Sas wil af van taken reiniging Drie genomineerden Zig-prijs Een people's manager? Kom nou! Personeel streeklab eist eerherstel voor kritisch bestuurslid Begrafenistarieven in Sluis fors omhoog zeeland zaterdag 3 oktober 1998 z 17 Activiteitenvraagbaak voor ouderen is nog onvoldoende bekend Studie naar privatisering BEVEILIGING door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Het personeel van de stichting Streeklabora- torium Zeeland, afdeling Ter- neuzen, wil dat het bestuur van de instelling openlijk haar ex cuses aanbiedt aan Terneuze- naar mr. Th. A M. Reijns. Die zou als bestuurslid door de rest van het bestuur van het Streek lab zijn gepasseerd. Reijns bedankte deze week voor een plaats in het stichtingsbe stuur, omdat hij een deel van dat bestuur verweet ondemocra tisch te handelen. In augustus behandelde het bestuur een no titie over de te volgen marsroute van de instelling voor de ko mende jaren. Het beleidsstuk was door een directie-werk groep samengesteld. Reijns opperde bezwaren tegen de inhoud van die notitie. Hij vond dat het stuk in een be stuursvergadering nader be sproken diende te worden. Een maand later vernam Reijns ech ter dat de voorzitter van de stichting het Streekziekenhuis Walcheren te kennen had gege ven dat de in de notitie neerge legde beleidsuitgangspunten door het bestuur werden onder schreven. Minachting Het Terneuzense bestuurslid was onaangenaam getroffen, omdat zijn mening als bestuurs lid klaarblijk volledig is gene geerd. In zijn ontslagbrief aan het Streeklab-bestuur maakt hij dan ook gewag van 'een hoge mate van minachting voor een bestuurslid en de Onderne mingsraad'. Voor hem dan ook reden om zijn bestuursfunctie op te zeggen. Het personeel van de instelling heeft zich het incident erg aan getrokken. Ook al, zo schrijven personeelsleden aan de OR, om dat bij hen de indruk is ontstaan 'dat het bestuur de doelstelling en het belang van de stichting al langer uit het oog verloren heeft en dat personen die deel uitma ken van het bestuur en daarin sleutelposities betrekken voor al opereren in het belang van de instellingen door wie zij zijn be noemd'. Huisvesting „Al jaren dringt het personeel aan op duidelijkheid en daad kracht van zowel directie als bestuur. De huisvestingsproble matiek en de daarmee samen hangende arbeidsomstandighe den zijn beneden aanvaardbaar peil. In het verleden is door OR en staf op de diverse rapporten kritisch gereageerd met als uit komst dat de oplossing van de huidige problematiek wezenlijk anders en beter kan worden op gelost dan het nu voorgestelde model", schrijft het personeel in de brandbrief. De OR wordt verzocht het mani pulatief handelen van een deel van het bestuur aan de kaak te stellen en te eisen van dat be stuur dat Reijns openlijk excu ses wordt gemaakt. Ook wordt hem gevraagd op zijn besluit te rug te komen. door Conny van Gremberghe SLUIS - De tarieven voor de lijkbezorgingsrechten in de ge meente Sluis-Aardenburg gaan in vier jaar tijd met honderd procent omhoog. Met deze maatregel denkt de gemeente de kosten voor het begraven en bij zetten van stoffelijke resten kostendekkend te krijgen. Tot nu toe staan de kosten voor de lijkbezorging in de West- Zeeuws-Vlaamse gemeente in geen verhouding tot de baten en dat moet, zo vindt het college van Burgemeester en Wethou ders, stapsgewijs worden bijge steld. De commissie burgerzaken spreekt zich dinsdag 6 oktober uit over het voorstel van het da gelijks bestuur. Tijdens de ver gadering wordt ook stilgestaan bij het voorstel om per ingang van 1 januari 1999 een klach tenregeling voor de gemeente in het leven te roepen. Eigenlijk wil de gemeente afwachten tot de Vereniging van Zeeuwse Ge meenten de instelling van een regionale Zeeuwse Ombuds man heeft onderzocht. Zo'n Zeeuws opererende klachtenaf- handelaar zou ook klachten uit Sluis-Aardenburg kunnen af handelen. Komt zo'n man of vrouw er niet dan zal Sluis-Aar denburg klachten doorverwij zen naar de nationale ombuds man. Zaak is dat de gemeente nu wel al de klachtenafhandeling geregeld wil zien in een verorde ning. Nadrukkelijk wox-dt ge steld dat een goede klachtenre geling ook gezien moet worden als een middel om de kwaliteit van de gemeentelijke dienstver lening te verbeteren. De com missie vergadert dinsdag in de raadzaal van het belfort in Sluis en wel om 19.30 uur. door René Hoonhorst AXEL - Er hebben zich al Zeeuws-Vlaamsc ouderen aan gemeld die graag met anderen stamboomonderzoek willen doen, willen internetten op de computer of een theaterorgel willen beluisteren en bekijken. Daarnaast zijn 55-plussers uit de regio op zoek naar mensen die samen met hen willen wan delen, fietsen, uitgaan, kaarten, runnnicuppen, mahjong spelen, handwerken, kleipoppen ma ken of krulspelden zetten. Men sen zijn in voor het ondernemen van activiteiten, weten de me dewerkers van de onlangs ge starte Activiteitenvraagbaak. Het aantal aanvragen bij de Ac tiviteitenvraagbaak valt de zes Stichtingen Welzijn voor Oude ren (SWO) niet tegen. Maar het is tot nu toe niet gelukt om veel gelijkgestemden met elkaar in contact te brengen. Soms is de afstand tussen mensen die iets gezamenlijk willen-> onderne men, daarnaast spelen ook mis verstanden over doel en opzet van de Activiteitenvraagbaak de nieuwste dienst parten. De Zeeuws-Vlaamse vraagbaak is opgezet door een werkgroep waarin twee coördinatoren van de Stichtingen Welzijn voor Ou deren en negen vertegenwoordi gers van ouderenbonden zitting hebben. Het idee om mensen die - onafhankelijk van verenigin gen of gemeenschapshuizen - activiteiten met elkaar willen ondernemen met elkaar in con tact te brengen, werd opgepikt? in Middelburg en Vlissingen waar al eerder een Activiteiten vraagbaak werd opgezet. Verkeerde indruk „We denken dat mensen een wat verkeerde indruk van de Activi teitenvraagbaak hebben gekre gen. Zo is bij sommigen mis schien de indruk ontstaan dat de dienst alleen bedoeld is voor mensen die alleenstaand of een zaam zijn. Maar ook mensen die een partner hebben, kunnen zich natuurlijk opgeven. Ten slotte kunnen partners best ver schillende interesses hebben en wil je wel eens met gelijkge stemden naar het theater, de bioscoop of het museum", stel len SWO-medewerksters Gabri Wolfs en Eliane van Acker. Jannie van Damme, die namens een Axelse ouderenbond in de werkgroep zit, voegt er aan toe dat iederéén boven de 55 een be roep kan doen op de Activitei tenvraagbaak. „Mensendenken wel eens dat alleen jongere ou deren van beneden de 65 aan de activiteiten mee kunnen doen. Maar ook iemand van 90 die in contact wil komen met mensen die willen kaarten, is welkom." Zeeuws-Vlaamse ouderen kun nen elke woensdag tussen 9.00 en 12.00 uur bij de zes kantoren van de SWO's terecht om te la ten welke activiteiten ze graag samen met anderen zouden on dernemen. Ze mogen langsko men, maar kunnen hun wensen' ook telefonisch doorgeven. Tunnelcentrum houdt open huis TERNEUZEN - Zondag wordt de landelijke Wetenschapsdag gehouden. In het kader daarvan opent het Tunnelcentrum van de Westerschcldetunnel in Ter- neuzen die dag de deuren. In het centrum worden tal van bijzon dere activiteiten gehouden, vooral gericht op kinderen, jon geren en hun ouders. Er staan demonstraties op het programma, lezingen, een puz- zeltocht en de jeugd kan ook proefjes doen. Er worden video films gedraaid en deskundigen, geven technische uitleg over de tunnelbouw. Ook bij demaquet-. tes van de tunnelboormachines en van het bouwterrein wordt uitleg gegeven. Het tunnelcen-, trum is zondag geopend van 11.00 tot 16.00 uur. Van dinsdag 6 tot en met vrijdag 9 oktober wordt, als uitloper van de We tenschapsdag, dagelijks om half drie 's middags een speciale rondleiding verzorgd. idoor Jacques Cats COEVORDEN - De meningen lopen aanzienli jk uiteen. De een I prijst hem regelrecht de hemel in en roemt de bestuurder om zijn succesvolle goodwill-acti- viteiten in den vreemde. Een an der noemt hem allesbehalve een burgervader, een man die nog net niet over lijken gaat en per sonen wier opvattingen niet met de zijne stroken, snel als hinder lijk terzijde schuift. Indrukken en uitlatingen uit politiek en ambtelijk Coevorden, de vorige standplaats van mr. L. H. B. (Bert) Spahr van der Hoek, thans onder vuur liggend te Middelburg. Bij zijn afscheid van het han delsstadje schetste hij vorig jaar zijn zelfportret: 'Ik ben geen tra ditionele burgemeester. Ik houd niet van pontificale dingen, wil niet op mijn ponteneur staan. Praten met mensen heeft mij al tijd het meest gemotiveerd. In mijn versleten Levi's in de su- permarkt, of waar dan ook in de stad'. Nog enkele bijdragen tot een karaktertekening: 'Bestu ren van een gemeente is masse ren en gladstrijken van plooien. Het is de hoofdmoot van je be- roep en nog echt handwerk'. En: t 'Ik uit me wellicht directer en agressiever dan wat men in Ne derland doorgaans van een bur- - gemeester gewend is'. Daar was men in het journalis- E tieke hoge noorden al eerder achter gekomen. Via een poging tot handjeklap. Spahr van dei- Hoek wilde wel een interessant nieuwtje kwijt. Onder één voor waarde: het moest op de voorpa gina komen. „En een kop heb ik ook al", riep hij er nog bij Jerry Stoker, inmiddels oud raadslid van Progressief Ak koord Coevorden, draagt we tenschap van de directe benade- ring van de burgemeester van i voorheen. Hij en een fractiege- noot zijn diverse keren met hem I &?e.NLJJAR.M zichzelf voor 300 procent inzet te. Als je niet voldeed dan kon den er harde woorden vallen. Dat zou als intimidatie uitge legd kunnen worden. Onze me ningsverschillen zijn door de tijd gepolijst. Ik vond het een gemis dat hij wegging." Oud-gemeentesecretaris Evert Haan zegt met Spahr van der Hoek 'een hecht duo' te hebben gevormd. „Hij bemoeide zich niet zo met het ambtelijk appa raat. Dat liet hij aan mij over." Spahr van der Hoek houdt, weet Plaan, er een eigen stijl op na. „Bij een werknemersbestand van 120 man kan er een tussen zitten die daar niet tegen kan. Spahr kan behoorlijk ver gaan. Hij weet waar hij naar toe wil. Als hij zijn doel gesteld heeft zal hij alles op alles zetten om dat doel te bereiken. Daardoor kun nen persoonlijke contacten een beetje in de knel komen. Maar hij is ook weer in staat om dat recht te zetten." Solistisch Nog zo'n trekje: „Soms wil hij wel eens iets in zijn eentje", weet Haan uit ■ervaring. „Dat is het karakter van Bert. Beetje solis tisch. Maar met één doel: het ge meentebelang. Resultaten zien.Over de commotie in Mid delburg heeft de oud-gemeente- secretaris van Coevorden zijn eigen visie: „De omgeving moet kennelijk nog even wennen. Bert kan vrij impulsief reage ren. Hij wil dat er keihard ge werkt wordt. Er zijn hier situa ties geweest dat hij voor de troepen uit ging. Dan wilde hij te snel en teveel. Dat konden de ambtenaren niet helemaal bij benen. Er waren personen bij clie er een schepje bovenop gooi den. Maar weer anderen konden dat minder gemakkelijk. Mijn taak was het dan om daar in te bemiddelen en spanningen weg te nemen. Niemand is volmaakt. Ook Bert Spahr van der Hoek niet." COR DE JONGE door Conny van Gremberghe SAS VAN GENT - De gemeente Sas van Gent is van plan om nog s dit jaar een onderzoek in te la- 1 ten stellen naar een mogelijke ,v' privatisering van de gemeente- lijke reinigingsdienst. Alleen Sas van Gent en Terneuzen be- r' schikken in Zeeuws-Vlaande ren nog over een eigen dienst, de overigen hebben dit werk al ja- ren geleden overgedaan aan particuliere vuilverwerkers. Nu de aanschaf van een nieuwe reinigingsauto nodig is en de ge- *meentefinanciën grote investe ringen niet zonder meer toela ten, lijkt het het college van burgemeester en wethouders ^raadzaam om alternatieven goed te bekijken. Met de aan- jkoop van een nieuwe vuilniswa gen is immers een investering gemoeid van een half miljoen 'gulden en daar blijft het niet bij Ook de kolkenzuiger annex £veegwagenis nodig aan vervan ging toe. Ook die aanschaf zou de gemeente een kwart miljoen gulden gaan kosten, Collectief De hoop van het Sasse college is gevestigd op de oprichting van een nieuwe gemeenschappelij ke regeling, waarin de huisvuil- inzameling collectief geregeld wordt. Edoch, die mogelijkheid is voorlopig nog niet aan de or de. Wat wel zo goed als zeker is, is dat de tarieven voor de inzame ling van huisvuil voor de Sasse- naren met twaalf procent wor den verhoogd. Voor gezinnen komt dat neer op een extra uit gave van veertig gulden, voor alleenstaanden 34 gulden. Voor het jaar 2000 ligt, omdat Sas van Gent nog steeds geen kosten dekkend tarief hanteert, nog een verhoging van enkele pro centen in het verschiet. Op een verdere differentiatie van tarieven, met een systeem dat recht zou doen aan het prin cipe de vervuiler betaalt, hoe ven de Sassenaren voorlopig nog niet te rekenen. In opdracht van het openbaar lichaam Af valverwijdering Zeeuws- Vlaanderen (AVZV) is inmiddels wel een onderzoek uitgevoerd naar de mogelijkheden van zo'n systeem. Maar de introductie ervan brengt dusdanig veel kos ten met zich mee, dat de ge meenten besloten hebben pas een rechtvaardiger vergoe dingssysteem over te stappen als de financiële gevolgen goed zijn onderzocht. Voor het afleveren van grof huishoudelijk afval overweegt het college van B en W een apart tarief in te voeren. Daarover wordt volgend jaar beslist. Zo ook over de introductie van een pasjessysteem voor het afleve ren van grof vuil bij het gemeen telijk afvaldepot aan de Le- poutreweg. Genomineerde Ben Scherbeijn thuis aan het beeldhouwen. foto Peter Nicolai door Arjan van Westen GOES - De Stichting Zorg Li chamelijke Gehandicapten (ZLG), B. Scherbeijn, secretaris van de Stichting Werkgroep West-Zeeuws-Vlaanderen Ge handicaptenbeleid, en een groep wao-specialisten van de FNV zijn de drie overgebleven kandidaten voor de ZIG-prijs. De Zeeuwse prijs bevordering Integratie Gehandicapten is een initiatief van Stichting Het Kla verblad Zeeland en zal volgende week worden uitgereikt. Oud gedeputeerde W. Don is de voor zitter van de jury. Volgens hem is de prijs bedoeld als 'schouder klopje' voor mensen die zich verdienstelijk hebben gemaakt voor de integratie van gehandi capten in de Zeeuwse samenle ving. „Dat ze weer Zeeuw met de Zeeuwen kunnen zijn", sprak Don. De jury kon kiezen uit twaalf inzendingen. Zoals de Vlissingse sjoelclub 'laat ze maar schuiven' en de Terneu zense buurtvereniging 'Ons Advertentie Inbraak Brand Toegangscontrole T.V.-bewaking Technisch alarm Terreinbeveiliging Winkeldiefstal Overval ALARMCROEP NEDERLAND Technisch Beveiligingsbedrijf 24-uurs meldkamer-service lewestraat43 BEL: 0113-213720 goes/kloetinge Nootje'. Volgens Don hadden al le inzendingen een prijzens waardig karakter en was de keuze voor de jury dan ook moeilijk. De jury oordeelde op basis van voorbeeldfunctie, originaliteit, toepasbaarheid en inventivi teit. De ZLG is geselecteerd om dat deze organisatie een aan- wijsboek heeft gemaakt voor mensen die moeite hebben met spreken. Dit boek is volgens Don nu inmiddels in alle Zeeuwse bibliotheken te vin den. „Een handig, overzichte lijk werkje en ontwikkeld voor dagelijks gebruik", aldus de jury. Scherbeijn mag op 9 oktober naar de prijsuitreiking in cultu reel centrum Den Hoekzak in Oostburg komen omdat hij een stimulans was voor het toegan kelijk maken van veel gebou wen voor gehandicapten in Oostburg en Sluis. Don roemde de secretaris tevens vanwege zijn betekenis bij de introductie van speciale strandstoelen. Zo als 'de Zeehond', waarmee ge handicapten te water kunnen, Arbeidsreïntegratie De wao-specialisten van de FNV maken kans op de Zig- prijs omdat zij uitvoerig onder zoek hebben verricht naar de arbeidsreïntegratie van gehan dicapten in het midden- en kleinbedrijf. „Hun inzet is een bijzonder prijzenswaardig ini tiatief', aldus Don. Naast Don zitten in de jury L. de Groote van het bestuur van de Zeeuwse Stichting voor Gehan dicaptenbeleid, W. van de Voor de namens het WAO-platform, P. Mes van de federatie van ou derenverenigingen en F. Rijn berg namens de Zeeuwse werk gevers, de winnaar van vorig jaar. Volgende week zal de bur gemeester van Oostburg, G. H. W. Noordewier, de win naar van de Zig-prijs 1997- de prijs is een waardering voor de inzet vorig jaar- bekend maken. Politiek en ambtelijk Coevorden over Spahr van der Hoek in aanvaring weest. „Ik ben twee keer uitgemaakt voor de magoog." Stoker weet, vanwege zijn acht jaar durend raadslidmaat schap, dat Spahr van der Hoek vaak buiten de gemeente bezig was. „Met name om bedrijven hierheen te halen. Dat is maar- mondjesmaat gelukt. En daar waren ook verkeerde bedrijven bij." Het raadslid noemt in dit verband het binnenhalen van een nucleaire wasserette, die aan zestig personen werk zou bieden. „Daar lopen nu tussen de drie en de zes mensen rond." Op het persoonlijke vlak herin nert Stoker zich een discussie om ingezetenen die een respec tabele leeftijd hadden bereikt of een langdurig echtverband vierden, met een bezoek van de burgemeester te vereren. „Dat vond Spahr niet zo bij hem pas sen Hij was niet echt iemand die dicht bij de mensen stond. Ab soluut geen burgervader. Noemt hij zichzelf een people's mana ger? Kom nou! Daar geloof ik helemaal geen zak va nOver lij - ken gaan wil ik niet direct zeg gen. Maar mensen moesten wat voor hem kunnen betekenen. Anders waren ze voor hem niet interessant." Moed F. Wynia is één van de gemeente ambtenaren in Coevorden die niets te melden hebben over Spahr van der Hoek. „Hij zit nu in Middelburg. Voor ons is het eenafgesloten tijdperk." Toch weet oud-raadslid Stoker dat er bij de ambtenaren kritiek leefde op de burgemeester. „In Middel burg hebben ze de moed gehad daar wat mee te doen. Ik kan me voorstellen dat voor de gemeen- Burgemeester Spahr van der Hoek (tweede van links) op een receptie in zijn toenmalige gemeente Coe vorden. Critici verweten hem niet dicht bij de mensen te willen staan, tenzij ze iets voor hem konden be tekenen. foto Jan Anninga te Middelburg werkende amb tenaren, misschien academisch opgeleid, niet snel geïntimi deerd raken door een meesterti tel van een burgemeester," In positieve zin wil het oud raadslid van Coevorden kwijt dat Spahr van der Hoek druk doende is geweest met het op bouwen van netwerken. „Re cepties van Haagse bobo's? Hij sloeg er nauwelijks een over. Hij heeft ook een paar keer een Amerikaanse Friendship Award gekregen. En verder moet ik Spahr nageven dat de vestiging van een Amerikaanse honden- en kattenbrokkengi- gant in Coevorden vooral zijn verdienste is geweest. Oud-wethouder Jan Halfwerk meldt gedurende acht jaar 'in alle redelij kheid' met de burge meester samengewerkt te heb ben. „Een ontzettend harde werker, die voor Coevorden goed de kost heeft verdiend, Hij wist als geen ander onze ge meente in de schijnwerpers te plaatsen. Vooral door zijn inzet is een vervoerscentrum van de grond gekomen." Brandweercommandant Frans van der Hof rept van verschillen van inzicht, „Dat kon hoog op lopen. De vuisten op tafel. Ik heb bij het verlaten van het ge meentehuis wel eens binnens monds 'rotvent' gemompeld. Zijn eisen lagen soms erg hoog. Hij vroeg 200 procent, omdat hij UULCfé,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 57