Schoenmaker van de paarden De Schelde staat voor krachtproef Terneuzense Boys gaat uit van winst Derby van weleer is terug sport Hoefsmid Willie Roelans uit Sint Jansteen heeft hart voor zijn vak vooruitblik tussen schelde en grens vrijdag 2 oktober 1998 33 door Lucien Roelandt SINT JANSTEEN - Hij staat zelden in de belangstelling. De hoefsmid wordt meestal gezien als de schoenmaker van de paarden. Als de schoenen, de ijzers, versleten zijn laat je hem komen of ga je er naar hem toe. De hoefsmid neemt een paar ijzers, slaat ze onder de hoeven en klaar is Kees. Hup, rijden met de bok. Als bij de mens het schoeisel niet past, loopt men niet lekker en raakt men in on balans. Bij een paard is het niet anders. De hoefsmid is de man achter de schermen. Alleen met een juist beslag kan een vier voeter optimaal presteren. Willie Roelans weet er alles van. Niks 'even' naar de hoef smid. Van het woord stan daardijzers gruwelt de 55-jari- ge hoefsmid uit Sint Jansteen. In zijn wagen, waarmee hij de boer op gaat, heeft hij tien ver schillende types hoefijzers. En vijftig verschillende maten. „Geen paard is gelijk. Elke hoef is anders. Het beslaan van een paard, zoals het in de volksmond heet, is kijken, pas sen en meten. Dus helemaal geen kwestie van even een ijzer uit het rek halen, warm stoken en tegen de hoef aandrukken. Alleen al het beslag van een ren-, dressuur-, tuig- of trek paard en de Quarters van de Westernrijders maakt een groot verschil. Hoefsmid is een vak, dat kennis van zaken ver eist. Je gaat per slot van reke ning met het kapitaal van an deren om, want paarden zijn duur. Dus daar moet je serieus mee omgaan." Leermeester Het was dat laatste dat Roelans zo'n vijfentwintig jaar geleden deed besluiten het vak van hoefsmid te leren. „Ik reed wedstrijden in de paarden sport en was het niet eens met mijn hoefsmid. Ik vond dat hij niet serieus met zijn vak bezig was. Vandaar dat ik besloot om zelf het vak te leren. Maar dat was niet zo gemakkelijk. In de zestiger nam in de landbouw de tractor het over van het trek paard. Dus heel wat hoefsme den waren er mee gestopt. Maar gelukkig voor mij vond ik in de ouwe Fons Weemaes in Absdale nog iemand die mij het vak wilde leren. Een prima leermeester. Maar voor je vak diploma moest je toch naai school."' Uitstervend ras De inwoner van het Zeeuws- Vlaamse grensdorp koos voor het gemak voor een opleiding in België. Hij haalde er zijn di ploma, maar schoot daar wei- nigmee op. „Het was een twee jarige cursus. Daarvan haalde slechts dertig procent hun di ploma. Ik was dan ook best een beetje trots toen ik dat papier tje op zak had. Maar kwam wel bedrogen uit, want ondanks dat het om een rijksdiploma ging bleek het niet voldoende om je in Nederland te kunnen vestigen. Maar ik wilde per se een zelfstandig bedrijf. Daar zag ik wel brood in. Met de te loorgang van het trekpaard be hoorde de hoefsmid tot het uit stervend ras. Dus besloot ik om ook in Deurne nog maar eens op herhaling te gaan." Roelans heeft er geen spijt van dat hij zowel in de Nederlandse als Belgische keuken, zij het noodgedwongen, heeft kunnen kijken. In tegendeel. „Er is een hemelsbreed verschil in het on derwijs in beide landen. In Bel gië wordt enorm veel aandacht besteed aan het smeedwerk, maar de correctie wordt verge ten. De Nederlandse opleiding is daarentegen veel meer prak tijkgericht. En daar gaat het uiteindelijk allemaal om. Als hoefsmid moet je kunnen mon steren, de gangen en stand van het paard beoordelen. En aan de hand daarvan bepalen hoe de hoeven bekapt moeten wor den en welk beslag je moet gebruiken. Erg belangrijk. Vooral bij peesblessures, door slaande koten, of veulens met bokkenpootjes om maar enkele voorbeelden te noemen. Dat vereist, zoals wij het noemen, corrigerend beslag en dat los je echt niet op met een sierlijk ge smeed ijzer." Veterinair „Bij blessures moet je als hoef smid ook niet op de stoel van de veterinair willen gaan zitten", Hoefsmid Willie Roelans heeft nog altijd veel plezier in zijn werk. „Het is een zwaar maar fantastisch vak." foto Charles Strijd gaat Roelans verder. „Daar- voor. Zo doe ik veel corrigerend Willie Roelans nu in het vak zit, door krijg je veel van dat natte- werk na overleg met een die- is het er ondanks de vele types vingerwerk. Even iets uitpro- renarts en dat bevalt prima." en maten van hoefijzers die de beren, wat de kwaal meestal hoefsmid tot zijn beschikking nog verergerd. Daar pas ik In de vijfentwintig jaar dat heeft niet gemakkelijker op ge worden. „De hoornrand van de hoef, de zorg van de hoefsmid, is de fundering van het paard. Die moet het gewicht dragen. Bij het Belgische trekpaard en de Gelderlander hoefde je je daar geen zorgen over te ma ken. Die waren stevig en kop- den tegen een stootje. Door de invloed van de Engelse vol bloed is met de jaren de hoorn- rand bij veel paarden dunner geworden. Dat vraagt weer om speciale aandacht. Vandaar ook dat ik zeg: Niks geen stan daard 8 millimeter, maar aan gepaste ijzers. Voor spring- en dressuurpaarden betekent dat lichte ijzers. Dat heeft het voordeel dat je ook lichtere na gels kan gebruiken, waardoor je de hoornrand minder be schadigd. Zo ook de lipjes aan de hoefijzers om de druk op de nagels te verminderen." Leerstof De steeds verdergaande speci alisatie in de fokkerij en de sport eist dat de leerstof voor de hoefsmid steeds wordt bij gesteld. Ook daar draagt de Zeeuw zijn steentje aan bij. Toen Willie Roelans werd ge vraagd om zitting te nemen in de onderwijscomissie voor hoefsmeden, waarvan hij in- middels-voorzitter is, moest hij zich niet lang bedenken. „Het vergt natuurlijk veel tijd, want je zit hier in een uithoek. Maar het is ontzettend leerzaam. In zo'n commissie zitten niet al leen hoefsmeden maar ook mensen van de veterinaire fa culteit van de universiteit in Utrecht. Daardoor krijg je een op de praktijk afgestemde leer stof." Ook in de dagelijkse praktijk draagt de hoefsmid uit Sint Jansteen zijn steentje aan de opleiding bij. „Op mijn bedrijf heb ik steeds twee stagiaires in dienst. Eentje, Rob Braspen ning, is nadat hij was geslaagd zelfs mijn vennoot geworden. Zo probeer ik, zij het achter de schermen, een bijdrage te leve ren aan de sport. En hopelijk nog vele jaren. Want hoefsmid is een zwaar maar fantastisch vak. Een vak waar je iedere dag met levende wezens bezig bent die enorm veel aandacht vra gen. Dat maakt het ook zo aan trekkelijk." li Topruiters laten 5 het afweten in eerste dressuur I* door Lucien Roelandt 1! :if AXEL - Met een dressuurwed- 'u strijd om de Graeve Jan Trofee j bijt de Landelijke Rijvereniging N: en Pony Club Grave Jan uit Axel W zaterdag het spits af van het Zeeuwse indoorseizoen. bi' dt Opmerkelijk hierbij is de gerin ge belangsteliing van de ruiters - en amazones in de hogere klas- - sen. Begint de binnen-wedstrij- ofl den te vroeg na een overbezet outdoor-seizoen? Of is het een duidelijke aanwijzing dat er bij ie de ruiters en amazones geen be- nhoefte bestaat aan een overvolle kalender en zij bewuste keuzes maken waar en wanneer zij wil- Di len starten? Ingewijden in de ill! dressuursport zeggen dat het laatste het geval is. Indien er zich geen combinaties voor de klassen Z en M meer aanmelden, is er in Manege Magrette in Axel slechts sprake H van strijd in de lagere klassen, ft In de klasse B zijn Gino van A» Goethem met Lucky Boy uit Vo- 'Jj gel waarde, Frans Haak met Go- l dine uit Biervliet, Claudia Tieleman uit Hulst en Annabel- le Pardon met Lente van de or- ganiserende vereniging de gil kanshebbers voor de overwin- I ning. In de klasse L zijn de zusjes ,i. Kristel en Kim de Maat uit Hulst v« favoriet voor het oranje lint. I« Eveline de Winne met Quality uit Nieuw-Namen en Carolien ju Maes met Kely van de Haring- te ruiters moeten hier echter in staat worden geacht om voor ~i een verrassing te zorgen. Ajacied Dani en PSV'er Xavier in Portugees team - LISSABON - Ajacied Dani en PSV'er Abel Xavier zijn door de li Portugese bondscoach Hum- jl berto Coelho opgenomen in de J' voorlopige selectie voor de EK- kwalificatiewedstrijden tegen ||f Roemenië, op 10 oktober in Por- to, en Slowakije, vier dagen la- ter in Bratislava. Chris van Royen en Chris Ysebaert, waterpoloërs van Schelde, kijken uit naar het spelen op bondsniveau. foto Charles Strijd Talentvolle jeugd krijgt kans om ervaring op te doen Xavier maakt al sinds het WK deel uit van de Portugese selec tie, terwijl Dani vorig jaar zijn vierde interland speelde. Overi gens tekende international Manuel Dimas gisteren een driejarig contract bij Fenerbah- ce, nadat hij bij Juventus op een zijspoor was beland. AFP door Aector Doorns TERNEUZEN - De laatste keer dat de zwem- en poloclub De Schelde bij de mannen op bondsniveau uitkwam was in jaren zestig. Dit jaar zijn de Ter- neuzense waterpoloërs onder leiding van de ervaren trainer- coach Cees Rijnhout terug aan het front. Het wordt een kracht proef, maar de selectie heeft dankzij de doorstroming van enkele jongeren meer inhoud gekregen. Behalve doelman Serge van Bo- chove hebben Chris van Royen en Chris IJsebaert geprofiteerd van de aanpak die Rijnhout al jaren voor ogen heeft. Talenten laten meetrainen met de senio ren, zodat ze snel aan het niveau en het spel van de meer ervaren teamgenoten kunnen wennen. „We hebben de laatste drie jaar hiervan veel profijt gehad", zeg gen ze. Vorig jaar braken de ne gentienjarige poloërs echt door. Dat leverde via een tweede plaats in de eerste klasse district promotie op naar de derde klas se Bond. De talentvolle spelers kwamen via het jaarlijkse schooltoer- nooi in aanraking met het wa terpolo. Chris IJsebaert was tien jaar en Chris van Royen was elf jaar. Via de eigen opleiding ont stond er een goed adspiranten- team. Beide spelers kennen el kaar inmiddels door en door. „We weten precies wat we wil len. We voelen elkaar perfect aan", verteltlJsebaert. Hij kwa lificeert zijn leeftijdsgenoot als een speler met een goed spelin zicht en een strak schot. Op zijn beurt vindt Van Royen de cen trumaanvaller op zijn sterkst door op kracht iets te forceren. Ze zijn zich bewust van het ni veau. „Het gaat er harder aan toe. Er wordt ook beter positie spel gespeeld. Het is allemaal zwaarder", concludeert Van Royen. In het bekerduel tegen de reserves van Njord kon De Schelde al kennismaken met het niveau. De Temeuzense ploeg verloor, maar er heerste na af loop geen ontevreden stem ming Ze waren niet echt wegge speeld. Concurrentie Van Royen en IJsebaert beseffen dat de concurrentie binnen de selectie groot is. Ze weten dat ze moeten vechten voor een basis plaats.. „De trainer neemt elf spelers mee naar de wedstrij den. Twee spelers moeten thuis blijven", vertelt Van Royen. Daarom slaan ze geen training over. Vorig jaar kende de ploeg een ideale start, maar die werd halverwege het seizoen gevolgd door een inzinking. „De trai ningsopkomst was minder ge worden en er werd soms te gemakkelijk gedacht over de te genstanders, waarvan we eerder met gemak hadden ge wonnen", meent IJsebaert. „Ge lukkig werd er de laatste maan den van het seizoen fanatieker geriaind. Ook Cees Rijnhout wilde natuurlijk graag promo veren", voegt Van Royen eraan toe. De voorbereiding is naar wens verlopen. Een trainingskamp werd dit keer vanwege het slechte weer thuis opgeslagen, maar was volgens beiden leer zaam. Een toernooi in Ooster- van onze sportredactie TERNEUZEN - Het Zeeuwse manncnwaterpolo heeft dit jaar weer een derby met het Vlissingse Stormvogel en De Schelde, beide ploegen spe lend in de derde klasse Bond. In de lagere regionen komen De Bruinvis uit Sas van Gent en Scheldestroom uit Bres- kens elkaar tegen in de tweede klasse Kring. De Schelde is in Zeeuws-Vlaanderen weer hofleverancier met een man- nenteam, districtsjeugd, ad- spiranten, pupillen en een vrouwenteam. De vrouwen van De Schelde komen ook dit seizoen uit in de tweede klasse van het dis trict. De Schelde steunt op de inbreng van het trainersduo Pascale Bakker-Ria van der Hooft. Daarnaast zijn Rowe- na Witkamp en Marouschka Wijffels de speerpunten in het jonge Terneuzense team. Be halve de Zeeuwse derby tegen Stormvogel krijgt De Schelde voornamelijk te maken met Brabantse en Limburgse te genstandsters. hout was een goede test en dat gold ook voor de oefenduels en bekerwedstrijden. Van Royen en IJsebaert hebben ook al de nodige ervaring opge daan met scheidsrechters. ..Het verschil met de districtsklasse is dat er fysiek van de scheids rechters in de Bond meer mag. Je moet de vrije bal verdienen", geeft Van Royen aan. IJsebaert realiseert zich dat het niet gemakkelijk zal worden. Vorig jaar scoorde .hij regelma tig. „Wat heb ik aan vijf keer scoren als ik een rotwedstrijd heb gespeeld. Dan speel ik liever een lekkere wedstrijd zonder te scoren. Hoewelals het team goed speelt dan moet het wel erg gek lopen dat ik niet scoor Van Royen is een belangrijke scha kel in de opbouw. „Maar ik moet ook verdedigen", meent hij. Za terdag wacht De Schelde in Spijkenisse het eerste competi tieduel. Het is meteen de vuur doop tegen titelkandidaat Kempvis. Selectie mannen: Serge van Bocho- ve (keeper), Willy de Blaey, Cees van Houtvelingen, Eddy Lambert, Je roen Rijnhout, Bram van de Heuvel, José de Pooter, Maarten de Pooler, Chris van Royen, Chris IJsebaert, Danny Soetens, Mare Remery en Bas Wesdorp. Trainer-coach Cees Rijnhout. door Eddy van der Hooft TERNEUZEN - Niet voor alle Zeeuws-Vlaamse clubs verliep de vierde speeldag van de nieu we voetbalcompetitie even suc cesvol. Met nederlagen voor HVV'24, Ter neuzen, Axel en AZW sloeg de balans zelfs zwaar naar de min door. Of dat dit weekeinde opnieuw zo zal zijn, moet uiteraard worden af gewacht. Feit is wel dat het pro gramma (met onder meer HVV'24-Roosendaal. VVC'68- Terneuzense Boys, Patrijzen- Terneuzen, Axel-Vlissingen en DFS-AZVV) verre van gemak kelijk oogt. HW'24 HVV'24 hield vorige week aan de uitwedstrijd tegen TAC/BWB een fikse kater over. De ploeg van trainer Ko Stoutjesdijk verloor niet alleen met 2-1. maar moest ook nog eerts drie rode kaarten incasse ren. Zó erg had Stoutjesdijk het in zijn lange carrière nog niet meegemaakt, maar echt ver baasd was hij toch ook weer niet. „Het was werkelijk onge looflijk wat de scheidsrechter presteerde", zei hij eerder deze week. „Maar kennelijk is dit in herent aan het voetbal van deze tijd. Hebben we er eigenlijk niet met zijn allen voor gezorgd dat we met scheidsrechters te doen krijgen die het niveau niet aan kunnen?" Met uiteindelijk nog acht spe lers in het veld was HVV van zelfsprekend niet opgewassen tegen TAC. „Maar we hebben best wel goed gespeeld en een goeie kans gehad om te winnen als we volledig waren geble ven." Omdat HW deze week te gen de uitsluitingen van Arno Zwegers en Carlo Blommaert beroep aantekende (Pierre Wit hagen werd weggestuurd van wege twee gele kaarten), is het de verwachting dat de ploeg zondag nog redelijk compleet is voor de thuiswedstrijd tegen Roosendaal. Dat laatste is nodig ook, denkt Stoutjesdijk, „want Roosendaal is toch een van de sterkste ploegen in deze tweede klasse. Het feit, dat ze al twee keer verloren hebben, doet daaraan niets af." Vrijwel zeker is dat zondag An- gelo Verbraeken niet inzetbaar is vanwege een spierverrekking. Harm Rietjens heeft (opnieuw) last van een infectie aan de luchtwegen en is evenmin fit. Terneuzense Boys Zaterdag-tweedeklasser Ter neuzense Boys was vorige week tegen SKNWK goed voor de volle winst. Na de 3-O-zege von den de Temeuzenaren zich bo vendien terug op een met Kapel- Ie, SSV'65 en Yerseke gedeelde eerste plaats. Veel reden tot kla gen is er niet en dat doet Terneu zense Boys ook niet. „Integen deel", zei doelman Ronald Gort enkele dagen terug. „Het gaat met de week beter." De resulta ten van de laatste weken hebben Gort ook gesterkt in zijn over tuiging dat de Boys voor nie mand in deze klasse bang hoeft te zijn." Het is daarom ook, dat hij van mening is dat Terneu zense Boys morgen, in de uit wedstrijd tegen VVC'68, op nieuw van drie punten moet uitgaan. „Zeker met de wed strijd tegen SSV'65 van volgen de week in ons achterhoofd", legt hij uit. „Komen we deze twee wedstrijden goed door, dan hebben we toch een aardig uit zicht op de eerste periodetitel." Marco Faassen en Kees Schie man zijn door ziekte en een bles sure morgen niet beschikbaar. Terug bij de selectie is weer wel Onno Ribbens, die vorige week nog op het appel ontbrak. Terneuzen Derdeklasser Terneuzen werd sneller dan verwacht met het eerste verlies van de competitie geconfronteerd. Thuis tegen Virtus werd het vorige week 0-1 waar vrijwel iedereen vooraf van winst was uitgegaan. „We hebben het onszelf onnodig moeilijk gemaakj door veel te slap te beginnen", verklaarde trainer Paul Telussa eerder deze week de nederlaag. „Het was op De libero van AZW Jochem Marcus: „Ons hele middenrif staat op dit moment aan de kant". zich nog wel knap dat we na de rust terugkwamen en ons drie kansen wisten te creëren tegen een overmacht aan verdedigers, maar je weet dat het over en sluiten is als je die niet benut." Telussa wilde aan de 0-1 nog niet al te veel conclusies verbin den, maar hoopt wèl dat zijn spelers er voor zondag lering uit hebben getrokken. „Zondag", zo voorspelde hij. „zullen we met Patrijzen opnieuw een te genstander treffen die vanuit een gesloten verdediging op de counter gokt. Daar zullen we agressief op moeten reageren. Wachten we weer teveel af, dan roepen we het onheil misschien opnieuw over ons af." Voor het uitduel met Patrijzen verwacht Telussa geen beroep te kunnen doen op Dannv Magito en An- toine Thoen. De vraag is ook of Menno den Dekker voldoende hersteld is van een slijmbeurs ontsteking. Axel Na twee opeenvolgende over winningen leed Axel vorige week een 2-0-nederlaag in de uitwedstrijd tegen Internos. Onverwacht kwam dat verlies niet helemaal, vond aanvaller Marino Dhooge begin deze week. „We speelden niet dende rend en we zaten zelden goed in de wedstrijd. Axel creëerde zich weliswaar meer kansen dan de thuisclub, maar werd de das omgedaan door twee counter goals. Bovendien ging bij de eer ste tegentreffer doelman Carlo de Deckere niet geheel vrijuit. Dhooge hoopt niettemin dat Axel in het verlies de extra mo tivatie zal vinden, die zondag nodig is om tegen Vlissingen de punten in eigen huis te houden. „Bovendien", zegt hij, „zijn we gewaarschuwd. Vlissingen heeft vorige week tenslotte te gen Middelburg vier keer ge scoord. Dat betekent toch dat hun spitsen wel iets moeten kunnen Ludwig van Grem- berghe is de enige Axel-speler, die momenteel met een blessure kampt. Voor het overige heeft trainer Edy de Witte iedereen beschikbaar. AZW AZW ging de laatste weken in de derde klasse van het zater dagvoetbal door diepe dalen. Was er eerst een 6-1-nederlaag tegen WIK'57, zaterdag werd ook met ruime cijfers (3-6) van Meeuwen verloren. AZW's laatste man Jochem Marcus zoekt de oorzaken daarvoor vooral in de waslijst aan blessu res „Ons hele middenrif staat op dit moment aan de kant", legt hij uit. „Jacco Koekkoek, Pa trick Baumgarte, Theo Hanny: je praat dan toch niet over de minsten." Het herstel is naar zijn mening vooral een kwestie van tijd. En training: „We heb ben noodgedwongen veel jonge gasten moeten inpassen, die ook nog eens op voor hen vreemde plaatsen moesten spelen. De ve le wisselingen hebben wel dege lijk hun invloed gehad Wat er moet veranderen, weet Marcus niet. Wèl dat „iedereen positief moet blijven." De verwachting is overigens niet dat voor de uit wedstrijd van morgen tegen DFS de selectie veel ruimer zal zijn dan vorige week. „Het zijn allemaal spierblessures", aldus Marcus. „Dat betekent toch dat de meesten vijf, zes weken weg zijn." Vierde klasse In de vierde klasse van het za terdagvoetbal moest Zaamslag vorige week voor het eerst dit seizoen genoegen nemen met een gelijkspel. Uit tegen Wis- senkerke werd het ternauwer nood 3-3. Spui won met 6-1 van Waarde en Cadzand verloor met 5-1 van Wolfaartsdijk. Het pro gramma voor morgen (zaterdag) houdt voor zowel Zaamslag als Spui een thuiswedstrijd in. Zaamslag speelt tegen midden moter Krabbendijke en Cad zand tegen het laaggeklasseerde Hoedenkenskerke. Spui moet op bezoek bij Nieuwdorp, dat met Nieuwland de derde plaats deelt met een totaal van negen punten uit vier duels. In de vierde klasse van het zon dagvoetbal had IJzendijke vori ge week niets te klagen. Zelf won de koploper de topper te gen Sluiskil met 3-1, terwijl concurrenten als Hoofdplaat (1-3 tegen MOC'17) en Honte- nisse (1-3 tegen Luctor'88) ver lies leden. „We leven van week tot week", zei IJzendijke-trai- ner Paul van der Hooft onmid dellijk na de overwinning op Sluiskil nog, in het besef dat juist deze weken het verdere verloop van de competitie voor een belangrijk deel bepaald wordt. Kampioensaspiraties heeft IJzendijke (nog) niet, be weerde hij ook. „Maar mis schien verandert dat als we rond de winterstop nog op de eerste plaats slaan Zondag gaat IJ zendijke op bezoek bij Honte- nisse, waar voor RCS (tegen Clinge), Breskens (tegen FC Bergen) en Hoofdplaat (tegen Steen) thuiswedstrijden op het programma staan. Vogelwaarde hoopt uit tegen MOC'17 drie winstpunten aan zijn huidige totaal van vijf toe te voegen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 71