Duinkonijntjes trots op jubileum Werkonderbreking bij Mare Chemicals Zeven jaar geëist in hoger beroep voor aanrijden ex Duitsers ontkennen interesse in KSG Aardenburg en Veere samen de boer op zeeuwse almanak Radio Provincie en schap rekenen op rol bij oplossen ruimtenood Rotterdam De eerstejaars student had zich stellig voorgenomen de kantjes er zeker niet vanaf te lopen. Pas op kamers in Vlis- singen, wilde hij even goed binnenkomen. In een strak schema had hij vastgelegd hoe z'n eerste weken eruit zouden zien. Niet te laat naar bed, maar er ook niet te vroeg uit. Want slapen, had hij van z'n oudere zus gehoord die al wat langer studeerde, dat is goed voor de studie. Die maandagochtend om zes uur werd de kersverse stu dent toch door een bak herrie wakker gemaakt. Dat was toch zeker drie uur voor op schema. Uit de kamer van z'n huisgenoot kwam het frisse geluid van een commerciële radiozender. En hard, niet te zuinig. Bonzen op de deur had geen enkel effect. Twee uur later was het stil Een wekkerradio dus, dacht de student. Hij bellen naar z'n huisbaas. Daar werd hij niet vrolijk van. Z'n huisgenoot zat op de zeevaartschool en was net voor vier maanden vertrokken voor een stage op zee. En nee, een reservesleu tel was er niet. Dus de komende zestien we ken om zes uur sharp: dreu nende ochtenddisco. NOORD dinsdag 6 oktober 1998 door Richard Sandee VLISSINGEN - Het merendeel van de 75 werknemers van Mare Chemicals in Vlissingen-Oost heeft maandagochtend twee uur lang het werk neergelegd. De personeelsleden wilden dui delijkheid van de directie over een sociaal plan, maar zijn vol gens CNV-vakbondsbestuurder H. A Verburg niets wijzer ge worden. Ruim een week geleden werd békend dat het voormalige Hoechst-onderdeel binnen een jaar dichtgaat. Afgelopen don derdag legden de personeelsle den zich neer bij de sluiting en daarmee het verlies van hun ba nen. In plaats van actie te voe ren tegen de sluiting, zouden ze voor een goed sociaal plan strij den. Verburg verwijt de directie van Mare Chemicals 'niet handig' om te springen met de wensen van de werknemers. „Vorige week maandag zei de directie al een sociaal plan te hebben, dat er goed uit zou zien. Wij vroegen dat op, om het samen met het personeel te bestuderen. Vervol gens kregen we te horen dat er helemaal nog geen opzet voor een sociaal plan was." Des duivels Toen Verburg dit donderdag avond aan de werknemers meldde, reageerden die naar haar zeggen 'des duivels'. „Ie dereen begon meteen te roepen om stakingen. Wij hebben ge probeerd de zaak wat te tempe ren, maar dat is niet helemaal gelukt." De werkonderbreking van gisterochtend is volgens Verburg een reactie op de tegen strijdige berichten van de direc tie over het sociaal plan. Verburg: „De personeelsleden hebben de directie op het matje geroepen om erachter te komen of er nu wel of niet een plan be staat. Ook wilden ze duidelijk maken dat het hen menens is." W. G. R. van Beusekom, voor zittervan de ondernemingsraad (OR) van Mare Chemicals, be vestigt dit: „De mensen willen duidelijkheid en daarom heb ben ze spontaan een actie geor ganiseerd." Ruggensteun Algemeen directeur J. G, de Looff van Mare Chemicals ont kent dat er miscommunicatie tussen personeel en directie zou zijn. „De actie was alleen be doeld om ruggensteun te geven aan de directie voor een passend sociaal plan. Daarnaast hadden de werknemers de behoefte om nog eens antwoord te krijgen op vragen die al eerder gesteld wa ren." Volgens De Looff heeft de directie bovendien nooit be weerd dat er al een sociaal plan afgerond was. Hoewel het werk na twee uur weer werd opgepakt, zouden de personeelsleden niets van de plannen van de directie aan de weet zijn gekomen. Verbuig;: „Er is alleen opnieuw verwezen naar het overleg van 12 okto ber." Volgens Van Beusekom heeft de directie gisterochtend wel gezegd dat het concept van het sociaal plan die dag wordt gepresenteerd. De OR-voorzitter zegt dat de werkonderbreking tevens was bedoeld om 'het management team te steunen om een goed so ciaal plan op tafel te krijgen.' De directie in Vlissingen heeft im mers niet het laatste woord: de uiteindelijke beslissingen over het lot van de werknemers wor den genomen door de bazen van moederbedrijf Clariant in Zwit serland. Mede omdat de directie in Vlis singen niet beslist, is vakbonds bestuurder Verburg 'heel erg bang' dat de ideëen van de bon den niet zullen aansluiten bij wat er straks uit de bus komt. Globaal zijn er bij Mare Chemi cals drie groepen werknemers met verschillende eisen. De mensen tot vijftig jaar willen al lemaal een vertrekpremie en de personeelsleden van tussen de veertig en vijftig jaar zouden daar graag begeleiding naar nieuw werk bij willen krijgen. De vijftigplussers willen een re geling tot aan hun pensioen. door Frank de Klerk DEN HAAG - Voor poging tot moord op drie inzittenden van een auto is maandag in hoger beroep voor het Haagse ge rechtshof tegen een 42-jarige man uit Sas van Gent een cel straf van zeven jaar geëist. Openbaar aanklager mr. M. van der Horst achtte in tegenstelling tot de rechtbank in Middelburg tbs geen passende straf. De rechtbank had de man veroor deeld wegens het opzettelijk aanrijden van de auto van zijn ex-vriendin veroordeeld tot tbs en 124 dagen cel, de tijd dat hij in voorarrest had gezeten. Hij tekende hoger beroep aan om dat hij zegt onschuldig te zijn. De 42-jarige raakte op 4 april vorig jaar op de rijksweg bij Biervliet op de verkeerde weg helft en botste tegen de auto van zijn ex-vriendin. In de auto za ten behalve de ex ook haar moe der en haar dochtertje. Door de botsing liepen de ex-vriendin en haar moeder diverse breuken op. Bovendien raakte de ex- vriendin psychisch ernstig in de knel. Het dpchtertje bleef onge deerd. Het gerechtshof ging uitgebreid in op het einde van de relatie tussen de man uit Sas van Gent en zijn gehuwde ex-vriendin. Volgens de man had hij zelf voorgesteld le stoppen met de relatie omdat de vriendin het niet meer aankon. Voorzitter J. Mulder van het gerechtshof confronteerde de man echter met tal van brieven die hij aan de vrouw geschreven had. „Het zijn brieven van iemand die wanhopig is om een ander te verliezen", zei voorzitter Mul der Hij wees de man er nog op dat de vrouw juist de dag van het ongeluk naar het politiebu reau was geweest om aangifte te doen van zijn hinderlijk gedrag. Heen en weer Op 4 april probeerde de man op nieuw in contact te komen met zijn ex. Hij reed vier tot vijf keer heen en weer over de rijksweg omdat hij verwachtte dat de vrouw eveneens op de weg was. Volgens eigen zeggen stuurde hij in een bocht te weinig bij toen hij de tegemoetkomende auto van zijn ex zag. Het gevolg was dat haar auto geraakt werd en in de sloot langs de weg be landde. Technisch onderzoek wees uit dat de auto van de 42- jarige man vlak voor het passe ren van de ex-vriendin een scherpe ruk naar links gemaakt heeft. Een ooggetuige verklaar de eveneens dat het tegemoet komende voertuig door onver klaarbare oorzaak plotseling op de verkeerde weghelft terecht kwam. Voor de openbare aan klager was bewezen dat de bot sing geen ongeval maar opzet was. Uitspraak over twee weken. door Harmen van der Werf n W VLISSINGEN - Woordvoerders ,e"J van de Duitse scheepswerven Blohm und Voss in Hamburg en i HDW in Kiel zeggen niets te we- ten van onderhandelingen met de Koninklijke Schelde Groep 5 (KSG) in Vlissingen. Laat staan i dat er op korte termijn sprake is van een besluit over deelname in of overname van de KSG, zoals het tijdschrift Financieel-Eco- m nomisch Magazine (FEM) vori- 3| ge week meldde. ..Ik kan mij dat niet voorstel- 47.» len", reageerde de woordvoer- 5« der van Blohm und Voss op de vraag, of de Hamburgse onder lig neming de KSG binnen afzien- l»ji bare tij d zou willen overnemen '°|j ..Er doen natuurlijk wel eens ge- .9(!j ruchten de ronde, maar ook niet 33' meer dan dat," Een voorlichter 5u van HDW gaf maandag eenzelf- de reactie. Blohm und Voss en HDW (Ho- waldtswerke-Deutsche Werft) J zijn nauw met elkaar verbon- jjï den. Zij werken voor de bouw ti van marineschepen samen in iS" het Duitse Fregatten Consorti- urn, Blohm und Voss heeft de lei- jjj van dit consortium. HDW i»ii heeft zich wat marinebouw be- M treft toegelegd op onderzeebo ot* ten. De Thyssen-werven, waartoe ly* Blohm und Voss behoort, had- i# den in 1996-'97 een omzet van 800 miljoen D-Mark en 3020 werknemers, ook in civiele scheepsbouw. HDW behoort tot het Preussag-concern, had in hetzelfde boekjaar 1996-'97 een omzet van ruim een miljard D- Mark en 3.400 werknemers in de scheepsbouw. De sector mari tiem van de Koninklijke Schel de Groep (KSG) behaalde in 1997 een productie-omzet- waarde van 391 miljoen gulden, met ruim 900 werknemers. Prullenbak Voorzitter R. C. van den Heuvel van de Raad van Bestuur van de KSG verwees afgelopen week einde het bericht in het tijd schrift FEM al naar de prullen bak. FEM meldde dat er deze week een besluit wordt geno men over overname van de KSG door Blohm und Voss en/of HDW. Van den Heuvel liet weten dat de Duitse concurrenten 'hele goede partijen' zijn, maar dat er van een snel besluit over het aan deelhouderschap van de KSG geen sprake is. Hij zou 'op dit moment' de huidige aandeel houders van de KSG (met name de rijksoverheid) en de Raad van Commissarissen ook niet adviseren met de Duitse werven tot zaken te komen. De moeder bedrijven van Blohm und Voss en HDW zijn in fusiebesprekin gen met respectievelijk Krupp en Hapag Lloyd, die naar ver wachting in de loop van 1999 tot besluiten zullen leiden. zie ook pagina 2 Veere. foto Ruben Oreel door Frank Gijsel AARDENBURG - Aardenburg en Veere gaan de boer op met het cultuurhistorisch erfgoed. Om de stadjes prominenter op de kaart te zetten en meer toe risten te trekken, is aansluiting gezocht bij nog negen andere oude stadjes die hun bezoekers wat extra's willen bieden. Zij presenteren zich onder de naam 'De Nieuwe Richting'. Aardenburg heeft er bewust voor gekozen zich niet te binden aan het samenwerkingsconve- nant Nederlandse Vestingste den, waar ook Hulst bij is aangesloten. „De Nieuwe Richting past veel beter bij Aardenburg, dan het traject waar Hulst zich bij heeft aangesloten. Het is de bedoeling dat het culturele leven in Aar denburg meer in de schijnwer pers komt te staan, niet het kooptoerisme", zegt burge meester C. J. van Liere van Sluis-Aardenburg. „Wat dat betreft onderscheiden wij ons van Hulst. Aardenburg gaat zich op het gebied van cul tuur steeds meer profileren. We krijgen er bijvoorbeeld in korte tijd twee galeries bij en ook de Sint Baafskerk zal multifunc tioneel worden ingericht. Het is een ware 'upgrade' van Aarden burg en daar hoort een bijzon der traject bijdat is De Nieuwe Richting." De elf stadjes van De Nieuwe Richting, waaronder ook Veere, hebben zich zaterdag 26 sep tember in het Gelderse Buren gepresenteerd. De aanzet werd eind vorig jaar genomen met als achterliggende gedachte toeris ten te trekken die de kwaliteiten van de historische plaatsen kunnen waarderen. Een geza menlijk kenmerk is dat de elf stadjes in vroeger handelscen tra, havenplaatsen of knoop punten van wegen waren. door Wout Bareman TERNEUZEN - De Zeeuwse havens staan voorlopig nog niet buitenspel bij de planontwikke ling voor een tweede Maasvlak te. Het dagelijks provinciebestuur enhet havenschap Zeeland Sea ports zien wel degelijk een rol weggelegd voor de havens van Vlissingen en Terneuzen bij het lenigen van de ruimtenood in de haven van Rotterdam. Ze heb ben inmiddels al onderzoek la ten verrichten naar de rol die voor de Zeeuwse havens in de toekomst is weggelegd. Ook de mogelijkheid voor de aanlan- ding van 'deep-sea'-contai- nerschepen in Vlissingen wordt momenteel onderzocht. Gedeputeerde en havenschaps voorzitter D. J. P. Bruinooge: „We wjllen straks voor honderd procent meedraaien in de be sluitvorming over de aanleg van de tweede Maasvlakte en de mo gelijke rol die onze havens kun nen spelen bij het oplossen van de ruimtenood in het Rijnmond gebied. Vorige week nog heeft een Zeeuwse afvaardiging in een vergadering van een van de consultatiegroepen de nodige kritiek losgelaten op de onder bouwing van de - voor Zeeland overigens helemaal niet zulke slechte - conclusies die worden getrokken in een eerste concept van een notitie die medio no vember naar het kabinet gaat." Kanaalzone Met de conclusie dat voor met name de Kanaalzone een be langrijke rol is weggelegd als vestigingsplaats voor de chemi sche sector hebben Bruinooge en de zijnen geen enkel pro bleem. Anders is het gesteld met de conclusie dat de haven van Vlissingen een niet onbelangri j- ke rol zou kunnen spelen bij de overslag van containers. Bruinooge: „Die vaststelling bleek in de conceptnotitie slecht onderbouwd. Daarom hebben Gewonde bij ongeval bij Kruiningen KRUININGEN - Een 26- jarige vrouw uit Oost- Souburg is gisteravond om half acht gewond ge raakt bij een ongeval op de autosnelweg A 58 ter hoogte van Kruiningen. Het ongeluk gebeurde toen een 48-jarige auto mobiliste uit Goes de snel weg opreed. Bij het invoe gen op de rijbaan richting Vlaketunnel slipte haar voertuig. Ze wérd geraakt door de auto die door de Souburgse werd be stuurd. Beide voertuigen kwamen in de midden berm tot stilstand. De 26- jarige werd met verwon dingen overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. De andere bestuurster bleef ongedeerd. wij drie A4'tjes met aanpassin gen ingebracht. Waarschijnlijk worden die door de Projectorga nisatie Mainport Rotterdam overgenomen." Volgende ronde Bruinooge heeft goede hoop dat Zeeland 'de volgende ronde' haalt. In dat stadium wordt een groot aantal alternatieven ge schrapt en blijft er nog maar een handvol over. De gedeputeerde- /havenschapsvoorzitter is opti mistisch gestemd. „We doen ons huiswerk goed en we zorgen ook voor de nodige inbreng bij de projectorganisatie. Ik denk niet dat wij straks tot de afvallers zullen behoren. Gebeurt dat wél, dan stappen we direct naar het kabinet en de Vaste Kamer commissies, die zich met de be sluitvorming rond tweede Maasvlakte bezighouden." Volgens directeur drs. J. Philip- pen van Zeeland Seaports zou den miljarden guldens kunnen worden bespaard, als het kabi net straks ook de Zeeuwse alter natieven accepteert. De aanleg van de tweede Maasvlakte zou, afhankelijk van de omvang, 3,5 tot 7 miljard gulden gaan kos ten. Volgens Philippen vergt het Zeeuwse alternatief niet meer dan een investering van pakweg een half miljard gulden. Haven- en vervoersdeskundi- gen van de Erasmusuniversiteit gaan ervan uit dat een tweede Maasvlakte van 1000 hectare niet haalbaar is en dat wordt toegewerkt naar een mix van drie varianten: het inbreiden van de bestaande haventerrei nen, het inschakelen van de havens van Vlissingen, Terneu zen en Moerdijk én de aanleg van een kleinere Maasvlakte. Het streven van de Zeeuwse be stuurders is zo snel mogelijk een plaats te veroveren in de stuur groep die de plannen verder uit werkt. De jongste generatie Duinkonijntjes. door Peter van den Belt BURGH-HAAMSTEDE - De peuters van het eerste uur zijn getrouwd en hebben soms zelf al kinderen. Peuter speelzaal De Duinkonijntjes in Btirgh- Haamstede, de oudste in de Westhoek van Schouwen-Duiveland, bestaat 25 jaar en Lida Karstens, een van de initia tiefneemsters tot de oprichting, is daar best een beetje trots op. „De notaris vroeg 25 jaar geleden of zo'n peuterspeelplaats wel nodig was. Hij had zelf niet eens op de kleuter school gezeten en was tóch notaris ge worden. En de toenmalige burgemees ter van Westerschouwen had iets van 'we zullen wel zien of het stand houdt vertelt Karstens, terwijl ze toeziet hoe de peuters hun meegebrachte limonade of melk nuttigen. Dat een peuterspeelzaal gewenst was, bleek begin 1973 uit een enquête onder de lokale bevolking. Aan ruimte was geen gebrek, want er stonden begin ja ren zeventig al veel scholen leeg in de Westhoek. Na twee jaar onderdak in de school in Burgh aan het Duinwegje, verhuisde de peuterspeelzaal in 1975 naar de Weststraat: een centrale plaats tussen de kernen Burgh en Haamstede. Juf Lida Karstens (52), die de eerst zeven jaar al leen voorzitter van de stichting was, zal voor veel mensen in Burgh-Haamstede altijd Juf Lida blijven. „Ik heb ook ja renlang op de kleuterschool gewerkt. Dat blijft de kinderen denk meer bij dan Lida de peuterleidster. Van de speelzaal onthouden de meesten alleen de aparte dingen. Zoals het jaarlijkse uitstapje naar de speeltuin of de zand bak in de klas." Ondanks het brede draagvlak heeft de peuterspeelzaal altijd de eindjes aan el kaar moeten knopen. „In het begin hadden we geen rooie cent. We zijn be gonnen met speelgoed op te halen door langs de deuren te gaan. Nu komen mensen vanzelf met spullen naar ons toe. Daar houden we vele leuke dingen aan over." De kinderen spelen nog steeds met evenveel plezier met blokken, poppen en andere spullen, maar toch verandert volgens Karstens de interesse. „Kinde ren zijn tegenwoordig minder gecon centreerd en hebben moeite om lang achter elkaar hetzelfde te doen. En laatst kwam er een peuter van drie vra gen waar ze televisie kon kijken. Dat maakte je in het begin echt niet mee." Salaris De vrijwilligsters die voor een geringe vergoeding voor begeleiding zorgden, hebben al lang plaats gemaakt voor peuterleidsters met een gering salaris. Naast een bijdrage van de ouders ont vangt De Duinkonijntjes subsidie van de gemeente Schouwen-Duiveland. foto Marijke Folkertsma Karstens: „Tot nu toe zijn we buiten schot gebleven bij de bezuinigingen, maar voor de toekomst vrees ik het erg ste. Alle peuterspeelzalen op het eiland zullen gelijk behandeld gaan worden en omdat wij financieel het beste draaien, denk ik dat we erop achteruit zullen gaan." Die zorgen gaan even aan de kant, want morgen, woensdag, wordt een hele dag feest gevierd. De peuters gaan overdag met een treintje naar de Domeinen waar ze een spelletjescircuit zullen vol brengen. 's Middags wacht het kroost nog een pannenkoekenmaaltijd en een voorstelling met clowns en een gooche laar. 's Avonds is er een receptie voor (oud)begeleidsters, (oud)bestuursle- den, collega's en andere belangstellen den, aanvang 19.30 uur. Voor Lida Karstens en Marijke van Put ten is het deze dag extra feest omdat zij 25jaaraande peuterspeelzaa 1 zij n ver bonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 23