Ons het hom klaargeskiet Boston wint strijd tegen jeugdbendes Zelfs voor rijden zonder licht keiharde aanpak reportage zaterdag 3 oktober 1998 zbw 31 Berovingen van blanke boeren in Zuid-Afrika Zijn naam is verborgen in de statistieken yan de slachting onder blanke boeren in Zuid- Af rika. Herman Prinsloo volgde de lokroep van het land, zoals zoveel van zijn blanke voorvaderen. Vrijheid en ruimte, gemeten in honderden hectaren grond: de jonge Afrikaner moest en zou boer worden. Toen Herman Prinsloo in 1992 de boerderij 'Mooiplaas' kon kopen, even buiten het dorp Heilbron in de Vrijstaat, gaf hij zijn baan bij de gevangenis op. Met zestig koeien en drie zwarte knechten begon hij een melkbedrijf. Hij werkte van donker tot donker, voor een mager inkomen, maar hij klaagde niet. Hij was boer. Het was eigenlijk een vreselijk zwaar bestaan, zegt zijn weduwe Marina Prinsloo. Ze is 34 jaar en woont nu met haar drie kinderen Eduan (10), Sunet (8) en Joanita (6) in een bungalow in Heil bron. Ze heeft Mooiplaas verhuurd als weidegrond. ,,Voor mij hoefde het niet zo nodig, maar hij wilde zo graag. Boeren was zijn droom." Op een namiddag in februari vorig jaar kwam Marina Prinsloo met haar twee dochters thuis op de boerderij. Ze werden opgewacht door vijf zwarte mannen, die de wapens van de familie al in handen hadden. Marina herkende een van de in brekers: Petrus, die op de boerderij had. gewerkt. „Dat had ik absoluut niet van Petrus verwacht. Hij had altijd zo'n vriendelijk gezicht, hij was netjes. Hij had absoluut geen crimineel voorkomen." Met het mes op de keel werden ze naar de woonkamer geleid. Daar bonden de in brekers de handen van Marina en haar dochters op de rug, en plakten ze hun monden af met tape. Vastgebonden op haar stoel hoorde Marina Prinsloo haar man thuiskomen. gens mij zij n er radicale elementen bi nnen de regering die de taak hebben om deze aanvallen uit te voeren. Wij zijn de laatste blanken in Afrika, we hebbenhier een rijk land nagelaten, en nu willen ze ons weg hebben, Ik zie geen andere uitkomst dan een oorlog." Boerenorganisaties dreigen geen belas ting meer te betalen totdat de regering optreedt tegen de misdadigers. Ze eisen herinvoering van de doodstraf. Maar de boeren in Zuid-Afrika voeren tegelijker tijd een strijd tegen hun belabberde ima go. Velen waren fervente racistische aan hangers van de apartheid die door de vorige regeringen in de watten werden ge legd. Zwarte knechten kunnen getuigen hoe arbeidsconflicten meer dan eens met de 'sjambok' (zweep) werden beslecht.,. Het wordt zelden openlijk uitgesproken, maar bij menig Zuid-Afrikaan valt een subtiele ondertoon van tevredenheid te bespeuren: de boeren oogsten wat ze ja renlang hebben gezaaid. „Zelfs als het waar zou zijn dat een boer zijn personeel slecht behandelt, heeft iemand dan het recht hem daarvoor te vermoorden?", vraagt Viljoen. De rechter in Heilbron veroordeelde de vier jonge moordenaars van Herman Prinsloo tot 30 jaar gevange nisstraf, De vijfde was Petrus, de knecht, die 35 jaar kreeg. „Petrus toonde als enige berouw", herinnert Marina Prinsloo zich. „Hij zei dat hij Herman had doodgescho ten omdat hij nog loon te goed had. Her man was een perfectionist. Als iemand zijn werk niet goed deed, kon hij boos worden. Maar hij heeft nooit iemand aan gerand." De Prinsloo's behoorden volgens Marina niet tot extreem-rechts, zoals de meeste boeren in de omgeving. Ze waren jong, stemden op de Nationale Partijen geloof den in het nieuwe Zuid-Afrika. Nu rest de desillusie. „De totale wetteloosheid re geert", zegt ze. „Iedereen doet maar wat hij wil. De voorpagina's staan vol met roof en moord. Nee, dit hadden we niet ver wacht." Peter ter Horst Vier verdachten van moord op een blanke boer worden vanuit de rechtbank in Schwei- zer Reneke afgevoerd. foto GPD Weduwe Marina Prinsloo met haar kinderen bij hun bungalow in Heilbron. foto Peter ter Horst Een van de inbrekers bevestigde wat Marina al wist. „Ons het hom klaarge skiet." De vijf mannen laadden alles van enige waarde op Hermans auto: tafels en stoelen, de computer, de televisie, het ser vies en het speelgoed van de kinderen. Na dat ze weggereden waren in het donker, wist Marina Prinsloo zich los te wurmen. Ze vluchtte met haar dochters door de achterdeur, zodat de kinderen hun vader niet zouden zien, naar een nabijgelegen boerderijDe burenvonden Herman Prin sloo, 35 jaar, in de rug geschoten, dood. Zuid-Afrika mag allerwege bejubeld zijn na de relatief vreedzame overgang van apartheid naar democratie, maar blanke boeren hebben meer en meer het gevoel dat zij in een ander land leven. Herman Prinsloo was een van de ruim 560 boeren die sinds 1994, het ja ar van de eerste alge mene verkiezingen, werd vermoord tij dens 2350 aanvallen op boerderijen. Dit jaar werden al 427 boerderijen in Zuid- Afrika aangevallen, en kwamen 94 men sen om het leven. De 'plaasmoorde' zijn zo alledaags geworden dat het televisie nieuws er een speciaal logo voor heeft ontworpen. Is dit de grote afrekening, de vertraagde burgeroorlog? De blanke boe rengemeenschap is ervan overtuigd dat de moorden onderdeel zijn van een politiek geïnspireerde campagne, bedoeld om de blanken weg te jagen en het land over te dragen - of terug te geven, in de woorden die veel Zuid-Afrikanen prefereren - aan zwarten. De boeren geloven dat het lied van de zwarte bevrijdingsbewegingen uit de jaren tachtig, 'Kill the Boer, kill the far mer', nu in praktijk wordt gebracht. Maar onderzoeken die de regering heeft gelast, wijzen erop dat het bij de overgrote meer derheid van de aanvallen gaat om pure misdaad. De inbrekers stelen geld. wa pens en huisraad. In de meeste gevallen wachten de aanvallers de boer en zijn fa milie op in hun huis. Vrouwen woi-den tij dens de aanval gewoonlijk verkracht. „In bijna iedere zaak is het geweld tegen de slachtoffers totaal buitensporig. Veel van de slachtoffers waren oudere, of hulpelo ze mensen", aldus een rapport dat de in lichtingendienst opstelde in opdracht van president Nelson Mandela. Oorlog Nico Viljoen, voorzitter van de boerenor- ganisatie in de omgeving van Heilbron, gelooft niets van de theorie dat de mis- daadgolf, een paar jaar later dan de ste den, nu het platteland heeft bereikt. „Vol het katje?", vraagt Ezekiel belangstellend door het open raam van zijn politiewagen. Maar dan klinkt vanaf de bovenverdie ping van een aangrenzend huis een schelle vrouwenstem: „Als de sodemieter naar binnen jullie." „Hij vroeg alleen maar naar het katje", roept een van de kinderen vertwijfeld te rug. Het voorval is tekenend voor de sfeer van vijandigheid en wantrouwen tegen over de politie, verzekert Ezekïel. Jordan: „Veel zwarte inwoners van de stad kwamen hier in de jaren zestig vanuit het Zuiden naartoe. Natuurlijk hadden zij op grond van hun ervaringen geen en kel vertrouwen in de politie.Maar de po litie is tegenwoordig tenminste 'on spea- king terms' met de invloedrijke kerkelijke leiders in de probleemwijken van Boston en daarmee is een halve wereld gewon nen. Uitvaartdienst Voordat het zover kwam zou er in Dor chester nog een schril alarmsignaal klin ken. En wel in de Morgenster Baptisten Kerk, tijdens de uitvaartdienst voor een zoveelste slachtoffer van een schietpartij tussen teenagers. De rouwende familie van het slachtoffer, diens vrienden, de do minee. iedereen werd opgeschrikt toen er tijdens de dienst een jongen de kerk bin nenrende, achternagezeten door een groep leeftijdsgenoten. De jeugdbende kreeg de vluchtende jongen te pakken en maakte voor de ogen van de onthutste kerkgangers slaand, schoppend en ste kend met vlijmscherpe messen een abrupt einde aan zijn leven. Het schokkende incident was het start sein voor een radicale koerswijziging. Een groep invloedrijke dominees vormde een coalitie en besloot in gesloten blok de confrontatie aan te gaan met de jeugd bendes. Op straat. De coalitie sloot een belangrijk akkoord met de politie. De deal was: wij helpen jullie met het oprui men van de rotte appels en in ruil daar voor geven jullie ons de kans de meelopers weer in het rechte spoor te krijgen. Jeugdbendes hebben een klei ne kern van door en door slechte types", stelt Frank Hartmann, criminoloog aan Harvard, de fameuze universiteit in Cambridge, op een kwartier lijden van het centrum van Boston. „Die kern wordt omgeven door een grote groep öpportunisten, meelopers en f'igui-en die denken dat ze zonder de bende niet kunnen overleven op straat." Onderzoekex's van Hartmanns faculteit foto's John Wanders zijn nauw betrokken bij de aanpak van de jeugdcriminaliteit in Boston en een stuk of acht andere grote steden in het land. Hun advies aan politie en justitie: concen- tx-eer je op de jongens in de kenx en pak ze genadeloos aan. Geef ze geen centimeter speelnximte. Maak ze het leven zuur Pak ze voor alles op. Geef ze waar mogelijk een uitgaansvei'bod vanaf zeven uur 's avonds. Hang foto's van veroordeelde bendeleiders in toiletten van bars en dis cotheken en laat iedereen weten welke sukkels de koixxcnde tien, twintig of dertig jaar vastzitten in een federale gevangenis in Kansas of Pennsylvania. Een actievere benadering van jeugdben des, met de nadiruk op pi-eventie, noemt Hartmann dit. „We gingen ze aanhouden voor zaken als een kapotte autolamp", zegt Joixlan. „Geen enkele teenager vindt een dexgelijke intensieve vorm van con trole pi-ettig. Onze boodschap was: hou op met schieten, dan zitten wij niet meer zo vx'eselijk dicht op jullie huid." Een ander steekwoord is 'anticipatie'. Haxtmann: „Lokaliseer waar de grootste risico's zijn op nieuw geweld." Het is een intelligentere benadering van de jeugd criminaliteit met betere gebruikmaking van de in Boston in ruime mate beschik- bai'e wetenschappelijke kennis en statis tische gegevens. De onderzoekers van Hai*vard constateerden dat 64 procent van alle alarmerende telefooxxtjes die de politie van Boston in een jaar tijd ontving afkomstig was uit niet meer dan 5 procent van alle huishoudens. En dat zeven van de tien mannen die hun echtgenote in elkaar sloegen zich ook buitenshuis als schoften gedroegen. En dat driekwart van alle moorden onder jongeren een connectie had met jeugdbendes. „Ons advies aan politie en justitie: concentreer je niet op incidenten, want dan ben je te volgend be zig", zegt Hartmann. „Zie de patronen en handel daar naar." Niet elke politiecommissaris in de VS is gevoelig voor de gegevens en de argumen tatie van de deskundigen van Harvard, verzucht hij, puttend uit eigen ervai'ing. „Sommigen laten stilzwijgend merken datzebij voorkeur alles bij hetoude laten. 'Waarom publicitaii'e risico's lopen met een plotselinge verandering van stijl en aaxxpak?', zie je ze denken. Het zijn de ty pes die beleefd en stilletjes de jaren willen uitzitten die hen nog vei-wijdeixl houden van hun veilige pensioen." John Wanders Amerika's grote steden werden in de late jaren tachtig plotseling overspoeld door een onafzienbare reeks fatale schietpartijen tussen teenagers. De epidemie van geweld hing samen met de komst van crack, de ruime beschikbaarheid van semi-automatische vuurwapens en de bloei van jeugdbendes. De noox-doostelijke stad Boston wist met vallen en opstaan het tij te keren en geldt nu als lichtend voorbeeld voor de natie. Politieman Jim Jordan: „Kijk op de kaart en je ziet dat het hart uit onze stad werd weggebombardeerd." John Ezekiel manoeuvreert zijn pa- ti'ouillewagen behendig door de stra ten van Dorchester; de ruigste wijk van de stad Boston, in het nooxxloosten van de Verenigde Staten. De motor van de poli tiewagen gromt als Ezekiel het gaspedaal dieper indrukt. „Volgende sti'aat links", klinkt vanaf de achtei-bank de x-ustige stem van luitenant Joseph Zinck, zelf al een leven lang inwoner van het ovexwe- gend zwarte Dorchester. Het blauwe schijnsel van de zwaailichten scheert in ijltempo langs de gevels van de huizen aan Washington Sti-eet. De sirene blaft twee kéer als Ezekiel het stuur met een ruk naar links gooit. Drie straten verderop heeft het drugteam van Bureau 11 vier crackdealers klem ge reden. Het team heeft dringend assisten tie nodig. Als Ezekiel en Zinck axTiveren, oogt de situatie gespannen maar onder controle. De vier verdachten, die zich in middels omringd weten door negen agen ten, worden gefouilleerd. Met als voorlo pige opbrengst twee boterhamzakjes vol bolletjes crack en dollarbiljetten. Dan slaat ineens de vlam inde panDe grootste van de vier dealers, een atletisch gebouw de, zwarte jongen van een jaar of twintig, weet zich los te rukken. Met een wilde zwaai slaat hij de lip kapot van een re chercheur-. Onmiddellijk woi'dt hij van al le kanten besprongen. Er klinkt ge schreeuw. Een van de andere verdachten, een zwarte jongen met op zijn hoofd een honkbalpetje, de klep naar achteren, pro beert van de plotselinge chaos gébruik te maken. „Staan blijven, jij", schreeuwt Ezekiel hem dreigend toe. Honkbalknuppel De al wat oudere Zinck, dienstdoend chef van Bureau 11, bemoeit zich niet actief met de worsteling. Hij behoudt het ovex-- zicht en jaagt een klein jongetje weg dat op de plaats van de arrestatie met een honkbalknuppel tegen een verwx-ongen hek staat te timmeren.Als die grote kerel die honkbalknuppel te pakken had gekre gen, dan hadden we hem moeten neer- schieten; je zag zelf hoe sterk hij was", zal Zinck later zeggen. De boomlange vech tersbaas wordt uiteindelijk met enige moeite in de boeien geslagen. Hij schreeuwt het uit: „Mijn arm, mijn aim! Ik ga dood." Zwijgend kijkt de hele straat toe hoe de opstandige jongeman weinig zachtzinnig achterin een politiewagen wordt gewerkt. Luitenant Zinck ziet intussen hoe Mike Pinto, lid van het dx-ugteam, de jongen met de honkbalpet ter fouillering mee neemt in het portiek van een bouwvallige woning. De ex*varen Zinck stuurt meteen een geüniformeerde agent achter hen aan om Pinto ï-ugdekking te geven voor het ge val er in het donkere pand onvex-wachts gevaar opduikt. Voorzichtig Een politieman in de VS kan niet voor zichtig genoeg zijxx. Van de klas van 49 as pirantenwaarmee Zinck achttien jaar ge leden op de politieacademie zat, zijn er al drie omgekomen tijdens de uitoefening van hun functie. Eentje werd moedwillig omver gex-eden. De tweede werd in zijn buik geschoten (Zinck: „Hij keek de ver dachte in de ogen, aarzelde even en werd ver-volgens getroffen; dood"). De dex-de stierf tijdens een inval in een drugspand. Ezekiel stuurt zijn patx-ouillewagen op verzoek van de luitenant langs de plaat sen waar de drie misdx-ijven plaatsvon den. Aangekomen bij het bewuste crack- huis haalt Zinck bittere herinneringen op. „Mijn klasgenoot opent de deur en op het zelfde moment woi'dt zijn hoofd van de romp geschoten." Voor een sloppenwijk bezit Dorchestei- opvallend veel groen. Ook vind je er oog- vex-blindend mooie huizen die, ofschoon vex-waax-loosd, herinneren aan betere tij den. De x-ondrit door de wijk is voor Eze kiel en Zinck een vertrouwde x-oute vol herinnex-ingen aan grof geweld. Ze tonen dichtgespijkerde craekpanden en weten ook de overige littekens van de wijk feil loos aan te duiden. Aangekomen bij een parkje waar pubers de tijd doden met rondhangen, zegt Zinck wijzend naar de stx-aathoek: „Op die plek wex-d afgelopen maand iemand door zijn hoofd gescho ten." „De eerste ooggetuige zei dat het fatale schot uit een huis kwam", vult Ezekiel aan. „De tweede beweerde dat de kogel Appèl op Politiebureau 11 in Dorchester, de ruigste wijk van Boston. werd afgevuurd uit een voorbij rijdende auto. Tegenstrijdige verklaringen... Al tijd hetzelfde liedje." In de late jaren tachtig werd Boston (Mas sachusetts) net als andere grote steden in de VS vrij plotseling overspoeld door zin loze schietpaxiijen tussen kansax-me teen agers. Het oplaaiende geweld hing samen met de komst van cx-ack, de bloei van j eugdbendes en de snelle verspreiding van moderne, semi-automatische vuurwa pens. Boston (600 duizend inwoners) wist zich evenals de andere steden in het land aanvankelijk geen raad met de willekeu rige moordpartijen. De politie stond met de handen in het haar en klaagde dat dit 'maatschappelijke probleem' haar macht te boven ging. Het waren de dagen waaxdn prominente politiecommissarissen pu bliekelijk verklaarden dat de autoriteiten de controle over de binnensteden kwijt raakten. Boston kende wijken waar brandweer en ambulancepersoneel niet zonder politiebegeleiding binnengingen. Probleemwijken Het geweld concentreerde zich in Boston vooral in Dorchester en Roxbury, ook nu nog de voornaamste probleemwijken, te vens de belangrijkste verkooppunten voor drugs in de noordoostelijke haven stad. De twee armoedige wijken grenzen aan de binnenstad. „Kijk op de kaart en j e ziet dat in de late jax-en tachtig het hax-t uit onze stad werd weggebombardeerd", zegt Jim Jordan met gevoel voor dramatiek. Jordan is directeur Strategische Planning op het splinternieuwe hoofdbureau van politie in Boston. „We hadden elke week gemiddeld drie moox-den. Op klaarlichte dag werden er kinderen van hun fiets ge schoten." De reactie van de autox-iteiten was gefrag menteerd. De instanties werkten zonder uitzondex-ing langs elkaar heen. Jordan: „Wij hadden hier bij de politie de stellige John Ezekiel bij zijn patrouillewagen in Boston. indruk dat mede dankzij onze inspannin gen de situatie alleen maar verder ver- slechterde." Hij spreekt tex-echt in de ver leden tijd. Bostoxx is anno 1998 zeker niet vrij van vuurwapengeweld, maar het aan tal moorden is er de afgelopen jaren op vallend stex-k teruggelopen. Van 152 in 1990 tot 43 in 1997. Over de eerste jaar- helft van 1998 vonden ex- 'slechts' veertien moorden plaats. „In 1990 hadden we er soms veeidien per maand", zegt Jordan. Wonder Met de schex-pe daling van het aantal moox-den, speciaal onderteenagex-s, speel de Boston zich nationaal in de schijnwer pers. Het fenomeen, x-esultaat vaxx een doelgerichte campagne, wordt in de VS populair aangeduid als 'TheBoston Mira cle' ('Het wonder van Bostoix'). President Clinton overlaadde de stad met lof en riep andere door geweld verscheurde Amei'h kaanse steden op het voox-beeld te volgen. Bostons antwoord op de epidemie van vuux-wapengeweld? Nauwex-e samenwer king tussen politie, justitie, reclassering, scholen, kerken en buui-tcomités, onder het motto: 'gezamenlijk belang en ge meenschappelijke verantwoordelijk heid'. Te lang leefden wijkbewoners en politie op voet van ooi-log. 'Samenwer king' is de nieuwe slogan. Nog altijd wordt de politie in Dorchester met wantrouwen bejegend. Dat blijkt als John Ezekiel, een klassieke 'Boston-cop' met Iex-se voor-ouders, op een sti-aathoek drie zwarte kindei-en toespi-eekt die een jong katje omhoog houden. „Hoe oud is

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 31