Honderd uittreksels op handige cd-rom Florentijnse Piëta digitaal ontleed wetenschap en techniek 41 Surfend naar kokkels Computer ontrafelt beeldengroep puzzel postzegels zaterdag 3 oktober 1998 Bijna iedereen heeft het wel moeten doen op de middelbare school: het vollezen van de literatuurlijst. Ooit wellicht bedoeld als methode om de jeugd weer aan het lezen te krijgen, is het lezen voor school uitgegroeid tot een ingewikkeld systeem waarin samenvattingen worden overgeschreven en boekverslagen op Internet worden opgezocht. Wanneer de boeken echt gelezen worden zijn het vaak de dunste exemplaren van de lijst. Wie geen tijd denkt te hebben of geen zin heeft om de boeken van zijn of haar boekenlijst te lezen kan nu ook op een cd-rom terecht. Digitaal frauderen met literatuurlijst De Uittreksel Top 100 is een cd van Top Ware uitgegeven door Denda Multimedia. Eenvoudiger en efficiënter kan een cd-rom niet werken. Direct nadat het schijfje in de computer is gedaan is te zien hoe je aan de benodigde verslagen kunt komen. In een tijd waar handleidingen van cd-roms vaak meer dan honderd Engelstalige pagina's dik zijn, is een schijfje waar geen enkele hulp bij nodig is een verademing. De uittreksels zijn op drie methoden op te zoe ken, op titel, op naam van de schrijver en op genre. Installeren is niet nodig en de eisen zijn bij zonder laag zodat ook mensen met een wat oudere computer de uit treksels kunnen opzoeken. De uittreksels zijn opgebouwd zo als op de meeste middelbare scho len van de leerlingen verwacht wordt. Er is een korte beschrijving De Uittreksel Top 100: voor drie tientjes een handig hulpmiddel voor scholieren die niet van lezen houden. van de schrijver, het verhaal zelf wordt verteld en er is aandacht voor zaken als het verloop van de tijd (chonologisch en flash backs), motieven en vertelpersoon (ik-persoon bijvoorbeeld). ■Uitleg Daarnaast is er -heel luxe- een be knopte maar zeer komplete uitleg van allerlei termen die met boeken en literatuur te maken hebben. Er wordt uitgelegd hoe je een uittrek sel moet maken -mocht je zelf een boek willen lezen-, er is een be knopte stukje kunst- en litera tuurgeschiedenis en er is uitleg van termen als essay, novelle, son net en hymne. Behalve voor leerlingen en van zelfsprekend leraren -zij moeten immers bijhouden waar de geco- piëerde uittreksels vandaan ko men- is de Uittreksel Top 100 een aanrader voor hen die hun kennis van de Nederlandse literatuur willen opfrissen. Dit in het kader van 'Ken uw Klassieken'. Eén ding ontbreekt aan de cd-rom. Een plaatje van de kaften van de boeken. Leraren kunnen nog steeds aan hun leerlingen vragen hoe het boek er eigenlijk van de buitenkant uitziet. Misschien dat een bezoek aan de plaatselijke bibliotheek uitkomst biedt. Daar zijn trouwens ook hele leuke boeken te lenen, misschien een tip... Guido van der Heijden de Uittreksel Top 100 is een 'TopWare product, uitgegeven door Denda Mul timedia. Prijs: f29,95 Minimum systeemeisen: Een 486 com puter met 8 Mb werkgeheugen (RAM) en Windoivs 95. Naast mosselen en oesters zijn kokkels een bekend zeegerecht. Over het eten van schelpen is maar weinig be kend, behalve dat er steeds meer zorgen zijn rond de win ning van kokkels in de Wad denzee. De Zeeuwse kokkelvis serij licht op haar site het surfende publiek voor. Kokkelwinning is niet schade lijk voor de Waddenzee en de vogelstand, zo beweren de ma kers van de site. Althans dat kokkelvissen niet schadelijk zou zijn voor het wad en de vo gels is het goede antwoord in de kennisquiz die op de site is te rug te vinden. Op de pagina's is van allerlei in formatie te vinden over de vangst en bereiding van de schelpdieren. Alle antwoorden van de quiz zijn wel ergens in de site te vinden. Het antwoord op de vraag waar de kokkels blij ven en waar de schelpdieren te koop zijn is op de site echter nergens te vinden. Wie toch nieuwsgierig is ge worden kan sinds kort voor kokkels terecht bij enkele Zeeuwse restaurants. Het Groot Paradijs in Middelburg, Inter Scaldis in Kruiningen, Nolet/Het Reymerswale in Yerseke en Oud Sluis in Sluis serveren nu ook kokkels. Sluiting kering live op Internet Op de homepage van Waterland is vandaag, 3 oktober rond 12 uur 's middags live te zien hoe de Stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg zal sluiten. Op die dag zal voor het eerst een volledig au tomatisch systeem de sluiting van de 210 meter brede deuren van de Maeslantkering overnemen. Het Beslis en Ondersteunend Sys teem (BOS) kan zelf beslissingen nemen. Mensen hoeven ei' niet meer aan te pas te komen. Naast de speciale attractie zater dagmiddag biedt de internetsite van Waterland veel diepgraven- der informatie voor diegene die geïnteresseerd zijn in het regule ren van het water in Nederland. http://waterland.net Een van de meest mysterieuze kunstwerken is de Florentijnse Piëta van Michelangelo. De beeldengroep met Jezus, Maria, Maria Magdalena en Nicodemus gaat er in de nabije toekomst waarschijnlijk anders uitzien dankzij een groot project van computergigant IBM. Toen de Florentijnse meester zijn beeldengroep uit één blok marmer had gebikt, kreeg hij een onverklaarbare woede-aanval. Hij stormde met een hamer op het kunstwerk af en een leerling sprong tussen het beeld en Michel - angelo. Het mocht niet helpen, want de hamer deed zijn vernieti gende werk. Het aan stukken ge slagen beeld werd zo goed en zo kwaad als het ging weer in elkaar gezet en staat nu in de domkerk van Florence. Maar is dit wel de ware Piëta? Een tiental jaar geleden baarde IBM al opzien door het befaamde klassie ke beeld Lacoon aan een nader on derzoek te onderwerpen. Deze marmeren groep stond jarenlang bekend als een wenende vader die zi ch in smartelij ke bochten wringt als zijn zoons door zeemonstei-s worden verslonden. Een voor klassieke begrippen ui termate levende beeldengroepdie als toonbeeld van raffinement en vakmanschap is opgevoerd. Tot dat de computer een eind aan de mythe maakte. Door zorgvuldige animaties en virtuele reconstruc ties kwam men tot een heel wat minder spectaculaire Lacoon die, eerlijk is eerlijk, stukken beter in het tijdsbeeld in te passen was. Replica Op dit moment wordt de Floren tijnse Piëta dus onder de digitale loep genomen. Via de computer is een twee meter hoge 3-D replica van het beeld ontworpen. Onder leiding van professor Jack Was serman van de Temple University in Philadelphia kunnen weten schappers vrijelijk de groep on derzoeken, ontleden en weer in elkaar zetten. Ook de niet-professionele belang stellende kan op Internet kennis nemen van de vorderingen van dit onderzoek. Via de digitale versie kunnen meerdere wetenschappers tegelijk en niet gehinderd door fy sieke beperkingen, het beeld ontleden en bekijken. Het onder zoek hoopt aan het licht te bren gen welke stukken eventueel nog aan het kunstwerk ontbreken en hoe het er in originele staat heeft uitgezien. Daarnaast hopen de onderzoekers een antwoord te vinden op de vraag waarom Michelangelo de bijl in zijn schepping zette. Waar schijnlijk omdat in de oerversie Maria Magdalena iets te wuft naar Jezus keek in de ogen van de kun stenaar. Tegen het jaar 2000 hoopt het team van IBM definitief de antwoorden op deze vragen ge vonden te hebben. Ben Oerlemans Alles rondom de werkzaamheden aan de Florentijnse Piëta zijn op Internet te zien: www.ibm./focus/pieta/e/ De beeldengi'oep van Michelangelo in de Domkerk van Florence. Horizontaal: 1. Boer, zandspiering; 2. gelijkmatig, inwendig or gaan, treurdicht; 3. verslag, verzinnen; 4. wees ge groet, huisdier, bloedarmoede, Japans bordspel; 5. soort appel, rivier in Duitsland, doopgetuige; 6. wild zwijn, mond, politieman; 7. tafeldoekje, autostalling, ontkenning; 8. heersen, universeel; 9. Ierland, zang spel, bijbelse reus, militaire rang; 10. bouwloods, grondsoort, guit, bevel; 11. hengselvat, base, ope ning, deel v.e. boom; 12. kompasstreek, strook, toe spraak; 13. onderwerp, kleinste deeltje, akelig, ter plaatse; 14. stad in Frankrijk, koning van Sparta, ik (Lat.); 15. knap, gewas, hetzelfde. 1 2 3 4 5 6 7 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 Verticaal: 1. Docente, nota; 2. sierplant, pluim, ontroering; 3. drinkbakje, werkkracht, afgemat, inhoudsmaat; 4. flink, straathandelaar, honingdrank; 5. naakt, staket selfuik, godsoordeel; 6. onzindelijk, punt v.e. melk- klier, gast; 7. resultaat, wreedaard, ellende; 8. spin- nenweefsel, offertafel, stad op West Irian; 9. loven, binnenkort, Arabische titel; 10. beroep, bevlieging, aantekenboekje; 11. melkdrank, stad in Frankrijk, zoogdier, speelkaart; 12. verfstof, gerief, ingrediënt bij de rijsttafel; 13. landbouwwerktuig, boei, vogel, editie; 14. onwaarheid spreken, verharde huid, rivier in Italië. 15. zangstem, vangarm, voorzetsel. 9 10 11 12 13 14 15 Stuur uw oplossing uitsluitend op een briefkaart naar onze puzzelre dactie.Uw briefkaart moet uiterlijk woensdagmorgen in ons bezit zijn op het volgende adres: Puzzelredactie PZC Postbus 466 4380 AL VLISSINGEN Vermeldt uw naam, adres en woon plaats. De PZC stelt de volgende prijzen be schikbaar: eerste prijs een VVV- -bon van f 50,Tweede, derde en vierde prijs een VVV-bon van 25,—. De oplossing en de namen van de prijswinnaars vindt u in de PZC-bijlage 'Vrije Tijd' van volgen de week. Oplossing vorige week Het sleutelwoord van de woordzoe ker van vorige week is: charmant. De VVV-bon van f 50,-- gaat naar G Geschiere, Gen. Eisenhowerlaan 72 te Middelburg. De VVV-bonnen van f 25,- gaan naar Z. Koene, Molenweg 20 te Oostkapelle; C. Seits-Versluis, Bui tenruststraat 155 te Middelburg en A. Koole, Tulpstraat 24 te Goes. De prijzen zullen binnenkort wor den toegezonden. Zegelmeerlingen (ook wel vriendschapszegels ge noemd), in het bijzonder tweelin gen, rijen zich de laatste weken aaneen. Een meerlingenverzame- ling krijgt dan ook steeds meer body. Na Italië/Venezuela volgden Duitsland/China, Italië/Albani, Frankrijk/China, België/Polen en Zweden/Polen. Italië en Venezuela herdachten 12 augustus met een zegeltweeling dat Columbus in de zomer van 1498 Venezuela waarnam en dat de Italiaans/Spaanse zeevaarder Amerigo Vespucci, die volgens ei gen zeggen aan vier ontdekkings reizen deelnam (de juistheid wordt nog altijd in twijfel getrok ken) in hetzelfde jaar Venezuela aandeed. Op de zegels (1300 lire; Venezolaanse waarde is me nog niet bekend) portretten van Co lumbus en Vespucci en een van de schepen waarop Columbus voer. Frankrijk en China gaven op 14 september twee tweelingen uit. Het Louvre staat op een Franse ze gel van 4,90 franc en op een Chine se van 50 fens en op zegels van 3,00 fr. en 540 f. prijkt het keizerlijk pa leis in Peking (Bei j i ng) 3,00 j PALAIS IMPERIAL - België en Polen hebben 28 septem ber elk een zegel uitgegeven waar op het uit de 17e eeuw daterende Mniszech-paleis in Warschau wordt afgebeeld. Het paleis werd in 1944 (nadat het al eerder enkele keren was verwoest en herbouwd) door de Duitsers in brand gesto ken omdat men dacht dat het hos pitaal, dat erin was gevestigd, dienst deed als dekmantel voor het verzet. Enkel de voorgevel en de portiekzuilen bleven overeind staan. In 1960 besloot de Belgische regering het te laten restaureren. Thans doet het dienst als ambas sade van België. Waarden: 17 franken 1,20 zloty. BliLOlQUK-BELGIË 17 ITALIA Duitsland en China kwamen 20 augustus elk met twee meerlingen met daarop paleizen die op de we- relderfgoedlijst van de UNESCO staan. Op de zegels de Würzbürger Residenz (110 pfennig en 50 fens) en de Puning-Tempel in Changde, die 250 kilometer ten noordoosten van Peking ligt (110 pf. en 540 f.). Op 5 september herdachten Italië en Albanië elk met twee zegels de eerste sterfdag van Moeder Tere sa. Op zegels van 800 lire en 60 leke troost Moeder Teresa een kind en op zegels van 900 1. en 100 1. staat een portret van haar. net als vorig jaar weer echte kin derzegels; geen geforceerd gedoe. Ze zijn ontworpen door Max Velt- huijs die er overigens wel voor waakt zijn naam niet te grabbel te gooien. Het thema is dit jaar kinderfees ten. Drie zegels van 80 40 cent: Sinterklaas, waarbij een olifant, zittend op een witte schimmel de rol van goedheiligman speelt; de Verjaardag (een varkentje dat een taart aan het bakken is terwijl een haas al aan een punt zit te knabbe len); een komische Optocht van een kikker, een haas, een eend en een varken. Uiteraard ook dit keer een velletje met zes zegels (f 7,20). De zegels zijn, zolang de voorraad strekt, tot 31 december 1998 op alle postkan toren te koop. De geldigheid voor frankering eindigt 30 juni 2002. Dan hebben alle zegels ovigens al een half jaar euro-waarden, NB. Het is dit jaar de 50e keer dat PTT Post in samenwerking met de Stichting Kinderpostzegels Ne derland (SKN) de scholenactie verzorgt. De wereldberoemde Czeslaw Sla- nia heeft de Zweeds-Poolse vriendschapszegels gegraveerd die 3 oktober (vandaag) verschij nen. Met de zegels in waarden van 7 kr, (rolzegel) en 1,20 zloty wordt koning Zygmunt III (1566-1632), ooit monarch in beide landen, ge- eerd. Op de zegels de koning te paard. De kinderzegels die PTT Post 11 november uitgeeft zijn (gelukkig) De NVPH-Postzegelshow die van 8 tot en met 11 oktober in het Haagse Congrescentrum wordt gehouden heeft elke dag een be paald thema: 8 oktober, Stripdag voor de jeugd, 9 oktober, Sterren stralen overal (astronomie); 10 ok tober de jaarlijkse Dag van de Postzegel en 11 oktober Dag voor het gehele gezin. Evenals aan de Show is ook aan de Dag van de Postzegel een bijzonder stempel gewijd. Bezoekt u deze themadag niet dan kunt u tot 20 oktober voor een stempel terecht bij: PTT Post Verzamelservice, Postbus 30051, 9700 RN Groningen. Op de omslag vermelden: Stempel Dag van de Postzegel 1998. Hero Wit

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 41