Nederland vergeven van de asbest PZC PZC feiten en meningen Crisis economie Rusland deert buurlanden niet Lerarenopleiding hbo kan weg Franz Josef Strauss was politicus die met vuist op tafel sloeg Advocaat Bob Ruers hielp al meer dan zevenhonderd slachtoffers 3 oktober 1948 T Tet heeft de Socialisti- n sche Partij SP) jaren van strijd gekost. Maar medio 1999 komt het er dan: het Instituut Asbest slachtoffers. De instelling zal standaard 90.000 gul den aan smartengeld uitkeren. Dat bespaart patiënten van longvlies- kanker, een inogelijk ge volg van het in aanraking komen met asbest, de lij densweg van een proces. Bob Ruersdé 'asbest-ad- vocaat' in Nederland en SP-senator, is trots op de ze 'overwinning' zaterdag 3 oktober 1998 door Raymond Peil Ondanks de diepe recessie in Rusland gaat hel de voor malige Oostbloklanden en ex- staten van de Sovjetunie al een paar jaar voor de wind. „Uiter aard zijn wij bezorgd over de fi nanciële turbulentie in de we reld, die ook deze landen kan raken, maar eigenlijk zijn de ontwikkelingen helemaal niet zo slecht, integendeel." Dat zegt Johannes Linn, vice- president van de Wereldbank voor Oóst-Europa en Centraal- Azië, die 24 landen onder zijn hoede heeft. Vooral landen die op termijn lid van de Europese Unie hopen te worden, hebben al zulke sterke economische banden met West- en Midden- Europa aangeknoopt dat de Russische catastrofe hen niet raakt. Linn somt op dat Estland, Li touwen, Letland, Polen, Tsje chië, Slowakije Hongarije en Slovenië het 'eigenlijk heel goed hebben gedaan'. „Ze hebben de crises in Azië en Rusland uitste kend doorstaan. De economi sche groei bedroeg van 1995 tot 1998 gemiddeld 5,3 procent. Voor dit jaar rekenen we op 4,5 procent." Hyperinflatie De hyperinflatie in een groot deel van deze landen is, dankzij ingrijpende hervormingen, drastisch afgenomen, van 150 procent (prijzen worden in een jaar tijd anderhalf keer zo hoog) naar ongeveer tien procent. Er komen behoorlijk wat buiten landse investeringen binnen, (8,4 miljard dollar per jaar). De rente is door de internationale woelingen gestegen, maar niet blijft 'zeer redelijk'. Turkije doet het, volgens Linn, ongeveer even goed. Alleen Bul garije en Roemenië kampen met wat tegenslagen. De Bulgaren hebben een soort grote schoonmaak moeten hou den, onder aanvoering van het Internationaal Monetair Fonds, in het bankwezen. Terwijl de Roemenen door politiek rumoer de zaak het land onvoldoende op de rails hebben kunnen kt gen. In Centraal-Azië en de Kaul sus meldt Linn „drie jaren y, gemiddeld vijf procent gro vooral in landen waar hen: mingen gedegen worden aanj pakt." Armenië, Georgië, Kazachsft Kirgizië en Azerbeidzjan pro teren daarbij onder meer van. miljard dollar steun die de reldbank - deels via haar zusti voor achtergebleven lander dit jaar hebben toegezegd, Op goede spoor Ondanks recente oorlogen cc stateert de Wereldbank datB; nië en Tadzjikistan op het go- spoor zitten. ,Het ziet er goed uitIn Bosnt er na twee jaar van goede ge. sprake van aanzienlijk verbe ring in de economie en - hoi we - politieke stabiliteit. K wel je aan Albanië kunt z> kan dat soms van zeer kc duur zijn", aldus Linn, die v,- dit land nu even een uitzon; ring moet maken. Oekraïne Het zwaarst getroffen door Russische problemen wordt Oekraïne, waar ook de sch- gedaalde olie- en grondstoffi prijzen hard aankomen. „He in de Oekraïne wat minder d matisch", aldus de Wereldhaf manager. „De schulden zijn lager en di nanciële turbulentie raakt, i land niet zo ernstig als Ruste- Mogelijk groeit de econco zelfs dit jaar. De financiële! eenstorting van Rusland is - bespaard gebleven. Maar ze; nog niet boven Jan." Linn meent dat de gevolgenii de Russische crisis voor, meeste van 'zijn' landen perkt maar beheersbaar i) „Hier en daar loopt de hai] terug, onder meer in Arme; Georgië en Kirgizië. Kaza;j tan en Azerb eidz j an hebben 1 van de gedaalde olieprijs. N( als de West-Europese econix gezond blijft en men tijdigic geert op de nieuwe ontwikte gen blijft Rusland in Oost-I ropa en Centraal-Azië verred het moeilijkste probleem."C< door Marcel van Silfhout Het ergste geval? Bob Ruers hoeft maar even na te den ken. „Dat was vorig jaar. Een man van 32 jaar, in de Achter hoek. Hij had nooit met asbest gewerkt, maar was besmet ge raakt door de kleding van zijn vader. Ik leerde hem kennen toen hij nog gezond was. Hij en zijn vrouw hadden net besloten te trouwen en waren een prach tig huis aan het bouwen. Op de dag dat het huwelijk was ge pland, werd hij begraven." Er volgt een korte stilte. „Maar alle gevallen zijn vreselijk. Longvlieskanker betekent een complete aftakeling van de mens. Iemand die 80 kilo woog, komt uiteindelijk op de helft. Of er is ineens een vochtophoping van 3 liter. Je hoeft het maar één of twee keer meegemaakt te hebben om te weten hoe erg het is." De machteloosheid is groot. „Je kunt er niets aan doen. Als de diagnose is gesteld, duurt het meestal nog geen jaar of je bent dood. Ik kende iemand die al binnen drie maanden stierf. Het gebeurt ook ineens. Alsof er een knop omgaat. De ene dag ben je nog kerngezond, de volgende is er benauwdheid, gehoest en die ondraaglijke pijn. Afgelopen week nog, bezocht Ruers een man waarbij de pijn- zenuwen in de rug waren door gesneden om het leed te ver zachten. „Maar het hielp al niet meer." Na zo'n bezoek heeft hij maar één remedie; „Ik zet de ra dio meestal erg hard aan." Het enige dat hij kan doen, is er kenning en begrip bij de voor malige werkgever van deze Specialisten verwijderen in mei 1998 asbestcementresten die werden aangetx-offen naast een speeltuin in Vlissingen. foto Ruben Oreel mensen te krijgen. Smartengeld van de werkgever dus. Sinds hij zich beginjaren negentig als ad vocaat op de asbestzaken wierp, heeft hij er al ruim 700 behan deld. De geordende archiefkas ten in zijn ouderwets statige bu reau vormen daarvan de stille getuige. Een archief vol wedu wen. Beroepsziekte Ruers, in 1995 mede-oprichter van het uit SP'ers bestaande Co mité Asbestslachtoffers, heeft zich enorm verdiept in de mate rie en geschiedenis van het in 1870 ontdekte isolatie-materi aal. Maar des te meer hij aan de weet kwam, des te meer hij zich verbaasde. In Engeland en Amerika is het materiaal vanaf 1910 op grote schaal gebruikt. In 1919 bleek al dat de verzeke ringsmaatschappijen asbest- werkers niet wilde vei*zekei-en, terwijl asbestose in Engeland in 1931 al als beroepsziekte werd erkend. In Nedex-land, waar de asbest-industrie pas na de oor log op gang kwam, werd het in 1949 een officiële beroepsziek te. Desondanks veranderde ervoor werknemers niets. Asbest werd zelfs populairder. Ok het in 19 6 9 verschenen px-omotierapport van di'. J. Stumpius, bedrijfsarts bij scheepswerf De Schelde, werd nagenoeg genegeerd. „Dat rapport eindigt met de conclu sie: 'Asbest is een groot pro bleem voor de volksgezondheid. Overheid grijp in.' Maar dat is dus niet gebeurd. Dat is dood- en doodzonde. Het heeft onno dig duizenden levens gekost." Wat er wel gebeurde was een verbod op het giftiger geachte blauw asbest. Maar daar kon je een ontheffing op ki-ijgen. Ru ers: „En het cynische is dat die ontheffing ook bij bosjes is ver leend. Vooral aan het asbestbe- drijf Eternit in het Overijsselse Goor." De vakbonden bereikten in de jaren zeventig ook niets. Pas eind jaren tachtig, als Remi Poppe zich als 'milieuman' van de SP ex-mee gaat bemoeien en letterlijk scheepswerven en fa brieken platloopt, komt het on- demerp asbestslachtoffers weer op de politieke agenda. In 1989 is er het proefproces van 'de drie weduwen' tegen het we reldwij d actieve Eternit. In 1994 wox-dt .eindelijk een alge meen verbod op asbest van kracht. Maar pas als het KRO- progamma 'Ook dat Nog' medio 1995 uitpakt met een schrijnend item over asbestslachtoffei-s - waarbij er twee miljoen mensen voor de buis zitten - is het hek pas echt van de dam en zijn werkgevers vaker bereid om het smai-tengeld te betalen. Uiteindelijk betaalde ook Eter nit vlak voor het vonnis. Dat was de eerste doorbraak tegen het bedrijf in het bij Almelo ge legen dorp. Ruers: „Die strijd was lastig. Goor is helemaal vergroeid met het daar in 1936 gekomen Eternit. Je kent het wel, ze sponsoren de voetbal club, het verenigingsleven en het is natuurlijk werkgelegen heid." Hij noemt het bedrijf dan ook uitermate cynisch. „Het is in feite dood door schuld. In 1975 waren er al honderd as- best-doden per jaar en wat schrijven ze de overheid en de SER? 'Het valt wel mee,' 'me disch is er niets vastgesteld' en 'als je maar veilig werkt.' Inmiddels is de asbest-produc- tie van Eternit overigens uit Goor verdwenen. Ruers kwaad: „Ze hebben de asbestfabriek simpelweg naar een dorpje in België verplaatst!" Daar is net als in Engeland nog geen ver- bod. Al gaat dat veranderen om dat er binnenkort Europese richtlijnen komen. Bemoedigend Bemoedigende voorbeelden zijn er ook. De electriciteitscentra- les in Nederland gaan er beter mee om en geven zelfs begelei ding aan hun met asbest be smette werknemers. In een zaak van Ruers werd smartengeld door een verzekeraar afgewe zen omdat het verjaard zou zijn. De weduwe van man belde Ru ers echter een paar dagen latex- op. „De directeur van de Elek- triciteits Productiemaatschap pij Zuid-Nederland had gezegd: 'We zijn een sociaal bedrijf. Dan betalen we het maar uit eigen zak.' Petje afhoor." Hoewel de grootste strijd nu is gestreden, zegt Ruers dat we nog lang niet zijn veiiost van as best. „Onze samenleving is ver- geven van de asbest. Overal waar hitte is, is isolatie en dus asbest. Als je goed kijkt in Ne derland, het zit overal." In Utrecht, waar Ruers raadslid is voor de SP, heeft hij door mid del van een motie een asbest-in- ventarisatie in overheidsgebou wen afgedwongen. „Maar eigenlijk moet dat overal gebeu ren. Daarna moet je bekijken waar je ook echt moet ingrij pen." Schildersziekte De paniek die er nu vaak is rondom asbest, gaat Ruers soms te ver. „Vroeger werd het geba gatelliseerd en moest ik op de gevaren wijzen. Maar nu is het business geworden en slaat het aan de andere kant weer door. Je krijgt echt geen probleem van één zo'n vezeltje. Als je niets breekt, boort of schuurt is het niet gevaarlijk omdat het aan het cement is gebonden. Het ligt ook op mijn schuur Laat maar- lekker liggen." Inmiddels zijn de felicitaties al om. Het dagblad Trouw schreef in haar hoofdredactioneel com mentaar dat de komst van het instituut mede te danken is aan 'de grote inzet van de Socialisti sche Partij.' Staatssecretaris Hoogervorst gaf dezelfde, voor deze partij ongebruikelijke, lof tuitingen. Ruers is echter nog lang niet uit gestreden. „Ik vraag me af wat we er allemaal van hebben ge leerd als je nu ziet wat er aan de hand is rond OPS, 'de schilders ziekte.' Ik heb daar weer een soort déja vu gevoel van tien jaar geleden. De oplosmiddelen tasten de hersenen op een vrese lijke manier aan. Ook hier zie je dat de Bouw- en Houtbond van de FNV heeft gezegd: 'stop nou met die handel', maar toch gaat het door." GPD zie ook pagina 13 door Uta Winkhaus Op de tiende sterfdag is het aan het graf van Franz Josef Strauss niet meer zo druk als vlak na zijn dood. Toch leeft de voormalige premier van Beieren xxog volop in de harten van het volk. In cafés hangen foto's met een zwart rouwlint, in souvenir winkels worden bierkruiken verkocht met de beeltenis vaxx 'FJS'. Als mede-oprichter van de Christelijk-Sociale Unie (CSU) gold Strauss als een op merkelijk, maar ook omstreden politicus. De CSU maakt de ba lans op en koestert de erfenis van Strauss. Strauss werd geboren op 6 sep tember 1915. In München stu deerde hij economie, geschiede nis en letteren. Nadat hij tijdens de Tweed e Wereldoorlog officier was geweest en bij Stalingrad was gelegerd, richtte Stx-auss in 1946 met geestverwanten de CSU op. In 1949 werd hij lid van de eex-ste Bondsdag. Van 1953 tot 1962 beklegdde hij verschil- lende ministersposten, waaron der Defensie. Conservatisme Al vroeg was Strauss opgeval len wegens zijn conservatisme en uitgesproken antisocialisme. In oktober 1962 speelden die ovex-tuigingen een grote rol toen Strauss redacteux-en van het weekblad Der Spiegel het arres teren op beschuldiging van landverraad. Het blad had een bericht over het leger gepubli ceerd, dat voor een deel op ge heime documenten berustte. De affaire kostte Strauss de kop. Hoewel zijn prestige zwaar was beschadigd, was Strauss verre van uitgerangeex-d. In 1961 was hij vooi-zitter van de CSU ge worden en hij bouwde zowel in Beieren als in Bonn verder aan zijn loopbaan. In 1966 keerde Strauss terug op het hoogste plan als minister van Financiën in de brede coalitie van CDU/CSU en SPD. Strauss werd in 197 8 en 19 82 tot premier van Beieren gekozen.Ondex-wijl had hij één van zijn bitterste ne derlagen geleden, toen hij als lijsttrekker van de CDU/CSU in 1980 kansloos ten onder ging te gen SPD-kanselier Helmut Schmidt. De politiek in Beieren leek niet zonder FJS te kunnen. Des te groter was de schok toen Strauss op 1 oktober 1988 tij dens de jacht in Regensburg in elkaar zakte. Twee dagen latex- overleed hijzonder het bewust zijn te hebben herwonnen. De CSU leek de klap in eerste in stantie goed op te vangen. Max Streibl werd premier, Theo Wai- gel partijvoorzitter Maar al snel kwamen er schandalen aan het licht, die hun wox-tels hadden in het tijdperk-Strauss. Streibl struikelde over de Amigo-affai re, waarbij hij moest toegeven gratis vliegreizen te hebben aangepakt. Achter de schermen was een gevecht bezig om de op volging tussen Waigel en Ed mund Stoiber. Stoiber won en wist bij de deelstaatverkiezin gen de absolute macht van de CSU nog maar eens vast te hou den. Openheid De nieuwe leiders van de CSU wi sten de partij uit het dal te ha len door de politieke stijl van Strauss af te zweren. Geen ge konkel meer, maar openheid, luidde het devies. Stoiber ging de regering leiden als een mana ger, met efficiëntie als doel. Op de barokke levenslust in Bei eren liet Stoiber zijn Pruisische discipline los. Bij het herdenken van Strauss komt de CSU tot de conslusie dat hij weliswaar een politicus was die graag in het duister ope reerde, maar ook visie had. Zo zorgde Strauss ervoor dat Bei- ex-en industrie- en technologie- bedrijven aantrok, waardoor de 'Freistaat' minder afhankelijk werd van de landbouw. Ook maakte hij van de CSU een volkspartij. Sneeuwbal In 1983 was Strauss een van de drijvende krachten achter de miljardenkx-edieten aan de DDR, die werden verstrekt op voorwaarde dat de Oost-Duit- sers meer reisvrijheden kregen. Volgens Peter Gauweilex-, frac tieleider van de CSU in de Bei erse Landdag, bracht FJS daar mee de sneeuwbal aan het rollen die in 1989 de Berlijnse Muur omver kegelde. Gauweilex- prijst Strauss als een 'Beiex-se De Gaulle'. Waigel - vindt dat overdreven, maar Manfred Röber, een Oost-Duit ser die in Rott am Inn het gx-af van Stx-auss bezoekt, voelt wel iets voor de vergelijking. „Hij was de enige, die een achter- werk in zijn broek had. Hij sloeg op tafel wanneer dat nodig was", zegt Roeber vol bewonde- x-ing. AP Studie volgens deskundige beter thuis bij pabo of universiteit door Martijn Reusink De hbo-opleidingen tot le raar voor het voortgezet ondex-wijs hebben hun langste tijd gehad. Zij zouden moeten opgaan iix nieuwe onderwijs- instituten, bijvoorbeeld samen met de pedagogische academies voor het basison derwijs (pabo's) exx delen van universiteiten. Op die scholen kunnen generalisten worden opgeleid, die zich onderschei den van de specialisten met een academische opleiding of ervaring in het bedrijfsleven. Zo kaxx de tanende belangstel ling voor het vak van leraar worden verhoogd, verwacht onderwijsdeskundige ir W. C. M. van Lieshout. De oud-voorzitter van de Ka tholieke Universiteit van Nij megen zou dezer dagen de zogenaamde Taskforce Lera renopleidingen leiden, een groep deskundigen die cle mi nister adviseert hoe het vak van docent weer aantrekkelijk en bij de tijd kan wox-den ge- maakt. Zou, want dat gaat niet door. Minister Hermans heeft zich bij zijn aantreden enige bedenktijd gegund. De gepensioneerde Van Lies hout (70 jaar): „Ik vind het he lemaal niet onverstandig dat de minister even pas op de plaats maakt en nadenkt over zijn stx-ategie. Ik hoop alleen dat het niet te lang gaat duren. Het gevaar is dat er straks niets gebeurt, of dat de oplei dingen zelf hun koers uitstip pelen zonder dat er landelijk beleid is." Geen geld Van Lieshout en tal van andere besturen op het gebied van on derwijs vrezen dat er weinig terecht komt van alle plannen om de lerax-enopleidingen te hei-vormen. „De nieuwe mi nister kan wel met een frisse blik de problemen in het on derwijs willen oplossen, maar hij heeft één probleem: hij heeft het regeei-akkoord on derschreven. Dat betekent dat hij geen geld heeft om alle plannen voor de lerarenoplei dingen uit te voeren." Waarom kiezen steeds minder jongeren voor het vak van le raar in het vooi-tgezet onder wijs? Van Lieshout verfoeit elk simpel antwoord op deze vraag. Te lage salarissen of te weinig status zijn volgens hem geen afdoende verklaringen, Van Lieshout vindt het onderwijs een op zichzelf gerichte we reld. foto Ger Loeffen/GPD hoezeer zij ook meespelen. De Limburgse onderwijs- en oi-- ganisatiedeskundige zoekt de oplossing in een totaal nieuwe benadering van het vak. „Het ondeiwijs lijkt een op zichzelf gerichte wereld. Voor een deel is dat ook zo. De maat schappij is de afgelopen twin tig jaar zo sterk veranderd, dat geen enkele jongei-e meer ver wacht van zijn 25ste tot zijn pensioen dezelfde baan bij de zelfde baas te houden. Alleen in het ondeiwi js zie je nog vaak ambachtelijke structuren die veel weg hebben van de oude gilde-organisaties. Je stapt er als jongeling in en je weet pi-e- cies welke stappen je zult doorlopen. Dat beeld bestaat althans bij veel jongeren en dat schi-ikt af." Van Lieshout pleit voor meer wisselwerking tussen het on derwijs en het bedrijfsleven. Leraren moeten vaker uit het bedi'i j f sleven worden gerekru teerd of juist vanuit het onder wijs buiten de schoolmm-en gaan wex-ken. „Je krijgt dan niet alleen meer praktische kennis op school, maar ook een mix van specialisten en gene ralisten. De moderne leraar kan niet meer meester zijn op alle terreinen. Taakverdeling is onvermijdelijk. Ookgenex-a- listen blijven nodig. Nu het pakket in de laagste klassen van het voortgezet ondeiwijs is vei-breed tot vijftien of zes tien vakken, kun je het kinde ren niet aandoen om ze met evenveel verschillende docen ten op te zadelen." Dit nieuwe profiel van de le raar biedt volgens Van Lies hout meer mogelijkheden tot loopbaanontwikkeling. „Je krijgt er ook heel andere types bij als lei-aar, bijvoorbeeld hbo'ers informatica die vijf of zes jaar in het bedrijfsleven hebben gewerkt. De organisa tie van de school wordt daar door flexibeler. Dit betekent wel dat het management van de school een andere rol krijgt. De rector of directeur is niet meer de man of vrouw die de roosters opstelt en door de gangen loopt om te kijken of alles wel goed gaat, maar de persoon die de doelstellingen van het bedrijf formuleert, be waakt en evalueert." Eigenwaarde Eigenwaarde en pei-soonlijke uitstraling zijn volgens Van Lieshout de belangrijkste wa pens van een schoolleidei-, „Een manager in het onder wijs moet vooral ook eens 'nee' kunnen zeggen. Zo mag je best grenzen stellen aan het aantal neventaken dat een docent heeft. Nee zeggen, betekent ook da t j e een verzoek om deel - name aan een cursus Engels niet kunt honorex-en, omdat je tijd en geld juist voor andere bijscholingsactiviteiten hebt gereserveerd. Of dat een roos ter wel eens onvoordelig voor deze of gene uitpakt, omdat je de leerlingen zo weinig moge- li jk tussenuren wi lt geven. Het zijn volgens de onderwijs deskundige allemaal verve lende boodschappen die op de korte termijn misschien kwa lijk worden genomen, maar op lange termijn hun nut bewij zen. „Wie daarin consequent is dwingt respect af bij docenten en ouders." Mag een directeur ook 'nee' zeggen tegen de dikke stapels nieuwe richtlijnen die maan delijks door het ministerie naar de scholen worden ver stuurd? Van Lieshout glim lacht: „Ik denk dat de meeste directeux-en dat inmiddels wel goed kunnen. Die circulaires woi-den met een flinke korrel, zout genomen. Er bestaan in het onderwijs al lang twee soorten werkelijkheid: een zo als die op het ministerie en in de politiek wordt gezien, en de werkelijkheid die in de prak tijk wordt ex-vai-en." GPD Blank en zwart Het hooggerechtshof van de staat CaUförnië heeft bepaald dat de wet die een huwelijk tussen een blanke met iemand van een ander ras verbiedt, in strijd is met de Amerikaanse grondwet. Aan een blanke vrouw die met een zwarte man wilde trouwen was door de burgerlijke stand van Los An geles in eerste instantie een huwelijksvergunning gewei gerd. Thyssen veroordeeld De Duitse staalmagnaat Fritz Thyssen is door een Duits zui veringsgerechtshof in lichte graad schuldig bevonden aan collaboratie met de nazi's. Hij moet 15 procent van zijn bezit ting inleveren. Thyssens w mogen wordt geschat op! miljoen Mark. De industri gaf Hitler financiële steunl het aan de macht komen, 1 Negevwoestijn f Israël weigert om de Neg woestijn af te staan, zo^. voorgesteld in het plan Ber^ dotte. De Israëli's zeggen r ze met de woestijn tweede.^ van hun grondgebied enof alle natuurlijke reserves zt? den verliezen. Loodsensociëteit In Vlissingen wordt binn^ kort de bouw van de Sociëij- van het Nederlands Loods?, zen aanbesteed. De bouw^ nog in 1948 moeten beginiK, i City OnLine Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 of maandag t/m vrijdag- op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te; spreken op de band of de J verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en I uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 i tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 95,00, franco per post 125,50; per maand 34,75; per jaar 366,50; franco per post 485,00; bij automatische afschrijving 2 per termijn 1,50 korting; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,75. zaterdag 2,50 p.st.; (alle bedragen inclusief 6 pet. btw, Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen j Advertentietarieven: 184 cent per mm, minimumprijs": advertentie 27,60; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief; speciale posities: tarief op aanvrs-1 voor brieven bureau van dit blad ƒ7,- meer (excl .17,5 pet btw); volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V Vlissingen Uitgever: W. F de Pagter Hoofdredactie: A L Oosthoek A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie Postbus.18 4380 AA Vlissingen Tel (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur in het weekeinde; verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)472404 Goes: Voorstad 22 4461 KN Goes Tel (0113)273000 Fax (0113)273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 4537 AK Terneuzen Tel. (0115) 694457 Fax. (0115) 620951 Axel: Nassaustraat 15 4571 BK Axel Tel. (0115) 568000 Fax. (0115)561415 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114)373840 Zierikzee: Grachtweg 23 4301 KJ Zierikzee Tel. (01111454647 Fax (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 2