Srebrenica lijkt één grote doofpot Onderzoek Van Kemenade naar optreden Dutchbat Zou ook Jos van Kemenade, de Noord- Hollandse commissaris van de konin gin, aangetast zijn door het Srebrenica- virus? Het virus dat alles en iedereen be smet en beschadigd die er mee in aanra king komt? Van Kemenade onderzocht of de krijgsmacht dan wel de departementa le top onderzoeken naar het Srebrenica- falen beïnvloedde. Ondanks een reeks bij na onverklaarbare stommiteiten die hij tegenkwam, oordeelde Van Kemenade echter dat er geen opzet in het geding was. Toch is met gemak een bloemlezing uit Van Kemenades eigen werk te vervaardi gen waaruit zou blijken dat het opzette lijk feiten verdoezelen welhaast afdruipt. De opsomming van zo veel stommiteiten die af en toe zo consequent werden be gaan had voor Van Kemenade gemakke lijk aanleiding kunnen zijn een ander eindoordeel te geven. Veel zaken bleven onopgehelderd of eindigden met de con statering dat er iets mis was gegaan met de communicatie. in deze bijlage p reportage 23 zaterdag 3 oktober 1998 Generaal Couzy foto Roland de Bruin Minister De Grave van Defensie. foto Cees Zorn 'Vergeet het fotorolletje', riep Van Keme nade gedecideerd bij de presentatie van zijn rapport, terwijl hij toegaf de betrok ken laborant die het belangrijke rolletje van een Dutchbatter verprutste nimmer had gesproken. Geruchten over 's mans inmiddels 'overtallig' geworden status als burger-employé bij zijn onderdeel, als mede zijn door drank en scheiding geruï neerd privé-leven, helderde de onderzoe ker daardoor niet op. Van Kemenade was afgelopen maandag zeker van zijn zaak en hoorde vervolgens de nieuwe minister van defensie De Grave verzuchten dat de „integriteit" van Defensie niet was aan getast. Onschuld Het eindrapport van Van Kemenade doet de buitenstaander nog geloven in de uit eindelijke uitkomst van onschuld en on bedoeld falen. Maar wie alle verhoren van direct betrokkenen, brieven en medede lingen in de acht centimeter dikke bijlage leest, fronst de wenkbrauwen. Daar valt op hoe vaak de 35 topambtenaren en mili tairen tijdens gesprekken zich iets niet kunnen herinneren, net op vakantie wa ren en hoe ongelukkig achteraf ook, niets notuleerden van belangrijke en beslissen de bijeenkomsten. Ambtenaren noteren toch alles? In dat deel van het rapport valt ook te lezen dat toenmalig bevelhebber Couzy twee marechaussees van het kazer neterrein wilde laten verwij deren; zij sta ken hun neuzen te diep in zijn zaken. Het waren hete tijden, zoveel wordt duidelijk. Van Kemenade zocht misschien naar de openlijk uitgesproken wens van diverse betrokkenen om de waarheid onder het tapijt te houden. Die vindt hij niet. Wel spreekt hij met de kolonel-arts Gerrie Kremer, als chirurg op 11 juli 1995 oogge tuige van de val van de moslimenclave. De arts zegt onverbloemd tegen Van Keme nade over het debriefingsrapport: „Ten dentieus en een verkrachting van de waarheid." Kremer praat zich in meerdere sessies de blaren van de tong. Om duidelijk te ma ken dat een moslimvrouw aan schotwon den overleed, omdat de commandant van de verbandplaats haar niet wilde helpen. Uiteindelijk wordt hem een reeds ge schreven verklaring voorgelegd waarin staat dat de vrouw niet is overleden. Het kost hem opnieuw moeite de waarheid op Landmacht: „Slecht nieuws heeft ook de neiging slecht te worden doorgegeven." Bert Kreemers vond het uiterst onver standig dat de Landmacht het onderzoek mocht uitvoeren. „Ik vond het een 'recipe for disaster'. Het is rechter in eigen zaak spelen." Machteloos constateert hij dat er voortdurend 'hiaten' zaten in de informa tievoorziening vanuit de landmacht rich ting zijn directie. Landmacht De top van de landmacht speelt een cen trale rol in de Srebrenica-affaire. Dutch bat bestond uit manschappen van de Landmacht (De luchtmobiele brigade) en de debriefing, uitvoerige gesprekken om de gebeurtenissen op een rij te zetten, werd uitgevoerd onder verantwoordelijk heid van Landmacht-bevelhebber Couzy en de zijnen. Uit veel blijkt dat de gene raals de hakken diep in het zand zetten om de reputatie van de landmacht, en die van hun zelf in het bijzonder, overeind te hou den. Zij waren goed bevriend met de lei ding van de Koninklijke Marechaussee (Fabius en diens 'plv' Roos) en de officier van justitie Besier liet zich wel heel erg makkelijk op een zijspoor rangeren; die wist meer niet dan wel. De actie 'voorkom verdere beschadiging Landmacht' begon toen minister Voor hoeve van defensie een maand na de val de enclave een groot onderzoek eiste naar strafbare feiten van Dutchbatters en oor logsmisdaden van Serviërs. Het aanvan kelijke onderzoek door de Marechaussees met opsporingsbevoegdheid onder lei ding van een voormalig procureur-gene raal wordt onder druk van de landmacht top enigszins anders opgezet: Het wordt een debriefing van alle Dutchbatters, on der leiding van Landmachtgeneraal O. van der Wind. De marechaussees mogen helpen, maar dienen daarbij hun opspo ringsbevoegdheid in de aktetas onder de tafel achter te laten. Generaal Van der Wind meldt tegen Van Kemenade dat hij direct de tweeslachtig heid van de debriefing inzag; een vertrou welijk gesprek waarbij mogelijke straf rechtelijke aspecten aan de orde kwamen. Afgesproken werd dat dan een 'time out' werd aangevraagd en betrokkene een ad vies zou krijgen aangifte te doen bij de Marechaussee. Dat zou ook gebeuren als de kans bestond dat de ondervraagde kwalijke zaken over zichzelf zou verkla ren. De aangiftes zouden linea recta naar de officier van justitie Besier gaan. Rapport Wat enkele marechaussees i n een pas twee jaar later boven tafel gekomen 'manage- mentsrapportage' oplekenden, passeert ook tijdens de debriefing de revue. Mede werking van Dutchbatters aan het schei den van moslimmannen en -vrouwen, het mogelijk achteroverdrukken van geld van moslimvluchtelingen, het overrijden in hectische situaties van vluchtelingen en de mogelijke verkoop van wapens... niets van dat al bereikt in die dagen de officier van justitie. Van Kemenade wordt argwanend: „Is het niet merkwaardig dat er zo'n manage- mentsrapportage bestaat? Dat de gene raal van de KMAR daarover beschikt? Dat hij de minister daarover mondeling mededeling doet? Dat hij dat rapport schriftelijk doet toekomen aan de waar nemend bevelhebber der landstrijd krachten, maar dat de meest directe staf rond de minister en secretaris-generaal twee jaar lang niet beschikt over dat rap port?" Plaatsvervangend secretaris-generaal Hulshof wil het antwoord wel geven: „Nee, dat is niet gebruikelijkEn over de interne cultuur zegt hij: „Veel mensen zeggen dan op een gegeven moment: Ja, dat kan niet waar zijn en even op je tellen passen. Er zijn nog heleboel andere Dutchbatters die het ontkennen en wil je even bedenken dat zoveel mensen getrau matiseerd zijn, zullen we dat weer niet al lemaal naar boven halen. Recherchechef Küijs van de marechaus see beschrijft wat er is gebeurd met de conclusies van de 'analyseteams' die de verslagen van de debriefing tegen het licht hielden. Eén van de drie teams be handelde de strafbare feiten, maar de be vindingen van dat team bereikten het openbaar ministerie niet. Kuijs: „Er be staan maar twee exemplaren van dat ver slag. Eén heb ik hier voor me liggen en het andere ligt in de kluis bij de landmacht." Dat alleen het OM oordeelt over vervol- ging van strafbaar handelen of niet, bleek niet zo van belang. „Sterker nog, het was zo afgesproken dat wij vanuit het team niet eens aan het OM zouden hoeven te melden dat zich strafbare feiten hadden voorgedaan." Vlucht KMAR-rechercheur Rutten die het mana- genientsrapport opmaakte maar buiten de debriefing wordt gehouden, valt van de ene verbazing in de andei-e. Er werd niet gezocht naar strafbare feiten. Kwamen de feiten die hem anoniem waren verteld door Dutchbatters dan niet tijdens de de- briefing naar boven, hadden de vijf in een emotionele bui hem maar wat op de mouw gespeld? Rutten merkte veel later dat het uiteinde lijke verslag van de debriefing, bestemd voor de buitenwacht en de politiek, niet bepaald alles omvattend was.. De com mandant van een observatiepost in de en clave meldde hem dat een pantservoer tuig tijdens de vlucht naar de basis over moslims heen was gereden. Daarvan stond in het algemeen verslag geen letter. Officier van justitie Besier komt in de ver slagen gemakzuchtig over waar het Sre brenica betreft, maar geeft steeds aan een ander heikel punt te willen bespreken: Een onderzoek naar wangedrag van mili tairen in Angola, dat werd uitgevoerd door de inspecteur-generaal der Krijgs macht. Officier Besier zag duidelijke ver klaringen van strafbare feiten, zoals seks met minderjarige meisjes, maar mocht geen justitieel onderzoek instellen. Het frustreerde hem en de leden van de mare chaussee die de zaak ook bekeken dat de Krijgsmacht zichzelf mocht onderzoe ken. Er volgde slechts een veroordeling wegens hasj-bezit. „En juist bij Angola, zeg ik hardop, speelt het 'doofpotgebeuren' wellicht een rol", vertelt Besier Van Kemenade veelbelo vend. Maar een koude douche volgt als die reageei-t: ,,U begrijpt dat dit niet tot mijn opdracht en mijn competentie behoort." Hans Leber en Cees van der Laan Slecht nieuws over de rol van Dutchbat in het Srebrenica-debacle is niet in de doofpot gestopt. Deze geruststellende boodschap van onderzoeker J. van Kemenade veroorzaakte deze week een zucht van verlichting in de Defensietop. Maar wie het zeer uitgebreide verslag leest, kan ook tot een andere conclusie komen. Oud-minister Van Kemenade licht zijn rapport over Srebrenica toe. foto Cees Zorn Vrouwen uit Srebrenica bekijken foto's die ze van Dutchbat militairen hebben gekregen. foto Rob Keers papier te krijgen. Hij meldt ook dat de me dici tijdens beschietingen een bunker werden ingestuurd, terwijl tientallen me ters verderop in een onbeschermd gedeel te van de hal 40 gewonde moslims lagen. De voorraad medicamenten voor de mili tairen mocht niet voor burgers worden aangewend, was een motief. Een bescha mend dienstbevel, volgens de arts, die dit negeei'de en is gaan helpen. Beerput Volgens Kremer is de Tweede Kamer in het ongewisse gelaten over veel feiten rond Srebrenica. Daar vernam men in ie der geval niet de har-de waarheid van Kre- mers ervaringen. Over de vraag of er een justitieel onderzoek moet worden inge steld, oppert de Koninklijke Marechaus see in een notitie een mogelijk nadelig ef fect. „Niet mag worden uitgesloten dat er dan een beerput open gaat.Waar zijn on derzoeken voor, vraagt de lezer zich a fEn sinds wanneer bepaalt de Defensietop of een justitieel onderzoek opportuun is? Kolonel Kremer rept zonder omwegen van een 'cover up' (doofpot): „Er is heel bewust geprobeerd om van'antwoorden van Dutchbatters op vragen zoveel moge lijk de scherpte af te halen, zodat deze antwoorden in ieder geval geen schade konden veroorzaken in de publiciteit." En de kolonel-arts staat niet alleen in zijn kritiek. Ook C.RC. Kuijs, toenmalig re cherchechef bij de Koninklijke Mare chaussee (KMAR), oordeelt hard over het onderzoek: „Deze debriefing had het ka rakter van een huishoudelijk onder-zoek, om dat woord maar eens te gebruiken. Dat was een huishoudelijk onderzoek binnen Defensie. Door eigen personeel gedaan. Daar werden dan kwaliteitscon troleurs boven gezet in de vorm van gene raal Huyser en meneer De Ruiter maar het is en blijft een huishoudelijk onderzoek." Kortom, Defensie onderzoekt Defensie. Voormalig chef Defensiestaf 'generaal Huyser, nota bene één van de controleurs van het debriefingsrapport, weet uit ei gen ervaring hoe militairen elkaar de hand boven.het hoofd kunnen houden. „Om de doodeenvoudige reden dat elke keer als er wat aan de hand is en je moet een onderzoek doen, dan wordt beslist niet verteld wat er verteld moet worden. Ik geef het u op een briefje. Dan zeggen ze: we sluiten de rijen en we vertellen lekker niet wat er gebeurd is." Plaatsvervangend directeur Defensie voorlichting Kreemers, burgerambte naar, geeft in zijn verhoor tegenover de onderzoekscommissie blijk van wantrou wen jegens de berichtgeving door de Na aankomst op Soesterberg kust een blauwhelm de Nederlandse bodem. foto Roland de Bruin Vrije Scholen gaan met de tijd mee Fotorubriek: Waterstaat Aad van den Heuvel en de maakbare samenleving Kortingen straks taboe voor apothekers Britten bouwen aan millennium-droom Lekker skaten in Parijs

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 23