Doodgaan is daar routinezaak PZC Tentoonstelling van Van Gogh brengt in VS hoofden op hol O varia 4 Hans van Dam weer thuis na zeven jaar in Indiase cel Heer Bommel en de Liefdadiger ©Toonder Studio's Waterstanden puzzel Doorloper recept het weer vrijdag 2 oktober 1998 door Jos Verlegh Hans van Dam heeft er geen moeite mee dat hij hét sym bool voor de vergeten gevange nen in het buitenland is geworden. „Ik hoop dat de Ne derlandse overheid iets wil doen aan die situatie. Niet voor mij, maar voor de andere mensen die in het buitenland vastzitten." De hoop op gratie had de 44-ja- rige Van Dam al zo'n beetje op gegeven toen hij vorige week werd overgeplaatst van het sa natorium waar hij werd ver pleegd naar een Indiase gevan genis in Madras. Prompt ging het slechter met de gezondheid van Van Dam. Hij was bang dat hij alsnog zijn been zou verlie zen tot hij van een arts hoorde dat hij een paar uur later zou worden vrijgelaten. Vanaf dat moment werd door de Neder landse autoriteiten in India al les in het werk gesteld om Van Dam zo snel mogelijk het land uit te krijgen. Voor dierenvrienden van o -18 jaar. Je bent al lid van Kids for Animals voor maar 20,- tot 1 januari 2000. Je helpt hiermee de dieren en je krijgt zelf: een CD met dierenhits, een sleutelhanger, een stickerboekje, een pas poort met gratis toegang op clubdagen én zes keer per jaar een clubblad. Word lid. Bel: 0900 - 0099. (44 ct. pm.) Tot ontzetting van hemzelf en zijn familie was er in Nederland niets geregeld voor Van Dam, die gisterochtend na zeven jaar cel in India is teruggekeerd. Pre cies op het moment dat hij zijn onvrede over het gebrek aan steun uitspreekt, belt de reclas sering hem op met de vraag of hij begeleiding wenst. „Als jul lie me kunnen helpen graag", klinkt het. Over het gebrek aan begeleiding, vooral de eerste ja ren in de Indiase gevangenis, is al zoveel gezegd en geschreven dat Van Dam er liever even het zwijgen toe doet. Nauwelijks bekomen van alle media-aandacht op Schiphol draait Hans van Dam een shagje op de bank bij zijn zus in Vianen waar hij tijdelijk verblijft. Zijn pijnlijke been rust op een bank je. Ondanks de lange reis en de emoties die los kwamen op de luchthaven ziet Hans er naar omstandigheden goed uit. Aan merkelijk beter dan de beelden die het televisieprogramma Zembla begin dit jaar uitzond. Die toonden een uitgemergelde, doodzieke man. Van Dam werd in 1991 in India in een hotel gearresteerd met anderhalve kilo hasj in zijn be zit. Niet voor de handel, maar voor eigen gebruik, zegt hij. De Utrechter werd veroordeeld tot tien jaar cel. „Ik wist dat ik met hasj op zak liep", bekent Van Dam. „Maar het was niet zo dat ik daar in handelde. Ik ben in een hotel aangehouden met dat spul bij me. Na negen maanden moest ik voorkomen en kreeg tien jaar gevangenisstraf. Alle Europeanen krijgen tien jaar, maakt niet uit wat voor ze drugs ze hebben en hoeveel. Indiërs, die voor hetzelfde worden ge pakt, zie je na een paar weken al weer vrij rondlopen." Aids „Tien jaar dwangarbeid kreeg ik, maar ik heb nooit hoeven werken. Ik geloof niet dat je als Nederlander een voorstelling kunt maken hoe het er in een In diase gevangenis uitziet. Dertig procent van de gevangenen heeft aids. Ze weten dat zelf niet tot ze plotseling heel ziek wor- den en snel dood gaan."Indege vangenis werd Van Dam gebe ten door een slang. „Mijn been zwol op en brak gewoon open. Drie dagen was ik bewusteloos. door John Wanders De eenzaamheid die opstijgt uit het werk van Vincent van Gogh oefent magische aan trekkingskracht uit op tiental len miljoenen kunstliefhebbers. Vooral Amerikanen dwepen met Van Gogh. Dit land heeft een opvallende fascinatie voor tragische helden die vroeg aan hun eind kwamen. Elvis Presley, Marilyn Monroe, Jim Morrison, James Dean, Kurt Cobain, Vin cent van Gogh. Het wekt geen verbazing dat de Van Gogh-ex- positie die zondagvan start gaat in de National Gallery of Art in Washington op voorhand een doorslaand succes is. Het voornaamste kunstmuseum in de Amerikaanse hoofdstad kreeg onlangs tot zijn grote ge noegen zeventig werken van Van Gogh in bruikleen. Uiter aard afkomstig van het Van Gogh-museum in Amsterdam, dat een grondige verbouwing ondergaat. Voor veel Amerikanen een unie ke kans om een flinke hoeveel heid stukken van Van Gogh (op zijn Amerikaans: Wen Goo) te aanschouwen. De grootste zorg van Earl Powel III, directeur van de National Art Gallery, is hoe de enorme stroom te verwachten toeschou wers in goede banen moet wor den geleid. Het museum heeft bij inschrijving al 215.000 toe gangsbewijzen verstrekt aan belangstellenden. Voor de reste rende kaarten wordt het drin gen. „We verwachten dagelijks zo'n 1800 tot 2.000 extra kaarten weg te geven", zei de museumdi recteur bij de perspresentatie van de expositie. Het werk woord 'weggeven' is letterlijk bedoeld. De National Gallery of Art heft geen entree, zoals alle grote musea aan de Mall in het hart van Washington gratis toe gankelijk zijn voor het publiek. Powell heeft oog voor Neder landse schoonheid. Zijn muse um heeft veel Nederlands wer ken in de permanente collectie. Recentelijk werden er afzon derlijke exposities gewijd aan Mondriaan, Jan Steen, Escher en Vermeer. Alleen al dit jaar telt de National Gallery of Art drie grote exposities van Neder landse schilders. De Vermeer- tentoonstelling was een kl appel en de verwachting is dat de Van Gogh-expositie dit succes een voudig zal overtreffen. Washington zal daarom de ko mende drie maanden niet ont komen aan een ware Van Gogh- manie. Als voorproefje spen deerde The Washington Post een hele bijlage aan Van Gogh. Op de perspresentatie wemelde het van de cameraploegen. Verbaasd „Van Gogh zou zeer verbaasd zijn over alle aandacht van de media", verzekerde Philip Co- nisbee, conservator van de Na tional Gallery of Art. Plet magnifieke museum wordt voor de gelegenheid uitgerust met een tweede souvenirwinkel die tot de nok toe zal worden volge stouwd met gegarandeerd po pulaire Van Gogh-prullaria: Van Gogh-mokken, Van Gogh- shirts, Van Gogh-barbiepoppen (jurk van zonnebloem), Van Gogh-kalenders, Van Gogh- posters en ga zo maar door. GPD In het huis van zijn zus in Vianen, kijkt Hans van Dam nog eens in de kist met zijn schaarse bezittingen. Tien dagen hebben ze me laten liggen in een cel. Ik kreeg injec ties tegen de pi j nmaar die naal den worden net zo lang gebruikt bij iedereen tot ze te bot zijn." Van Dam raakte besmet met het HIV-virus. Intussen ging het met zijn been steeds slechter. De huid werd zwart. „Met een mes hebben ze van mijn knie tot de enkel de huid weggesneden. Zo ver ik weet is het nu weer aan het genezen, elke dag moet er nieuw verband op." Van de gevangenis werd Van Dam overgebracht naar een sa natorium. In die tijd kwam via het televisieprogramma Zem bla aan het licht in welke mens onterende toestand hij leefde. De beelden laten een vrijwel uitgemergelde Van Dam zien. „Na die tij d ben ik in het sanato rium dertig kilo aangekomen. Desondanks was het daar ook geen pretje, in het bed naast me zijn 27 mensen gestorven. Op een gegeven moment werd dat routine voor me." De gevangenispredikant Joop Spoor bezocht in 1996 voor het eerst Van Dam. De dominee hing in een hotel een oproepje opwaarin hij mensen vroeg Hans te bezoeken. Wildvreem den verschenen vervolgens spontaan aan zijn ziekbed en vanuit Nederland kreeg hij post en pakketjes. Geldschieter Ook het contact met zijn familie werd hersteld. Door een bizarre samenloop van omstandighe den wist men heel lang niet dat Hans gevangen zat. Zijn zus Ans, bij wie hij nu verblijft, kreeg van een geldschieter, die anoniem wil blijven, tickets om haar broer te bezoeken. Zij keerde vorige week terug en wist toen ook nog niet dat het gratieverzoek van oud-minister van Buitenlandse Zaken Van Mierlo zou worden gehono reerd. „Als ik dat geweten had, was ik wel langer gebleven en met Hans meegevlogen naar huis." Illustratief voor de corruptie in India was dat Van Dam bij het verlaten van de gevangenis deze week nog eens honderd roepies moest toeschuiven aan een be waarder. „Van de medegevan genen heb ik nooit last gehad, wel van de bewaarders. Die moesten steeds geld zien, anders zouden ze alles verscheuren wat ik nog had." Na zijn vrijlating werd Hans van Dam overgebracht naar een foto Raymond Rutting/ANP hotel. De ambassadeur kocht snel nog wat kleren voor de Ne derlander, regelde een paspoort en een uitreisvisum. „Hij is met me meegegaan tot in het vlieg tuig. De vice-consul is meege vlogen naar Nederland en ze hebben geregeld dat er ook een arts aan boord was. Maar na aankomst op Schiphol heb ik die mensen niet meer terugge zien." Over zijn toekomst heeft Van Dam nog niet nagedacht. „Ik heb nu nietshelemaal nietsHet is even afwachten wat er nu wordt geregeld. Eerlijk gezegd weet ik niet wat ik wil. Ik heb vroeger altijd veel gereisd, In donesië, Thailand, India. Voor lopig zal ik daar wel niet meer komen, maar zeg nooit nooit." GPD Vooruitzichten zaterdag zondag maandag dinsdag weer IJ, ah a, max. 13° 12° 12° 13° min. 6° 6° 6° 7° wind NO 3 03 NO 4 04 Zon vrijdag onder 19.21 f'zaterdag Maan vrijdag onder 2.53 zaterdag op 18.23 Nautisch bericht De wind is oost tot noordoost en meest matig, 3 a 4 Beaufort. Het zicht zal veelal matig zijn. De temperatuur van het kustwater bedraagt ongeveer 16 graden. Burgemeester Dickerdack en de markies De Canteclaer zaten in de Kleine Club en spraken over de veranderde tijden, toen commissa ris Bas binnentrad. 'Ik moet nieuwe richtlijnen hebben', sprak deze na een korte groet. 'Die Bommel tast me in het geweten. Hoe moet het nu? Hard of zacht?' 'Wat bedoel je?' vroeg de burgemeester opschrikkend. 'Kijk,' ver klaarde de politiechef, 'Bommel is ouderwets, lijkt me. Hij vraagt om een harde aanpak in die flatzaak. Maar dat gaat tegen meneer Brekel!' 'Parbleu!' mompelde de markies. 'Bommel! Brekel! Het grauw roert zich! "Ik zou de heer Brekel niet grauw willen noemen', zei de magistraat voorzichtig. 'Hij is een zegen voor de stad. Maar wat Bommel betreft..."Daar heb ik u!' riep de commissaris uit. 'Bommel is tegen de verkleuring van geld en tegen samenwoning in flats en hij wil niet lachen. En nu vraag ik u: waar sta ik?' Er viel een stilte. De burgemeester schoof onzeker in zijn stoel heen en weer en keek vragend naar de edelman. Doch deze haalde de schouders op. 'Ik weet niet, waar Bas staat', prevelde hij. 'Daar kan ik mij niet mee inlaten. Noblesse oblige, amice!' 'Zo schieten we niet op', zei de burgemeester klagend. 'Ik moet aan mijn aanzien denken - en Brekel is erg gezien. Bas moet het maar kalm aandoen, wat u?' 'Het kan me niet schelen', verklaarde de markies. 'Mijn gedachten zijn bij de sonnetbewerking van dat oude poëem: Quisque sibi proximus - en alles wat ik vraag is met rust te worden gelaten.' HORIZONTAAL: 1. Spottende nabootsing, samari um^. natuurlijke logaritme, fami lielid, nadien; 3. groet, leesteken; 4. hevig, ruimte tussen twee woorden; 5. rund, deel van het oog, onheilsgodin; 6. vanzelf sprekend; 7. titel, ontvangkamer; 8. titel, soort drug, plag; 9. uitga ve, domoor; 10. radon, roemen, zijne doorluchtige hoogheid (Fr. afk.); 11. en omstreken, kame raad; 12. windrichting, glad ma ken; 13. viseter, muziekteken. VERTICAAL: 1Lamphouder, op die manier; 2. gebergte, pinda; 3. jongensnaam, cursieve drukletter, Frans voeg woord; 4.' muziekstuk, alcoholi sche drank, deel van een gedicht; 5. waterkering, pausennaam, beest, franco (afk.); 6. mager, spil, tieren, landtong;7. tijdperk, ontel baar, Frans lidwoord; 8. gezicht, water bij Amsterdam, lofdicht, luiaard, oude lengtemaat; 9. Zuid- amerikaanse volksdrank, maans tand, neon, ternauwernood, ach- Oplossing gisteren Graat, doorn, spaak, donor, staaf, schop, tiras, kroot, spar, canon, vi ool, kwaad, prior, kapot. Het citaat is van James Whistier: "De natuur heeft het gewoonlijk bij het verkeerde eind". Hans Belterman 1 23456789 Mosselen met Vlaamse botersaus Gekookte mosselen die worden over goten met saus van (boeren)boter waaraan prei eenfijnesmaakverleentis een gerecht zoals dat ook aan de Vlaam se kust bij St. Idesbald (Kokseijde) wordt gegeten. Het is een machtig gerecht dat je maar enkele malen per jaar aan je gasten kunt voorzetten. In St. Idesbald legt men de losgehaalde mosselen in de grootste schelphelften terug. Ze worden in cirkels op de borden geplaatst. De saus wordt er in eenper soons sauskommen apart bij gegeven. De gast schept eerst een beetje saus over de mossel en laat hem daarna van uit de schelp in de mond glijden. Het kan ook anders: gewoon uit de schelpen en op het voorverwarmde bord! Voor 4 personen: 2 zakken a 2 kg verse mosselen; 2 mid delgrote preien; 12 (platte) peterselie- stelen, grof gesneden; 250 gram (boe- ren)boter, bij voorkeur licht gezouten; 1 vleugje milde kerriepoeder; 2.5 dl droge witte wijn; 1 eetl. droge witte vermouth (Noilly Prat); 3 eetl. crème fraiche of slagroom; 1 mespunt fijne Franse mos terd; zout; witte peper uit de molen; 1 eetl. fijngehakte (platte) peterselie; 1 eetl. fijngesneden bieslook. Spoel de mosselen onder stromend koud water. Kijk ze stuk voor stuk na. Neem openstaande mosselen, die zich na een lichte tik op de schelpen niet slui ten, weg. Maak de preien schoon. Snijd ze in vin gerbrede repen. Laat in een hete hoge pan 50 gram boter smelten. Leg de rest van de boter op de koudste plek in de koelkast. Schep de preirepen en de peterselieste- len door de boter. Leg het deksel op de pan en temper de warmtebron. Laat al les 10 minuten zachtjes smoren. Strooi er het vleugje kerriepoeder over en schep alles goed om. Leg de mosselen in de pan. Schenk de wijn er over'en breng alles, met het deksel op de pan, aan de kook. Laat de mosselen zolang koken tot de schelpen zich hebben ge opend (ca. 8 minuten). Schud de pan tij dens het koken enkele malen heen en weer. Schenk het kookvocht van de mosselen dooreen (passeer)doek in een pannetje. Laat het vocht tot een kwart van de oor spronkelijke hoeveelheid indampen. Neem de mosselen uit de schelpen en houd ze warm. Voeg vermouth, crème fraiche, mosterd en (weinig of geen) zout en wat peper aan de reductie van het kookvocht toe. Roer alles krachtig door en houd alles aan de kook. Verdeel de rest van de (inmiddels ijs koude) boter in vijf stukjes. Klop ze een voor een met een garde door de hete re ductie. Voeg een volgend stukje pas toe wanneer het voorgaande geheel in de saus is opgenomen. Neem het pannetje met de saus tijdens het kloppen van het laatste stukje boter van de warmtebron. Blijf hierna nog 20 a 30 seconden klop pen. Verdeel de mosselen over voorver warmde borden. Schep de saus er over en bestrooi de gerechten met peterselie en bieslook. Tip: geef er een eenvoudige groene sa lade en (veel) warm en knapperig, zelf afgebakken, bruin of wit stokbrood bij. Een oosten- tot noordoostenwind Door: Jordi Bloer staat vanaf het weekeinde garant voor de aanvoer van droge, koude lucht. Het brongebied van deze lucht is de regio Baltische staten en Rusland. In deze contreien is het de voorbije dagen al fors afgekoeld met 's middags 5 tot 10 gra den en lichte vorst in de nacht. Onderweg wordt de lucht wel iets warmer, maar een sprong van tien graden is niet haalbaar. Tijdens langdurige heldere momenten in de nacht en ochtend kan dit weekeinde de eerste grondvorst van dit najaar optreden. Vandaag begint met nogal veel wolken en misschien ook een beet je lichte regen of motregen. Gaandeweg de dag wordt de bewol king dunner en wellicht vangen we nog een glimp van de zon op. De normale maximumtemperatuur van 16 graden ligt niet binnen handbereik. Het kwik in de thermometerbuis stopt met stijgen bij omstreeks 14 graden. De wind vanuit de noordoosthoek is duide lijk voelbaar, maar blijft met gemiddeld 3 a 4 Beaufort binnen de beperken. Komende nacht houden wolkenvelden de overhand. Tijdens schaarse opklaringen daalt de tempe ratuur naar ongeveer 6 gra den. Morgen krijgt de zon iets meer te vertellen, maar een zonnige dag zit er niet in. De wind houdt zich wederom in de noordoosthoek op en vrij koude lucht dringt tot on ze regio door. Wel is de wind zwakker dan vandaag. De thermometer wijst mor genmiddag hooguit 13 gra den aan. De daaropvolgende nacht pakt eveneens koud uit met landinwaarts kans op de eerste grondvorst van dit na jaar. Zondag wordt een fraaie, kille herfstdag. Zeeland: Winterjas? VRIJDAG Hoog water Laag water 2 OKTOBER uur cm uur cm uur cm uur Cl Vlissingen 12.02 166 ----- 05.56 133 18.26 16 Terneuzen 12.26 188 ----- 06.16 141 18.50 16 Bath 00.35 215 13.16 219 07.02 165 19.46 18 Roompot Buiten 12.05 123 06.05 099 18.35 12 Zierikzee 00.40 135 13.15 129 06.55 106 19.30 12 Stellendam Buiten 00.00 116 12.25 110 06.05 056 18.25 02 Wemeldinge 00.45 150 13.25 145 07.00 117 19.35 13 T Philipsdam West 00.35 145 13.10 139 07.00 113 19.35 13 ZATERDAG Hoog water Laag water 3 OKTOBER uur cm uur cm uur cm uur Cl Vlissingen 00.36 199 13.00 199 06.56 152 19.19 18 Terneuzen 00.56 223 13.17 225 07.16 162 19.51 18 Bath 01.46 260 14.16 261 08.16 190 20.46 22 Roompot Buiten 00.40 153 13.00 146 07.00 108 19.15 13 Zierikzee 01.55 156 14.20 146 08.00 113 20.30 13 Stellendam Buiten 01.00 141 13.20 132 06.50 061 19.05 08 Wemeldinge 02.00 175 14.30 166 08.10 127 20.35 16 Philipsdam West 01.50 166 14.15 155 08.05 121 20.35 11 L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied A A Koufront aA Samengesteld front matige sneeuw zware sneeuw lichte regen matige regen ïwaar bewolkt Europa: Afkoeling Vanuit Scandinavië en het noorden van Rusland wordt koudere lucht naar Oost-, Centraal- en West-Europa getransporteerd. Deze stroming wordt veroorzaakt door een hogedrukgebied bo ven Scandinavië dat geleidelijk zijn invloed naar het zuiden uit breidt. In de winter zou dit zelfs tot vorst kunnen leiden, maar in oktober is de lucht in het noorden nog niet koud genoeg. De tem peratuur komt ten noorden van de Alpen op veel plaatsen rond df 10 graden uit. In delen van Scandinavië blijft het kwik bij 5 grader steken. Op de meeste plaatsen wisselen zon en wolken elkaar af. Alleen in het noorden van Noorwegen, delen van Rusland, Polen en Duitsland is de kans op regen groot. In de Benelux, Engeland® Ierland is het overwegend droog en schijnt de zon af en toe. Een depressie, die zich boven Frankrijk bevindt, zorgt daar voor bewolking met kans op regen en ook in de Alpenlanden blijft het niet droog. In Frankrijk, de Alpen en op de Britse eilanden stijgt hf kwik nog tot rond de 16 graden. Ten zuiden van de Alpen is het warmer maar zeker in Italië en op de Balkan vallen flinke regen- er onweersbuien. Een klein lagedrukgebied heeft het daarvoor het zeggen. Vooral op de Balkan wordt flink wat neerslag verwacht. Zomers warm is het in het zuiden van Griekenland met volop zoa VERWACHTING VOOf^VRIJDAGMIDDAG 2 OKTOBER 1»

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 4