Rijkaard kijkt niet naar reputatie Dopingkoorts naar grote hoogte in Italiaans voetbal Zware loting Vitesse en Willem II Het eerste Oranje-shirt geef ik niet weg Spaanse furie haalt biljarttop onderuit Peter van Vossen uitverkoren als waardering voor zijn dadendrang Van Gastel blijft geschorst Madiot weer op vrije voeten Van Grunsven nadert Werth Trainer Co Adriaanse berispt Engeland zegt voetbalduel af Ajax moet internationals afstaan Kramp doet Martina Hingis das om Yeere speelt om 16.00 uur door Henk Hoijtink ZEIST - Buitengewoon zelfver zekerd openbaarde Frank Rijk aard, de nieuwe leider van Oranje, gisteren de eerste selec tie van zijn hand4. „Ik ga voorbij aan naam, faam en status", sprak de 36-jarige bondscoach, die Winter, Jonk, Zenden, Hesp, De Goey en Van Bronckhorst passeerde voor de oefeninter lands tegen Peru (10 oktober in Eindhoven) en Ghana (13 okto ber in Arnhem). De man, die als assistent tijdens het wereldkampioenschap op de achtergrond bleef, slaat de weg naar het Europees kampi oenschap van 2000 als debute rende hoofdcoach in met een reeks veelal opmerkelijke debu tanten: AZ-doelman Moens, Van Hintum, Reuser, Talan en Van Wonderen. Van Vossen keert terug bij het Nederlands elftal, waarin hij in april '95 (Tsjechië - Nederland 3-1, EK-kwalificatie) voor het laatst speelde. Ook Mols, die voor het WK afviel ten faveure van de alweer geruisloos ver dwenen Hasselbaink, krijgt bij Rijkaard een nieuwe kans in de groep van achttien spelers. „Het WK van Frankrijk is afge sloten. Het is gelukkig succesvol geweest. Maar het is nu tijd voor een nieuw verhaal", zei de één na jongste bondscoach in de KNVB-historie (alleen Kessler was in de jaren zestig jonger). Denkbeelden Vernieuwend was gisteren de bijeenkomst in Zeist, waar selecties voorheen via kille persberichten werden bekend gemaakt, en verfrissend boven dien door de rake woorden van de nieuwe bondscoach. Natuur lijk hadden gelouterde spelers als Winter (31) en Jonk (bijna 32) teleurgesteld gereageerd, vertelde hij. „Maar als ik het uitleg, is het ook weer logisch dat ze begripvol zijn. We staan voor een lange reeks naar het EK 2000 en het staat mij vrij daarin mijn eigen denkbeelden en filosofieën toe te passen." Rijkaard benadrukte dat nie mand is afgeschreven, en hij on derkende de kwaliteiten van de afvallers. „Ik kan te allen tijde weer een beroep op hen doen. Dat heb ik ze ook gezegd. Maar ik kan me voorstellen dat spe lers van dat kaliber bij zichzelf te rade gaan en zich op hun toe komst beraden. Voorlopig heeft niemand op basis van deze se lectie bedankt." Rijkaard selecteerde de 25-jari- ge AZ-doelman Moens, en niet de dertigers Hesp of De Goey, om 'een jonge, veelbelovende keeper internationale ervaring te laten opdoen'. Tevens wil hij in het Nederlands elftal weer diepgang aan beide zijkanten zien. „Tijdens het WK was het evenwicht verstoord, vond ik. Te veel spelers waren links ge oriënteerd." Daaraan danken Reuser, die soms op rechts speelt bij Vitesse, en Talan, de echte vleugelspits van Heerenveen, hun eervolle uitnodiging. Of zijn Oranje weer met vleugel spitsen gaat spelen? In principe, zei Rijkaard, houdt hij vast aan het systeem van zijn voorganger Guus Hiddink, een verklaard aanhanger van 4-4-2. „Een aan tal plaatsen staat vast. Dat zijn de uitgangspunten. Daarnaast zullen nuanceringen worden aangebracht om tot de in mijn ogen optimale veldbezetting te komen." Die zullen dus op de flanken liggen. „Ik wil de na druk leggen op de typisch Ne derlandse aspecten: een wed strijd dicteren, initiatief nemen. Dat betekent dat de spelers aan de buitenkanten altijd de ach terlijn moeten willen halen." Offensieve vleugels derhalve, ter ondersteuning van het cen trale aanvalskoppel Berg- kamp/Kluivert. Rijkaard liet doorschemeren dat Seedorf niet meer, zoals soms tegen zijn zin bij Hiddink, aan de buitenkant zal spelen. De verkiezing van de 30-jarige Van Vossen noemde Rijkaard een waardering voor zijn da dendrang. „Hij kan op links pri ma uit de voeten en hij kan sleu ren en lopen in een systeem met twee spitsen." Mols, afgevallen bij Hiddink, is volgens Rijkaard 'één van de vaardigste Neder landse spitsen'. Van Hooijdonk, die in onmin leeft met Nottingham Forest, en de geblesseerde verdedigers Numan, Bogarde en Ooijer kon den niet worden geselecteerd. Van Hintum, de linksback van Vitesse, en Van Wonderen ('voor de rechterkant of het centrum') zijn de nieuwe verdedigers. Me de daardoor is het merendeel van de geselecteerden, tien van de achttien, afkomstig uit de Nederlandse competitie, waar over soms zo wordt gescham perd. Ook dat is opvallend bij het debuut van Rijkaard. De selectie van Oranje komt woensdag 7 oktober bijeen voor een trainingsweek in Noord- wijk. Dan liggen de competities in Europa stil. In de aanloop naar het door Nederland en Bel gië georganiseerde EK is Rijk aard aangewezen op oefeninter lands, zoals die tegen Peru en Ghana, maar bang voor desinte resse is hij niet. „Het moet toch een enorme prikkel zijn om erbij te zijn, terwijl zo veel goede spelers niet zijn geselecteerd." Slim is de nieuwe bondscoach, en strijdvaardig ook. Hem werd gevraagd wat hij vond van de kritiek uit de hoek van de CBV (Coaches Betaald Voetbal), de belangenvereniging van de trai ners. Met name Co Adriaanse schreef Rijkaard een tekort aan opleiding en ervaring als coach toe. „Het is hun probleem", sprak Rijkaard. „Als ik er lan ger op inga, word ik afgeleid van de taak die ik heb te vervullen. Ik wens de heren veel sterkte en ik hoop dat ze ermee kunnen le ven-. Voorlopig word ik geen lid van de CBV." GPD Bondscoach Frank Rijkaard over Peter van Vossen: „Hij kan op links prima uit de voeten en hij kan sleuren en lopen in een systeem met twee spitsen." foto Marcel Antonisse/ANP van onze sportredactie ARNHEM - De door bondscoach Frank Rijkaard opgeroepen debutanten hebben stuk voor stuk enthousiast en verrast op hun uitverkiezing gereageerd. Vitesse-speler Martijn Reuser dacht dat Ar- tur Jorge hem in de maling nam, toen de Portugese trainer Reusers selectie voor het Nederlands elftal aan hem over bracht. „Maar Jorge was bloedserieus", aldus de nog immer verbaasde Reuser gisteravond. „Wow, dit is nog steeds ongelooflijk." Reuser voetbalde nog samen met Frank Rijkaard bij Ajax. De Vitesse-speler denkt dat hij daar ook zijn uitverkiezing aan te danken heeft. „Ik weet dat hij altijd al ge charmeerd van me was. Hij weet heel goed wat ik kan. Ik denk ook niet dat ik op basis van mijn laatste wedstrijden ben geselec teerd." „Beter laat dan nooit", is de reactie van ploeggenoot Marc van Hintum op zijn selec tie voor het Nederlands team. De kans is groot dat hij op 31-jarige leeftijd mag debu teren in Oranje. Arthur Numan en Winston Bogarde zijn langdurig geblesseerd en Frank de Boer is nodig in het centrum van de defensie. Oscar Moens werd volkomen verrast door zijn uitverkiezing in de selectie van het Ne derlands elftal. „Ik wist eerlijk gezegd niet eens dat ze moesten spelen"zei de AZ-doel man lachend. Hij maakt zich op voor een prachtige ervaring. '„Ik zal mijn uiterste best doen." Heerenveen-speler Jeffrey Talan rept zelfs van een 'uitgekomen jongensdroom'. „Hier denk je natuurlijk helemaal niet aan. Ik ben al lang blij dat ik weer speel. Vorig seizoen ben ik er door een liesblessure en operatie bijna een jaar uit geweest. Ik heb zelf ook het gevoel dat het allemaal nog beter kan. Ik moet nog gevoelsmatiger gaan voetballen." Talan verwacht in minimaal één van de twee oefenwedstrijden van Oranje aan spelen toe te komen. „En het eerste Oranje-shirt geef ik niet weg. Dat ga ik inlijsten." GPD UTRECHT - De vordering van Feyenoord dat Jean-Paul van Gastel op onreglementraire gronden is geschorst, is door de president van de rechtbank in Utrecht mr. H. Schepen giste ren afgewezen. De uitspraak in het kortgeding stelt de KNVB in het gelijk: de commissie van beroep heeft het recht een strafzaak onafhankelijk te bekijken en zich erover uit te spre ken. Feyenoord vocht niet de schorsing van zes wedstrijden, waar van twee voorwaardelijk, van Van Gastel aan alswel de proce- dure. Volgens Mr. L.. Smits, de advocaat van Feyenoord, kan de commissie van beroep op basis van de reglementen alleen straffen bevestigen, vernietigen of wijzigen. Van Gastel was evenwel in eerste instantie vrijgesproken. Zijn elleboogstoot aan Hamming in de wedstrijd tegen Fortuna S werd niet door de arbiter, assistent-scheidsrechters en waarnemer gerap porteerd maar wel geregistreerd door de televisiecamera's. Aan de hand van die beelden ging de aanklager van de KNVB in beroep tegen de vrijspraak, waarna Van Gastel alsnog werd gestraft. ANP LILLE - De Franse politie heeft Mare Madiot, ploegleider van de La Frangaise des Jeux-wielrenners, gisteren vrijgelaten. Madiot was een dag eerder door de Franse politie verhoord in verband met de Festina-affaire. Anders dan Jeff d'Hont, ver zorger van dezelfde wielerploeg, is Madiot niet in staat van beschuldiging gesteld. Inmiddels is D'Hont op borgtocht vrij gelaten, in afwachting van nader onderzoek. Justitie ver hoorde Madiot al eerder tijdens de Ronde van Frankrijk. AFP ROME - Anky van Grunsven heeft tijdens de Wereldruiter- spelen haar achterstand op haar Duitse rivale Isabell Werth tot 0,18 procent verkleind. De Brabantse won gisteren met Gestion Bonfire het tweede onderdeel, de Grand Prix Special met een wereldrecord van 1709 punten (79,49 procent). Het verschil met Werth, die Nissan Gigolo FRH bereed, was bij zonder klein. De olympisch kampioene kreeg 1706 punten (79,35). In de tussenstand heeft Werth 157,15 procent, Van Grunsven staat op 156,97. ANP ZEIST - De tuchtcommissie van de KNVB heeft Willem II- trainer Co Adriaanse berispt voor zijn gedrag tijdens de wed strijd tegen Feyenoord. De trainer werd door scheidsrechter Luinge naar de tribune gestuurd wegens aanmerkingen op de leiding en het bij herhaling verlaten van de coachzone. ANP LONDEN - Engeland heeft de vriendschappelijke voetbal wedstrijd tegen Joegoslavië die volgende maand gespeeld zou worden in het Wcmbley-stadion afgezegd vanwege het con flict in Kosovo. De Engelse voetbalbond (FA) zei de wedstrijd te hebben afgelast in het licht van de berichten over de ver slechterende situatie in de Servische provincie en een moge lijk militair ingrijpen tegen de Senders door de NAVO. AP AMSTERDAM - Ajax mist enkele belangrijke spelers vanwe ge interlandverplichtingen. Tegen Sparta kan de kampioen uit Amsterdam zondag geen beroep doen op Babangida en McCarthy. De eerste speelt dezelfde dag met het Nigeriaanse elftal in en tegen Burkina Faso. McCarthy neemt het zondag met Zuid-Afrika op tegen Angola. Beide duels zijn kwalifica tiewedstrijden voor de Afrika Cup. ANP door Hans Geleijnse ROME - De dopingchaos in het Italiaanse voetbal is compleet. De spelers in het betaalde voet bal dreigen met staking en an dere protestacties als er geen eind komt aan 'de leugens en on bewezen beschuldigingen' over dopinggebruik op de velden. En woedende reacties van het Parma-bestuur volgden op de onthulling gisteren door het packet van Bologna dat vrijwel alle spelers van de Serie A-club bij de aanvang van dit seizoen een veel te hoog hematocrietge- s halte hadden. Dit zou kunnen i duiden op toediening van het 1 omstreden middel EPO. Het'parket kwam aan zijn gege- k vens door huiszoeking bij een aantal aan sportclubs gelieerde artsen in Bologna en omgeving. Bij een van de artsendr. Alberto Bargossi - niet de officiële clubarts - werden documenten aangetroffen waaruit bleek dat het gehalte aan rode-bloedli- chaampjes bij sommige spelers dik boven de vijftig procent lag, Ter vergelijking: vijftig procent hematocriet is de limiet die de j internationale wielei'bond aan- i houdt voor het opleggen van een automatische schorsing van f vijftien dagen. t Derde doelman Nista is volgens iï de documenten van Bai-gossi re- cordhouder met 63 procent. 5 „Die moet trombose hebben, i geen wonder dat hij al drie jaar s geen wedstrijd heeft gespeeld", zei een voetbaljournalist van j Gazetta dello Sport gisteren cy- j nisch voor de radio. Parma- i clubarts Massimo Manara had echter een andere verklaring: de gegevens van Bargossi klopten f niet met de eigen tests en boven- 1 dien ging het om bloedproeven afgenomen tijdens of kort na een trainingsstage ter voorbe reiding op het nieuwe seizoen in de Italiaanse Alpen. De Parma-selectie trainde vol gens club woordvoerder Claudio Bonatti van 15 juli tot 8 augus tus op 1200 meter hoogte. Vol gens Bonatti en Manara veroor zaakt dit een extra productie van rode bloedlichaampjes. „Niks buitengewoons, de club is zo schoon als wat", aldus Bonat ti, die verder geen enkel com mentaar wilde leveren omdat de club het nieuws tot nog toe al leen uit de pers had. Erg zorgvuldig treden de do- pingspeurders in Bologna niet op. In de eerste plaats is doping gebruik volgens de Italiaanse wet niet strafbaar en gelden in de voetbalsector, anders dan in de wielrennerij, geen hemato- criet-limieten. Bovendien werd aanvankelijk bericht dat vol gens de Bargossi-documenten alleen verdediger en internatio nal Fabio Cannovaro een nor maal hematocriet-gehalte had. Cannovaro was vanwege zijn deelname aan het WK in Frank rijk niet bij het trainingskamp. Maar later op de dag werd be richt dat ook het bloed van Par- ma-sterren Fuser, Apolloni en Veron in orde was. Doodziek Dit soort onnauwkeurigheden worden door de spelersvakbond aangegrepen om, net zoals tij dens de Tour de France gebeur de, media en dopingspeurders te beschuldigen van een hetze. „Je wordt er doodziek van. Het is zo smerig allemaal. We worden nu bij elke wedstrijd uitgescholden voor doping-junkies", klaagde Juventus-spits Del Piero giste ren tegen dagblad La Stampa. En hij klaagde ook steen en been over de aanhoudende geruchten over cocaïne-gebruik, waarbij steeds de namen van de vedettes Tacchinardi en Montere vallen. Protest Vakbondsvoorzitter en advo caat Sergio Campana heeft in middels met alle aanvoerders van de Serie A en -B-clubs ge sproken over acties. „Een sta king kan, maar waarschijnlijk wordt het op zondag 18 oktober een protestactie. De spelers zul len in dat geval pas een half uur- na het officiële aanvangstijd- stip op het veld komen", zei Vi- cenza-aanvoerder Di Carlo. Maar dat was kort voor de Par- ma-bom ontplofte. Campana zelf wilde gisteravond niets zeg gen over het hoe en wat van acties. Ter illustratie van de on zorgvuldigheid waarmee offi cieren van justitie en media met de 'waarheid' omgaan wijzen de spelers op de beschuldigingen van een positieve dopingtest van twee Udinese-spelers. Zij moesten onmiddellijk als 'ver dachten' worden geschrapt toen bleek dat het niet ging om begin dit jaar afgenomen tests bij de wedstrijd Roma-Udinese, maar om de ontmoeting Udinese-Ro- ma een jaar eerder. Het staat echter wel vast dat de dopingstorm in de Italiaanse sport tot orkaankracht zal aan zwellen. Gisteren werden drie afdelingshoofden varuhet roem ruchte dopinglaboratorium van het Italiaans Olympisch Comité ontslagen. Er kan EPO op wor den ingenomen dat dit tot nieu we onthullingen gaat leiden. Een ervan, dr. Rosario Nicoletti, had zich twee dagen eerder la ten ontvallen dat de voetbal bond het lab opdracht had gege ven niet op anabole steroïden te testen. GPD Martina Hingis liet tegen Patty Schnyder eerst een matchpoint onbenut en moest later afhaken met krampverschijnselen. foto Michael Dalder/Reuters van onze sportredactie MÜNCHEN - Martina Hingis is niet te bewon deren in de finale van het miljoenentoernooi om de Grand Slam Cup in München. Kramp joeg de net achttien geworden Zwitserse gisteren van de baan af. Haar landgenote Patty Schnyder profiteerde daarvan op een moment dat de lang evenwichtige partij al haar kant op leek te komen: 7-5 5-7 5-5. Hingis en Schnyder stonden al twee uur en elf minuten tegenover elkaar toen de spieren in de bovenbenen van de nummer één van de wereld verder dienst weigerden. Met een van pijn ver trokken gezicht moest Hingis naar het net om haar opponente verder succes te wensen. De beloning van negen ton voor het bereiken van de halve eindstrijd werkte ook niet spieront spannend. Hingis was overigens een eind op weg naar de finale toen de kramp toesloeg. Ze leidde in de derde set met 5-2 en had al een machtpoint gehad en gemist. Het werd de 4000 toeschouwers snel duidelijk dat de Zwitserse op haar laatste benen liep. Ze kwam amper nog vooruit. „Ik wist dat Martina krampgevoelig is", zei Schnyder met het juiste vileine lachje. „Ik ben fitter en heb daarom geprobeerd de bal zo lang mogelijk in het spel te houden." De nummer negen van de wereldranglijst is nu al zeker van een premie van zo'n 1,2 miljoen gulden. Ten koste van Venus Williams kan daar in de finale nog aan aardige cent bijkomen. André Agassi schaarde zich bij de laatste vier. De Amerikaan wist zich in de eerste set tegen Petr Korda onvoldoende raad (4-6) maar veeg de vervolgens zelfverzekerd de baan met de Tsjech aan: 6-0 6-1 .ANP/SID van onze sportredactie i TILBURG - Het Europees avon- tuur gaat voor Willem II en Vi- tesse verder met opponenten van allure. In de tweede ronde g van de UEFA-beker treffen de L' Brabanders de Spaanse club Real Betis Sevilla. Vitesse treft in hetzelfde toernooi Girondins de Bordeaux uit Frankrijk, f De loting voor de tweede ronde van de Europacup voor beker- winnaars koppelde Heerenveen e\ aan een onbekende tegenstan- der, Varteks Varazdin uit Kroa- n: tië. Alle Nederlandse clubs spelen eerst thuis. Willem II en q; Vitesse op 20 oktober, Heeren- veen twee dagen later, Twee we- ken na het eerste duel volgt de return. Willem II toonde zich het meest in zijn sas met de tegenstander. „We hebben nu écht het gevoel dat we Europees voetbal spe len", zei trainer Co Adriaanse. Betis Sevilla is een gefortuneer de club. Het trok vorig jaar voor 70 miljoen gulden de Brazili aanse international Denilson aan. In Nederland is ook de Ni- geriaan Finidi George bekend, die voor Ajax uitkwam.Girond ins de Bordeaux is voor Vitesse ook een tegenstander van naam. Maar de Arnhemmers weten zo goed als niets van de Franse koploper. De Nederlander Kiki Musampa, afkomstig van Ajax, is de enige bekende speler. De ploeg telt meer buitenlanders, zoals de Algerijn Benarbia en de Joegoslaaf Saveljic. Trainer Artur Jorge weet wel het nodige van het Franse voetbal. Tussen 1993 en 1995 trainde hij Paris St. Germain. „Bordeaux is een sterke ploeg"stelde hijEen voorwaarde voor succes noem de hij de terugkeer van de ge blesseerde spits Machlas. Niet naar Moskou en niet naar Israël. Trainer Foppe de Plaan kreeg wat hij wilde. SC Heeren veen neemt het op tegen de Kro- aten van Varteks Varazdin. „Een onbeschreven blad", vond De Haan. „Het had slechter ge kund. Aan de andere kant heb ben we tegen deze ploeg alles te verliezen. Het spreekt niet aan." Varteks Varazdin verloor vorig seizoen de bekerfinale in Kroa tië van kampioen Croatia Za greb (1-10-1). In de eerste ron de van de EC II versloeg de ploeg Rudar Velenje uit Slovenië (thuis 1-0, uit 1-0). Heerenveen speelt het uitduel op 5 november mogelijk om twee urn- 's mid dags, vanwege de gebrekkige lichtinstallatie in het stadion van Varazdin. ANP Loting tweede ronde. EC bekerwin naars: SC Heerenveen - Varteks Va razdin (Kro), Lazio Roma (Ita) - Par- tizan Belgrado (Joe), Valerenga (Noo) - Besiktas (T\ir), Racing Genk (Bel) - Mallorea (Spa), Panionios (Gri) - Apollon Limassol (Cyp), Ried (Oos) - Maccabi Haifa (Isr), Loko- motiv Moskou (Rus) - Braga (Por), FC Kopenhagen (Den) - Chelsea (Eng), Wedstrijden op 22 oktober en 5 november. UEFA-beker: Vitesse - Girondins Bordeaux (Fra), Willem II-Betis Se villa (Spa), Wisla Krakov (Pol) - Parma (Ita), Liverpool (Eng) - Va lencia (Spa), Rode Ster Belgrado (Joe) - Olympique Lyon (Fra), AS Monaco (Fra) - Grazer AK (Oos), VfB Stuttgart (Dui) - Club Brugge (Bel), Grasshoppers (Zwi) - Fioren- tina (Ita), Cel ta de Vigo (Spa) - Aston Villa (Eng), Celtic (Sch) - FC Zürich (Zwi), Werder Bremen (Dui) - Olym pique Marseille (Fra), Bologna (Ita) - Slavia Praag (Tsj), Bayer Leverku- sen (Dui) - Glasgow Rangers (Sch), CSKA Sofia (Bul) - Atletico Madrid (Spa), AS Roma (Ita) - Leeds United (Eng), Dinamo Moskou (Rus) - Real Societfad (Spa). Wedstrijden op 20 oktober en 3 november. door Frits Bakker OOSTERHOUT - De Spaanse furie raasde gisteravond door een arena in Oosterhout. Twee jonge biljarters, nog onbevan gen in het circuit van de prof spelers, liepen in hun ijver de gevestigde orde omver. Daniël Sanchez (24) maakte in het ze vende toernooi om de wereldbe ker korte metten met Torbjörn Blomdahl. Hij versloeg de leider van de wereldranglijst in drie sets (3-1). Zijn drie jaar jongere, nog onbekende landgenoot Xa- vier Yeste liep op de andere tal'cl langs Ceulemans (3-1). Het toernooi in De Bussel werd door de Spanjaarden beroofd van twee belangrijke kansheb bers. Torbjörn Blomdahl, vorige week nog winnaar op Torremo- linos, verspeelde zijn riante po sitie in de worldcup. Hij wordt belaagd door Dick Jaspers, die zijn titel verdedigt in de twee nog resterende toernooien. De Brabander rekende gisteren in de tweede ronde af met dorpsge noot Gerwin Valentijn (3-1) en heeft daardoor weer uitzicht op de koppositie in de wereldbeker. De onverstoorbare Spanjaard Sanchez, die in New York (1992) één keer eerder van Blomdahl had gewonnen, maakte zijn plaats in de toptien van de rang lijst waar. Het gevecht met Blomdahl was boeiend tot de laatste caramboles en kreeg een sensationeel slot. De andere re velatie in Oosterhout is Xavier Yeste, een 21-jarige speler, af komstig uit Fuengirola, maar uitgeweken naar Barcelona. Hij schakelde op de openingsdag Zanetti uit en toonde ook al geen respect voor de biljartle- gende Ceulemans. Misstap Het Oosterhoutse toernooi is het zevende in een reeks van negen in de cyclus vodr de wereldbe ker. Dick Jaspers doet in eigen omgeving dit weekeinde een po ging om de eerste plaats in de tussenstand terug te krijgen. Door een onverwachte misstap in Torremolinos is hij die kwijt geraakt aan Blomdahl. Het gevecht op de blauwe la kens krijgt zijn ontknoping nog niet in Oosterhout. De grootver dieners van het biljart moeten na dit toernooi in december nog aantreden in Istanbul en Roer mond. De Zweed Blomdahl voelt nu de dreiging van Jas pers, die hem vorig jaar heeft onttroond als houder van de worldcup. Jaspers en Blomdahl zijn niet zo onaantastbaar als de ranglijst aangeeft. De [Turkse stylist Se- mih Sayginer heeft zich in Oos terhout als een gevreesd outsi der in de topdrie gemeld. In een snelle partij versloeg hij giste ren de Belg Caudron. De 34-ja- rige Turk, die biljartzalen in Is tanbul en Izmir uitbaat, raffelde de sets in recordtempo af en liet zijn opponent verdoofd achter.' Het temperament van Sayginer maakt hem tot de spectaculair ste speler in het circuit. Hij vindt zelf echter dat zijn karak ter hem ook kwetsbaar maakt aan de tafel, al straalt hij in het Oosterhoutse theater meer zelf vertrouwen uit dan hij ooit heeft gedaan. De partij tegen Caud ron was niet alleen van een zeer hoog gehalte (2.667 gemiddeld), ook tactisch is er progressie te zien in Sayginers spel. Verstand „Ik heb mijn gevoel altijd laten spreken, niet mijn verstand", zei hij na die overwinning. „Dat is een domme eigenschap vooreen speler die zijn geld moet verdie nen met deze sport." Sayginer is niettemin dit jaar mentaal ge groeid en heeft zichzelf beter onder controle. Het keerpunt in zijn carrière, zegt hij, is een duel met Blom dahl geweest. „Ik speelde mijn slechtste partij uit mijn loop baan en verloor kansloos met 50-11. Dat zijn dodelijke cijfers voor een speler van mijn klasse. Toen ik terugkwam in Turkije was ik geen mens meer voor mijn .omgeving. Ik heb zelfs overwogen om te stoppen." Maar Sayginer is terug en ster ker dan ooit. Hij voert in Ooster hout de subtop aan, die na de snelle val van Blomdahl een aanval op de top beraamt. Net als de Belg Leppens, die gisteren een set in één beurt uitmaakte (bonus: 5000 Duitse marken) en zich aandient als een van de ex ponenten van een nieuwe lich ting. Zijn start in De Bussel was net zo indrukwekkend als zijn optreden vorige week in Torre molinos. Daar schakelde hij Jaspers uit en verloor hij in een boeiende finale met Blomdahl. VLISSINGEN - Veere speelt vanmiddag om 16.00 uur in en tegen Dinteloord. Het verzoek om het duel vanwege de crema tie van Dominique Diroux - he denochtend - op een andere da tum af te werken, werd door de KNVB niet gehonoreerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 21