Airpack wil weg uit Zierikzee Schouwen-Duivelanders vinden toeslag op lokale omroep onzinnig PZC PZC Westerschouwse Vrienden hebben het razend druk zeeland 15 Klemzittend bedrijf ontevreden over lokaal industriebeleid Oliebollenactie Kunst Eer Fracties in bres voor pr-bureau Bromfiets gestolen In najaar geen mosselzaadvisserij Strandseizoen begint eerder Tevergeefs op de loop voor politie Kinderboerderij Tholen heet j 't Lamsoortje Lijmen breuk boeren en natuurorganisaties zaak van lange adem ünlufolit van km(t eW mmm zaterdag 3 oktober 1998 door Willem van Dam ZIERIKZEE - Het bedrijf Air pack Nederland bv dreigt uit Zierikzee te vertrekken. Aanlei ding daartoe vormt het - volgens directeur ing. J. P. Warnar - slechte lokale industriebeleid. „De gemeente wekt de indruk dat wij hier niet welkom zijn." Warnar acht de kans dat zijn be drijf Zierikzee verlaat fifty-fif ty. Bij Airpack Nederland, ge vestigd aan het Groeneweegje, werken ruim twintig mensen. Warnar speelt serieus met de ge dachte zijn bedrijf naar indu strieterrein De Poel in Goes te verplaatsen. Airpack Nederland behoeft dringend uitbreiding. Op de huidige plaats zijn daarvoor nauwelijks mogelijkheden; het bedrijf zit aan weerszijden inge klemd. Volgens Warnar is hij daarover al enkele jaren met de gemeente in gesprek. Tot con crete resultaten heeft dat tot ldusver echter niet geleid. Airpack vestigde zich ongeveer vijftien jaar geleden op het be drijventerrein aan de zuidrand van Zierikzee. Het bedrijf maakt compressorinstallaties 'voor met name de petrochemi sche industrie. De klanten van Airpack bevinden zich over de gehele wereld. Het bedrijf koos destijds voor Zierikzee vanwege de gunstige ligging en de relatief lage grondprijzen. Achter gezien heeft Warnar spijt van die keu ze. „Als we nu opnieuw voor de beslissing stonden, zou het on getwijfeld Goes geworden zijn. Rommelig Warnar spreekt op weinig waar derende toon over het industrie beleid van de gemeente Schou- wen-Duiveland. Volgens de directeur van Airpack oogt het s ZIERIKZEE - De Koninklijke Harmonie Kunst Eer uit Zie- i\ rikzee houdt vrijdag 9 oktober een oliebollenactie. Vanaf 10.00 uur is er kraamverkoop in het gebouw aan de Callandweg en bij Albert Heijn. Leden gaan ook langs de deur. bedrijventerrein rommelig, is de ontsluiting slecht en het ruimtegebrek nijpend. Boven dien noemt hij de aanwezigheid van een aantal sportaccommo daties (zwembad en sporthal) op het industrieterrein 'bezopen'. Naar de mening van Warnar leidt dat tot gevaarlijke ver keerssituaties; een bedrijven terrein met veel zwaar vracht verkeer is geen plek voor fietsende schoolkinderen. Op het industrieterrein staan onge veer twintig bedrijven. Warnar zegt dat zijn bezwaren door het merendeel van de daar gevestig de ondernemers wordt gedeeld. Hij is ervan overtuigd: Schou wen-Duiveland is als gevolg van een gebrekkig industriebe leid tal van nieuwe bedrijfsves tigingen misgelopen. „Hoeveel nieuwe ondernemingen zijn de afgelopen jaren bijgekomen? Ik zou niet weten welke. De moge lijkheden die met name Zierik zee biedt, worden onvoldoende benut." Volgens Warnar zouden de gemeentebestuurders er goed aan doen om eens in de bus te stappen en naar Zoetermeer, Al- mere of Lelystad te rijden om te zien hoe ze de zaken daar aan pakken; zij zouden van een der gelijk uitstapje véél kunnen op steken. Recreatie Warnar meent dat het gemeen telijk beleid té veel op de ont wikkelingen van de recreatie gericht. „Natuurlijk is het toe risme is van groot belang voor Schouwen-Duiveland. Maar we moeten oppassen dat het hier geen kijkdoos wordt." Ook hekelt hij het gebrek aan overleg tussen de gemeente en ondernemers op het bedrijven terrein. De gemeente heeft plannen om het industrieterrein aan de zuidkant van Zierikzee uit te breiden. Er komt nieuwe bedrijfsruimte aan de Straal- weg. In totaal gaat dat om 16 hectare. De eerste fase daarvan (8 hectare) wordt eind dit jaar opgeleverd. Ook zijn er plannen om de verkeerssituatie te verbe teren. Zo wordt er een fietspad langs het Groeneweegje aange legd. Maar hoe het er allemaal precies uit gaat zien; Warnar heeft geen idee. „De gemeente vindt het kennelijk niet nodig om ons daarvan op de hoogte te brengen." Airpack-directeur Warnar: „...de gemeente wekt de indruk dat wij hier niet welkom zijn..." foto Dirk-Jan Gjeltema door Peter van den Belt BURGH-HAAMSTEDE Sinds de vereniging Vrienden van Westerschouwen (200 le den) door de gemeentelijke herindeling een breder aan- dachtgebied heeft gekregen, zijn ook de zorgen groter ge worden. De voorzitter van de club die zich bezig houdt met planologische vraagstukken die betrekking hebben op het woon- en leefklimaat op Schouwen-Duiveland somde er vrijdag tijdens de jaarver gadering in Haamstede enkele op. Zo sprak dr. M. H. Cohen Stuart zijn zorgen uit over het toenemende verkeer op de Dammenroute, de geleidelijke versoepeling van de fruit- gaardregeling, de hoge kosten voor het nieuwe gemeentehuis en het verdwijnen van steeds meer planten- en diersoorten, Daarnaast had de voorzitter ook een woord van kritiek richting 'de agrariërs op Schouwen-Duiveland. „Na tuurlijk heeft de ZMF ten tijde van de wateroverlast de ver keerde dingen op het verkeer de moment gezegd. Maar het valt mij tegen dat de agrari sche sector niet de moed heeft gehad zich te verontschuldi gen voor de zeer onfatsoenlij ke toon die ze heeft aangesla gen richting de natuur- en milieuorganisaties. Cohen Stuart haastte zich er overi gens bij te zeggen dat het van groot belang is dat beide par tijen weer snel aan een tafel zitten. Verstheater De voorzitter constateerde ook iets positiefs. Hij had een lange tijd niets meer vernomen van de plannen voor het Vers theater in Burg'h-Haamstede. „Ik neem daarom eigenlijk aan, dat deze plannen van de baan zijn." De Vrienden van Wester schouwen zijn tegen de komst van deze uitgebreide verswin kel, omdat ze vreesden dat die een negatieve invloed zou heb ben op het woon- en leefkli maat in de kem. Bovendien zou de verkeersdrukte toene men en zou er, zo vrezen de le den, weinig ruimte meer zijn voor de gewone middenstand. „Wellicht is het plan een stille dood gestoiven. Het zou al twee keer worden besproken in de commissie ruimtelijke ordening, maar werd keer op keer uitgesteld. Terwijl er vo rig jaar wel een forse tijdsdruk achter stond", aldus Cohen Stuart. MIDDELBURG - ZVP en Fractie Stoffels betreuren de dis cussie in de Statencommissie Algemeen Bestuur over de kos ten van het bezoek van koningin Beatrix. Gedeputeerde D. J. P. Bruinooge had gesuggereerd dat pas achteraf duide lijk werd wat de aan een pr-bureau uitbestede voorbereiding had gekost. Het bureau. Van Bouwdijk PublicRelations. was bijzonder geïrriteerd over deze opmerking omdat volgens hei bureau tevoren een prijs was afgesproken. ZVP en Stoffels ei sen dat in dit geval excuses aan het bureau worden aangebo den voor het ten onrechte in diserediet brengen van de goede naam van Van Bouwdijk. TERNEUZEN - Een paarse bromfiets van het merkTomos is woensdagavond tussen 19.00 en 21.30 uur gestolen in de Ter- neuzense Vondelstraat. De 19-jarige eigenaresse uit Temeu- zen kon nog niets zeggen over het schadebedrag. YERSEKE - De mosselvissers hebben besloten om dit najaar geen mosselzaad op de Wadden te vissen. De redenis dat er te weinig zaad is gevallen. Tussen 7 en 24 september is in de Waddenzee het mosselbestand geïnventariseerd. Daaruit kwam naar voren dat er te weinig mosselen liggen om zowel in het najaar als in het voorjaar van 1999 te vissen. De totale om vang van het geschatte mosselbestand in de diepe delen van de Waddenzee is ongeveer 400.000 mosselton (één mosselton is 100 kilogram), waarvan ongeveer de helft bestaat uit mos selzaad. Vrijdag is het bestuur van de coöperatieve producen tenorganisatie van de Nederlandse Mosselcultuur, kortweg de PO Mossel, bijeen geweest en is besloten de zaad visserij dit najaar niet uit te voeren. Er liggen maar enkele nieuwe mos selbankjes. Vooral zeesterren schijnen flinke hoeveelheden mosselen verorberd te hebben. Zeesterren vormen het hele seizoen al een plaag voor de mosselkwekers. ZIERIKZEE - Strandtenthouders mogen in 1999 twee weken eerder met de opbouw van hun etablissementen beginnen dan dit jaar het geval was. De gemeente Schouwen-Duiveland heeft hiertoe besloten omdat Pasen volgend jaar al in hel eer ste weekeinde van april valt. Het strandseizoen duurt daar door in 1999 van 15 maart tot 1 oktober. Veel strandtenthou ders zouden graag zien dat het seizoen langer zou duren en willen zelfs permanent open blijven. Ondanks geregeld over leg tussen de branche, Rijkswaterstaat en het Waterschap Zeeuwse Eilanden zit dat er voorlopig niet in. Het rijk is vorig jaar een breed onderzoek begonnen over het kustbeheer, daarin wordt ook de lengte van het strandseizoen meegeno men. Begin volgend jaar worden de resultaten samengevat, Tot die tijd blijft het huidige beleid ongewijzigd. BRUINISSE - Een 31-jarige inwoner van Bruinisse is in de nacht van donderdag op vrijdag tevergeefs op de loop gegaan voor de politie. De man was rond een uur met zijn auto boven op de vluchtheuvel op de Molenweg in Oosterland gereden. Toen de politie ter plaatse kwam trof zij de auto midden op de weg aan. Het voertuig was inmiddels verlaten en moest wor den weggesleept. Via het kenteken werd de eigenaar achter haald. Toen de politie koers zette naar Bruinisse trof zij de be stuurder lopend aan. De man vluchtte vervolgens het park in, waar hij zich schuil probeerde te houden. Na een korte zoek tocht werd de man ontdekt. Die bleek bijna drie keerde toege stane hoeveelheid te hebben gedronken. Zijn rijbewijs werd ingevorderd en hij kreeg een proces-verbaal voor het rijden onder invloed en het veriaten van de plaats van het ongeval. SINT MAARTENSDIJK - 't Lamsoortje. Zo heet de kinder- boerderij/heemtuin in Sint- Maartensdijk sinds vrijdag. Die dag werd de naam onthuld. De kinderboerderij en tuin aan de .1 Muieweg is een project van Platform Leefbaarheid Tholen. S." ia Aan het bedenken van de naam was voor de Thoolse kinderen een kleurwedstrijd verbonden, waarbij 2021 platen werden uit- li gedeeld. Alle scholen in de ker- nen in de gemeente Tholen ol deden mee. Voor elke leeftijds- categorie was een prijs beschik- baar gesteld. Als hoogtepunt K, werd de Stichting Kinderboer- jj derij/Heemtuin in aanwezig- heid van vijftig genodigden ver is rast met een cheque ter waarde f^van ruim tienduizend gulden, geschonken door een jubileren- i: de bankinstelling. „De schen- king is een aardige aanzet voor de opzet van het hoofdgebouw", x zegt woordvoerder Annelies ■Westerveld. „Dit project in de i|! kinderboerderij krijgt naast een ontvangstruimte een onderko mmen voor educatieve doelein- - den, maar ook een dierenver blijf." REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23 4301 KJ ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P.G.B. van den Belt P. Kleemans A. Molengraaf A.M.L. Pankow P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Peter van den Belt Van Bruinisse tot aan het strand, ie der huisgezin gaat straks betalen voor Radio Schouwen-Duiveland. Het dagelijks gemeentebestuur stelt een jaarlijkse toeslag van twee gulden voor op de kijk- en luistergelden. Die kan dan aangewend worden voor een bij drage in de exploitatiekosten van de lo kale omroep. Van de collegeleden toonde alleen wet houder ir. C. W. Veerhoek zich niet ingenomen met het plan. Een lokale omroep, zo stelt hij, moet net als bij voorbeeld een krant, zichzelf kunnen bedruipen. Wat de gemeenteraad vindt, ligt nog in de toekomst besloten. Die kan het plan de komende maanden nog afwijzen. Hoe denkt de bevolking van Schouwen-Duiveland er over. Is een bijdrage geoorloofd of is het tientje voor Omroep Zeeland al ruim voldoen de? De 23-jarige Cindy van Gilst uit Brui nisse vindt zo'n toeslag 'geen goed idee'. „Naar mijn mening luisteren er niet zo veel mensen naar de lokale om roep. Ik in ieder geval niet. Het lokale nieuws haal ik uit de krant en als de ra dio aan staat, luister ik naar Veronica. Een lokale omroep is ook een beetje dubbel op, omdat we ook Omroep Zee land al hebben." Ilona Bakker uit Brouwershaven, werkzaam bij zorgcentrum Borren- damme in Zierikzee, is wel voorstander van de heffing. „Waarom niet? Als daal de lokale omroep mee geholpen is, is dat toch prima. Het werk wordt toch voor namelijk door vrijwilligers gedaan en die steken er heel wat uren in. Van mij mag de toeslag ook wel een tientje zijn. Collecte „Wat krijg ik er voor terug en wat raak ik kwijt als er geen heffing komt", vraagt J. Pattenier uit Scharendijke zich af. „Zolang ik dat niet weet, kan ik geen goed antwoord geven op de vraag of ik voor of tegen een toeslag ben.Zelf luistert Pattenier nooit naar de lokale omroep. Radio 2 en Radio Noordzee zijn zijn favoriete zenders. „Voor mij persoonlijk hoeft zo'n bijdrage dus niet. Niet vanwege die twee gulden, maar laat de mensen die er naar luiste ren maar betalen of houdt een collecte. C. Steenis uit Zierikzee vindt ook dat de lokale omroep maar andere bronnen aan moet wenden om aan geld te ko men. „Een verplichte bijdrage vind ik niet nodig, Ik luister nooit naar Radio Schouwen-Duiveland, waarom zou ik dan voor de kosten moeten opdraaien. Ze zouden meer reclame uit kunnen zenden of de gemeente een bijdrage kunnen vragen." In huize Moll in Zonnemaire zijn ook geen voorstanders te vinden. „Ik ben ei- De studio van Radio Schouwen-Duiveland. gewoon tegen dat er tegenwoordig op veel dingen een toeslag komt. Dus ook tegen een toeslag voor de lokale radio', vindt mevrouw M. Moll. Kijk- en luistergeld „Ik kijk nauwelijks televisie en luister nooit naar de radio. Dus ik denk dat we al genoeg betalen aan kijk- en luister geld. Daar hoeft niet nog eens twee gul den bij', vindt mevrouw Y. Slager uit. Renesse. „Nu woon ik hier nog niet zo lang, dus de binding met de streek is nog niet zo groot, maar in mijn omgeving hoor ik ook nooit dat mensen naar de lo kale omroep luisteren. Zo'n toeslag is dus niet nodig." H- Troost uit Nieuwerkerk is zelfs fel te gen zo'n bijdrage, „Iedereen moet zelf weten waar hij zijn geld aan uitgeeft. Het is schandalig dat dit je wordt opge drongen. Er zullen zat mensen zijn voor wie twee gulden toch veel geld is. Daar moeten ze bij de gemeente ook eens bij stilstaan." „Waardeloos", is ook de stellige over tuiging van mevrouw A Bal (Bruinisse) als haar naar de mogelijke opslag op de kijk- en luistergelden wordt gevraagd. „Het lokale nieuws las ik altijd in de Zierikzeesche Nieuwsbode. Radio Schouwen-Duiveland is daarvoor geen alternatief. Ik luister er niet naar." Jolanda Meerman uit Noorclgouwe vindt dat het wel kan. die twee gulden per jaar. „Ook als niet-luisteraar, ben ik foto Dirk-Jan Gjeltema er wel voor, want ik kan me best voor stellen dat er mensen zijn die wel luiste ren." Die enkele keer dat de radio wel lokaal staat afgestemd, draait Meel man, werkzaam in het Dierenasiel te Zierikzee, de knop weer snel naar Ra dio 3 toe. „Er wordt veel gepraat op de lokale zender en het zijn vaak zware programma's. Dan denk ik, 'wat is dat voor geneuzel'. Muziek op de achter grond werk veel lekkerder." S. J. Moelker uit Kei'kwerve zegt het geld wel te kunnen missen, maar vindt een toeslag 'onzin'. „Ik weetniet wat de lokale omroep te bieden heeft, want ik luister heel weinig. Voor de actualitei ten heb ik altijd Radio 1 of Omroep Zee land aan staan." door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De pogingen van de provincie om de vertrou wensbreuk tussen de boeren en natuurbeschermers binnen de landinrichtingscommissies Schouwen-Oost en Schouwen - West hebben nog geen succes gehad. Volgens een woordvoer der van de Dienst Landelijk Ge bied wordt de dialoog met de inwoners van Schouwen-Dui veland over de plannen voor Schouwen-West - die deze maand zou moeten beginnen - mogelijk uitgesteld. Gedeputeerde drs. G, L. C. M. de Kok zegt niets te weten van uitstel van de dialoog. Hij ver wijst naar de voorzitter van zo wel de landinrichtingscommis sie Schouwen-West als Schouwen-Oost, mevrouw A P. de Haan. Niet bereikbaar Zij was vrijdag niet bereikbaar voor commentaar. Ir. H. A Ok- ma, secretaris van de landin richtingscommissie Schouwen- West was evenmin aan de tele foon te krijgen en hetzelfde geldt voor plaatsvervangend Schouwen-West commissie voorzitter ir. C. W. Veerhoek. De Kok wil wel kwijt dat er op korte termijn gesprekken ko men tussen hem, mg vrouw De Haan, P. de Koeijer - vertegen woordiger van de boeren- en nstuurbeschermer T. Kramer. Wij gaan elkaar in de komende week in elk eval ontmoeten", meldt de gedeputeerde. Hij is overtuigd van de goede wil van de strijdende partijen om weer tot elkaar te komen. Aan voor spellingen over de uitkomst van de gesprekken waagt hij zich niet. Hij zegt evenmin aan te kunnen hoeveel tijd het lijmen gaat kosten. Zoiets kost ge woon tijd." Regenval den het onnodig en oneigenlijk gebruik van de kering. Dat viel helemaal verkeerd bij de boe ren. Zij zegden het vertrouwen in de natuurbeschermers op en stapten uit beide landinrich tingscommissies. ZMF en Na tuur- en Vogelwacht gaven latei- toe dat ze helemaal fout zaten met hun kritiek, maar toen was het kwaad al geschied. Diep in het stof' Volgens T. Sluijter van de Na- tuur- en Vogelwacht Schou wen-Duiveland is het conflict niet onoverbrugbaar. Voordat de ruzie binnen de landinrich tingscommissie ontstond werk ten boeren en natuurbescher mers constructief samen en dat moet nog steeds kunnen, rede neert Sluijter. Hij is er heilig van overtugid te zijn dat het weer goed komt. „Er hebben een he leboel mensen baat bij. De plan- nen van de landinrichtinscom- missies Oost en West betreffen zo'n beetje de helft, van het ei land. En het heeft alles met de leefbaarheid te maken." Sluij ter kroop na cle woedeuitbar sting van de boeren binnen de landinrichtingscommissie diep in het stof. „Je moet op eerdere uitspraken terug durven ko men." P. de Koeijer van Agrarisch Schouwen-Duiveland gaat er eveneens vanuit dat de ruzie tussen de boeren en de natuur beschermers wordt bijgelegd. Dat de breuk moet worden ge lijmd. staat voor hem als een paal boven water. Er is inmid dels informeel contact geweest tussen hem en ZMF-vertegen- woordiger Th. Kramer. Het is tot dusverre bij dat ene telefoontje gebleven. „Ik weet alleen dat de provincie bezig is met een be middelingspoging. Verder wacht ik het af." De ruzie ontstond enkele weken geleden toen op Schouwen- Duiveland landerijen blank kwamen te staan door extreme regenval. Om het water sneller weg te kunnen pompen, en zo de schade aan de gewassen zoveel mogelijk te beperken, liet Rijks waterstaat tot twee keer toe - op dringend verzoek van Water schap Zeeuwse Eilanden - de schuiven van de stormvloedke ring neer. ZMF en Natuurbeschermers reageerden furieus. Zij noem- VOOR 99,PJ>. MET ONZE BEFAAMDE KREEFTENSOEP VOORAFI NIEUWE HAVEN 21, ZIERIKZEE TELEFOON 01II-112156

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 49