'ROVINCIALE ZEEUWSE COURANT IMF faalt in snelle aanpak crisis Belgrado en Moskou waarschuwen NAVO Computer sluit kering Veere niet in staat te voetballen na crematie Diroux 4 WEKEN Ontluisterend verlies Ajax Groenbak in huis vervuilt lucht Kijken naar soaps maakt gelukkig Amerikaans Congres dwarsboomt internationale steun aan probleemlanden Brazilië kiest Cardoso weer .tot president Moebarak poogt Syrisch-Turks conflict te sussen Concert Khaled ontaardt in chaos PostcodeMiljoenStraat Deze week: 5421 RR Deel Gemert Belgen in de bres voor illegalen Schelde Groep in de etalage Rood Van Vossen VOOR 15,00 JA, ik 14' l7 Fris Vanmiddag enkele opklaringen maar droog. Snijdende wind. 241e jaargang no. 237 maandag 5 oktober 1998 losse nummers 1,75 pagina 13 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Huishoudens doen er goed aan hun groene afvalbak minstens twee keer per week te legen. De gl't-vuilnisbak is in huis een bron van luchtvervuiling als het afval de kans krijgt te gisten. Vooral cara-patiënten kunnen daar last van ondervinden. Dat blijkt uit een onderzoek van de Land bouwuniversiteit in Wageningen in opdracht van de ministeries van Milieu, Volksgezond heid en Sociale Zaken. Het onderzoek levert een wetenschappelijke onderbouwing voor de klachten die al eerder in de praktijk waren gesignaleerd. In een groen bak die slechts een keer per week wordt ge leegd, ontwikkelen zich schimmelsporen die bij het openen en sluiten van het deksel in de lucht worden geslingerd. In combinatie met kleden of tapijt op de vloer kan het effect op de luchtwegen nog worden versterkt. Ook blijkt dat vuilophalers meer 'luchtvervui ling' binnen krijgen dan de geadviseerde medi sche advieswaarde. ANP van onze redactie buitenland LONDEN - Kijk naar alle so aps op tv en zet iedere gedach te aan overspel uit je hoofd als je gelukkig wilt zijn. De sleu tel tot geluk ligt in één goede relatie en een netwerk van vrienden. Dat zegt de Oxfordse hoogle raar Michael Argyle die elf jaar lang duizenden vragen lijsten heeft uitgepluisd en daaruit dit recept heeft gedes tilleerd. Volgens Argyle is het huwelijk een van de voor naamste waarborgen voor ge luk, vooral voor mannen. De genen die gescheiden of uit el kaar zijn, zijn het ongeluk kigst volgens hem. Buitenechtelijke affaires ma ken de mens ongelukkig, om dat ze schadelijk zijn voor het huwelijk. Twee mensen heb ben die je steunen en gezel schap houden lijkt een goede zaak te zijn, maar meestal draait het daar niet op uit, al dus de professor. Argyle stelde vast dat ver slaafden aan televisiesoaps een heel gelukkige groep men sen vormen. Een uitleg daar voor is dat zij daardoor veel denkbeeldige vrienden ma ken. ANP r van onze redactie buitenland WASHINGTON - De mi nistersvergadering van het Internationaal Mone tair Fonds (IMF) van gis teren heeft geen uitzicht geboden op een snelle op lossing van de huidige cri sis in de wereldeconomie. De bewindslieden kwamen wei nig verder dan afspraken over maatregelen ter voorkoming van toekomstige calamiteiten. Nieuwe vormen van IMF-steun aan probleemlanden zitten er niet in zolang het Amerikaanse iei Congres dwars blijft liggen, De Verenigde Staten zaten op de vergadering in een netelige po sitie. De regering wil graag dat het IMF financieringsmogelijk heden schept die moeten voor- komen dat een crisis overslaat m naar landen die op zich een ge zonde economie hebben, zoals l| op dit moment Brazilië. Maar het IMF zit bijna op zwart zaad Ei doordat het Congres in de VS i weigert akkoord te gaan met i de Amerikaanse bijdrage van 18 i u BRASILIA - President Cardoso gisteren in Brazilië herkozen. Uit prognoses blijkt dat hij 56% van de stemmen kreeg. De stemlokalen sloten om 22.00 uur Nederlandse tijd. Peilingen hadden al aangegeven dat de meeste Brazilianen wilden dat de sociaal-democraat Cardoso zou aanblijven. Hij geldt als een uniek politicus omdat hij als eerste president sinds jaren zijn eerste ambtstermijn van vier gj jaar volmaakte. Cardoso's belangrijkste rivaal, '9 de socialist Inacio da Silva kreeg volgens de prognoses 2 9 van de stemmen. 106 Miljoen ..kiezers konden hun stem uit- [brengen. De Brazilianen kozen ook gouverneurs van de deelsta- fften en de federale staat Distrito Federal Brasilia. AFP/RTR miljard dollar aan het fonds. Volgens minister Zalm van Fi nanciën heeft zijn Amerikaanse collega Rubin goede hoop dat er een oplossing komt voor het Congres op 10 oktober met reces gaat. Maar waarnemers in Was hington hebben daarover grote twijfels. De Republikeinse meerderheid staat niet te trap pelen om president Clinton een succes te bezorgen. Zaterdag was al duidelijk dat de IMF-vergadering weinig spec taculairs zou opleveren. De ze ven belangrijkste industrielan den (G-7) hielden toen hun gebruikelijke 'vooroverleg', maar ze hadden geen pasklaar antwoord op de crisis. De zeven Een politieagent volgt het sluiten van de 210 meter brede en 22 met er hoge deuren van de Maeslantkering. foto Ton Borsboom/ANP van onze redactie binnenland HOEK VAN HOLLAND - De zon scheen niet, het regende niet, het waaide wat maar van een storm was geen sprake. Toch ging zaterdagmiddag voor het eerst de stormvloedkering in de Nieuwe Water weg bij Hoek van Holland dicht zonder dat er een mensenhand aan te pas kwam. Computers berekenen iedere zes uur hoe hoog de waterstand iswat het weer wordt en sluiten de stormvloedkering bij een verwachte waterstand van drie meter bo ven NAP. Rijkswaterstaat wilde een vol automatisch systeem voor de stormvloed kering in de Nieuwe Waterweg, omdat mensen eens in de duizend keer een ver keerde beslissing nemen. Voor de Mae slantkering was dat risico te groot, aldus vertegenwoordigers van de dienst. Bo vendien is de kering technisch veel inge wikkelder dan de Oosterscheldedam. Blijft de Rotterdamse stormvloedkering ten om-echte open, dan loopt het achter land onder water. Gaat hij ten onrechte dicht, dan levex*t dat door de onbereik baarheid van de Rotterdamse haven grote economische schade op. Voor de proef- sluiting van zaterdag had de computer de opdracht gekregen van de beheerder van de kering. Dat zal de komende vijfjaar een keer per jaar voor de start van het storm seizoen, half oktober, gebeuren. ANP landen beloofden slechts in ei gen huis goed te zorgen voor economische groei om de rest van de wereld impulsen te ge ven. Extra geld voor steun aan crisislanden zal moeten komen van het IMF en de Wereldbank. De besluiten op de IMF-verga- dering zijn vooral van belang voor de langere termijn, niet voor onmiddellijke crisisbe- strijding. Het fonds gaat verder werken aan verscherping van het toezicht op de 182 lidstaten, verstex-king van de financiële stelsels in opkomende ontwik kelingslanden en meer open heid over de economische situa tie in afzonderlijke landen. Dat moet het risico beperken dat crises zoals die in Azië het IMF en de wereld verrassen. Ook is besloten de particuliere sector eerder te betrekken bij cx-isisbeheex-sing. Instellingen als banken blijven bij x-eddings- operaties voor landen nu gx-o- tendeels buiten schot en laten ovex-heden en instellingen als het IMF de kastanjes uit het vuur halen. Banken zouden meer moeten bijdragen via ver lenging van leningen. ANP DAMASCUS - De Egyptische president Moebarak is gisteren naar de Syrische hoofdstad Da mascus gereisd in een poging de oplopende, spanning tussen Sy rië en Turkije te verminderen. Hij sprak met president Assad. De Turkse regering, die vrijdag 10.000 militairen naar Noord- Ix-ak stuurde om de Turks-Koer dische x-ebellenbeweging PKK aan te vallen, heeft gezegd te overwegen ook troepen naar Syrië te stux-en om de bases die de PKK daar heeft, weg te va gen. De Koerdische rebellen, die autonomie in het zuidoosten van Turkije willen, opereren vanuit kampen in Ix-ak, Iran en Syrië. De Turkse regering be schuldigt Syrië ervan de rebel len te steunen, hetgeen Damas cus ontkent. AP Veiligheidsmensen proberen een concertbezoeker tot bedaren te brengen. foto Dick Sluijter/ANP /an onze redactie binnenland ROTTERDAM - Een feest met een optreden van de Algerijnse zanger Cheb Khaled in de Ener giehal in Rotterdam is gister- wond geëindigd in een grote chaos en vechtpartijen. Nadat de zaal was ontruimd, raakte de politie buiten de Energiehal 'laags met een paar honderd Mensen. Daarbij vielen ten minste vijf jewonden, onder wie een poli tieagente. Rond 23.00 uur keer- de de rust weer, Volgens de orga nisatie waren op het feest zo'n 7.000 mensen aanwezig, onder wie vele uit het buitenland. Om 20.45 uux- ontstond onrust door dat mensen bij de garderobe ontdekten dat liun jassen weg wax-en. De onenigheid die daar op ontstond, mondde uit in een grote chaos. De politie besloot een einde te maken aan het feest, maar had de gi-ootste moeite de zaal te ontx-uxmen. Met honden dreef zij de bezoekers x-ond 22.30 uur uit eindelijk naar buiten. Daar ont stond een grote vechtpai*tij tus sen de politie en bezoekers. De Rotterdamse politie zette al het beschikbare personeel in en kreeg steun van omliggende korpsen. Met wapenstok en honden zijn diverse charges uit gevoerd voor de deur van de Enei'giehal en in de omgeving. Het publiek bekogelde de poli tiemensen met stenen. Diverse politievoertuigen moesten het ontgelden. De politie venrichtte divex-se arrestaties. ANP van onze redactie buitenland BELGRADO - De Joegoslavi sche president Milosevic kreeg gisteren met het bezoek van een hoge delegatie uit Moskou een forse steuxx in de rug. Kort daar voor had het Kremlin de NAVO gewaarschuwd geen luchtaan vallen uit te voeren op Servië. Belgrado liet gisteravond weten zich met alle middelen te zullen verdedigen in het geval van een NAVO-aanval. Moskou liet in een vei'klaring weten dat luchtaanvallen van de NAVO op Sexwische doelen zonder toestemming vooraf van de Veiligheidsraad een flagi'an- te schending van het VN-hand- vest zouden zijn en het hele stelsel van de huidige intema- tioxxale relaties zouden onder mijnen. Moskou dreigde eerder het pai't- nerschapsverdrag met de NAVO te verbreken als het bondge nootschap zonder goedkeuring van de Veiligheidsraad Seivi- sche doelen bombardeert. Rus land hamert op een vreedzame oplossing voor Kosovo. VN-secretaris-generaal Annan presenteert vandaag zijn rap port over Kosovo aan de Veilig heidsraad. Op basis van dit rap port neemt de NAVO een besluit over eventuele militaire acties. Annan moet zeggen of Belgrado zich heeft gehouden aan x-esolu- tie 1199 van afgelopen 23 sep tember, waarin de Veiligheids raad een onmiddellijk staakt- het-vux-en en de .terugtrekking van de Servische troepen uit Kosovo eiste. Ook moeten de Serviërs een dialoog beginnen met de separatistische Albanese partijen in de px'ovincie en er voor zorgen dat de 300.000 vluchtelingen» en ontheemden naar huis kunnen texrugkeren. Belgrado beweert voor een groot deel aan deze eisen tege moet te zijn gekomen door zijn militaire operaties in Kosovo te hebben gestaakt en zijn speciale politietroepen en het gx~os van het leger naar de kazernes te hebben teruggex-oepen. Maar al Advertentie Elke week 1 miljoen in een Postcode Volgende week bij u in de straat? NATIONALE POSTCODE s LOTERIJ! 020-677 68 68 deze maatregelen hebben vol gens de Albanese Kosovaren slechts tot doel de NAVO zand in de ogen te strooien om lucht aanvallen te voorkomen. Ook het Westen vertx'ouwt het niet. De Bx-itse minister van De fensie, Robertson, denkt dat de NAVO, indien er een vredesre geling komt in Kosovo, er niet aan ontkomt militairen naar de provincie te sturen om toezicht te houden op de naleving ex*van. In het midden en het zuiden van Kosovo zijn opnieuw lijken ge vonden van etnische Albane zen, zo meldde het Albanese co mité voor de mensenrechten in Pristina. De Sexviërs ontkennen iets met de slachtingen te maken te hebben. AFP/RTR/DPA Vijfduizend Belgen demonstreerden gisteren voor een mense lijker beleid ten aanzien van vluchtelingen. Premier Dehgene was niet erg onder de indruk. Hij verklaarde dat illegalen ook in de toekomst worden opgesloten in beveiligde centra, totdat zij uitgewezen kunnen worden. De regering stelde wel een vex'bod in op het gebruik van kussentjes te gen onwillige illegalen. De Koninklijke Schelde Groep hoopt dat de onderneming nog dit jaar in andere handen komt. Volgens voorzitter Van den Heuvel van de Raad van Bestuur is er genoeg belangstelling. „Ze willen allemaal wel, maar ze weten niet wat." Eind deze maand px-aat hij met minister Jorritsma "7 over de toekomst van De Schelde. De come-back van Peter van Vossen blijft weke lijks spraakmakend. De Feyenoorder is door bondscoach Fx-ank Rijk aard voor Oranje geselec teerd, maar op het veld ondex-scheidde hij zich zoxxdag in negatieve zin. De Zeeuw werd in de wed strijd tegen Twente uit het 1 O veld gestuurd. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17; 18,19,20,21 en 22 door Jan Dagevos VEERE - Het voetbalelftal van Veere is zaterdag niet op komen dagen voor de uitwedstrijd te gen Dinteloord. Een aantal spe- lex-s van de eersteklasser voelde zich na het bijwonen van de cre matie van NAC-speler Domini que Diroux (20) niet in staat om 's middags nog te voetballen. „Soms zijn er belangrijker din gen dan voetbal", zegt trainer Hans de Nooijer. De trainer en vijf spelex-s van Veere werkten in het verleden met Diroux samen bij de A-juni oren van Middelburg. Na het ovexTijden van de aanvaller van NAC verzocht Veere de voetbal bond vorige week dondei'dag om de wedstrijd tegen Dintel- oord uit te stellen, zodat iedei"- een zaterdag de plechtigheid bij kon wonen, De bond ging niet over tot afgelasting, maar was wel bereid het aanvangstijdstip naar 16.00 uur te verplaatsen. „Na afloop van de crematie was de verslagenheid zo groot, dat het geen zin had om naar Din- teloord af te reizen", aldus De Nooijer. „Sommigen zaten nog met tranen in hun ogen en voel den zich niet in staat om een wedstrijd te spelen. De Nooijer rekent op begrip van' de KNVB. „De voetbalbond heeft toch ook nog wel een men selijk gezicht? Ik neem aan dat ons besluit wordt gerespecteerd en dat we er hooguit met een boete afkomen. Manager Wim Jagt van het dis trict Zuid I zegt dat de kwestie de komende week door de tuchl- commissie zal worden behan deld. Volgens Veere had de KNVB er beter aan gedaan om het ver zoek tot uitstel te honoreren. Bij sportvereniging Walcheren, waar Diroux opgroeide en enige tijd jeugdleider was, is men evenmin te spreken over de han delwijze van de voetbalbond- De club besloot alle jeugdwed strijden, die zaterdag in de och tenduren gespeeld zouden wor den, te schrappen. Walcheren kreeg hierop een boze brief van de KNVB. Daaitn werd gesteld dat Walcheren op geen enkele wijze overleg had gevoerd over deze maatregel en dat de wed strijden moesten doorgaan. „Vooral de zin waarin de KNVB zich afvraagt of alle jeugdspe lers NAC-speler Dominique Diroux hebben gekend, getuigt van weinig respect", meent Wal- cheren-voorzitter Jan Mulder KNVB-manager Jagt: „Het klinkt hard, maar hoe ver moet je met dit soort zaken gaan. Bij Walcheren wilden ze alle jeugd- wedstrijden uitstellen, maar het houdt een keer op. Het is een kwestie van afwegen van belan gen en dat heeft de bond naar eer en geweten gedaan." (Advertentie) (eeixmalig binnen zes maanden) wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Straat: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller 0800-0231231 Di PZC 8 713211 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1