Vier weken uitstel voor Netelenbos PZC Van Kemenade ontkent doofpot over Srebrenica Kok hekelt geheimzinnig doen Israël over lading El Al-Boeing mst Tekort aan 2000 schooldirecteuren dreigt Kabinet positief over wachtlijsten voor asielzoekers Twee Kalveren voor Felice en Poolse Bruid Branche tikt bureau Bakkenist op vingers binnenland zaterdag 3 oktober 1998 Kort geding over Schiphol Ambtenaren moeten blussen Vrees voor ontslag bij ministerie Verdachte was politie-informant Therapeute met schaar gedood Woede over gesloten vliegveld Bruidspaar herhaalt eerste ontmoeting Bernhard weer aan linkeroog geopereerd VANDAAG... ÈN MORGEN KRASSEN TOT 25% KASSAKORTING! carpet-land Karim Traïdia (1), regisseur van 'De Poolse Bruid', met producente Ilana Netiv. foto Marcel Antonisse/ANP door Lianne Sleutjes en Koos van Wees DEN HAAG-Minister Netelen- stl bos van Verkeer en Waterstaat verwacht dat dit jaar maximaal 10.000 woningen ernstige gelui dhinder ondervinden van Schiphol. Dat is aanzienlijk w minder dan de 12.600 woningen die haar voorgangster Jorritsma in juli nog noemde. De verschil len zijn zo groot, dat Groen st Links de minister inmiddels om opheldering heeft gevraagd. Volgens een woordvoerster van Schiphol hebben de werkelijke z> vliegbewegingen van de afgelo pen maanden en de daaruit af- vi geleide berekeningen voor het k komende kwartaal, uitgewezen dat er eind dit j aar niet meer dan 10.000 ernstig gehinderde hui zen zijn. Dat zou vooral te dan- ken zijn aan het gebruik van stillere vliegtuigen en het min- der in de nacht vliegen, ft Netelenbos kwam met het cijfer ie naar aanleiding van de uit spraak van de rechter in een '3 kort geding dat was aangespan nen door de milieubeweging. De rechter oordeelde dat zij nu snel tl een gedoogbesluit moet nemen, la waarmee Schiphol tijdelijk de geluidsgrenzen kan overschrij dt den, totdat nieuwe grenzen zijn sivastgesteld. Netelenbos moet «wel binnen vier weken aanto nen hoe in de toekomst het aan tal woningen met ernstige hin- omlaag kan. Verschillen ÉDe minister toonde zich ingeno- aimen met de uitspraak, die zij «ziet als een bevestiging van de aijuistheid van het door de over- gevoerde 'gedoogbeleid'. NOok de milieubeweging was blij met het vonnis, die alleen gedogen toe- als er ook zicht is op verbe- t-itering van de situatie. :eDe verschillen in de gehanteer- Cde cijfers hebben volgens het ministerie van Verkeer en Wa terstaat te maken met een 'rae- teo-marge'. Die houdt in dat re kening wordt gehouden met een ander baangebruik bij slecht weer, waardoor meer huizen hinder ondervinden. Gebruike lijk is om daarvoor 20 procent bij de echte cijfers op te tellen. Jorritsma zou dat wel hebben gedaan, Netelenbos niet. Gênant De milieubeweging noemt het geharrewar met cijfers gênant en is niet overtuigd door de uit leg van het ministerie. „Het blijft vreemd om het ene mo ment het ene, en het volgende moment een ander cijfer te han teren." GroenLinks wil nog voor de hoorzitting over Schiphol die de Tweede Kamer dinsdag houdt, opheldering over de cijfers. De fractie is teleurgesteld over de uitspraak van de rechter dat ge luidsoverschrijdingen opnieuw gedoogd mogen worden. Ook D66 vindt dat de overheid moet ingrijpen als de normen over schreden worden. De overige partijen reageren verheugd, omdat de uitspraak betekent dat Schiphol voorlopig door mag groeien. GPD door Martin Ruesink DEN HAAG - Radeloze echt genotes die meldden dat hun man in het onderwijs op af knappen staat en basisschool directeuren die massaal aan geven hun werk niet tot het pensioen te kunnen volhou den. De crisislijn van de Algemene Vereniging van Schoolleiders in het Primair van onze redactie binnenland UTRECHT - De speelfilms 'Fe lice...Felice...' en 'De Poolse Bruid' hebben de strijd om de belangrijkste Gouden Kalveren van het Nederlands Film Festi val in hun voordeel beslecht. Beide producties kregen tijdens het jaarlijkse filmgala in Utrecht twee Kalveren. 'F elice..Felice.geproduceerd door Pieter van Huystee en Su- Onderwijs (AVS) heeft vorige en deze week een stortvloed aan trieste verhalen opgele verd. Conclusie: over vijf jaar dreigen 2.000 vacatures voor schoolleider onvervuld te blij ven. Bijna 900 bellers, onder wie meer dan 850 schooldirecteu ren, luchtten afgelopen twee weken via de crisislijn hun hart over de werkdruk onder zanne van Voorst, werd uitge roepen tot beste lange speelfilm van 1998. Volgens de juiy heeft Peter Delpeut uit het verhaal, over- de Nederlandse fotograaf Felice die in het Japan van eind vorige eeuw op zoek gaat naar zijn Japanse vrouw, een sublie me rolprent geschapen. Alle dialogen in 'Felice...Felice...' zijn in het Japans. Hoofdrolspe ler Johan Leysen moest zich die taal eigen maken. De filmjury schoolleiders. De bellers deden ook massaal mee aan een en quête. Daaruit bleek dat 95% van de schoolleiders vindt dat er roofbouw op ze wordt ge pleegd, dat 60% van de direc teuren denkt hun huidige baan niet tot de pensioenleeftijd te kunnen volbrengen en dat voor 7 5 van de leiders geen opvol ger beschikbaar is. De direc teuren hebben te weinig tijd bekroonde deze prestatie met het Gouden Kalf voor de beste acteur. Het Gouden Kalf voor de beste actrice ging naar Monic Hend- rickx, voor haar hoofdrol in het psychodrama 'De Poolse Bruid'. Ze speelt daarin een Poolse vrouw die naar Nederland is ge lokt om in de prostitutie te wer ken. Regisseur Karim Traïdia deelt mee in de feestvreugde. Hij kreeg het Gouden Kalf voor bes voor hun managementtaken (90%), doen te vaak admini stratieve klusjes of conciërge taken (87%) en worden te laag betaald (96%). Extra personeel De AVS vindt dat er op termijn ongeveer 900 miljoen extra nodig is om de problemen op te lossen, onder meer voor sala risverbetering, bijscholing en te regie omdat hij in zijn film 'het vermogen tentoonspreidt om zijn publiek in te kapselen'. Fatima Jebli Ouazzani mocht het Gouden Kalf voor de beste documentaire ophalen. De speciale juryprijs ging naar 'Lagrimas Negras' van Sonia Herman Dolz. De Prijs van de Nederlandse Filmkritiek werd. aan Heddy Honigmann uitge reikt, voor haar documentaire 'Het ondergronds orkest'. ANP extra conciërges en admini stratief personeel. „Dat lijkt veel geld, maar we zien wel en kele oplossingen", zegt voor zitter Duif van de AVS.,Er kan binnen de post van onderwijs worden geschoven met geiden- Investeringen voor extra con ciërges zouden heel goed door het ministerie van Sociale Za ken kunnen worden gedaan", aldus Duif. GPD ZANDVOORT - Ambtenaren moeten onder werktijd branden gaan blussen. Als het aan de Zandvoortse brandweercom mandant Schroder ligt. dan wordt dat het nieuwe beleid in de badplaats. Hij wil dat sollicitanten die bereid zijn in dienst te treden van de vrijwillige brandweer voortaan de voorkeur krijgen bij gemeentelijke functies. Het voorstel is een van de maatregelen, die de commandant heeft voorgelegd om sneller bij een brand te kunnen zijn. De brandweer is grotendeels afhankelijk van vrijwilligers. Aan gezien de meesten buiten Zandvoort werken, is het lastig overdag de blusvoertuigen te bemannen. GPD DEN HAAG - De ondernemingsraad (OR) van het ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties noemt de be groting van minister Peper onuitvoerbaar. De bezuiniging op het personeel van 28 miljoen gaat volgens de OR meer dan tweehonderd mensen hun baan kosten. In eenbrief aan de Tweede Kamer schrij ft de OR dal ambtena ren van het ministerie reeds structureel (onbetaald) overwer ken. De werkdruk wordt steeds kwaadaardiger, aldus de OR. De OR vindt het onmogelijk zo'n bezuiniging door te voeren en tegelijk het kwaliteitsniveau van het ministerie te handha ven en de werkdruk te verminderen, terwijl er nieuw beleid is aangekondigd en geen taken worden afgestoten. De Tweede Kamer behandelt de begroting van Peper volgen de week. ANP ZANDVOORT - De 23-jarige Belgische hoofdverdachte in de Zandvoortse kinderpomozaak is informant geweest van de Rotterdamse politie. Volgens Vervloesem van de Belgische werkgroep Morkhoven heeft hij ondermeer verteld over de verblijfplaats van de Ber- lijnse jongen Manuel Schadwald, die jaren geleden werd ont voerd en die nog spoorloos is. De Belg zit vast. in het Italiaanse Pisa op verdenking van de moord op de Zandvoortse kinder pornobaas Ulrich, met wie hij een relatie had. De Italiaanse justitie heeft nog geen beslissing genomen over de uitlevering van de Belg en volgens een politiewoordvoer der kan dat nog wel even duren ook. Volgens zijn advocaat vecht de Belg zijn uitlevering aan Nederland niet aan. GPD WINTERSWIJK - De 42-jarige alternatief geneeskundige uit Winterswijk, die maandag vermoord in haar praktijk werd gevonden, blijkt te zijn omgebracht met een schaar. De politie heeft het wapen in beslag genomen, De verdachte, een 28-jarige ex-patiënt van het slachtoffer, heeft bekend dat hij op de avond van het misdrijf in cle praktijk is geweest. De man is gisteren voorgeleid aan de officier justitie in Zut- phen en blijft vastzitten tijdens het onderzoek. Over het mo tief en de toedracht weet de politie nog niets. Maandagavond trof de echtgenoot zijn vrouw dood aan in haar praktijk. ANP EELDE - Vliegveld Eelde wil overleg met de Rijksluchtvaart dienst (RLD), de officier van justitie en het ministerie van Ver keer en Waterstaat over het landingsbeleid. Een vliegtuig met aan boord voetballers van Heerenveen moest in de nacht van donderdag op vrijdag uitwijken naar Rotterdam Airport. Eelde moet van de RLD tussen 23,00 en 06.30 uur gesloten blijven. Minister Netelenbos verbood de voetballers, na afloop van een wedstrijd in Polen, te landen op Eelde. Vanaf Rotterdam moesten de spelers om 02.00 uur met bussen terug naar Hee renveen. ANP ROTTERDAM - Het is net een verhaal uit Rails: Treinstellen. Radha Soedhoe en Rishi Samlal ontmoetten elkaar op perron 9 van het Centraal Station van Rotterdam. Het was de eerste koude ochtend van de naderende winter van 1996 toen Rishi Radha voor het eerst zag. Gisteren trouwden ze en op die dag keerden ze even terug naar hun geluksperron. De NS wachtten hen bij de Blijdorp-uitgang op met cadeaus. Over heel het station hingen posters met felicitaties voor het bruidspaar. foto Jaap Rozema/GPD Hans Leberen 'fcees van der Laan r eDEN HAAG - De conclusie van 'rapporteur Van Kemenade dat ZW geen 'doofpot' bestaat over het optreden van Dutchbat rond de val van de Bosnische moslim- ïnclave Srebrenica, is mede ge baseerd op geheime gegevens. e'De geheime delen van de ge sprekken, of verwijzingen daar naar, zijn niet in het eindverslag en direct na het on derzoek vernietigd. Dit heeft Van Kemenade bevestigd. 'an onze redactie binnenland DEN HAAG - Het kabinet wil ip voorstel van staatssecretaris van Justitie wachtlijsten 'oor asielzoekers invoeren. Een lefinitief besluit hierover valt 'olgende week. Cen nieuw binnengekomen isielzoeker die op de wachtlijst :omt, moet dan volgens Cohen sen tijdje voor zichzelf zorgen', lij wilde niet zeggen of dat be ekent dat de asielzoeker ook elf voor onderdak moeten zor- ;en. De regeringspartijen PvdA n D66 lieten donderdag al op ■oorhand weten hier grote be waren tegen te hebben. )e PvdA-staatssecretaris bena- Irukte dat er een 'noodsituatie' 3. De aanmeldcentra, die bin- len 24 uur een besluit moeten pellen of een asielverzoek kans 'laakt, kunnen het werk niet (Advertentie) Vandaag s 1 jaar op ons nieuwe adres Lijstenmakerij Gijzel vl Biezelingsestraat 102A Kapelle tel. 0113-342383 Bronnen op het ministerie van Defensie maken melding van grote bezorgdheid in de defen- sietop over hiaten in Van Keme- nades rapport. Onbekend is of die hiaten veroorzaakt worden door de ontbrekende, geheime delen van de gespreksverslagen. Aangezien de stukken zijn ver nietigd, is dit niet meer te ach terhalen. Het Tweede-Kamerlid Verhagen (CDA) vindt het ge bruik van geheime delen en de vernietiging daarvan vreemd. „Vooral omdat Van Kemenade bij het begin van de gesprekken aan. Door de enorme toeloop is het percentage asielzoekers dat zij afwijzen, gezakt van 10 a 15 procent naar 2 procent. Cohen wil deze centra met voorrang uitbreiden. Bovendien gaat de aanmeldprocedure per 1 janua ri 1999 van 24 naar 48 uur. Ook de opvangcentra zitten propvol. De staatssecretaris liet eerder weten opvang in tenten niet uit te sluiten. Ook premier Kok benadrukte dat de ruimte die ontstaat door wachtlijsten noodzakelijk is om asielvi'agen kritisch te kunnen beoordelen. De aanmeldcentra kunnen de verzoeken niet ver werken. Een beperking in het tempo van verzoeken is volgens Kok dan noodzakelijk om goed te kunnen beoordelen of een asielvraag wel gegrond is. Plet kan niet zo zijn dat een asielzoe ker die eigenlijk afgewezen moet worden 'er doorheen slibt', liet de premier weten. Het gaat volgens Kok nadrukkelijk niet om een opnamestop. Cohen wil ook opvang onthou den aan asielzoekers die via an der land van de Europese Unie naar Nederland zijn gekomen. Ook afgewezen asielzoekers die een tweede of derde asielver zoek indienen, hoeven niet meer te rekenen op opvang. Het kabinet houdt voor dit jaar rekening met de komst van 45.000 tot 50.000 asielzoekers. Voor volgend jaar zou het gaan om 60.000 asielzoekers. ANP zie ook pagina 27 steeds heeft gezegd dat hij niets wil weten van geheime informa tie als hij daarmee helemaal niets kan doen." Volgens Verha gen is de uiteindelijke conclusie van Van Kemenade mogelijk 'oncontroleerbaar' geworden door de geheime delen. „We hadden nog zo veel vragen. Nu alles is vernietigd is nader on derzoek niet meer mogelijk. De militaire vakbond VBM/ NOV ziet na bestudering van de wel openbare verslagen van Van Kemenade alleen maar meer re den voor een parlementaire en quête naar Srebrenica. Volgens een VBM-woordvoerder blijkt uit de verklaringen dat er spra ke is geweest van een aantal 'mooi opgelijnde doofpotjes'. Hij toont zich daarom geschokt door de conclusie. „In het rap port bevinden zich aanwijzin gen dat de top het een en ander met elkaar heeft bekokstoofd. Het resultaat van een groot aan tal afspraken tussen mensen is uiteindelijk toch een doofpot." Van Kemenade wil niet inhou delijk op de kritiek reageren, maar zegt wel: „Mijn conclusie is de mijne. Iedereen mag daar van vinden wat-ie wilEr is geen grote doofpot en er zijn ook geen kleine doofpotjes." zie ook pagina 23 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister-presi dent Kok zou het logisch hebben gevonden als Nederland door de Israëlische autoriteiten beter was ingelicht over de lading van de in 1992 in de Bijlmer neerge storte El Al-Boeing. Dat zei hij gisteren op de pers conferentie na afloop van de mi nisterraad. Kok reageerde op het nieuws dat het neergestorte vliegtuig DMMP (dimethyl me- thylfosfonaat) bevatte. Dit zijn grondstoffen voor het zenuwgas Sarin. „Ik stel vast dat er vanuit Israël behoorlijk geheimzin- ning wordt gedaan vanuit staatsbelang. Het zou logisch zijn als Nederland door Israël geïnformeerd zou zijn", aldus de premier. Hij waarschuwde voor onnodige ongerustheid. „De schadelijkheid voor de volksge zondheid van de bewuste stof fen wordt immers nog onder zocht", zei I£ok. Volgens de premier is het de re gering niet té verwijten dat in 1996, toen het ministerie van Verkeer en Waterstaat gegevens over de lading naar de Kamer stuurde, niet is verteld dat DM MP een grondstof is voor Sarin. De Kamer had zelf om meer in formatie moeten vragen, vindt Kok. Hij hoopt binnenkort van de Is raëlische autoriteiten bevestigd te krijgen dat het ministerie van Transpoxt in Israël nu zelf ook een onderzoek naar de El Al- Boeing heeft ingesteld. Giftig Volgens J. Pronczuk, expext bij de Wereldgezondheidsorgani satie (WHO) in Gexxève, is DM MP wel degelijk giftig. Eerder deze week vei'klaaxde de che misch toxicoloog H. Benschop van het Rijswijkse Prins Mau ri tslaboratorium dat de stof niet gevaarlijk is. Je kon het volgens hem zelfs in een kop j e thee gooi en. Ook de Isx-aëlische autoritei ten ontkenden dat de stof giftig zou zijn. Chemische veiligheid Pronczuk maakt deel uit van het internationale programma voor chemische veiligheid IPCS. Zij zegt dat de Nederlandse rege ring in de jaren na de Bijlmer ramp nooit bij de WHO heeft aangeklopt voor onderzoek naar de gezondheidseffecten van de ramp. Andere overheden hebben dat bij rampen wel ge daan. „Uit laboratoriumtesten met muizen en ratten is gebleken dat DMMP absoluut giftig is. Bui ten dat de testdieren nier- en bloedvergiftigingen kregen, had DMMP vooral serieuze ge netische gevolgen. De genitica van de testdieren bleek geheel verandei'd." Px"onczuk beklem toont dat de uitwerking van de stof op mensen onbekend is. maar zij wijst erop dat de testre sultaten een indicatie geven. Ook meent de expert dat artsen van de zevenhonderd mensen die sinds de ramp met gezond heidsproblemen kampen, de af gelopen jaren op de hoogte moe ten zijn geweest van de DMMP- lading van het El Al-toestel. „Anders kun je nooit vaststellen welke verschijnselen gerela teerd zijn aan de gevolgen van de vliegramp. Het feit dat de artsen geen direct verband vin den bij de klachten van vierhon derd mensen, moet ergens pp ge stoeld zijn." ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Het onder zoeksbureau Bakkenist heeft bij het aanvaarden en uitvoeren van het onderzoek naar proble men binnen de Groningse driehoek (gemeente, politie en justitie) niet volgens de ge dragsregels van de beroeps groep gehandeld. Daardoor is het vertrouwen geschaad. Dat zei het bestuur Raad van Organisatie-adviesbureaus (ROA) gisteren voor de tucht rechter in Amsterdam in diens rol als aanklager. De ROA heeft een klacht bij de tuchtrechter, de Commissie van Toezicht van de ROA/Ooa, ingediend tegen de handelwijze van Bakkenist tijdens dit onderzoek. De studie werd omstreden omdat de toen malige procureur-generaal Steenhuis in Leeuwarden, die in die functie onder meer verant woordelijk voor justitie in Gro- ningen was, ook een betaalde nevenfunctie bij Bakkenist had. Dit heeft volgens de ROA de schijn van belangenverstrenge ling gewekt. Bakkenist heeft zelf aangedron gen op het tuchtrechtelijk toet sen van het eigen optreden in deze zaak, wegens alle losge- bai'sten kritiek. Het betwiste rapport heeft namelijk grote ge volgen gehad. Het leidde uitein delijk tot de crisis tussen het college van procureurs-gene raal en de toeftmalige minister van Justitie, Sorgdrager, en tot de bestuurscrisis in Groningen. In januari moest korpschef Veenstra in Groningen als eerste het veld ruimen. Ook speelde de rapportage van Bakkenist een belangrijke rol in het ontslag van de toenmalige burgemees ter Ouwerkerk en in het over plaatsen van Steenhuis naar Arnhem als waarnemend pro cureur-generaal en het over plaatsen van hoofdofficier van justitie Daverschot, Steenhuis werd aan de kant gezet toen bleek dat hij de betaalde neven functie bij Bakkenist had. De zaak escaleerde verder toen het college van procureurs- generaal zich in deze affaire achter Steexxhuis schaarde. Sorgdrager nam deze opstelling destijds vooral de voorzitter van het college, Doctei's van Leeu wen, zeer kwalijk en droeg hem uiteindelijk voor ontslag voor. Uitspraak binnen enkele maan den. ANP DEN HAAG - Prins Bernhard is gistermiddag voor de tweede keer in enkele maanden geope reerd aan het linkeroog. Op 18 augustus onderging hij een in greep omdat een deel van het netvlies losliet. Gisteren liet op nieuw een stuk van het vlies los. Artsen beschouwden de opera tie in augustus als geslaagd. Omdat na een dergelijke in greep de kans bestaat dat later andere delen loslaten, behan delden artsen het netvlies uit vooi-'zorg met laser Gisteren bleek dat dit niet had geholpen. Het euvel is inmiddels met; een kleine ingreep verholpen. De px-ins kon gisteren het hospitaal na de operatie verlaten. ANP (Advertentie) Vandaag èn morgen is het Krasdag bij Carpei-land. Kras en win lot 25% extra kassakorting op alle artikelen uitgezonderd parket en laminaat. Kom langs en vraag de actievoorwaarden. Krastijden: Zaterdag 3 oktober: 9.00 - 17.00 uur Zondag 4 oktober: 10.00 - 1 7.00 uur Bel voor dichtstbijzijnde filiaal (020) 35 55 944.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 3