Van Moorsel kan weer genieten Zeeuwse finale clubcompetitie Ruiters laten medicijnen thuis Van Poppel denkt aan medaille Eerste nederlaag voor FC Groningen Begin competitie NBA in gevaar Schaaksters goed op dreef in Elista sport Brabantse staart zich niet meer blind op het wielrennen Nijdam assistent-ploegleider Valkenburg wil wielerbaan Afzegging Engels hockey-elftal Interland Joegoslavië uitgesteld Minister wil overleg Superliga Siemerink evenaart hoogste positie ooit dinsdag 6 oktober 1998 van onze sportredactie VALKENBURG - Het ver wachtingspatroon van bonds coach Jean Paul van Poppel en Leontien van Moorsel ligt niet bepaald op één lijn. Van Poppel gaat er van uit dat de Brabantse woensdag bij het WK tijdlijden een medaille wint. „Het podium is haalbaar. Ik durf te zeggen dat ze voor goud kan gaan", stelde de bondscoach gisteren in Val kenburg. De renster denkt er heel anders over. „Hoe kan hij dat nou zeggen? Hij is niet goed bij zijn hoofd.Natuurlijk zijn er verwachtingen, maar je moet wel reëel blijven. Ik wil mezelf geen druk opleggen. Op een vlak parkoers had ik me zelf nog wel tot de kanshebbers gerekend, maar dit traject is niet in mijn voordeel. De race tegen de klok over 23 kilometer gaat bijna alleen over heuvelachtig parkoers. „Je kan nergens echt in je ritme komen." Van Moorsel ver wacht dat vooral rensters met veel etappekoersen in de benen profijt zullen hebben van deze route. „Tben ik twee weken ge leden het parkoers verkende, ben ik echt geschrokken. Ik dacht, hoe kunnen ze mij dit aandoen? We zijn toch in Ne derland? Natuurlijk zal ik pro beren er alles uit te halen, maar of dat goed is voor een plak, weet ik niet. Natuurlijk zal ik teleurgesteld zijn als ik als twaalfde eindig. Maar ook dan moet ik tevreden zijn." ANP 'i door Fred Segaar li ROTTERDAM - Leontien van c Moorsel is weer mens geworden, ij Dat dat voor een sporter niet e eens zo'n onhandige eigenschap is, bewijst de wielrenster dit sei zoen met haar prestaties. Mor gen (woensdag) in de WK-tijdrit wil de Brabantse haar rentree in de internationale wielerwereld bekronen met een medaille. Dat a zal niet gemakkelijk gaan, want t de concurrentie is groot en het i parcours in Limburg wellicht te e- heuvelachtig. Van Moorsel is öj weliswaar flink afgeslankt, maar vermoedelijk nog iets te ia zwaar om met de allerbesten e bergop te rijden, la Zijzelf en de mensen in haar on- a middellijke omgeving zien het 1 liever zo dan dat ze met een uit- e gemergeld lijf wereldkampioen 4 zou worden. De Brabantse wiel- i- renster heeft er lang over ge le daan en er veel hulp bij nodig gehad, maar op 28-jarige leef tijd kan ze eindelijk zegen dat ze de balans in haar leven heeft ge vonden. „Het feit dat ze van de partij is in li Valkenburg en zelfs kans heeft Cs op het podium te komen is al ge- -e weldig na alles wat ze heeft i. doorgemaakt", zegt haar echt- 3. genoot Michael Zijlaard. „Maar 3 het mooiste is dat ze dat heeft bereikt zonder haar lichaam te [t, kwellen. Leontien kan nu genie- ten van het leven, vindt het weer leuk om lekker uit eten te gaan. Eindelijk kan ze weer genie ten." Tot drie jaar geleden zag het me nu van Leontien Martha Petro- 2 nella van Moorsel er tamelijk m overzichtelijk uit: fruit, yoghurt ij met müsli en crackers. Daar li won ze de Tour Féminin op en st werd ze wereldkampioen. Het meisje dat daar op de verschil- s lende Europese podia verscheen i om gehuldigd te worden na wéér een overwinning voelde dat er iets niet goed zat en de mensen om haar heen voelden met haar mee. Maar ze won, elke keer weer, waar ook ter wereld. Dus wie durfde te beweren dat ze ernstige eetstoornissen had? „Had Piet Hoekstra (de toenma lige bondscoach) maar tegen me gezegd: als je dat bord spaghetti niet opeet, mag je morgen niet starten", zei ze onlangs in het blad Wielerrevue. Van Moorsel weet dat ze dat niet van hem mocht verwachten. Haar succes straalde voor een belangrijk deel op hem af en wie was Hoek stra om aanmerkingen te maken op haar eetpatroon? Het fietsen ging voor de wind, in haar privéleven echter raakte ze door haar Spartaanse levens wijze steeds meer geïsoleerd. Ze weigerde te genieten, reed zich liever urenlang in het zweet - weer een ons eraf. Dat botste dus in haar relatie met Michael Zijlaard, de Rot terdamse oud-baanrenner die niet kon verdragen dat er steeds minder van de Brabantse over bleef: letterlijk en figuurlijk. Zijlaard: „Het is een heel moei lijke tijd geweest. Zolang Leon tien alleen met wielrennen bezig was, was er niemand die haar op het extreem lage gewicht wees. Pas toen ze met mij een privéle ven begon op te bouwen, merkte ze dat ze verkeerd bezig was." Vrouw van uitersten De vrouw van uitersten sloeg vervolgens door naar de andere kant van de weegschaal. Van 46 kilo ging ze naar 83. „Ze leerde eindelijk genieten, maar sloeg ook daarin door. Ze werd zó zwaar. Dat maakte haar weer ongelukkig." Ze volgde meer diëten dan haar lichaam kon verdragen. Fietsen was de enige remedie het vet weg te werken. Michael Zij- Michael Zijlaard staat Leontien van Moorsel ook tij dens het WK bij laard. zoon van gangmaker Joop Zijlaard, stond aanvanke lijk sceptisch tegenover haar wens weer te gaan wielrennen, want hij kent haar karakter. „Als ze iets doet, wil ze het goed doen. Daar is ze topsporter voor. Dat zijn extreme types. Toch heb ik er in toegestemd. Als ze maar een middenweg zou kun nen vinden. Ze moest leren fiet sen zonder per se te moeten win nen." Bij haar rentree in de Ronde van Schijndel in 1996 waren de vetrollen onder haar wielershirt duidelijk zichtbaar. De reacties daarop deden haar pijn. „Toch hebben we haar er van weten te overtuigen dat ze door moest gaan", zegt Michael Zijlaard. „Ze verdiende een mooier afscheid. Nu heeft ze eindelijk de middenweg gevon den. Ze staart zich niet meer blind op het wielrennen." Zijlaard is ploegleider van de Opstalanploeg waarvan Van Moorsel kopvrouw is. „Behalve het werk in de koers, ben ik ook vaak druk bezig met sponsors werven. Dat vindt Leontien ook leuk. Als ik een bespreking heb, gaat ze met me mee. Dan traint ze die dag gewoon wat minder." Zijlaard zit morgen naast bondscoach Jean Paul van Pop pel in de volgauto. „Ik geniet van het feit dat ze zover is geko men. Ze staat toch maar mooi aan het vertrek. Wie had dat een paar jaar geleden verwacht?" Van Moorsel wil nog door tot en fotoCorVos/GPD met de Olympische Spelen in Sydney. „Het is de enige medail le die nog ontbreekt", zegt Zij laard. „Sydney is voorlopig het doel. Ik denkt dat ze daarna nog een jaartje doorfietst om af te bouwen. Daarna willen we graag iets beginnen in de hore ca. Ik denk dat Leontien tegen die tijd op een mooie carrière kan terug kijken. Dat was toch anders geweest als ze een paar jaar geleden definitief was ge stopt." GPD VALKENBURG - Jelle Nijdam keert terug in de wielrennerij. Ploegleider Egbert Koersen heeft de oud-renner aangetrok ken als assistent voor zijn AGU- team. Nijdam beëindigde drie jaar geleden zijn professionele carrière. Sinds die tijd hield hij zich op de achtergrond. Hij stond op de nominatie voor het ploegleidei-schap bij de inmiddels opgeheven prof- ploeg Foreldorado Golff, maar dat ketste op het laatste mo ment af. Nijdam gaat de renners in buitenlandse wedstrijden en Nederlandse klassiekers begeleiden. ANP VALKENBURG - Nog voor er één meter is gereden in het we reldkampioenschap op de weg heeft Valkenburg alweer ande re grote plannen waarbij het cyclisme centraal staat. In de nabije toekomst hoopt men in het Geulstadje een overdekte wielerbaan te realiseren. Burgemeester Constant Nuytens heeft hierover gesproken met Hein Verbruggen, voorzitter van de internationale wielrenunie. Dat gebeurde nadat de UCI-president had duidelijk gemaakt dat er binnen de mon diale wielerorganisatie en ook de Nederlandse wielerbond plannen bestaan om de bouw van banen te activeren. Hier voor worden stuurgroepen geformeerd. GPD LONDEN - Het Engelse hockey-elftal heeft zich teruggetrok ken voor het toernooi om de Champions Trophy dat eind okto ber in Lahore in Pakistan begint. De Engelse hockeybond volgt daarmee het negatieve reisadvies op van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Het Nederlands hockey-elftal be hoort ook tot de deelnemers aan de Champions TYophy. Bui tenlandse Zaken geeft advies alleen strikt noodzakelijke zakenbezoeken te laten plaatsvinden. Voor vier gebieden in Pakistan wordt een bezoek afgeraden. Daar is de politieke si- tuatie onrustig. „Lahore hoort daar niet bij", aldus bonds coach Oltmans. ANP/RTR DUBLIN - De Europese voetbalbond UEFA heeft de inter land Joegoslavië - Ierland van zaterdag om veiligheidsrede nen voor onbepaalde tijd uitgesteld. Het duel vindt plaats in de kwalificatiereeks voor het EK in 2000. De UEFA deed geen verdere mededelingen over het besluit. Behalve deze wed strijd vindt ook de interland tussen beide landen voor spelers onder de 21 jaar geen doorgang. Vorige week al werd een vriendschappelijk treffen tussen Engeland en Joegoslavië af gelast, dat op de agenda voor november stond. Hoewel de UEFA er niet op wenst in te gaan, lijkt het zeker dat de wijzi gingen in het programma te maken hebben met de dreigende militaire interventie van NAVO-landen in Kosovo. RTR PARIJS - De Franse minister van Sport Marie-George Buffet wil haar veertien EU-collega's uitnodigen voor een speciale vergadering over de nieuw te vormen Superliga, een Europese voetbalcompetitie. Buffet vreest dat de oprichting van de nieuwe competitie ten koste zal gaan van nationale elftallen en competities. De bewindsvrouw heeft reeds overleg gevoerd met een afvaardiging van de internationale spelersvakbond AIFP. Buffet hoopt voor het einde van het jaar over het onder werp te kunnen vergaderen met haar EU-collega's. De voor zitter van de AIFP, Didier Roustan, zei te weinig informatie te hebben om een standpunt in te nemen inzake de beoogde nieuwe competitie. Doelman Bernard Lama van Paris Saint Germain wilde wel zijn mening over de plannen geven. „Die zijn de doodsteek voor het Europese voetbal. De spelers zullen het slachtoffer worden van een stel zakenmannen dat alleen aan geld verdienen denkt." RTR van onze sportredactie MONTE CARLO - Jan Sie merink heeft door zijn toer nooizege in Toulouse op de wereldranglijst zijn hoogste positie ooit geëvenaard. De 28-jarige Rijnsburger steeg van de twintigste naar de vijftiende positie. Die plek nam hij één keer eerder in, in november 1996. Siemerink heeft 1837 punten. De teh- nisser kwam van ver, eind vo rig jaar was hij nog 105e van de wereld. Op de weg naar het WK in Hannover, waar tussen 24 en 29 november de beste acht spelers van dit jaar in actie komen, steeg Siemerink naar de 14e plaats. Krajicek staat tiende in dit klassement dat wordt bepaald op basis van de beste veertien resultaten in 1998. Vier spelers zijn ze ker van deelneming in Han nover; Sampras, Rios, Rafter en Moya. De Spanjaard ver diende het startbewijs door zijn finaleplaats in Palma de Mallorca. De overige vier plaatsen worden verdeeld in de laatste vijf belangrijke toernooien van het seizoen: Basel, We nen, Stuttgart, Parijs en Stockholm. Onder die vijf bevinden zich twee Super 9- toernooien: Stuttgart en Pa rijs. Het klassement voor het WK is: 1. Rafter (Aus) 3260 pun ten, 2. Rios (Chl) 3173, 3. Sampras (VSt) 2881,4 Moya (Spa) 2819, 5. Agassi (VSt) 2527, 6. Corretja (Spa) 2509, 7. Kucera (Slo) 2288, 8. Hen man (GBr) 2081, 9. Korda (Tsj) 2070,10. Krajicek 2022, 11. Albert Costa (Spa) 1823, 12. Kafelnikov (Rus) 1734, 13. Ivanisevic (Kro) 1729, 14. Siemerink 1641, 15. Pioline (Fra) 1640. ANP ia van onze sportredactie J HELMOND - FC Groningen éi heeft gisteravond de eerste ne st derlaag in de eerste divisie gele- den. De koploper verloor met 2- 1 bij Helmond Sport. Tot drie v minuten voor het einde leidden de Groningers met 1-0 door het doelpunt van Alberda in de 54e minuut. Drie minuten later werd Van Es i,. van Helmond Sport uit het veld si gestuurd. Hij kreeg van arbiter 'Buiting direct rood wegens het onderuithalen van een doorge broken tegenstander (Ommel). :ts Met elf tegen tien leek er voor KFC Groningen geen vuiltje aan ^de lucht. Totdat Boer in de 88e i minuut gelijk maakte, 1-1, en iHofstede in blessuretijd met ^zijn vierde competitietreffer jvoor 2-1 zorgde, i? Door de nederlaag van FC Gro- ïjhingen kwam Excelsior op ge- ''lijke hoogte. Beide clubs hebben 16 punten uit 7 wedstrijden. De eerste periode omvat acht duels, wanneer de tweestrijd wordt 'beslist, is nog open. De data j voor Go Ahead Eagles - Excelsi or en FC Zwolle - FC Groningen unoeten nog worden vastgesteld. FC Groningen heeft het voor- Opdeel van een beter doelsaldo; plus zestien tegen plus acht voor Excelsior. Heracles leed zijn vijfde nederlaag. Het verloor met 2-1 bij Eindhoven. De club van Theo Vonk is met RKC in de eredivisie de enige club in het betaalde voetbal zonder over winning. Twee spelers maken na gister avond aanspraak op de 25.000e gele kaart in het betaalde voet bal. Van Gils (Eindhoven) en Kooistra (Helmond Sport) kre gen gisteravond de 37e minuut de gele kaart. De ene was de 24.999e, de andere de 25.000e. Alwin Don uit Grijpskerke was gisteravond de arbiter bij de wedstrijd Eindhoven Heracles. De eerste gele kaart in het be taalde voetbal was op 13 augus tus 1972 voor Willem van Hane- gem, de huidige trainer van AZ. Eindhoven - Heracles (1-1). 2. Vroo- mans 1-0, 18. Donleben 1-1, 83. Van Haijksloot 2-1. Scheidsrechter: Don. Gele kaart: Van Gils, Lapon der, Vroomans, Van Tuinen (Eindho ven), Asmus (Heracles). Aantal toe schouwers: 2100. Helmond Sport - FC Groningen 2-1 (0-0). 54. Alberda 0-1, 88. Boer 1-1, 90. Hofstede 2-1. Scheidsrechter: Buiting. Rode kaart: 57. Van Es (Helmond Sport). Gele kaart: Vin cent, Kooistra, De Wolf (Helmond Sport), Atteveld, Wattimury (FC Groningen). Aantal toeschouwers: 3150. ANP IjjNEW YORK - De Amerikaanse C; profbasketbalcompetitie (NBA) U-loopt gevaar als gevolg van ^vastgelopen CAO-onderhande- 1»lingen. De NBA gelaste gisteren in New York de trainingskam- pen en alle oefenwedstrijden af. l2; Officieel hadden de clubs dins- \idag een begin moeten maken .met de trainingskampen en de 140 oefenwedstrijden. Die wer- l' den door de NBA maandag ge schrapt. Door de afgelasting 5 komt de start van de competitie bp 3 november in gevaar. In de ür 52-jarige geschiedenis van de 131 NBA werd nooit eerder een 'wedstrijd afgelast wegens een l(f staking. Met de maatregel wil de NBA de onderhandelingen met de spe- jj mrsvakbond over de salarissen ui onder druk zetten. De clubeige- st naren beweren dat de salarissen i van de^ spelers sneller stijgen dan de inkomsten van de clubs. Zij willen een einde maken aan de zogenoemde Larry Bird-re- gel, waarin clubs hun eigen transfervrije spelers nieuwe contracten kunnen aanbieden zonder dat die vallen onder het salarisplafond van de club. Rik Smits van de Indiana Pacers is bijvoorbeeld zo'n speler wiens contract bij de Indiana Pacers is afgelopen. De Pacers willen Smits graag behouden en heb ben tientallen miljoenen dollars over voor een nieuw driejarig contract. Indien de Larry Bird- clausule vervalt, kunnen de Pacers binnen de grenzen van de totale loonlijst niet voldoen aan de looneisen van Smits. Voor de spelersvakbond is de eis van de eigenaren onbespreek baar. Een nieuwe onderhande lingsronde is niet vastgesteld. Half oktober doet een arbiter uitspraak over de doorbetaling van de salarissen aan de spelers. RTR/ANP van onze sportredactie ELISTA - Waar de Nederlandse mannenploeg het op de Olym piade in Elista laat afweten, oogsten de vrouwen met hun prestaties steeds meer bewon dering. Door de overwinning (2 1/2-1/2) op Armenië klom het Oranje-trio naar de gedeelde vierde plaats. De mannen verlo ren met 2 1/2-1 1/2 van Joego slavië en zijn tussen de veertig ste en vijftigste plaats in de rangschikking terug te vinden. Het is inmiddels duidelijk dat Nederland de juiste vorm mist om een gooi naar een plaats op het podium te doen. Van de zes spelers heeft alleen Erik van den Doel een score van ruim boven de 50 procent, maar met de rest blijft het kwakkelen. Dat bleek opnieuw in de wedstrijd tegen Joegoslavië. Jeroen Piket was succesvol aan het derde bord. De Leiderdorper kwam na een wat moeizaam verlopen opening goed los en besliste de partij in fraaie stijl. Jan Timman kwam de ope ningsproblemen tegen Ljuboje- vic nooit te boven en verloor. Loek van Wely, die als enige in alle wedstrijden is opgesteld, nam grote risico's tegen Daml- janovic, maar moest zijn moed bekopen met een nederlaag. John van der Wiel zag een gun stige stelling na een fout in re mise verzanden. Vrouwenteam Het Nederlands vrouwenteam in Elista bestaat voornamelijk uit schaaksters die hun oplei ding in het buitenland genoten. Zhaoqin Peng (ex-China), Erika Sziva (ex-Hongarije) en Tea Lantsjava (ex-Georgië) vonden hun huidige echtgenoten in Ne derland en wonen allen sinds enkele jaren in ons land. Alleen debutante Linda Jap Tjoen San bracht haar gehele leven in Ne derland door. Maandag was Nederlands kam pioene Sziva succesvol met een gedegen openingsvoorberei ding. De tweede winstpartij kwam op naam van de Groning se Lantsjava, die een uitsteken de partij speelde tegen Mkrtsi- an. Peng, die enkele uren voor de aanvang nog een bang moment beleefde omdat zij zichzelf had opgesloten in het toilet, speelde remise tegen Danielian. ANP Stichting Arjaan de Schipper Trofee neemt organisatie in 2000 over door Sven Remijnsen GOES - De Stichting Arjaan de Schipper Trofee heeft de orga nisatie toegewezen gekregen van het finaleweekeinde van de clubcompetitie. De KNWU (wielrenunie) heeft bepaald dat de driedaagse in 2000 en 2001 in Zeeland wordt gehouden. De finale van de clubcompetitie vindt volgend jaar voor de derde en laatste keer i n Emmen plaats Aanvankelijk wilde de Stich ting Arjaan de Schipper Trofee de organisatie al in 1999 op zich nemen, maar voorzitter Adrie de Winter moet nog een jaar lan ger wachten, „Toch is dit een compromis met een bevredi gend resultaat. Nu hebben we tenminste de tijd om een aantal mooie parkoersen uit te zoe ken." In het voorlopige programma dat De Winter in zijn hoofd heeft, wordt de ploegentijdrit rond Goes gehouden. De indivi duele tijdrit wordt in Zuid-Be veland verreden, terwijl.de slot- klassieker in Goes van start gaat. De finish is in een nog na der te bepalen plaats in Bra bant, Ook de locatie van het cri terium is nog onbekend. „We staan open voor suggesties", zegt De Winter. „Misschien is er in Zeeuws-Vlaanderen nog een comité dat de organisatie op zich wil nemen Topcompetitie De Arjaan de Schipper Trofee is een van de zeven wedstrijden die vanaf volgend jaar is opge nomen in de nieuwe topcompe titie voor neo-amateurs. In het klassement, waaraan wordt meegedaan door renners onder 25 jaar, zijn drie wedstrijden op genomen die ook deel uitmaken van de elite-topcompetitie. Naast de Schipper Trofee zijn dat de Ronde van Zuid-Holland en de OZ Tour Beneden-Maas. De Footsrace, Euregio Classic, Theo Koomen Plaquette en Om loop van de Bommelerwaard tellen alleen mee voor de com petitie van de neo-amateurs. van onze sportredactie ROME - De Nederlandse rui ters, die deelnemen aan de We- reldruiterspelen in Rome, hebben het dringende verzoek gekregen zelf geen medicijnen mee te nemen die bedoeld zijn voor de paarden. „We hebben dat gedaan om elk onnodig risi co uit te sluiten", aldus Hans Hom, de scheidende bonds coach van de springruiters. De maatregel is genomen met in het achterhoofd de razzia's van de Franse politie tijdens de Tour de France en de opschudding in Italië over gebruik van presta- tiebevorderende middelen in de voetbalsport. Horn: „Ik beweer helemaal niet dat onze ruiters anders verbo den medicijnen meegenomen zouden hebben, integendeel. In het licht van de recente gebeur tenissen leek het ons echter be ter te vragen de legale middel tjes thuis te laten. Daar zijn de dierenartsen voor. Die dienen zich precies aan de voorschrif ten te houden en mogen binnen dat kader hun medicijnkoffer vullen." Horn heeft zich gestoord aan ar tikelen in de media over ver meende toenemende wantoe standen in de hippische sport. „Het is stemmingmakerijgeba seerd op onkunde. In veel tak ken van sport wordt in zekere mate verboden middelen ge bruikt. Dat zal ook wel in de paardensport het geval zijn. Ik kan dat niet categorisch ont kennen. Hetpuntis: waarligtde grens?" „Paarden zijn voor hun welzijn afhankelijk van de mens. Ze sterven een vroege dood als je ze maar aan hun lot overlaat. Net als de mens worden ze ziek en moeten ze naar een dokter om te genezen. Een voorbeeld: als ze op transport gaan en ze krijgen bij de Brennerpas in de i-imboe een zenuwtoeval zou je de die ren geen kalmeringsmiddel mo gen toedienen volgens de regels. Dat gaat me dus duidelijk te ver." „Het is onze verantwoordelijk heid goed voor de dieren te zor gen. Dat doen verrewege de meeste ruiters. Daar ben ik van overtuigd. Degenen die de re gels overtreden, moeten worden gestraft. Daar is de internatio nale federatie voor. Het is van het grootste belang dat de gren zen van het toelaatbare duide lijker worden afgebakend." ANP Hans Hom: „Paarden zijn voor hun welzijn afhankelijk van de mens." foto Jacob Melissen/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 17