Gebruik groentepil omstreden PZC Lekker laten hangen. Boeren soms de wanhoop nabij Samenwerking met buitenlandse scholen blijkt vruchtbaar Borst trekt tien miljoen uit voor traumahelikopters Staatssecretaris wil nieuwe regeling sluitregime kering zeeland 23 DE VLIJT Staten willen gulden per inwoner uittrekken voor waterschade iDeskundigen zien in supplement geen vervanger natuurlijk voedsel vrijdag 2 oktober 1998 door Henk Postma MIDDELBURG - Het middel baar beroepsonderwijs in Zee land begint de vruchten te pluk ken van samenwerking met scholen in West-Vlaanderen en het Engelse Suffolk. Afgelopen jaar zijn de eerste stappen gezet naar uitwisselingsprogramma's die Zeeuwse leerlingen gelegen heid geven over de grens stage te lopen. Het Groen College in Goes heeft zelfs al zo'n eerste stageproject achter de rug in Suffolk. De twee Regionale Opleidingen Centra (ROC's) in Zeeland heb ben inmiddels ook dergelijke samenwerkingsprojecten op stapel staan. Het ROC Zeeland werkt samen met het West Suf folk College in Bury St. Ed munds, het ROC Westerschelde met het Heilig-Hartinstituut Poperinge in West-Vlaanderen. Het is ook de bedoeling dat de scholen docenten uitwisselen en samen nieuw lesmateriaal ont wikkelen. Dat bleek donderdag tijdens een driedaagse conferentie in Mid delburg die door het provincie bestuur is opgezet om samen werking van Zeeuwse scholen voor middelbaar beroepsonder wijs met scholen in Suffolk en West-Vlaanderen te intensive ren. Scholen uit die twee gebie den in Engeland en België wer ken al langer met elkaar samen. Eind vorig jaar sloten Zeeuwse scholen zich bij de uitwisseling aan. De provinciebesturen tre den als gangmaker op. Zo trok het Zeeuws provinciebestuur vorig jaar 75.000 gulden uit om de samenwerking op gang te brengen. Groot belang De Zeeuwse onderwijsgedepu- teerde L. Coppoolse benadrukte gisteren nog eens het belang dat de provincie aan de grensover schrijdende samenwerking hecht: leerlingen die in het buitenland praktijkervaring opdoen, hebben meer mogelijk heden op de arbeidsmarkt; be langrijk is ook dat Zeeuwse leerlingen een tijdje kunnen werken of leren in een Engelsta lige omgeving; scholen kunnen verder profiteren van eikaars ervaringen met lesmethoden en gebruik van nieuwe media. De Zeeuwse scholen voor mid delbaar beroepsonderwijs on derhouden al wel langercontac- ten met soortgelijke scholen in andere landen. Ze werkt het Groen College in Goes al samen met scholen in landen als Polen. Israël en Litouwen. Daaraan zijn nu toegevoegd de agrari sche scholen in het Westvlaamse Roeselaere en het Engelse Otley. Beroepspraktijk Het ROC Zeeland ziet in de sa menwerking met de school in Suffolk met name mogelijkhe den om leerlingen van de afde lingen Handel beroepspraktijk te laten opdoen in Engeland. Ook voor de afdelingen Bouw kunde en Verzorging wordt aan stageprojecten gedacht. Wat het ROC Westerschelde betreft con centreert de samenwerking met de school in Poperinge zich vooral op de afdeling Verzor ging- Aan de conferentie die nog tot vrijdag (vandaag) voortduurt, doen zo'n vijftig vertegenwoor digers mee van scholen uit Zeeland, Suffolk en West- Vlaanderen. Er staan ook schoolbezoeken op het pro gramma. Vertegenwoordigers van Nederlandse organisaties die Europese subsidies voor grensoverschrijdende onder wijsprojecten onder hun hoede hebben, zijn present om de scholen te informeren over fi nancieringsmogelijkheden. Overigens zitten er nogal wat haken en ogen aan het verwer ven van Europese subsidies. Zo hekelde gedeputeerde Coppool se het feit dat vaak een horden loop nodig is door een ver schrikkelijke hoeveelheid bureaucratie, wil een Europese subsidie kunnen worden bin nengehaald. SCHOONDIJKE Concert - Het vocaal ensemble Sint-Laurens verzorgt zondag een optreden in de Hei-vormde Kerk in Schoondijke. Het elf personen sterke ensemble brengt onder leiding van diri gent Hans van den Broeke een aantal meerstemmige liederen ten gehore zonder verdere bege leiding. Plet concert begint om 15.00 uur en is gratis toeganke lijk, door Margit Kranenburg) DEN HAAG - Traumahelikop ters moeten overal in Nederland snel ter plekke kunnen zijn. Mi nister Borst (volksgezondheid) gaat vier ziekenhuizen aanwij zen die een helikopter krijgen voor hulp bij rampen en onge lukken. Dit staat in het totaal plan traumazorg dat vandaag wordt gepresenteerd. Volgens het plan komen er in tien ziekenhuizen speciale trau macentra. Die moeten 24 uur per dag traumazorg kunnen bieden. De centra krijgen mo biele medische teams (MMT's) met een arts en verpleegkundige die op de plaats van een ongeluk en tijdens het vervoer direct hulp kunnen verlenen. Vier van de tien traumaziekenhuizen krijgen ook de beschikking over een helikopter. Netwerk De heli's moeten van zonsop gang tot zonsondergang kunnen uitrukken en plaats bieden aan een mobiel team. De helikopters vliegen niet speciaal voor één traumacentrum, maar moeten het landelijke netwerk voor traumazorg gaan dienen. Een goede spreiding van de stand plaatsen van tfaumahelikop- ters is belangrijk om heel Ne derland te kunnen bereiken. Waarschijnlijk worden, zoals de Ziekenfondsraad al heeft gead viseerd, Amsterdam, Rotter dam, Nijmegen en Groningen aangewezen. Die steden be schikken ook over een acade misch ziekenhuis, een px-e voor ziekenhuizen die in aanmerking willen komen voor een trauma centrum. De minister trekt tien miljoen gulden per jaar uit voor de kosten van de helikopters. Aan de grond De beslissing van Borst voor vier traumahelikopters komt op een gevoelig moment. Sinds de ze week staat de helikopter in Rotterdam aan de grond omdat de gemeente Rotterdam, een van de grootste geldschieters, de geldkraan voor de proef met de heli dichtdraaide. Het geld voor het helikopterexperiment in Amsterdam is eind dit jaarop. Op dit moment is er geen net werk van traumazorg in Neder land. Ernstig gewonden worden meestal met een ambulance naar het dichtstbijzijnde zie kenhuis vervoerd. Beter kunnen ze direct op de plaats van het on geluk de eerste zorg ki-ijgen en naar het meest geschikte zie kenhuis worden gebracht. On derzoek laat zien dat dat levens kan redden, blijvende invalidi teit kan voorkomen en de kwali teit van de zorg kan verbeteren. Ziekenhuizen die graag een traumacentrum willen, kunnen zich aanmelden. Ze moeten een verzorgingsgebied hebben van 1,2 miljoen mensen en een flink aantal specialismen in huis heb ben. waaronder neurochirurgie. Voor de traumazorg is al tien miljoen gulden gereserveerd. De uitrusting van de mobiele teams wordt betaald door het ministe- rie van binnenlandse zaken. Strijd landstitel kustvissen jeugd en dames KOUDEKERKE - In Zeeland wordt morgen het Nederlands kampioenschap kustvissen voor de jeugd en dames georgani seerd. De wedstrijd vindt plaats van 15 tot 18 uur vanaf het strand bij Koudekerke. De beste jeugdzeevissers 10 tot en met 17 jaar) en dames uit heel Neder land komen hier in actie. De titels worden verdedigd door de Nederlandse kampioenen Kustvissen Jeugd 1997 Wesley Koop (categorie 10 tot en met 13 jaar) uit Oud-Vossemeer en Theo Rijnberg (14 tot en met 17 jaar) uit St Maartensdijk, en de Nederlands kampioen Kustvis sen Dames 1997 Miranda Wil- lemse uit Bergen op Zoom. Pu bliek is welkom. De beste vissers van het Neder lands kampioenschap kustvis sen voor de jeugd kunnen zich via naselectiewedstrijden plaatsen voor afvaardiging naar het wereldkampioenschap dat in 1999 wordt gehouden in Frankrijk. De dames kunnen zich plaatsen voor het wereld kampioenschap dat in 1999 in Portugal wordt georganiseerd. Het Nederlands kampioen schap wordt georganiseerd door de Delta Federatie onder auspi ciën van de Nederlandse Vereni ging van Sportvissersfedera ties. In Nederland wordt door circa anderhalf miljoen mensen gevist. Ongeveer 400.000 hier van vissen in zee. Advertentie RECTIFICATIE Jubileumaanbieding Tot 2 meter: 3 x f 25,- accessoirebonnen Vanaf 2 meter: 5 x f 25,- accessoirebonnen door Ben Jansen KLOOSTERZANDE - Met een bedrag van pakweg één gulden per inwoner dient de provincie Zeeland bij te springen in de kosten die de wateroverlast van twee weken geleden met zich heeft meegebracht. Direc te financiële hulp aan getrof fen boeren is niet mogelijk - daarvoor is de schadevergoe dingsregeling van het rijk - maar de provincie kan wel licht wel de landbouworgani saties de helpende hand rei ken. Met deze stellige overtuiging keerde een gezelschap staten leden donderdag terug van een bezoek aan enkele boeren in Zuid-Beveland en Oost- Zeeuws-Vlaanderen die forse schade hebben aan hun gewas sen. De afgelopen weken is in verscheidene statencommis sies al verkondigd dat de pro vincie over de brug dient te komen. Commissaris van de koningin drs. W. T. van Gelder vertelde de statenleden dat de ze suggesties dinsdag in het dagelijks provinciebestuur zijn besproken. De opvatting daar was volgens Van Gelder dat financiële steun in het ge val van de wateroverlast geen zaak voor de provincie is. ,,GS hebben uitgesproken dat er geen cent valt te verwachten." Deze mededeling werd later op de dag overigens weersproken door gedeputeerde D.J.P Bruinooge (landbouw en fi nanciën). Hij liet weten dat ge deputeerde staten wel degelijk bereid zijn voor te stellen geld beschikbaar te stellen. ..Dat kan gaan over enkele tonnen. De provincie is echter niet in staat voor een schadevergoe ding met een open eind te zor gen." De statenleden toonden zich hogelijk verbaasd over de boodschap van Van Gelder. „GS bepalen dat niet", sprak A Sandee (CDA) strijdlustig. „Dat doen wfj." D. Eveleens opperde dat de provincie een deel van de extra kosten kan vergoeden die de landbouwor ganisaties hebben moeten ma ken voor de bezetting van meldpunten waar boeren kun nen opgeven dat ze waterschade hebben en waar problemen kunnen worden voorgelegd. Voorzitter J. G. Meijer van de LTO-raad Zee land maakte een voorzichtige schatting van de schade in de Zeeuwse landbouw. Ruim 1400 boeren en tuinders heb ben op bijna 18.000 hectare schade gemeld. Meijer: „Het betreft vooral schade in inten sievere gewassen met een hoge marktwaarde, zoals aardap pelen, uien, broccoli, wortelen, cichorei en fruit. Ga maar uit van gemiddeld 8000 gulden per hectare." Dat brengt de schade voor de Zeeuwse land bouw - voor zo ver bekend - op 144 miljoen gulden. Uiterlijke schijn na wateroverlast bedriegt Commissaris Van Gelder (links) bekijkt de door het water aangetaste wortelen op het land van de gebroeders Steyaert in Kruispol derhaven. foto Charles Strijd door Ben Jansen KRUISPOLDERHAVEN - Op het eerste gezicht is er weinig aan de hand met de winterwortelen van de gebroeders Stey aert onderaan de Westerscheldedijk bij Kruispolderhaven. Het loof oogt groen en een ferme ruk eraan brengt de oranjerode wortelen boven. Toch maken de jonge boeren zich ernstige zorgen. Hun perceel heeft twee weken geleden geruime tijd on der water gestaan. Daardoor zijn de pun ten van de wortelen aangetast. Ze zijn zacht en zullen weldra gaan rotten. Wat ze nu met hun wortelen aan moeten is de Steyaerts nog niet duidelijk. Een ding staat vast: dit jaar zullen ze niet de 10.000 tot 15.000 gulden beuren die een hectare wortelen onder normale omstandigheden opbrengt. Het verdriet van agrarisch Zeeland zit de zer dagen tien tot twintig centimeter diep. Commissaris van de koningin drs. W. T. van Gelder, gedeputeerde D. J. R Bruin ooge (landbouw) en zeven statenleden ko men zich in Oost-Zuid-Beveland en in Oost-Zeeuws-Vlaanderen op de hoogte stellen van de opvang van de schade. Van uit de bus ziet het leven ten plattelande er onbekommerd uit. De zon schijnt, het gras is groen, twee fietsende meisjes wuiven vanaf een viaduct. Zoek de fouten. Be stuursleden en medewerkers van de Zeeuwse land- en tuinbouworganisatie zijn daarbij behulpzaam. Kijk, op dat per ceel aardappelen had normaal gesproken een boer aan het rooien moeten zijn, met dat vlas valt niets meer te beginnen en die uien daar hadden al lang moeten zijn bin nengehaald. Eentonig Met uitzondering van het westen van Wal cheren en West- en Midden-Zeeuws- Vlaanderen heeft de wateroverlast van twee weken geleden forse schade aange richt. Uien leiden aan koprot, natrot en watervellen, winterwortelen krijgen ver rottingsverschijnselen aan hun punten, in kool is sprake van inwendig rot en aard appelen zijn gewoon rot. Het is een eento nig verhaal dat LTO-voorzitter J. G. Meij er vertelt. Ook voor fruitbomen wordt, gevreesd. Een deel van de appels en peren is nog wel te oogsten, zij het dat dit jaar minder makkelijk aan de hoogste kwali teitsnormen kan worden voldaan. Naar de gevolgen van schade aan het haarwor telstelsel van de fruitbomen kan slechts worden gegist. Van een afstand lijkt de ergste nattigheid voorbij, maar menig perceel is nog niet met zware werktuigen te berijden. De aantasting door het water loopt per perceel sterk uiteen. Op sommige plaatsen is sprake van 2 procent schade op andere van 100 procent. Percentages die daar tussenin zitten leveren problemen op. Oogsten of niet, is de vraag. Wachten op de schade-expert of niet, is een andere vraag. Het is moeilijk de boeren te raden. Wie over goede bewaarcellen beschikt, kan aardappelen met een beperkt percentage rot nog wel droog krijgen. Het gevaar is echter dat in de cel ook de gezonde aard appelen worden aangetast en het is niet waarschijnlijk dat zo'n schadegeval als nog voor vergoeding in aanmerking komt. Boeren die aan het rooien gaan, raken af en toe de wanhoop nabij. Steeds wanneer ze op een perceelgedeelte aan het werk zij n, waar ze de kwaliteit redelijk vermoe den, stuiten ze weer op een te hoog percen tage rot. Meijer verzucht: „Was het nu maar zo dat de rotte aardappelen links en de goede rechts stonden. Dan was het makkelijk. Maar alles staat door elkaar." door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het gebruik van de Oosterscheldekering bij ex treme wateroverlast, zoals half september, moet officieel gere geld worden. Staatssecretaris G. de Vries van Binnenlandse Zaken gaat dit onderwerp aan kaarten bij zijn collega's van Verkeer en Waterstaat. Bij hoge uitzondering is de Oos- rterscheldekering half septem ber twee keer gesloten om het waterpeil in de Oosterschelde kunstmatig laag te houden. De i omliggende polders konden zo gemakkelijker afwateren op de Oosterschelde. Afspraken In de afspraken over het gebruik van de stormvloedkering is niet opgenomen, dat die dicht mag bij extreme wateroverlast op het land. In het licht van de ge beurtenissen van medio sep tember wil staatssecretaris De Vries van Binnenlandse Zaken proberen die afspraken te wijzi gen. De Vries kondigde donderdag in de Tweede Kamer ook aan dat Binnenlandse Zaken een evalu atie gaat maken van de manier waarop de wateroverlast is ver werkt en hoe op calamiteiten is gereageerd door dienstverle nende instanties. Motie De gemeenteraad van Schou- wen-Duiveland heeft zich gis teravond unaniem achter een motie van de WD geschaard waarin deze de minister van verkeer en waterstaat verzoekt een vierde reden voor sluiting van de kering toe te voegen aan de bestaande drie in het proto col. Die vierde reden zou slui ting bij extreme hoeveelheden neerslag zijn. Hiilsta linnenkasten (ook op maat). door Arjan van Westen 0 VLISSINGEN - De groentepil wordt binnenkort op de Neder- - landse markt geïntroduceerd. Voor mensen die geen groenten lusten of geen tijd hebben om het klaar te maken zijn de Q groentecapsules volgens de fa- 5 brikant Liberty Health Care Products (LHCP) dé oplossing. In de pil zitten extracten van 1 onder meer broccoli, wortelen en tomaten. Diëtisten en voe dingsdeskundigen vinden deze ontwikkeling bedenkelijk. Uit Onderzoek van het Neder- landse Kankerbestrijdings- 'D fonds blijkt dat Nederlanders te !>i weinig groenten eten. Produc- W ten die kanker, hart- en vaat- !t ziekten en welvaartsziekten 0 kunnen voorkomen. Ondanks een lichte verbetering gebruikt de Nederlander tegenwoordig a per dag slechts 250 gram groen- s te en fruit, terwijl 400 gram no dig zou zijn. Dankzij de Ameri- M kaanse gezondheidsformule H zouden in pilvorm - één tot drie s capsules per dag adviseert LH- CP - er toch voldoende vitami- nen en mineralen in het lichaam komen. „Wij wijzen het gebruik van de dl groentepil af", zegt Marion 1 Zwartepoorte, diëtiste van de R Thuiszorg Zeeuws-Vlaanderen pi „De natuur is niet te kopiëren." n Zwartepoorte vindt het niet goed dat de maaltijd in pilvorm ai wordt genuttigd. Veel stoffen R die beschermend werken, zoals Pi vezels, zitten volgens haar niet 2i in de groentepil. R. J. Piers, een R medewerker van het LHCP- i centrum in Baarn geeft toe dat de groentepil niet zaligmakend is. „De pil is dan ook bedoeld voor mensen die te weinig 8 groente eten en zich daarvan be wust zijn", aldus Piers. Ook dit ii doel kan niet de goedkeuring m krijgen van Zwartepoorte. Nuchter o| Anita Staps runt Stapsgewijs, i een praktijk voor voedingsad- viezen in Nieuwerkerk. Als dië- a tiste begeleidt ze de Nederland- 1 se Olympische judoploeg. Staps i verwacht niet veel van de groen- :ti tepil. „De Nederlander is daar- i voor te nuchter en niet zo pille- n rig." De klant zit volgens Staps 1 niet op de groentepil te wach- a ten. „Mochten mensen na een io dag of drie al resultaat voelen dan kan het wel wat worden", aldus Staps. Volgens Staps is het slecht gesteld is met de groenteconsumptie. Vooral met de kwaliteit is veel mis. „Men sen kiezen voor mooie groenten, maar vragen zich niet af of er daadwerkelijk voldoende voe dingsstoffen in zitten. Op het gebied van voeding is Neder land achterlijk." Schuldig zijn volgens Staps instanties als het Voedingscentrum in Den Haag. Deze zouden de consument niet goed voorlichten over de voe dingswaarde van de groenten. Staps: „In spinazie zit bijvoor beeld nauwelijks ijzer, maar dat weet niemand." Patricia Schutte van het Voe dingscentrum in Den Haag ge looft niet in de noodzaak van groentevervangers. „Ik denk dat mevrouw Staps haar betoog over de verminderde voedings waarde niet met cijfers kan on derbouwen." Schutte zegt dat uit onderzoek is gebleken dat de kwaliteit van de groenten de laatste tien jaar licht verbeterd is. Uitwijken naar ecologische producten of pillen hoeft dan ook niet. Onbespoten fruit en groenten zijn goed voor het mi lieu maar kunnen kwalitatief niet altijd tippen aan het regu liere voedsel. Ook de groenten in blik bevatten volgens haar wel degelijk voldoende vitaminen, mineralen en vezels. Van de groentepil moet Schutte niet veel hebben. „Het kan een hulp middel zijn, maar het is geen za ligmakend product. Hou het bij 200 gram panklare groenten," luidt haar advies. Vermageren Zelf zweert Staps al jarenlang bij het product Herbalife, dat als supplement bij de maaltijd of als vervanger dient. Schutte keurt deze van oorsprong ver mageringsmethode af. „Mensen die afvallen moeten hun eetge woonten aanpassen. Het ver vangen van groenten en fruit is sowieso niet goed. De preventie ve stoffen zijn niet na te maken. Bovendien is het voor het gebit goed om het voedsel te kau wen", aldus Schutte. Herbalife is in de voedingswe reld omstreden omdat de ver koop volgens een beloningssys teem gaat. NOC-NSF sportarts Leo Heere betwijfelt het nut van dit product en voelt er niks voor om het aan topsporters te geven. „Herbalife is op geen enkele wijze wetenschappelijk onder bouwd." Staps. „Vaak weten de critici niet wat de methode in houdt." Dat de verkoopwijze agressief zou zijn, vindt ze on zin. „Het gaat inderdaad via een zogenaamd multi level systeem (piramideverkoop). Ik heb daar prima ervaringen mee en ver foto Lex de Meester wacht dat ook sportartsen in de toekomst tot Herbalife over gaan." Gratis ingemeten en gemonteerd. Vanaf circa f l.OOO,- De Slaapvoorlichter® voor Zeeland lieesummarkt 12. Goes. U'l. (0113) 23 22 13 Korie Dein A. Middelburg. Tel. (0110) 63 30 30 Niet in filiaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 65