Schotten blijven Mary trouw Reis door de historie vrije tijd zaterdag 3 oktober 1998 J J Werken in de oktobertuin betekent al vooruitkijken naar het voorjaar Nieuwe informatiesystemen scheppen duidelijkheid bij stofferingsartikelen Overzicht van de hypotheken Grootmoeders keuken is met huidige producten niet te^evenaren Herfst- en winterharen glanzen als ijspegels Lange vrouwen kunnen nu ook goed passende kleding kopen Space Star van Mitsubishi, een Japanner met een zachte G Moto Guzzi brengt een comfortabele cruiser Kinderen moeten op jonge leeftijd wennen aan fietshelm Computer ontrafelt raadsels rond beeldengroep Pietd van Michelangelo Uittreksel cd-rom uitkomst voor leesschuwe scholieren Postzegels en puzzel Eigenlijk heeft Schotland maar één koningin gehad: Mary Stuart. Hoewel ze rooms bleef, en ze zich liet leiden door een paapse spion, en ondanks het memorabele feit dat ze trouwde met de moordenaar van haar tweede echtgenoot, blijven de Schotten hun Queen of Scots trouw. En nog steeds nemen ze het de Engelsen kwalijk dat hun vorstin. Elizabeth I, haar achternicht Mary na twintig jaar gevangenschap liet onthoofden. Royalty op z'n zestiende-eeuws. Henry Stuart, Lord Darnley, de tweede echtgenoot van Mary. foto Pitkin Guides James Hepburn, Earl of BothwelJ, eerst minnaar en later echtgenoot van Mary. foto Pitkin Guides Het was koud, nat en winderig op die zestiende oktober 1566. 's Morgens vroeg was een klein gezelschap te paard vertrokken vanuit Jedburgh naar het 40 kilometer verderop gelegen Hermitage Castle, Met aan het hoofd Mary, Queen of Scots. Het was een geheime missie, want de met haar neef Henry, Lord Darnley, getrouw de Mary was op weg naar James Hepburn, Earl of Bothwell. Officieel haar raads heer, officieus haar minaar. Na een tocht van zo'n vijf uur kwam de groep in het kleine kasteel aan, waar de beminden el kaar slechts twee uur troffen. En ook steeds in gezelschap van derden, onder wie Mary's halfbroer James, Earl of Mo ray, een strikte protestant. Hij was het die zijn, nog immer rooms-katholieke zuster, verbood om langer bij Bothwell blijven. Van de nacht doorbrengen kon geen spra ke zijn. Ook al zou er niets gebeuren, de Schotse adel, grotendeels protestants, zou het niet pikken. 's Middags werd de terugreis aanvaard. Zeven uur later kwam Mary weer in Jed burgh, doodmoe en ziek. Tien dagen lang moest ze het bed houden. Moray had zijn zin, maar Bothwell heeft toen gezworen haar 'eens en dan voor altijd' te krijgen. Eens zou nog wel lukken, zo bleek een jaar later, altijd werd uiteindelijk een paar maanden. Ruïne Het is die dag zonnig in herfstig Zuid- Schotland. Het dakloze Hermitage Cast- Ie, nabij Hawick, schittert tegen een blau we hemel. Het werd in 1296 door Engelsen gebouwd, was ooit omgeven door moeras sen en dus bijna onneembaar. Pas eind achttiende eeuw, toen de bewoners naar betere behuizingen gingen, was het het weer dat de kolos 'brak'. Als ruïne wordt Hermitage nu gekoesterd. Het pad naar het slot is 'drooggelegd' met planken, een bewijs dat het eerder dagen lang regende. Het kasteel binnentredend speelt het verhaal van die geheime ont moeting door mijn hoofd. Hier in de voor hof moet Mary hem gezien hebben. Was het een formele begroeting of toch een handkus? Ik zie bedienden, zorgend voor wanne kleren, eten en drinken. Onbevan- genen die van niets weten en anderen die elk oogcontact tussen die twee opmerken. Ik loop de stenen trap op naar de etage, waar de kamers van Bothwell hebben ge legen. Via een van de open vensters kijk ik naar het groene land, dat toen zo kil moet zijn geweest. De discussie moet over poli tiek zijn gegaan. Over de vreugde van een net geboren erfgenaam. Over de kansen van Mary, of haar zoon, om naast de Schotse ook de Engelse troon te bezitten. Nu grazen schapen rond het kasteel, het gras bespikkelend met keutels. Achter omkijkend zie ik de slottoren, met daar omheen de vier, iets lagere hoektorens. De gedachten aan Mary komen niet los, dit moet zij die dag ook gezien hebben. Als een soort eerbetoon, en zonder het lot te tarten, ga ik, via binnenweggetjes en paadjes, ook naar Jedburgh. Niet alleen voor de abdij-ruïne, maar ook voor het House of Mary. De stek waar ze bijna om kwam van liefdesverdriet. Schotland, en vooral de Borders, bezoe ken zonder Mary kan niet. Het 45-jarige leven van deze royal was daarvoor te fas cinerend, te triest. Een leven van geluk en gevangenschap, van minnen en moord. Zonder cynisme, Diana heeft in haar kor te leven meer geluk gekend. De ellende begon al vroeg. Kort voor de geboorte op 8 december 1542 was haarva der gesneuveld en om de Schotse troon te x-edden werd ze als zes dagen oude baby gekroond. Ook als peuter was zij het slachtoffer van politiek en militair ge weld. De Engelsen wilden per se dat zij al vast met prins Edwai'd, zoon van koning Hendrik de Achtste, zou trouwen, zodat Engeland en Schotland onder één vorst zouden komen. Toen de Mary's Franse moeder Marie de Guise, die als regentes de zaken waarnam, dat weigerde, kwamen de Engelsen met hun 'Rough Wooing', een ruwe hofmakerij. Dat betekende aanval len in het grensgebied, de Borders. Waar van de gewone Schot vertelt. En de oudste Camera Obscura, waar met een spiegel Edinburgh aan je voeten wordt geprojec teerd. Op de Esplanade, het voorplein van het kasteel, staat de wacht in vol ornaat. Soms marcheren ze even, die twee in uni form, om de benen te strekken. Het ge weer strak aan de schouder, de blik op on eindig. In het kasteel zijn enkele musea, maar ook de 'The Honours' te bezoeken. Kroon, rijksappel en zwaard van het Schotse vorstenhuis. De geschiedenis van die attributen is bloedig, omdat Engelse koningen, maar ook Oliver Cromwell ex- levens voor over hadden om deze symbo len van de Schotse macht te veroveren. Ruim een eeuw lagen ze verstopt onder de grond en pas in 18.18 werden ze door de schrijver Sir Walter Scott ontdekt. Sinds dien zijn ze in de 'Ci'own's Room' te zien. Weerkom ik Mary tegen, op weg naar 'The Honoux-s' is de kamer te zien waar haar James werd geboren. Voor het eerst zie ik een beeltenis van Henry, haar tweede echtgenoot. Na haar huwelijk in 1568 met Bothwell verloor Mary veel sympathie, zeker ook omdat bekend was dat haar nieuwe man betrokken was bij de moord op Iienry Na korte tijd was de machtige Schotse adel het zat. Dat gold ook voor het gepeupel dat in opstand kwam en eiste dat 'die hoer zou worden verbrand'. James Hepburn, de romantische Earl van Bothwell, bleek een oppoxtunistische lafaard en vluchtte, nog geen drie maanden na de trouwerij. Naar Nooi-wegen, waar hij later overleed. In een kerker Mary bleek flinker, werd gevangen geno men en gedwongen a fstand te doen van de troon. Wel lukte het haar te ontvluchten en een leger van vrienden te verzamelen. De actie duurde tien dagen, waarna ze via Glasgow uitweek naar Engeland om hulp aan haar achternicht te vragen. Elizabeth I voldeed daar gaarne aan en bood haar, bijna twintig jaar, huisvesting. Die na verloop van tijd veranderde in huisarrest ealater tot gewoon gevangenschap. James Haar 1-jax-ige zoon James was inmiddels gekroond tot James VI en James, de Earl of Moray en halfbroer van Maxy, werd re gent. Na al het gekonkel en moorden was hij de enige die er beter van was gewor den. Van korte duur ovei'igens, want drie jaar later werd hij zelf 'vermoord. Op 11-jarige leeftijd ontdeed James VI zich van zijn regenten; in 1578 ging hij zelf regeren, cynish genoeg financieel ge steund door zijn achterachternicht in Londen. Na haar dood in 1603 volgde hij Elizabeth zelfs op als James I, waarbij hij ook James VI voor de Schotten bleef En Maxy zelf? Ondanks haar steeds maar nauwere be wegingsvrijheid deed ze pogingen terug te komen. Ze ging zo ver, dat ze ook deel nam aan complotten tegen haar 'gast vrouw'. Dat kostte Mary de kop, al zou Elizabeth I met tegenzin haar handteke ning onder het doodvonnis hebben gezet. De bijl viel op 8 februari 1587. Die zondagmorgen zingt het koor tijdens de 'mass' in de presbytei-iaanse kathe draal van St. Giles aan de Royal Mile. De psalmen klinken massaal. De prediker preekt protestants, maar oogt als een priester. De roomse Mary heeft hier vrij wel zeker nooit gekerkt, dat deed ze veelal in haar kapel in Holyroodhouse. Toch is zij ook de Queen of Scots voor deze gelovi gen „Ze was heel liberaal. Ondanks haar geloof accepteerde ze ook John Knox, on ze religieuze voorman", zegt de ouderling. „Maxy was, en is nog steeds, onze konin gin. Van alle Schotten". Kon ze het maar horen... Rien van den Anker Informatie: Brits Toeristenbureau, Stadhou derskade 2, 1054 ES Amsterdam, tel. (020) 685 50 51. Aanbevolen reisgidsen: (Vooral) Nelles Guide Schotland (f 32,50, uitg. Hel Spectrum) en het Reishandboek Schotland van Elmar (f 34,50). De ANWB-gids Noord-Engeland en Schotland (Gouden Serie, f 34,95) ispraktïsch. Bron: Mary, Queen of Scots, a Pitkin Guide. Dubbelportret van Mary en haar zoon James. foto Pitkin Guides De ruïne van Hermitage Castle wordt gekoesterd door de Schotten. bij ze niet alleen gebieden vex-overden, maar ook abdijen, zoals die in Jedburgh, Kelso, Melrose enDryburgh, in brand sta ken. Geen wonder dat de Schotten ze nu als monumenten bewaren. De Fransen brachten uitkomst en wilden de Schotten wel helpen, maar als voor waarde stelden zij dat Mary met hun dauphin Francois zou trouwen. Haar re gentes stemde toe, waar-na het 6-jarige kind voor een goede, en vooral rustige op voeding naar een kasteel aan de Loix-e vex-huisde. Achteraf waren dat, tot haar zestiende, haar gelukkigste jaren. Hier groeide ze uit tot een prachtmens met rood haar, met een voor die tijd opmerke- lijke lengte van 1,80 meter. Hier groeide haar voox-liefde voor mooie kleren en ju welen. Gefascineerd door de Fx-ansen pas te ze haar naam Stewart aan in Stuai-t. Troonpretendent In 1558 trouwde ze met Francois en was ze behalve tx-oonpretendent van Schotland, ook kroonprinses van Frankrijk. Met, volgens velen, ook rechten op de Engelse troon, die net was beklommen door haar achtex-nichtElizabethl, dochter van Hen drik de Achtste. Die had, om van zijn vrouw te kunnen scheiden, de RK-kerk verlaten en zijn Anglicaanse kerk opge richt. Voor vele katholieken had Maxy de echte roomse nazaat dus meerrechten. Het noodlot loste de problemen snel op. Francois overleed twee jaar later, waar door de kinderloze Maxy door andere Franse troonop1volgers werd gepasseex-d. Dat jaar stiex-f ook haar moeder, waarna ze terug ging naar Schotland. Met Eliza beth kwam ze overeen dat ze haar Engelse troon zou accepteren, zolang die maar haar rechten daaróp, na Elizabeths dood, zou aanvaax-den. Als 19-jaxige werdzepas effectief Maxy, Queen of Scots. Met als ze tel het Palace of Holyroodhouse in Edin burgh. De binnenhof van Holyroodhouse ligt be zaaid met bijzonder gras. Alle spxietjes zijn even lang, de randen zijn met een scheennes gesneden. Het Schots geklede personeel beweegt, alleen als het nodig is. Het praat, beleefd, maar vooral fluiste rend. Alsof de koningin niet mag weten dat er volk in haar huis loopt. Ze komen er nog steeds, de huidige royals als Elizabeth en Charles, als ze in het noorden van hun rijkzijn. In tegenstelling tot de Oranjes laat het Engelse konings huis veel privé zien. Het mooist is de schil derijenzaal, met ook Mary's portret. Een etage hoger ligt haar slaapkamer. Met he melbed, stoel en tafeltje. Dwalend door haar huis komt het verhaal naar boven dat ze als jonge weduwe in 1565 opnieuw ti-ouwde, met neef Henry, Lord Darnley. Het was liefde op het eerste gezicht, ze trouwden binnen drie maan den. Óndanks waarschuwingen van vrienden en nicht Elizabeth in Londen. Macht Binnen een jaar was het huwelijk als hu welijk over. Henry wilde geen tweede- x-angs rol en eiste evenveel macht als Mary. Die op haar beurt meer vertrouwen had in de Italiaanse adviseur David Riz- zio. De strijd liep zo op dat Henry mee deed aan de messen-moord op de Italiaan, volgens velen een spion uit Rome. Maxy, inmiddels zwanger, leefde daarna gescheiden van Henry en ontmoette Ja mesde Earl van Bothwelldie zoals blijkt uit de missie naar Hermitage Castle, haar niet alleen adviseerde. Toen Henry's zoon, James, eenmaal was geboren was er vrij wel geen contact meer. In 1567 werd Hen ry ernstig ziek. Vanwege besmettingsge varen woonde hij buiten de stad, waar Maiy hem, met Bothwell (toevallig!) op weg naar een feest, bezocht. De volgende morgen ontplofte dit huis, met Darnley, al blijft het nog onduidelijk waarom zijn lichaam met wurgstrepen in de tuin werd gevonden. Vaststaat dat Bothwell bij de aanslag was betrokken. Enige medeplichtigheid van Mary is niet aangetoond, maar ook nooit echt onder zocht. Mary maakte toen wel dé fout van haar leven; drie maanden na Henry's dood, liet Bothwell zich scheiden en trouwde Maiy met hem. Zelfs vx-ienden vonden dan gênant. De Royal Mile, de bijna 1600 meter lange, en ook de mooiste straat van Edinburgh, heeft een gemeen soox-t vals plat. Vanaf het Palace of Holyroodhouse naar het Castle Edinburgh is het soms licht om hoog, dan eventjes vlak om daarna onge merkt weer naar boven te gaan. Behalve pubs en eethuizen zijn er boeiende pleis terplaatsen zoals het poppenmuseum en het volksmuseum, dat de geschiedenis

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 35