Verhoging afvaltarief uitgesteld PZC Drie genomineerden Zig-prijs Een people's manager? Kom nou! Borsele heeft voor vier laatste dorpen groenplannen klaar zeeland 17 Begroting Reimerswaal Oud-hoofdingeland De Boe blijft strijden voor zijn gelijk GS moeten opschieten met duikmaatregelen zaterdag 3 oktober 1998 sbw doorlngrid Huibers KRUININGEN - De voorgeno men verhoging van de afvalstof fenheffing van dertig gulden voor meerpersoons- en vijftien gulden voor eenpersoonshuis houdens voor de inwoners van de gemeente Reimerswaal is de komende twee jaar van de baan. Dat schrijft het college van Bur gemeester en Wethouders in de gemeentebegroting voor 1999. Volgend jaar zal er, als het aan het college ligt, een beroeps kracht bij de Reimerswaalse - brandweer worden aangesteld. Deze zal zich onder meer met I rampenbestrijding gaan bezig houden. Voor deze uitbreiding komt ongeveer 120.000 gulden beschikbaar. I Vergrijzing I .Omdat het door allerlei maat- I schappelijke en economische ontwikkelingen zoals bijvoor beeld de gunstige arbeidsmarkt, toenemende vergrijzing en de ;'toename van parttime werk, steeds moeilijker wordt voor verenigingen om aan vrijwilli gers te komen, wil het college de clubs een handje gaan helpen. In f1999 zouden organisaties en •.verenigingen een beroep moe ten kunnen doen op de gemeente •voor hulp bij administratie, fi nanciën of het organiseren van activiteiten. Er wordt komend jaarvoorruim (twee miljoen vertimmerd aan de ^egen in Yerseke. Zo staat het eerste gedeelte van de herin richting van het centrum op het programma. Allereerst wordt het gebied rondom de Dreef en het Kerkplein aangepakt. Gelijkertijd moetde riolering in de Breeweg vervangen worden. Aangezien de Breeweg onder deel uitmaakt van de centi-um- plannen, is het logisch dat deze weg meteen in zijn geheel aan gepakt wordt. Aansluitend daarop wordt de inrichting van de Bemhardstraat onder han den genomen. De route Bem hardstraat, Oude Torenstraat, Breeweg wordt zo voltooid. De verkeersveiligheid op de kruising waar de Langeville, Vierstraat, Koninging Juliana- straat, Havendijk en Molendijk samenkomen moet verbeterd worden. De kruising is te groot en daardoor onoverzichtelijk. Ook de slechte toestand van de oprit naar de Havendijk en de te smalle rijbaan op de Molendijk moet aangepakt worden. Na de reconstructie van de Stee- weg, wordt de tweede fase van de Schuitweg aangelegd. Dit moet op korte termijn gebeuren om het doorgaand verkeer bui ten plan Hogewerf te houden. Groot onderhoud aan de Ha vendijk is nodig vanwege ver zakkingen en scheuren in het asfalt. Bovendien verkeren de parkeerstroken langs de weg in zeer slechte staat. Ook de Hoge- weg wordt van een nieuwe laag asfalt voorzien. Het aanwijsboek van de ZLG wordt inmiddels in alle bibliotheken gebruikt. foto Willem Mieras door Arjan van Westen GOES - De Stichting Zorg Li chamelijke Gehandicapten (ZLG), B. Scherbeijn, secretaris van de Stichting Werkgroep West-Zeeuws-Vlaanderen Ge handicaptenbeleid, en een groep wao-specialisten van de FNV zijn de drie overgebleven kandidaten voor de ZIG-prijs. De Zeeuwse prijs bevordering Integratie Gehandicaptenis een initiatief van StichtmgHet Kla verblad Zeeland en zal volgende week worden uitgereikt. Oud gedeputeerde W. Don is de voor zitter van de jury. Volgens hem is de prijs bedoeld als 'schouder klopje' voor mensen die zich verdienstelijk hebben gemaakt voor de integratie van gehandi capten in de Zeeuwse samenle ving. „Dat ze weer Zeeuw met de Zeeuwen kunnen zijn", sprak Don. De jury kon kiezen uit twaalf inzendingen. Zoals de Vlissingse sjoelclub 'laat ze maar schuiven' en de Terneu- zense buurtvereniging 'Ons Advertentie 'V J■csuf-exC. Inbraak Brand Toegangscontrole T.V.-bewaking Technisch alarm Terreinbeveiliging Erkend Uneto [TOR, AlARMCROEP NEDERLAND Technisch Beveiligingsbedrijf 24-uurs meldkamer-service Winkeldiefstal Overval n_. - - lewestraat 43 BEL: 0113-213720 goes/kloetinge Nootj e'. Volgens Don hadden al le inzendingen een prijzens waardig karakter en was de keuze voor de juiy dan ook moeilijk. De jury oordeelde op basis van voorbeeldfunctie, originaliteit, toepasbaarheid en inventivi teit. De ZLG is geselecteerd om dat deze organisatie een aan wijsboek heeft gemaakt voor mensen die moeite hebben met spreken. Dit boek is volgens Don nu inmiddels in alle Zeeuwse bibliotheken te vin den. „Een handig, overzichte lijk werkje en ontwikkeld voor dagelijks gebruik", aldus de jury. Stimulans Scherbeijn mag op 9 oktober naar de prijsuitreiking in cultu reel centrum Den Hoekzak in Oostburg komen omdat hij een stimulans was voor het toegan kelijk maken van veel gebou wen voor gehandicapten in Oostburg en Sluis. Don roemde Idoor Jacques Cats COEVORDEN - De meningen lopen aanzienlijk uiteen. De een prijst hem regelrecht de hemel in eli roemt de bestuurder om zijn succesvolle goodwill-acti viteiten in den vreemde. Een an der noemt hem allesbehalve een burgervader, een man die nog net niet over lijken gaat en per sonen wier opvattingen niet met de zijne stroken, snel als hinder lijk terzijde schuift. Indrukken en uitlatingen uit politiek en ambtelijk Coevorden, de vorige standplaats van mr. L. H. B. (Bert) Spahr van der Hoek, thans onder vuur liggend te Middelburg. Bij zijn afscheid van het han delsstadje schetste hij vorig jaar zijn zelfportret: 'Ik ben geen tra ditionele burgemeester. Ik houd niet van pontificale dingen, wil niet op mijn ponteneur staan. Praten met mensen heeft mij al tijd het meest gemotiveerd. In (nijn versleten Levi's in de su permarkt, of waar dan ook in de stad'. Nog enkele bijdragen tot ?en karaktertekening: 'Bestu ren van een gemeente is masse ren en gladstrijken van plooien, tiet is de hoofdmoot van je be roep en nog echt handwerk'. En: Ik uit me wellicht directer en Agressiever dan wat men in Ne derland doorgaans van een bur gewend is'. Daar was men in het journalis tieke hoge noorden al eerder Achter gekomen. Via een poging ):ot handjeklap. Spahr van dei- Hoek wilde wel een interessant lieuwtje kwijt. Onder één voor vaarde: het moest op de voorpa gina komen. „En een kop heb ik sok al", riep hij er nog bij ferry Stoker, inmiddels oud- van Progressief Ak- Coevorden, draagt we ienschap van de directe benade- jing van de burgemeester van /oorheen. Hij en een fractiege noot zijn diverse keren met hem Politiek en ambtelijk Coevorden over Spahr van der Hoek in aanvaring weest. „Ik ben twee keer uitgemaakt voor de magoog." Stoker weet, vanwege zijn acht jaar durend raadslidmaat schap, dat Spahr van der Hoek vaak buiten de gemeente bezig was. „Met name om bedrijven hierheen te halen. Dat is maar mondjesmaat gelukt. En daar waren ook verkeerde bedrijven bij." Het raadslid noemt in dit verband het binnenhalen van een nucleaire wasserette, die aan zestig personen werk zou bieden. „Daar lopen nu tussen de drie en de zes mensen rond." Op het persoonlijke vlak herin nert Stoker zich een discussie om ingezetenen die een respec tabele leeftijd hadden bereikt of een langdurig echtverband vierden, met een bezoek van de burgemeester te vereren. „Dat vond Spahr niet zo bij hem pas sen. Hij was niet echt iemand die dicht bij de mensen stond. Ab soluut geen burgervader. Noemt hij zichzelf een people's mana ger? Kom nou! Daar gèloof ik helemaal geen zak van. Over lij ken gaan wil ik niet direct zeg gen. Maar mensen moesten wat voor hem kunnen betekenen. Anders waren ze voor hem niet interessant." Moed F. Wynia is één van de gemeente ambtenaren in Coevorden die niets te melden hebben over Spahr van der Hoek. „Hij zit nu in Middelburg. Voor ons is het een afgesloten tijdperk." Toch weet oud-raadslid Stoker dat er bij de ambtenaren kritiek leefde op de burgemeester. „In Middel burg hebben ze de moed gehad daar wat mee te doen. Ik kan me voorstellen dat voor de gemeen- Burgemeester Spahr van der Hoek (tweede vanJinks) op een receptie in zijn toenmalige gemeente Coe vorden. Critici verweten hem niet dicht bij de mensen te willen staan, tenzij ze iets voor hem konden be tekenen. foto Jan Anninga wist als geen ander onze ge meente in de schijnwerpers te plaatsen. Vooral door zijn inzet is een vervoerscentrum van de grond gekomen." Brandweercommandant Frans van der Hof rept van verschillen van inzicht. „Dat kon hoog op lopen. De vuisten op tafel. Ik heb bi] het verlaten van het ge meentehuis wel eens binnens monds 'rotvent' gemompeld. Zijn eisen lagen soms erg hoog. Hij vroeg 200 procent, omdat hij te Middelburg werkende amb tenaren, misschien academisch opgeleid, niet snel geïntimi deerd raken door een meesterti tel van een burgemeester. In positieve zin wil het oud raadslid van Coevorden kwijt dat Spahr van der Hoek druk doende is geweest met het op bouwen van netwerken. „Re cepties van Haagse bobo's? Hij sloeg er nauwelijks een over. Hij heeft ook een paar keer een Amerikaanse Friendship Award gekregen. En verder moet ik Spahr nageven dat de vestiging van een Amerikaanse honden- en kattenbrokkengi- gant in Coevorden vooral zijn verdienste is geweest." Oud-wethouder Jan Half werk meldt gedurende acht jaar 'in alle redelijkheid' met de burge meester samengewerkt te heb ben, „Een ontzettend harde werker, die voor Coevorden goed de kost heeft verdiend. Hij de secretaris tevens vanwege zijn betekenis bij de introductie van speciale strandstoelen. Zo als 'de Zeehond', waarmee ge handicapten te water kunnen, De wao-specialisten van de FNV maken kans op de Zig- prijs omdat zij uitvoerig onder zoek hebben verricht naar de arbeidsreïntegratie van gehan dicapten in het midden- en kleinbedrijf. „Hun inzet is een bijzonder prijzenswaardig ini tiatief", aldus Don. Naast Don zitten in de jury L. de Groote van het bestuur van de Zeeuwse Stichting voor Gehan dicaptenbeleid, W. van de Voor de namens het WAO-platform, R Mes van de federatie van ou derenverenigingen en F. Rijn berg namens de Zeeuwse werk gevers, de winnaar van vorig jaar. Volgende week zal de bur gemeester van Oostburg, G. H. W. Noordewier, de win naar van de Zig-prijs 1997- de prijs is een waardering voor de inzet vorig jaar- bekend maken. zichzelf voor 300 procent inzet te. Als je niet voldeed dan kon den er harde woorden vallen. Dat zou als intimidatie uitge legd kunnen worden. Onze me ningsverschillen zijn door de tijd gepolijst. Ik vond het een gemis dat hij wegging. Oud-gemeentesecretaris Evert Haan zegt met Spahr van der Hoek 'een hecht duo' te hebben gevormd. „Hij bemoeide zich niet zo met het ambtelijk appa raat. Dat liet hij aan mij over." Spahr van der Hoek houdt, weet Haan, er een eigen stijl op na. „Bij een werknemersbestand van 120 man kan er een tussen zitten die daar niet tegen kan. Spahr kan behoorlijk ver gaan. Hij weet waar hij naar toe wil. Als hij zijn doel gesteld heeft zal hij alles op alles zetten om dat doel te bereiken. Daardoor kun nen persoonlijke contacten een beetje in de knel komen. Maar hij is ook weer in staat om dat recht te zetten." Solistisch Nog zo'n trekje: „Soms wil hij wel eens iets in zijn eentje", weet Haan uit ervaring. „Dat is het karakter van Bert. Beetje solis tisch. Maar met één doelhet ge meentebelang. Resultaten zien." Over de commotie in Mid delburg heeft de oud-gemeente- secretaris van Coevorden zijn eigen visie: „De omgeving moet kennelijk nog even wennen. Bert kan vrij impulsief reage ren. Hij wil dat er keihard ge werkt wordt. Er zijn hier situa ties geweest dat hij voor de troepen uit ging. Dan wilde hij te snel en teveel. Dat konden de ambtenaren niet helemaal bij benen. Er waren personen bij die er een schepje bovenop gooi den. Maar weer anderen konden dat minder gemakkelijk. Mijn taak was het dan om daar in te bemiddelen en spanningen weg te nemen. Niemand is volmaakt. Ook Bert Spahr van der Hoek niet." L?tNLilAEJV| COR DE JONGE EN a°N<XKM6 BWEKH ETT&, WU6muS- wxreeóeiEH n HEBBEN eeircfKnn.N/ET IN STMT PIE PR!£ B&oetzeS TB 7f*CEJZ£N PIE TrtlteUM BESXtKN en TfEaofóNfWNP doorTheo Calkoen DEN HAAG - Mr. J A de Boe, tegenwoordig burge meester van het Zuidhol landse Ouderkerk, blijft strijd voeren tegen de wijze waarop het bestuur van het waterschap Zeeuwse Eilan den gevormd is. Hij kampt met een gekrenkt rechtsge voel. In 1995 kwam De Boe, woon achtig in Poortvliet, buiten spel te staan toen het bestuur werd gevormd van het fusie waterschap Zeeuwse Eilan den. Hij tekende bezwaar aan en vrijdag meldde hij zich bij de Raad van State om, inmiddels in al weer cle vijfde rechtszaak, zijn gelijk te bepleiten. „En als ik hier verlies, is het nog niet afgelo pen", verzekerde de strijd vaardige burgervader. Kans Enkele jaren terug werden de waterschappen Tholen, Schouwen-Duiveland Noord- en Zuid-Beveland en Walcheren samengevoegd tot het waterschap Zeeuwse Eilanden. Er kwam een nieuw bestuur. Dat gebeurde in 1995 echter zonder verkie zingen. Zestigprocent van de bestuurders uit de oude be sturen werd toegelaten tot het bestuur van het nieuwe waterschap. Volgens De Boe is deze gang van zaken in strijd met de Waterschaps wet. Hij stelt dat er verkie zingen gehouden hadden moeten worden en dan had hij ook een kans willen wa gen om hoofdingeland te worden. De Boe was voor de fusie hoofdingeland van het Waterschap Tholen. Via spoedprocedures tracht te De Boe indertijd alsnog verkiezingen af te dwingen. De procedures strandden. Ook in een zogenoemde bo- dempi-ocedure bij de recht bank in Middelburg kreeg hij geen gelijk. Tegen dat vonnis tekende hij hoger beroep aan bij de Raad van State in Den Haag. Bij de behandeling hiervan kreeg de burgemees ter voor de voeten geworpen dat er voor hem geen belang meer te verdedigen is in deze zaak. In maart dit jaar zijn er uiteindelijk toch verkiezin gen gehouden voor het be stuur van het nieuwe water schap. Boos De Boe zei daaraan niet mee te hebben meegedaan omdat hij inmiddels de Ouderkerk- se ambtsketting draagt. Hij reageerde boos op de opmer king over het gebrek aan be lang. „Het is niet mijn schuld dat ze de zaak zo lang hebben laten liggen bij de Raad van State", vindt hij. De burge meester gaf aan al anderhalf jaar geleden hoger beroep in gesteld te hebben en toen wa ren er nog geen verkiezingen voor het bestuur van het wa terschap gehouden. In ieder geval wil De Boe zijn gelijk halen en als dat niet lukt in een bestuursrechtelij ke procedure bij de Raad van State, gaat hij het in een ci viele procedure bij de recht bank proberen. De uitspraak bij de Raad van State is over een week of zes te verwachten. door Lineke Broos HEINKENSZAND - De groen structuur- en beheersplannen van de gemeente Borsele voor 's- Heerenhoek, Lewedorp, Bors- sele en Nieuwdorp worden op woensdag 14 oktober in een in formatiebijeenkomst toege licht. Tot en met 30 oktober lig gen de plannen ter inzage bij de Rabobanken in de genoemde kernen. In het gemeentehuis te Heinkenszand kunnen de plan nen ook worden ingezien. Doel van de groenstructuur- en beheersplannen is het openbare groen te verbeteren. „Het gaat niet om meer groen, maar om functioneler groen", zegt J, M. Krijger, een van de coördinato ren van de gemeente, „De openbare ruimte moet op deze manier een samenhangend geheel worden. Nu zijn er be paalde plaatsen waar groen to taal nutteloos is. Het gebied is hier bijvoorbeeld beter geschikt voor bouwgrond. Maar er zijn ook genoeg kale plekken, die verfraaid kunnen worden door mooie planten en gras. De plan nen zijn een leidraad voor de ontwikkelingen in het groen. Ze geven een richting aan, maar ze hoeven niet bepalend te zijn. Bovendien krijgen we door de planning een beter inzicht in het beheer en onderhoud." Reacties Inwoners en overige belangstel lenden kunnen schriftelijk of mondeling hun reacties ken baar maken. Deze reacties wor den aan de gemeenteraad ken baar gemaakt. Tijdens de bijeenkomst van woensdag 14 oktober is er de mogelijkheid vragen te stellen aan de tuin- en landschapsarchitectenbureau, die de plannen heeft ontwik keld, en de gemeente. „Ook deze reacties worden ver werkt en zijn misschien ook erg zinvol. En eventueel wordt het plan bijgesteld. Op deze manier proberen we belangstellenden er zo veel mogelijk er bij te be trekken en serieus te nemen", zegt Krijger. De plannen voor deze vier kernen worden waar- schijnlijkt half december dooi de gemeenteraad vastgesteld. De plannen voor de overige ker nen van de gemeente Borsele zijn al goedgekeurd en hier en daar al uitgevoerd. door René Schrier MIDDELBURG - Het dagelijks bestuur van de stuurgroep Oos- terschelde vindt dat Gedepu teerde Staten moeten opschie ten met oplossingen voor de problemen die samenhangen met de duiksport in Zeeland. In een brief worden GS met klem tot spoed gemaand: „Om weer geen seizoen verloren te laten gaan en om tijdig duidelijkheid te hebben voor zowel de duikers als andere gebruikers van het gebied verzoeken wij u met klem een en ander af te ronden." Overigens is gedeputeerde drs. G. L. C. M. de Kok zelf voorzit- ter van de stuurgroep Ooster- scheide en maant hij in feite zichzelf tot spoed. Corridors In de brief aan het provinciebe stuur wordt opgemex-kt dat al op 7 mei 1996 geïnformeerd is naai de stand van zaken. Daarna is er wel een briefwisseling geweest waarin GS melding hebben ge maakt van de aanleg van corri dors en het instellen van week- eindevergunningen. Tevens hebben GS een evaluatie in het najaar van 1996 in het vooruit zicht gesteld. „Op ambtelijk niveau hebben wij u meermalen verzocht de evaluatie en de wijzigingen van de Verordening duiksport in de provincie Zeela nd met spoed ter hand te nemen. Thans moeten wij constateren dat de evaluatie en de wijziging van de verorde ning zich nog steeds niet in een afrondende fase bevinden." Het dagelijks bestuur van de stuurgroep doet de suggestie om de aanpassing van de Verorde ning duiksport voor 1 november 1998 voor inspraak beschikbaar moet zijn. Ook dient op die da tum - zo staat in de brief aan GS - duidelijkheid te bestaan over de realisering van corridors en de daarvoor door de Minister van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij uit te geven aange paste vergunning. Tunnelcentrum houdt open huis TERNEUZEN - Zondag wordt de landelijke Wetenschapsdag gehouden. In het kader daarvan opent het Tunnelcentrum van de Westerscheldetunnel in Ter- neuzen die dag de deuren. In het centrum worden tal van bijzon dere activiteiten gehouden, vooral gericht op kinderen, jon geren en hun ouders. Er staan demonstraties op het programma, lezingen, een puz- zeitocht en de jeugd kan ook proefjes doen. Er worden video films gedraaid en deskundigen geven technische uitleg over de tunnelbouw. Ook bij de maquet tes van de tunnelboormachines en van het bouwterrein wordt uitleg gegeven. Het tunnelcentrum is zondag geopend van 11.00 tot 16.00 uur. Van dinsdag 6 tot en met vrijdag 9 oktober wordt, als uitloper van de Wetenschapsdag, dage lijks om half drie 's middags een speciale rondleiding verzorgd. WJNPPIMN AAHSCHAfFCN, EN V€RV0L£&JS r^NieTE&LSX WAS ENWAKbOOfï ZEK&Z 7öN7E\J£EL BeTANPfS.AANeEN LULC/&- HRoeF&êje. fczw LKN06 N/& E£W £&V eepcoDu/iT/eVAN %/eN AAN -ZOU

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 17