Steun voor woningplannen Goes w Inkomensafhankelijke bijdrage aan peuterspeelzaal de juiste weg PZC PZC Stremmingen door werk aan wegen PvdA-statenleden verdiepen zich in aanleg Sloebos zeeland 15 Idee voor wijk op haventerrein krijgt bijval I Ohkfakt vrnt km(t eteh! Fracties in bres voor pr-bureau Bromfiets gestolen In najaar geen mosselzaadvisserij Strandseizoen begint eerder Tevergeefs op de loop voor politie Borsels college kaatst bal sportbezuiniging terug naar CDA-fractie zaterdag 3 oktober 1998 doorRenéSchrier GOES - Het idee van het Goese college van burgemeester en wethouders om van het haven enindustrieterrein langs hetha- venkanaal een woongebied te maken ontmoet weinig tegen stand. Dit plan is een van de in grijpendste zaken uit de discus sienota structuurvisie Goes 2030. In die nota zet het college van B en W uiteen welke richting het de komende dertig jaar met de gemeente uit moet gaan. Inmid dels zijn verschillende reacties op de discussienota bij de ge meente binnengekomen. De Provinciale Planologische Commissie onderschrijft de plannen voor het haven- en in dustrieterrein, die passen in de uitgangspunten van het provin- van onze regioredactie MIDDELBURG - In oktober en november wordt her en der in Midden- en Oost-Zeeland werk aan de provinciale wegen uitge voerd. De eerste werkzaamhe den zijn al begonnen en wel op de oude rijksweg op Zuid-Beve land (N289). Deze week wordt daar de rechtsafstrook in de ou- ,de rijksweg naar de Oesterdam verwijderd. In de week van 5 tot en met 9 ok tober wordt een nieuwe asfalt- i laag aangebracht op de hoofd rijbaan van de Oesterdam (N6 5 9)Het verkeer wordt in die tijd omgeleid. Tegelijkertijd wordt het fietspad, dat tevens als parallelweg dienst doet, ge repareerd. Asfaltlaag In de periode van 5 tot en met 16 oktober krijgen enkele delen van de N666 een nieuwe asfalt laag. Het gaat om het stuk Ka- (Advertentie) VOOR 99,~ PP II MET ONZE BEFAAMDE KREEFTENSOEP VOORAF! NIEUWE HAVEN 21ZIERIKZEE TELEFOON 0111-112156 mmm pelle-'s-Gravenpolder en om het deel 's-Gravenpolder- Ovezande. Voor het werk aan de weg tussen 's-Gravenpolder en Ovezande wordt het verkeer omgeleid. Van 12 tot en met 16 oktober komt er ook nieuw asfalt op de weg Heinkenszand-'s-Heeren- hoek (N667). Verwacht wordt dat het verkeer in elk geval één dag moet worden omgeleid. In de tijd van 19 tot en met 30 oktober wordt het fietspad langs de N668 tussen Heinkens- zand en 's-Heerenhoek opnieuw geasfalteerd. Van 5 tot en met 16 oktober wordt de rechtsafstrook in de aansluiting Krabbekreekweg verwijderd en er komt een nieu we deklaag op de hoofdrijbaan. Het verkeer moet hier rekening houden met een omleiding die ongeveer een week zal duren. Het verkeer tussen Oud-Vosse- meer en Sint Philipsland moet in de week van 12 tot en met 19 oktober rekening houden met een omleiding, doordat op de N656 een nieuwe asfaltlaag wordt aangebracht. De rechtsafstrook naar de Phi- lipsdam in de N257 wordt ver wijderd in de week van 5 tot en met 9 oktober. Van 12 tot en met 16 oktober wordt een nieuwe asfaltlaag aangebracht op de weg Lewe- dorp-Arnemuiden (N665). In dezelfde periode krijgt de weg Arnemuiden-Nieuw- en Sint Joosland (ook N665) een nieuwe deklaag. Het- verkeer moet in beide gevallen rekening houden met een omleiding van zeker een dag. ciale streekplan. De Kamer van Koophandel is wat minder posi tief en wijst er op dat bij de on dernemers in het gebied door de publicatie van de plannen onze kerheid is ontstaan over hun toekomstige ontwikkelingsmo gelijkheden. De Rijksdienst voor de Monu mentenzorg heeft het daarente gen over een 'een boeiende opgave' als het gaat om het om vormen van het haven- en indu strieterrein. Ook de vertegen woordiger van het ministerie van Economische Zaken is wel te spreken over dit voornemen van het college van B en W. Cultuur Verschillende reacties (onder meer van de culturele raad en podium 't Beest) constateren dat er in de discussienota nauwe lijks aandacht is voor cultuur. Dat komt volgens wethouder ,M. L. 't Hart (PvdA ruimtelijke ordening) omdat bewust geko zen is voor een ruimtelijke aan pak van de nota. Het is een grofmazig plan dat nader moet worden ingevuld. Daarin speelt cultuur net zo'n belangrijke rol als andere beleidsonderwerpen, aldus 't Hart. Opvallend is dat in een aantal reacties, zowel van officiële in stanties als van particulieren, aandacht gevraagd wordt voor de Goese vesten en het openbaar groen. Het waterschap merkt daarover op dat gezocht moet worden naar aanknopingspun ten tussen stedelijke en regiona le groenstructuren. Dat geldt ook voor het waterbeheer en daarin kunnen de stadswateren een rol spelen. De Zeeuwse Milieu Federatie merkt er over op dat de Goese vesten niet aangegeven staan als een onderdeel van de groen structuur. Ook zij doet de sug gestie ze te koppelen aan de om liggende natuurgebieden. Ook verschillende particulieren vra gen aandacht voor het belang van de natuur in de verdere ont wikkeling van Goes. Zo wordt de suggestie gedaan om op het Bekhofgebied een koppeling te maken tussen de Westvest en de Oostvest (stichting Centrum west). Kritiek is er natuurlijk ook, Zo vindt de Provinciale Planologi sche Commissie het geen goede zaak dat in Goes-Zuid de wo ningbouw uitgebreid wordt tot over de toeristische spoorlijn van de Stoomtrein Goes-Borse- le. Het is beter; zo wordt gesug- geerd, om de bedrijfsterreinen aan de ene kant van de spoorlijn te houden en de woningbouw aan de andere kant. Dan ont staat een goede scheiding. De georganiseerde landbouw heeft zorgen over het beslag op land bouwgronden dat voorzien is in de toekomstplannen van Goes. De brandweer komt met een aantal opmerkingen uit de praktijk. Zo wordt de spoorlijn die dwars door Goes loopt een barrière genoemd, die belem merend werkt voor een snelle opkomsttijd van de brandweer. Ook wordt aandacht gevraagd voor de bereikbaarheid van straten en wijken in Goes. Zeker wijken moeten minstens van twee kanten toegankelijk zijn, vindt, de Goese brandweer. Ver der wordt de suggestie gedaan om bij de realisering van nieuwe wijken open water aan te leg gen, Dat zou kunnen dienen als secundaire bluswatervoorzie ning, wat ook uit het oogpunt van het milieu beter is dan het gebruik van kostbaar drinkwa ter. Ten aanzien van de spoorlijn merkt NS/Railinfrabeheer op dat er inderdaad knelpunten zijn met de 'oversteekbaarheid van de spoorlijn' en dat er be hoefte is aan een extra over steekplaats voor snel- en lang zaam verkeer. Maar daar wordt onmiddellijk aan toegevoegd dat de gemeente er niet op hoeft te rekenen dat dat een gelijk vloerse kruising kan worden. Tegen het eind van een jaar kan een reactie van B en W verwacht worden op de ingezonden com mentaren. Het Goese havengebied, dat B en W van Goes willen omvormen tot woonwijk. foto Willem Mieras MIDDELBURG - ZVP en Fractie Stoffels betreuren de dis cussie in de Statencommissie Algemeen Bestuur over de kos ten van het bezoek van koningin Beatrix. Gedeputeerde D. J. P. Bruinooge had gesuggereerd dat pas achteraf duide lijk werd wat de aan een pr-bureau uitbestede voorbereiding had gekost. Het bureau, Van Bouwdijk PublicRelations, was bijzonder geïrriteerd over deze opmerking omdat volgens het bureau tevoren een prijs was afgesproken. ZVP en Stoffels ei sen dat in dit geval excuses aan het bureau worden aangebo den voor het ten onrechte in discrediet brengen van de goede naam van Van Bouwdijk. TERNEUZEN - Een paarse bromfiets van het merk Tomos is woensdagavond tussen 19.00 en 21.30 uur gestolen in de Ter- neuzense Vondelstraat. De 19-jai-ige eigenaresse uit Terneu- zen kon nog niets zeggen over het schadebedrag. YERSEKE - De mossel vissers hebben besloten om dit najaar geen mosselzaad op de Wadden te vissen. De reden is dat er te weinig zaad is gevallen. Tussen 7 en 24 september is in de Waddenzee het mosselbestand geïnventariseerd. Daaruit kwam naar voren dat er te weinig mosselen liggen om zowel in het najaar als in het voorjaar van 1999 te vissen. De totale om vang van het geschatte mosselbestand in de diepe delen van de Waddenzee is ongeveer 400.000 mosselton (één mosselton is 100 kilogram), waarvan ongeveer de helft bestaat uit. mos selzaad. Vrijdag is het bestuur van de coöperatieve producen tenorganisatie van de Nederlandse Mosselcultuur, kortweg de PO Mossel, bijeengeweest en is besloten de zaadvisserij dit najaar niet uit te voeren. Er liggen maar enkele nieuwe mos selbankjes. Vooral zeesterren schijnen flinke hoeveelheden mosselen verorberd te hebben. Zeesterren vormen het hele seizoen al een plaag voor de mosselkwekers. ZIERIKZEE - Strandtenthouders mogen in 1999 twee weken eerder met de opbouw van hun etablissementen beginnen dan dit jaar het geval was. De gemeente Schouwen-Duiveland heeft hiertoe besloten omdat Pasen volgend jaar al in het eer ste weekeinde van april valt. Het strandseizoen duurt daar door in 1999 van 15 maart tot 1 oktober. Veel strandtenthou ders zouden graag zien dat het seizoen langer zou duren en willen zelfs permanent open blijven. Ondanks geregeld over leg tussen de branche, Rijkswaterstaat en het Waterschap Zeeuwse Eilanden zit dat er voorlopig niet in. Het rijk is vorig jaar een breed onderzoek begonnen over het kustbeheer, daarin wordt ook de lengte van het strandseizoen meegeno men. Begin volgend jaar worden de resultaten samengevat. Tot die tijd blijft het huidige beleid ongewijzigd. BRUINISSE - Een 31-jarige inwoner van Bruinisse is in de nacht van donderdag op vrijdag tevergeefs op de loop gegaan voor de politie. De man was rond een uur met zijn auto boven op de vluchtheuvel op de Molenweg in Oosterland gereden. Toen de politie ter plaatse kwam trof zij de auto midden op de weg aan. Het voertuig was inmiddels verlaten en moest wor den weggesleept. Via het kenteken werd de eigenaar achter haald. Toen de politie koers zette naar Bruinisse trof zij de be stuurder lopend aan. De man vluchtte vervolgens het park in. waar hij zich schuil probeerde te houden. Na een korte zoek tocht werd de man ontdekt. Die bleek bijna drie keer de toege stane hoeveelheid te hebben gedronken. Zijn rijbewijs werd ingevorderd en hij kreeg een proces-verbaal voor het rijden onder invloed en het verlaten van de plaats van het ongeval. Jeugdgroep Natuurhistorische Vereniging GOES - De jeugdgroep van de Koninklijke Nederlandse Na tuurhistorische Vereniging af deling Beveland start vandaag haar herfstprogramma. De bij eenkomsten zijn op verschillen de zaterdagen vanaf 10.00 uur in het Milieu Educatief Cen trum in het recreatiegebied van De Hollandse Hoeve in Goes. Vandaag wordt iets geleerd over het herkennen van vogels. Tij- de tweede bijeenkomst, za terdag 14 november, gaat de groep kijken hoe planten in de .winter leven. De jeugdgroep is voor jongelui die biologie en na tuur leuk vinden. De leeftijden lopen momenteel van tien tot jaar. OES Puzzelrit - Motor- en Autoclub 'de Bevelanden' houdt op van daag de VENTURA RIT 1998, een puzzelrit waaraan deelge- ïomen kan worden met auto of notor. Inschrijven is mogelijk fussen 13.30 en 14.30 uurinAu- ;o Ventura bv aan de Verrijn Stuartweg 10 te Goes (bij de 2eelandhallen). De eerste deel- lemer start om 14.00 uur. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) M. J. van Barneveld I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE I Oostsouburgseweg 10 j Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN I Tel: (0118) 484000 j Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl j e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Jacqueline Pons-Maas Het verlossende woord voor het voortbestaan van Stichting Peu terspeelzalen Goes (SPG) is in zicht. Na een maandenlange discussie tussen ge meente Goes en de stichting is er een niexiwe vorm gevonden voor het be houd van de peuterzalen. Er kan einde lijk een overeenkomst worden bereikt tussen gemeente en het bestuur. De Stichting Peuterspeelzalen in Goes kampte met zware financiële proble men. De huren van de gemeentelijke ac commodaties en salarissen konden niet meer worden opgebracht en de veertig werknemers zouden genoodzaakt wor den hun taak als peuterleidster te sta ken. Het probleem was dat de gemeente Goes naast de bestaande subsidie niet nog eens extra geld wilde uittrekken voor de stichting. Het kon niet uitblij ven of ouders en peuters moesten hier van de dupe worden. Het voorstel van uit de gemeente om de ouderbijdrage te verhogen, vond de stichting geen goede zaak, omdat hierdoor de helft van de peuters zouden afhaken en peuter speelzalen worden opgeheven. De stichting, waaronder tien peuter speelzalen vallen, stond aan de rand van een faillissement. De oplossing om een samenwerking aan te gaan met de Stichting Kinderopvang De Bevelan den, waarmee het stichtingsbestuur akkoord gaat, moet op langere termijn goede vooruitzichten bieden. Er moest veel, héél véél, gepraat worden om tot een compromis te komen tussen ge meente en stichtingen. Het zijn dan ook nog al wat voorwaarden die er aan ver bonden worden. De peuterspeelzalen zullen binnen vijf jaar aan de regels moeten voldoen. De groepen moeten worden teruggebracht van 18 naar 16 peuters. Er moet vooral een duidelijk systeem tot stand komen voor inko mensafhankelijke eigen bijdragen van de ouders en de leidsters behoren dan volgens het CAO betaald te worden. Ilse Vliegenthart, secretaris van het SPG- bestuur, ziet de toekomst hoopvol tege moet. Eigen bijdrage De vraag blijft alleen of de ouderbij drage inderdaad omhoog moet of dat de gemeente Goes toch haar subsidie kraan wat meer moet opendraaien? „Een eigen bijdrage moet wel te betalen zijn", is de mening van H. Verbeek. ,,Ik was wel geschrokken toen ik hoorde dat de peuterspeelzalen weg zouden gaan. Ruim twintig jaar geleden hebben vrij willige vrouwen in Goes alles opge bouwd en nu willen ze het uit geldge brek weer gaan afbreken. De gemeente hoort zoiets te onderhouden. Het is hier een grote nalatigheid. In Engeland brengt mijn dochter haar kind 's mor- Peuterspeelzaal Doornroosje in Goes. gens weg en als ze terugkomt van het werk haalt zij het weer op, Tijd speelt daar geen rol. De gemeente betaalt daar alles. In Rotterdam moest mijn dochter duizend gulden per maand betalen. Dat is niet haalbaar. Ze heeft toen iemand in huis genomen om te helpen. Dat kostte natuurlij k ook geld, maar na het tweede kind had die vrouw geen tijd meer voor het huishouden. Dus dat gaat ook niet. Tweeverdieners Vaak werken ouders allebei om een in komen te vergroten en brengen hun peuter naar de speelzaal. „Daarom zijn ze zeker nodig", is de mening van P M- Franse uit Goes, „niet alleen voor tweeverdieners, maar ook voor een één- ouderhuishouden is het goed. Een ou derbijdrage naar inkomen is dan niet verkeei"d. Als je kunt moet je zelf beta len om te kunnen blijven werken. Het is niet zo dat de gemeenschap moet beta len om iemand later door te laten wer ken." Hij is niet de enige die vindt dat vrou wen moeten kunnen blijven werken. Maar over de financiering lopen de ge- luidennog al uiteen. W. Jongepieruit 's- Heer Arendskerke, die zelf absoluut geen binding heeft met de problema tiek, zegt resoluut: „De peuterspeelza len moeten zeker blijven bestaan. Ze zijn nodig. En dat kan alleen wanneer de gemeente hierin meedraagt, samen met een ouderbijdrage naar inkomen. S. Janse uit Wolphaartsdijk heeft haar dochtertje twee jaar lang naar de speel zaal gebracht. Niet alleen het zelf wer ken was voor haar een reden, maar ook vond zij het goed voor haar kind. Ze le ren er met andere kinderen spelen en foto Willem Mieras worden meer bijgebracht. „Het zou veiwelend zijn wanneer de bijdrage voor iedereen verschillend wordt, want je krijgt toch allemaal hetzelfde. Als ik er weer voor kom te staan en die bijdra ge wordt doorgevoerd, zou ik het in het belang van het kind zeker weer doen." Logisch Ook onder de oma's van de peuters wordt de mogelijkheid van peuter speelzaal toegejuicht. De kinderen le ren er met andere omgaan, zeker als nog alleen zijn, „Ik heb zelf gezien hoe leuk die kleintjes met elkaar bezig zijn" zegt J. W. Grim uit Goes. „Vroeger ging het allemaal goed. Ze moeten die speelza len echt niet opruimen. Jammer dat geld altijd weer een rol speelt, maar een bijdrage naar eigen inkomen is ergens wel logisch." door Ingrid Huibers KWADENDAMME - Vooral de aanleg van het Sloebos hield de leden van de statenfractie van de PvdA vrijdag bezig tijdens hun werkbezoek aan het land bouwcentrum in Goes, de Zwaakse Weel en de aangren zende Oosterzwakepolder, vlakbij Kwadendamme. „We hebben nu van Natuurmo- mumenten begrepen dat zij een heel aardig plan voor het Sloe bos aan het ontwikkelen zijn", zegt fractievoorzitter D. Ho.lt- kamp. Hoewel de provincie de plannen voor dit bos, dat een buffer moet vormen tussen het gelijknamige industriegebied en de zak van Zuid-Beveland, al lang klaar heeft liggen, is er nog altijd geen boom geplant. „Na tuurmonumenten heeft nu in plaats van een productiebos met louter populieren een ontwerp gemaakt voor een veel gevarieerdere beplanting. Er zouden zelfs spannende struin- routes doorheen komen", zegt fractielid D. Eveleens. Het is volgens de fractie een treffend voorbeeld hoe plannen van onderop opkomen en daar door meer draagvlak hebben. Eveleens: „Natuurmonumen ten zegt nu dat als zij dat Sloe bos zo kunnen aanleggen als zij graag willen dat ze hun plannen met de Oosterzwakepolder voorlopig even laten varen. Dat valt bij de landbouwers in dat gebied weer heel goed." Het Sloebosgebied zou door deze plannen volgens de PvdA-frac- tie sneller van de grond komen. Eenzelfde soort benadering werd hun 's ochtends voorge houden door een vertegenwoor diger van het Consortium Vitaal Platteland. Deze club, die sinds juli bestaat, probeert met verte genwoordigers van onder meer de landbouw, provincie, ge meente, waterschap en Zeeuwse Milieu Federatie een nieuwe kijk op de plattelandsproble- matiek te geven. door Ingrid Huibers HEINKENSZAND - Het colle ge van burgemeester en wet houders van de gemeente Borse- le wijst de CDA-fractie in antwoord op schriftelijk gestel de vragen op haar eigen verant woordelijkheid. Het CDA maakte zich zorgen over de ge volgen van mogelijk nieuwe bezuinigingen voor de kleine voetbalverenigingen binnen de gemeente. De CDA-fractie moet allereerst de hand in eigen boezem steken, meent het college. De aange kondigde bezuinigingen komen immers voort uit de Sportnota 1996. Deze nota werd destijds met instemming van de gehele raad aangenomen. Bewust Het college 'gunt' het iedere raadsfractie om zich pas na de vaststelling van een besluit be wust te worden van de gevolgen, zo schrijft zij. „Een eventueel daaruit voorkomend gevoel van schrik behoeft en behoort naar ons oordeel niet te leiden tot het afschuiven van de eigen verant woordelijkheid." Onrust onstond eind augustus, niet alleen bij de CDA-fractie. maar ook bij het Overleg Or gaan Borsele (OBB) van de voet balverenigingen zelf. Toen bleek dat de verenigingen mo gelijk hun eigen zakelijke lasten zoals de onroerend-zaakbelas- ting en waterschapslasten moesten gaan betalen. Daarop schetste het OOB in een brief aan het college en de sport raad de mogelijk desastreuze gevolgen voorde voetbalvereni gingen. Het voortbestaan van enkele van de clubs zou be dreigd worden. In navolging van de brief van de OBB sprak ook de CDA-fractie in een brief haar bezorgdheid uil. De bezuinigingen die voort vloeien uit de Sportnota 1996 worden in verschillende fases ingevoerd. Eerder gingen al de huren van de velden omhoog en moesten de clubs steeds meer zelf opdraaien voor het onder houd-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 45