Noren willen hogere energieafzet PZC Jeroen Krabbé eregast op opening filmseizoen Hulst (CC hyd, AGRI Politiek aarzelt over vaag plan museum beeldende kunst alnd*0 Middelburg steekt vijftien miljoen in nieuw A-theater Weemoedige levensliederen opj muziekfestival Zee van Tranen: zeeland 12 Bouw megacentrale in Sluiskil één van de pijlers De Halve Maan brouwt nieuw Zondebokbier ondernemend zeeland Weststrate levert naast verpakkingen nu ook kantoorartikelen Eerste Dag vai het beslag in Domburg kunst cultuur dinsdag 6 oktober 1998 doorConny van Gremberghe SLUISKIL - Het plan van Co- gen Hydro, een joint venture in oprichting van Norsk Hydro en partners, om rond de eeuwwis seling een elektriciteitscentra le van minimaal 490 megawatt te bouwen op het terrein van Hydro Agri Sluiskil, komt niet uit de lucht vallen. Natuurlijk, een deel van de oude centrales van het bedrijf in Sluiskil zijn De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. HULST - In café De Kabouter in Hulst is maandagavond het Zondebokbier gepresenteerd. Naast de indronk van dit jonge bier, gebrouwen door de plaat selijke brouwerij De Halve Maan, werd de Zondeboktro fee 1998 uitgereikt. De wethouders van Hulst kre gen deze ludieke trofee vanwe ge hun stoelendans om de coa litie voor de gemeenteraad te vormen. De genodigden in café De Kabouter lieten zich het nieuwe brouwsel, met acht procent alcohol, goed smaken. Zondebokbier 1998 is gebrou wen volgens oude principes. Het bier heeft een hoge gisting, een stevig karakter en een volle smaak. Zondebokbier komt in een fust van dertig liter en in flesjes op de markt. John Vermeersen van De Halve Maan nam de presentatie voor zijn rekening. Dé Zondebok trofee werd voorlopig in de vorm van een certificaat uitge reikt. De Hulster kunstenaar Ronnie Ivens is nog druk doen de met het vervaardigen van een bronzen Zondebokbeeldje. aan vervanging toe, maar aan gezien die nu slechts gezamen lijk een vermogen hebben van zo'n honderd megawatt is het duidelijk dat het Noorse con cern met de nieuwe energie centrale meer klanten dan alleen de eigen dochter wil be dienen. Als de liberalisering van de elektriciteitsmarkten in West- Europa eenmaal goed en wel is doorgezet, dan zal Norsk Hy dro vanuit Sluiskil stroom gaan leveren aan haar zestig industriële sites in heel Euro pa. Wordt in Sluiskil ook nog de nu al in studie zijnde tweede fase van het project bereikt (een uitbreiding van de centra le tot zo'n duizend megawatt), dan zal de Noorse multinatio nal een prominente plaats in nemen in de markt van energie- verstrekkers aan industriële bedrijven. Het Noorse concern, voor 51 procent staatseigen dom, geldt in het moederland als de tweede grootste energie producent. Met name op het gebied van de hydro-energie (waterkrachtcentrales) speelt het bedrijf een leidende rol. Maar Norsk Hydro is meer dan alleen een energieproducent. Het negentig jaar oude con cern, met een jaaromzet van 25 miljard gulden (1997), 38.000 werknemers en operationeel in honderd verschillende landen, is één van de grootste kunst- mestproducenten op aarde (19 miljoen ton). Daarnaast hou den divisies zich bezig met de olie- en gaswinning, petroche mie, de winning en verwerking van lichte metalen (aluminium en magnesium). Dochter Hy dro Seafood staat verder te boek als de grootste zalmkwe- kér ter wereld en leverde vorig jaar 62.000 ton kweekzalm af aan klanten in West-en Oost- Europa. Het Noorse concern heeft zich voor de komende jaren (tot 2006) een reeks ambitieuze doelen gesteld. Zo wil het de verkoop van kunstmest in lan den buiten West-Europa ver dubbelen. Hetzelfde gaat op voor de levering van alumini um en wat betreft de productie van olie, die wordt opgevijzeld naar een half milj oen vaten per dag, nu nog niet de helft. Verder dient de gasexport tussen nu en 2006 te worden verdubbeld. De pijplijn die de Noren vorig jaar vanaf de gasvelden naar het Britse vasteland aanlegden en die vervolgens weer aa nsluit op verbindingen met het conti- nent, zal daarin een sleutelrol vervullen. Sinds deze week kan de Hydro-vestiging in Sluiskil via de Zeebrugge-connector van de ZEEBRA-groep (Delta Nutsbedrijven en PNEM) al beschikken over goedkoop Brits gas. Door dezelfde pijp kan ook Noors of ander gas worden aangevoerd. Het lijken schier onhaalbare doelen, ware het niet dat de ka pitaalkrachtige onderneming zeker op de olie- en gasmarkt de wind mee heeft. In Noorwe gen (het Noordzeeplat), Cana da, Venezuela, Rusland en zeer recent Angola exploiteert het concern samen met andere partners gas- en olievelden met een voorraad van vele honder den miljoenen tonnen. Hydro's sterke positie op de energiemarkt stelt het concern, zeker nu de Europese gas-en electriciteitsmarkten worden geliberaliseerd, in staat om haar activiteiten op het conti nent in deze sector verder te ontplooien. De bouw van een mega-centra- le in Sluiskil sluit aan op deze ontwikkelingen. Wie de nieu we centrale in Sluiskil, die straks de spin in het Hydro- energienet in West-Europa gaat worden, mag bouwen is nog niet bekend. Daarover wordt pas beslist na afronding van de studie. Zeker is wel al dat de Noren voor de bouw de milieubelasting van de centra le nauwkeurig zullen bestude ren. Problemen als met de Elsta-centrale (veel geluids overlast) wil het concern voor komen. Nu al stelt Hydro in het laatste personeelsblad van HAS dat het dorp van Sluiskil niet hoeft te vrezen voor extra geluidsbelasting. Bovendien worden de oude centrales ge sloten en zal de nieuwe verrij zen op een perceel dat verder van het dorp afligt. 1 Ingang A.C.Z.C. 100 m. Unks Op het terrein van kunstmestproducent Hydro Agri in Sluiskil moet een electricteitscentrale met een capaciteit van minsten 490 Mega watt komen. foto Peter Nicolai door Denise de Boe MIDDELBURG - Weststrate Verpak kingen heeft de geheel verbouwde showroom geopend aan de Oostperk- weg in Middelburg. Naast het al bestaande pakket verpak kingen is het assortiment in de show room uitgebreid met kantoorartikelen en computersupplies. Met de slogan 'Alles voor kantoor op nummer 20laat Weststrate aan de detailhandel, indu strie en dienstverlenende bedrijven we ten dat ze vanaf nu ook voor kantoorar tikelen bij het verpakkingsbedrijf terecht kunnen. "Volgens bedrijfsleider Rob Jeras gaat het om een combinatie van artikelen die uniek is voor de regio Zeeland.We zijn als enige in de provin cie totaalleverancier van verpakkingen en kantoorartikelen. Dit betekent voor bedrijven een enorme tijd- en geldbe sparing doordat ze niet langer naar ver schillende leveranciers hoeven te zoeken. We hebben hier meer dan 1500 artikelen onder één dak." Weststrate Verpakkingen is zo'n twintig jaar gele den begonnen met het leveren van plas tic tasjes, broodzakjes en schuim- schaaltjes aan de detaillist. Later is dit uitgebreid met cadeaupapier en sierlin- ten en tegenwoordig worden ook de industrie en de ziekenhuizen van aller hande verpakkingsartikelen bediend. Met de meest recente toevoeging van kantoorartikelen aan het assortiment hoopt Weststrate ook nieuwe klanten naar de showroom te trekken. Joras: „Kantoorartikelen worden per slot van rekening door elk bedrijf gebruikt." door Arjan van Westen MIDDELBURG - In de commis sie welzijn van Provinciale Staten heerst twijfel over de ontwikkeling van een nieuw museum voor beeldende kunst in Middelburg. Een aantal sta tenleden vindt de hiervoor gere serveerde één miljoen gulden te gortig. Vooral omdat het muse umplan, waarvan de gemeente Middelburg ook één miljoen voor zijn rekening neemt, nog zeer onduidelijk is. Het meren deel van de commissieleden acht een gedetailleerdere uitleg noodzakelijk. „Meer samenwerking hoeft niet automatisch meer geld te bete kenen", zei J. A de Looff (CDA) tijdens de commissievergade ring van maandag. Ze weigerde daarom ook auto matisch goedkeuring aan het project te geven. WD-statenlid M. J. Geesber- gen liet weten zich in eerste in stantie niet gerealiseerd te heb ben dat het om één miljoen gaat. Geesbergen vroeg zich af of er niet meer zaken prioriteit heb ben als het om provinciale kunstuitgaven gaat. Gedeputeerde G. de Kok (cul tuur, PvdA) legde uit dat nog niet bekend is wat er met het geld precies gaat gebeuren. De Kok: „Eerst dient er een signaal te komen richting gemeente Middelburg en is er tijd nodig om de plannen uit te werken.In ieder geval mag het geld volgens De Kok niet gebruikt worden als 'ontwikkelingskrediet'. Het moet meer als een impuls wor den gezien om iets te doen op het gebied van moderne kunst in Zeeland. Dependance F. H. van Kollem van Groen- Links is enthousiast over de mo gelijke komst van het museum. Dat er iets moet gebeuren op het gebied van moderne kunst; Zeeland acht hij zonnekin Maar Van Kollem zou het b: treuren als het toekomstige^ seum 'een dependance' van Is Zeeuws Museum wordt. DeKo had een teleurstellende mee deling voor hem. „Het kann; los gezien worden van h Zeeuws Museum. Het gaat ie mers om een samenwerking verband", aldus de gedepute? de. De samenwerking tussen deg meente Middelburg en de p; vincie wordt nodig geacht or dat het beide ontbreekt aant* opslagplaats en expositient: te voor een collectie Zeeusr. kunst. Provincie en gemeente werfe nu al samen in het Zeeuws lit. seum en de Stichting Beeldeg Kunst Middelburg. De miljo; gulden van de provincie ko; van de tien miljoen die depr. vincie incasseerde door de v? koop van de Biesbosch-aand len. DOMBURG - De Verenigt van Erkende Pannenkoek^ taurants houdt donderdag8ti tober voor de eerste keer 1 Speciale Pannenkoekdag'. De leerlingen van de Deh school, een school voor speet onderwijs, in Goes gaan diet daarom naar het panpenket huis Vierwegen in Dombit- Hier kunnen de scholieren vt af 11.00 um zelf hun panne koeken bakken en serveren. Pannenkoekenhuis Vierwe: heeft deze dag speciaal uit- roepen tot de 'Dag van het! slag'. (Advertentie) l ...dc.andere keuken BouwCenter De Hoofs Kennedylaan 32 TERNEUZEN Tel. 0115-680615 door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De ge meente Middelburg trekt maximaal vijftien miljoen gulden uit voor de bouw van een regionale schouwburg. Wethouder P. M. Bruinooge (financiën) schat de totale bouwsom voor het A-theater dat Middelburg voor ogen heeft op twintig tot dertig miljoen gulden. Het ontbre kende deel van de investe ringssom moet door derden - andere Zeeuwse gemeenten en bedrijven - worden opge bracht. Volgens Bruinooge hangt van de plek waar de schouwburg moet komen, het tijdstip waarop gebouwd wordt en eventuele combinatiemoge lijkheden af hoeveel uitein delijk moet worden geïnves teerd, „Is de grond wel of niet van de gemeente, is er vol doende bouwhonger bij aan nemers en kan een theater in combinatie met bijvoorbeeld een stadhuis worden ge bouwd? Dat bepaalt hoe duur we uit zijn. Ik ben het ermee eens dat vijftien mil joen gulden in ieder geval te weinig is." De wethouder gaat ei-van uit dat de gemeen te nog zo'n tien miljoen gul den bij andere financiers moet zien los te peuteren. Hij vindt dat Middelburg met het uittrekken van vijftien miljoen gulden niet te zuinig is geweest. Eerder integen deel. „Er zijn weinig ge meenten die op voorhand zo veel geld op tafel leggen. Met vijftien miljoen hebben we een stevige basis gelegd om verder te werken. Ik zie dat niet als een beperking van onze mogelijkheden. Onze wethouder cultuur heeft ge zegd: 'Ik ga voor dat A-thea ter als de gemeente daarvoor vijftien miljoen gulden be schikbaar stelt.' Hij was zeer tevreden toen we dat in onze meerjarenraming hebben opgenomen.Bruinooge ver vangt op het ogenblik de zie ke wethouder van cultuur M. L. Strous. Bedrijfsleven De provincie wil niet in de bouw van een Middelburgs theater investeren, maar Bruinooge verwacht van die kant wel een aanzienlijke bijdrage in de exploitatie. Aangezien een A-schouw- burg een regionale functie heeft, denkt Bruinooge dat voor de bouw zeker kan wor den aangeklopt bij gemeen ten in Noord- en Midden- Zeeland. Hij weet bovendien dat Strous contacten heeft met het bedrijfsleven. „Van bijdragen door bedrijven be staan voorbeelden in den lande. We hoeven dan niet meteen te denken aan een grof investeren, zoals Dow heeft gedaan in Terneuzen. In Roermond bpstaat het voorbeeld van een horeca- exploitant die een rol speelt in de financiering." Bruinooge formuleert zo voorzichtig om naam van het Van der Valk-concern te om zeilen, geeft hij toe. „Ik wil de term Van der Valk-construc tie liever niet in de mond ne men, want dan ontstaat me teen zo'n geladen situatie." De term staat voor een door de Vereniging van Schouw burg en Concertzaal Direc teuren (VSCD) verfoeide op zet waarbij een commerciële exploitant ook verantwoor delijk is voor de artistieke programmering. De wethouder weet niet of het bedrag van vijftien mil joen gulden wijst op een overeenkomst met Vlissin gen, waardoor een kleine zaal met vlakke vloer geen onderdeel wordt van .een re gionale schouwburg in Mid delburg maar als aparte voorziening in Vlissingen komt. Uitgerekend vorige week pleitte de Raad voor Kunst en Cultuur Vlissingen daarvoor. Het zou een dub belslag kunnen zijn voor Middelburg: een besparing in de bouwkosten en een fi nanciële bijdrage van Vlis singen. Spreiding Volgens de Vlissingse wet houder L.C. Poppe-De Looff (cultuur) is het zover nog lang niet. Toch geeft ze aan dal Vlissingen inderdaad be reid is in een grote schouw burg in Middelburg te parti ciperen, maar ook een sprei ding van theatervoorzienin gen over Walcheren voor staat. Jeroen Krabbé kreeg uit handen van burgemeester Kessen van Hulst een Reynaert-replica. foto Peter Nicolai door Barend Pelgrim HULST - Maandenlang heeft bioscoopexploitante Géry Cat- tior gelobbyd bij de mensen van filmdistributeur Polygram, want er wordt nu eenmaal elk jaar 'iets speciaals' gedaan in de bioscoop van Hulst. In twee za len van De Koning van Enge land werd gisterenavond voor het eerst de film Left Luggage vertoond, ter gelegenheid van de opening van nieuwe seizoen van de Filmclub Hulst. Met als eregasten Jeroen Krabbé en Ate de Jong, respectievelijk de re gisseur en producent van Left Luggage, waarbij Krabbé en passant ook nog één van de hoofdrollen voor zijn rekening nam. De beau monde en bobo's van Hulst klitten als één man rond de wereldberoemde acteur-re gisseur, die 's middags een offi ciële ontvangst op het stadhuis ten deel valt. Krabbé laat het zich allemaal welgevallen en toont zich oprecht blij met de in gelijste Reynaert-rep 11 ca die hem door burgemeester Antoine Kessen wordt overhandigd. Waarom hij naar - uitgerekend - Hulst is gekomen? „Omdat de presentatie in Zeeuws-Vlaan deren mooi tussen de festivals van Athene en Chicago valt", lacht Krabbé. De échte reden ligt net iets meer voor de hand: toevallig stond de wieg van Ate de Jong in Aardenburg, dus ge lijk een mooie gelegenheid om de familie ook even te zien. „Maar Hulst kende ik al, net als Axel en Terneuzen", verwijst de Amsterdammer naar zijn verle den als toneelacteur. Krabbé baseerde zich voor zijn regiedebuut Left Luggage op het boek Twee Koffers Vol van Carl Friedman (Krabbé: „een buitengewoon prachtige novel le"), een verhaal dat zich situ eert in de orthodox-joodse wereld van Antwerpen, Een verhaal over liefde, maar ook van een jong meisje dat haar ei gen joodse wortels ontdekt. „Het is niet zo'n zwaar onder werp als het lijkt", vindt Krabbé zelf. „Het is de bewustwording van een meisje tegen de joodse achtergrond van het verhaal." Bewustwording De film is voor de regisseur ook meteen een introspectie naar zijn eigen jood-zijn. „Ik wist he lemaal niks van Chassidische - fundamentalistische - joden. Ik heb gedurende twee jaar een le raar gehad en die heeft ons op de set ook gevolgd en begeleid", daarbij ook doelend op mede actrice Isabella Rosselini, die als vriendendienst de rol van Je- roens vrouw in de film vervulde. „Verrassend", noemt hij de ei gen confrontatie met zijn ge loof. „Hoe de hoofdfiguur, het meisje Chaja, omgaat met het verleden van haar ouders, dat heeft een parallel met mijn per soonlijke belevi ng. Waar ze voor staat, vandaan komt; bij mij is de bewustwording gekomen door deze film te maken." De prent heeft een hoop losge maakt en sleepte al zes onder scheidingen in de wacht, waar van vier bij het festival van Berlijn. „Sinds ik acteur ben, vanaf '65, heb ik niet zo veel brieven gehad. Soms heel ont roerend of van geëmotioneerde mensen. Door de joodse bewe ging in Nederland ben ik bin nengehaald als een verloren zoon." Al sinds februari van dit jaar is Krabbé op stap met Left Luggage, maar hij is alweer be zig met een volgend project, waar hij echter niet veel over kwijt wil. „Maar het maken van een commerciële Hollywood- film zit me niet in het bloed. En zeker voor je eersteling moet je bij je leest blijven. Ik ga weer re gisseren, de nieuwe film wordt qua grootte alleen tien maal zo groot als dit project. EenNeder- landse produktie met buiten landse acteurs en geld." De film Left Luggage is nog deze he le week dagelijks te zien in Hulst, in De Koning van Engeland. door Ernstjan Rozendaal VLISSINGEN - Havensteden zijn smeltkroezen van cultuur. Niet zelden zijn daar door een vermenging van stijlen uit ver schillende windstreken nieuwe soorten muziek ontstaan. Het festival Zee van Tranen, dat de ze maand voor het eerst in Vlis singen, Groningen, Amsterdam, Den Haag en Antwerpen wordt gehouden, heeft dat gegeven als onderwerp genomen. „De laat ste jaren schieten overal we reldmuziekfestivals uit de grond", zegt programmeur Emiel Barendsen van het orga niserende bureau Consular! in Amsterdam. „Maar in tegen stelling tot de meeste daarvan kiezen wij niet voor een voor de hand liggende en gemakkelijke programmering." Zee van Tranen is opgezet als een intiem festival dat op elke locatie drie avonden duurt. In Vlissingen wordt op donderdag 15 en 22 en vrijdag 23 oktober het Arsenaaltheater aange daan. Zoals de titel al doet ver moeden, krijgen sentimenten in het programma de vrije teugel. 'In weemoedige levensliederen uit havensteden speelt de zee een belangrijke rol, als bron van weemoed en verlangen, van hoop en wanhoop', aldus de pro grammatoelichting. Tijdens el ke festivalavond worden arties ten uit Nederlandse en Vlaamse havensteden gecombineerd met muzikanten van overzee. De eerste donderdag staan de Groep Wannes van de Velde uit Antwerpen en Dimitris Konto- giannis e Kompania uit de Griekse havenstad Piraeus op het programma. Gitarist, com ponist en schrijver Van de Velde observeert in zijn vaak in het Antwerps dialect gestelde tek sten het dagelijks leven. Konto- giannis en zijn vier begeleiders vertolken de Griekse blues Re- bétika. Ukelele De tweede avond van het festi val wordt gevuld met optredens van de Kaap-Verdische zange res Titina. Ze zingt het melan cholische Morna-repertoire en de lichtvoetige Coladeiras. Uit Hawaï komen Clyde Lono, Aun tie Pudge, Keoni Martin en Mi chelle Tomas. Ze voeren tradito- nele dansen en muziek uit waarbij een belangrijke rol is weggelegd voor de ukelele. Pierre van Duyl, de voorman van Trio Cor Witjes en de Dope- gezinde Gemeente, zingt Rot terdamse levensliederen. Op de afsluitende avond is mu- Dimitris Kontogiannis vertolkt op het festival Een zee van tranen de Griekse blues, Rebétika. ziek te horen uit Peru, de Ces rische Eilanden en Amsterdd Javier Munayco komt mel d groep Conjuncto uit Lima .i kuststrook wordt in Peru :1 volkt door nazaten van zwei slaven. Hun Müsica Criolld doorspekt met Afrikaanse! Europese invloeden. Aan dele sis staan echter de Peruaad wals en de Marinera. In LafJ ma vermengen El Gomero y i Versadores Europese, Cara;! sche en Afrikaanse muziek. de zogenaamde Punto Cuk'-j stijl. Henk van Mokum komtr de Jordaan. Begeleid doon< accordeonist zingt hij lieden over Amsterdam, onverre verlangen en afscheid. J „Onze filosofie is dat we op:t festival dingen moeten ltH zien die je in de reguliere p grammering van de Nederig se podia niet tegenkomt", d klaart Barendsen. „Bert hebben we geen tango en id geprogrammeerd. Als in Neer land Peruaanse muziek tehcd is, gaat het altijd om berg# gers met hun fluiten, niet on* zwarte muziek uit de streek. We willen bijzondere muz soorten aanboren. De Porta zen hebben ooit de ukelele» de Kaap-Verdische Eilanc gebracht. Later wordt het? beetje het nationale instuur op Hawaï. Dat is een lijn die volgen." „Heel nadrukkelijk hebber muziek uit Nederland en Vb deren naast muziek van over gezet, met de voorwaarde! het gaat om muziek uit hat' steden. Het gaat in alle gevö om urbane muziek, niet klanken van het platteland hebben verder goed gelet o? verhouding tussen manner vrouwen en muziek en dans..' liefst hadden we ook nogr ziek uit Azië geprogramfflS maar dat was om budgetti redenen niet haalbaar." Vervolg Aan de hand van het thenrt' de organisatie nog tien voort, aldus Barendsen. H( dan ook de bedoeling dat» van Tranen een vervolg jR „We zijn er volop mee bezig1 hangt natuurlijk af van het ces van de eerste editie. We» len moeten nadenken overc' nanciering omdat we nu' eenmalige subsidies we# maar ik heb goede hoop "F; vervolg. Het concept is werkt en we hebben imnid veel contacten opgedaan. W in ieder geval een goed bö#

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 12