Van Miert vrijuit in Agusta-zaak PZC buitenland Russen in paniek na geruchten over beperken van dollarhandel Zwitsers kijken verlekkerd naar actieve Europol Politie houdt aanhang Habibie in gareel Marokko geeft opheldering over verdwenen politieke gevangenen Vluchtelingen Kosovo zijn voor hulporganisaties onbereikbaar Turkije dreigt I Syrië met actie Eurocommissaris niet verdacht in Belgisch helikopterschandaal Bevroren inca-mummies in Peru Storm Yanni eist zeker 43 levens Nieuwe leidingen voor Boeing Vliegtuig Sri Lanka in zee gestort Mislukte aanslag bij ambassade Israël in België Heiligverklaring Edith Stein Jongen vecht voor boomhut Duitsers zijn dikker dan ooit Versombering bij Japans bedrijfsleven door Paul Koopman I BRUSSEL - Europees Commis saris voor het concurrentiebe leid Van Miert is geen verdachte in het Agusta-proces. De kans is minimaal dat deze vooraan staande Belg dat ooit wordt. Met deze mededeling heeft pro- cureur-generaal Liekendael van het Hof van Cassatie giste- 1 ren getracht Van Miert ei'van te ANKARA - Ankara heeft >n het recht acties uit te voe ren in Syrië omdat dat e buurland Koerdische re- a bellen in Turkije steunt. De Turkse president De- mirel heeft dit gisteren ge- n zegd. Syrië heeft zijn vijandige houding ondanks de waarschuwingen van An kara niet opgegeven, vol- gens Demirel. Hij vervolg de dreigend: „Syrië voert openlijk een vijandige po litiek tegen Turkije. Het blijft de Koerdische rebel len van de PKK steunen. Ik verklaar voor de inter- II nationale gemeenschap dat ons geduld op is. ■I De leider van de beweging Koerdische Arbeiders partij (PKK), Ocalan, i woont naar verluidt in Damascus of in de door Syrië gecontroleerde Be- kaa Vallei in Libanon. Syrië ontkent de aantij gingen en beschuldigt Turkije ervan het water van de rivieren de Eufraat en de Tigris stroomop waarts overmatig af te tappen. Stroomafwaarts blijft er zo voor Syrië en Irak onvoldoende water 1 over. Het is voorts een doorn in het oog van Damascus en andere Arabische landen in regio dat Turkije steeds nauwer militair samen werkt met Israël. Damas cus vreest dat de goede sa menwerking tussen beide landen gericht is tegen Syrië. AFP/RTR vrijdag 2 oktober 1998 LIMA - De bevroren mummies van zes Inca-vrouwen die vijf honderd jaar geleden werden geofferd, zij n ontdekt op een ijs vlakte in het Andes-gebergte in het zuiden van Peru. De mummies waren gewikkeld in dekens van lamawol en om ringd door gouden en zilveren beeldjes. Archeologen spraken woensdag over de belangrijkste vondst sinds jaren in het ge bied. De 'ijsvrouwen' lagen vlakbij de krater van de Misti- vulkaan en zijn waarschijnlijk geofferd aan de berggoden om de vulkaanuitbarstingen te stoppen. Op de berg zijn de meeste menselijke offers ter wereld gebracht, aldus de Peruaanse lei der van het onderzoek, Ruth Salas. In 1995 ontdekten Salas en de Amerikaanse archeoloog John Reinhard op de Ampato-vulkaan de mummie van een Inca meisje. dat op 13-jarige leeftijd was geofferd. RTR SEOUL - De tropische storm Yanni heeft in Zuid-Korea min stens 43 levens geëist. Tot dusverre zijn de lijken van 13 slachtoffers geborgen en worden nog zeker 30 mensen ver mist. Aangenomen wordt dat ook zij zijn omgekomen. De storm veroorzaakte een enorme wateroverlast. Zeker 252.000 hectare aan rijstvelden is door het water verwoest. Het ministerie van Landbouw meldde gisteren dat de hoe veelheid rijst die dit jaar zal worden geoogst beduidend min der zal zijn dan venvacht, omdat de storm toesloeg enkele we ken voordat de oogst zou worden binnengehaald Het zwaarst getroffen werd de provincie Noord-Kyongsang, waar in zes uur tijd ruim 50 centimeter regen viel. AP WASHINGTON - De federale luchtvaartdienst (FAA) in de VS heeft besloten dat de vliegtuigfabrikant Boeing bij hon derden toestellen van het type 747 de leidingen moet vernieu wen die in de buurt van de brandstoftanks liggen. De FAA maakte gisteren in Washington bekend dat de beoog de betere isolatie bij de tanks noodzakelijk is gezien de ramp met een TWA-Boeing in 1996 voorde kust van Long Island. De oorzaak van die ramp is niet geheel duidelijk en daarom had Boeing gevraagd van deze maatregel af te zien. De FAA gelastte verder betere schakelaars in de cabine van de vlieg tuigen omdat er te veel brandjes ontstaan. DPA BRUSSEL - De recherche in Brussel is gisteren een onder zoek begonnen naar een misluk te aanslag met een granaat bij de Israëlische ambassade. De granaat lag onder een wagen die vlak voor de Israëlische di plomatieke vertegenwoordi ging in de deelgemeente Ukkel stond geparkeerd. Een veiligheidsagent van de ambassade ontdekte het explo sief. De politie zette de buurt onmiddellijk af en liet enkele gebouwen ontruimen. De gra naat, waai-van de slagpin was verwijderd, werd later onscha delijk gemaakt. ANP/Belga Indonesische politiemensen te paard houden sympathisanten van Habibie in de gaten. foto Ach mad I bra hi m/AP van onze redactie buitenland JAKARTA - Vierduizend men sen zijn gisteren in Jakarta de straat opgegaan om hun steun te betuigen aan president Habibie. Politiemensen hield de betogers in de gaten en voorkwamen dat de actievoerders naar het parle ment optrokken. De regering van Habibie ziet zich sinds een paar weken ge confronteerd met protesten vanwege de aanhoudende eco nomische malaise. Habibie's voorganger Soeharto zag zich in mei van dit jaar genoopt af te treden toen het protest tegen de wijze waarop hij de crisis had aangepakt steeds omvangrijker werd en in gewelddadigheden "ontaardde. Een deel van de stu denten die toen vooraan ston den in de demonstraties eist nu het aftreden van Habibie. Als reactie op de eis van de studen ten gingen aanhangers van Ha bibie de straat op. De president heeft gewaar schuwd dat anarchie op de loer ligt als de bevolking niet eens gezind samenwerkt om de crisis het hoofd te bieden. „Wij zijn tegen alle vormen van anarchie omdat het land en de staat daardoor alleen maar ge destabiliseerd worden", zei een van de organisatoren van de de monstratieve steunbetuiging. AP COLOMBO - Een sinds dinsdag vermist Srilankaans ver keersvliegtuig met 55 mensen aan boord is uit de noordwest kust van het land is in zee gestort. De bewoners van een klein eiland voorde kust hebben lijken van drie inzittenden gevon den, zo is gisteren bevestigd. De marine zoekt naar meer li chamen en het wrak. Het Russische vliegtuig van het type AN-24 van de Srilan- kaanse maatschappij Lionair verdween kort na vertrek van een vliegveld bij Jaffna op het gelijknamige schiereiland van de radar. De oorzaak van het ongeluk is onbekend. Er woeden sinds het weekeinde bloedige gevechten in het noorden van Sri Lanka tussen het regeringsleger en Tamil-rebellen. AFP ROME-Pa us Johannes Paulus II zal de tot het rooms-katholi- cisme bekeerde jodin Edith Stein op 11 oktober heilig verkla ren. De Duitse filosofe stierf in 1942 in het Poolse concentra tiekamp Auschwitz. Het hoofd van de Rooms-Katholieke Kerk verklaarde haar in 1987 zalig. Edith Stein verbleef als karmelietes van 1938 tot 1942 samen met haar zus Rosa in de Karmel in het Limburgse plaatsje Echt. De Gestapo zette de twee op 2 augustus 1942 via Amers foort op transport naar Westerbork en vandaar naar Ausch witz, waar zij op 9 augustus werden gedood. ANP/Belga overtuigen dat hij eind volgende week rustig naar het Brussels justitiepaleis kan komen om daar een getuigenis onder ede af te leggen. Hetzelfde geldt voor de oud-partijvoorzitters van de Socialistische Partij Tobback en Vandenbroucke. De advocaten van Claes willen de drie als getuige a decharge oproepen om een centraal punt in de verdediging van de oud NAVO-baas te onderbouwen. Volgens Claes repte partijpen ningmeester Mangè pas op 19 januari 1989 over een eventuele 'schenking' van de Italiaanse helikopterbouwer Agusta aan de SP. Het toenmalige partijbe stuur - Claes, Vandenbroucke en Tobback - zou dat aanbod unisono van de hand hebben ge wezen. Mangè incasseerde vol gens deze lezing op eigen houtje het geld via een Zwitserse ven nootschap. Lastig De datum is van belang omdat het wapencontract in december 1988 werd ondertekend. Zelfs bij 'groen licht' door het partij bestuur wordt het lastig corrup tie hard te maken als de Agusta- gelden pas na het tekenen van het contract ter sprake zijn ge bracht. Volgens twee verdach ten, de Brusselse advocaat Pue- linckx en SP-secretaris Wallyn, gaf het SP-bestuur echter al in oktober/november 1988 zijn fi at. Toen was niet Vandenbrouc ke maar Van Miert partijvoor zitter. Van Miert, die een van de zwaar ste posten bekleedt in het dage lijks bestuur van de Europese Unie, opende onmiddellijk een persoffensief om elke betrok kenheid bij het Agusta-smeer- geld te ontkennen. „Als er geld is gegeven, is dat achter mijn rug gebeurd", aldus de commis saris. Liekendael stelde Van Miert echter nu onverwacht snel gerust. Omdat Van Miert niet van corruptie verdacht wordt, kan hij met een gerost hart ko men getuigen, aldus Lie kendael. Van een potentiële verdachte mag niet worden ge vraagd onder ede tegen zichzelf te getuigen. Ook het vooronderzoek tegen Vandenbroucke en Tobback heeft volgens Liekendael geen vermoeden van schuld opgele verd. Wel houdt Cassatie ten aanzien van Vandenbroucke nog een kleine slag om de arm, omdat tegen deze oud-politicus nog een ander onderzoek loopt in verband met de mogelijk strafbare besteding van corrop- tiegelden. Om die reden mag Vandenbroucke volgende week zelf bepalen of hij onder ede ge tuigt. GPD LONDEN - De elfjarige Matthew Williamson wacht bij het gerechtshof in Londen op het begin van zijn proces. Matthew woont samen met zijn moeder in een hut op 17 meter hoogte in een 130 jaar oude es. Gisteren diende de zaak die hij had aan gespannen tegen projectontwikkelaars die zijn boomhut wil len vellen. De jongen is a 1 drie jaar niet naar school geweest en ongewild een boegbeeld geworden van natuurbeschermers. foto Adam Butler/AP |f door Hans Hoogendijk MOSKOU - De ontkenning van president Jeltsin was niet meer genoeg, paniek dreigde in Rus- land. Premier Primakov moest zelf op de tv verklaren dat zijn regering niet van plan is de vrije handel in dollars te verbieden. Of de mededeling veel zal uitha- len, moet nog blijken. Het ontwerp van het anti-crisis programma van de communisti sche eerste vice-premier Masl- joekov was gisteren uitgelekt. Er wordt een ratjetoe van maat- regelen voorgesteld, die buiten- van onze redactie buitenland j WENEN - Een coördinator van de noodhulp in Kosovo heeft gisteren in Wenen aandacht ge- vraagd voor de tragedie van de onzichtbare vluchtelingen in Kosovo. „Zij leven in de bossen of langs rivieren, lopen rond als- of ze in een hok lopen of zoeken een schuilplaats, zodat ze met een grote familie opeengepakt zitten in een klein huis. Hier door hebben hulporganisaties gewoon alarmerend klinken voor alle voorstanders van de vrijemarkteconomie. „Ik wil niet zeggen dat het de terugkeer naar de commando-economie uit de Sovjettijd is, maar het lijkt er wel heel veel op", rea geerde een buitenlandse analist. Masljoekov bepleit niet alleen de terugkeer van de staatscon trole over veel economische sec toren, maar ook een strikte overheidscontrole over de han del in valuta, voorop de Ameri kaanse dollar. In feite zou de handel in dollars, meer dan ooit de tweede valuta in het land, moeite de Albanese vluchtelin gen te bereiken. De vluchtelingen, ouderen, vrouwen en kinderenlij den aan uitputting, diarree en honger en hebben last van de koude. De zwaksten, baby's en kleine kin deren is dit fataal geworden, zei zij. „Deze mensen hebben onze hulp nodig voor het te laat is", verklaarde Marion Feik van de katholieke hulporganisatie Ca ritas, die het gebied onlangs be zocht. vrijwel onmogelijk worden ge maakt. In totaal hebben de Rus sen naar grove schattingen 40 miljard dollars in de oude sok. Dat Masljoekov niet alleen staat met zijn plannen, werd gisteren duidelijk toen de machtige gou verneur Rossel met hetzelfde plan kwam. Hij wilde zelfs de dollar helemaal uit het binnen landse geldverkeer verbannen. En hij verklaarde dat Jeltsin het ermee eens was. Het Kremlin haastte zich om dit te ontken nen. Maar het gezag van het staatshoofd is dermate getaand, dat in Moskou direct over niets Maandenlang zijn honderddui zenden etnische Albanezen op de vlucht, zei Feik. Maar er is niet één vluchtelingenkamp. De mensen, die zijn gevlucht voor Servische granaataanvallen en razzia's, vrezen dat zij in een kamp een gemakkelijk doelwit zijn voor de agressors. Zij geven daarom de voorkeur aan een schuilplaats in de bossen. Grote hulporganisaties, zoals het VN- vluehtelingenbureau en het In ternationale Rode Kruis, berei ken hierdoor volgens Feik de mensen niet die hen nodig heb ben. De cijfers tonen hoe de crisis is opgelopen. In maart waren 25.000 mensen in Kosovo van huis en haard verdreven. In sep tember was dit opgelopen tot 400.000, een vijf de van de gehele bevolking. Van de achthonderd dorpen van de Albanezen zijn er tachtig verwoest. Achttienduizend hui zen zijn geplunderd of verwoest. Feik deed een dringende oproep voor hulp aan de vluchtelingen voor de winter invalt. ANP OSNABRÜCK - Duitsers wor den steeds dikker. Een op de twee inwoners van de Bondsrepubliek heeft overge wicht en een op de vijf neigt naar zwaarlijvigheid. Dat heeft de Duitse Adipositas-vereni- ging gisteren gezegd. Vijftien jaar geleden was het aantal dik kerds maar half zo groot. AP anders werd gesproken dan over het aanstaande verbod. Het ka binet besprak later op de dag de anti-crisisplannen. Primakov verklaarde na afloop: „Ik wil opnieuw stellen dat er nog geen programma is. Er wordt hard aan gewerkt. Het gerucht dat de staat het monopolie krijgt over de handel in harde valuta is ab solute onzin." Maar hij zei ook dat als het In ternationaal Monetair Fonds niet over de brug komt met de bijna negen miljard gulden, die het tweede deel van de toege zegde lening vormen, er 'onpo pulaire' maatregelen worden getroffen. Afgrijzen In de Russische hoofdstad Mos kou, waar meer dan 90 procent van de dollarhandel zich af speelt, werd vol afgrijzen en verbazing gereageerd op de be richten. „Dat is dan de absolute dood van de markteconomie en van onze vrijheid. In elk be schaafd land kun je geld wisse len, bij ons blijkbaar met meer", zei een jonge vrouw. In Moskou werd ook gespecu leerd dat het Kremlin, ondanks de ontkenningen, wel degelijk overweegt de vrije handel in harde valuta aan te pakken en dat iemand 'gelekt' heeft. Het plan zou zijn geweest de maat regelen pas bekend te maken na de zevende oktober, de dag van de revolutie, waarop groot scheepse demonstraties tegen Jeltsin worden vernacht. GPD van onze redactie buitenland RABAT - De nabestaanden van vele tientallen verdwenen poli tieke gevangen in Marokko, krijgen binnen afzienbare tijd opheldering over het lot van hun dierbaren. Sommige gevange nen zijn al decennia lang niet meer gezien. Ook worden bin nenkort tientallen politieke ge vangenen vrijgelaten. Dft hebben journalisten in Ra bat vernomen van betrouwbare bronnen in de omgeving van het koninklijk paleis. De mensenrechtensituatie in Marokko is geleidelijk aan het verbeteren, sinds in maart voor het eerst een centrum-linkse re gering is benoemd onder de so cialistische premier Youssoufi. Die heeft zelf in de jaren zestig in de gevangenis gezeten we gens 'staatsgevaarlijke' activi teiten, en daarna bijna twee decennia lang in ballingschap geleefd. Youssoufi wordt in zijn liberali- seringsbeleid tegengewerkt door Basrï, die als minister van Binnenlandse Zaken jarenlang leiding gaf aan de onderdruk king in Marokko. Dat Basri die portefeuille mocht houden, was de concessie die Youssoufi aan koning Piassan II moest doen om premier te kunnen worden, na dat zijn USFP bij de parle mentsverkiezingen eind vorig jaar de grootste partij was ge worden. Volgens betrouwbare bronnen in Rabat heeft de Adviesraad* voor de Mensenrechten (CCDH), die in 1992 door Has san II is ingesteld, inmiddels 112 gevallen onderzocht van ver dwenen tegenstanders van het bewind. Van zeventig van hen is vastgesteld dat zij dood zijn. Hun families krijgen een bewijs van overlijden en een nog nader vast te stellen pensioen dat kan oplopen tot boven de duizend gulden per maand. Van 42 andere mensen wordt het lot nog nader onderzocht. Som migen van hen zijn mogelijk in het buitenland. RTR/AFP/ANP door Bob Kroon BERN - Nu Europol na zeven jaar eindelijk operationeel is geworden, wil Zwitserland zich zo snel mogelijk aansluiten bij wat op den duur kan uitgroeien tot een Europese FBI. Europol is gisteren gestart en heeft het hoofdkwartier in Den Haag. „Plet internationale misdaad syndicaat is veel beter georga niseerd dan onze overheden", zegt de Zwitserse procureur-ge neraal Del Ponte. „Er is een schreeuwende behoefte aan een centraal opsporingsapparaat op Europees niveau, maar ook aan een samenwerking tussen de magistratuur en een harmo nisatie van het strafrecht in Eu ropa. Europol is een eerste stap in de goede richting." Del Ponte denkt dat een samen werkingsverband tussen Euro pol en Zwitserland in ieders be lang is, omdat niemand ermee gebaat is een land als Zwitser land 'te isoleren in de strijd tegen het internationale gang- sterdom'. De leiding van Euro pol deelt deze mening en staat positief tegenover de benoe mingvan een permanente Zwit serse gedelegeerde op het hoofdkwartier in Den Haag. De politieke beslissing hierover moet echter nog in Brussel en Bern worden genomen, temeer omdat de Zwitsers vermoede lijk alleen toegang krijgen tot de databestanden van Europol op basis van volledige wederkerig heid. Procureur-generaal Del Ponte ziet hier geen onoverko melijke problemen en Zwitser land heeft het nodige te bieden, vooral watbetreftinformatieop het gebied van witwassen van crimineel geld. Minister Korthals van Justitie verklaarde bij de start van Eu ropol dat hij er voorlopig geen voorstander van is Europol ver gaande bevoegdheden te geven. „Als je dat al wil, moet je daar heel geleidelijk mee beginnen." De bewindsman toonde zich huiverig voor de ontwikkeling van Europol tot een organisatie die lijkt op de Amerikaanse FBI. Dat zou betekenen dat Europol zich in de lidstaten daadwerke lijk gaat bezighouden met het opsporen van criminelen. „De FBI-gedachte is niet aan de orde maar misschien op termijn wel", zei Korthals. Hij wees erop dat de wetgeving op het terrein van het strafrecht en strafprocesrecht in Europa nog lang niet op elkaar is afge stemd. Daarmee is ook een rech terlijke en politieke controle op het opereren van een 'volwaar dige' Europese politie nog lang niet gegarandeerd. Europol, tot de oprichting waarvan bij het Verdrag van Maastricht in 1992 is besloten, fungeert nu als een contactpunt tussen de lidstaten voor het uit wisselen, coördineren en analy seren van informatie op het ter rein van de georganiseerde misdaad. Plet werkterrein om vat onder meer drugshandel, mensensmokkel en het witwas sen van misdaadgeld. GPD/ANP TOKIO - Het bedrijfsleven in Japan is de laatste tijd alleen maar somberder geworden. Dat blijkt uit het zogenoemde Tankan-kwartaalrapport dat de Japanse centrale bank giste ren heeft vrijgegeven. De stem ming is een stuk slechter dan het vorige rapport aangaf. De vertrouwensinclex van het bedrijfsleven blijkt nu op minus 5.1 te staan, de laagste stand sinds begin 1996. De index geeft aan dat tegenover honderd be drijven die de toekomst positief zien, er 151 zijn die hun vooruit zichten negatief beoordelen. De vorige index stond op minus 38. De stemmingsbarometer is een stuk slechter dan was voorzien. Veel bedrijven meldden dat ze dit jaar hun investeringen zul len terugschroeven en voorspel len minder winst en omzet. Al met al is het geen blijde bood schap voor de Japanse minister van Financiën, Kiichi Miyaza- wa, die vandaag naar Washing ton vertrekt voor overleg met zijn partners van de zeven grootste industrielanden (G-7). Japan zal daar wederom te ho ren krijgen dat het hoog tijd wordt om overtuigende maatre gelen te nemen óm de economie uit het slop te halen. Een kortge leden gelanceerd plan om het bankwezen uit de crisis te halen, heeft ook al niet veel uitge haald. RTR/DPA/ANP De Jonge Hoek van Dijke Stenevate 2 Heinkenszand (0113) 561482

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 5