnemers. Kostenbe sparend is dat het bad van RGZ op de Goese Lindenhof-com- plex beschikt over aangepaste voorzieningen, zoals een be weegbare bodem en een badlift. Zelfstandigheid Omdat SAS bedoeld is voor uit- gerevalideerden en betaalbaar moet blijven, wordt er een zelf standige instelling van de deel nemers verwacht. Zo moeten mensen die zichzelf als gevolg van hun handicap niet kunnen verkleden zelf voor begeleiding zorgen. Gehandicapten die niet over eigen vervoer beschikken, kunnen een bex-oep doen op Ver voer Aangepast Sporten. Als SAS in Goes een succes woi-dt, zal het project in januari 1999 ook in het RGZ-zwembad in Terneuzen van start gaan. Wisscha meldt dat er in het ka der van de samenwerking bo vendien een Sport Mix Uur voor uitgerevalideerden komt. „Daar kan men kennis maken met de vei-schillende sporten die geschikt zijn voor gehandicap ten", meldt de consulente. Het nut van de samenwerking achten beiden groot. Den Boer: „Jaax-lijks komen er zo'n 1600 volwassenen bij het RGZ te recht. Honderd exwan horen ze ker tot onze doelgroep. Voor wie het om gezondheidsreden beter is om aan sport te doen." Gezien de positieve x-eacties na het pilotproject revalidatie dat vorige week plaats vond, zijn Den Boer en Wisscha optimis tisch over de kansen voor de ex tra voorzieningen voor uitgere valideerden. „Als gevolg van deze kennxsmakingsactiviteit hebben bij de roeivereniging zo'n vijf personen laten weten verder te willen gaan met deze sport", aldus Wisscha. Voorlopig gaat SAS van start met een groep van ongeveer tien personen. Er zijn nog plaatsen. Het valt volgens Den Boer niet altijd mee om de doelgroep te bei-eiken. Bij sommige gehandi capten speelt schaamte een rol om gemengd te spox-ten. Wis scha: „Dat is jammer, want voor de eigen gezondheid is het veel beter om mee te doen. "Beiden zijn positief over de sportvoor- zieningen voor gehandicapten in Zeeland. Buiten de verenigin gen die aangesloten zijn bij de Nederlandse Bond voor Aange past Spox-ten (NEBAS) zijn ook steeds meer reguliere sportver- enigingen bereid iets voor ge handicapten te doen. door Jacques Cats VLISSINGEN - Binnengeko men tips over de verdwijning van de Mondriaan uit het Zeeuws Museum hebben nog geen houvast opgeleverd. Het door de Duitse verzekeraar Nordstern ingeschakelde Rot terdamse bureau Alberding Ex pertise heeft het afgelopen weekeinde uit diverse hoeken van het land meldingen binnen gekregen. „Maar daar zat niet iets substantieels bij", laat Ka- rel Alberding weten. Hij wil een uitzondering maken voor een telefoongespx-ek waar bij iemand ex-achter probeerde te komen of de expert over tips contact houdt met de politie. „Dat zou iets kunnen zijn." In gevallen van verdwijningen van kunstvoox-werpen bestaan af- spraken met politie en justitie. Verzekeraars die met het ver strekken van tipgeld - in het ge val Mondriaan wordt 26 mille in het vooruitzicht gesteld - waar devolle goederen terug probe ren te kx-ijgen, moeten ook moeite doen om de verantwooi- delijken te helpen opsporen. De eerste telefoontjes leverden volgens Alberding het gebrui- kelij ke beeld op van reacties van personen die overal schimc zien en menen verdachten kunnen aanwijzen. Na d: emotionele meldingen kor de zakelijke telefoontjes, \s. de expert uit ervaring. Dak de reacties van personen die directer mee te maken hebt» de dader zijn of in diens dire: omgeving verkeren. „De sen? zen wachten af. Die gaan e na in hoeverre het kunst® verhandelbaar is." Demogeli] heden daartoe zijn met dec: gedaald: tot ver in het buik land zijn allerlei instant ingeseind. Alberding houdt er rekee mee dat iemand uit hebzu: het kunstwerk heeft ingepikt dat geval is het wachten opt moment dat de persoon in kw tie loslippig wordt en overt optreden begint te pochen. De wex-eldwijd opererende te senpersoon van verzekeraars ermee bekend dat er op een: ternationaal meldpunt vans stolen kunst in Londen voore enorm waardebedrag gere streerd staat. Musea zijn dos gaans vanwege de hoge pre® kosten bepei'kt tegen diefst verzekerd. Daarbij gaat men: van uit dat toch nooit het hl bezit wordt gestolen. De Rabobank is een coöperatieve bank met als doelstelling haar leden ondernemers te financieren tegen lage rente en gunstige voorwaarden. De Rabobank is een'bank met leden. Betrokken mensen, die via een geko zen bestuur en de ledenvergadering invloed kunnen uitoefenen op het beleid van hun plaatselijke bank. Zo is gegarandeerd dat bij elke dienst die de Rabobank verleent het belang van de leden zwaar meetelt. Rabobank Schouwen-Zierikzee De coöperatieve Rabobank Schouwen-Zierikzee B.A. houdt op 20 oktober 1998 om 19.30 uur haar tweede Algemene Ledenvergadering van dit jaar. De bijeenkomst wordt gehouden in het Grand Café Mondragon te Zierikzee. De leden discussiëren dan over het voorstel tot wijziging van de statuten en het huishoudelijk reglement. Verkorte agenda 1. Opening 2. Notulen vorige vergadering 3. Voorstel tot wijziging van de statuten en het huishoudelijk reglement 4. Verkiezing lid van de Raad van Toezicht 5. Mededelingen en rondvraag De volledige agenda, de notulen van de vorige vergadering en de volledige tekst van de voorgestelde statuten en huishoudelijk reglement liggen vanaf heden op het hoofdkantoor van de bank voor de le den ter inzage. Het Bestuur, L. A. C. Soeters, voorzitter A. Hoek, secretaris

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 26