Protest Vluchtingen Werk helpt Van Wezel houdt niet van soft gedoe PZC Kleinste huis Brouwershaven beschermd Ambtenaar van erf in Yerseke geslagen Uitlating wethouder Van der Wekken zet kwaad bloed bij CD/\ zeeland s21 Oppervlaktewater vol stikstof Brabant pakt reclameborden aar Zeevliegveld juridisch probleem Les Arabische marinestudenten Raad stelt omstreden besluit over inzet asielzoekersgelden uit Healingcentrum geeft workshops vrijdag 2 oktober 1998 door Peter van den Belt BROUWERSHAVEN - Het kleinste huisje van Brouwer shaven krijgt een beschermde status. Het dagelijks gemeen tebestuur heeft het voormali ge arbeidershuisje aan het Kerkepad nummer 6 op de ge meentelijke monumentenlijst geplaatst. Op die lijst kunnen gebouwen geplaatst worden die niet in aanmerking komen voor de status van Rijksmonument, maar die de gemeente wel waardevol vindt om te behou den. Het pand in Brouwersha ven is uniek vanwege zijn bij zondere plaats, aan de voet van de kerk. Van het rijtje ar beidershuizen waartoe het be hoorde, is het nog als enige over. Het pittoreske pandje da teert uit de achttiende eeuw. De gemeentelijke monumen tenlijst is overigens lang niet compleet. Momenteel staan er buiten Zierikzee zo'n vijftien gebouwen op de lijst. Wanneer de cultuurnota klaar is, wil de gemeente Schouwen-Duive- land een eigen inventarisatie maken van heel het eiland. Momenteel is er alleen een ac tuele lijst van bijzondere ge bouwen in Zierikzee. Fonds Totdat de inventarisatie is af gerond, moeten huiseigenaren die hun woning op de gemeen telijke monumentenlijst wil len plaatsen, hun onderkomen zelf voordragen bij de gemeen te. Belangrijkste criterium is dat de woning meer dan vijftig jaar oud moet zijn. Daarna wordt door een gemeentelijke monumentencommissie geke ken of het gebouw gezichtsbe palend is voor de kerri of het landschap waarin het staat. Voordeel voor de eigenaar kan zijn dat hij bij de restauratie van zijn woning een beroep kan doen op een speciaal daar voor bestemd fonds. Hierin zitten rijksgelden die in het kader van de stads-en dorpsvernieuwing door de ge meente mogen worden aange wend. GOES - In Zeeland overschrijdt 97 procent van het oppe vlaktewater de grenswaarde voor stikstof. Door toenemen gebruik van dierlijke mest in het najaar is er geen zicht op ver betering. De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) zei donderdag dat ze hi hoog tijd vindt om de noodklok te luiden. In Zeeland is h.s water in binnenwateren als sloten en kreken voornamelij brak. Dat betekent dat voor een goede waterkwaliteit de ui; spoeling van stikstof bepalend is. Bij zoet water gaat het voc een goede waterkwaliteit om de uitspoeling van fosfaat. De ZMF houdt vandaag bij Kruiningen een veldsymposiu; over stikstofvervuiling. De federatie wil daar met de stater commissie milieu en de Provinciale Commissie Milieubehe; en Waterhuishouding van gedachten wisselen over de erm van de stikstofverontreiniging en de „kordate aanpak died milieuprobleem vraagt". DEN BOSCH - Alle ontsierende reclameborden op h: Noord-Brabantse platteland moeten zo snel mogelijk ve dwijnen. De ongekende wildgroei van dit moment tast h landschap aan en vermindert de verkeersveiligheid. Hetca lege van Gedeputeerde Staten wil in een nieuwe landschap verordening een algeheel reclameverbod opnemen. Het bei. kent dat ook de borden vlak over de Zeeuwse grens moet; verdwijnen. Het college wil voor een aantal borden een uitzondering ra; ken, zoals verkeersborden en borden bij horecaondememu gen en andere bedrijven. Als Provinciale Staten er in decec ber mee instemmen zijn alle andere borden voorta.an tabo Het verbod geldt ook voor de honderden karretjes en voertn gen met reclameteksten die her en der zijn neergezet in wc landen langs doorgaande wegen. ANP DEN HAAG - De plannen om een vliegveld aan te leggen in; Noordzee, op ongeveer dertig kilometer uit de kust, stuiten; juridische bezwaren. Het vliegveld zou buiten de territoru wateren komen te liggen. Directeur Mendes de Leon van het Instituut voor Lucht-; Ruimterecht zei donderdag in het Radio 1 Journaal dath Nederlands grondgebied zich niet verder uitstrekt dan t twaalf zeemijl buiten de kust, ongeveer 22 kilometer. Hel wel mogelijk op de aangegeven plek een kunstmatig eiland bouwen maar gebruik daarvan als luchthaven mag weer ni: Landingsrechten kunnen namelijk alleen worden verleg aan luchtvaartmaatschappijen voor vluchten naar een b stemming binnen de landsgrenzen. Mendes de Leon mee dat het vrijwel onmogelijk is deze juridische hobbel te neme (ANP) VLISSINGEN - Het contract voor de vervolgopleiding tachtig marinestudenten uit de Verenigde Arabische Emit ten (VAE), aan het Regionaal Opleidingen Centrum Zeek (ROC), is donderdag officieel getekend. De onderteken! werd verricht door de sous-chef directeur materieel van Koninklijke Marine, R. Bongers, en de voorzitter van het 0 lege van Bestuur van het ROC, A Buijs. De cursus begon al op 14 september 1998 en is een vervolg; de geslaagde cursus die het ROC vorig jaar gaf aan hond; VAE-studenten. De cursus levert het ROC tien a twaalf; beidsplaatsen op die verdeeld worden over twintig docent; De tachtig beste studenten van het vorig jaar nemen deel a deze vervolgopleiding. Volgens Buijs speelde de ervaring; het ROC aan de eerdere cursus overhield een belangrijke; bij de keuze van de marine om ook dit jaar het ROC de opl; ding te laten verzorgen. „Bij de marine noemt men ons ink vakjargon zelfs de Marine-MTS", aldus de voorzitter. Het vroegere arbeidershuisje aan de voet van de kerk komt op de gemeentelijke monumentenlijst. foto Pieter Honhoff door René Schrier YERSEKE - Een ambtenaar van de gemeente Reimerswaal is woensdag in Yerseke in elkaar geslagen terwijl hij bezig was met een milieucontrole. De ambtenaar is toezichthou der van de milieuwetten en was samen met twee medewerkers van de firma Milieutec en een chauffeur van de gemeente Rei merswaal op een adres aan de Breeweg in Yerseke metingen en boringen aan het verrichten. Het vermoeden bestond name lijk dat zich op dat adres een on gekeurde olietank in de grond zit. Omstreeks 8.30 uur arriveerde de eigenaar van het perceel en schopte en sloeg de gemeente ambtenaar van zijn terrein. De medewerkers van het bedrijf en de chauffeur konden ongedeerd het perceel verlaten. Het slacht offer kon na een bezoek aan de dokter zijn werk weer hervat ten. Tegen de dader wordt pro ces-verbaal van ambtsdwang en mishandeling opgemaakt. De maximale straf voor ambts dwang is drie jaar gevangenis straf. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het protest van de Stichting Vluchtelingen- Werk Schouwen-Duiveland te gen het plan om 'koppengeld' te gebruiken voor inburgering van nieuwkomers ofwel statushou ders is niet vergeefs geweest. Het voorstel aan de gemeente raad van Schouwen-Duiveland werd gisteren aangehouden. Kan de gemeente zorgen voor goede maatschappelijke bege leiding van statushouders - asielzoekers die in Nederland mogen blijven wonen en derhal ve 'nieuwkomers' zijn in de Ne derlandse samenleving - voor het geld dat het Rijk daar in het kader van de Wet Inburgering Nieuwkomers (WIN) voor be schikbaar stelt. Om die vraag draaide het tijdens de discussie over het voorstel van de meer derheid van het college van B en W. Die collegemeerderheid denkt dat de financiële bijdrage van het Rijk niet toereikend zal zijn en wil daarom een deel van het zogenaamde koppengeld - een tegemoetkoming van het Rijk in de kosten van centrale huisves ting van asielzoekers - aan de WIN-pot toe te voegen. De WD-wethouders G. J. van de Velde-de Wilde en ir. C. W. Veer- hoek vinden dat inburgering van statushouders moet kunnen van het WIN-geld. De Stichting Vluchtelingenwerk vindt het principieel onjuist dat geld, dat bedoeld is voor asielzoekers, aan statushouders wordt be steed. W. Coehoorn van de Stichting Vluchtelingenwerk maakte ge bruik van het spreekrecht voor het publiek om het standpunt- van de stichting nog eens duide lijk onder de aandacht van de gemeenteraad te brengen. ,,In het Asielzoekerscentrum in Burgh-Haamstede, in het huis van Nassau en Drie Koningen in Zierikzee zijn de omstandighe den zo sober dat je het gevoel krijgt dat de stroom elk moment kan uitvallen. Juist daarvoor zijn de koppengelden nodig! En daar zijn ze ook voor bedoeld Knuppel Al snel tekende zich een meer derheid van de gemeenteraad tegen het voorstel van de colle gemeerderheid af. WD-frac- tievoorzitter J. J. Geleijnse opende de discussie en gooide meteen de knuppel in het hoen derhok. „Neem het voorstel te rug en laten we eerst nog eens met Vluchtelingenwerk pra ten", stelde hij voor. Het CDA was daar bij monde van N. P. de Danschutter meteen voor te porren. „Koppengeld is voor asielzoekers." De fractie SGP/GPV steunde eerdei-, tijdens een commissie vergadering, het voorstel van het college nog. Onder meer de protestbrief van Vluchtelingen- Werk deed hen hun mening bij stellen, zo liet woordvoerder P. van der Meide weten. Hij zei het VVD-voorstel om het voorstel aan te houden te steunen. RPF - vertegenwoordiger J. A van den Berge vertelde hetzelfde ver haal. H. de Vries van Groen- Links schaarde zich achter het voorstel van Geleijnse. Alleen D66 en de PvdA steun den de meerderheid van het col lege. Wel heten zowel D66-ge- meenteraadslid R. Geluk als PvdA-vertegenwoordigster E. M. Overbosch-de Reijger weten dat zij ook geen moeite hebben met uitstel van de beslissing. Verantwoordelijk wethouder D. van der Wekken (PvdA) koos ei eren voor zijn geld. „We moeten het nog maar eens in alle rust tij - dens een commissievergadering bespreken." Hoe moeilijk is het om voorzitter te zijn van zo'n club? „Nou, je moet wel een vreselijk dikke huid hebben, want de uitgesproken me ning die ik dikwijls verkondig, wordt niet altijd op prijs gesteld. Maar ik wéét dat ik vaak gelijk heb. Misschien heeft de kritiek op mijn optreden ook wel iets te maken met de rivaliteit tussen de ver schillende ouderenbonden; die was er vroeger, is er nu nog en ik ben bang dat die altijd blijft bestaan." U heeft de afgelopen tijd diverse aanvaringen gehad; met de pro vincie, met de gemeente, met de eigen achterban - bent u zo'n ru ziezoeker „Ik een ruziezoeker? Nou, nee, niet dat ik weet. Ik geloof dat het komt doordat ik vóór alles duidelijkheid wil. Ik zég waar het op staat en een heleboel men sen kunnen dat niet hebben. Ik heb het mezelf ook wel eens afgevraagd hoor; verdorie, hoe komt dat nou? Maar wij zijn in wezen een actiegroep. Wfj zijn er om belangen van ouderen te verdedi gen. En als je constateert dat die niet goed behandeld worden, moet je je me ning kunnen ventileren." Zo langzamerhand geen spijt dat u in de ouderenbelangenharti- ging bent gestapt? „Ik heb nooit spijt. Alleen als ik iemand op een heel erge manier bedonderd heb. daar zou ik spijt van hebben. Dat zou ik dan op alle mogelijke manieren probe ren goed te maken. Maar ik heb nie- mand bedonderd. Ik kom all een op voor de minder bedeelde mensen; en of dat nou ouderen zijn of niet, dat maakt me niet zoveel uit. Ik wil onrecht de wereld uithelpen. Dat lukt je nooit, dal. weet ik ook wel, maar ik wil het wél proberen." Hoe lang blijft u nog voorzitter van de ANBO en het PO SO? „Pfff, dat weet ik niet. Ik blijf in elk ge val niet langer dan tot het eind van dit jaar POSO-voorzitter. Dat is destijds ook afgesproken. En wat de ANBO be treft - we hebben binnenkort weer een vergadering van het algemeen bestuur en dan zie ik wel welke reacties ik krijg; als ze vinden dat ik véél te uitgesproken ben en mensen tegen me in het harnas jaag en blijf jagen, nou, dan spijt me dat geweldig, maar dan trek ik me terug - ga ik een leuk stoeltje maken voor mijn kleinzoon. Begrijp je wat ik bedoel?" SCHARENDIJKE - 'Vertrou wen in jezelf'. Dat is het thema van een weekend-workshop er gens aan het Veerse Meer. De workshop is een initiatief van T. Elenbaas en H. Kok van cen trum voor healing In Wording in Scharendijke. In de workshop staat het ont dekken van jezelf en de eigen kracht en energie centraal. De mens wordt volgens Elenbaas en Kok door veel verschillende zaken gevormd. In de jeugd is het vooral de opvoeding die een .stempel op een mens drukt, maar ook school en kerk spelen een rol, tot het moment dat de volwassen mens zijn of haar ei gen keuzes maakt. Tijdens de workshop wordt de vraag aan de orde gesteld hoe bewust die keuzes zijn. Deelne- .mers aan de weekend-work shop worden uitgenodigd om door m i ddel van onder meer me ditatie zichzelf te ontdekken. De oefeningen worden afgewis seld met muziek en dans. Bij mooi weer worden ook buiten activiteiten ondernomen. Er staan weekend-workshops ge pland voor 30 oktober tot en met 2 november en 20 tot en met 22 november. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23 4301 KJ ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P.G.B. van den Belt P. Kleemans A. Molengraaf A.M.L. Pankow P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De Schouwen- Duivelandse PvdA-wethouder D. van der Wekken heeft zich met deze week in het door zijn partij georganiseerde Politiek Theater De Rode Kaart gedane uitspraken over het cultuurbe leid van de gemeente de woede van het CDA op de hals gehaald. Van der Wekken liet zich tijdens De Rode Kaart bijzonder kri tisch uit over het gemeentelijk cultuurbeleid, waarvoor colle ga-wethouder P. W. Berrevoets- Ringelberg van het CDA ver antwoordelijk is. Volgens Van der Wekken ont breekt het aan lef en durf. Hij zei bang te zijn dat als er niet snel duidelijke keuzes gemaakt wor den door het dagelijks gemeen tebestuur er over enkele jaren geen goede theatervoorziening meer zal zijn op Schouwen- Duiveland. „Dit kan echt niet. Van der Wek ken bevuilt zij neigen nest", beet CDA-fractievoorzitter C. Lege- maate de PvdA-wethouder toe tijdens de rondvraag van Schouwen-Duivelandse s meenteraadsvergadering do derdagavond. Van der Wekt verweerde zich met de opm; king dat hij tijdens het polite theater niet als wethouder 1 de gemeente Schouwen-Diró land, maar als PvdA-lid a kritiek had gespuid. „Krito die overigens gedeeld wot door wethouder Berrevo; zelf", beweerde Van der We ken. Kwaad Dat bracht Legemaate niet; bedaren. Hij was zo kwaad l hij zelfs de poging van het dend voorwerp - wethoud Berrevoets - om de ruzie test sen negeerde. „Van der Wekt had beter moeten weten.W1 gemeenteraadslid J. J. Geleij se viel Legemaate bij. „Ikb bij dat politiek theater gewee Van der Wekken heeft niet t zegd dat hij als PvdA- sprak." Van der Wekken o: hield zich wijselijk van ck mentaar op die laatste opffi king. door Willem van Dam Hij houdt niet van dat softe gedoe. „Als fk iets zeg, is dat nooit voor tweeërlei uitleg vatbaar." Ferme taal, daar houdt Jaap van Wezel (73 jaar, Dreischor) van. Met enige regelmaat haalt hij de krantenkolommen met uit spraken met een flink pepergehalte. Die worden lang niet altijd door ieder een geapprecieerd. Van Wezel, voorzit- ter van de ouderenbond ANBO én inte rim-voorzitter van het POSO is derhal ve altijd wel goed voor een conflictje. „Ik een ruziezoeker? Nou nee, niet dat I ik weet." Jaap van Wezel is sinds een jaar of zes voorzitter van het gewest Zeeland van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO). In april van dit jaar werd hij tijdelijk voorzitter van het PO SO, het samenwerkingsverband van de vier Zeeuwse ouderenorganisaties. Waar Van Wezel ('ik wil niet ivorden af geschilderd als een enfant terrible') ver schijnt, ontstaat vaak enig rumoer. Begin dit jaar kwam hij in forse aanva- ring met wethouder Dvan der Wekken van Schouwen-Duiveland over het ge meentelijke WVG-beleid. Ook haalde hij zich de woede op de hals van de ge- 1 zamenlijke ouderen werkgroep van FNV en CNV op Schouwen-Duiveland; Van Wezel, zo luidde het verwijt, treedt j veel te solistisch op en heeft geen enkele voeling met zijn achterban. Deze week zorgde hij binnen eigen ge- lederen opnieuw voor opschuddi ng met I een vertelling over het mogelijke ver- I trek van de ouderenbonden uit Het Kla- I verblad, een stichting waarin diverse patiënten- en consumentenorganisa ties in de zorgsector zijn samenge bracht. De ouderenorganisaties, teken de de PZCop uit de mond van de POSO- voorzitter, voelen zich binnen Het Kla- vex-blad niet thuis: te weinig ruimte voor eigen initiatieven, te weinig geld, te weinig inspraak. Er rest de ouderen bonden slechts één oplossing: weg bij Het Klaverblad. Dat had hij niet mogen zeggen; Van Wezel overdrijft schrome lijk, reageerden KBO, PCOB en NBP op I een toon waaruit enige ontsteltenis I sprak. Jaap van Wezel overdrijft? Achwelnee. Ik sta nog steeds volledig achter datgene wat ik heb gezegd. Dat we overwegen om uit Het Klaverblad te stappen, is gewoon waar. Zo is dat ook met de overige bonden besproken. En I nu ontkent men dat. Misschien zijn ze I wel een beetje geschrokken van de scherpe taal die ik heb gebruikt. Dat j soort dingen gebeurt wel vaker; worden er dapper allerlei zaken besproken, I maar als je dan vervolgens de knuppel I in het hoenderhok gooit, krabbelen ze j verschrikt terug. Daar wil ik niet aan meedoen. Ik zeg altijd waar het op staat, ik hou niet van dat softe gedoe. Als i k iets zeg, is dat nooit voor tweeër- I lei uitleg vatbaar." Jaap van Wezel: „Je moet een vreselijk dikke huid hebben." foto Pieter Honhoff Kees den Herd Interieurslyling fv- Walcheren Lj Noordweg 125, Serooskerke, 0118-593030 i (Advertentie) Karei V won in 1525 de slag bij Pavia. Jan van Gruufhuse gaf daarom een groots huisfeest in zijn Haamsfeeds kasteel. Het gala mondde helaas uit in een grote brand. Zittend in deze com fortabele werkfauteuil van Leolux word je geïnspireerd om creatieve dingen te bedenken. Misschien wel om een Leolux Carabita Hugo de Ruiter Ti

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 54