Werkgevers willen meer ruimte Jeugdzorg heeft eindelijk de ruimte Moderne Reynaert tot leven in Hulst -Beloning uitgeloofd voor gouden tip 'diefstal Mondriaan Stuurgroep bepleit vangstverbod nieuwe soorten Oosterschelde Tunnel bij Sluiskil en spoorlijn Axel-Zelzate hoog op verlanglijstje Schelde aansprakelijk in asbestzaak Cijsouw Valse naam blijkt blunder Hele weekeinde geen treinen zeeuwse almanak Aspect doorRené Schrier BERGEN OP ZOOM - In Zee land en West-Brabant moet voortvarend worden gewerkt aan de verdere uitbreiding van wegen, spoorlijnen, vaarwegen en de aanleg van industrieter reinen. Nu al ondervinden be staande bedrijven belemmerin gen in hun groei. Vooral de landelijke overheid realiseert zich niet voldoende welke mo gelijkheden dit gebied heeft. Die boodschap geeft de Bra bants/Zeeuwse werkgeversver eniging BZW af in een brief aan de beide provinciebesturen en een aantal gemeentebesturen. In het schrijven wordt een hele wensenlijst opgesomd van in frastructurele werken die de BZW graag uitgevoerd ziet. Ir. J. den Boer, bestuurslid van de sectie Zeeland van de BZW, er kent dat op rijksniveau welis waar al (financiële) keuzes zijn gemaakt die nadelig uitpakken voor Zeeland en West-Brabant. Maar er zijn nog enkele subsi- diepotten beschikbaar en mede met het oog daarop is de brief opgesteld. Bovenaan de wensenlijst staan de voltooiing van de A4 tussen Rotterdam en Bergen op Zoom (Zoomweg-noord), aanleg van de spoorlijn Axel-Zelzate, on dertunneling van het Kanaal van Gent naar Terneuzen bij Sluiskil en een uitgebreider on derzoek naar capaciteitsver groting van de spoorlijn Ant- werpen-Rotterdam. Op het gebied van de bedrijfsterreinen wordt in de brief nadrukkelijk gepleit voor het benutten van de mogelijkheden die de havens van Terneuzen en Vlissingen bieden, een spoedige ontwikke ling van het bedrijfsterrein Moerdijk 2 en een haalbaar heidsonderzoek naar de aanleg van een logistiek centrum in het gebied Antwerpen-noord/Rei- merswaal. Op een persconferentie ter ver duidelijking van het schrijven gaf drs. J. W. Schipper, BZW- kringvooi'zitter West-Brabant, gisteren aan dat de beursberich ten een negatieve economische ontwikkeling lijken aan te ge ven, maar dat is volgens hem slechts van tijdelijke aard. Ook moet niet altij d worden gekeken naar de vestiging van nieuwe bedrijven, voegde hij er aan toe. De ervaring heeft juist geleerd dat veel economische groei af komt van uitbreiding van be staande bedrijven. De werkgevei's melden daarom dat naar verwachting de secto ren chemie, containers en distri butie een forse groei zullen doormaken, waarvoor in Rijn mond/Rotterdam onvoldoende ruimte is. Kansen Wat de bedrijventerreinen be treft is nu al voorspelbaar dat zich in West-Brabant op korte termijn een tekort zal voordoen aan vestigingsplaatsen voor in dustriële en logistieke activitei ten. Daarnaast spreekt de BZW de verwachting uit dat grootscha lige zwaardere industrieën, op zoek naar nieuwe vestigings plaatsen, voorkeur hebhen voor terreinen waar enerzijds de ef fecten van hun activiteiten op hun omgeving het minst merk baar zijn en waar anderzij ds een goede bereikbaarheid is. Daar liggen voor West-Brabant en Zeeland kansen, aldus Schip per, alleen realiseert de overheid zich dat nog onvoldoende. Kamerleden In de Middelburgse Abdij sprak het dagelijks provinciebestuur gisteren met enkele Zeeuwse Kamerleden over de mogelijk heden om wensen op het gebied van wegen (dammenroute Wal cheren, N61 West-Zeeuws- Vlaanderen, tunnel Sluiskil) en spoorlijnen (Sloelijn, lijn Zelza- te) via een lobby hoger op de Haagse agenda te krijgen. Het gesprek had een besloten karak ter. De andere dieren in het bos brengen hun ongenoegen over de streken van de vos zingend onder woorden. door Jean-Lou de Gucht HULST - „Komt dat zien. Ik ben een feno meen. Ik ben Reynaert sluwe vos, slimste dier van heel het bos." Zo introduceert Rey naert zichzelf in Reynaert-de musical. Hij wordt neergezet als een gladde praatjesma ker, een vleier en vrouwenverleidster. Als ie mand die anderen bij de neus neemt. „Altijd weer die Reynaert, altijd weer die vuile vos, altijd weer die Reynaert, schande van ons dierenbos", zingende andere dieren in koor. Het Belgisch-Nederlandse gezelschap Mu sical Exchange dat gisteravond in Den Dul- laert in Hulst het Reynaert musicalweek- einde opende, heeft ervoor gekozen om het middeleeuwse Reynaertverhaal in een ei- gentijds jasje te stoppen. In grote lijnen wordt het oorspronkelijke verhaal gevolgd, maar af en toe is er ruimte om wat vrijer te interpreteren. In de hele voorstelling worden geen dieren- kostuums gebruikt, maar hedendaagse kle ding. Alleen de grime is aangepast aan het dier. Wat opvalt aan de voorstelling is vooral het enthousiasme dat alle acteurs uitstralen. Stefaan Gouwy als Reynaert vertolkt een mooie rol, maar de ster van de avond is John Ghersin als Courteois de hond en hofdie- naar. Hij steelt de show met zijn verwijfde maniertjes en Frans accent. Musical Ex change levert een knappe prestatie, zeker daar alle leden belangeloos meewerken. Musical Exchange is vanavond te zien om acht uur en morgenmiddag om half drie. Het musicalgezelschap Durendael brengt ook een Reynaert-musicalinDen Dullaert: van middag om half drie en morgenochtend om elf uur. VLISSINGEN - Do Konink lijke Schelde Groep in Vlis singen moet alsnog een scha devergoeding betalen aan de erfgenamen van de werkne mer Cijsouw, die in 1989 is overleden door asbestkanker (mesothelioom). De Hoge Raad heeft dat gis teren bepaald. Het gerechts hof in Den Haag moet de hoogte van de vergoeding vaststellen. De FNV heeft namens de familie Cijsouw een bedrag van 150.000 gul den aan smartegeld geëist, zo heeft de vakcentrale meege deeld. De Schelde was bij de Hoge Raad in cassatie gegaan na dat het gerechtshof in Den Haag vorig jaar de werf aan sprakelijk had gesteld voor de schadelijke gevolgen die Cijsouw had ondervonden van het werken met asbest. De Schelde voelde zich niet aansprakelijk, omdat as besthoudend materiaal des tijds algemeen gebruikelijk was en niet was te vervangen. Het Comité Asbestslachtof fers roept De Schelde op de jarenlange juridische proce dures te staken en tot collec tieve erkenning van de slachtoffers en hun nabe staanden over te gaan. Dat deed eerder al het bedrijf Eternit in Goor. De uitspraak van de Hoge Raad komt een week nadat werkgevers, verzekeraars, vakbonden, rijksoverheid en het comité asbestslachtoffers overeenstemming bereikten over de oprichting van een onafhankelijk instituut. ANP zie ook pagina 2 foto Peter Nicolai KAPELLEBRUG - De valse naam die hij tegenover de Koninklijke Marechaussee opgaf, bracht een 29-jarige man gisteren in grotere moeilijkheden dan wat hij probeerde te vermijden. De naam die hij noemde, behoorde aan een man die nog een week cel en een boete van 120 gulden had openstaan. De marechaussee hield de man staande tijdens een controle in Ka- pellebrug. Toen de man zijn blunder besefte, maakte hij zijn echte naam bekend. De man had willen voorkomen dat bekend werd dat hij geen rijbewijs had; hij kreeg daarvoor en voor de valse naam een proces-verbaal. VLISSINGEN - Tussen Goes en Vlissingen rijden de gehele za terdagen zondaggeen treinen in verband met de vervanging van de oude draaibruggen over het Arnekanaal bij Arnemuiden. De Nederlandse Spoorwegen zetten dit weekeinde bussen in om treinreizigers te vervoeren. In een eerder bericht was er sprake van dat het treinverkeer slechts een beperkt aantal uren gestremd zou zijn, maar de werkzaamheden zijn de afgelo pen nacht begonnen en duren tot maandagmorgen half zes uur. Daarna hervatten de NS de normale dienstregeling. Bij de loketten op de NS-sta- tions ligt een folder klaar over de aankomst- en vei'trektijden gedui'ende het weekeinde. De oude Arnebi'ug wordt in de nacht van vrijdag op zatei'dag verwijderd. Daarna wordt een hulpbyug over de Arne ge plaatst, waai'over de treinen zullen rijden totdat te zijner tijd de nieuwe draaibrug in gebx'uik kan worden genomen. door Jacques Cats ROTTERDAM - De Rotterdam se kixnstexpert Karei Alberding heeft namens de verzekeraars een 'hoge beloning' in het voor- uitzicht gesteld voor inlichtin- I gen die leiden tot de opsporing I van de uit het Zeeuws Museum f verdwenen Mondi'iaan. Het f, gaat om tien procent van het be drag waaxwoor het kunstwerk bij de Duitse maatschappij 'Nordstein is verzekerd. Alber ding wil niet zeggen hoe hoog dat bedrag is. Uitgaande van het gegeven dat het schilderij De Boom voor 260.000 is aan gekocht bedraagt de beloning tenminste 26 mille. In de oproep, elders in deze ikrant, wordt gemeld dat de dief- iStal naar alle waarschijnlijk- Bïeid is gepleegd in de loop van vrijdagmiddag 25 september. Deze vaststelling blijft volgens politievoorlichter Jan van Mou- rick volledig voor x-ekening van het expertisebureau. De recher- ne'che stelt de tijdspanne x-uimer eten gaat er vanuit dat het kunst werk tussen vx-ijdagmiddag en Ihet moment van de opening van het museum op zatex-dagmorgen jjs ontvreemd. Inmenging van een kunstexpert - door Nordstein in Keulen, een Ivan de grootste kunstverzeke- jraars in de wereld, betekent dat er naast het op strafrechtelijke aspecten gerichte politie-on- lerzoek nu ook via een tweede ;poor wordt getracht het schil derij te achterhalen. Alberding ziet goede mogelijkheden langs die weg verdèr te komen met het .Mensen zijn sneller om in plaats van bij de bij een expert aan te ^kloppen met een tip." ^Wildgroei j.Het uitloven van beloningen y voor tex-ugbrenging van kostba voorwex*pen is gebonden aan met justitie gemaakte afspx-a- ten. Die regeling wordt ook nu ;oegepast; ze werd in het leven Advertentie da 's in goede handen Tel: (0113) 230 230 geroepen ter beteugeling van een in verzekei'ingsland ontsta ne wildgroei, waarbij betrokke nen zelf spullen gingen terugha- 1 len. Het was justitie een doorn in het oog dat daarbij de daders buiten schot bleven. Volgens Alberding is het heel wat keren gebeurd dat dieven verzekeraars onder druk zetten en met dreigementen een kunst voorwerp te vernietigen een ho ger losgeld vroegen. De belo ningsregeling brengt met zich mee dat een expert niet naar een tipgever toe kan gaan om in een donker steegje een zak met geld tegen een gestolen kunstvoor- werp te ruilen. Een expert heeft ook de plicht bij te dragen tot de oplossing van het misdrijf. Gaat hij boven de tien-procentrege- ling uit, dan kan hem schuldhe- ling worden verweten. ,,Ik kan hooguit aan justitie vragen of ze in een bepaald geval iets door de vingers willen zien." Hogere doelen Albei'ding heeft nog niet eerder meegemaakt dat een actiegroep met het oog op hogere doelen zoals maatschappelijke vraag stukken de verantwoordelijk heid voor de roof van een schil derij opeiste. Wel bekenden personen bij hun aanhouding uit onvrede met de samenleving een schilderij moedwillig ern stig te hebben beschadigd. De expert heeft persoonlijk niet het idee dat een actiegroep achter de verdwenen Mondriaan schuilgaat; hij legt niet uxt waarom hij dit denkt. De terugbezox-ging van het schilderij wordt mogelijk een zaak van lange adem. „Dat kan soms meer dan een jaar duren." Albei'ding bedenkt echter tege- lijkertij d dat een bij het museum Booymans weggehaald paneel tje een paar dagen later alweer in de brievenbus van het muse um lag. „Waai'schijnlijkheeftde dader er een slecht gevoel bij ge had of gedacht: dat ding valt toch niet te verhandelen." De Mondriaan is waarschijnlijk ook niet te verkopen. De vermis sing is gemeld bij werkende op sporingsinstanties zoals Scot land Yard en het gezaghebbende instituut International Founda tion For Art Research. Maar ex- bestaat ook nog een louche rou te, weet de expert. „Mensen die iets coüte que coüte willen heb ben, een kunstwex-k laten stelen, het in de kelder hangen om er el ke dag in het geniep van te kun nen genieten. Een voi'm van af wijkend gedrag." Topambtenaar M. Galesloot laat burgemeester L. Spahr van der Hoek (1) e i gedeputeerde L. Coppoolse zien hoe je een bord onthult. foto Lex de Meester door Roelf Reinders MIDDELBURG - Bij ope ningsrituelen moet iets fout gaan. Dal hoort zo. Bij de ope ning van het nieuwe gebouw van de Stichting Jeugdzorg Zeeland in Middelburg braken gisteren de touwtjes. Alledrie. Topambtenaar M. Galesloot scheurde toen maar alleen het laken van het grote bord. Bur gemeester L. Spahr van der Hoek en gedeputeerde L. Cop poolse konden alleen maar toekijken. Met het nieuwe gebouw aan de Roozenburglaan is voor Stich ting Jeugdzorg een einde ge komen aan een lange periode van huisvestxngspi'Oblemen, Aan de Londensekaai was het een onwerkbare situatie ge- worden. Te veel mensen in te kleine ruimtes. „Alleen de voordeurbel kon de toets dei- kritiek doorstaan", vextaalde Coppoolse vrij uit een rapport van de arbeidsinspectie. Di recteur J. Eijlander schilderde zich af als een zeur die de deur van het provinciehuis plat liep voor meer geld. „Steeds meer nieuwe werksoorten .bij de stichting betekent meer men sen en dus meer behoefte aan rtximte", aldus Eijlander. „De stichting heeft therapeutische pleegzorg, jeugdreclassering en het hulpprogramma fami lies first erbij gekregen, alle maal nieuw voor Zeeland." Prikje Hij heeft uiteindelijk twee miljoen van de provincie los gepeuterd. De gemeente Mid- delbui-g legde wat bij, het mi nisterie van Justitie ook nog vier ton. De Stichting tot Be- hartigïng van de Zakelijke Be langen van de Katholieke Kin derbeschermingen in Zeeland - de stichting met de lange naam, aldus Coppoolse - bracht met de opbrengst van de verkoop van een van haar panden nog 525.000 gulden in. Stichting Jeugdzorg zou eerst in een pand aan de Stations straat komen, maar dat was niet te betalen. Het gebouw aan de Roozenbux-glaan kon de stichting voor een prikje van de px-ovincie kopen. Daar had den een aantal welzij nsinstel- lingen in gezeten. Tijdens de verbouw en uitbrei ding van het pand stuitte Stichting Jeugdzorg op finan ciële tegenvallers. Er zat as best in het gebouw, dat moest eruit. En vervuilde grond moest worden schoonge maakt. De katholieke stich ting bx-acht vex-lichting door nog eens een kwart miljoen bij te dragen. De totale kosten be dragen zo'n vierenhalf miljoen gulden. Tot de verhuizing in juli werkte het personeel op verschillende locaties in de stad. Coppoolse had Eijlander nog kantoorcontainers als tijdelij ke ruimte aangeboden, maar daar ging de directeur niet mee akkoord. „Dat jullie er ambte naren in stoppen, px-ima, maar mijn mensen komen daar niet in", zo herinnerde Coppoolse Eijlanders woorden. Bij de opening verving M. Ga lesloot, directeux-generaal Preventie, Jeugd en Sancties van het ministerie van Justitie staatssecretaris M. Vliegen- thart. Die zou eerst de ope ningshandeling verrichten, maar moest een debat in de Tweede Kamer bijwonen. Het personeel van Stichting Jeugdzorg was teleux-gesteld dat het niet op de opening was uitgenodigd. Volgens direc teur Eijlander was dat slechts een 'kwantiteitsprobleem'. Een gedeelte van de genodig den kon niet zitten. „Het was zoals in het oude gebouw", al dus Eijlander: „Als haringen in een ton." Stichting Jeugd zorg houdt vandaag van 13.00 tot 17.00 uur open dag in het nieuwe gebouw. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het visserijbeleid voor de Oosterschelde moet in spelen op nieuwe, nog onbeken de ontwikkelingen in de schelp diervisserij. Het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Landbouw moet daarom alle visserij op mogelijk in de toe komst commercieel interessan te schelpdieren verbieden, vindt de stuurgroep Oosterschelde. In de stuurgroep werken allerlei overheden samen. Welke 'nieuwe' schelpdieren in de toekomst voor de bei-oepsvis- serij interessant kunnen wor den, weet de stuux-groep Ooster schelde niet. Zij wil daarom een algemeen verbod voor die soor ten. „Tien jaar geleden ver wachtten wij niet dat de visserij op de schelpdiertjes spisula en ensis ooit haalbaar zou wor den", legt secretaris mr. F. M. M. van Pelt van de stuurgroep uit. „Sinds enkele jaren wordt er wel op die schelpdiertjes gevist. Dat sooil ontwikkelingen wil len wij voorblijven." Op spisula (de halfgeknotte zee schelp) en ensis (mesheften) mag al niet woi'den gevist in de Oostex-schelde, maar wel in de Noordzee. Een algemeen verbod op nieuwe vormen van schelp- diex-visserij in de Oosterschelde zou moeten wox'den opgenomen in het beleidsvoornemen schelpdiervisserijb^leid kust- wateren 1998-2003. Het minis terie van LNV werkt daar mo menteel aan. De stuurgroep Oosterschelde vindt ook dat LNV in die nota meer rekening moet houden met de voedselbehoefte van vogels. Daarover zijn in de structuur nota zee- en kustvisserij van 1993 afspraken gemaakt. In voedselarme jaren mogen schelpdiervissers minder van gen. In de praktijk schiet dit be leid echter tekort, heeft de Raad van het Landelijk Gebied aan gegeven in een advies. Er is min der voedsel voor vogels gereser veerd dan afgespi'oken. Het is de stuurgroep Oosterschelde opge vallen dat het ministerie van LNV niets met die kritiek heeft gedaan, terwijl er (ook) op de Oosterschelde sprake is van een dalend aantal scholeksters. Een ander probleem in de Oos terschelde is het afkalven van de zandplaten. Dat is een gevolg van de stormvloedkering. Er komt minder water in de Oos terschelde, waardoor de watei*- druk gedeeltelijk is weggeval len. Gevolg: zandplaten zakken weg in de geulen. De stuurgroep stelt het ministerie voor, onder zoek te doen naar een methode om dat proces af te remmen. Bij voorbeeld door de ontwikkeling van stabiele mossel- en kokkel- banken aan de randen van de platen te bevoi'deren. Die krij gen daardoor meer stevigheid. In de kolommen van deze krant werd onlangs de vrees weergegeven dat het Zee vaartschoolgebouw de kans loopt uit de Vlissingse boule vardbebouwing te worden verwijderd. Een meelevende lezer maak te ons nadien attent op het verloren gaan van het bijzon dere aspect dat hel maritiem instituut voor Vlissingen een heel belangrijke genenbank is geioeest. Generaties lang hebben ro mantisch ingestelde Vlis- singse schonen langs het ge bouw geflaneerd in de hoop dat er een blik naar buiten zou worden geworpen. En hoevelen zijn er niet aan een 'blik', zoals de studenten werden genoemd, blijven hangen? In hun amoureuze buien wis ten sommige zeevaartscho lieren van wanten: ze zagen bij het ziekenhuis Bethesda kans langs de regenpijp naar boven te klimmen tot aan de hoogste etage, waar zich de kamertjes van de zustertjes bevonden. Een van die geveltoeristen belandde eens voor de voeten van het ziekenhuisbestuur, dat na een vergadering naar huis ging. Commentaar van de voorzit ter: „Die jongen heeft een leukere avond gehad dan wij".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 13