pzc Varkensboeren overleven geding pzc Kamoen smult van oud nieuws f - 1 s- n i openingstijden] ma t/ m vr J 1900 idinsdasp gesloten! ■vrijdag KO Terneuzen snijdt zich in eigen vlees met halfbakken koopzondag LcCTAnD zeeland 15 Bezwaren tegen te grote stallen en illegale voedermengfabriek verworpen OhUfiikt vme hu{i eten! reswmm Mi pS mms, 1300-/8-001 a a/s t/st m Fracties in bres voor pr-bureau Bromfiets gestolen Drankrijders betrapt In najaar geen mosselzaadvisserij Tevergeefs op de loop voor politie Bijzondere paddestoelen Forum over hart van Terneuzen zaterdag 3 oktober 1998 door Sheila van Doorsselaer OOSTBURG - De Brabantse varkensbaron Van Sleuwen en zijn companen uit Oostburg hoeven hun te grote varkens stallen niet af te breken, ook al voldoen ze niet aan de verleende bouwvergunning. Dit zou geen aantoonbare negatieve gevol gen voor het milieu hebben. De Middelburgse rechter maakte gisteren zijn vonnis bekend. Met deze uitspraak ging hij voorbij aan de eisen van de Stichting tot behoud van het Milieu en de [Leefbaarheid binnen de ge meenten Oostburg en Sluis- Aardenburg. [Niet één van de eisen van de [stichting werd ingewilligd. Zo mag Van Sleuwen op het erf aan de Sophiaweg een illegale mest- ;zak en twee voedersilo's, waar 'geen milieuvergunning voor is [afgegeven, voorlopig laten •staan. Evenmin hoeft het illega le voedermengfabriek] e aan de ,Platteweg in Cadzand weg. Teleurgesteld 'Voorzitter van de Stichting, R. ■de Koeijer is uitermate teleur gesteld over de uitkomst van het 'kort geding, dat mede door [Stichting Het Zeeuwse Land- 'schap en natuurbeschermings- ivereniging 't Duumpje was aan gespannen. „We zijn wel op alle ■punten ontvankelijk verklaard, maar hebben nergens in gelijk [gekregen. Op sommige punten is dit voor mij onbegrijpelijk. De [rechter zegt dat de varkensboe ren de uitstoot van ammoniak Inderdaad niet genoeg beper ken, maar teveel varkens in te grote stallen houden mag blijk baar wél. Wat is het verschil?", zegt De Koeyer. (Advertentie) REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 4537 AK TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax: (0115)620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman P.I.F.M. Cappetti M. Modde S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Rechtbankpresident M. Steen beek concludeerde dat de eisen de partijen het niet genoeg aan nemelijk hebben kunnen maken dat zij zelf en het milieu inder daad schade ondervinden van de te grote stallen en de stank overlast. De Koeijer: „Mis schien moeten we meer en an dersoortig bewijsmateriaal aanbrengen om de rechter als nog van ons gelijk te overtuigen. Natuurlijk is het slecht voor het milieu om een grotere stal te bouwen dan toegestaan, boven dien past het niet in het land schap. Over het illegale voeder- mengfabriekje wordt trouwens met geen woord gerept in het vonnis. Ik zou graag willen dat onze advocaat nog eens goed be kijkt of het op basis van deze twee punten de moeite waard is om in hoger beroep te gaan. Voor ons is het nu ook wachten op de uitslag van de zaak tussen de ge meente Oostburg en Van Sleu wen. Dat kan voor ons een extra stok achter de deur zijn." Hulstenaar spit Zeeuwse mediahistorie uit ram 99,- p, MET ONZE BEFAAMDE KREEFTENSOEP VOORAF! NIEUWE HAVEN 21, ZIERIKZEE TELEFOON 0111-412156 Activiteiten in kinderboekenweek HULST - De bibliotheken van Hulst, Kloosterzande en Vogelwaarde hebben een ge combineerd programma sa mengesteld voor de Kinderboe kenweek. Het thema van de week is Van Rijm tot Rap. Er zijn twee hoofdactiviteiten: en knutselmiddag voor de 8 tot 13-jarigen en een poppenkast- j Voorstelling voor kinderen van 4 tot en met 7 jaar. [Poppenkast Reutemeteut: 7 ok tober in Kloosterzande, 10 ok tober in Hulst en 14 oktober in Vogelwaarde, telkens van 14.30 tot 15.30 uur. Toegangskaarten zijn gratis af te halen in de bi bliotheken. Knutselmiddag Van Rijm tot Rap: 7 oktober in Vogelwaarde en Hulst, en 14 oktober in Kloosterzande, van 13.30 tot 15.30 uur. SLUISKIL Afscheid pastor - Pastor L. Rub- brecht neemt zondag 4 oktober j afscheid tijdens een viering die 'i om 11.00 uur begint in de paro chiekerk te Sluiskil. Aanslui- 4 tend is er gelegenheid om per- 9 soonlijk afscheid van haar te ne men in welzijnscentrum Het 1 Meulegat. door René Hoonhorst HULST - Het boek over de geschiedenis van de Zeeuwse pers komt er. Dat weet Hulstenaar Harry Kamoen zeker. Maar vraag hem niet wanneer de historische dissertatie verschijnt, want dat durft hij echt niet te voorspellen. Kamoen (76) verzamelt alles wat los en vast zit over kranten en tijdschriften. Tientallen oude jaargangen van nog steeds bestaande (Panaroma) tot lang verscheiden (Katholieke Illustratie) tijd schriften zijn gearchiveerd. Omdat veel tijdschriften decennia geleden nog regionale edities hadden, heeft Kamoen ook redelijk veel Zeeuws nieuws uit die tijd verzameld. Het bronnenmateriaal van kranten en tijdschriften heeft de amateur-histori cus in dikke mappen gebundeld. De eer ste elf delen zijn al enkele jaren in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg te vinden. Het twaalfde en laatste deel heeft Kamoen op klad, maar moet nog in het net worden overgetikt en uitgewerkt. Drie ochtenden in de week is Kamoen in het archief van de gemeente Hulst te vin den. Vooral om exemplaren van verdwe nen dagbladen als de Axelsche Courant, de Terneuzensche Courant en Zeelandia door te vlooien. Hij leest ook elke dag en kele in het huidige tijdsgewricht ver schijnende dagbladen, zowel regionale als landelijke. De PZC slaat hij niet al te vaak op, omdat het nieuws er naar zijn smaak 'te droog' in wordt gepresenteerd. Tussen neus en lippen laat hij weten de ontwikkelingen rondom de Zeeuwse courant nog wel te volgen door aan die mening toe te voegen dat 'er wel wat ver anderingen gaande zijn sinds de krant bij Wegener is aangesloten'. Of het nageslacht iets aan zijn nijvere ar beid heeft, weet Kamoen niet. Het houdt hem ook niet echt bezig. „Je moet dingen doen, die je niet kunt laten. Nieuws heeft me altijd geïntrigeerd en zal me blijven intrigeren. De media weerspiegelen de wereld, laten zien dat het leven niet ophoudt om de hoek van de straat. Wat zouden we zijn zonder kranten en tijd schriften?" Dat de enorme verzameling publicaties die Kamoen bewaart van be lang zijn voor de geschiedschrijving over de media is al bewezen. In boeken over de geschiedenis van het geïllustreerde tijd schrift in Nederland (uitgebracht in 1997) is Kamoen in een voetnoot opgeno men. De Hulstenaar bezit namelijk een origi neel exemplaar van de Panoi-ama van 11 december 1965. Dat nummer werd op in stigatie van het toenmalige kabinet Cals uit de handel genomen, omdat er een ar tikel van Willem Klinkenberg over het vermeende naziverleden van prins Claus in stond. Doordat Kamoen nog een gaaf exemplaar van de betreffende Panorama ingebonden heeft bewaard, konden we tenschappers het nog eens bestuderen. De bekende mediadeskundige professor doctor Joan Hemels - één van de schrij vers van het boek over de tijdschrifthis torie - schreef dan ook voor in een boek dat hij de Hulstenaar schonk: „Voor Har ry Kamoen, een échte lezer." Dikke kohieren Wetenschappers en archivarissen zijn waarschijnlijk bereid om zijn monniken werk te doorzoeken om interessante his torische feiten aan de vergetelheid te ontrukken. De manier waarop Kamoen zijn informatie rangschikt in dikke ko hieren, nodigt leken echter niet direct uit om de Zeeuwse persgeschiedenis uit te pluizen. Een druk op een computerknop om alle relevante artikelen op te halen is tenslotte heel wat makkelijker dan jaar gangen tijdschriften na te moeten kijken. De suggestie dat Kamoen te zeer ver knocht is aan zijn oude handtypemachi ne (een echte Triumph) blijkt echter be zijden de waarheid. „Als je toevallig een computer voor me hebt...." door Bianca Abrahamse De koopzondag blijft een heet hang ijzer in de gemeente Terneuzen. Al jaren is de zondagopenstelling van de winkels een heikel punt. Het merendeel van de winkeliers in het centrum zet hun deuren elke laatste zondag van de maand en tijdens festiviteiten in de stad open, maar anderen die geen brood in de koopzondag zien, houden hun zaak stijf dicht. Dat tot grote ergernis van de collegawinkeliers, die bij de echte koopsteden als Hulst of Sluis willen gaan horen. Ook de consument - waar het toch een maal om te doen is - vindt die versnip pering niet echt geweldig en krijgt onherroepelijk teleurstellingen te ver werken. Onduidelijkheid over de win kels die al dan niet zondags te bezoeken zijn en inconsequent gedrag van som mige ondernemers beginnen zo langza merhand de keel uit te hangen. De koopzondag in Terneuzen is mede door die verdeeldheid nooit een spette rend succes geweest. De grootwinkel bedrijven krijgen door regels van ho gerhand vaak geen groen licht en onder de onverbiddelijken zijn ook veel win keliers die uit principiële redenen hun zaak niet openstellen op zondag. Ergernissen De smeulende ergernissen laaien weer op en om orde op zaken te stellen kregen 130 ondernemers uit de Terneuzense binnenstad en omgeving deze week een enquête in de bus. Wat moet er met de zondagopening gebeuren en moeten we er eigenlijk nog wel mee doorgaan? Eerder beloofde de gemeente uiterlijk eind december ook met een uitgebreide evaluatie van de zondagopenstelling op de proppen te komen. In de gemeenten Hulst, Sas van Gent, Sluis en Oostburg is het imniddels de gewoonste zaak van de wereld dat de winkels open zijn. De deuren van de winkels in Axel - met uit zondering van een meubelzaak - blij ven op zondag steevast gesloten. Twee jaar geleden bleek uit een plaatse lijke enquête dat het grootste deel van de Terneuzense winkeliers niet afwij zend tegen de openstelling op de Dag des Heeren staan. Echter, het toenmali ge college van burgemeester en wet houders zag dat helemaal niet zitten. Na een fikse discussie waar de vonken vanaf vlogen in de raad van juni '96 werd beslist dat - ondanks forse tegen stand uit de confessionele hoek - de winkels de mogelijkheid krijgen om el ke zondag paraat te staan. Dat is in elk geval voor de Terneuzense G. Kolbeek overbodig. Ze ziet een zon dagopening in het geheel niet zitten. „Ik ga nooit winkelen op zondag. De zondag is een rustdag en dat moeten we in ere houden. Bovendien kan ik het me niet voorstellen dat koopzondagen iets extra's opleveren voor de ondernemers. Er zijn genoeg voorbeelden te beden ken van plaatsen waar het niet zo'n suc- - -1200 foto Peter Nicolai ces is. De winkeliers hebben 't zelf in de hand of ze op zondag hun winkel ope nen, maar het is helemaal niet nodig", vindt Kolbeek. Ideaal Daar is A Pateer uit Hulst het niet hele maal mee eens. Ze gaat doorgaans ook nooit winkelen op zondag, maar vindt het wel ideaal dat er in haar woonplaats de gelegenheid is om een boodschapje te doen. „Ik ga normaal in de week om mijn boodschappen, maar vooral voor jonge mensen die door de week werken is een koopzondag prima. Mijn kinde ren en kleinkinderen maken er ook vaak gebruik van. Ze kunnen dan ge nieten van hun vrije dag, op stap gaan, lekker winkelen en bijvoorbeeld op een terrasje zitten", zegt de Hulsterse. „Bo vendien komen er veel Belgen hier naartoe om op zondag te winkelen. Die doen dat ook omdat 't gewoon gezellig is", vertelt Pateer. Daar kan J. Kolijn zich absoluut niet in vinden. De Axelse hoopt dat het in haar woonplaats nooit tot een koopzondag komt. „Alsjeblieft niet zeg! Dat is ner gens voor nodig. Ik ga nooit winkelen 's zondags. Ik koop zelfs geen ijsje. Als je nou al zes dagen kan kopen, waar is die extra zevende dag dan eigenlijk voor nodig? Dan moet je toch niet nog eens naar de winkels? Een rustdag heb je no dig, ook de ondernemers", zegt ze met klem. „Een zondagopening hoort er juist ge woon bijvindt E. Roelandt uit Sas van Gent. „Je bent in Sas wel vlug uitge- winkeld, maar een beetje bedrijvigheid is gewoon gezellig", vindt ze. Al zou ze wel liever zien dat de winkels in haar woonplaats collectief op zondag open zouden zijn. „Nu zijn overwegend de modezaken open en dat is niet zo veel zijdig. Ik zeg altijd maar. zien kopen, doet kopen! En als je meer keuze hebt, is dat altijd beter", aldus de Sasse. Het kooppubliek van buiten Sas is de laat ste jaren weggevloeid omdat een hoop winkels op zondag dicht zijn, denkt ze. In ploegen Daar is de Oostburgse A Fijnaut het mee eens Voor haar kan het niet vaak genoeg koopzondag zijn. „Ik ben hart stikke tevreden met de zondagopenin gen van de winkels. Tegenwoordig zijn ze 's avonds lang open, dus waarom dan ook niet op zondag? Dan draaien ze maar in ploegen", vindt ze. De Oost burgse gaat niet zo vaak in haar woon plaats winkelen en maakt des te meer uitstapjes naar België. „Daar is 't heel gezellig, vooral in Knokke. Hier in Zeeuws-Vlaanderen is het in de leuke stadjes vaak heel druk. Alhoewel, als de winkels in Terneuzen vaker open zou den zijn op zondag, zou ik daar ook re gelmatig naartoe gaan! MIDDELBURG - ZVP en Fractie Stoffels betreuren de dis cussie in de Statencommissie Algemeen Bestuur over de kos ten van het bezoek van koningin Beatrix. Gedeputeerde D. J. R Bruinooge had gesuggereerd dat pas achteraf duide lijk werd wat de aan een pr-bureau uitbestede voorbereiding had gekost. Het bureau, Van Bouwdijk PublicRelations, was bijzonder geïrriteerd over deze opmerking omdat volgens het bureau tevoren een prijs was afgesproken. ZVP en Stoffels ei sen dat in dit geval excuses aan het bureau worden aangebo den voor het ten onrechte in discrediet brengen van de goede naam van Van Bouwdijk. Harry Kamoen met het artikel over Prins Claus, dat voor het kabinet aanleiding was de Panorama van 11 december 1965 uit de handel te nemen. foto Peter Nicolai TERNEUZEN - Een paarse bromfiets van het merk Tomos is woensdagavond tussen 19.00 en 21.30 uur gestolen in de Ter neuzense Vondelstraat. De 19-jarige eigenaresse uit Terneu zen kon nog niets zeggen over het schadebedrag. SINT KRUIS - Op de Sint Pietersdijk te Sint Kruis raakte in de nacht van donderdag op vrijdag een 48-jarige drankrijder uit het Belgische Damme van de weg. Uit een ademanalyse bleek dat de man ruim vier keer teveel alcohol had genuttigd. De man kreeg een dagvaarding en een rijverbod van negen uur van de politie. Ook moest hij zijn rijbewijs inleveren. De auto, die zo was geparkeerd dat er gevaar voor het verkeer be stond, werd weggehaald door een takelbedrij fOok een 67-ja rige automobilist uit Walsoorden viel donderdagmiddag dooi de mand op de Waterstraat in zijn woonplaats. Hij had bijna twee keer de toegestane hoeveelheid alcohol in zijn bloed. Met een dagvaarding en een rijverbod van vier uur van de politie kon hij huiswaarts keren. YERSEKE - De mosselvissers hebben besloten om dit najaar geen mosselzaad op de Wadden te vissen De reden is dat er te weinig zaad is gevallen. Tussen 7 en 24 september is in de Waddenzee het mosselbestand geïnventariseerd. Daaruit kwam naar voren dat er te weinig mosselen liggen om zowel in het najaar als in het voorjaar van 1999 te vissen. De totale om vang van het geschatte mosselbestand in de diepe delen van de Waddenzee is ongeveer 400.000 mosselton (één mosselton is 100 kilogram), waarvan ongeveer de helft bestaat uit mos selzaad. Vrijdag is het bestuur van de coöperatieve producen tenorganisatie van de Nederlandse Mosselcultuur, kortweg de PO Mossel, bijeen geweest en is besloten de zaadvisserij dit najaar niet uit te voeren. Er liggen maar enkele nieuwe mos selbankjes. Vooral zeesterren schijnen flinke hoeveelheden mosselen verorberd te hebben. Zeesterren vormen het hele seizoen al een plaag voor de mosselkwekers. BRUINISSE - Eert'31-jarige inwoner van Bruinisse is in de nacht van donderdag op vrijdag tevergeefs op de loop gegaan voor de politie. De man was rond een uur met zijn auto boven op de vluchtheuvel op de Molenweg in Oosterland gereden. Toen de politie ter plaatse kwam trof zij de auto midden op de weg aan. Het voertuig was inmiddels verlaten en moest wor den weggesleept. Via het kenteken werd de eigenaar achter haald. Toen de politie koers zette naar Bruinisse trof zij de be stuurder lopend aan. De man vluchtte vervolgens het park in, waar hij zich schuil probeerde te houden. Na een korte zoek tocht werd de man ontdekt. Die bleek te veel te hebben ge dronken: bijna drie keer de toegestane hoeveelheid. Het rijbe wijs van de Bruênaar werd ingevorderd en hij kreeg een proces verbaal wegens het rijden onder invloed en het verla ten van de plaats van het ongeval. HULST - De Hulster padde- stoelendeskundige L. Nocns heeft deze week de slijmige spij kerzwam en de peppel franje- voet gesignaleerd in het Land van Hulst. Vooral de slijmige spijkerzwam is een sterk be dreigde paddestoelensoort. In debossen van Clinge heeft Noens één spijkerzwam,gezien. In de Liniebossen staan mo menteel vele peppel franjevoe ten. Weliswaar komen de zwammen ook in Terneuzen, Aardenburg en Koewacht voor, maar voor de rest zijn ze in Ne derland alleen in Castricum ge vonden. „In Hulst staan ze voor het tweede achtereenvolgende jaar. Het lijkt er dus op dat Hulst als vijfde standplaats voor deze bijzondere paddenstoel kan worden bijgeschreven.Dat zijn echter tientallen zwammen die in een tros bijelkaar zitten." TERNEUZEN - De westelijke stadsrand van Terneuzen, de toekomst van de dag- en nacht- opvang, het politiehuis en vi deobewaking. Belangstellenden kunnen dins dag 6 oktober vanaf 20.00 uur in buurthuis De Triangel in de Korte Kerkstraat hun zegje doen tijdens een forumbijeen komst over de binnenstad. Available at maison exlusieve herenkleding Noordstraat 65 TERNEUZEN Tel. 0115-621017

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 55