Regeling waterschade versoepeld Geen schildpadwaardig bestaan Ook bedrijven net buiten aangewezen gebieden kunnen claim indienen Snel duidelijkheid over douanesterkte Houthakker oogst Westensehouws bos Personeel Mare strijdt voor goed sociaal plan Meldpunt voor geweld tegen kinderen begint al op 1 januari 1999 EETKAMED College tegen D66-idee bezetting stembureaus Treinverkeer gestremd door verwijdering Arnebruggen zeeuwse almanak Ingreep NOORD zeeland door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het ministerie van Bin nenlandse Zaken zal soepel omsprin gen met schadeclaims van bedrijven die buiten de aangewezen schadege- bieden verlies hebben geleden door de extreme wateroverlast enkele weken geleden. Staatssecretaris G. de Vries heeft dat gisteren toegezegd aan de Tweede Kamer. Maar bedrijven die agrarische producten verwerken of die in de landbouw werkzaam zijn, zoals loonwerkers, hoeven (nog) niet op een schadevergoeding te rekenen. Die laatste bedrijven hebben volgens De Vries omzetschade geleden, wat niet onder de wettelijke regeling valt. WD- kamerlid J. Geluk vreest dat Zeeuwse loonwerkersbedrijven failliet zullen gaan, als de staatssecretaris zijn me ning niet verandert. Hij vernacht dat De Vries hierop terugkomt. Onder druk van de Tweede Kamer toonde de staatssecretaris zich bereid particulieren extra tegemoet te komen. Eerst zouden alleen particulieren die meer dan tweeduizend gulden schade hebben, een vergoeding krijgen. Dat bedrag is verlaagd naar duizend gul den. Particulieren ontvangen over het algemeen een schadevergoeding van negentig procent. Begrenzing In de Tweede Kamer viel met name kri tiek te horen op de begrenzing van de waterschadegebieden. Een aantal ka merleden vond die niet erg logisch. Stukken van de gemeenten Veere, Mid delburg, Borsele, Terneuzen en Axel vallen buiten de boot. Het op Walcheren begrensde schadege- bied (stadje Veere, Vrouwenpolder. Ar- nemuiden) riep geen vragen op. Dat deel van Walcheren watert af op het Veerse Meer en dat stond vol. De rest van het voormalige eiland kon het wa ter gemakkelijker kwijt. De knelpun ten liggen in Borsele, Terneuzen en Ax el. Water uit Goes en omstreken is naar Borsele gepompt. In grote delen'van Axel en Terneuzen zijn geen regen meetpunten. Staatssecretaris De Vries had begrip voor die speciale situatie. „Ik zal soe pelheid betrachten in uitzonderlijke gevallen." Bedrijven met waterschade, die grenzen aan de aangewezen gebie den, kunnen proberen een vergoeding te krijgen. De schadegebieden zijn on der meer vastgesteld aan de hand van gegevens over regenval. Hard punt voor de PvdA was een verla ging van het drempelbedrag voor par ticulieren. Wie minder dan tweedui zend gulden schade heeft, zou geen vergoeding krijgen. PvdA-kamerlid M. Wagenaar vond dat bedrag te hoog, ze ker voor mensen met een laag inkomen Zij kreeg steun van M. van der Hoeven (CDA). Staatssecretaris De Vries wilde eerst niets weten van een verlaging. Als mensen in de problemen zouden ko men, kunnen zij bij de gemeentelijke sociale dienst terecht, zei hij. Onder druk van de Tweede Kamer kwam hij daarop terug. Hij beloofde aan het ka binet voor te stellen het drempelbedrag te verlagen naar duizend gulden. De schaderegeling zal snel worden uit gevoerd. Deze week gaan de eerste taxateurs op pad. De Vries verwacht dat het gros van de schadeclaims voor 1 januari is afgehandeld. Schadeformu lieren zijn bij gemeenten verkrijgbaar. Landbouworganisaties volgen de af wikkeling van de schade met argus ogen. Het eigen risico is bepaald op maximaal tienduizend gulden. Daar kan de georganiseerde landbouw mee leven. Dé vraag voor de landbouworga nisaties is of landbouwers uitkomen met de normbedragen voor schade. Voor één hectare aardappelen geldt een normbedrag van ongeveer negendui zend gulden. Het ministerie gaat uit van een gemiddelde prijs per gewas over de laatste drie jaar. Zeeuwse Statenleden hebben gisteren laten weten dat ze vinden dat de pro vincie financieel moet bijspringen in de kosten die bijvoorbeeld landbouwor ganisaties in verband met de water overlast hebben gemaakt. Commissa ris van de koningin drs. W. T. van Gelder liet weten dat Gedeputeerde Staten daar niets voor voelen, maar ge deputeerde D.J.P. Bruinooge verklaar de later juist dat het college van GS daar wel degelijk toe bereid zijn. pagina 2: commentaar pagina 23: provincie over bijdrage door Harmen van der Werf DEN HAAG - Staatssecretaris W. Vermeend van Financiën heeft donderdag onder druk van de RPF toegezegd binnen enkele weken met een notitie te komen over de douanesterkte in Neder land. RPF-fractievoorzitter L. C. van Dijke had daarop aangedron gen, omdat de douane in Zee land volgens hem door personeelsvermindering onvol doende toegerust is voor haar taken. Vermeend ontkende dat. „De controle in Zeeland is goed en zal dat ook blijven." Hij houdt wel de vinger aan de pols, want 'we moeten steeds attent blijven op ontwikkelingen in (drugs) vervoer en het verschuiven van (smokkel)routes'. Bij de inzet van douanepersoneel wordt daarmee rekening gehouden, i aldus de staatssecretaris. „De J organisatie zal flexibel moeten j blijven." Twijfels Van Dijke hield zijn twijfels. „Een vermindering van het 'I douanepersoneel in Zeeland ,j met meer dan twintig mensen I kan toch niet zonder gevolgen blijven. Of de douane heeft wel I heel lang te ruim in haar jasje gezeten. Dat lijkt mij sterk. Ik hoor geluiden van de kant van j| de douane in Zeeland dat de controle niet meer zo uitgevoerd j kan worden als vroeger, zoals het zou moeten." De RPF-fractievoorzitter zal op j| korte termijn met zijn CDA-col- lega C. van der Knaap een offici eel bezoek brengen aan de doua ne in Zeeland, op uitnodiging van Vermeend. door Ben Jansen VLISSINGEN - De werknemers van Mare Chemicals in Vlissin- gen-Oost leggen zich neer bij de sluiting van hun onderneming, eind volgend jaar. Ze verwach- ten dat het onmogelijk is argu- menten aan te dragen die het chemieconcern Clariant, de ei- j genaar van het bedrijf, op ande- j re gedachten kunnen brengen, In plaats daarvan besteden ze hun energie liever aan acties voor een goed sociaal plan. J De vakbonden hebben gisteren 1 de stemming en opvattingen on- der de werknemers van Mare gepeild. Die bleken boos en teleurgesteld over de aangekon digde beëindiging van de pro- j' ductievanTAED enalkaansulf- onaat. Ze vonden dat ze recht hebben op een minimale ge- noegdoening" in de vorm van een zo goed mogelijk sociaal plan. werknemers zegden de di- rectie wat dat betreft meteen de wacht aan. Volgende week moet volgens hen een eerste opzet voor een sociaal plan gereed zijn en dat moet bovendien tegemoet komen aan de hoge eisen die het I middellijk tot acties komen. De directie maakte gisteren al direct duidelijk dat deze termijn te kort is, meldde CNV-vak bondsbestuurder H. A Verburg gisteravond. De CNV, FNV en Unie hebben nu met de directie afgesproken dat ze op 12 okto ber zullen overleggen over een sociaal plan. Als het personeel in de tussen tijd toch in actie wil komen, zul len dat wilde acties moeten zijn, omdat de bonden zo lang er nog wordt onderhandeld, geen sta king mogen organiseren. De werknemers achten het tijdelijk stilleggen van het bedrijf zinvol, ook al staat de sluiting voor de deur. Het is namelijk de bedoe ling dat de komende periode hard wordt doorgewerkt om een buffervoorraad van de produc ten van Mare op te bouwen. De zelfrijdende houtoogstmachine in actie. i door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE -Her rie in het doorgaans zo stille naaldbos van Staatsbosbe heer in Westerschouwen. De houtoogst is er in volle gang. Het zaagwerk duurt nog tot december. Per dag gaan er vijf tig a tachtig bomen tegen de vlakte. Eens in de vijf tot acht jaar wordt een deel van de bomen in het circa driehonderd hec tare grote naaldbos gerooid. Vroeger ging dat met de hand. Anno 1998 wordt voor het rooiwerk een zelfrijdende houtoogstmachine - een zoge- naamde Harvester - ingezet. Deze doet al het werk volledig computergestuurd. Allereerst worden de te rooien bomen met een grijpkop zo laag mogelijk beetgepakt. Ver volgens wordt de stam doorge zaagd, van zijtakken ontdaan en op de gewenste lengte afge zaagd. De bediener van de Harvester toetst de gewenste lengte in en de machi ne doet de rest. „Deze machine bestaat nu zo'n tien jaar", vertelt houtoogster J. Box. „Daarvóór moest je al les met motorkettingzagen doen. Dit werkt veel sneller. Niet alleen sneller, maar ook met inzet van slechts één 'ma chinist'. „Wat dat betreft is het best eenzaam werk", stelt Box. „Er komen nauwelijks mensen kijken. Ze zijn kennelijk niet nieuwsgierig." Hoewel de Harvester speciaal voor het werken in een dichtbeplant bos zo klein mogelijk is gehou den kan Box er niet overal mee komen. „Op steile hellingen moet ik gewoon de motorket tingzaag pakken." Snoeiafval Het 'snoeiafval', de zijtakken en de kruin van de boom, blijft in het bos achter. Dat levert voedsel en schuilgelegenheid aan allerlei insekten, planten en parasieten. Voor de gerooi de Oostenrijkse en Corsicaan- se dennen komen geen nieuwe naaldbomen in de plaats. Be heerder Staatsbosbeheer is al enige jaren bezig om de hout- oogst te combineren met het omvormen van het bos. foto Pieter Honhoff Door de dennen af te wisselen met loofbomen zoals eiken wordt het bos veel gevarieer der. Dat maakt het voor zowel dieren als mensen een stuk aantrekkelijker. Door het weghalen van de den nen komt er meer licht op de bodem. Daardoor wordt de bo dem opgewarmd en kunnen zaden van bomen, struiken en kruiden - die daar soms al ja renlang liggen - ontkiemen. Ook dat draagt bij aan de vor ming van een gevarieerder bos. De oogst duurt nog tot decem ber. In totaal worden er naar schatting ruim vierduizend bomen gerooid. Gemiddeld is drieënhalve boom goed voor één kubieke meter hout. Mare-personeel stelt. Is die op- zet nog niet gereed of is de in- te mager, dan zal het on- Advertentie Bij aankoop van ƒ45,- aan CD's tijdens de Muziek 10 daagse (30 september t/m 10 oktober) ontvangt u gratis de CD Music in Motion I of II Aangenaam klassiek editie 1998 /9,95 (inclusief'30 voordeelcheques) KERY Beeld &Geluid de- DRVK Winkel! n Woord Brasserie door Denise de Boe VLISSINGEN - De Nederlandse kana len, sloten en vijvers zitten vol met tro pische schildpadden. Veel schildpad den, en dan met name de moerassoort Roodwangschildpad, worden hierin gedumpt door impulsieve aankopen en verkeerde voorlichting in de winkel. Dat concludeert de Dierenbescherming naar aanleiding van een onderzoek dat onlangs is afgerond. De Dierenbescherming wil dat de schildpadden en hun eigenaren voort aan landelijk worden geregistreerd om 'wilddumpen' tegen te gaan. Momen teel is van registratie geen sprake. Jaar lijks gaat het volgens de Dierenbe scherming om 41 dierenambulances die in totaal 194 zwerf schildpadden op vangen. Nog eens 48 diertjes worden door particulieren aangeboden aan de ambulances. De opvangcentra geven per jaar 1025 schildpadden een nieuw thuis. Naar schatting duizenden exem plaren zwemmen nog in kanalen, sloten en vijvers. Cijfers tonen aan dat het probleem in Zeeland lijkt mee te vallen. De dieren ambulance in Vlissingén heeft sinds haar oprichting in januari 1998 zes tro pische schildpadden van een tragische dood weten te redden. De dieren wer den op uiteenlopende plekken aange troffen, soms zelfs gewoon op het trot toir. Verzorging Ook de dierenbescherming Noord Mid den-Zeeland bevestigt dat het dumpen van tropische schildpadden in Zeeland regelmatig voorkomt, maar kan geen De Roodwangschildpad is een van de soorten die het meest in sloten en soms zelfs gewoon op het trottoir worden aangetroffen. foto Ruben Oreel precieze aantallen noemen. Volgens de Zeeuwse afdeling van de Dierenbe scherming realiseren enthousiaste aan- schaffers van deze diertjes zich van te voren niet wat de verzorging van een tropische schildpad met zich mee brengt. „Het is bijvoorbeeld een fabel tje dat een Roodwangschildpad nau welijks groeit zolang je hem in een kleine bak laat zitten. Dit diertje kan ongeacht de woonomgeving zeker der tig centimeter worden. Bovendien moet men bereid zijn om honderden guldens te investeren in huisvesting en tempe ratuurregeling." Volgens Ad Bom van reptielenzoo Iguana te Vlissingén is het dumpen echter een achterhaald pro bleem. Omdat de schildpadden oor spronkelijk niet thuishoren in de Euro pese natuur, heeft de Europese Unie vorig jaar december besloten dat de dieren niet meer mogen worden geïm porteerd. Importeurs hebben tegen woordig een speciale vergunning nodig voor de Europese schildpaddenhandel. Winkels kunnen nu nauwelijks meer verkopen en Ad Bom schat dat er over een jaar mede door grootschalige sterf te van de schildpadden nog maar twee procent over zal zijn. De schildpadden die overblijven worden waarschijnlijk in de sloot gedumpt. Te dramatisch Hierin kunnen de schildpadden vol gens de Stichting Schildpadden Op vang een tijd overleven, maar ze sterven toch een langzame dood. De tropische schildpad zou niet opgewassen zijn te gen virussen uit de sloot. Ad Bom vindt het beeld dat de stichting schetst veel te dramatisch. ,.De Roodwang behoort tot de subtropische schildpadden. Het eni ge verschil met zijn oorspronkelijke omgeving, Noord-Amerika en Zuid- Canada, is dat het in Nederland gemid deld tien graden kouder is en we hier een zeeklimaat hebben in plaats van een landklimaat. Dit betekent dat de schildpadden hier inderdaad niet opti maal functioneren, maar wel zonder problemen in leven kunnen blijven. Ze komen hier namelijk niet of nauwelijks aan een schildpadwaardig bestaan toe, waardoor ze ook bijna niet slijten." Iguana heeft zelf ook enige tientallen Roodwangschildpadden in huis. Jaar lijks brengen ongeveer honderd parti culieren uit het hele land, alsmede Bel gië, Duitsland en Engeland, hun schildpad naar de Zeeuwse reptielen zoo. Wegens gebrek aan capaciteit kan Iguana deze schildpadden niet alle maal zelf beheren. Daarom worden re gelmatig Roodwangen overgebracht naar een grote buitenvijver van Blij- dorp, dat vooralsnog de meest accepta bele plek in Nederland lijkt te zijn om de schildpadden te 'dumpen'. door Roelf Reipders MIDDELBURG - Het Bureau Vertrouwensarts wil per 1 janu ari aanstaande in Middelburg het Advies- en Meldpunt Kin dermishandeling (AMK) voor Zeeland laten beginnen. Dat is een jaar eerder dan de landelij ke streefdatum van 1 januari 2000 waarop de huidige Bu reaus Vertrouwensarts in AMK's moeten zijn veranderd. Het AMK aan het Molenwater moet het Zeeuwse verzamel punt zijn van alle meldingen en vermoedens van kindermishan deling. Dat gebeurt nu bij ver schillende instanties zoals het Bureau Vertrouwensarts (BVA), de Raad voor de Kinderbescher ming en de politie. Het nieuwe AMK neemt de functie over van het BVA, dat ophoudt' te be staan. Het BVA houdt op dit mo ment enkele dagdelen per week spreekuur in Middelburg. Het kantoor van de regio Zuid-Hol land/Zeeland in Rotterdam is 24 uur per dag bereikbaar. Dat is straks ook bij het AMK het ge val. Het AMK gaat zich net als de vertrouwensartsen bezig hou den met het geven van advies, het aannemen van meldingen van kindermishandeling en het onderzoeken van vermoedens van geweld tegen kinderen. Bij het huidige Bureau Vertrou wensarts komen per jaar zo'n vijfhonderd meldingen uit Zee land binnen, zegt Marjan van Veenendaal, hoofd BVA voor Zuid-Holland en Zeeland. „In tweederde van de gevallen kun nen we met advies volstaan", al dus Van Veenendaal. „Vaak is het al genoeg als de melder met de ouders gaat praten." Anoniem Het nieuwe AMK is minder be reid dan het Bureau Vertrou wensarts met anonieme meldin gen aan de slag te gaan, tenzij de veiligheid van het kind gevaar loopt. Het AMK is verplicht na vier of uiterlijk zes weken het gezin waarover een melding is gemaakt op de hoogte te stellen. Dat hoefde bij het BVA niet per se. „Als we contact met het ge zin hebben, kan er bijvoorbeeld verslavingszorg als hulp bij een drinkende vader worden gege ven. Als ouders zeggen: 'Waar bemoei je je mee' en dus niet vrijwillig willen meewerken, melden we dat bij de Raad voor de Kinderbescherming die via de kinderrechter maatregelen kan bewerkstelligen." Campagne Het AMK begint binnenkort een publiciteitscampagne om be kendheid aan de nieuwe naam voor het Bureau Vertrouwens arts te geven. „Iedereen, van politie tot maat schappelijk werker, moet weten dat meldingen en vermoedens van kindermishandeling bij het AMK terecht horen", zegt Van Veenendaal. „En niet alleen de directeur van een school moet dat weten, maar ook de leraar in de klas." Van Veenendaal verwacht dat op termijn de vertrouwensarts van het AMK voor Zeeland naar een van de locaties van Bureau Jeugdzorg verhuist. Advertentie p ESTAü: Hertenkolf, Cantharellen, Ganzenlever Wagenaarstraat 13-15 01 18-635676 Middelburg "Waar culinair genieten onvergetelijk blijft" door Peter van den Belt ZIERHLZEE - De bezetting van de stembureaus op Schouwcn- Duiveland wordt voorlopig niet veranderd. Het college van B en W wil een voorstel van D66, om de bureaus voornamelijk te la ten bemannen door uitkerings gerechtigden en jongeren, niet overnemen. Volgens D66 kost het bemannen van de stembureaus door amb tenaren de gemeenschap veel geld. Vanwege het presentiegeld en omdat de ambtenaren ook hun loon doorbetaald krijgen, terwijl het werk blijft liggen. Volgens de partij is er toch al een achterstand in het werk. Voor mensen met een uitkering kan een presentiegeld van twee honderd gulden een welkome aanvulling zijn, menen de de mocraten. Het inzetten van jon geren uit de hoogste klassen van het voortgezet onderwijs kan er volgens D66 toe leiden dat ze meer bij de politiek betrokken raken. De partij wilde belangstellen den overigens wel laten sollici teren naar de functie. Het dagelijks gemeentebestuur stelt daarentegen kwaliteit en kennis op de eerste plaats en zegt bij de bezetting te blijven streven naar een juiste afspiege ling van de bevolking. Boven dien, zo stelt het college, zijn er genoeg stembureauleden. Het onderwerp komt overigens begin november nog aan de orde in een raadscommissie. MIDDELBURG - De Neder landse Spoorwegen (NS) ver wijderen dit weekeinde de Ar nebruggen in de gemeente Middelburg. Daarom is er in de nacht van vrijdag op zaterdag tussen twaalf en vijf uur geen treinverkeer mogelijk tussen Goes en Vlissingén. In de nacht van zaterdag op zondag is het treinverkeer gestremd vanaf middernacht tot tien uur 's och tends. De NS zet bussen in. De meest bezienswaardige mo menten tijdens liet werk zijn 's nachts. Dan worden de oude draaibruggen gedemonteerd en verwijderd. Tevens worden hulpbruggen op hun plek gehe sen. Onder de hulpbruggen wordt na dit weekeinde de fun dering van de nieuwe draaibrug gemaakt. Zaterdagmorgen worden de ou de bruggen voor een symbolisch bedrag van een gulden overdra gen aan de Stichting Civilion, die ze in de toekomst een plaats geeft in een waterbouwkundig themapark. Nadat al geruime tijd was overeengekomen dat dat Goese gezin als voltooid moest worden beschouwd, besloot die man zich te--on derwerpen aan een kleine in greep die mannen kunnen la ten verrichten als ze hun gezin als voltooid beschou wen. De gebeurtenis werd met veel misbaar omgeven want de hoofdrolspeler is een echte kerel en die zijn, naar alge meen bekend is, erg kleitize- rig. Dagen tevoren floot hij ongewoon schel onder de douche. Als iemand die ner gens bevreesd voor is. Na te rugkeer uit het ziekenhuis was hij erg stilletjes. Zijn dochter van zeven had dat in de peiling en vroeg een verklaring. Die kreeg ze. Haar vader legde uit wat hem was overkomen en waarom. Ze snapte het allemaal heel goed. Logisch, want ze is een echt paardenmeisje en op de manege is haar veel duidelijk geworden over de vermenig vuldiging van dieren en over daartegen op te werpen blok kades. Vandaar dat ze op school, tij dens het maandagse rondje praten over bijzondere ge beurtenissen van de afgelo pen dagen, blijmoedig sa- menvatte „Mijn vader is een ruin ge worden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 51