Platte theaterzaal voor Vlissingen StartRente adverteren doet verkoper j Vangen! beramms briifën Aanzet tot uitbreiding Kerkwerve zeeland vrijdag 2 oktober 1998 s 22 Vervuiler Z waakse Kreekrest verzet zich tegen dwangsom CDA Borsele boos over benoemingswijze nieuwe wethouder Raad Kunst en Cultuur wil spreiding voorzieningen op Walcheren Keuring voor politiehonden Muskens oogst bijval tijdens debat Kapelle Studieweekeinde muzikanten CONTACTLENZEN Gemeente Schouwen-Duiveland door Peter van den Belt KERKWERVE - In Kerkwerve is een be gin gemaakt met de bouw van dertien wo ningen in de vrije sector. Woensdag en donderdag gingen de palen de grond in voor de eerste twee-onder-een-kap wo ning. Aanvankelijk wilde de gemeente Schou- wen-Duiveland 28 woningen bouwen in Kerkwerve. De provincie verleende ech ter voorlopig maar gedeeltelijke goed keuring voor dat plan. Zeeland voert, in opdracht van het Rijk, een restrictief be leid ten aanzien van woningbouw in de buitengebieden. Zo mogen er buiten Zie- rikzee op heel Schouwen-Duiveland tot het jaar 2000 slechts 221 woningen wor den gebouwd. De hoofdstad van het ei land mag met 3 63 huizen aanzienlij k meer uitbreiden. Het dagelijks gemeentebestuur besluit binnen enkele weken of bij de provincie opnieuw een.plan ingediend wordt voor de 15 resterende woningen die Kerkwerve in het vooruitzicht waren gesteld. Deze zullen dan pas na het jaar 2000 gebouwd mogen worden. De provincie heeft ook hierin het laatste woord. Ruime opzet De te bouwen woningen in het oosten van Kerkwerve komen op ruime kavels. De drie dubbele woonhuizen staan op perce len-van 400 vierkante meter, de zeven vrij staande huizen op lappen grond van maar liefst 700 vierkante meter. Volgens Rien de Boer, die een van de bewo ners gaat worden van de eerste op te leve ren dubbele woning, hoopt aannemer Louwerse uit Scharendijke voor de vorst periode de kap op het huis te hebben. In maart zou de woning dan betrokken kun nen worden. ..Iedereen in Kerkwerve heeft lang naar de uitbreiding van de kern uitgekeken. Dit zorgt weer voor instroom van mensen." De naam van de straat waaraan de wonin gen komen te staan, is inmiddels bekend: Vuuf Gemeeten. door Adri Klinkenberg DEN HAAG - Rechter J. Huls hof van de Raad van State maakt volgende week bekend of melkveehouder J. van Iwaarden uit Kwadendamme een dwang som van tweeduizend gulden per dag moet betalen voor lozin gen van vies water op de Zwaakse Kreekrest. De dwangsom is opgelegd door het Waterschap Zeeuwse Eilan den en kan oplopen tot tiendui zend gulden. De waterlozing is afkomstig uit twee putten bij de voeropslagplaats van het be drijf. In deze putten wordt re genwater opgevangen dat door de deels onafgedekte berg groenvoer is gesijpeld, die Van Iwaarden op een betonplaat heeft liggen. Het Waterschap heeft geconsta teerd dat de putten soms overlo pen, waardoor er afvalwater in de Zwaakse Kreekrest terecht komt. Deze sloot is een uitloper van het natuurgebied de Zwaakse Weel. De onderwater bodem in het gebied is pas voor een miljoen gulden schoonge maakt, zei een woordvoerder van het Waterschap gisteren in Den Haag, Zeeuwse Eilanden wil dan ook dat er zo snel mogelijk een einde komt aan de lozingen door Van Iwaarden. Dat kan door de voeropslagplaats af te dekken met plastic. Ook is het mogelijk om de putten op tijd leeg te pom pen en het vuile water naar een afvalverwerkingsbedrijf te brengen, aldus het Waterschap. Van Iwaarden bouwt zelf liever een overkapping boven zijn voerplaats, maar daarvoor krijgt hij van de gemeente Goes geen bouwvergunning. Afdek ken van het voer zou niet handig zijn, omdat met de vijfhonderd melkkoeien van Van Iwaarden het voer te vaak wordt aange sproken. door Mieke van derJagt HEINKENSZAND - De fractie van het CDA in de gemeente raad van Borsele is verbolgen over de manier waarop wethou der P. van Wingerden-Boers, on langs vertrokken om hel burge meestersambt in Groenlo te gaan vervullen, in het college is vervangen. De CDA-fractie voelt zich buitenspel gezet om dat de collegepartijen - SGP, VVD en PvdA - onderling al hadden beklonken dat de nieu we wethouder A van Opdorp van de VVD zou worden, voor dat het CDA iets werd gevraagd. CDA- fractievoorzitter A E. M. M. Lijmbach stelde gisteren tijdens de raadsverga dering vast dat het kennelijk normaal is dat gekozen verte genwoordigers de persoonlijke loopbaan boven de beloften aan kiezers stellen. De WD moest het bij Lijmbach ontgelden om dat twee leden van die fractie in korte tijd het raadslidmaat schap neerlegden. Wat Lijm bach helemaal niet beviel was het feit dat de collegepartijen niet zijn teruggekomen naar de hele raad om een nieuwe invul lingvan Van Wingerdens zetel in het college te bespreken. De fractievoorzitter concludeerde dat het 'kennelijk niet gaat om waarden en normen die zijn ver bonden aan verkregen verant woordelijkheid, maar om het behoud van macht, ongeacht de wijze waarop dat in stand moet blijven'. Lijmbach meldde ove rigens dat de persoon Van Op- dorp wat het CDA betreftniet in het geding was. Fractievoorzitter P. Bouwman (VVD) wenste niet op de aantij gingen van de christen-demo craten te reageren. ,,Dat de inte griteit van raadsleden hier in twijfel wordt getrokken, zegt meer over de fractie die dat doet, dan over de WD", vond Bouwman. Van Opdorp kreeg tien van de zestien stemmen. Ei- waren zes onthoudingen. Heimachines slaan in Kerkwerve de palen voor dertien vrije sectorwoningen. door Maurits Sep VLISSINGEN - Vlissingen i heeft dringend een nieuw i! vlakke-vloertheater nodig. In t het aanbod van podia ontbreekt volgens de Raad voor Kunst en t Cultuur Vlissingen een multi- functionele platte zaal. De Raad heeft de bouw van zo'n theater daarom uilgeroepen tot hoogste prioriteit. Een werkgroep gaat zich op korte termijn buigen over de opzet en realisatie er- van. Een locatie is al gevonden: it het Scheldelerrein, als de Ko- f ninklijke Schelde Groep daar 1 eenmaal vertrokken is. tl Dit blijkt uit het rapport Een podium voor de stad (en haar omgeving) dat de Raad voor Kunst en Cultuur vandaag (vrij- dag) zal aanbieden aan wethou- der L. C, Poppe-de Looff (CDA cultuur) van Vlissingen. Zij zal n ook de nota's Het grondvlak rood (over beeldende kunst) en 1 Kunsteducatie in ontwikkeling in ontvangst nemen, t Het vlakkevloertheater moet n een 'grote zwarte doos' worden 1 i] MIDDELBURG - De afdeling Zeeland van de Koninkli jke Ne- i, derlandse Politiehonden Ver- il eniging houdt zaterdag op het e terrein van de Politiehonden- a vereniging Midden-Zeeland aan de Frankrijkweg in het if Sloegebied een keuring voor po- i litiehonden. Vijf combinaties -één voor Poli- tiehond I en de overige voor Ob- e jectbewakingshond - doen er aan mee. Vanaf negen uur 's moz-gens worden de combina- ties onderworpen aan het zoe- ken van kleine vooz-werpen, springoefeningen en het opspo ren van een persoon in het bos. 3 Het middagprogramma met het 1 spectaculaire stelwerk waarbij i de hond een pakwerker moet grijpen die zich op allerlei ma- e nieren tracht te verweren, be- gint om twee uur. Vanaf de ro- tonde van de vuilstortplaats Midden-Zeeland is de route naar het wedstrijdterrein - dat voor het publiek toegankelijk is - met bordjes aangegeven. met een 'uiterst flexibele inrich ting', schrijft de Raad. De zaal moet geschikt zijn voor ama teurkunst, alternatieve voor stellingen, popconcerten en ge bruikt kunnen worden tijdens de diverse Vlissingse festivals. Verder moet het als werkplaats dienst doen voor bijvoorbeeld straattheater. Te klein In Vlissingen wordt al een vlak kevloertheater gebouwd, in de voormalige Willem III-kazerne. Daar gaat de Zeeuwse Komedie spelen. Volgens de Raad is dat podium echter te klein. Datzelf de geldt voor De Piek, het jonge rencentrum dat wordt ver bouwd tot een concertzaal. Het Arsenaaltheater ombouwen is weliswaar mogelijk, maar kost te veel: een half miljoen gulden, exclusief de kosten voor sloop en bouwkundige aanpassing. De Raad is daarom van dat idee afgestapt en streeft nu naar een volledig nieuw vlakkevloerthe ater. In de plannen voor een A- schouwburg in Middelburg zijn een grote zaal met 850 stoelen en een kleine, platte zaal met twee honderd zitplaatsen opgeno men. De Vlissingse Raad voor Kunst en Cultuur vindt het on wenselijk om in Middelburg zo wel een grote als een kleine zaal te bouwen. Er moet geen con centratie van accommodaties plaatsvinden, maar juist een grotere verspreiding. Door alles op één plek - Middelburg - te concentreren, verschraalt het culturele aanbod in andere ste den - Vlissingen, Goes -, voor spelt de Raad. Samenwerking Bovendien hebben Vlissingen en Middelburg in 1994 afge sproken nauwer te gaan samen werken bij, de programmering in de diverse accommodaties. Van een open en constructieve sa menwerking is tot op heden weinig van terechtgekomen, constateert de Raad. Die sa menwerking kan alsnog slagen, mits sprake is van een gelijke spreiding van accommodaties en een aanvullend aanbod. Ook vanuit dat oogpunt vindt de Raad voor Kunst en Cultuur Vlissingen het van het grootste belang dat een nieuw vlak kevloertheater in Vlissingen wordt gebouwd. foto PieterHonhoff door René Schrier KAPELLE - Wie gisteravond naar de Hervormde Kerk in Ka pelle kwam voor vuurwerk of om pittige uitspreken te horen, bijvoorbeeld uit de mond van bisschop mgr. M. P. M. Muskens van Breda, werd teleurgesteld. Muskens en zijn discussiegeno- ten, EO-directeur A Knevel en oud-burgemeester van onder meer Wolphaartsdijk, oud-mi- nister en oud-commissaris van de koningin jhr P. A C. Bee- laerts van Blokland, waren het veel met elkaar eens. Behalve toen het ging over het humanis me. Toen bleken de opvattingen van Knevel en Muskens duide lijk uit elkaar te liggen. In de Kapelse kerk werd een dis cussiebij eenkomst gehouden met als thema 'Geloof, kerk en maatschappij in de 21-ste eeuw'. Dit in het kader van de viering van het 750-jarig be staan van de kerk. Knevel gaf aan, naar aanleiding van een vraag van een van de ongeveer tweehonderd aanwe zigen, dat humanisten veel prachtige dingen hebben ge daan en nog doen, maar als christen had hij moeite met de filosofische stroming die het hu manisme vertegenwoordigt. Muskens bleek veel toleranter jegens de humanisten. Hij vond het prima dat zij goede dingen doen vanuit hun eigen levens houding: „Een humanist die consequent is en goede dingen doet, die vindt op den duur ook wel zijn weg naar onze bron. Al le mensen die goed bezig zijn, zijn op de een of andere manier op weg naar God, naar Chris tus." Reactie van Knevel: „Ik wou dat ik dat kon geloven." Muskens kon overigens op flink VLISSINGEN - Dertig jeugdleerlingen van de Koninklijke Harmo nie Ons Genoegen uit Vlissingen houden van vandaag tot en met zondag hun jaarlijkse studieweekeinde. De jonge muzikanten gaan naar In de Boogaard Burgh-Haamstede, waar ze een nieuw repertoire instuderen. Op zondag 4 oktober ge ven ze van 15.30 tot 16.15 uur een concert in verzorgingscentrum Duinoord in Burgh-Haamstede. wat bijval van het publiek reke nen, ook als het ging om andere onderwerpen. Het was duidelijk dat de uitspraken die hij in het verleden in het openbaar heeft gedaan als steun aan armen in de samenleving en voor bijvoor beeld asielzoekers, veel instem ming oogsten. Ook gisteravond en ook onder niet-katholieken. Muskens: „Als de kerk zich niet voor die mensen inspant, doet niemand het. Vroeger waren er de vakbonden, de politieke par tijen en andere maatschappelij ke instellingen. Dat is allemaal veel minder geworden." Wat Beelaerts van Blokland be treft gaat de bisschop echter ook wel eens te ver. Zo vond hij de kritiek van Mus kens op de troonrede van de ko ningin niet gepast. Daarmee was volgens hem een grens over schreden. A A hypotheken vanaf informeer naar de speciale hypotheektarieven voor Poortambacht 1G 0 nutsspaarbank Szierikzee havenpark 16 zierikzee 0111 414051 Zierikzee, telefoon 0111-412029 Ouddorp, telefoon 0187-681249 De burgemeester van Schouwen-Duiveland maakt bekend dat de raad van deze ge meente in zijn vergadering van I oktober 1998 heeft besloten om te verklaren dat een bestemmingsplanherziening wordt voorbereid voor het buitengebied van de gemeente Schouwen-Duiveland. Genoemd besluit ligt met de bijbehorende tekening met ingang van 5 oktober 1998 ten gemeentehuize voor een ieder ter inzage. Dit besluit treedt in werking met ingang van 5 oktober 1998. Volgens artikel 8.5 van de Algemene wet bestuursrecht is een dergelijk raadsbesluit van beroep uitgesloten. Dientengevolge is het evenmin mogelijk hiertegen bezwaren in te dienen (art. 7:1 Awb). Zierikzee. 2 oktober 1998. Hoewel de Carisma van nature al heel comfortabel is, zit iedereen die deze herfst een Carisma aanschaft er warmpjes bij. In oktober en november 1998 krijgt u van Mitsubishi Nederland bij aankopp van een nieuwe of zo goed als nieuwe Carisma namelijk 1.000,-* retour. Een 1.8 GDI-uitvoering levert u nog eens 700,- op. Daardoor kan uw voordeel met de Herfst Voordeel Cheques oplopen tot 1.700.-. Dat is snel gevangen. Ga dit najaar dus mitsubishi even langs bij de Mitsubishi dealer. motors Deze herfst tot 1.700,- retour bij aankoop van een Carisma. Uitgesloten van tlu aanbot! zijn de Carisma 1.9 turbodiesel en alle Royal Clans-modellen. liet tekenen van de koopovereenkomst en de kentekenregistratie moeten plaatsvinden n de periode van 1 september Hm 30 november I99S. Prijzen incl. BPMlBTW. cscl. verwijderingsbijdrage, kosten rijklaar maken, af Hoofddorp. Hike nieuwe Mitsubishi personen auto heeft 3 jaar Mitltigdraniielinier-Euro Serviee. Wijzigingen voorbehouden. Imp.: MMSN B V. Hoofddorp (023) 55 55 222. Mitsubishi Dealer Lease 1070 i 5/ 51 151 Dealeradressen in de Gouden Gids PTT Gids of het gmtts scoor ^<"08007007

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 53