Verstheater Burgh van de baan mm-r- Zoeken naar zwammen jj Boerenleven in een overgangstijt Politieke pluim voor kaasboerderij Verdere scheiding afvalinzameling gemeente Goes zeeland 1(1 Teleurgestelde initiatiefnemer ontmoet te veel weerstand Wandeling met een goed gesprek voor 55-plussers Organisatie van Fiets naar je werk roept of tot inleveren kaarten Diefstal auto en caravan in Bruinisse maandag 5 oktober 1998 1 door Peter van den Belt BURGH-HAAMSTEDE - Initi atiefnemer D. Mculblok uit Burgh-Haamstede ziet af van de bouw van het inmiddels omstre den verstheater in Burgh. Het plan is hiermee definitief van de baan. Meulblok heeft het dage lijks bestuur van de gemeente Sehouvven-Duiveland met een brief op de hoogte gesteld van zijn besluit. In het verstheater zouden een groentezaak, slagerij, zuivel handel, bloemenzaak en crois- santerie komen. Het plan van Meulblok om samen met drie andere middenstanders een grote verswinkel aan de Kerk straat te beginnen stuitte vanaf het begin op weerstand bij de lo kale bevolking die een concen tratie van winkels niet zag zit ten. Bovendien werd gevreesd voor een toename van de ver keersdruk. Voor een reactie op zijn ingrij pende besluit verwijst Meul blok naar de brief die hij eind vorige week aan gemeenteraad en college heeft gestuurd. Di verse krachten, ik noem u de dorpsraad Burgh-Haamstede en de vereniging Vrienden van Westerschouwen, hebben zich expliciet uitgesproken tegen de komst van een verstheater in Burgh. Aangezien betrokken ondernemers qua huidige be drijfsvoering en financiële posi tie niet in staat zijn een tijd van procederen te overbruggen, is besloten niet verder te gaan met de planvorming. U zult begrij pen dat wij teleurgesteld zijn, te meer omdat één ondernemer (slager W. de Jonge, red.) zijn huidige locatie al heeft ver kocht", aldus Meulblok in zijn schriftelijke verklaring. „Het verstheater was een middel om marktaandeel te kunnen be houden. Het mocht geen doel op zich worden. Zowel onderne mers als consument zijn de grote verliezers geworden." Bijko mend probleem voor Meulblok was dat een van zijn mede-ven noten zich op het laatste mo ment heeft teruggetrokken. Verrast Dorpsraadvoorzitter L. de Fei- ter reageert verrast op de in trekking van het plan. „We hebben als dorpsraad nooit aangestuurd op het niet door gaan van het verstheater. De be volking van Burgh, Haamstede, Nieuw-Haamstede en Westen- schouwen heeft zich begin dit jaar uitgesproken over het be stemmingsplan in zijn geheel en niet specifiek over het versthea ter. Ons advies was om dat totale plan, waarbij onder andere ook gesproken werd over de uitbrei ding van de Albert Hein, niet te laten doorgaan en met elkaar om de tafel te gaan zitten om mogelijke knelpunten op te los sen." De Feiter vindt dat Meulblok nu wild om zich heen begint te slaan zonder dat het enig hout snijdt. „Ik denk dat er andere dingen spelen. In juli heeft Meulblok zijn plannen al bijge steld en de oppervlakte van het verstheater gehalveerd. Nu is dat dus tot nul gereduceerd. Er zal voor hem wel een andere re den zijn om zijn plan in te trek ken." Middenstand M. H. Cohen Stuart, voorzitter van de Vrienden van Wester schouwen, sprak vrijdag tijdens de jaarvergadering van zijn ver eniging al de hoop uit dat het plan was afgeblazen. Het initia tief zou weinig ruimte meer over laten voor de 'gewone' midden stand, zo vinden de leden van de club. „Wij vinden als vereniging dat er wel bepaalde ontwikke lingen mogelijk moeten zijn, maar daar moet van tevoren goed naar gekeken worden en dat is bij het verstheater niet ge beurd." Het dagelijks gemeentebestuur van Schouwen-Duiveland heeft het verstheater in Burgh inmiddels uit de vijfde herzie ning van het bestemmingsplan Burgh gehaald. Binnenkort zal dat plan in de commissie ruim telijke ordening worden behan deld. HEINKENSZAND Karaoke Mega Tour - In café 't Ouwe Veerhuis te Heinkens- zand vindt op zaterdag 10 okto ber de voorronde van de lande lijke Karaoke Mega Tour plaats. Deelnemers kunnen zich in schrijven in 't Ouwe Veerhuis. De avond begint om 22.00 uur. De organisatie is in handen van That's fun entertainment uit Alkmaar, 072-5644466. mmér';,', - £y Zip. Op de route die Jan en Ellen Midavaine in het Westerschouwse bos hebben uitgezet, zijn vierhonderd soorten te zien. Althans voor wie ze waarneemt. foto Marijke Folkertsma door Peter van den Belt WESTENSCHOUWEN - De schimmel sporen van paddestoelen doen heel het jaar hun zuiverende werk, maar alleen in het najaar staan de meeste zwammen in bloei. Kenners Jan en Ellen Midavaine hebben in de bossen van Westerschouwen een route uitgezet die langs zo'n vierhon derd verschillende soorten paddestoelen voert. Vanaf afgelopen zaterdag kunnen belangstellenden in het trampolinehuisje bij het parkeerterrein bij de rotonde in Westenschouwen een routebeschrijving halen. „Als je goed kijkt, kun je die vierhonderd soorten ook echt zien. Maar mensen die voor het eerst zo'n wandeling doen, ont dekken er misschien een stuk of twintig", stelt Midavaine. Aan de hand van een lijst met vragen en opdrachten helpt hij de le ken in elk geval een eindje op weg. „Wat je precies ziet, weet je nooit van tevoren. Het verandert van dag tot dag. Wanneer er een flinke bui valt, regenen de witte hoeden van de vliegenzwam en na een flinke nachtvorst is het met de meeste padde stoelen gedaan." Het is het vijfde achtereenvolgende jaar dat Midavaine de wandeltocht heeft geor- ganisèerd. De oktobermaanden zijn goed voor tussen de 700 en 1200 deelnemers. Die moeten dan later in de maand nog ko men, want de eerste dag was het erg rus tig. C. van Egmond uit Zierikzee was één van de weinige mensen die zich in het kou de weer aan een wandeling van tweeën half uur waagde (er kan ook gekozen wor den voor een tocht van anderhalf uur). „Ik ben geen paddestoelenkenner, wel een na tuurliefhebber. Ik heb een boekje bij me, waar ik de soorten in kan opzoeken, maar ga niet te moeilijk doen. En plukken doe ik niet. Ik laat alles staan." Duitsers Midavaine knikt instemmend. „De mees te Nederlanders plukken ook niet", stelt hij. „De gemiddelde Nederlander heeft weinig kennis van de natuur. Duitsers zijn daar veel beter in. Die weten welke pad destoelen ze kunnen eten en welke niet. In de Duitse vertaling van de opdrachtenlijst staat daarom wel een verzoek of de wan delaars de paddestoelen willen laten staan. In de Nederlandse handleiding is dat niet nodig." De paddestoelentocht kan nog tot vrijdag 23 oktober gelopen worden. De lijst met opdrachten is dagelijks tussen 13.00 en 17.00 uur te krij gen bij het trampoline-ge- bouwtje aan de parkeerplaats in Westen- schouwen. door Ondine van der Vleuten VLISSINGEN - Zuid-Beve land, circa 1935. Een boer kijkt tevreden toe hoe de melk uit de uiers schiet. De foto is onderdeel van een tentoonstelling over landbouw in Zeeland rond 1900. Het Zeeuws Documenta tiecentrum verzamelde beelden die de overgang illustreren van het traditionele naar het moder ne landbouwbedrijf. Aanleiding is het boek Geschie denis van de Zeeuwse Land bouw, circa 1600-1910, geschre ven door dr. Peter Priester. Vandaag overhandigt hij de mi nister van Landbouw, H. H. Apotheker, het eerste exem plaar in de Nederlandse-her vormde kerk in Kapelle. Rond 1900 tekende zich heb gin af van een omslag binne- landbouw in Zeeland. Voor opkomst van kunstmest en; goed van elders zette nie ontwikkelingen in gang oude, traditionele boert drijf schakelde geleidelijk naar een nieuw, modern bouwbedrijf. Deze over., staat in de tentoonstelling, traal. De expositie is te zien 4 maandag tot en met 5 decent op de tweede verdieping vas Zeeuwse Bibliotheek. 0: ningstijden: maandag 17.31); 21.00 uur, dinsdag tot en; vrijdag 10.00 tot 21.00 uur,; terdag van 10.00 tot 13.00ut! foto Zeen Documentatiecentra pSfSt® GOES - Als 55-plusser heb je al een heel leven achter de rug. Daarover met leeftijdsgenoten praten levert soms momenten op van herkenning. Of geeft heel nieuwe inzichten. Het Regio naal Opleidingen Centrum te Goes, het ROC, biedt 55-plus sers de gelegenheid tijdens een wandeling met elkaar te praten over alles wat hen bezighoudt. Tijdens een wandeltocht komen verschillende aspecten rond het thema 'De loop van je leven' aan bod. Er wordt nagedachte vragen, als wat bepalend is; weest voor de loop van je lev in hoeverre je dat zelf hebtfo nen sturen, teleurstelliia hoogtepunten, toekomsts wachtingen, en alles wat deelnemers zelf willen ver; len. De wandelingen, dagêlj vanuit Goes, gaan door de rui ste gebieden van Zuid-BF land. In de herfstweek van2( en met 30 oktober worden wandelingen gehouden. door Peter van den Belt NIEUWERKERK - Familie De Reus van Kaasboerderij De Stolpe uit Nieuwerkerk heeft zaterdag de Groene Pluim ont vangen. Dit is een door de af deling Schouwen-Duiveland van GroenLinks ingevoerde onderscheiding voor perso nen, hedrijvcn of instellingen die aantonen dat idealisme en zakelijkheid uitstekend kun nen samengaan. De Reus runt sinds 1984 eèn kaasboerderij waarbij veel aandacht wordt besteed aan het welzijn van de dieren: de 25 koeien staan, wanneer ze al op stal staan, niet apart in boxen maar hebben een grote bewe gingsvrijheid. Bovendien wordt het afvalwater van wo ning en bedri j f via een gesloten systeem gezuiverd Als drinkwater voor het vee en spoelwater voor het toilet wordt het op de boerderij weer hergebruikt. „Uw bent milieu bewust, diervriendelijk, soci aal en uitgesproken gastvrij. Bovendien werkt u met passie en dat spreekt aan", vond waarnemend afdelingsvoor zitter Ben Hoexum van Groen Links tijdens de overhandi ging van de pluim en de bijbehorende oorkonde. In zijn kielzog had Hoexum een ruime afvaardiging partijge noten meegenomen naar de boerderij. Die kregen van de vereerde De Reus koffie met een bolus en een rondleiding door zijn bedrijf. Klandizie De aankondiging in de media dat hij de prijs zou krijgen, le verde De Reus de afgelopen week al heel wat extra klandi zie op. Aan reclameuitingen doet hij zelf doorgaans niet. „Als ik ga adverteren, kan ik het niet meer aan. We hebben bewust gekozen voor klein schaligheid, Mensen vertellen het elkaar wel door. De klan ten die ik nu heb zijn geduldig. De melk die 's morgens van de koe komt, wordt dezelfde dag verwerkt. Dan kan het voor komen dat de boter nog ge kamd moet worden of de vla nog niet klaar is." De Reus hanteert bovendien nog steeds dezelfde prijzen voor zijn pro ducten als bij zijn opening in 1984. Het was cle tweede keer dat GroenLinks de onderschei ding uitreikte. De eerste Groe ne Pluim ging eind vorig jaar naar G. Aangeenbrug. De Noordgouwse verbouwt en verkoopt onbespoten groen ten. Hoexum: „In de politiek ben je vaak bezig met dingen die niet goed gaan. Met deze onderscheiding willen we ook de positieve dingen eens be klemtonen. Maar het moet wel een bijzonderheid blijven. We hebben nu twee keer een be drijf gehad, maar we kijken ook naar sociale aspecten. Wellicht dat we daar de vol gende keer de nadruk op leg gen. Dit jaar was de keuze ech ter niet moeilijk, Goed idee Voorzover Hoexum weet is het initiatief door de andere Zeeuwse of landelijke afdelin gen van de partij nog niet over genomen. „Maar misschien is het een goed idee om dit initia tief ook binnen de partij meer bekendheid te geven." door René Schrier GOES - De gemeente Goes gaat de gescheiden inzameling van afval uitbouwen. Dat is het ge volg van een afspraak die de ge meenten op Zuid-Beveland en Tholen met elkaar gemaakt hebben. Ze zullen zich richten op de gescheiden inzameling van zogenaamde droge compo nenten. Hiermee willen de ge meenten een beperking van de totale hoeveelheid afvalstoffen bereiken. Het financiële motief daarach ter is dat gescheiden inzameling en verwerking doorgaans goed koper is dan storten of verbran den. Daarnaast heeft het een milieutechnisch motief. Als hergebruik gestimuleerd wordt kan bespaard worden op grond stoffen. Plet gaat de gemeenten om droge componenten uit huishoudelijk afval die in prin cipe opnieuw te gebruiken zijn en niet tot het groente-, fruit- en tuinafval behoren. Voorbeelden daarvan zijn glas, oud papier/ karton, textiel, blik en andere metalen. Ook in grof huishou delijk afval zitten droge compo nenten, zoals grof tuinafval, bouw- en sloopafval, (vlak)glas, metalen, witgoed, bruingoed en meubelen. Voor een aantal vor men van droge componenten heeft Goes, evenals andere ge meenten, al voorzieningen. Zo zijn er glascontainers, textiel bakken, blikvangers, wordt op een aantal plaatsen oud papier opgehaald en kan bijvoorbeeld witgoed afgeleverd worden bij de milieustraat, als die eenmaal gereed is. Doel Een van de redenen voor de ge meenten om een gezamenlijk plan van aanpak voor de ge scheiden inzameling van droge componenten op te zetten, is het feit dat nog niet in alle gemeen ten mogelijkheden zijn om al de componenten gescheiden te ontvangen. Verder is het plan van aanpak mede nodig om het bewustzijn bij de burgers te ver groten. Of zoals in een notitie staat die de gemeenteraad van Goes donderdag 15 oktober vaststelt: „Om de gescheiden in zameling van droge componen ten uit huishoudens te doen sla gen is de medewerking van de inwoners van de gemeente Goes onmisbaar. De burger staat aan het begin van de afvalschei dingsketen. Bij de voor veel componenten noodzakelijke 'scheiding aan de bron' wordt van hem en haar een forse in spanning verwacht om het af valstoffenbeleid tot een succes te maken. Er wordt niet alleen een verandering van opvatting of inzicht gevraagd, maar ook een gedragsverandering." Uit de notitie wordt duidelijk dat veel van de bedoelde afval- componenten - vooral de zaken die niet afgeleverd kunnen wor den in de verschillende soorten containers - met medewerking van de burgers in de milieu straat terecht moeten komen. De raadsvergadering waarin de notie besproken wordt begint om 19.30 uur en wordt gehou den in het stadhuis. Ouderen moeten meer bewegen HEINKENZAND - Op woens dag 14 oktober wordt in sport hal De Stenge in Heinkenzand een kennismakingsdag gehou den van de campagne 55-plus in beweging. Er zullen diverse sporten gedemonstreerd wor den, waaraan ouderen kunnen meedoen. Om de stijve spieren vast op te warmen, wordt ér natuurlijk begonnen met een warming-up van tien minuten. Daarna zijn er demonstraties van allerlei zaal sporten. De deelnemers kunnen dan zelf ervaren of badminton, hockey of fitness iets voor hen is. Er is ook een fitheidstest, zo dat iedere deelnemer kan zien hoe zijn of haar conditie eraan toe is. De demonstratie-ronde duurt een uur en wordt afgeslo ten met een cooling-down-oefe- ning. Er zijn twee aanvangstijden: de eerste om 13.50 uur, de tweede om 15.25 uur. Na afloop wordt een kopje koffie of thee ge schonken. NOC/NSF nam het initiatief om Nederlandse ouderen bewuster te maken van hun algehele con ditie. Daarom werd in samen werking met diverse stichtin gen, onder meer de Zeeuwse Sportraad, Nederlandse Kan kerbestrijding en de Neder landse Hartstichting, de lande lijke campagne 55-plussers in beweging op touw gezet. door Ben Jansen GOES - De organisators van de actie 'Fiets naar je werk' maken zich enige zorgen over het resul taat van hun campagne. Het is niet onwaarschijnlijk dat veel deelnemers aan de actie hun streefafstand als gevolg van het matige fietsweer niet hebben gehaald en daarom hun kilome- terkaart niet zullen inleveren. Dat kan nadelig zijn voor het goede doel van de actie: klein schalige energieprojecten in ontwikkelingslanden. De actie 'Fiets naar je werk' be gon op 1 april met het record aantal van 4500 deelnemers, die zich voornamen om samen in een half jaar tijd 4,5 miljoen ki lometer op de fiets af te leggen. Woensdag was de laatste dag waarop kilometers konden wor den gereden in het kader van de campagne het woon-werkver- keer per fiets te bevorderen. Volgens het KNMI hoeft het Ne derlandse klimaat geen belem mering te zijn om dagelijks de fiets te gebruiken. Slechts 6 pro cent van de tijd is er sprake van neerslag. Dit komt erop neer dat iemand die dagelijks op de fiets naar school of naar het werk gaat, hooguit twee keer in de maand een regenpak zal moeten aantrekken. De woon-werkfiet- ser laat de beslissing om al dan niet het stalen ros te bestijgen in de regel afhangen van het weer bericht en de feitelijke weersi- tuatie 's morgens. De regenpe rioden van de afgelopen zomer zullen menigeen na een sombere BRUINISSE - Van een 37-jarige inwoner van Bruinisse werd za terdag een personenauto gesto len. De groene Mitsubishi is voor zien van het kenteken ZS-77- VL. Eerder op de avond was al getracht de bedrijfswagen van de Bruënaar te stelen, wat niet lukte. De gestolen personenau to is vermoedelijk gebruikt om vanaf een afgesloten terrein in Oosterland een caravan weg te nemen ter waarde van 28.000 gulden. De caravan zou rond 5.0*9 uur zijn ontvreemd blik op de grijze lucht hebi> doen besluiten voor een drogt) vorm van vervoer te kiezen, Juist beeld Dit zou kunnen betekenenc méér deelnemers dan in vd gaande jaren het streefaaffl kilometers niet hebben gehai en daarom besluiten de kiloe terkaart niet op te sturen. Act» coördinator Ad Phernamb» van het Zeeuws Platform Du; zame Ontwikkeling hoopt d veel fietsers die de aangek® digde totaalafstand niet hebt* gehaald, hun schroom zuil' overwinnen en de kaart zuli inleveren. Dat is niet alleen n belang om een juist beeld tekr. gen van het resultaat, van dei tie. Aan 'Fiets naar je wertl ook een sponsorproject verboi den. Een aantal bedrijven,? meenten en ook de proviffl, Zeeland sponsoren de afgeleg. f ietskilometers. Af hank# van de uiteindelijke fietspres ties zal dat 20.000-dot 301 gulden opleveren voor ons meer een waterkrachtprojeci Bhutan. De uitslag van de fietsact wordt in november verwad! 'Fiets naar je werk' is dit jij ook in andere provincies begcf nen. Na Zeeland kwam Gronj gen wat betreft het aantal (ift nemers (1200) op de twe» plaats. Volgend jaar wordt actie in acht provincies op to; gezet. Klankhealer in Kloetinge KLOETINGE - Klankhèfl Vincent Vrolijk uit Amsterd* geeft dinsdag 13 oktober bijtf eniging De Bron in dorpsk Amicitia te Kapelle een le® en een klankhealingconcert. In verschillende culturen wo' klank in rituele vorm in de? neeskunst gebruikt. Zo sp® den 40.000 jaar geleden bewoners in Australië het- strument de Yedaki, ook bekc als Didgeridoo. De tonen i het instrument hebben ij diepgaand en heilzaam effect* de hersengolven en een gcf zende werking op energievetë in en om het lichaam. Vincent Vrolijk bespeelt divffl sjamanistische klankinsl' menten en maakt ook gem van stemgeluiden. Aanvfl 19.45 uur. Afdelingsvoorzitter Ben Hoexum van GroenLinks overhandigt het echtpaar De Reus de Groene Pluim. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 26